'Bergkamp is van een andere planeet' Romario vlucht als ben dief in de nacht alke bezorgt Sparta de eerste zege Ongelijk duel in Galgenwaard Graafschap heeft bijna periode-titel Sport c Leidse Courant maandag 5 oktober 1992 "VREEMDE VOGELS" door Eric Mondeel Nijmegen De goklust van Si mon Kistemaker leverde De Graafschap zaterdagavond de troefkaarten op voor de eerste periodetitel. De Doetinchemse trainer had het lef om tijdens de lastige uitwedstrijd tegen NEC een vierde spits in de ploeg te brengen. Juist die invaller, Jur- rie Koolhof, was het die de Doe tinchemse ploeg aan de ver diende 0-1 zege hielp. De Graafschap moet in staat worden geacht om in de thuis wedstrijd tegen NAC het beno digde punt voor de eerste perio detitel in de wacht te slepen. Simon Kistemaker heeft na het wegvallen van belangrijke hoekstenen als Kraay, Hof stede, Van Kessel, De Wijs en Ten Hag flink wat renovatie moeten verrichten, maar zijn metselwerk is niet tevergeefs geweest. Ondersteund De verdediging, die man-op- man speelt, gaf tegen NEC nau welijks kansen weg. In de aan val speelde Van Schijndel bere sterk. Hij werd goed onder steund door de andere nieuwe lingen, Vink en De Vries. De Graafschap won de slag zater dagavond echter op het mid denveld, waar Godee de lakens uitdeelt, die hem door Leeuwe- Utrecht Het ongelijke duel FC Utrecht-Fortuna Sittard (4- 0) was al na dertien minuten geen wedstrijd meer. Binnen een kwartier leidde de thuis club in de Galgenwaard tegen de ernstig verzwakte hekke- sluiter met 2-0. In de derde minuut vierde spits Willem van der Ark zijn rentree in de basis met een fraai kop doelpunt na een voorzet van Van der Meer. Negen minuten later gaf Van der Ark goed voor naar Oosterhuis, die de bal om haalde in de verste hoek. Na de ongekende bliksemstart geloofde Utrecht het in de eer ste helft verder wel, hoewel een monsterscore mogelijk was. Bij de Limburgse degradatiekandi daat ontbraken door blessures en een schorsing tenslotte de vaste krachten Janssen, Dries- sen, Szalma, Vergoossen, Usta, De Jong en aanvoerder Maes- sen. Het grote veldoverwicht en de vele kansen leverden Utrecht na rust nog slechts twee tref fers op. Bijl profiteerde van nonchalan ce van verdediger Kicken en scoorde na een paar schitteren de lichaamsbewegingen met de linkervoet. Een kwartier voor tijd was het de beurt aan Smola- rek. De 35-jarige Pool pikte zijn doelpuntje mee door de bal uit een doorgekopte hoekschop van Oosterhuis van dichtbij in te knikken, 4-0. Bij 4-0 bleef het, hoewel dubbele cijfers op zijn plaats waren geweest. Zo raak te Van der Ark nog tweemaal de paal en deed Plugboer dat één keer. Excuses werden er ruimschoots aangevoerd na de weinig ver heffende puntendeling tussen Go Ahead Eagles en FC Gronin gen (0-0). Go Ahead-trainer Jan Versleijen kon wijzen op de ab sentie van een viertal geschor ste basiskrachten en zijn colle ga Pim Verbeek haalde de krachtenslopende UEFA-elimi- natie tegen Vac erbij om het ge brek aan daadkracht in Deven ter te verzachten. Gezien de omstandigheden wa ren beide teams en beide trai ners tevreden met het behaalde puntje. Go Ahead Eagles omdat het de ongeslagen status in ei gen huis verlengde en nog steeds als beste debutant te boek staat, FC Groningen om dat de schade in deze roerige tij den beperkt bleef. Afgezien van het laatste kwar tier, toen Go Ahead Eagles ein delijk op de winst joeg, kende FC