ADO maakt het waar Feyenoord door een wonder gered Droomrentree van Perfect toernooi Van Bracht Frans Maassen twee Bergkamp is van andere planeet C3 Manager in jungle van het wielrennen C8 HULDEBETOON AAN BART VOLKERIJK LEIDSE COURANT MAANDAG 5 OKTOBER 1992 oer's Wendela u al verkocht alfleppel Nog geen week na ibjaar mooie succes in het Itali- lafense Modena, waar Jenny tifoer de hoofdprijs van ruim een n pn voor de neus van Jos Lan- lejnk wegkaapte, is de schimmel iovendela verkocht. De 12-jarige esherrie van de hengst Purioso Asjertrekt naar Zwitserland naar life stallen van de bekende paar- ulenhandelaar Gerhard Etter eipor een bedrag dat volgens ;ejoer 'nog geen half miljoen' be- airaagt. Tanenburg weer jeschikbaar mindhoven Niets staat een i ferugkeer van Gerald Vanen- naurg in de selectie van het Ne- v erlands voetbalelftal nog in de rgveg. De rechtsbuiten van PSV icleeft alle misverstanden met tjondscoach Dick Advocaat uit gesproken. Hij verliet daarmee tden eerder ingenomen stand- nunt dat hij alleen wilde wor- i den geselecteerd als hij er ook ineker van zou zijn te spelen, tjlorgen zal Advocaat zijn selec- i Je voor de WK kwalificatie wed - injtrijd tegen Polen op woens- diag 14 oktober bekend ma- inen. (linsmann atikt bijna (Marseille Voor Jürgen ïrOinsmann was Marseille-Mo- enaco (1-0) bijna zijn laatste aioetbalwedstrijd geweest. De iihiitser, die dit seizoen van In- >d|er Milaan naar het belasting paradijs Monaco kwam, stikte >n|ijna in zijn tong. Klinsmann ncreeg in de tweede helft een ïarde elleboogstoot van voor- ihtopper Basile Boli vol in zijn toezicht. Waarbij zijn tong in pijn keel schoot. De Duitser jeaakte bewusteloos en het was rjian alert ingrijpen van de ver- jorger van Monaco, gealar meerd door de paniekerig geba rende doelman van Marseille, ,e danken dat Klinsmann de lanslag overleefde. Klinsmann ton na behandeling de wed strijd uitspelen. fïlEFA straft het Griekse PAOK tc£urich De Europese voetbal- linie heeft PAOK Saloniki uit net UEFA-bekertoernooi gezet en voor tenmiste twee jaar uit geslotenToeschouwers van de Griekse club waren zich in het 3 Stadion tijdens de wedstrijd te- ygen Paris St. Germain te buiten begaan aan gewelddadigheden. Pe Nederlandse scheidsrechter (John Blankenstein staakte de ■ontmoeting, omdat supporters kijlaags raakten met leden van de -tbproerpolitie. Op de tribunes ^brandde vuur en er verschenen toeschouwers op het veld. Ten- iQninste tien mensen raakten ge- 1 Ivond. Paris St. Germain stond -pp dat moment met 2-0 voor. De "Jindstand werd bepaald op 3-0. 'fin Parijs hadden de Fransen al l[met 2-0 gewonnen. Ex-wereldkampioen 'Hulme overleden a8athurst Tijdens een wed- jtrijd in Australië is de vroegere Wereldkampioen formule 1, de Nieuwzeelander Dennis Hul- e, aan de gevolgen van een iartaanval onderleden. Hulme, 'ereldkampioen in 1907, is 56 iaar geworden. ~n de 33ste van de 161 ronden ;ellende race in Bathurst (Au- itralië) botste de wagen van "ulme in de afrastering. De 'edstrijdartsen gaan er van uit lat hij onmiddellijk dood was. \issen 1966 en 1974 kwam lulme uit in 112 Grand Prix. (mold Vanderlijde jaat studeren landgraaf Het jaar pauze lat hij na zijn derde olympische tronzen boksmedaille heeft in gelast gaat Arnold Vanderlijde gebruiken voor studie. De drie voudige Europese kampioen in iet zwaargewicht is afgelopen 'eek aan de universiteit van Ironingen begonnen met de Icursus sportmanagement. Nigel Benn nieuwe wereldkampioen San Remo De Engelsman