Burger klem tussen ministers en wethouders V Binnenland Buitenland Verleden achtervolgt Ted Kennedy Om de portemonnee van de burgers te sparen, stellen gemeenten onderhoud aan wegen, pleinen en plantsoenen uit, maar uiteindelijk ontkomen ze niet aan verhoging van ge meentelijke belastingen. FOTO STEPHEN EVENHUIS schermt, tot in tienden van pro centen uitgerekend, kloppen dus eigenlijk niet", zegt de VNG-directeur. „De cijfertjes vallen meestal tegen, vooral als het gaat om mensen die de pech hebben in arme gemeenten te wonen. Want die gemeenten zijn ook meestal duur voor hun inwoners. Met andere woorden: de onroerend-goedbelasting, de rioolrechten, de reinigingsrech ten, begrafenisrechten, par keertarieven en andere lokale heffingen zijn in een arme ge meente doorgaans aanzienlijk hoger dan in een gemeente die er financieel zonnig bij.zit. Zo zal een gezin dat bijvoorbeeld in Zaanstad of Utrecht woont, de twee duurste gemeenten van Nederland, per jaar vele hon derden guldens meer kwijt zijn aan gemeentelijke lasten dan een inwoner van Putten of Kat wijk. Bovendien zijn vrijwel alle gemeentelijke lasten niet af hankelijk van het inkomen, waardoor ze extra zwaar druk ken op de mensen met een uit kering of minimumloon". De conclusie die hieruit getrok ken kan worden is dat de porte monnee van heel veel burgers Gem. lokale Top-vijftien van lasten per dure gemeenten woning in '92 1. Zaanstad 1100 2. Leeuwarden ïoio 3. Utrecht 993 4. Waddinxveen 938 5. Gouda 902 6. Leiderdorp 895 7. Heerenveen 890 8. Leiden 886 9. Deventer 861 10. Rotterdam 850 11. Den Haag 848 12. Hilversum 822 13. Amersfoort 810 14. Groningen 753 15. Voorburg 740 Gem. lokale Top-vijftien van lasten per goedkope gemeenten woning in '92 1. Putten 280 2. Katwijk 310 3. N ij kerk 344 4. Noordwijk 360 5. Terneuzen 366 6. Rucphen 399 7. Harderwijk 401 8. Weert 402 9. Oldebroek 402 10. Barneveld 411 11. Vught 420 12. Hoogeveen 441 13. Ermelo 445 14. IJsselstein 461 15. Losser 466 van twee kanten wordt belaagd. De burgers zijn daarbij het slachtoffer van een bizarre drie hoeksverhouding. Aan de ene kant staat de rijksoverheid, die steeds meer geld uit de porte monnee van de burger haalt voor onder meer het openbaar vervoer, de huren en de gezond heidszorg. Zo af en toe stopt het rijk er echter ook weer iets in terug in de vorm van belasting en premieverlaging. Een mooi gebaar. Maar intussen zit het rijk met de andere hand in de broekzak van, de gemeenten, die er steeds meer rijkstaken bij krijgen maar tegelijkertijd wel aan alle rijksbezuinigingen moeten meedoen. En wat is dan de logische reactie van de ge meenten die het niet meer kun nen rooien? Die beginnen ook gretig in de geldbeurs van de burger te graaien. Het grote verschil in lasten tus- Verdeelsleutel sen burgers in dure en goedko pe gemeenten zit de VNG niet lekker. Van Tilborg: „We heb ben daarover een brief geschre ven aan de Tweede Kamer en we hopen dat de fractievoorzit ters dat probleem volgende week tijdens de algemene be schouwingen over de rijksbe groting aan de orde willen stel len. Wij willen nu wel eens we ten in hoeverre de Kamer en het kabinet bereid zijn die ver schillen te accepteren. Laat daar maar eens een goeie poli tieke discussie over losbran den". Van Tilborg is benieuwd wat Kamer en kabinet vinden van de gedachte om de rijksbijdra gen aan de gemeenten op een eerlijker manier te verdelen. Het rijk heeft een grote pot, het Gemeentefonds, waaruit elke gemeente jaarlijks een deel krijgt. Volgend jaar zit er