„Alleen met Dasa kan Fokker overleven" Economie Heineken stopt met 38 vervoerbedrijven I WEEKOVERZICHT Engeland en Duitsland w gooien met modder Neprom 'beetje bezorgd' om; commerciële corporaties Goedkope dollar vormt gevaar voor de industrie L GELD GOED 6 Leidse Courant i zaterdag 3 oktober 1992 ZOETERWOUDE Heineken schakelt over op een ander ver voersysteem. Hierdoor zullen 38 vervoerbedrijven niet langer da gelijks transporten hoeven te verzorgen voor het concern. Heine ken Nederland maakte gisteren bekend voor het vervoer van de biermerken Heineken, Amstel en Buckler te hebben gekozen voor tien vervoerbedrijven. Die hebben zich speciaal daarvoor verenigd in de Vervoerders Trailer Combinatie (VTC) te Den Haag. De re den voor de omschakeling naar een nieuw vervoersysteem is dat Heineken de levertijd wil terugbrengen van gemiddeld 72 uur naar 24 uur. Hiervoor moest onder meer de laadcapaciteit per vracht wagencombinatie worden uitgebreid. Het transport zal voortaan gebeuren door trekkers met oplegger in plaats van door motorwa gens met aanhanger. De trucks met oplegger kunnen 28 pallets te gelijk vervoeren (een gewicht van 45 ton), twee meer dan de vrachtwagens met aanhanger. Nederlandse projectontwikkelaars Geen ontheffing van mest- actiever in oosten van Duitsland uitrijverbod voor bollentelers AMSTERDAM De activiteit van Nederlandse projectontwikke laars, aannemers en adviseurs op de markt in Berlijn en omgeving, maar ook elders in het oosten van Duitsland, is sinds kort sterk toegenomen. Op dit moment zijn projecten in studie, in voorberei ding en voor een klein deel al in uitvoering die, als zij alle door gaan, een investeringswaarde hebben van teninste 1,75 miljard mark. Dat blijkt uit een door het blad VastGoedMarkt gemaakte globale inventarisatie. De gemiddelde schaalgrootte per project is meestal aanzienlijk. Van het genoemde bedrag heeft een miljard mark betrekking op commercieel vastgoed, voornamelijk kanto ren, en de rest op koopwoningen. Het commerciële vastgoed zal naar het zich laat aanzien vooral zijn weg moeten vinden naar Duitse beleggers. Buitenlandse investeerders nemen merendeels een afwachtende houding aan. Men wil eerst duidelijker zicht krij gen, hoe de markt zich werkelijk gaat ontwikkelen, aldus Vast GoedMarkt. DEN HAAG De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft gisteren het Landbouwschap niet ontvankelijk verklaard in de zaak waarbij het schap vroeg om ontheffing van het verbod voor bollentelers in september en oktober dit jaar mest uit te rijden. Volgens het Landbouwschap is het voor een aantal bollentelers noodzaak om een afdeklaag van mest aan te brengen om zo ver stuiving van de grond tegen te gaan. Donderdag werd bij de behan deling van de zaak gevraagd om ontheffing van het mestverbod voor circa tien loonwerkersbedrijven in Noord-Holland met een oppervlakte van 500 hectare. Dat het Landbouwschap niet ontvankelijk zou worden verklaard, hing toen al in de lucht. Het schap heeft eerder in het afgewezen verzoek om ontheffing aan het ministerie van VROM, niet aange geven dat het om een beperkte groep bollentelers zou gaan. VROM wil strikt vasthouden aan het uitrijverbod voor dierlijke mest in september en oktober wegens uitspoeling van stikstof en fosfaat. In de luchtvaartindustrie woedt een veldslag. Vrijwel iedereen komt gehavend uit de strijd, diverse fabrikanten zullen zelfs dodelijk gewond raken. Slechts enkele zullen overleven. Mits zij er althans in slagen tijdig met een ander te gaan samenwerken. Paolo Revelli-Beaumont, een van de topmannen van Fokkers belangrijkste concurrent Avion de Transport Régional (ATR), is er van overtuigd dat de Nederlandse vliegtuigbouwer door de samenwerking met Deutsche Aerospace Dasa) geen angst voor de toekomst hoeft te hebben. Ijjqqc duidelijk garanties in te bou- HENDRI BELTMAN wen voor een blijvende Neder- TOULOUSE - „Van één ding ben ik