pver Glenn Gould heeft dereen iets te zeggen Cultuur oto teistert de trommelvliezen 'Freddie moet trots op mij kunnen zijn' Festival concert Else Krijgsman i Leidse Courant maandag 5 oktober 1992 I hij niet op 32-jarige leeftijd een punt achter zijn jstische carrière had gezet, hoe lang had pianist :nn Gould dan nog kunnen doorgaan? Het is een ït|i de vele vragen die ook na dit weekeinde zijn en bestaan. Want in Groningen kampte men ïïjral met het probleem hoe men een festival ';aniseert dat gewijd is aan een reeds overleden ist. iAad van derVen bij een paar luidsprekers :ts komt Bachs concert in f terts, gespeeld door n Gould. Links is er een vi- 1 -jrertoning. Glenn Gould wj'gt een pianosonate van ikJabin ten gehore, zittend op zeerare lage stoel die hij overal fdisleepte en en met zijn lin- ^nand, wanneer die maar er|i niets te doen heeft, zich- erddirigerend. !oaet midden in de entreehal ,th|het Groningse cultuurcen- '3(jn De Oosterpoort bevindt oj de bar. Daar wordt zoge- 'lepde Glenn Gould-wijn ge- 3dbnken uit flessen, met op 4<j etiket een silhouet van de lei jaar geleden overleden Ca- n Jese pianist, die overigens fa- d'iant tegen alcohol was. je Franse rode wijn is voor gelegenheid uitgezocht de Groningse Bourgondiër elis Hofmann, initiatiefne- d'J van de tien jaar oude Glenn ild Society, een internatio- vereniging die op zeer on- igelde tijden een fraai tijd- 'ift uitgeeft. 14| misverstanden te voorko- dat appetijtelijke wijntje 19) Hofmann was de enige fri- noot in het kader van het ins het afgelopen weekein- 'ejrehouden Glenn Gould Fes- [®U. In Goulds geboortestad n(jonto, waar ook een (uitge- i èjder) festival aan Canada's i bemdste musicus was ge- e^, kon men Glenn Gould- ^ktshirts aanschaffen en - Dtiter glas - de beroemde rui- anpet en de wollen handschoe- )ej van Het Fenomeen bewon- 'gP- il Groningen wilde men zich echter beperken tot een hom mage aan De Kunstenaar, wat trouwens geheel in de geest van de aldaar gevestigde vereniging (plusminus 600 leden in 14 lan den) is. „Of hij nu homofiel was, schizofreen of nog veel meer, dat kan ons niet schelen; wij willen ons aan Gould als kun stenaar wijden", zei Cornelis Hofmann bij de oprichting van zijn Society. Moeilijke keus De bewonderaars van Glenn Goiild wordt in Groningen wei nig rust gegund. Soms staat men zelfs, bij gelijktijdig gehou den evenementen, voor een moeilijke keus: een Bach-recital door de Canadese pianiste An gela Hewitt of een lezing van de Zwitser Daniël Kunzi, getiteld 'Glenn Gould - What ethics, what humanism?' En is er even tijd over, dan verdringt men zich om de diverse stands. Een boekhandel laat zien dat er over geen andere 20ste-eeuwse uit voerend musicus zoveel gepu bliceerd is. De lijst met langza merhand bekende aan Gould gewijde boeken blijkt te zijn aangevuld met een gloednieu we biografie, geschreven door Michael Stegemann, met 'Glenn Gould, der unheilige am Klavier' van Vera Matheis en 'Wie spielt Glenn Gould?' van Jens Hagestedt (een van de hoofdstukken heet 'Die Gefah- ren des positieven Denkens und der Irrweg der identifikatori- schen Interpretation'). Het is ook mogelijk a raison van 475 gulden twaalf videobanden aan te schaffen met materiaal dat Glenn Gould niet alleen als musicus, maar ook als televisie maker (een minder bekend as pect van zijn artisticiteit) laat zien. Ook is er, voor 550 gulden, de uit 17 cd's bestaande reeks cd's met opnamen van Gould, digitaal, 20 bits, opgefrist door Sony. Paradox Hoe organiseert men een festi val, gewijd aan een reeds over leden pianist? Men kan over hem spreken, men kan cd's af spelen of films laten zien, maar zonder levende muziek wordt het toch maar niets, meende de Glenn Gould Society. Hier stuiten we op een paradox. Gould nam in 1964, op 32-jarige leeftijd, afscheid van het con certpodium, om zich vervolgens alleen via geluidsdragers te ma nifesteren. Hij voorspelde dat het openbare muziekleven aan het einde van deze eeuw zou zijn uitgestorven. De Glenn Gould Society was toch maar zo vrij een achttal pianorecitals te organiseren (met - gezien Goulds voorkeur - uiteraard veel Bach), waarbij vooral de Russische klavierschool sterk vertegenwoordigd was. Gould is één keer (hij was 25) in Rusland geweest, waar hij een diepe indruk maakte. Tijdens zijn eerste recital in Moskou was de zaal vrijwel leeg omdat bijna niemand hem kende. Maar er waren enkele vooraan staande pianodocenten, die na afloop rondbazuinden dat ze een genie hadden gehoord. Tij dens Zijn tweede recital was de Een van die docenten was de vooraanstaande pianiste Tatja- na Nikolajeva, die de Society voor deze gelegenheid naar Groningen had gehaald. Met de vraag wat haar zo bijzonder voorkwam in het spel van Gould weet zij niet goed raad. „Het was een kwestie van per soonlijkheid, zo levendig, zo vrij". Aanslag In hoeverre de pianisten die in Groningen hun bijdrage aan het Gould-eerbetoon leverden door hun beroemde Canadese collega zijn beïnvloed, valt foto Rob Verhorst JHOY', ROTTERDAM met Steve Lukather (zang, David Paich (toetsen, |g), Mike Porcaro igitaar), Simon Phillips ms) Chris Trujillo cussie) en itergrondkoortje. Herhaling: Jktober, weer in Ahoy'. ir Hans Piët twee concerten deze ind met het volume van het •-optreden zaterdag in Rot- lam en de oorarts heeft er patiënt bij. Hoewel, aan ge leurde trommelvliezen valt echt veel te doen. Voor het lerikaanse achttal was het fter geen reden gas terug te ten. De musici teisterden lurende tweeëneenhalf uur gehoor-orgaan met een con- dat slechts bij vlagen in- ik maakte. [voordat Toto op het podium scheen kon bij het publiek |avond al niet meer stuk. In uitgelaten stemming met lekkoren en de wave werd komst van de groep afge- |cht. it obligate 'jullie zijn het bes- (publiek ter wereld' waarmee sve Lukather halverwege het k optreden de menigte dankte, was voor één keer op zijn plaats. Het volgepakte huis kreeg dat complimentje onder meer voor een spontaan gezongen 'Lang zal hij leven' toen bleek dat per cussionist Chris Trujillo jarig was. Wat Toto opnieuw bewees was, dat de groep bestaat uit een aantal gefrustreerde hardroc kers die slechts tijdens een con cert de ruimte vinden om zich als egotripper uit te leven. Dat maakt Toto tot een wolf in schaapskleren en verklaart waarom de Amerikanen minder gretig toehappen dan het pu bliek in Europa. In eigen land stelt het succes van de Toto maar bitter weinig voor. Dood Met de plotselinge dood van drummer Jeff Porcaro, eerder dit jaar, en de voortdurende problemen met het vinden van een geschikte zanger, was deze wereldtournee bijna niet door gegaan. Een oplossing werd ge vonden in sessie-muzikant Si mon Phillips als drummer en gitarist Steve Lukather als zan ger. Over Simon niets dan goeds, maar Steve als zanger kent veel beperkingen. Geluk kig vond de groep een oplossing door het meegekomen achter grondkoortje in te schakelen voor de hoge noten. Het drietal zorgde veelal voor een opwindende samenzang, die het vooral door stevige gi taarpartijen gedomineerde ma teriaal zijn keurmerk gaf. Op vallend was de onbevangen ma nier waarop Toto op het podium stond. Het strakke keurslijf waarin de concerten sinds 1977 waren gestoken, was verdwe nen. Dat had voor- en nadelen. Het bood ruimte tot indrukwekken de soli, maai" liet het concert even vaak verwateren tot snoei harde ego-uitstapjes zonder be tekenis. Hierdoor kwam de ver rassende keuze aan materiaal, dat van alle platen afkomstig was, onder druk te staan en moest de kwaliteit van de Toto composities veelal aan schoon heid inboeten. 'Africa' was daarvan het meest sprekende voorbeeld. Het werd door een vals zingende David Paich volledig verkracht. Ge lukkig bleef er nog genoeg tijd over om het goed te maken met onder meer 'Rosanna' en (in de toegift) een uitgerekte versie van 'Hold the line'. moeilijk aan hun spel af te le zen. Geoffrey Douglas Madge - hij speelde Bachs 'Goldberg-va- riaties - staat door de rijke, vol le pianoklank die hij ontwikkelt zelfs diametraal tegenover Gould. Evgeni Koroliov - hij bracht Bachs 'Kunst der Fuge' ten gehore - is dan wel een feno menale analyticus, maar zijn aanslag heeft niets van die van Gould. Andrei Gavrilov, kil