Cevdóe 3owumt Vrees voor ruim 200 doden BROCCOLI EN MAISKIP. Verdwaasd dolen in geblakerde spookstad woningen voor getroffen daklozen MORGEN BEGINT T A9 B1 B3 C1 C3 Efficiency G>beurs92 Plunderaars profiteren van ramp Ross Perot rl4Dagen Gratis CcktócSomcwit 5 OKTOBER 1992 26 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Kardinaal Simonis: vrouwelijke priesters komen er nooit Kuwayt voorzichtig naar de stembus LEIDEN OMGEVING Traditie en toekomst ontmoeten elkaar bij viering 3 oktober Over Glenn Gould nf heeft iedereen iets te zeggen Droomrentree Ruud Gullit Bergkamp is van een andere planeet GEESTELIJK LEVEN/OPINIEA2 VLIEGRAMP A3/4/5/7 BINNENLAND A6 SERVICEA8 BUITENLAND A9 LEIDEN/REGIO B1/2 DIENSTVERLENING32 BEURS34 CULTUUR93/4 RTV-PROGRAMMA'SB5 SPORTC1T/MC10 Uitgave Westerpérs bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25460. Losse nummers 1,50. Veel bewolking en van het zuidoosten uit perioden met re gen. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden. Noordoostenwind, matig tot vrij krachtig, 4 a 5, langs de kust en op het IJsselmeer hard, 7. AMSTF.RTT AM Do «mninrr. de hednelincr allp vriiknmende wnnin- AMSTERDAM - De Bijlmermeer maakte vandaag een spookachtige in druk. Overal zwerven hulpdiensten door de satellietstad van Amsterdam. Takelwagens, EHBO-auto's, wagens van de mobiele eenheid; veel mensen weten de weg niet. De stank van kerosine en rook over heerst. Onder de smeulende puinho pen zouden zich nog zeker honderd slachtoffers bevinden. Overal liggen boeken, speelgoed, winkelwagentjes, noem maar op. Politie en beveili gingsdiensten, beide met honden, houden nieuwsgierigen en plunde raars op afstand. Veel politiemensen jkomen van bui ten de stad en staan met fotokopiet jes van de plattegrond van de wijk in de hand de zoekenden te woord. Sporthal De Bijlmer is een van de punten waar de belangstelling naar uitgaat. In de loop van de morgen stromen reportagewagens en pers uit heel Europa hier op de parkeerplaats Vannacht zijn hier daklozen geko men en gegaan. Sommige wijkbewo ners komen verdwaasd om informa tie bij de politie. Anderen hopen hier permissie te krijgen om het rampge bied binnen te gaan. Vanmorgen om tien over zes is be gonnen met de ruimingsoperatie in de betonhal bij de flats. Het bergings werk wordt volgens burgemeester Van Thijn een langdurige kwestie, omdat de operatie met de grootst mo gelijke zorgvuldigheid zal plaatsvin den. Weggevaagd Marry Owusu komt om zeven uur sporthal De Bijlmer rillend binnen. Op het moment van het ongeluk zat ze in de huiskamer. Door de klap werd de helft van haar huis wegge vaagd. De slaapkamer waar haar drie dochters van drie, acht en twaalf jaar lagen te slapen, was geheel wegge vaagd. Haar buurman Tutu Prem- pak heeft haar uit het huis gesleept en over de balkons wisten ze te vluch ten. Prempak: „We konden wegko men door de glazen tussenwanden van de balkons in te slaan. Buiten zijn we naar de kinderen op zoek ge gaan. Ik heb wel mijn eigen zoon te ruggevonden. Die had brandwonden aan zijn arm en op zijn hoofd. Hij was buiten aan het spelen. Maar van de drie meisjes hebben we niets meer te ruggevonden". Volgens brandweercommandant Ernst konden de bewoners van de ge troffen flats onmogelijk vluchten. „Ze waren kansloos". AMSTERDAM De woning bouwvereniging Nieuw Amster dam heeft vanmorgen in de gehele hoofdstad honderd vijftig wonin gen beschikbaar gesteld voor de paar honderd daklozen die door de vliegtuigramp van gisteren hun huis kwijtraakten. De woningen zijn meteen beschik baar voor de getroffenen. Velen van hen brachten de afgelopen nacht door in een sportcentrum in de Bijl mermeer. Ook andere woningbouwverenigin gen in Amsterdam zijn naarstig op zoek gegaan naar woonruimte. Het is de bedoeling alle vrijkomende wonin gen te reserveren voor de daklozen Dit heeft een woordvoerder van het beleidscentrum vanmorgen bekend- In de opvangcentra verblijven nog ongeveer 175 mensen. De meeste op gevangen ontheemden zijn in het sportcentrum aan de Bijlmerdreef. Andere getroffenen zijn in de zee vaartschool van de marine in Am sterdam ondergebracht. Op het kantoor van de gemeentelijke dienst herhuisvesting aan de Moluk- kenstraat in Amsterdam-Oost zijn in de loop van vandaag intake-gesprek- ken gehouden voor daklozen. Bromfietser rerongelukt •i CAT WIJK Een 25-jarige n Catwijker is zaterdagochtend nagekomen bij een verkeerson- ;eluk in zijn woonplaats. De reed rond tien over acht op :ijn bromfiets toen hij op het jrjkruispunt Scheepmakers- e straat-Lageweg geen voorrang ip verleende aan een door een 20- jarige chauffeur bestuurde n vrachtauto die van rechts kwam. De zwaar gewonde bromfietser werd overgebracht snaar het Academisch Zieken huis Leiden waar hij is overle den. Bij het eerste daglicht, in een decor van verwoeste appartementen, worden slachtoffers geborgen. Kinderen maken nachtelijke