overtuigd: Fokker zal door de samenwerking met het Duitse Dasa de moordende strijd op de wereldmarkt van regionale verkeersvliegtuigen overleven. Als één van de twee in Europa en als één van de drie in de gehele wereld. Dat staat voor mij vast". Het zijn geen woorden van Erik-Jan Nederkoorn, de voor zitter van de raad van bestuur van Fokker. Nee, ze komen uit de mond van Paolo Revelli- Beaumont, vice-president mar keting en sales bij het ATR, het in Toulouse gevestigde consor tium van het machtige Franse Aérospatiale en het Italiaanse Alenia en tegelijk de belangrijk ste concurrent voor de Fokker 50, de Fokker 100 en de volgend jaar te lanceren Fokker 70. Onmiddellijk na zijn lovende woorden spuit Revelli-Beau mont evenwel zijn vlijmscherpe kritiek over het voorgenomen samenwerkingsverband met Dasa. „Van die overeenkomst, zoals die er nu ligt snap ik wer kelijk niets. En eerlijk gezegd, wie wél in deze bedrijfstak. Vol komen onbegrijpelijk. Niet zo zeer van de kant van de Duit sers, want die krijgen voor een betrekkelijk gering bedrag een meerderheid in Fokker. Maar voor Fokker zelf. De top van dat bedrijf wil doen geloven dat zij de belangrijkste partij zal blij ven. Waarom? Vanwege Neder landse sentimenten? Ik weet het niet. Ondanks beloftes dat Fokker de leiding krijgt bij het ontwerpen, het produceren en de verkoop van nieuwe vliegtui gen, ben ik er van overtuigd, dat de Duitsers over drie jaar volkomen de dienst uitmaken". ATR-topman Revelli-Beau mont is niet de enige die er zo over denkt. Om min of meer de zelfde reden stapte enkele maanden geleden Frans Swart- touw uit de Raad van Bestuur en heeft minister Andriessen (Economische Zaken) het af ronden van de overeenkomst tussen Fokker en Dasa ver traagd. De overheid poogt heel Crisis Maar los van de vraag over de precieze invulling van de eind- overeenkomst, één ding is ze ker: zonder samenwerking zou Fokker het einde van deze eeuw waarschijnlijk niet halen. Want door de crisis in de wereldlucht vaart - de ergste sinds 1945 - en door torenhoge financierings problemen vindt onder de fabri kanten op dit moment een na tuurlijk selectieproces plaats. Een crisis in de wereldlucht vaart is een fenomeen dat zich elke tien jaar afspeelt. De huidi ge is evenwel verergerd door de Golfoorlog en door de recessie in de VS, 's werelds belangrijk ste luchtvaartmarkt. Op zijn vroegst eind volgend jaar zal de markt weer wat aantrekken, zo wordt aangenomen. Sinds midden 1990 heeft de burgerluchtvaart maar liefst tien miljard dollar verloren. Daar staat tegenover dat er elk jaar opnieuw voor dertig mil jard dollar gefinancierd moet worden voor de aanschaf van nieuwe vliegtuigen. Tot het jaar 2000 gaat het om een totaalbe drag van 400 miljard dollar. Daarbij wordt uit gegaan van een behoefte aan 5400 vliegtui gen. In het verleden konden vliegtuigbouwers, zowel als luchtvaartmaatschappijen nog wel eens bij hun regeringen aankloppen voor financiële steun. Maar ook dat wordt steeds moeilijker. Kortom: be stellingen van vliegtuigen blij ven op dit moment achterwege en voor het ontwikkelen van nieuwe modellen is vrijwel geen geld voorhanden. Intensieve sa menwerking is daarom van le vensbelang. „De bouwers van regionale vliegtuigen als Fok ker, ATR en Saab leveren op dit moment uit de bestaande voor raad. Nieuwe orders komen er vrijwel niet", zegt Philippe Le- bouc, vice-president van ATR. Revellie-Beaumont: „Onlangs heeft Fokker twaalf Fokker 50's verkocht aan Lufthansa Cityline. Maar wat er niet bij is gemeld, is dat die deal alleen ge sloten kon worden, omdat Fok- De Fokker 100 in aanbouw in de vliegtuigfabriek op Schiphol-Oost. ker bereid was acht oude toe stellen terug te nemen". Concurrenten Bij de concurrenten van Fokker en ATR is de situatie zo moge lijk nog zorglijker, zeker omdat in veel gevallen de verliezen in de civiele sector steeds mede ge compenseerd konden worden door de bouw