ruim 16 miljard in dat fonds. Het per centage dat elke gemeente krijgt staat precies omschreven in de Financiële Verhoudings wet uit 1984. „De verdeelsleutel die daarin wordt gehanteerd, klopt niet meer met de realiteit", zegt de VNG-directeur. „Het rijk moet veel meer rekening houden m< het aantal allochtonen, bejaarj^ den en bijstandsgerechtigden^ binnen de gemeentegrenzei Uit onderzoek is gebleken di deze zogeheten sociale factored^, veel bepalender zijn voor de fijn. nanciële draagkracht van eei) di gemeente dan gedacht werdjnd Dus zal een gemeente die veejev geld aan welzijnsuitgaven, zoret als de bijstand, kwijt is een hope ger bedrag uit het Gemeenteen fonds moeten krijgen. Op di$OT manier zou je uitkomen op eei>— verdeling waarbij rijke gemeen] ten minder geld krijgen arme gemeenten meer". De Kam Als het kabinet deze gedachten zou overnemen, gloort er dan hoop voor de inwoners van ge meenten waar veel burger^R zuchten onder hoge lasten?>m Zouden bijvoorbeeld B en W|uc van Den Haag, Leeuwarden ol)N Deventer onmiddellijk de on-,m roerend-goedbelasting of dejn rioolrechten verlagen als z^ (j( meer geld van het rijk ontvint gen? Van Tilborg schudt hef hoofd. „Nee, dat moeten we onszelf niet wijsmaken. Ik denll dat verlaging van gemeentelijk ke belastingen de komende ja»rs ren absoluut uitgesloten is. De kans is wèl groot dat een ge*?/ meentebestuur tegen z'n inwoj^ ners zegt: we verhogen jullie!]: lasten minder dan de bedoeling1? was". !d< Enkele weken geleden present teerde een commissie onder lei]" ding van Flip de Kam (hoogle"^ raar openbare financiën aan d^ universiteit van Groningen enF voormalig PvdA-kamerlid) eerfei advies aan het kabinet ove#1- nieuwe geldbronnen voor de ge-p' meenten. De commissie stelde1^ onder meer voor dat de gemeen*®1 ten voortaan 1 procent van de*5 loon- en inkomstenbelasting?8 rechtstreeks van hun inwoners16) zouden mogen heffen. Tegelijk11 kertijd zou het rijk die belasting» gen dan met 1 procent moetei^ verlagen. Ook zag de commisl sie-De Kam mogelijkheden toa invoering van een gemeentelij^ ke 'ingezetenenbelasting' vanl pakweg honderd gulden perldc burger per jaar, in beginsel netlAj zoiets als de 'poll tax' waar de"- Britten twee jaar geleden tegerQ] te hoop liepen. af >o Van Tilborg vraagt zich af of de?s' voorstellen van de commissie wel zo wijs zijn. „Ik sta er nietr" bij te juichen. Geef mij maart1 een betere verdeling van hetp Gemeentefonds over de ge-L meenten. Ik ben bang dat he(L doorvoeren van de ideeën vanlj de commissie-De Kam de rijker gemeenten nog rijker maakt en] de arme gemeenten nog armer. En dat wil ik niet zien gebeu-v Schuift het rijk zijn problemen af op de lagere overheden? Onzin, vindt minister Kok van Financiën. Maar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) denkt daar anders over. De ijver waarmee Kok de staatskas op orde brengt heeft volgens de VNG wel degelijk financiële gevolgen voor de gemeenten. Alleen worden ze daar niet echt armlastig van, omdat er altijd nog wel een gemeentelijke heffing of belasting kan worden verhoogd. Wie uiteindelijk daarvan de dupe is? De burger uiteraard, die zijn door het rijk beloofde 'koopkrachtbehoud' wel op zijn buik kan schrijven. Een gesprek over koopkrachtplaatjes en koopkrachtpraatjes. Idoor PAUL KOOPMAN en DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG Petje af voor Wim Kok, de zuinigste mi nister van financiën sedert Lieftinck, overigens ook een sociaal-democraat. Wie dacht dat het rijk na de mil jardenbezuinigingen