Buitenland VN verwachten massale /lucht van Bosniërs Italiaanse 'vonnismoordenaar' Carnevale stapt op 5 ëres: cruciale ol voor de EG nvredesproces Vlidden-Oosten Ultimatum vredescommissie Afghanistan Abchaziërs veroveren Gagra na bloedige slag Hevige rellen in Italië bij demonstratie ambtenaren Snel inzetbare NAVO-eenheid actief 1.000 vrouwen per week in e VS slachtoffer geweld KERSTDAGEN OP BALI/INDONESIE f2940.- amp brug van de Turkse jedojager die lermorgen vroeg ens een Navo- ening per ongeluk r een raket van een j3rerikaans gdekschip getroffen ?nd. Het ongeluk datte vijf reibanningsleden het fifen. Naar de oorzaak de fout wordt een rcVidig onderzoek eejevoerd, zo heeft zoiretaris-generaal van de Navo téjeren aangekondigd diéOTO EPA Stropers doden driekwart neushoorns HARARE Zeker 1500 van de 2000 zwarte neushoorns in Zimbabwe - de grootste popula tie ter wereld - zijn de afgelo pen drie jaar door stropers ge dood. Dit heeft de natuurbe schermingsorganisatie Zambe si Society gisteren gemeld. De organisatie zei dat de „catastro fale" ontwikkeling werd ge meld door mensen die betrok ken zijn bij onthoorningsopera- ties in natuurreservaten in het Zuidafrikaanse land. De hoorns van de beesten worden daarbij door natuurbeschermers ver wijderd zodat het voor stropers zinloos wordt ze te doden. KABUL De commissie door wier bemidde ling een staakt-het-vuren tot stand is geko men tussen de Afghaanse interim-regering en de dissidente rebellengroep Hezb-i-Islami heeft de regering een ultimatum gesteld. Morgen moeten de, in weerwil van de bepalingen van het op 28 augustus ondertekende bestands verdrag, nog altijd in Kabul gestationeerde mili ties de stad verlaten hebben, aldus de commissie, waarin vertegenwoordigers van 16 zuidelijke en oostelijke provincies zitting hebben. Het bestand werd overeen gekomen na een maand van bloedige gevechten tussen troepen van de Islamitische interim-regering en strijders van de fundamentalistische Hezb-i-Islami van rebellenleider Gulbuddin Hekmatyar. De strijd in Kabul kostte aan meer dan 2500 mensen het leven. 10.000 mensen raakten gewond. Gisteren beschuldigde de commissie president Burhanuddin Rabbani ervan niet te hebben vol daan aan alle in het bestandsakkoord opgeno men bepalingen. Tevens is hij er in de drie maan den dat zijn coalitieregering aan de macht is niet in geslaagd „een duurzame vrede" te bewerkstel ligen tussen de verschillende rebellenfacties. „De vredescommissie verwachtte dat het ak koord binnen een week door beide partijen ten uitvoer zou worden gelegd. Maar helaas, nu er al vijf weken verstreken zijn, zijn noch de milities teruggetrokken, noch de comrmlnistische ele menten uit de regering verwijderd. Dit noopt ons ertoe in duidelijke taal aan te kondigen dat, als de terugtrekking van de milities en de communisti sche eenheden op 4 oktober niet is gerealiseerd, geweld zal worden gebruikt om het bestand ten uitvoer te leggen", aldus de commissie. n- EVO Het Hoge voor de ichtelingen van de VN offNHCR) verwacht dat de n"jmende weken tienduizen burgers in Noord-Bosnië .Z1 de vlucht zullen gaan voor geweld. noorden van de republiek fel gevochten, nu de Ser- proberen een landcorridor die Servische ge- rg?den in Bosnië-Herzegovina Kroatië met elkaar verbindt. |jj luchtbrug op Sarajevo wordt n|idaag hei-vat. De hoofdstad door Servische leiders for- njel opgedeeld. 