Sosonko leert Haarlem 'een lesje' Jeroen van Dijk kan even verder Tsjizjov niet te stoppen Sport Tim Giles wint nu ook KPMG Masters Eerste toernooiwinst Boris Becker sinds Ahoy' c Leidse Courant maandag 5 oktober 1992 sink slaat een toe lis Jos Lansink heeft in 'sfste wedstrijd voor het Eu- 's-e circuit om de wereldbe- neteen toegeslagen. De tse ruiter was gisteren in ense stad Aarhus met Li- h de snelste foutloze deel- in de barrage. De 31-jari- nsink maakte een tijd van seconden. Dat was ander seconde sneller dan de ikaanse amazone Lisa i-'fflin. Nog drie Nederlan- eindigden bij de eerste ;s2-HHenk van de Pol werd met 's^jitilla vijfde, Jan Tops met '2-8. qville zevende en Emile ol'ejrix met Aldato negende. 16-12 Breda Vriesman -voorzitter FIH ockp, iel Els van Breda Vries- is tijdens het congres van 2-ah ;ernationale Hockey Fede- (FIH) gekozen tot vice- itter. Ze was al lid van het ur. Van Breda Vriesman lens vice-voorzitter van de pklijke Nederlandse Hoe- Bond. Theo Ykema werd !"Juw gekozen als lid van de 3 (12-fcouncil. De vergadering f-TSyot voorts de boycot tegen VróiAfrika op te heffen, as (B Jeyballers 10-3,1 kansloos Shecjihuizen ZVH kan de ^e1jtle ronde van het toernooi iiinje Europa Cup voor lands- ®|T^)ioenen vergeten. De vol- wc filers uit Zevenhuizen ver- ?ad5] zaterdag de eerste wed- 1 tegen Sporting Portugal ;Wcb-3. Bij het weerzien was n-vciting nog sterker dan een ^'geleden. De ploeg beschikt m/cjdrie Bulgaren. Bij ZVH, rden^g aan nati°naïe COm- divijie moet beginnen, maakte ^o^erdeler Arnold van Ree :evo/twetsbare indruk. Van Ree, 'dyjjrde man bij het nationale an-Tii, is nog onvoldoende op "^nieuwe medespelers inge- JenÜd. De 0-3, (setstanden 12- ^$-15 8-15) maakt de return andggnde week in Lissabon tot ^(formaliteit. ischop: drank :h titel bane De Brit Ian Lawler rmejnarathon-wereldkampioen ichiQ geworden. De Nederlan- Co,Tonny Benschop eindigde lijf) Vierde met lichte uitdro- yi^sverschijnselen. Hij had Pa45 km lange parcours van nbobane afgelegd zonder wa- *gs<Zijn fles was bij het openen .yen! gelopen in zijn boot. Aan- celijk had Benschop een en (isprong van vijfhonderd 3as jer. Maar in de laatste zes ki- feter was hij niet in staat de ^ojioversnellingen te volgen, iaidlweede Nederlandse deelne- '^'l1 Rick Daman, brak na a ioftig kilometer zijn peddel. jiashtoppers termeer q ^ermeer Met uitzonde- jgeSvan Jahangir Khan uit Pa- jele(pn neemt de volledige we- jerstop deel aan de open Neder- irib$se kampioenschappen Kiofish, van 21 tot 27 oktober in !ei^iterdam. De titelstrijd is ge- Huijerd met een prijzengeld JjJBO.OOO dollar (135.000 gul- -ok;|. Voornaamste publieks- Zwajkers zijn wereldkampioen 'ig (feher Khan (Pak) en oud-we- jroJkampioen Rodney Martin 6). De nationale kampioen ige ps Buit heeft een wildcard, li J Jjgter beste founder Bei)itinchem Pedro Tragter 2o yinnaar geworden van de 5 uKMV Challenge, een jaarlijk- 3Mfedstrijd tussen de beste mo- 2 Jrossers uit drie verschillen en plo-klassen. Hij werd eerste M drie tweede plaatsen. De 4 Inemers reden bijna alle- ,D$1 op een 250 cc crossmotor. 