van de kabinetten-Lubbers I en II de broekriem echt niet ver der aan kon snoeren, is be drogen uitgekomen. Met vereende krachten hebben Kok en Lubbers aan het leder gesjord en ziet: de gordel zit weer een gaatje krapper. Ruim tien miljard gulden is er nu in drie jaar bezuinigd en het eind lijkt nog niet in zicht. Het snoei en in de uitgaven komt overi gens niet alleen het huishoud boekje van het rijk ten goede. Er blijft ook nog wat over voor de burgers, zegt Kok. In 1993, zo voorspelt hij, zal de gemid delde Nederlander minder kwijt zijn aan belastingen en premies dan dit jaar. Zo kan on der meer de koopkracht van de minima worden beschermd. Dat klinkt mooi, maar is het ook zo? Financieel-directeur mr. ing. C. van Tilborg van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten fronst de wenk brauwen. „Nee hoor. De lasten verlichting die het kabinet in de Miljoenennota belooft is een fic tie", zegt hij. „Wat er in feite gebeurt, is dat er een verschui ving optreedt binnen ons totale belastingsysteem. De rijksbe lastingen gaan wel omlaag, maar aan de andere kant gaan de meeste gemeentelijke belas tingen en heffingen omhoog". Bordje verhangen De bordjes worden dus gewoon verhangen. De afgelopen drie jaar is het totaal aan gemeente lijke belastingen en heffingen maar liefst gestegen van 4,7 naar 6,4 miljard gulden. Van Tilborg somt daarvoor vier redenen op: „Ten eerste moeten de gemeenten al jaren gewoon meedoen met de rijks bezuinigingen. Vervolgens ne men de gemeentelijke lasten toe omdat het rijk steeds meer taken naar de gemeenten af stoot en daarvoor niet altijd vol doende financiële compensatie geeft. Verder zijn de milieukos ten voor de gemeentebesturen enorm gestegen. Ze moeten bij voorbeeld bij het ophalen en verwerken van huisvuil en het schoonmaken van bouwgrond aan steeds strengere milieu-ei sen voldoen. Dat kost meer geld en dat wordt vaak doorbere kend aan de burgers. En dan zijn er tenslotte natuurlijk ook gemeentebesturen die hun bur gers zwaarder belasten om in terne gemeentelijke problemen op te lossen, zoals het wegwer ken van een begrotingstekort, de vervanging van rioleringen of het verrichten van noodzake lijk onderhoud aan straten, plantsoenen en andere voorzie ningen". Met name over het laatstge noemde aspect weet Van Til borg uit eigen ervaring mee te praten, want enkele jaren gele den nog was hij Wü-wethou- der van financiën in Schiedam. „Ik ken het klappen van de zweep. Je wilt als gemeente ui teraard zo vriendelijk mogelijk zijn voor je burgers, dus als je flink moet bezuinigen ga je eerst kijken waar je geld over kunt houden zonder de inwo ners direct te treffen. Je privati seert bijvoorbeeld een gemeen telijk slachthuis of een zwem bad en je laat een begerig oog vallen op de post onderhoud van wegen, pleinen en plantsoe nen. Dan maar een poosje geen onderhoud. Maar dat kun je niet al te lang uitstellen, anders gaat het je uiteindelijk drie keer zo veel kosten. Pas als er echt nauwelijks meer iets te bezuini gen valt en je ook niet failliet wilt gaan, moetje wel besluiten om de burgers extra bijdragen te vragen". Kijk en arm Er zijn plaatsen waar dit soort problemen nauwelijks speelt, maar ons land kent vele tiental len gemeenten waar de burgers elk jaar dieper in de buidel moeten tasten om burgemees ter en wethouders aan de beno digde extra inkomsten te hel pen. „Die koopkrachtplaatjes waar het kabinet altijd mee Idoor GEORDIE GREIG NEW YORK Nog maar twee maaanden geleden kon Edward (Ted) Kennedy zijn geluk