5i|n woordvoerster van het [gNHCR zei dat de toestand in noorden van Bosnië veel gwchter is dan enkele weken ge- 2r)en en uit de hand dreigt te lo- ein. Vooral in de streek Banja -ejka zouden de Serviërs etni- j^ie Kroaten en moslims terro- njeren en verdrijven. Banja •j^ka, waar overwegend mos- wonen, is door Servische r^epen bezet. Omdat Kroatië noorden zijn grens voor vluchtelingen heeft gesloten, zoeken duizenden moslims hun heil in de zuidelijker gelegen stad Travnik. Travnik is in handen van moslim-eenheden, die het grootste deel van de vluchtelingen zouden doorstu ren naar gebieden buiten de stad. De woordvoerster schatte dat in het ergste geval 200.000 niet-Serviërs de komende tijd op de vlucht zullen gaan. EG- bemiddelaar Lord Owen en zijn VN-collega Cyrus Vance stel den vorige week tijdens een be zoek aan Banja Luka en Tra vnik al vast dat de situatie uit zichtloos is. Begeleiders van een konvooi vrijgelaten gevangenen, dat door Noord-Bosnië is getrok ken, zeiden dat veel burgers in de streek de wanhoop nabij zijn. De 1560 vrijgelatenen uit het Servische kamp bij Trhopolje in Bosnië werden gisteren in het Kroatische Karlovac aan het UNHCR overgedragen. Zij ver keerden over het algemeen in goede fysieke toestand, maar sommigen zeiden dat de Servi sche bewakers in het kamp ge welddaden hebben waarbij gevangenen zouden zijn doodgeslagen. Kroatië, waar al zo'n 640.000 vluchtelin gen verblijven, wil de vrijgela ten gevangenen niet langer dan twee weken onderdak bieden. Het UNHCR heeft dan ook een beroep gedaan op andere lan den om hen op te nemen. Het UNHCR maakte bekend de luchtbrug op wordt hervat. De luchtbrug werd op 3 september gestaakt nadat een Italiaans vliegtuig was neergeschoten. Zaterdag zullen met drie Ame rikaanse en twee Franse vlieg tuigen hulpgoederen naar Sara jevo worden gevlogen. De vlieg tuigen vertrekken onder meer vanuit Frankfurt en de Kroati sche havenstad Split. Buiten de VS en Frankrijk hebben nog geen andere landen bekendge maakt dat zij aan de luchtbrug meedoen. VN-mede werkers hebben eenheden van de strij dende partijen, die in de aan vliegroute naar Sarajevo zijn* gelegerd, gewaarschuwd dat de luchtbrug wordt hervat. Honderden mensen staan in de rij om water uit een beek te halen die door Sarajevo stroomt. HEERING •"OME - De bestrijding van de jafia heeft een nieuwe stap jorwaarts geboekt door het e^sluit van rechter Corrado gkrnevale, de voorzitter van de ,'^rste afdeling van het Italiaan- ir Hof van Cassatie, om over- laatsing aan te vragen. Carnevale die vonnissen die in hoger beroep waren bevestigd, op hun geldigheid moest toet sen, is in de afgelopen jaren be rucht geworden als 'de vonnis moordenaar' door het gemak waarmee hij op grond van vormfouten tientallen vonnis sen annuleerde tegen gevaarlij ke maffiosi die daardoor op vrije voeten moesten worden ge steld. Het is nooit duidelijk ge worden in hoeverre hij daarbij gedreven werd door een ex treem formalisme, of dat er ook andere motieven meespeelden. Ook al zijn er wel telefoonge sprekken tussen maffiosi afge luisterd, waarin deze lovend spraken over Carnevale. Door politie en rechtbanken, die door toedoen jaren van re cherche en processen in rook zagen opgaan, werd al geruime tijd aangedrongen op actie te gen Carnevale. Ook minister van justitie Martelli sloot zich daarbij aan. Martelli kondigde een 'analyse' aan van de manier waarop Car nevale vonnis had gewezen, maar kon officieel niets onder nemen, omdat beslissingen be treffende de rechterlijke macht in Italië door een onafhankelijk juridische bestuursorgaan, de Hoge Raad voor de Magistra tuur (CSM), moeten worden ge nomen. Aanvankelijk weigerde de CSM op te treden tegen Car nevale, op wiens beslissingen formeel niets in te brengen was. Maar daar kwam vorige maand verandering in, nadat Carneva le het vonnis tegen de als dub bele moordenaar veroordeelde camorrabaas Alfredo Bono 'nie tig had verklaard, omdat bij een van de verhoren maar één advo caat van Bono aanwezig was ge weest, terwijl