Ni- Benn is de nieuwe wereld kampioen boksen in het zwaar- middengewicht (WBC-versie). Benn nam zaterdag in San Remo de titel over van de Ita liaan Mauro Galvano. In de vierde ronde moest Galvano met een bloedende oogwond op geven. foto Maurice Nelwan Een uitgelaten Bart Volkerijk dankt op Escamp het enthousiaste publiek. door Wim de Lange Den Haag Het eerste lands kampioenschap van de honk ballers van Install Data/ADO werd uiteindelijk een direct huldebetoon aan Bart Volke rijk. Op de erelijst van de inmid dels dertig-plusser, die als in ternational zowat alle honkbal stadions ter wereld zag, ont brak immers nog altijd die ene titel. Zaterdagmiddag, klokslag vier minuten over vier, was het mo ment daar. Spelers, begeleiders en supporters stevenden op de werpersheuvel af om Bart Vol kerijk innig te omhelzen. Vol kerijk genoot intens, ook en- vooral toen hij even later met een fikse ruiker bloemen in de hand het enthousiaste publiek (2300 in getal) opzweepte om de Queen-hit 'We are the cham pions' mee te stampen. ADO winnaar van de Holland Series, wie had dat voor moge lijk gehouden. Kinheim, na fa voriet Neptunus in de halve eindstrijd nu het laatste obsta kel in de aanloop naar Europees honkbal (volgend jaar EC I in Italië), haakte op Escamp via de 8-4-score (totaalstand 3-1 voor ADO) definitief af. En dat was dus, zonder de ande re spelers tekort te doen, in hoge mate te danken aan Bart Volkerijk. Immers, verleden week aan het Haarlemse Ba,d- mintonpad stond hij, de telg uit de zo bekende Haagse honkbal familie (vader Leen maakte ja renlang deel uit van de techni sche staf van Oranje), al aan de basis van de winst. Toen niet als pitcher, zijn specialiteit, maar als hitter. Zijn homerun leverde ADO, in wedstrijden, de 2-1-voorsprong op. Op de heu- vel maakte Bart Volkerijk het Slechts één moment viel hij te gen Kinheim uit zijn rol. Wie oog had voor detail zag dat Bart Volkerijk zich in de vijfde in ning ongelooflijk boos maakte op hoofdscheidsrechter Fred van Groningen-Schinkel. Met twee Haarlemmers (Peter van Dalen en Frank Koene) reeds naar de kant beoordeelde de leidsman een volgens Volkerijk loepzuivere strike niet op de juiste waarde. Stampend en vloekend maakte Volkerijk, die trouwens niet altijd op zijn veld (Arthur Mari) kon rekenen, zijn ongenoegen zichtbaar. Vervolgens was hij even de con trole kwijt. De Haarlemmers profiteerden via honkslagen van Edwin Fokke en Paul Nan- ne. Een wilde aangooi van Vol kerijk richting Ken Brauckmil- ler op het eerste honk (punt 3-3 via Fokke, Nanne naar het derde honk, gevolgd door een hit van Derryl Brinkley waardoor Nanne over de thuis plaat kon lopen) leverde ADO prompt een 4-3-achterstand op. Tegenvaller Dat was, na de snelle 3-0-voor- sprong (de eerste de beste bal van openings-slagman Ludwig Bernadina leverde al een twee- honkslag op) in twee innings, een fikse tegenvaller. Vanaf de zesde slagbeurt herstelde de ploeg zich in aanvallend opzicht knap. Arthur Mari en Adonis Kemp tekenden de punten aan (5-4) en één inning later moest Kinheim-werper Paul Nanne, die inmiddels zijn broer Tom was komen vervangen, een ho merun toestaan van Arthur Mari. Zijn ferme uithaal ver dween over de hekken in het rechtsveld. Ken Brauckmiller, die via vier wijd op de honken was verschenen, liep lachend met'Mari mee: 7-4. Een moreel geklopt Kinheim bleek niet meer in staat om te rug te komen en moest in de achtste inning zelfs toestaan dat Myron Wyman op unieke wijze het achtste ADO-punt