van militaire vliegtuigen. Om te beginnen met Deutsche Aerospace (Dasa), de beoogde parter van Fokker. Dit onderdeel van het machtige Daimler-Benzcon- cern en participant in het Air busconsortium, heeft flink te lijden onder het wegvallen van militaire opdrachten. Boven dien is de afgelopen vijf jaar 2 miljard dollar gestoken in de ontwikkeling van een familie vliegtuigen van 80 tot 130 stoe len. Kopers hebben zich even wel niet aangediend. Door over name van 51 procent van de aandelen krijgt Dasa voor een bedrag van naar schatting 1,5 miljard gulden toegang tot het marktsegment van vliegtuigen van 50 tot 130 stoelen. Voor Fokker betekent de sa menwerking nieuw kapitaal. Daarmee kunnen onder meer de ontwikkelingskosten van de Fokker70 350 miljoen) en de Fokkerl30 1 miljard) wor den gefinancierd. In de markt van vliegtuigen met 70 tot 140 stoelen verwacht Fokker tot het jaar 2005 een vraag van drieduizend toestellen. Ze denkt daarvan zelf ruim een kwart voor haar rekening te kunnen nemen. Nekslag British Aerospace, tot dusver stevig leunend op haar defen- siepoot, kan maar amper het hoofd boven water houden. Vo rige week maakte ze het ontslag bekend van 2500 personeelsle den. De produktie van een nieuw type vliegtuig zal in Tai wan worden verricht in samen werking met Taiwan Aerospa ce. Analysten verwachten dat de samenwerking tussen Fok ker en Dasa voor deze onderne ming evenwel de uiteindelijke nekslag zal betekenen. Het Spaanse CASA, zowel als het Zweedse Saab hebben het vreselijk moeilijk. Plannen voor samenwerking tussen beide hebben niets opgeleverd. Saab heeft dit jaar nog geen enkel toestel verkocht. De produktie is inmiddels teruggeschroefd en er verdwijnen 500 van de 6500 arbeidsplaatsen. ATR-vice-pre- sident Revelli-Beaumont is er van overtuigd dat CASA en Saab voor het eind van deze eeuw niet meer bestaan. Hetzelfde geldt volgens hem voor het Braziliaanse Embraer. Deze onderneming verkeert in grote financiële problemen en ziet haar toch al niet florissante foto:anp marktaandeel zienderogen te ruglopen. Het Canadese Bombardier/De Havilland tot slot, zal door haar Canadair Regional Jet waar schijnlijk ook tot de weinige overlevenden in deze veldslag behoren. Groten Naast de bouwers van de klei nere passagiersvliegtuigen, zijn er ook nog de giganten als Boeing, Airbus en McDonnell Douglas. Om met de laatste te beginnen: McDonnell onder handelt momenteel met de Chi nese Volksrepubliek voor de ge zamenlijke bouw van de MD95, een toestel met rond 100 zit plaatsen en daarmee een moge lijke concurrent van Fokker- /Dasa. Of dat project zal slagen is zeer de vraag. Maar van door slaggevende bètekenis voor haar voortbestaan is de MD12, een toestel dat een concurrent is van de Boeing 747 en van de Airbus A340, waarvan de eerste exemplaren in januari volgend jaar worden afgeleverd aan Lufthansa en Air France. In dien voor de MD 12 geen finan ciering en potentiële kopers kunnen worden gevonden, lijkt het gedaan met de toekomst van McDonnell Douglas; Boeing heeft op dit moment een orderportefeuille van rond 1500 toestellen. Bij Airbus gaat het om een aantal van 900 vliegtuigen. Dat zijn opzichzelf enorme aantallen, maar men dient wel te bedenken dat die orders merendeels aan het eind van de jaren tachtig zijn ge plaatst. Alleen al dit jaar leve ren 'de grote drie' achthonderd toestellen af met een gezamen lijke capaciteit van zo'n 160.000 stoelen. Dat vergroot niet al leen de toch al bestaande over capaciteit op de markt, maar doet bovendien de financie ringsproblemen van de lucht vaartmaatschappijen verder toenemen. Onder meer om die reden heeft KLM's partner Northwest Airlines deze week bekend gemaakt zestien bestel de Airbus A330's driejaar latei- in dienst te nemen. Om die overcapaciteit met cijfers te il lustreren: op dit moment staan ongeveer duizend vliegtuigen permanent aan de grond. Dat komt overeen met eenzesde van de