de maffioso er achteraf twee bleek te hebben aangewezen. Toen raakte ook de CSM-lei- ding ervan overtuigd, dat in de rechtspraak niet alleen de vorm maar ook de intentie telt. Vori ge week besloot de Raad daar om een onderzoek in te stellen stellen naar de werkwijze van de magistraat, die echter de uit slag daarvan niet heeft willen afwachten en daarom zelf op- IUSSEL De Israëlische inister van buitenlandse ken Shimon Peres heeft iteren tijdens een kort be ek aan Brussel benadrukt lit de EG een cruciale rol 'tn spelen bij het bijeen- ^engen van de partijen in n it vredesproces in het Mid- in-Oosten. it is daarbij volgens hem wel iqdzaak dat de EG als een ver- j.igd Europa blijft optreden, loral op economisch vlak kan EG een belangrijke rol ver- .dlen bij het zoeken naar een r gionale oplossing van het con- ,Als het Midden-Oosten 1 overleven moet het de regels de moderne economie vol- aldus Peres, ilgens Delors heeft het ge- rek een duidelijk inzicht ge ven in wat de EG kan doen f n de „economische troef uit te telen" in het belang van het edesproces. „De Commissie nu concrete voorstellen gaan uitwerken, waarbij tevens het belang van de mensenrech ten en de aspiraties van de ver schillende volken niet uit het oog zullen worden verloren". Israël dient volgens de Commis sie-voorzitter in de bilaterale relaties van de EG overigens als een „apart geval" te worden be handeld. Niet alleen vanwege de conflictsituatie in het Mid den-Oosten, maar vooral ook vanwege de unieke economi sche situatie waarin het land zich bevindt. Israël is een in dustriële natie omringd door in dustrieel minder gevorderde staten. Het land heeft daarom Europa hard nodig als afzetge bied. In dit verband zag Delors moge lijkheden om het vrijhandels verdrag met Israël uit 1975 op te waarderen. Hij achtte het echter uitgesloten dat Israël tot de Europese Economische Ruimte zou kunnen toetreden. Daarvoor is de situatie van Is raël te afwijkend van de andere deelnemers. Lugubere boodschappen Een man kijkt of er nog wat van zijn gading bij is in deze lugubere supermarkt in Straatsburg. Mensen kunnen hier spullen kopen voor begrafenissen. De supermarkt is net geopend, en is in Frankrijk voorals nog enig in zijn soort. FOTO: EPA TBILISI Bij de verovering van de stad Gagra door Ab- chazische opstandelingen op het Georgische regeringsle ger zijn zeker honderd men sen omgekomen. Dit meldden leden van de rege rende Staatsraad gisteren in Tbilisi. De Staatsraad heeft de mobilisatie van 40.000 tot 50.000 reservisten afgekondigd in verband met de verhevigde gevechten in Abchazië. Na bijna 24 uur van zware ge vechten en bombardementen viel Gagra, de grootste stad in noord-Abchazië, gisteren - in handen van de Abchaziërs en hun bondgenoten van de Confe deratie van Noordkaukasische Bergvolkeren. Die bestookten de stad met tanks en zware ar tillerie, waarop de Georgische luchtmacht voor het eerst in het zes weken oude conflict in greep. De voorzitter van de Staats raad, Edoeard Sjevardnadze, kwam gisteren in de Abchazi- sche hoofdstad Soechoemi aan „om te pogen de toestand met politieke middelen te redden, als er nog tijd is", zo liet hij we ten. Als het conflict in Abchazië blijft doorwoeden, overweegt hij de algehele mobilisatie af te kondigen voor alle weerbare mannen. Sjevardnadze sprak gister avond in Soechoemi met de Russische vice-minister van de fensie, generaal Georgi Kon- dratjev. De Georgische leider stelde het Russische parlement verantwoordelijk voor het con flict, omdat het Abchazië zou aanmoedigen tot een compro misloze houding. De afgevaar digden hadden opgeroepen tot terugtrekking van de Georgi sche troepen uit Abchazië. ROME De politie van Rome heeft