rit met Porsche papa WASSENAAR Twee jonge tjes van twaalf en dertien jaar oud zijn zaterdagnacht rond drie uur in Wassenaar-Zuid door de politie aangehouden toen ze een ritje maakten met de Porsche van de vader van een van de twee. Het dertienja rige jongetje logeerde bij de an- ADVERTENTIE der die hem kennelijk een ritje twaalfjarige jongetje die sliepen in de Porsche had beloofd, toen het tweetal wegsloop, wa- Buurtbewoners die de dure ren volgens de politie niet blij sportwagen heen en weer had- met het initiatief van hun zoon- den zien rijden waarschuwden tje, waarbij overigens geen de politie. De ouders van het schade is aangericht. Broccoli, 500 gram cd Maïskip, kilo ssr t/m 9 oktober Ma. 5 en di. 6 okt. van 10.00 - 21.00 uur. Wo. 7 en do. 8 okt. van 10.00 -17.30 uur. Vr. 9 okt. van 10.00 - 16.00 uur. Am ste rd a •aris pendelbus: volg borden RAI. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM - Onder de puinhopen in de Bijlmer in Amsterdam liggen mogelijk tweehonderd slachtoffers na het neerstorten, gisteravond rond half zeven, van een vrachtvliegtuig van El Al op de flats Groeneveen en Kruitberg. De flats vlogen in brand. Hulp verleners zijn de hele nacht be zig geweest met het blussen van de branden en het opvangen van bewoners. De exacte om vang van de grootste vliegramp die ons land ooit trof, is pas over enige dagen duidelijk, zo vrezen hulpverleners. Ze hadden van daag de grootste moeite de res tanten van de getroffen flats te onderzoeken. Instortingsge vaar en honderden af en aan lo pende belangstellenden belem meren het reddingswerk. Gevreesd wordt dat vele slacht offers niet meer kunnen wor den geïdentificeerd. De licha men die wel zijn geborgen, zijn naar een speciaal centrum bij Schiphol-Oost overgebracht, waar een rampen-identificatie team onder zware omstandig heden moet werken. Negentien mensen liggen met uiteenlo pende verwondingen in zieken huizen. In het crisiscentrum in Amster dam concentreerden deskundi gen zich vanmorgen op de op vang van mensen die familiele den kwijt zijn en op de vele dak lozen. Zeker 175 ménsen moeten ook vannacht elders blijven. De lichamen van de vier beman ningsleden van het ramptoes tel, een Boeing 747 van de Is raëlische luchtvaartmaat schappij El Al, zijn gisteravond al geborgen. Het vrachtvlieg tuig kwam omstreeks half ze ven vrijwel onmiddellijk na de start vanaf Schiphol in moei lijkheden. De gezagvoerder meldde problemen aan twee van de vier motoren. Volgens de rijksluchtvaartdienst heeft hij nog geprobeerd terug te keren naar de luchthaven, maar ver loor hij te snel hoogte. De Jum bo Jet boorde zich brandend in de gekoppelde flats. Daarbij werden tachtig appartementen verwoest, waarvoor 239 men sen als bewoner staan geregi streerd. Twee van de vier moto ren van de Boeing zijn terugge vonden in het Naardermeer. Ook twee onderzoekscommis sies uit Israël hebben zich van daag ter plaatse georiënteerd. Gezien het verloop van de rampvlucht gaan zij niet uit van een aanslag. Op de ramp is met verbijstering en verslagenheid gereageerd. Onder anderen koningin Bea trix en de Israëlische premier Rabin zonden boodschappen van deelneming naar de getrof fen bewoners. De Tweede Kamer wil zo spoe dig mogelijk met de ministers Maij en Dales debatteren over de ramp. De manier waarop de hulpverlening is georganiseerd staat daarbij centraal. Ook de vraag of intensief vliegverkeer boven woonwijken kan worden voortgezet, komt aan de orde. AMSTERDAM, Plunderaars hebben direct na de ramp met de Israëlische Boeing toegesla gen in winkelcentra en in de ge troffen flats. Ze maakten ge bruik van de afwezigheid van de politie in andere delen van de wijk. Er zijn enkele arrestaties verricht. Niet bekend is op hoe veel plekken is geplunderd en wat is buitgemaakt. Amster dams hoofdcommissaris Nord- holt noemde de plunderingen 'onvoorstelbaar'. Politiemensen staan bij wrakstukken van de verongelukte Boeing 747 van El Al. FOTO:ANP De miljardair Ross Perot zorgt in de verkiezingsstrijd om het presidentschap van de Verenigde Staten voor nerveuze spanningen in de kampen van Clinton en Bush. Nauwkeurige opiniepeilingen ontbreken nog en de manier waarop Perot campagne gaat voeren is nog onduidelijk. Wel wil hij veel reclame gaan maken via Amerika's meest bekeken lv-stations. Voor morgen kocht hij bij CBS voor een bedrag van 380.000 dol lar al een half uur op een tijd met grote kijkdichtheid. Of dat ook helpt, valt straks te zien aan de opiniepeilingen. Dat reclame helpt, bewijzen dagelijks de reacties op onderstaande bon. Volg de escapades van Perot. Niet alleen vluchtig via de tv, maar via beschouwingen en commentaren, degelijk en betrouwbaar in de krant. Ik wil rj de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC" Den Haag nent wo 'den geweigerd) 711848 003000 ■lllliiijmiMHBUTmn

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1