wereldluchtvloot. Om evenwel de afzet ook de ko mende jaren op een acceptabel peil te houden, zal er waar schijnlijk een regelrechte prij zenoorlog tussen de fabrikan ten ontstaan. Niettemin zal over tien jaar, aldus Adam Brown, de directeur-planning van Airbus, de totale produktie bij 'de grote drie' rond dertig procent lager liggen dan op dit moment. Al met al heeft dat tot gevolg dat er steeds minder geld voor handen is voor de miljar den verslindende ontwikkeling van nieuwe vliegtuigen. Samenwerking De voorgenomen samenwer king tussen Fokker en Dasa, die naar verwachting in november officieel zal worden bekrach tigd, lijkt dan ook slechts het begin van een veel groter pro ces. In luchtvaartkringen wordt algemeen aangenomen dat uit eindelijk ook het Italiaanse Ale nia en het Franse Aérospatiale (de moedermaatschappijen van ATR) een minderheidsbelang in de Fokker/Dasa-holding zul len krijgen. „Ik acht dat zeker niet uitgesloten", zegt ATR- vice-president Revelli-Beau mont veelbetekenend. Uitein delijk zal er daardoor een gigan tisch Europees fabrikantennet werk kunnen ontstaan wat wordt gevormd door Fokker- /Dasa, Airbus, Alenia en Aéros- gekeerd ging de aandacht v<^ de handelaren uit naar dl Amerikaanse dollar. Het gi volg was dat de Amerikaans munt weer terugmoest na» het niveau van rond de 1,61 gulden, dezelfde waarde ap voor de valutacrisis. De lag dollar liet de aandelenbeu|ot zen niet onberoerd. Vooral ?AI Japan was het paniek. De hi"" perende economie zorgde j. voor een gebrek aan vertror wen. De Japanse bedrijve konden het wegvallen van <P£ binnenlandse vraag nog gin: deeltelijk compenseren doof meer te exporteren. Nu dit yen steeds duurder wordt dtj len de exportmogelijkheden voor de Japanse bedrijven. met al was dat voldoende o^ de koersen op de Japanse e fectenbeurs de hele week ta laten dalen. Ook in Amsterdam deed 4s dalende dollar geen goetn, Daar kwamen de negatiev c bedrijfsberichten over DAXr, DSM en KLM nog bij. Voorta DSM is een geval apart. H^, bedrijf hield een bijeemkom^ voor analisten omtrent de fui nanciële situatie en de totj komstverwachtingen. De re sultaten van die bijeenkom^ zijn niet aan het publiek mek gedeeld. Dat de toekorrqs voor DSM er slecht uitzii€ werd het grote publiek pqt- bekend toen de koers sterer begon te dalen. De analiste^, hadden hun grote klanten q^ de hoogte gebracht en die vei kochten massaal. U De kleine belegger zit nu m^0 de gebakken peren en gedaaj de DSM-aandelen. Voor cL, zoveelste keer betalen de klej ne beleggers de rekening voaj de grote jongens. ei DEN HAAG De crisis rond het Engelse pond is de afgelopen week ontaard in een partijtje moddergooien tussen Bonn en Londen. De Britse regering legde de schuld van de waardeda ling van het pond bij de Duitse Bundesbank, maar die pikte dat niet. De rel was geboren In Groot-Brittannië heeft de pondcrisis voor het nodige po litieke tumult gezorgd. Een lage inflatie door een sterk pond in het EMS was de hoek steen van de Britse economi sche politiek. De valutahan- del had die hoeksteen binnen twee weken losgewrikt, waar door het hele beleid met don derend geraas in elkaar stort te. Economisch gezien was het allemaal een goede zaak, maar de politiek heeft andere wetten. De Britse regering zocht een zondebok voor de afgang en vond die in de Duit se Bundesbank. „De hoge Duitse rente is de oorzaak van de ellende", ver klaarde de regering. „On zin", verklaarde de Bundes bank en liet een bericht uit lekken waarin de fouten van de Britse regering breed wer den uitgemeten. Normaliter worden deze zaken door heren onder elkaar uitge praat, maar nu ligt de hele ru zie op straat. De positie van de Britse minister van finan ciën Lamont is nu wel erg wankel geworden. Nu de rust aan het Europese valutafront weer wat is weer- DEN HAAG Binnen de Neprom (Nederlandse Pro ject Ontwikkeling Maat schappijen) groeit de be zorgdheid over de commer