no teerde. Ook Wyman had, staan de op het derde kussen, kenne lijk in de gaten dat Paul Nanne nogal wat tijd nam op de heuvel. Wyman begon naar de thuis plaat te lopen op het moment dat Nanne zijn gooi-beweging inzette en bleek vervolgens juist op tijd om, tot verbijste ring van de toch bepaald niet onervaren Kinheim-catcher Gerlach Halderman, de thuis plaat te stelen. Daarna kon het ADO-feest onder aanvoering van Volkerijk (cijfers: 6-1-11-0) beginnen. Sponsor Alom uitgelatenheid op sportief gebied, ook in de bestuurska mer heerste er zaterdag op Es- camp een prima stemming. Al thans, als men manager Jan Blommenstein (Topsport ADO- honkbal) mocht geloven. Hij deelde trots mede dat de finan ciële problemen met de sponsor (Robert Smith) uit de wereld zijn. Smith zou, aldus Blom menstein, ADO tegemoet zijn gekomep. „Met onze hoofdsponsor Install Data gaan wij komend seizoen zeker niet door. Met Smith, die inmiddels dit bedrijf heeft ver laten, heb ik echter van de week een goed gesprek gehad. Hij komt ons duidelijk tegemoet. De directe financiële proble men zijn van de baan", aldus Blommenstein, die evenwel weigerde om nader op cijfers in te gaan. Zijn mede-bestuurslid Cees Dellebeke: „Het komt er op neer dat we de vijftigduizend gulden, die Smith reeds voor komend seizoen had gestort, dit seizoen mogen gebruiken. Daarnaast heeft hij de vereni ging een, laat ik zeggen, rente loze lening verstrekt". Rob van der Bom, inmiddels ex- voorzitter van de vereniging ADO: „Dit is voor mij ook nieuw. In het betalingsverkeer tussen de stichting en de vere niging zit nog steeds een gat van rond de twintigduizend gulden. Als ik Blommenstein mag geloven, dan is daar een oplossing voor gevonden. Ach, de hele problematiek is nu, door de titel, even op de achtergrond geschoven. Over een paar da gen zijn we met z'n allen weer terug op aarde en zien we de realiteit weer onder ogen". Blommenstein kon nog niet zeggen of alle huidige spelers bij ADO blijven: „De onderhande lingen worden vanaf nu inge zet. Wél hoop ik binnenkort twee versterkingen te kunnen presenteren. Eén van hen is een talentrijke, jonge pitcher. Want Bart Volkerijk heeft natuurlijk ook niet het eeuwige leven". Dit laatste is in feite heel jam- PSV kon zich, zoals trainer Hans Westerhof het treffend uitdrukte, wel voor de kop slaan en bij Feyenoord realiseerde zich men heel goed dat men door het oog van de naald was gekropen met het late doelpunt van Kiprich, 1-1. door Oick van den Polder Eindhoven Beter een ons ge luk dan een pond wijsheid. Een wedstrijd is pas afgelopen als de scheidsrechter voor het eindsig naal fluit. Een ongeluk ligt in een klein hoekje. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Ei gen schuld dikke bult. Al deze voetbalwijsheden en tot op de draad versleten clichés konden na PSV-Feyenoord (1- 1) door de betrokkenen uit de kast worden gehaald. De door 28.500 toeschouwers bijgewoonde competitietopper kreeg zo'n krankzinnig slot en zo'n sensationele uitslag, dat ie dereen na afloop een tijdje no dig had om van de verbazing c.q. schrik te bekomen. „Voor hetzelfde geld scoort Ro- mario een hattrick en verliezen we hier met 3-0", erkende Geert Meijer na afloop op de persconferentie. Hij straalde vooral opluchting uit. „Al met al is het toch nog een aardige week geworden. We zijn in de Europa Cup een ronde verder en we zijn in de competi tie niet verder achterop geraakt bij PSV". Gril Hij had er nog aan kunnen toe voegen, dat Feyenoord ongesla