Groningen defensief nauwe lijks problemen. Maar aanval lend kon de ploeg van Verbeek eveneens weinig uitrichten. Twee kansen van Van Duren en Huizingh waren niet aan de Groningers besteed. Go Ahead Eagles was via Heer- ing dicht bij een doelpunt. De rechterspits lepelde de bal op de lat en luidde daarmee een slo- toffensief van de thuisclub in. Verder dan een kans van verde diger Maes kwam Go Ahead Eagles niet. Willaarts, in de basisopstelling nadat Boere door televisiebeel den vijf wedstrijden schorsing opliep, kon niet imponeren. De voormalige goaltjesdief werd gewisseld door jeugdspeler Looms. Willaarts wees op ge brek aan wedstrijdritme. rik en Matthaei trouw worden aangereikt. Kistemaker vindt dat De Graaf schap momenteel zelfs sterker is dan twee jaar geleden, toen de ploeg zonder nederlaag naar het kampioenschap van de eer ste divisie denderde. ,,We spe len nu veel volwassener", sprak hij na afloop van het duel in Nij megen tevreden. „We hebben in het jaartje in de eredivisie weliswaar flink veel littekens opgelopen, maar zijn er wel ge louterd uit tevoorschijn geko men. We beschikken nu over veel meer routine. Ook de lef en de agressie zijn alleen maar toe genomen. Op basis van een ge weldige mentaliteit hebben we verdiend gewonnen". NEC-trainer Jan Pruyn: „Dat De Graafschap achterin één-op- één speelde was voor mij een verrassing. Wij verloren op het middenveld 85 procent van de duels. Op de overwinning van De Graafschap is niets af te din gen. Wij zijn op alle fronten weggespeeld". Kansen De Graafschap zocht vanaf het beginsignaal de vele wegen die naar het doel van NEC leiden, maar dwong in het eerste be drijf weinig kansen af. De Doe- tinchemmers wonnen vrijwel elk duel, combineerden naar hartelust, maar liepen steeds vast ter hoogte van het straf schopgebied. Het was dan ook tekenend dat Brookhuis alleen bij een afstandsschot zijn han den kon warmen. De pegel werd vlak voor rust afgevuurd door Matthaei, dié zeker 35 meter van het doel verwijderd stond. Brookhuis kon de bal ternau wernood met zijn vingertoppen over de lat tikken. Kistemaker, die in het Nijmeeg se 'casino' toch al veel risico's genomen had, besloot in de rust op quite of dubbel te spelen. Hij bracht aanvaller Koolhof in het veld voor Leeuwerik, die in de eerste helft een controlerende rol op het middenveld had. „Ik zat daar in de eerste helft al aan te denken", zei Kistemaker. „Als we hier toch zijn, kunnen we maar beter winnen". De bluftoer van de Doetinchem se oefenmeester eindigde zoals hij zich die gewenst had. Kool hof, die enige tijd in de lappen mand heeft gelegen, toonde zich weer even scherp als in vroeger dagen. Hij werd in de 62e minuut fraai de diepte in gelanceerd door Godee en lobde de bal fraai over doelman Brookhuis, die wanhopig zijn doel uitstormde. Paymans pro beerde het euvel nog te verhel pen, maar gleed de bal zelf het doel in. Opstellingen: NEC: Brookhuis; Stock (Van der Weerden), Lok, Van der Linden, Paymans; Aalbers, Van Wanrooy, Eijlander; Dekker, Van Wonderen, De Romijn. De Graafschap: Olyslager; Lu- kassen, Vreman, Trentelman, Willems; Matthaei, Leeuwerik (Koolhof), Godee; Vink, Van Schijndel, De Vries (Redeker). ji het Olympia-sportpark van Waalwijk pplaudisseerde men gisteren spontaan en efachaafd voor de fluwelen touch van Dennis .jjergkamp. Zijn derde en Ajax' vijfde doelpunt uerleidde coach Van Gaal tot de opmerking dat