en onper soonlijk spelend als altijd, kwam ook nog kijken. Eerst had hij de organisatoren de stuipen op het lijf gejaagd door via zijn impresario te laten we ten dat hij niet kon komen. Re den: hij was van zijn hometrai ner gevallen en had zich gebles seerd. Een dag later kwam hij, zo te zien ongehavend, toch op dagen. De organisatie stond al eerder voor de taak een vervanger voor de ernstig zieke Theo Bruins te vinden. Hij zou nota bene de 'Goldberg-variaties' hebben ge speeld, een compositie waarvan de interpretatie, meer dan wel ke andere ook, Gould zoveel roem heeft verschaft. Madge nam het concert over en leverde ook mentaal - doordat de her halingstekens werden geres pecteerd duurde de uitvoering ongeveer 75 minuten - een ge weldige prestatie. Van hetzelf de kaliber - en bovendien van een buitengewone verfijning - was trouwens Koroliovs weer gave van de eveneens kolossale 'Kunst der Fuge'. Tatjana Nikolajeva imponeerde bovenal in enkele Preludes en Fuga's opus 87 van Sjostako- vitsj, die deze stukken speciaal voor deze pianiste heeft ge schreven. Nikolajeva, keizerin van de Russische pianoschool, was tijdens de vele manifesta ties, of het nu concerten waren of lezingen, niet weg te bran den. Alleen Gavrilov wilde zij niet horen. Medicus Hoe sterk Glenn Gould de ver beelding blijft prikkelen bleek weer uit de diverse lezingen die op het programma stonden. Ie- Voor velen een Fenomeen: Glenn Gould. dereen heeft wel iets over hem te zeggen. Junichi Miyazawa legde verband tussen de ideeën van Gould en die in één van diens favoriete boeken: 'De driekanten wereld' van Natsu- me Soseki (de boekhandel had al een stapeltje in de hal klaar liggen). En de medicus Peter F. Ostwald leverde een bijdrage onder de titel 'The tragedy of premature death among geni- usses. What does it mean? Can it be prevented?' In medisch opzicht is er overi gens volop ruimte voor specula ties. In een aantal nauwelijks bekende brieven aan de nu 85- jarige claveciniste Sylvia Kind - ook zij was naar Groningen ge komen - klaagt Gould over ern stige fysieke problemen ('ver dichting in de halswervels, die de zenuwbanen naar de linker hand beïnvloeden'). Wie weet met wat voor een onnatuurlijke houding Gould speelde, zal zich daar niet over verbazen. De vraag is: wanneer hij niet op 32- jarige leeftijd een punt achter zijn solistische carrière had ge zet, hoe lang had hij dan nog kunnen doorgaan? BRIAN MAY KLAAR VOOR LEVEN NA QUEEN door Louis du Moulin Amsterdam Brian May (45) behoort overduidelijk tot de ca tegorie geroutineerde mega sterren voor wie persoonlijke promotie nog altijd een ongewis avontuur is. Anders dan bij voorbeeld Phil Collins of Paul McCartney heeft de zingende meestergita- rist geen flitsende verkoopbab bel paraat en laat hij zich geheel leiden door de vragen die op hem worden afgevuurd. Zodoende bevestigt de voorma lige Queen-vedette aldoor een van zijn meest frappante ont boezemingen: „Eigenlijk ben ik nog steeds een kleine jongen die maar al te vaak met verbaasde ogen tegen het leven aankijkt". Met die onschuldige blik is het binnenkort waarschijnlijk wel gedaan, schat de boomlange gentleman-rocker in. Want voor het eerst in zijn leven draagt hij alle verantwoorde lijkheid voor zijn muzikale be slissingen en waant hij zich aan het hoofd van een heel peloton geestverwanten (lees: betaalde medewerkers) wier lot van het zijne zal alhangen. Dat besef heeft er zeker toe bij gedragen dat Brian May voor zijn eerste volwaardige solo-al bum 'Back to the light' de inter nationale pers opzoekt, hoewel ook de ordinaire honger naar succes hem weer richting media heeft gestuurd, zo voegt hij er meteen aan toe. „Mijn vriendin (de actrice Ani ta Dobson) vroeg mij gister avond nog waarom ik mij nu plotseling zoveel moeite ge troost, terwijl ik met Queen al tijd als eerste klaarstond om mijn snor te drukken. De reden is simpel: dit album is mijn langverwachte eigen baby, ik ben er stapel op. Ik wil dat de hele wereld begrijpt waarom. Ik geloof daarom al die collega's niet, die maar roepen dat het hen niet uitmaakt hoe er over hun