gen is gebleven en dat het de eerste ploeg is die de Eindhove- naren een punt heeft kunnen afsnoepen. Geert Meijer, van nature toch al niet zo'n branie maker, begreep echter dat er voor Feyenoord geen reden was om zich al te nadrukkelijk op de borst te slaan, want de punten- deling was eerder aan een gril van het lot dan aan eigen ver dienste te danken. Iedere keer weer denken we dat we op voetbalgebied alles al hebben meegemaakt en iedere keer weer blijkt dat een misvat ting te zijn. Vrouwe Fortuna wilde het ditmaal zo, dat Roma- rio op de valreep een enorme kans miste en dat Feyenoord in blessuretijd een strafschop toe- géwezen kreeg. De misser van Romario mag nu al de misser van het jaar wor den genoemd de Braziliaan faalde na aangeven van Kieft voor open doel en de straf schop voor Feyenoord kwam als een geschenk uit de hemel val len. 'Joker' Jozsef Kiprich, halver wege de tweede helft ingezet voor Rob Witschge, probeerde zich met zijn slungelachtige li chaam door de PSV-defensie te worstelen en werd toen hard te- fotoANP Hans van Breukelen slaat met zijn handen tegen de grond en reageert daarmee zijn teleurstelling af voor het late doelpunt van Feyenoord. gen het scheenbeen geschopt door Van Tiggelen, die na af loop verklaarde dat hij enigs zins verrast was door het effect in de bal. Bij het nemen van de strafschop bleek Feyenoords topscorer over sterkere zenuwen te be-« schikken dan Romario in de 37ste minuut van de eerste helft. Kiprich liet de jarige Hans van Breukelen eerst naar links vallen, voordat hij de bal rustig in het net schoof, terwijl Romario bij de elfmetertrap voor PSV verrast leek door de rust, waarmee Ed de Goey op de doellijn bleef staan. De manier waarop de lange goalie van Fey enoord vervolgens het schot van de Braziliaan stopte, was de zoveelste bevestiging dat hij ook bijzonder sterk is in het stoppen van lage ballen. Ed de Goey was overigens wel de enige Feyenoorder die na drukkelijk zijn kandidatuur voor Oranje stelde. John de Wolf had het in de persoonlijke duels met Romario vooral in de eerste helft zo moeilijk, dat Ad vocaat wel bij zijn standpunt zal blijven, dat Feyenoords 'Ram- bo' te traag is voor een combi natie met Ronald Koeman. Witschge De Wolf had vier, vijf keer geen antwoord op de flitsende de marrages van de Braziliaan, die hij bij vorige gelegenheden zo goed in bedwang had gehouden. Het had er even de schijn van dat De Wolf volledig zou wor den weggespeeld door de Brazi liaanse katapult, maar in de loop van de tweede helft her stelde hij zich redelijk. Henk Fraser had heel wat min der moeite met Wim Kieft, die het afschermen en vasthouden van de bal tot een kunst heeft verheven. Opvallend was dat Fraser in dit pittige duel, waar in op het scherp van de snede werd gestreden en scheidsrech ter Jaap Uilenberg niet minder dan zeven keer de gele kaart moest trekken, niet één over treding beging. Rob Witschge zou z'n plaats in de nationale selectie gistermid dag wel eens kunnen hebben verspeeld. Hij werd het slacht offer van de defensieve tactiek, die zijn technische staf had uit gedokterd. Witschge had de op dracht om Popescu op te van- i gen zodra deze zich naar voren begaf. De ex-Ajacied speelde daardoor voortdurend voorin op het middenveld, bijna in de positie van middenvoor, maar dan wel zonder veel offensieve bedoelingen. Halverwege de eerste helft kreeg hij na een dieptepass van Dean Gorré een uitstekende kans. Witschge miste bij die gelegenheid even wel de snelheid om