zijn "iipscorer 'van een andere planeet afkomstig moet 2 jor Gijsbert Spierenburg Si Jaalvvijk Mooier dan de va- feties op piano van Horowitz. Jè virtuositeit van de voetbal- J- Dennis Bergkamp bereikt zo jji en dan hemelse hoogten, -.ilfs Johan Cruijff zal na het Jen van de beelden van RKC- jax (0-5) zijn ogen nauwelijks innen geloven. rnnis Bergkamp maakte in Olympia-sportpark van Jaalwijk gistermiddag drie van vijf Ajax-treffers. De tweede nog fraaier dan de eerste, iar met zijn derde een gra- iuze boogbal over RKC-doel- ,n Teeuwen spande de sterdamse topscorer waar de kroon. it kunstwerkje was er, zonder 'erdrijving, één om in te iten. Een op de velden nog [lden vertoonde schoonheid. ;n uur na afloop verkeerde de lach van de Amsterdammers, Gaal, nog in de ban van de itovering. „Het doelpunt was dat hij alleen maar kan irden gemaakt door iemand m een andere planeet", irwijl de coach jubelde sjouw- 1} de artiest, die zijn plaats op jze aarde kent, met doelman Jenzo gewoon een grote koffer Aar de spelersbus. „Dennis joet eigenlijk disciplinair ge- 3raft worden", vond aanvoer- >r Blind. „We hebben het hem 'Ier in de kleedkamer ook ge- ijgd. Doelman Teeuwen was jtht geblesseerd en dan moetje Jm natuurlijk niet zó voor (hut zetten". fat Dennis Bergkamp met zijn peten kan, grenst stilaan wel- Aast aan het onmogelijke. Vij- linzestighonderd Waalwijkers waren blij dat ze het gistermid dag een keer met eigen ogen mochten meemaken. Voor zo veel moois, dat de ster stilletjes voor de laatste minuut had be waard, hadden ze dan ook een spontaan en beschaafd applaus je over. Fluweel Sinds Bergkamp die gedenk waardige avond in Stadio delle Alpi van Turijn, in de eerste van de twee Finale-wedstrijden om de UEFA Cup tegen AC Torino, de punt van zijn schoen alvo rens te schieten voor de veran dering eens in het malse gras plantte en tot zijn verrassing bemerkte met welk een fluwe len touch hij de bal op die ma nier kon verzenden, is met deze stylist werkelijk het hek van de dam. Hij kan het sindsdien niet meer laten. Waar ook ter wereld pro beert hij zijn magistrale vondst, die even mooi als effectief is, uit. Of hij nu opereert in het Es- tadio Don Santiago Bernabeu (tegen Real Madrid), in het Olympisch stadion in Amster dam (tegen SV Casino Salz burg) of gewoon op de akker van Waalwijk. „Het wordt bij zonder als ik het in volle sta dions doe, maar op de trainin gen bij Ajax doe ik het eerlijk gezegd bijna dagelijks. Vraag het mijn ploeggenoten maar". De ster van Bergkamp stijgt en stijgt. Het einde lijkt nog niet in zicht. „Of hij wekelijks vooruit gaat, kan ik niet beoordelen", aldus Danny Blind. „Maar zijn pro gressie is opmerkelijk. Het is een genot om naar hem te kij ken, tijdens de training, soms FOTO ANP Jonk knuffelt Bergkamp na zijn ongelooflijke treffer. De Boer (uiterst links) en Overmars (7) delen in de vreugde. ook in de wedstrijd als ik heel eerlijk ben". Op de tribune was assistente bondscoach Israel getuige van de exhibitie van de door half Europa begeerde aanvaller. Bergkamp moet volgende week dus opnieuw serieus met een uitnodiging voor Oranje reke ning houden. Volgens Aad de Mos, de expert in ruste die het kan weten, wordt het stilaan de hoogste tijd dat deze Ajacied ook in het Nederlands elftal tot grote bloei komt. „Dennis mag niet langer tussen de Milanezen gevangen zitten", aldus de ex- coach van Anderlecht, naar wiens