7 Men Carlo Hulsen koos voor ,p^500 cc. Door het extra ver ben maakte hij drie keer de g,17|e start, maar alleen de eer- Janmanche won hij. 3. Bi der Linde en u'ks de snelsten aflda De derde wedstrijd v Dj Het Pickwick Running H"fcsics circuit van wegwed- jden de Bredase Singel- p is voor de eerste keer Nederlandse aangelegen- Inuf geworden. Tonnie Dirks arianne van der Linde leg de halve marathon het 1st af. Het duo maakte daar- einde aan de Kenyaan- 'e|4verheersing. Dirks legde de kilometer af in 1.02.20. ïanne van der Linde won bij •ouwen in 1.13.35. have wint te Prijs *jntreal Federico Echave ift in Montreal de vijfde Gro- ~rijs van de Amerika's ge inen. De Spanjaard versloeg 224 kilometer in de eind- int de Italiaan Davide Cas- 'i en de Fransman Luc Le- SCHAKEN door Alexander Münninghoff Haarlem Deze maand viert Genna Sosonko (49) een feestje. Want op 22 oktober zal het pre cies twintig jaar geleden zijn dat hij uit Israël in Nederland aankwam met de bedoeling om hier voor altijd te blijven. Wat hem ook gelukte: al na een paar maanden wist het vaderlandse schaak wereldje hoe je zijn naam moest spellen. Want die 'Sosnoko', zoals hij in de einduitslag van het eerste toernooi dat hij in ons land speelde (het open snelschaak kampioenschap van Amster dam, hij werd tweede) werd ge noemd, bleek geen onbekende Japanner die een onwaarschijn lijke hoop mazzel had gehad (dat dachten sommigen), maar een ijzersterke vertegenwoordi ger van de soyjet-schaakschool die in zijn geboorteplaats Leningrad trainer was geweest van wereldspelers als Michaïl Tal en Viktor Kortsjnoj en die nu de tijd gekomen achtte om zelf in de internationale arena naam te gaan maken.. Dat deed Sosonko met verve: hij won grote toernooien, werd snel grootmeester, zat een tijdje bij de beste twintig spelers ter wereld en werd in ons land, mede door zijn ongehoord gees tige taalgebruik, een echte co ryfee, die qua bekendheid wel licht alleen voor Timman en Böhm moest onderdoen. Een contactadvertentie in een gere nommeerd weekblad voor intel lectuelen, waarin een dame ver klaarde uit te zien naar een partner 'type Sosonko', bewees dat. Een heel aparte inbreng van So sonko in het Nederlandse schaakleven was wel, dat hij de soyjetschakers tot 'ontdooien' wist te brengen wanneer ze bij ons op bezoek waren. Alle 'gro te jongens' uit de USSR, Kar- pov en Kasparov inbegrepen, lieten zich in Amsterdam door Sosonko maar wat graag over van alles en nog wat voorlich ten. Hij kende immers beide werelden, en omdat de sovjet schakers met Genna bevriend waren en hem vertrouwden, lie ten ze ook hun spreekwoordelij- BADMINTON foto Maurice Nelwan Een heel aparte inbreng van Sosonko in het Nederlandse schaakleven was wel, dat hij de Soyjetschakers tot 'ontdooien' wist te brengen wanneer ze bij ons op bezoek waren. ke reserves vallen als ze via hun voormalige landgenoot met Ne derlanders in aanraking kwa men. Menig schaaktoernooi is daardoor de afgelopen jaren veel gezelliger en probleemlo- zer verlopen dan voorheen het geval was. Grandmasterclass De laatste tijd is Sosonko wat minder actief in het toernooi- schaak - en wie zal hem dat, nu aan de horizon reeds de onmis kenbare contouren van' Abra ham zijn waar te nemen, euvel duiden. Zo zal Sosonko niet deelnemen aan het komende Interpolistoernooi, dat