zich goed los te maken van de achtervolgen de PSV-verdedigers en de schiethoek was bovendien iets te scherp om Van Breukelen te passeren. Kort daarna werd een doelpunt van Romario op twijfelachtige gronden was het buitenspel of niet? door Uilenberg afge keurd, maai' in de 28ste minuut kreeg het superieure PSV toch loon naar werken. Metgod ver zuimde een voorzet van Vanen burg te blokkeren, voorbij de tweede paal bracht Ellerman de bal terug voor het doel, waar de bijna op de doelijn staande Ro mario niet kon missen, 1-0. Wat Feyenoord er in de eerste helft in aanvallend opzicht te genover stelde, is niet de moeite van het vermelden waard. De defensieve speelwijze van PSV in de strijd om de Super Cup voor het begin van de competi tie wekte destijds de ergernis van Van Hanegem op, maar de manier waarop Feyenoord nu zijn tegenstander tegemoet trad, was ook niet erg positief. Opstellingen: PSV: Van Breukelen; Van Aer ie, Popescu, Van Tiggelen, Heintze; Vanenburg, Ellerman, Koeman, Numan; Kieft, Roma rio. Feyenoord: De Goey; Scholten, De Wolf, Metgod, Fraser, Refos; Gorré (78. Trustfull), Bosz, Witschge (68. Kiprich); Tau- ment, Blinker. Zie ook pagina C3 l l 1 1 li F Oosterhout De revanche van Bayer zei zaterdag dat als Van jaar bij ploeg Raas I C I I L l I III I II Rim iron RronVlt lirQC nonfont RnonKt nnrr imlnrncrcinn Rome Ruud Gullit heeft zich gisteren bij AC Milan weer in de kijker gespeeld. De glorieuze overwinning van 7-3 bij Fioren- tina was grotendeels de ver dienste van de getergde Am sterdammer, die voor de eerste keer in deze competitie in het basisteam was opgesteld. k Gullit scoorde twee keer en be reidde twee doelpunten voor. Marco van Basten had met twee doelpunten eveneens een be langrijk aandeel in de monster zege van de landskampioen, die als enige ploeg in de Serie A nog zonder puntverlies is. De drie beschikbare plaatsen voor de buitenlandse spelers waren gisteren voor het Neder landse trio Van Basten/Rij- kaard/Gullit toebedeeld. Het Oranje-drietal beschaamde het vertrouwen van coach Capello niet. Met Gullit als gangmaker werd Fiorentina overspeeld. Bij de rust (4-1) was het duel al beslist. Massaro (twee), Lentini en Gullit, met een diagonale schuiver, scoorden voor AC Mi lan. Baiano had de score in de dertiende minuut geopend. In de tweede helft bleef de Itali aanse titelverdediger supe rieur. Vanv Basten (twee) en Gullit trokken met fraaie tref fers opnieuw de aandacht. Ef- fenberg en De Mauro zorgden voor de tegentreffers. Dick Advocaat acht het moge lijk dat het goede spel van Ruud Gullit bij AC Milan diens terug keer in het Nederlands elftal bespoedigt. „Als Ruud in vorm is en met zijn hart bij de zaak is, beschouw ik hem nog steeds als de beste rechtsbuiten". Advocaat heeft donderdag tele fonisch contact gehad met Gul lit. Deze gaf toen nog niet de wens te kennen te willen terug keren in het Nederlands elftal, dat volgende week tegen Polen speelt. Hij zal dan ook ontbre ken in de selectie van zestien man die morgen bekend wordt. Oosterhout De revanche van Rini van Bracht was perfect. Het zwarte schaap onder de be taalde driebanders won in Oos terhout het eerste toernooi van de nieuwe reeks, maar kon na afloop naar zijn centen fluiten. Kort na de gewonnen finale op de Belg Caudron (3-0) opende hij zijn 'loonzakje', maar in plaats van 27.500 gulden aan te treffen, vond hij slechts een ge tikt briefje met de mededeling dat hij met profbaas Werner Bayer contact diende op te ne men als hij zijn