mening in Oranje geen plaats meer zou zijn voor Gullit en Rijkaard. Israel zag behalve Bergkamp ook Jonk weer in een glansrol. De stijlvolle Volendammer ex celleerde in mooie passes en was bovendien bij het meren deel van de vijf doelpunten be trokken. Zijn rentree in Oranje, op woensdag 14 oktober in Rot terdam tegen de Polen, kan niet meer uitblijven. Voor die tijd komen de Ajacieden niet meer in actie. Vanwege de belangrij ke EK-kwalificatie-wedstrijd ligt het competitie-programma komend weekeinde stil. Voordien komt alleen PSV nog in actie. Woensdag komen de Eindhovenaren naar Waalwijk voor een inhaalwedstrijd. Van Gaal: „Ik hoop dat RKC er dan nog iets moois van maakt' In de schaduw van Bergkamp boekten ook Pettersson (0-2) en Overmars (0-4) gisteren een succesje. Onder de voortduren de aanvalsgolven ontsnapten de Waalwijkers aan een neder laag met dubbele cijfers. In de tweede helft, toen de Amster damse suprematie haar hoogte punt bereikte, viel Marco Boog- ers de vernedering van een rode kaart ten deel. De Dordtenaar, die zijn zelfbeheersing verloor, vond het nodig Frank de Boer een kopstoot te geven. Het ordi naire incident voltrok zich voor de ogen van scheidsrechter Schuurmans. De heethoofd kan Opstellingen: RKV: Teeuwen; Sijahailatua, Werdekker, Brands, Richard son; Maas, Eikenhout, Jalink, Van Aerde (Peelen); Van Hoog- dalem, Boogers. Ajax: Menzo; Silooy (Van Loen), Blind, De Boer; Vink, Jonk, Kreek; Overmars, Pet tersson, Bergkamp, Davids. lotterdam Michel Valke be- irgde Sparta gisteren in het misduel met Willem II (1-0) •ie primeurs. Het doelpunt in de onvermoeibare spelma- de 54ste minuut beteken- in dit seizoen de eerste Spar- lanse treffer op het Kasteel, de rste voorsprong en uiteinde ik de eerste overwinning, "et werd tijd", verzuchtte rainer Rob Jacobs, die met zijn igeslagen ploeg naar de keuri- zevende plaats op de rang- ist klom. Europees voetbal is >k deze competitie geen reële Sparta. De selectie is lal, de kwaliteit matig. Het 'elhaast chronische geldge- rek laat weinig ruimte voor ipprestaties. 'oor een degradatiestrijd be- loeven de Rotterdammers ech- ir niet te vrezen. Het team be- :hikt op vitale posities over •ldoende routine (Metgod, fan den Berg, Valke) om zich minimaal in de middenmoot te handhaven. „Volgende week brengen we met de vrouwen een paar dagen door in de Ar dennen", liet de goedgemutste Jacobs weten. „Verder reiken onze Europese ambities voorlo pig niet". In de erbarmelijke eerste helft wees niets in de richting van een overwinning voor Sparta. Beide ploegen leverden een ka rikatuur van een eredivisiewed strijd af. Van een soepele op bouw was geen sprake. Balver lies was troef. Slechts met enke le schoten van afstand, goed verwerkt door de solide Met god, ontwikkelde Willem II enig doelgevaar. Sparta ontbeerde elke vorm van aanvalskracht. Met nieuwkomer Van der Laan (ex-ARC) voor de falende spits Rodrigues speelde de thuis ploeg na de rust beter en feller. Vurens kreeg de eerste grote kans van de wedstrijd. Hofstede kon het lobje van de vaardige aanvaller nog net van de lijn ha len. Vijf minuten later was Sparta wel succesvol. Valke rondde een lange aanval met een halve, enigszins mislukte omhaal af, 1-0. Trainer Jan Reker, die met Wil lem II in de drie voorgaande uit wedstrijden vijf punten had veroverd, trachtte met een ris kante wissel het evenwicht te herstellen. Het inbrengen van