muziek wordt geoordeeld. Als je er zoveel liefde in stopt, dan wil je dat die wordt gedeeld. Dat verlangen is bij mij op dit moment misschien wel groter dan ooit, omdat ik ook nog iets heb te bewijzen, namelijk dat er voor mij een interessante car rière na Queen is. Ik wil zo lang ik leef geen beroemde legende zijn of worden, maar midden in het rockleven blijven staan". Wembley De geweldige stortvloed aan liefde en begrip na het overlij- fotoJillFurmanovsky Brian May: 'Ik weet alleen dat ik straks op het podium met iets gedurfds voor de dag wil komen den van het onvervangbare Queen-boegbeeld Freddie Mer cury op 24 november 1991 is vrijwel geheel in de juiste banen geleid, taxeert May. „We mogen niet klagen over de wijze waar op we hem met elkaar hebben herdacht. Dat al die idolen van ons, zoals Roger Daltrey en Ro bert Plant, in het Londense Wembley van de partij waren en Queen-nummers vertolkten, zal Fred goed hebben gedaan. Het hele spektakel straalde iets positiefs uit, geheel in de geest van Freddie's karakter. Daarin was geen plaats voor somber heid, daarom ook is hij blijven doorwerken totdat hij er letter lijk bij neerviel". Het enige minpunt rond de af takeling en het afscheid van zijn altijd inspirerende vriend is de felle jacht van de Britse pers op schandalen geweest. Brian May geeft toe dat de hevigheid nog eens werd bevorderd door Mercury's absolute stilzwijgen inzake de aard van zijn slopen de ziekte en zijn homoseksuele contacten. May wil best kwijt dat hij waarschijnlijk anders zou hebben gehandeld. „Ongeveer negen maanden voor zijn dood, toen onze ver moedens eindelyk door hem werden bevestigd, gaf hij ook meteen te kennen dat hij erop rekende dat iedereen tot het bittere einde zijn mond zou houden. 'Doen we dat niet, dan hebben we straks een gigan tisch circus om ons heen, waar in alleen maar over aids wordt gepraat', riep hij. Op die manier zou er niet meer onbevooroor deeld naar onze muziek worden geluisterd en zou het werken onmogelijk worden gemaakt, zoniet door de pers dan wel door fans". Schrijven „Werken was echt het enige dat hij nog wilde. Freddie wilde zo veel mogelijk nalaten. Wilden wij hem ontzien, omdat hij was uitgeput, dan werd hij kwaad en zette hij zich weer over alle pijngrenzen heen. Op het laatst was het haast niet meer aan te zien, maar toch gaf je toe. Je kon gewoon niet anders. Als je zag hoe hij moest knokken om de hoogste noten er nog uit te persen, dan wilde je hem echt niet in de steek laten". „Deels omdat ik in Queen mijn ei volop kwijt kon, deels vanwe ge mijn karakter, heb ik nooit, zoals Freddie en Roger Taylor een solo-carrière nagestreefd. In 1983 heb ik met het 'Star fleet project' daartoe wel een eerste aanzet gegeven, maar verder dan een live-mini-album ben ik niet gekomen. Jarenlang heb ik het wel best gevonden dat de meeste aandacht naar Freddie uitging, als ik maar mijn partijtjes kon spelen. Pas een jaar of zes geleden ben ik meer tijd gaan steken in het ontwikkelen van een eigen pro ject". Was Queen nadien niet nieuw leven ingeblazen, via 'The ma gie tour' en de albums 'The mi racle' en 'Innuendo', dan zou hij al veel eerder van zijn eer steling zijn bevallen. Opvallend voorbeeld is zijn eerste single 'Too much love will kill you', die hij zo'n vijf jaar geleden in Los Angeles schreef toen hij na zijn scheiding in de diepste dip van zijn leven verkeerde. Dat uitgerekend deze donkere boodschap hem thans als solist een bliksemstart bezorgt vindt hij eerlijk gezegd een beetje vreemd. „Temeer daar dit num mer ten tijde van 'The miracle' al op de nominatie stond om als Queen-nummer te worden in gelijfd. Door problemen met de muziekuitgeverij heeft het nummer dat album niet ge haald, maar we hebben het wel opgenomen. Er bestaat een ver sie met Freddie, die veel hefti ger is. Te zijner tijd zal hij wel op de markt komen met ander resterend materiaal. Er is nog voor een half album aan bruik baar repertoire". Eigen weg De resterende Queen-leden (bassist John Taylor comple teert het drietal) gaan voorlopig elk hun eigen weg. In de minder nabije toekomst