voor het eerst volgens de keiharde knockout-formule gespeeld zal worden (de winnaar gaat een ronde verder, de verliezer kan naar huis, net als bij het tennis sen bijvoorbeeld). Bij dit 'schaakwimbledon' in Tilburg, dat aanstaande don derdag begint, zal hij als gast- grootmeester fungeren, een door de organisatoren van In terpolis bedachte functie die de zoëven gepoemde kanten van Sosonko maximaal zal laten uitkomen: hij zal de koppeling moeten leggen tussen spelers en publiek en hij zal voor de ver zamelde pers op de hem eigen humoristisch-bedachtzame wij ze de gespeelde partijen van commentaar voorzien. En daarin staat hij op eenzame hoogte, zoals de deelnemers aan de eerste 'Grandmaster class' onder leiding van Soson ko het afgelopen weekeind in Haarlem konden ervaren. Het kleine gezelschap, bestaande uit redelijk sterke amateur schakers onder wie een eige naar van een sigarenwinkel en een gepensioneerde advocaat, liet zich eerst door Sosonko de oren wassen in een kloksimul- taan. Toen hij alle partijen ge wonnen had, begon voor Soson ko pas het eigenlijke werk van deze tweedaagse cursus: stuk voor stuk liet hij de deelnemers op een demonstratiebord uit leggen welke plannen ze had den gekoesterd. Het waarom van het mislukken kwam vervolgens aan de beurt: teruggrijpend op zijn enorme kennis van zaken maakte So sonko zijn gehoor op een helde re manier duidelijk, wat de cru ciale posities van de gespeelde openingen waren en wat de al gemene strategische gedachten zijn waardoor men zich bij een volgende gelegenheid moet la ten leiden. Individuele tekortkomingen, zoals weinig efficiënt tijdge- bruik, ongegrond optimisme of juist een al te bescheiden spel- voering, kwamen al even gron dig aan de orde. De analyse van een paar historisch belangrijke partijen, een lezing over Fi scher en een vragenuurtje waarin Sosonko anecdotische herinneringen ophaalde aan de na-oorlogse wereldkampioenen (die hij, met uitzondering van Fischer, allemaal persoonlijk goed kent of -Tal, Petrosjan- heeft gekend) waren de overige onderdelen van de grandmas terclass. Lichtvoetig De toon van het geheel was lichtvoetig: „We gaan het niet al te zwaar en serieus maken, want jullie worden toch geen professionals - gelukkig maar", had Sosonko bij het begin ge zegd. Desalniettemin voelden de deelnemers zich na deze in tensieve blik in de grootmees- terlijke keuken op het juiste spoor gezet: het gebeurt je im mers als eenvoudige amateur zelden of nooit, dat een topspe- ler zich professioneel met je knoeipotjes bezighoudt en als dat een keer wel gebeurt prent je je zijn aanwijzingen extra goed in. Het is de bedoeling van het schaakorganisatiebureau CC&O, dat deze eerste klas or ganiseerde, om Sosonko regel matig voor dit soort happenings te engageren. Onze indruk is, dat hiermee voor de betere schaakamateurs een unieke fa ciliteit is geschapen. Hoewel hij in de finale tegen Hermawan Susanto niets had in te brengen, gaf Jeroen van Dijk het Dutch Open op de valreep kleur. De Rotterdammer zorgde er met zijn finale-plaats voor dat het evenement niet helemaal als fiasco de geschiedenis door Michel van Egmond Den Bosch Twee Indonesi sche toppers in één toernooi bleek te veel