Traditie en toekomst ontmoeten elkaar bij viering 3 oktober Licht maken CeidócSomcwit Peter Zwiers winnaar Omloop DES- dochters hopen op erkenning B6 EN OMGEVING LEIDSE COURANT MAANDAG 5 OKTOBER 1992 )pstoppingen in plaats in gaten ,EIDEN Een uur lang ^reikhalzend uitkijken naar begin van een 3 ictoberoptocht, en tien mi- luten het grootste cliché Igiran Duitsland moeten aan schouwen: Dirndls, Bier ind Lederhosen. De op- ;ocht van dit jaar sloeg wel iswaar de Haarlemmer straat over en hoefde dus iet te blijven steken bij De Kruik, maar de op- koppingen bleven. Het thema van dit jaar, Europa in harmonie', no- ligde uit om alle clichés iver Europese landen uit Ie kast te halen. Alleen met lUxemburg konden de or- janisatoren geen kant op, aar wat is dan ook stereo- typ voor Luxemburg? De iankdirecteuren met kof fertjes zwart geld die in het irogramma waren aange- :ondigd, waren niet te zien, aar misschien hoorde dat :o. Frankrijk vaardigde een 'e clochards af, van Albert Heijn- 'ijn. Ook de cancandanse- •esjes ontbraken niet, laast mooie fin de siècle-fi- juren. De opvarenden van iet Deense Vikingschip spraken met een opvallend sachte 'g'. Voor Engeland 7/trad het muziekkorps Band /pf the 1 Bn. Anglian Regi ment in het strijdperk, zeer Engels en zeer gediscipli neerd. Ierland was heel mooi uit gebeeld: een schaapherder friet een kudde echte scha den en twee 'sheepdogs', roodharige armoedzaaiers lie bij het publiek kwamen jedelen en Ierse zangers. )ok Italië oogstte veel be wondering met het Veneti ans carnaval, Vespa-scoo- Jrs, èn een stoet schattige fiatjes 500, die iedereen wel wilde hebben. Maar ïonden vielen open toen daarachter een heuse Ma- feerati opdook, goed voor een nieuwprijs van mini- ïaal vier ton. De groep wendeliers van het Don !de uit Brussel treeg ook veel handen op ^lkaar. Spanje bracht naast Spaan se ruiters, Don Quichotte iet Sancho Panza. Portu gal bleek aanzienlijk lasti ger maar een folkloristi- groep bracht uit- somst; )e mooiste groepen waren echter niet ingehuurd maar twamen uit Leiden zelf. De fatten uit het sprookje De Rattenvanger van Hame ien, gespeeld door kinderen wan de Lorentzschool, le ken griezelig echt. Leerlin gen van de Pacellischool kvekten Robin Hood weer (tot leven. Te lang •e Haarlemmerstraat was lit jaar voor het eerst niet langer opgenomen in de op- iochtroute. Daardoor was iet op de Breestraat druk- cer dan ooit tevoren. Langs de nieuwe wegen verderop de route was het niet veel "ustiger. Vlaar zo ver in de route staan, betekent ook ander- ïalf uur lang reikhalzend uitkijken naar de eerste te- tenen van een optocht. ,Mam, komt 'r nog niks?", klonk het vaak uit een kin dermondje, en naarmate de tijd verstreek, klonk het Dok steeds verveelder. De lengte van de optocht was funest voor de aan dacht. Na een uur kijken, leken steeds meer toe- ■chouwers deel te nemen in plaats van aan de kant te Staan. Het doorkruisen van de optocht irriteerde de an dere toeschouwers in hoge mate. Enkele vragen op het enquêteformulier dat de 3 Octobervereeniging ver spreidde, konden ter plek ke worden beantwoord aan hand van de opmerkin gen uit het publiek: de op tocht was te lang, er liepen te veel ruiters, maar de Witte Singel en de Jan van Houtkade zijn mooie plek jes en het loopt daar toch heel wat beter door dan in de Haarlemmerstraat. 'LEIDEN De viering van 3 October grijpt steeds meer terug op het verleden. Het is- niet langer de geur van vette hamburgers die de binnen stad beheerst, het Reveille trekt jaarlijks meer bezoe kers, bij de Koraal vertonen zich steeds meer jongeren en het stoomtrammetje door de Haarlemmerstraat bleek een doorslaand succes. Oude tijden herleefden in de Haarlemmerstraat, waar de vrijwilligers van de Nationale Smalspoorstichting de handen vol hadden aan het enthousias te publiek. Bij elke rit moesten passagiers worden teleurge steld omdat de tram gewoon vol zat. Voor ouderen herleefden oude tijden weer, toen er inder daad nog ene tram door de Haarlemmerstraat reed. Kin deren konden voor een dag het spelletje spelen dat in Amster dam al zovele