niet op. Hij had net een mooie nieu we echtgenote in de wacht ge sleept, het schandaal van het verkrachtingsproces tegen Wil liam Kennedy Smith begon in de vergetelheid te raken en hij had de opwindende kans om een democratische president te helpen verkiezen. Het geluk was evenwel van kor te duur. In de Verenigde Staten dreigen de memoires te ver schijnen van een vroegere assis tent van de senator. De auteur, Richard Burke, doet een ont hutsend boekje open over het onstuimige verleden van Ken nedy. De Kennedy's proberen de publikatie van het boek met alle macht tegen te houden. Ze noemen Burke een bedrieger en fantast, die met het geld dat het boek hem oplevert zijn zware schulden wil aflossen. Burke beweert in zijn boek 'De Senator - Mijn Tien Jaar met Ted Kennedy', dat Kennedy sa men met een andere prominen te politicus deelnam aan groepsseks en dat hij regelma tig cocaïne en amylnitraal snoof ter bevordering van zijn poten tie. Kennedy's drugsgebruik zou in de jaren tachtig danig uit de hand gelopen zijn. Volgens Burke beschikte Kennedy in zijn kantoor op Capitol Hill over voorraden cocaïne die hij gebruikte om meisjes die vaak jong genoeg waren om zijn dochter te kunnen zijn te verlei den. Hij gebruikte ook drugs in bijzijn van zijn kinderen en zou ten minste eenmaal cocaïne hebben aangeboden aan Teddy jr. en dochter Kara. Kennedy zou verder gepro beerd hebben een veertienjarig schoolmeisje aan te randen. Hij gaf haar ouders geld om een schandaal te voorkomen. Burke schrijft dat het zijn werk was meisjes te ronselen voor de se nator. Wanneer veroveringen zwanger werden zou de katho lieke Kennedy hen tot een abor tus hebben gedwongen. Veel gewend Het boek zal velen shockeren, al zijn de Amerikanen wel wat gewend van de senator, die be kend staat om zijn excessieve drankgebruik en zijn seksuele expansiedrift. Kennedy raakte al in opspraak in zijn universi- teitsjaren te Harvard, waar hij examenfraude pleegde. Het dieptepunt kwam in 1969, toen hij op het eiland Chappaquid- dick zijn Oldsmobile van een brug afreed, waarbij Mary Jo Kopechne, die als vrijwilligster voor zijn verkiezingscampagne werkte, om het leven kwam. De onthullingen van Burke zouden Kennedy's herverkie zing voor de Senaat in de wielen kunnen rijden, maar zelfs Ken nedy's critici zijn het erover eens dat de aantijgingen in het boek (waarvoor Burke 500.000 dollar heeft gekregen) niet al te serieus moeten worden geno men gezien de reputatie van de schrijver. Burke was tot 1981 hoofd van Kennedy's staf van zestig man. Hij kreeg toen een zenuwinzin king en beweerde dat iemand had geprobeerd hem te ver moorden. Later bleek dat hij zelf een kogel door de voorruit van zijn BMW had geschoten om zijn bewering kracht bij te zetten. Als excuus voerde Bur ke de enorme werkdruk op. Als onderdeel van zijn therapie moest hij ironisch genoeg over zijn ervaringen met de senator schrijven. Burke ging failliet en heeft 875.000 dollar aan schulden uitstaan. „Straks vertelt hij ook nog dat de senator een ÜFO- tochtje heeft gemaakt", zegt Paul Donovan, Kennedy's pers secretaris. „Burke heeft een le vendige verbeelding. Hij heeft zoveel schulden dat hij alles zal zeggen als er munt uit te slaan valt". Veel Amerikanen zijn van me ning dat Kennedy nu wel ge noeg geplaagd is. Er bestaat een zekere sympathie voor hem om dat omdat hij is opgegroeid in de schaduw van zijn twee meer vermaarde broers Jack en Bob by. Maar er is nu ook goed nieuws voor Kennedy: binnen kort zal een boek uitkomen over het