zullen ze best wel weer gaan samenspelen, maar nooit meer onder de oude codenaam, weet Brian May, die overigens niet uitsluit dat een ieder zijn eigen concerten met het groepsrepertoire zal verle vendigen. „In gepaste mate moet dat kun nen", vindt May, die nog dit na jaar op tournee wil, als het even kan met drummer Cozy Powell en bassist Neil Murray. „Hoe ik er precies mee zal omgaan, durf ik nog niet te zeggen. Hetzelfde geldt trouwens voor mijn solo stukken. Ik weet alleen dat ik met iets gedurfds, iets aparts voor de dag wil komen. In myn eentje wil ik graag de voortrek kersrol van Queen overnemen, want voor minder kan eigenlijk niet. Freddie moet trots op mij kunnen zijn, dat blyft het uit gangspunt". KLASSIEK DILIGENTIA, DEN HAAG 'Matinée concertante' door de pianiste Else Krijgsman m.m.v. een strijkensemble; werken van Bach, Liszt, Chopin en Mozart. doorAdriaan Hager Voor het tiende achtereenvol gende seizoen presenteert de Haagse pianiste Else Krijgs man een serie zondagochtend concerten in Diligentia. Gister morgen bracht zij in samenwer king met een vijftal vrouwelijke conservatorium-studenten het eerste van drie festival-recitals met een programma dat zij 'Ma tinée concertante' doopte. Else Krijgsman heeft in de loop van de jaren haar vaste kring van bezoekers verwend met een gesproken toelichting. Zij creëert daarmee een sfeer van huiselijkheid, van intimiteit, van ongedwongenheid. Dat is een uitstekend recept gebleken, de belangstelling is altijd groot. De keuze van het Italienisches Konzert BWV 971 van Bach, ge schreven voor cembalo, noemt Krijgsman voor pianisten een uitdaging. Het is echter uiterst discutabel of Bach vandaag de dag nog wel op een moderne concertvleugel kan worden ge speeld. De vertolking was hoe dan ook niet het meest geslaag de onderdeel van dit recital. Composities met een verhaal zoals 'Waldesrauschen' en 'Gnomenreigen' van Liszt spre ken haar duidelijk meer aan, het zijn ook composities waar mee zij de band met het publiek steeds nauwer weet aan te ha len. Op de piano 'vertelt' zij als het ware haar toelichting ver der. Samen met de conservatorium studenten vertolkte Else Krijgsman het Larghetto uit het pianoconcert op. 21 van Chopin. Die bezetting voor pia no en strijkkwintet is van de hand van Martijn van den Hoek. De pianiste noemde het concertdeel 'een droom'. Het werd wel een over-geromanti- seerde droom. In een versie voor piano en strijkkwartet kwam Mozarts pianoconcert KV 449 tot klinken, een versie waarin echter het blazers-aan deel node wordt gemist. Else Krijgsman speelde in dit werk haar hoogste pianistische en muzikale troeven uit, de vier strijkers leverden een verdien stelijk aandeel. Zeven verhalen van James Joyce gevonden Dublin In Ierland heeft een literatuurwetenschapper een onbekend manuscript van de Ierse auteur James Joyce ge vonden. Het werk, 'Finn's ho tel', een verzameling van zeven korte verhalen, zou in 1923 zijn ontstaan. De Ierse Joyce-onderzoeker Da- nis Rose, die werkt aan een kri tische uitgave van Joyce's 'Fin- negans wake', trof de tekst aan tussen tot dusver niet gepubli ceerde manuscripten van Joy ce. De verhalen gaan over de mythologie en geschiedenis van Ierland en variëren van de le gende van de heilige Patrick tot de vertelling van Tristan en Isolde. De verzamel-titel slaat op een hotel waar Nora Barna cle, later de vrouw van Joyce, werkte. Volgens Danis Rose is 'Finn's hotel' niet geschreven in de in gedikte, soms nauwelijks door- dringbare taal van 'Wake' of zelfs 'Ulysses'-. Hij vindt het veel helderder en toegankelij ker. Delen van de verhalen zijn gebruikt in 'Finnegans wake', dat in 1939 verscheen. Rose spreekt van de 'belangrijkste tekst-ontdekking van de eeuw'. Het beeld van Joyce zou er door veranderen. De verhalen wor den in maart gepubliceerd. ADVERTENTIE L'Histoire du Soldat Kylién/Stravinsky 3 The Vile Parody of Q- Address Forsythe Bach Falling Angels Kylién Raich Circle Pel Den Haag 15,16,17,21,22, 28,29,30,31 okt. AT&T Danstheater Reserveren (070) 3604930

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13