van het goede voor Jeroen van Dijk. De badmin tonner die met zijn zege op Bambang Suprianto het Dutch Open op de valreep nog wat kleur had gegeven, kon het in de finale niet bolwerken tegen de als eerste geplaatste Herma wan Susanto: 15-6,15-6. Lang treurde de Rotterdammer daar niet om. AI voor aanvang van de partij wist hij dat alleen als Susanto een absolute 'off day' zou hebben, hij enige kans op succes had. Susanto bleek echter niet alleen in vorm, maar ook geïnteresseerd in de 2275 dollar die na afloop voor de winnaar klaar lagen. Toch verscheen hij met een bre de glimlach op het gelaat op de persconferentie na afloop. Een tweede plaats achter Susanto is er immers een om trots op te zijn en ook het prijzengeld (1400 dollar) kan de Rotter dammer goed gebruiken. De geldkraan bij de Nederland se Badminton Bond (NBB), die nog steeds naarstig op zoek is naar een hoofdsponsor, werd immers al enige tijd geleden dichtgedraaid. En nu bond- schoach Martijn van Doorema- len de man die zeven jaar lang het vizier voornamelijk op de top van Nederland richtte het veld heeft moeten ruimen, beginnen ook de beste spelers van Nederland te merken dat het is gedaan met veel van hun privileges. Zo zal de deelname aan buitenlandse toernooien voorlopig voor rekening van de spelers zelf komen. Dus kwam het Jeroen van Dijk goed uit dat hij gisteren een cheque in ontvangst kon ne men. De komende weken wil hij immers deelnemen aan de open kampioenschappen van Dene marken en Duitsland. Daarnaast zegt Van Dijk giste ren een leerzame middag te. hebben gehad. „Ik heb nu drie keer tegen Susanto gespeeld. Tot nu toe wist ik één keer een game te winnen. Ik hoop dat ik hem en de andere spelers uit de top tien van de wereld vaker te- GOLF Jeroen van Dijk ging in de finale onderuit. genkom. Veel tegen die jongens spelen is de enige manier om bij ze in de buurt te komen. In Ne derland ondervind ik nooit zul ke sterke tegenstand. De enige manier waarop ik me op dit soort partijen kan voorberei den, is door op de training drie man aan de overkant van het net te zetten Van Dijk was niet de enige die gelukkig was met zijn finale plaats. Ook de toernooi-directie moet een zucht van verlichting hebben geslaakt, toen de Rot terdammer zich via een stunt voor de eindstrijd plaatste. Hij gaf daarmee het evenement dat door het ontbreken van veel Aziatische toppers die niet wa ren geïnteresseèrd in de naar hun maatstaven matig gevulde prijzenpot (35000 dollar) voor aanvang al was gedevalueerd nog enige kleur. Immers, de absentie van de ge blesseerden Eline Coene, Erica van den Heuvel en het legenda rische duo Sidek/Sidek uit Ma leisië, in combinatie met de vroege uitschakeling van Moni que Hoogland, Astrid van der Knaap en Chris Bruil, leek de 45ste editie van het Dutch Open te veranderen in een com pleet fiasco. Alkmaar Na het Europees kampioenschap clubprofessio nals heeft Tim Giles ook het KPMG Masters gewonnen. De Engelsman verdedigde gisteren op Sluispolder in Alkmaar in stormachtige wind een voor sprong van zeven slagen. Giles wist zich voor zijn eerste afslag al zeker van de overwinning, hij liep zijn laatste ronde op zijn ge mak in 74 slagen. Achter hem speelde zich een