aanvaller Sylla, nog niet volle dig hersteld van een blessure, voor middenvelder Feskens pakte in het voordeel van Spar ta uit. In de jacht op de gelijk maker verloor Willem II het overzicht. De vele kansen in de slotfase waren echter aan Val ke, de uitblinkende Helder .en Vurens niet besteed. Afgetroefd Na de eclatante overwinning (5-0) bij FC Den Bosch is Volen- dam de weg weer kwijtgeraakt. MVV was achter de dijk op alle fronten beter en won verdiend met 2-1. Volendams trainer Stafleu had geen verklaring voor het povere optreden van zijn ploeg. „Ik dacht dat het elftal na Den Bosch op scherp stond maar het tegenovergestelde was het ge val". De beginfase was voor Volen- dam dat fris aanviel en een licht overwicht verwierf. MW hield aanvankelijk de verdediging goed gesloten en wachtte coun terkansen af. De eerste kwam al snel en had meteen succes. In de zestiende minuut speelde Thai diep naar Visser, die ge makkelijk maar totaal onver wacht de score opende. Volendam was in feite na deze openingstreffer reeds versla gen. MW nam steeds meer bezit van het middenveld. Volendam probeerde met lange passes lucht te verschaffen. Het sor teerde weinig resultaat. MW maakte goed gebruik van lichaamskracht. Het kwam de ploeg weliswaar op drie gele kaarten te staan, maar het sor teerde wel effect op de thuis club. Nog voor rust kwam MW met 2-0 voor. Meijer scoorde na een combinatie tussen Lanc- kohr en Scheepers. In de tweede helft bleef MW sterker, maar maakte het zich zelf onnodig moeilijk door kan sen onbenut te laten. De over winning van MW liep weinig gevaar, totdat drie minuten voor het eindsignaal René Bin ken met een dieptepass Kras een niet te missen kans bood (1- 2). Het wanhoopsoffensief van de thuisclub zelfs doelman Zoe- tebier verscheen bij de hoek schoppen voor het Maastrichtse doel bleef zonder resultaat. Steltlopers hebben ondiep water nodig om voedsel te kunnen vinden. Als we echter maar doorgaan met het grond waterpeil te verlagen of moerassen op te spui ten dan verdwijnen zulke gebieden. Vreemde vogels worden dan heel gauw zeld zame vogels. Help landschappen en biotopen beschermen. Steun ons, stort uw bijdrage voor natuur en vo gels op giro: 550.30.20 STICHTING NATUUR- EN VOGELWACHT Weerdestein 41; 3328 MK Dordrecht; Tel. 078-174983 ior Marcel van der Kraan ïdhoven Als een dief in de facht verdween Romario de ouza Faria na afloop van PSV- eyenoord uit het Philips-sta- |on. Iet het schaamrood op de ka ïn glipte hij via een achter- iur in de kleedkamer weg, de I-camera's, radio- en kranten- }rs verbouwereerd ^hterlatend. ij durfde de confrontatie met i media niet aan na zijn ont- pochelende optreden in de aker' tussen de landskampi- in en de bekerhouder. „Hij zat ilkomen stuk, was verschrik- Jlijk teleurgesteld en kon in de Jeedkamer geen woord meer tbrengen. Niemand durfde jbk wat tegen hem te zeggen", bschreef Jan Heintze later de imoedstoestand van de donke- Braziliaan. Ichandpaal het Eindhovense kamp wilde jen de Braziliaan niet openlijk in de schandpaal nagelen, al is hij met zijn blunders vanaf strafschopstip en voor het doel wel degelijk schuldig in het eerste puntverlies in de impetitie. lij zal die simpele* ballen niet iet opzet hebben gemist. Het las in feite ook onbegrijpelijk, int hij zat geweldig in de wed- ijd. Hij speelde fantastisch, leen waar hij normaal heel )ed in is, daar faalde hij nu op een verschrikkelijke