ciële activiteiten van woning bouwcorporaties Aan de andere kant van de At lantische Oceaan blijft, zoals gezegd, mogelijk alleen Boeing over. Twee ondernemingen, die wereldwijd de dienst zullen uit maken. Fokker en Dasa hebben daartoe inmiddels de toon ge- „We zijn best een beetje be zorgd", vertelt Neprom-woord- voerder Van Zandvoort over de initiatieven van een enkele so ciale verhuurders, die zich sindskort bezighouden met de bouw van dure villa's die voor prijzen van twee tot drie ton worden verkocht. Van Zandvoort: „Ik vind het een discutabele zaak dat corpo raties zich op basis van hun in de sociale sector verworven po sitie gaan inzetten voor zaken, die niets meer te maken hebben met hun oorspronkelijke doel stelling". Vanmiddag zal een delegatie van de Neprom de kritiek op de commerciële activiteiten van de corporaties aan de orde stellen tijdens een ontmoeting met top ambtenaren van staatssecreta ris Heerma. Voor de Neprom - een vereni ging voor projectontwikkelaars, verzekeringsmaatschappijei pensioenfondsen en andere te onroerend goed-instantUr is het moeilijk te begrijL waarom sociale verhuurc.j hun nek willen uitsteken op^ commerciële markt. Van Zajj voort herinnert er aan daL winsten van de grootste Net landse bouwbedrijven rela gering zijn: niet'meer dan t procent van de omzet. Om reden moeten de corporaties ker niet denken gigantis winsten te kunnen maken zijn boodschap. Van Zandvoort voegt er aan dat de particuliere bouwbed ven niet bevreesd zijn voor c n currentie van corporaties, b zich willen gaan storten inj bouw van dure koopwoning^ „Niemand is bang voor t stukje confrontatie op J markt", zegt hij zelfbewust. L Daarentegen is de Neprom L op haar hoede dat de socL] huisbazen niet fiscaal zul worden bevoordeeld. „Het natuurlijk niet zo zijn dat woningbouwcorporaties vennootschapsbelasting ven te betalen, terwijl wij niet aan ontkomen", n Van Zandvoort. Het beursklimaat is wereld wijd bedroevend slecht. Verba zingwekkend is dat niet nu de monetaire crisis heeft toegesla gen en het beeld van de toch al stagnerende economie nog ne- veliger heeft gemaakt. Een dol larkoers van 1,59 gulden is op zichzelf al een onheilspellend signaal dat de toestand van de wereldeconomie sinds jaren niet zo onevenwichtig is ge weest. Maar toch. Kunnen we na zo veel maanden van aarzeling en teleurstellingen op beursge- bied weldra een nieuwe hausse verwachten? Zo ja, dan staan de koersen thans op een niveau waarop zelfs dure kwaliteit saandelen blindelings gekocht kunnen worden. Wie zal het zeggen? Ik in geen geval, want ik geloof niet ip een snelle om mekeer van de huidige, vaak deprimerende gang van zaken. Daarbij komt, dat het economi sche zwaartepunt naar het Verre Oosten verschuift. „Het Amerikaanse bedrijfsleven weet zich nog aan te passen, maar Europa, en in mindere mate Nederland, blijft achter", aldus de Rabobank in een re cent commentaar, waarin ove rigens alternatieve scenario's worden gegeven waarin Euro pa er beter afkomt. In een an- der scenario wordt gesproken over een Europese renaissance met een belangrijke rol voor de overheid. In dit scenario is sprake van een redelijke groei in Nederland. Dat klinkt al een stuk hoopgevender! Moeilijk Tegen de achtergrond van de huidige ontwikkelingen is het niet verwonderlijk, dat de ka pitaalvoorziening van het bedrijfsleven steeds moeilijker wordt. Beleggers en andere be langhebbenden bij een gezonde economie geven echter blijk van een toenemend wantrou wen in bedoelde ontwikkelin gen. Ontegenzeglijk heeft de kapi taalmarkt het bestaande, niet uit te roeien wantrouwen mede aan zichzelf te wijten. Denk hier aan de droevig slechte analyses, resulterend in ver liesgevende introducties en emissies, waardoor vooral de kleine en grote particuliere be leggers van de beurs zijn ge jaagd. De belangstelling voor de effectenhandel is in deze kringen in enkele jaren tijd ge daald van 