verwoede strijd om de tweede plaats af. Stephane Lovey moest absoluut tweede worden om direct te worden afgevaar digd naar het kwalificatietoer nooi voor de Europese Tour. Met het prijzengeld van 3675 gulden zou hij Constant Smits van Waesberghe passeren op de geldranglijst, waarvoor ook in ternationale wedstrijden mee telden. Lovey slaagde ternau wernood. Zijn laatste putt moest vallen, anders eindigde hij gelijk met Smits van Waes berghe, die na knoeiwerk op za terdag de beste slotronde op zijn naam schreef. Lovey bleef Smits van Waesberghe één slag voor en mag met hem, Rolf Muntz en John Woof naar Montpellier. Smits van Waesberghe had zich daar reeds voor geplaatst in een pré-kwalificatietoernooi in En geland. Het kon hem niet veel schelen dat Lovey hem voorbij ging. De Brabander meent nog een mooi najaar in te gaan. Be halve dat hij zich wil rehabilite ren voor zijn diskwalificatie in Montpellier vorig jaar, speelt hij met Chris van der Velde in Madrid het toernooi om de we reldbeker en met Van der Velde en Lovey de pre-kwalificatie voor de Dunhill Cup. In Monsheim bij Stuttgart won de Engelsman Barry Lane het Duitse Masters. In de laatste ronde ging hij met een ronde van 68 slagen de Welshman Ian Woosnam en de Italiaan Con stantino Rocca voorbij. Lane speelde het gehele seizoen te gen de top aan, maar kon niet winnen. In Monsheim was het zover. Chris van der Velde werd Tweekamp in Belgrado schiet niet op Belgrado Er zit nog maar weinig schot in de schaaktwee kamp tussen Robert Fischer en Boris Spasski. De weekeinde- partijen eindigden voor de tijd- controle in remise. Sinds de match van Sveti Stefan naar Belgrado verhuisde is van de vier aldaar gespeelde partijen er slechts één beslist en dan nog wel in het voordeel van Spasski. Na vijftien partijen leidt Fi scher met 5-3. Spasski beklaagt zich erover dat vier partijen in de week een te grote belasting voor hem vór men. Hij heeft last van een nie raandoening. Toch was het de tot Fransman genaturaliseerde Rus, die zaterdag een remise aanbod weigerde. Er was weer eens een aangenomen dame gambiet op het bord gekomen, waarbij de met zwart spelende Amerikaan op de twaalfde zet een kleine afruil nam in plaats van Ke7 te spelen, zoals in de zesde partij. Twee zetten later stelde Fischer remise voor. Spasski weigerde. Maar waar om hij dat deed, werd niet dui delijk. Op de 32ste zet werd als nog vrede gesloten. De opening van gisteren beloof de meer. Voor het eerst in deze match opende Fischer met c4 inplaats van e4. Catalaans, dat de wereldkampioen in zijn gro te dagen slechts vier keer aan wendde. Met gunstig resultaat overigens: hij won tweemaal en speelde de andere twee remise. Spasski bleek iets te hebben voorbereid. In een bekende stel ling offerde hij op de 23ste zet een loper voor een pion. „Vis sen in troebel water", vond de Joegoslavische grootmeester Boris Ivkov het. Fischer scheen verrast. Hij reageerde weinig adrem en maakte op de 30ste zet zelfs een aanwijsbare fout: Db5 in plaats van g4. Hij schoot er op zijn beurt een paard bij in, waarna de partij op de 33ste zet in eeuwig schaak van de zwarte koning eindigde. Zoals bekend gaat het in deze tweekamp om een prijzengeld van vijf miljoen dollar, waarvan degene, die tien partijen wint, het leeuwendeel opstrijkt. Veertiende partij. Wit: Spasski (Fra). Zwart: Fischer (VSt).l. d2-d4, d7-d5, 2. c2-c4, d5xc4, 3. Pgl-f3, Pg8-f6, 4. e2-e3, e7-e6, 5. Lflxc4, c7-c5, 6. 