trambestuurders bijna een hartaanval heeft be zorgd: op de tramrails staan en pas op het laatste moment weg rennen. Voor honderden Leidenaars ging de viering rond zeven uur van start met het Reveille op het Stadhuisplein, waar het Leidsch Politie Muziek Gezel schap traditioneel onder meer het Wilhelmus ten gehore bracht. Dat de ode aan de vrijheid voor steeds meer mensen een niet weg te poetsen factor is in het kader van 3 oktober, bleek een uur later in het Van der Werf- park. Het publiek was inmid dels gegroeid tot zo'n tweedui zend man. Daaronder bevond zich niet alleen de generatie die de bevrijding van het Duitse juk nog bewust heeft meegemaakt, maar ook opvallend veel jonge ren. Hoewel zij de tekst van Waar de blanke top der Duinen niet met de paplepel ingegoten hebben gekregen, waren de po gingen van de patat-generatie om mee te zingen, ontroerend. De Leidse mevrouw Scharloo zingt evenmin louter om de tra ditie. „Ik ga nu al bijna veertig jaar naar de Koraalmuziek. Het is prachtig. Maar ik besef ook telkens weer dat het fantastisch is om 'ik heb u lief, mijn Neder land' te kunnen zingen. Daar hebben we voor moeten vech ten. Op andere plaatsen is het nog niet zover, en daar denk ik op momenten als deze wel dege lijk aan". Wie niet bij de Koraalmuziek was, stond om half acht al in de rij voor De Waag, om zijn ha ring en wittebrood in ontvangst te nemen. Al snel was de rij ge groeid tot ver voorbij de Aal- marktschool om nog net niet bij Nieuw Minerva de hoek om te gaan. Een voorzichtig oktober- zonnetje stak de kop op en maakte het verblijf in de rij niet eens tot een vervelende bezig heid. Rond half tien, het geplande einde van de uitdeling, brak in De Waag bijna de spreekwoor delijke pleuris uit. Een mede werker van de visleverancier meldde dat hij bijna door de ha ringen heen was: „En er staan nog 3000 man buiten". Een beetje zuinig aan doen was het advies, en een schietgebedje op zeggen. Toen tegen tienen vrij wel iedereen zijn haring en wit tebrood had gekregen, slaakte Har Meyer van de haring- en wittebroodcommissie van de 3 Octobervereeniging een nau welijks hoorbaar zuchtje van opluchting. „We hebben het net gehaald". Hoe kon het zo ko men? „We moeten ergens met de inschrijving een fout hebben gemaakt. Er zijn toch meer mensen gekomen dan we had den verwacht, of ze nemen meer mee voor anderen. We hadden, hier 6000 broden en 48.000 haringen, en dat is vol doende voor 16.000 mensen". Bij de inschrijving meldden zich ruim 12.500 mensen. Tienduizenden haringen hebben ze voor De Waag staan schoonma- Echte schapen en echte herdershonden vertegenwoordigden Ierland in de optocht met als thema 'Europa in harmonie', ken, de haringschoonmakers uit Katwijk. 3 October blijft een feest voor alle generaties, rangen en standen. De stoomtram die voor een dag weer door de Haarlemmerstraat reed, zat voortdurend vol. eigenlijk niet in actie te komen tot het officiële sluitingsuur. Vanaf een uur of drie 's nachts werden er rond Molen De Valk, de Stationsweg en de Steen- straat kleine vechtpartijtjes ge meld. Een enkele keer moest daar met de wapenstok een ein de aan worden gemaakt. Er zijn geen arrestaties verricht. Een groep jongeren uit Den Haag moest op het station een uurtje zoet gehouden worden, tot de volgende trein naar hun woon- Politie mist 3 Oktobertraktatie LEIDEN De agenten van de Leidse gemeentepolitie hebben dit jaar voor het eerst sinds tijden hun traditionale 3 Oktober- pot gemist. De hutspot waar ze elk jaar op worden getrakteerd, bleek bedorven. Waarschijnlijk is het eten niet op de juist wijze afgekoeld. De hutspot was niet afkomstig van de eigen cate raar. Als klap op de vuurpijl bleken ook alle haringen bedor ven. Die waren 's morgens gewoon bij De Waag gehaald, en buiten schoongemaakt. Er zijn nog geen andere meldingen binnengekomen van bedorven vis of andere vormen van voed- Meer dan tweeduizend mensen kwamen bij elkaar in het Van der Werfpark om de vrijheid te bezingen. foto's: wim van noort Altaar Traditioneel is ook het bezoek aan wat bijna de relikwieën van de lokale geschiedenis