prijzengeld wil de ontvangen. Juist over die Duitse profbaas had Van Bracht eerder de dag ernstige grieven geuit. Hij noemde hem zelfs een oplichter. Nooit eerder in vijfjaar had de 45-jarige Waalwijkse biljarter een van de prestigieuze toer nooien gewonnen. Dat lukte gisteren pas, dank zij een wild card van de lokale organisatie. „Voorlopig ben ik leider in de wereldbeker. Ik heb ze met deze prestatie in verlegenheid ge bracht. Dat is toch humor. Maar ik wil wel mijn geld zien". Van Bracht leeft al in onmin met Bayer sinds de start van het professionele driebanden in 1986. Hij kreeg destijds een boete van 10.000 mark 'omdat hij met een eigen sponsornaam op zijn overhemd speelde. Bo vendien zegt hij nog recht te hebben op 5000,- reiskosten. Bayer zei zaterdag dat als Van Bracht een volwassen kerel is, hij op hem toe zou moeten stap pen om de zaak uit te praten. Afgezien van alle commotie, speelde Van Bracht een perfect toernooi. Hij won in vijf sets van Havermans, een partij op hoog niveau met de gelukkigste als winnaar. Daarop versloeg hij de 60-jarige Vieira met 3-0. Hij trok zich niets aan van de grollen van de clowneske Por tugees, die zijn keu stuk sloeg en zich daarop vooral bezig hield met d£ reparatie. In de kwartfinales rekende hij af met de Koreaanse Amerikaan Sang Lee, de nummer vier van de we reldranglijst. In de halve eindstrijd was Blomdahl aan de beurt. Van Bracht verwezenlijkte in de tweede set een serie van veer tien, de hoogste van het toer nooi. Het gaf hem het laatste beetje vertrouwen dat hij nodig had. In de beslissende set, op 7- 7, fluisterde hij tegen mensen op de tribune dat het zijn dag was. Even later maakte hij acht caramboles op rij. Rotterdam Frans Maassen blijft bij Jan Raas. De 27-jarige Limburger maakt vandaag bij terugkeer uit Montreal bekend, dat hij een contract zal tekenen, dat hem voor de komende twee jaar aan de nieuwe WordPer- fect-ploeg verbindt. Cees Priem, de ploegleider van TVM, die een principe-overeen komst met Maassen had geslo ten en in principe zijn goedkeu ring aan de keuze van Maassen moet verlenen, zei gisteravond: „Wij willen er wel aan meewer ken, dat Maassen bij Raas blijft. Normaal gesproken zal dat ook zo zijn". Priem had afgelopen weekeinde een gesprek moeten hebben met zijn Rus Konisjev over de voortzetting van diens carrière bij TVM. Maar Konisjev kon niet uit Italië weg, omdat op alle Italiaanse vliegvelden door de verkeersleiders werd gestaakt. Priem: „Konisjev blijft heus wel. Die kan niet weg. Ik heb een optie voor tien jaar op hem. Ik heb trouwens de eerste keus op alle Russische renners. Maar ik moet het nog afronden. Bui ten hem zijn er nog kandidaten genoeg om het niet-komen van Maassen op te vangen". Vorige week werd bekend, dat Priem de opties Van der Poel/Talen of Giorgio Furlan achter de hand heeft. De bij TVM overboord ge vallen Marc Siemons en Jos van der Pas komen volgend seizoen uit voor de Elro-ploeg van Jos Elen. Raas contracteerde de afgelo pen dagen nog drie renners: de Fransman Yvon Ledanois, de Zwitserse amateur Dieter Run kei (winnaar van de Wilhelm Teil-ronde) en de Belgische amateur Danny Baelman. Pe ter Post heeft voor zijn nieuwe Nove'mail-formatie alsnog in teresse voor de Franse gebroe ders Mare en Yvon Madiot. De door Manfred Krikke en Ferdi VandenHaute aangekon digde ploeg van jonge Nederlan ders is vrijwel zeker van de baan. Krikke heeft nog geen sponsors kunnen vinden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17