0-0, a7-a6, 7. d4xc5, Dd8xdl, 8. Tflxdl, Lf8xc5, 9. b2-b3, b7-b5,10. Lc4- e2, Lc8-b7, 11. Lcl-b2, Pb8-d7, 12. Pbl-d2,0-0,13. Tal-cl, Tf8- c8, 14. h2-h3, Kg8-f8, 15. Kgl- hl, Kf8-e7, 16. Pf3-el, Lc5-d6, 17. a2-a4, Lb7-c6, 18. a4xb5, a6xb5, 19. Tcl-c2, Tc8-c7, 20. Tdl-cl, Ta8-c8, 21. Le2-f3, Lc6xf3, 22. Pd2xf3, e6-5, 23. Tc2xc7, Tc8xc7, 24. Tclxc7, Ld6xc7, 25. Pel-c2, Pf6-e4, 26. Pc2-a3, b5-b4, 27. Pa3-c4, f7-f6, 28. Pf3-el, Pd7-c5, 29. Pel-c2, Pc5xb3, 30. Pc2xb4, Pb3-d2 31. Pc4xd2, Pe4xd2, 32. Kfl-e2, Pd2-c4, remise. Vijftiende partij: Wit: Fischer. Zwart: Spasski. 1. c2-c4, e7-e6, 2. Pgl-f3, Pg8-f6, 3. g2-g3, d7- d5, 4. Lfl-g2, Lf8-e7, 5. 0-0, 0-0, 6. d2-d4, Pb8-d7, 7. Pbl-d2, b7- b6, 8. c4xd5, e6xd5, 9. Pf3-e5, Lc8-b7, 10. Pd2-f3, Pf6-e4, 11. Lel-f4, Pd7-f6, 12. Tal-cl, c7- c5,13. d4xc5, b6xc5,14. Pf3-g5, Pe4xg5, 15. Lf4xg5, Pf6-e4, 16. Lg5xe7, Dd8xe7, 17. Lg2xe4, d5xe4, 18. Pe5-c4, e4-e3, 19. f2- f3, Ta8-d8, 20. Ddl-b3, Tf8-e8, 21. Tcl-c3, Lb7-d5, 22. Tfl-cl, g7-g6, 23. Db3-a3, Ld5xf3, 24. e2xf3, e3-e2, 25. Tcl-el, Td8- dl, 26. Kgl-f2, Tdlxel, 27. Kf2xel, De7-d7, 28. Da3-b3, Dd7-h3, 29. Pc4-e3, Dh3xh2, 30. g3-g4, Te8-b8, 31. Db3-d5, Tb8xb2, 32. Dd5-d8+, Kg8-g7, 33. Pe3-f5+, g6xf5. remise. DAMMEN TENNIS Bazel Het tennis beleefde weer eens een Duits weekeinde. Boris Becker en Steffi Graf ze gevierden respectievelijk in Ba zel en Leipzig over Tsjechoslo- waakse tegenstanders, Petr Korda en Jana Novotna. Voor Becker was het de eerste toernooizege sinds februari, toen hij in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam de hoofdprijs pak te. De setstanden waren 3-6 6-3 6-2 6-4. Graf won voor de derde achtereenvolgende maal in Leipzig (6-3 1-6 6-4). Tom Nijssen boekte een mooi succes in het dubbelspel van Bazel. De Limburger won de fi nale met zijn vaste Tsjechoslo- waakse partner Cyril Suk tegen twee andere Tsjechoslowaken, Karei Novacek en David Rikl (6-36-4). Met een nieuwe trainer keerde het succes voor Becker terug. De drievoudige Wimbledon- kampioen, die een wild card kreeg voor het met 1,3 miljoen gulden gedoteerde toernooi in Bazel, werkt sinds kort met de Oostenrijker Günther Bresnik. „Het werd weer eens tijd", glunderde Becker, die een chec- que van 160.000 dollar in ont vangst mocht nemen en zijn to taal verdiensten in zijn loop baan op 7000 dollar na op tien miljoen dollar bracht. Alleen Ivan Lendl, John McEnroe en Stefan Edberg hebben eerder die magische grens doorbroken. Graf moest net als vorig jaar in de Messehalle van Leipzig No votna in de finale bestrijden. „Ik ben eigenlijk niet erg tevre den", sprak de winnares van 50.000 gulden na afloop. „Maar het is ook wel eens prettig te winnen zonder optimaal te spe len. Ik voelde me geen moment echt goed in de wedstrijd. De eerste set was eigenlijk nog het minst slecht". Voor 5500 toe schouwers hadden beide speel sters vooral problemen met de opslag. Na een doorbraakfestival won Graf, hersteld van een ontste king in de schouder, met 6-3. In