ongeluk op Chappa- quiddick met sensationele en verrassende onthullingen ovqr zijn betrokkenheid bij het onge luk. Er werd indertijd getwij feld aan zijn lezing van de ge beurtenissen, en het president schap kon hij in 1980 wel verge ten. Maar volgens de auteurs van 'Chappaquiddick - Het Ware Verhaal' heeft'Kennedy wel degelijk de waarheid ver teld. The Sunday Times Amira en haar dochter Sabina (4) wonen met Amira's zus Zejda en haar zonen Amel 17) en Adnan 14) op kamer 207 van de voormalige Koning Willem 1- kazerne in Den Bosch. Ze zijn begin april gevlucht uit het Bosnische Zvornik, aan de grens van Bosnië en Servië. Deze krant volgt de ontwikkelingen rond hét vijftal. Idoor HANS LEBER DEN BOSCH Ze piekert minder, kijkt vrolijker, lacht meer en begrijpt de Engelse les sen beter. Oorzaak? Amira heeft bericht over haar man Ju- suf. Hij maakt het naar omstan digheden goed en bevindt zich in het Noord-Bosnische Tuzla, samen met haar ouders die vijf maanden geleden niet mee naar Nederland wilden vluchten. In het vluchtelingencentrum is weinig te eten en medicijnen hebben ze ook niet genoeg, maar ze redden zich. Vijf maanden hoorde Amira niets, nu is er de opluchting. „Jüsuf is nog ver weg en ik maak me ook nog wel zorgen, maar ik ben erg blij. Vooral om dat Jusuf al die tijd wist dat we naar Nederland waren gegaan. Hij was daar heel erg voor", zegt Amira. Een nicht in Zagreb die het nieuws over Jusuf hoor de van bezoekers uit Tuzla, meldde het nieuws telefonisch. Nadat anderhalve maand gele den Abdullah, de man van Zej da, in Ljubljana opdook en in middels af en toe contact heeft met zijn vrouw, verkeert nu ook Amira niet langer in onzeker heid over haar man. Twee weken geleden, tijdens een dagje Rotterdam, was dat nog heel anders. Aspirines te gen de hoofdpijn, moeite met concentratie... Amira maakte een afwezige indruk. Een dagje uit bracht wat afleiding, meer niet. Op hun paasbest gekleed, zoals afgesproken om half elf, ston den ze 's ochtends klaar bij de poort van het opvangcentrum. De afspraak om Rotterdam te bezoeken bood Amira en haar zus Zejda de mogelijkheid de le digheid op de voormalige Wil lem I-kazerne in Den Bosch te verwisselen voor het bereiden van een maaltijd 'pita'. Ze had den tijdens de interviews meer dere keren te kennen gegeven graag weer eens voor zichzelf en hun kinderen te koken. Vliesdun Pita is een Bosnisch deegge recht met een bijzondere berei dingswijze. Het bevat gewone ingrediënten. Behalve spullen voor een eenvoudige salade ver meldde de boodschappenlijst 'bloem', 'aardappelen', 'ge hakt', 'ui', 'olie', 'peper' en 'zout'. Ze hadden het met hulp van een tolk op het Bossche centrum in het Nederlands ge schreven. Zejda gaf te kennen dat ze een schoon tafelkleed nodig had, waarop het deeg zóu worden uitgespreid. Met een roller werd het deeg geplet tot de vorm van een groot uitgevallen pizza, waarna Zejda met sierlij ke handbewegingen, om de ta fel heen lopend, het deeg verder uit elkaar trok. Uiteindelijk bleef niet meer dan een vliesje deeg over. Op welhaast magi sche wijze kwamen er geen ga ten in de flinterdunne panne- koek. Nadat Zejda het gehakt, de ui- ensnippers en de aardappel brokjes in banen op het deeg legde en wat peper en zout toe voegde, trok ze het laken over de volle breedte iets omhoog en rolde zo het deeg om het ge hakt. Het deeg werd afgesne den en de lange gehaktrol werd in elkaar gedraaid. Zo maakte Zejda twee tafels deeglaag waarvan ze ongeveer 25 pita broodjes maakte. Die gingen vervolgens