manier", aldus Heintze. Het wonderkind uit Rio de Ja neiro kende inderdaad een su blieme start. John de Wolf, de laatste jaren een succesvol be waker van de PSV-spits, zag in het eerste bedrijf niets anders dan donkere flitsen voorbij schieten. Het publiek klapte de handen stuk en genoot van de vernedering die Feyenoords meest gevreesde verdediger moest ondergaan. John de Wolf: „Zoals hij speel de, is-ie door niets en niemand in Nederland af te stoppen. Tot voor deze wedstrijd had ik altijd prima gepresteerd tegen hem, maar het is geen schande om te bekennen dat je ook wel eens een moeilijke middag hebt". De strijd tussen 'Rambo' en Ro mario dreigde even een grim mig karakter te krijgen, toen de laatste bij scheidsrechter Uilen berg ging smeken om een gele kaart voor De Wolf. „Dat vond ik een vervelend moment", blikte de Rotterdammer terug. Lachen „Die kaart kreeg'ik prompt. Maar het werd niet zo agressief als bij de Supercup, eerder dit jaar. Toen zochten we elkaar steeds op. Na de rust kwam weer het respect voor elkaar, toen we na een mislukte actie van hem elkaar heel lang aan keken en zonder een woord te wisselen begonnen te lachen". Na de misser vanaf de straf schopstip doofde het vuur bij de Braziliaan al enigszins en in de tweede helft zag hij nog maar sporadisch kans Feyenoords de fensie in problemen te brengen. Ook omdat de Rotterdammers toen hun zaakjes aardig voor el kaar hadden en moed putten uit het feit dat PSV geen gena deslag kon toedienen. De Wolf: „We keerden min of meer terug naar onze oude stijl, met Henk Fraser als ervaren mandekker achterin. Dat beviel goed, al was de grootste winst dat wij weer ouderwets knokten. De laatste drie of vier wedstrijden was er van enige scherpte geen sprake". „Het is ook de enige manier", sprak ook aanvoerder John Metgod, „om tegen dit PSV een heel klein beetje succes te kun nen boeken. Want PSV heeft nu eenmaal meer klasse in huis dan Feyenoord". Adri van Tiggelen vond het ni veauverschil zelfs schrijnend. „Stukken, stukken hoger ligt het niveau van PSV op dit mo ment in vergelijking met de rest van de eredivisie. Allleen Ajax is daarbij een uitzondering. Feyenoord was tegen ons niet één keer echt gevaarlijk, dat zegt genoeg over de klasse en de kracht van het elftal. Als Roma rio de ballen er gewoon in- schopt, wordt het ook een grote overwinning". Het was niet de verdienste van Feyenoord, zo meende Van Tig gelen, dat PSV in de tweede FOTO ANP Peter Bosz brengt Juul Ellerman ten val. Romario zou de strafschop echter missen. helft diep terugzakte. „We heb ben het ons zelf moeilijk ge maakt". Hardheid Dat bij de Brabanders de vecht lust ontbrak, die er in de ploeg van Van Hanegem en Meijer wél was, weigerde de ex-inter national te onderkennen. „Wat vechtlust en inzet? Dat mag je gerust vertalen in ongewone hardheid. Die Feyenoorders gaan er soms op een onvoorstel bare manier in. Daar had de scheidsrechter veel meer tegen moeten optreden", sprak de man, die zelf Jozsef Kiprich in de allerlaatste minuut onbarm hartig neersabelde. Arbiter Jaap Uilenberg vond het met de agressie in het veld wel meevallen. „Ik ben geen moment bang geweest dat het duel zou ontsporen. Ik moest wel een consequente lijn trek ken en een reeks gele kaarten tevoorschijn halen. Maar in dit soort 'toppers' is het normaal dat er stevig wordt gespeeld".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19