gisteren traangas ge bruikt en charges met de wa penstok uitgevoerd om een ein de te maken aan ongeregeldhe den door een kleine groep de monstranten tijdens een vak bondsbetoging. De betoging was bedoeld als protest tegen de bezuinigingspolitiek van de re gering. De Italiaanse regering wil vanwege de economische en monetaire crisis met name be zuinigen op pensioenen en me dische vergoedingen. Honder duizenden ambtenaren legden gisteren voor vier uur het werk neer. Tijdens de ongeregeldhe den raakten twintig personen, onder wie zes politieagenten, gewond en werden honderd be togers gearresteerd. De socia listische premier Giuliano Amato heeft het parlement met aftreden gedreigd als de bezui nigingsmaatregelen niet wor den goedgekeurd. Bardot maakte geen fout met castratie van Charly NICE De Franse ex-filmster Brigitte Bardot, die bekend staat om haar dierenliefde, heeft geen fout gemaakt door in 1989 een ezel te laten castreren die niet van haar was. Dat heeft de rechtbank in Nice gisteren beslist. Bij haar villa in St. Tropez, waar honderden dieren verblij ven, was destijds ook de ezel Charly te gast. Charly was ei gendom van zakenman Jean- Pierre Manivet uit Lyon. Om dat Charly een oogje kreeg op de vrouwtjesezel Mimosas, be sloot Bardot tot de rigoreuze in greep. Nadat hij er achter kwam dat zijn ezel was gecastreerd span de Manivet een rechtszaak aan. Hij verloor en moet Bardot nu 1600 gulden schadevergoeding betalen omdat hij haar naam als dierenvriend door het slijk heeft gehaald. Extreem-rechtse blanken sluiten zich aan bij zwarte top tegen ANC JOHANNESBURG - De ex- treem-rechtse Conservatieve partij (CP) van Zuidafrikaanse blanken heeft gisteren laten weten dat zij deel zal nemen aan een vergadering van ver schillende zwarte leiders die een tegenwicht willen bieden aan de akkoorden tussen de re gering en het ANC. In een korte verklaring maakte de leider van de CP, Andries Treurnicht, bekend dat hij vol gende week een 'tegen-top' zal bijwonen van de thuislandlei ders Buthelezi (van KwaZulu), Mangope (Bophuthatswana) en Gqozo (Ciskei). De anti-apart heidsbeweging ANC beschouwt de leiders van de thuislanden, die door Pretoria erkend wor den, als marionetten van het blanke bewind. Treurnicht verklaarde dat deze thuisland-leiders net als hij de resultaten verwerpen van de top vorige week zaterdag tus sen president Frederik de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela. De Klerk en Mandela werden het daarin onder meer eens over de vrijlating van 450 poli tieke gevangenen. De vergadering volgende week is de eerste waarbij extreem rechtse blanke voorstanders van de apartheid om een tafel zitten met zwarte leiders. ASHINGTON - In 1991 erden in de Verenigde Sta- per week meer dan .000 vrouwen aangevallen, irkracht of vermoord, zo Beft het gerechtelijk comité m de Amerikaanse senaat steren meegedeeld. Amerika is voor vrouwen een in de gevaarlijkste plaatsen r wereld", aldus de voorzitter in het comité, senator Joseph iden, bij de bekendmaking in een rapport over geweld te- in vrouwen. De cijfers in het verslag zijn gebaseerd op de 1,1 miljoen aanslagen tegen vrou wen die in 1991 geregistreerd werden. Daaronder zijn gemid deld 2000 verkrachtingen en 90 moorden per week. Het aantal niet-geregistreerde geweldda den tegen vrouwen is wellicht drie keer zo hoog, aldus het rap port. Het geweld wordt vaker gepleegd door de echtgenoot, vriend of kennis van de vrou wen dan door volslagen onbe kenden. Een van de vijf inciden ten heeft plaats in het huis van het slachtoffer. BIELEFELD De nieuwe, snel inzetbare eenheid van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie is gisteren actief geworden. De opperbevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse gene raal John Shalikashvili, zei op een plechtigheid in de Duitse plaats Bielefeld dat het nieuwe korps, bestaande uit troepen uit twaalf van de 16 NAVO-lan- den, voornamelijk binnen het NAVO-gebied zal opereren. Maar het zal op verzoek van de Verenigde Naties of de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa ook in gezet kunnen worden voor vre- des- en humanitaire operaties elders in de wereld. „We zijn een bondgenootschap in verandering", zei Shalikash vili. Volgens de generaal vormt het korps „het middelpunt" van een nieuwe strategie van de NAVO die in november tijdens een bijeenkomst in Rome werd uitgestippeld. De nieuwe stra tegie is gebaseerd op minder en mobielere troepen en een klei ner kernwapenarsenaal. De na druk bij de nieuwe strategie ligt op crisisbeheersing in plaats van op grootschalige oorlogen. Het korps bestaat momenteel uit slechts 300 soldaten, gele gerd op het hoofdkwartier van de eenheid in Bielefeld. Het zal in 1995 zijn uitgebreid tot tien divisies met in totaal ongeveer 80.000 man. Het korps moet in twee weken ingezet kunnen worden in spanningsgebieden op NAVO- grondgebied. Een kleinere een heid moet binnen een week bij brandhaarden kunnen zijn. Elk van de deelnemende landen zal een deel van zijn troepen een aparte opleiding geven voor het snelle-interventiekorps. De deelnemende troepen blijven op hun thuisbases in het desbe treffende land. René Monory voorzitter Franse Senaat PARIJS - De Franse Senaat heeft de liberaal René Monory gekozen als haar voorzitter. Daarmee wordt hij de tweede man in de Franse staatshiërar- chie. De 69-jarige Monory werd in de tweede ronde gekozen, na dat hij in de eerste zijn rivaal Charles Pasqua had verslagen. De neo-gaullist Pasqua had zich de afgelopen weken ontpopt als de aanvoerder van het „nee"- kamp in het referendum over het verdrag van Maastricht. De voornaamste bevoegdheid van de voorzitter van de Senaat is dat hij als interim-staatshoofd optreedt als de president tij dens zijn ambtstermijn over lijdt, aftreedt of uit zijn ambt wordt gezet. De benoemings- strijd werd dan ook met extra aandacht gevolgd, na de onthul ling dat president Francois Mit terrand aan prostaatkanker lijdt en er geruchten de ronde doen dat hij zou aftreden voor dat zijn termijn in 1995 afloopt. ADVERTENTIE SIJTHOFF PERS REIZEN 070-3190882 BALI, het ideale eiland om de donkere winterdagen te ontvluchten heeft een adembenemende schoonheid en een verfijnde cultuur. Een vriendelijke en vriendschappelijke bevolking, schilderachtig natuurschoon, een heerlijk klimaat en prachtige stranden staan garant voor een onvergetelijke vakantie!! U verblijft in het uitstekende**** Sahid Bali Seaside Hotel in Kuta direkt aan het prachtige strand gelegen. Dit hotel beschikt over een zwembad, bars en 2 restaurants, tennisbaan, schoonheidssalon. Uw ruime 2-persoonskamer is voorzien van airconditioning, telefoon, televisie, radio, koelkast en moderne badkamer. Vanuit Bali kunt u prachtige excursies maken o.a. naar Jakarta en Yogyakarta op Java. Inclusief: lijndienstvlucht KLM Amsterdam - Denpassar v.v. transfer welkomstdrankje verblijf op basis logies/ontbijtbuffet 25% korting op wasserij/stomerij 30% korting op maaltijden en drankjes lokale belastingen Toeslagen: hoogseizoentoeslag kerstdagen ƒ280.- p.p. 1-persoonskamer 735.- Deze reis wordt uitgevoerd door Stichting Natuur Cultuurreizen en vindt doorgang bij minimaal 20 personen. VRAAG VRIJBLIJVEND HET UITGEBREIDE PROGRAMMA AAN! Inlichtingen en boekingen uitsluitend onder nummer 070-3190882, van maandag t/m vrijdag van 09.00-15.30 utar

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5