twintig minuten in een gloeiend hete oven. Een aantal werd meegenomen voor vrienden op de kazerne, in Rotterdam heeft iedereen zich er ruimschoots aan tegoed kun nen doen. Negen personen za ten aan tafel: vier Rotterdam mers, Zejda met haar zonen Amel en Adnan en Amira met de 4-jarige Sabina. Zonder hulp van Zejda zal het niet mogelijk zijn het recept nog eens na te maken; het raffinement van het deeg spreiden moet reeds op jonge leeftijd v/orden aange leerd, legde Zejda uit. Slenteren Aanvankelijk was het, op ver zoek van Amira en Zejda, de be doeling die middag wat door Rotterdam te slenteren en win kels te bekijken. Maar vanaf het moment dat ze terug kwamen van de supermarkt hebben de twee vrouwen in de keuken ge staan. Ze zeiden niets anders te willen dan gewoon weer eens kokkerellen. Op de achtergrond speelde echter de 17-jarige Amel een rol van betekenis. Hij had haast. De jongen was zelfs zijn vertalerswerk een beetje beu, zo bleek. „Volgende keer kom ik alleen", snauwde hij ge ïrriteerd nadat zijn familie hem vroeg iets in het Engels te ver talen. De oorzaak van Amels onrust werd duidelijk toen hij vroeg of de families tegen een uur of acht weer op het opvang centrum terug konden zijn. „Om half negen begint de dis co". Amel wilde niets missen, want disco is er voor zijn leef tijdsgroep maar één keer in de maand op het centrum. Amel gaat samen met zijn vriend Mohammed (18) die ook op het Bossche centrum ver blijft. Deze jeugdkampioen 'kayak' van het voormalige Joe goslavië is inmiddels in contact gekomen met een Eindhovense kayak-club. Een medewerker van het Rode Kruis regelde ook dat Mohammed mee mag trai nen met de Nederlandse selec-, tie. Vorige week had hij weinig succes tijdens een wedstrijd irm De Efteling. „Wat wil je, ik het™ vijf maanden niet getraind,'] verklaart Mohammed zijn ma-I gere 14e plaats in een deelne-R mersveld van 19. ui Voor Sabina beginnen binnen-^ kort de lessen op de school. Sa-si bina gaat naar de klas op het op- e vangcentrum, Adnan (14) gaat naar een school in Den Bosch. Amel hoeft niet meer te leren; hem is door de leiding van hete opvangcentrum gevraagd zijn'1 Engels ten dienste van de ande-11 re bewoners te stellen. Amel is 'aangesteld' als tolk. De kinderen hebben het druk,1/ maar voor Amira en Zejda blij-1 ven de dagen leeg. Ze breien" veel en zijn inmiddels begonnen aan lange brieven aan hun fa-11 milie. „We schrijven ze maarë vast en hopen dat we ze via viac naar Tuzla kunnen krijgen".1 Het gerucht als zouden de Vere-1 nigde Naties hulp naar Tuzlaf1 sturen, is verwelkomd in DenP Bosch. „Humanitaire hulp zou]1 voedsel kunnen opleveren. Mijn? moeder moet bijvoorbeeld vijf]11 keer per dag eten, want ze heeftr suikerziekte. Bovendien kun-r nen we misschien onze brieven? via de Verenigde Naties bij Ju-r suf en mijn ouders krijgen",l zegt Amira. L De kamer van de beide families] in Den Bosch wordt inmiddels* gedeeld met drie andere men-1 sen. Een verre nicht, ook af komstig uit Zvornik, heeft zich met haar twee kinderen bij Amira en Zejda op 207 geves tigd. Men kende elkaar al, dat maakt de communicatie wat ge makkelijker, legt Zejda uit. En er is nog iemand bijgekomen. In Rotterdam viel het oog van Sa bina op de pop Bert, beter be kend in combinatie met Ernie Het klikte nogal tussen die twee, zodat Bert maar bij Sabi na is gaan wonen. In Den Bosch hangt hij in een nieuwe, door Zejda gebreide outfit boven Sa- bina's bed en heet nu Hans, vindt Sabina.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4