zijn: de hutspotpot van Cornelis Jop- pensz en het schilderij dat bur gemeester van Van der Werf af beeldt in de Lakenhal. Het mu seum haalde 1273 bezoekers binnen. Maar al bij de eerste zin ontzenuwt de gids de mythe van Van der Werf: „Hij was he lemaal niet zo'n held als men ons heeft willen doen geloven. Die status heeft hij vooral te danken aan zijn kinderen en kleinkinderen. Er zijn namelijk bewijzen gevonden dat juist hij met de Spanjaarden wilde on derhandelen". Een wat oudere dame protesteert bij conserva tor Ingrid Moerman over de haars inziens minderwaardige plaats die de hutspotpot heeft gekregen: „In mijn tijd stond hij op 3 oktober op een verho ging, versierd met bloemen. Daar hoort hij wéér te staan, en niet te midden van allerlei an dere voorwerpen uit de Leidse historie". Maar Moerman is on vermurwbaar: „Die hutspotpot is gewoon een onderdeel van de geschiedenis van Leiden, die zet ik niet op een altaar". Japan Maar naast alle aandacht voor traditie trokken ook de wat minder traditionele onderdelen van de viering de kermis, de demonstratie van de marine in het Ankerpark, Theaterboule vard Breestraat veel publiek. De optredens van de theater groepen uit binnen- en buiten land trokken grote aandacht en oogstten veel applaus. Ook de Koninklijke Marine kreeg de handen op elkaar in het Anker park, waar zij een demonstratie met haar helicopters gaf. Een aantal bezoekers moest de voor stelling wel met een nat pak be kopen. Ze belandden weliswaar niet in de Zijlsingel, maar het opstuivend water deed denken aan een beste herfstbui En hoe zeer laat op de avond, diep in de nacht of vroeg in de morgen, 3 oktober een baccha naal mag lijken, er wordt nog steeds over nagedacht. Een Ja panse journaliste van het En gelstalig weekblad Asahi Week ly, dat in Tokio verschijnt, ver sloeg de 3 oktoberfestiviteiten. „Dit feest is in onze ogen heel bijzonder, want wij kennen geen geschiedenis, van over heersing. Japan is nooit bezet geweest dus vieren wij ook geen bevrijding. Het is bijzonder dat Leiden zijn ontzet na al die ja ren nog zo intensief viert". Wapenstok Ondanks de tienduizendên die op de been waren de politie schat het aantal bezoekers aan de binnenstad op 100.000 waren er nauwelijks inciden ten. De politie sprak van een 'beheersbaar feest'. De politie had de hele dag en nacht veertig mensen op straat. Zij hoefden Drie mensen werden het slacht offer van zakkenrollerij. In het kader van de feestvreugde mist een 39-jarige Leiderdorper 25 meter feestverlichting, inclu sief fittingen en lampjes. Twee kermisexploitanten deden aan gifte van vernieling van een ruitje in hun attractie. Echtelijk leed werd uitgevoch ten tussen een 42-jarige vrouw en haar 55-jarige vriend, beiden uit Leiden. Na wat klappen thuis hadden ze zich in het feestgedruis gestort, maar toen de man zijn vriendin rond tien uur in een kroeg aantrof, diri geerde hij haar met de nodige klappen naar huis. Een 22-jari- ge Leidenaar liep bij een hand gemeen op de Lange Mare een gebroken neus op. Zijn belager is niet meer achterhaald. Een even oude man uit Helmond werd op het Stationsplein neer gestoken. Met een kleine steek wond in zijn buik werd hij be handeld in het AZL. Een 16-ja- rig meisje werd rond één uur zondagmorgen op het Stadspol- derpad van haar fiets getrok ken. Ze hield echter haar beu- gelslot in haar hand en ver kocht haar aanrander een mep, waarna ze kon ontkomen. Met de horeca en kermisexploi tanten hadden de agenten wei nig moeite. Alleen de uitbater van een etablissement aan de Nieuwe Rijn wilde pas na twee waarschuwingen de geluids- knop naar links draaien. Een klein aantal kermisgasten had er wat moeite mee om hun tent al om twaalf uur dicht te gooi- Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van eon nieuwe abonnee. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande gx-n Dhr./Mevr.. Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 1 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank de storingsset naar: Naam: Postcode/plaats f Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11