26 tot 14 procent. Door de tanende belangstelling zijn aandelenemissies en -in troducties op het ogenblik in feite onmogelijk. Het bedrijfs leven komt daardoor vrijwel automatisch terecht bij de ban ken met hun hoge rentetarie ven, bij institutionele beleg gers en pensioenfondsen als mede bij de participatiemaat schappijen, waarvan Neder land er 56 rijk is. Het zou ook voor de gewone belegger inter essant zijn als er een participa tiemaatschappij werd ge- creeerd met uitsluitend belan gen in kleine, kerngezonde on dernemingen met goede groei mogelijkheden. Te zijner tijd zouden de beste en gezondste van die groeiers dan naar de parallelmarkt kunnen verhui zen. Ik doel hier dan op (nog) kleinere ondernemingen dan de Nederlandse Participatie maatschappij (NPM) in porte feuille heeft. Die NPM demon streert steeds opnieuw dat de risico's bij een goed, dyna misch beleid aanvaardbaar blijven. Effectenhandel Door het huidige gebrek aan belangstelling beleven de effec tenafdelingen van de banken en commissionairs in effecten moeilijke tijden. Ook de media, waarmee de beleggers probe ren hun kennis te vergroten, hebben het allesbehalve ge makkelijk. Deze media weten het soms ook niet en spreken elkaar dan tegen. Daardoor valt er voor de neutrale waar nemer veel te genieten. Soms krijg je de indruk, dat het adviseren van de klantenkring alleen in goede tijden zin heeft, maar dat er in slechte tijden met de pet naar gegooid wordt. Dezer dagen kreeg ik enkele analyses over het ziekelijke Philipsconcern onder ogen, die hemelsbreed van elkaar ver schilden, maar er duidelijk blijk van gaven dat de analis ten absoluut niet weten wat zij aan het concern hebben. Dat laatste is begrijpelijk, maar breng dan geen analyses naar buiten. Dat zaait alleen maar onrust in de beleggerskringen, die bij het nemen van besluiten dergelijke analyses als basis nemen. CBS Tot overmaat van ramp heeft het CBS, het Centraal Bureau voor de Statistiek, dezer dagen enkele cijferreeksen gepubli ceerd, die beter dan wat ook aantonen, dat de conjunctuur het bedrijfsleven behoorlijk te genzit. Ik zal u die cijfers be sparen, maar alleen iets uit de conclusies van CBS weerge ven: „De orderontvangst in de industrie gaf in augustus een daling te zien, die groter was dan gebruikelijk voor de tijd van het jaar". Het onaangenaamst is natuur lijk de achteruitgang in de or derontvangst van de investe ringsgoederen industrie, ter wijl daar ook, zij het in minde re mate, de bedrijvigheid dalin gen te zien gaf, die groter wa ren dan normaal in deze tijd van het jaar. En: „De ontevredenheid met de orderontvangst nam flink toe, terwijl ook de orderpositie door meer ondernemers klein werd genoemd. De sinds het eerste kwartaal 1992 ingezette trendmatige daling van het oordeel over de orderpositie zette zich hiermee verder door". Deze neergaande ontwikkeling betekent, dat de gehele Neder landse industrie aarzelt met het plaatsen van orders voor nieuwe installaties, omdat het beeld van de conjunctuur al te nevelig is. In hoeverre het Nederlandse bedrijfsleven door de huidige ontwikkeling van de dollar koers zal proberen nieuwe, aanzienlijke belangen in de Verenigde Staten op te bouwen moet worden afgewacht, maar gezien het eerste scenario van de Rabobank moet met derge lijke investeringen wel degelijk rekening worden gehouden. Strenge controles bij Cindu De heren J.L. Kieft, milieucoördinator van de provincie Noord-Holland (rechts) en P. Huijing van de w« groep Cindroom bestuderen de technische installatie van de kunstharsfabriek Nevcin Polymers, ond deel van Cipdu in Uithoorn. Een deel van de fabriek gaat binnenkort weer draaien. Voordat ook de i weer wordt opgestart, zal aan een aantal zeer strenge veiligheidseisen moeten worden voldaan. Zo bekend kwamen op 8 juli bij een ontploffing in de fabriek drie mensen om het leven. foto:'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6