de tweede set ging Novotna, vanaf maandag in Zürich dub- belpartner van de Duitse, snel ler en agressiever spelen met als gevolg een duidelijke score van 6-1. In de derde set ging de strijd gelijk op totdat Graf bij een voorsprong van 5-4 door de service van de Tsjechoslo- waakse heen brak en het eerste matchpoint benutte. Het bete kende de vijfde toernooizege voor Graf dit jaar. Richard Krajicek is als zesde ge plaatst voor het met 1,4 miljoen gulden gedoteerde toernooi in Sydney. Stefan Edberg, sinds de US Open weer de nummer één van de wereld, is eerste op de ranglijst voor Ivanisevic, Agassi, Lendl en Ferreira. Toulon Met een maximale score van vier uit twee heeft ti telverdediger Alexei Tsjizjov dit weekeinde bij het WK dammen in Toulon alleen de leiding ge nomen. De Nederlandse oud wereldkampioenen Sijbrands en Wiersma scoorden elk een punt minder en zagen hun ach terstand twee punten worden. Clerc, die evenals het duo Koyf- man/Valneris twee winstpartij en liet aantekenen, kwam naast zijn landgenoten. Gantwarg, die voor dit weekeinde met Tsjizjov het veld aanvoerde, kwam twee keer niet verder dan remise en viel terug naar de met het Nederlandse trio ge deelde tweede plaats. Tsjisjov slaagt er in Toulon tel kens weer in uit niets iets te maken. Zoiets gebeurde giste ren tegen Traore. Men dacht de Ivoriaan grote remisekansen toe. Tsjisjov wist echter nu ook weer het kleinst mogelijke voordeel in winst om te zetten. Gérard Jansen werd zaterdag ook naar een nederlaag geleid. Tot in het middenspel bleven de posities nog redelijk in even wicht. Toen ook de klok een rol ging mqespelen, brak voor de oud-Europese kampioen het fa tale partijgedeelte aan. „Op dat moment begonnen toch ook weer de recente neder lagen een rol te spelen. Hoewel ik me had voorgenomen dat verleden van me af te zetten, vocht ik meer tegen mezelf dan tegen Tsjizjov", zei Jansen. Ook de meeste andere Neder landse spelers hadden het za terdag moeilijk. De eerste con frontatie tussen de Nederland se en de Russische groep werd niet ten onrechte met enige vfees tegemoet gezien. Wiers gen de moeilijk te kloppen Li touwer Boezinski. Zozeer zelfs, dat de Fries dicht by een neder laag was. Dat onheil kon hij echter nog net voorkomen. Zo als ook Gantwarg een minder prettig verjaardag vierde. Hij had nog geluk dat Scholma een mogelijk winnende wending miste. Ook Sijbrands was te leurgesteld. Tegen Foerman was hij dicht bij de winst, maar de Moscoviet kon ontsnappen. Alleen Clerc was wel succesvol. Het slachtoffer werd Baljakin die in een spannend tijdnood duel ten onder ging. De klok was de Hagenaar een dag later opnieuw gunstig gezind. Tegen Chmiel vocht Clerc urenlang om aan puntverlies te ontko men. De Pool tastte pas in het zesde speeluur, met de remise in handen, volledig mis. Sij brands en Wiersma verwierven tegen Hubner en Marcos even eens beslissend voordeel in de kritieke tijdfase. De nederlaag van Jansen tegen Koyfman liet zich in het mid denspel al voorspellen. Scholma kon zijn goede spel tegen Gant warg niet continueren. Mogil- janski maakte na bijna zes uur spelen een einde aan diens on geslagen status.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21