Vrees voor oprukken pseudo-vogelpest 'Onrust rond huursubsidie' Overleg over Philips Oss Binnenland Paddeltje en soortgenoten Verzet tegen opheffen anonimiteit spermadonors Brinkman wil sociale dienstplicht voor jongens en meisjes VENDUE H UIS „Soft-laser alleen goed voor portemonnee tandarts" Leidse Courant zaterdag 3 oktober 1992 i 1/ -Lubbers: Valutacrisis bedreigt werkgelegenheid DEN HAAG Premier Lubbers vindt de aan houdende valutacrisis slecht voor de werkgele genheid. IsDe negatieve gevolgen van de crisis beginnen nu otichtbaar te worden, aldus de premier na afloop 0 an het kabinetsberaad. De premier wil wachten jbp de jongste berekeningen van het Centraal 1 Plan Bureau over de gevolgen voor de werkgele genheid, maar erg gerust op die cijfers is hij niet. i L'De ervaring leert dat als het slecht gaat het al- eiijd nog slechter gaat dan het CPB heeft bere gend". De premier noemt de crisis ook slecht Tvoor de koopkracht, maar meent dat de koop krachtgarantie voor de minima behouden kan inlijven. Indien nodig zal de regering overgaan Ttot een extra verhoging van de belastingvrije voet voor de minima. Gevaarlijke nep XTC-pillen in omloop EINDHOVEN Het Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs CAD in Eindhoven heeft gisteren in alle horeca bedrijven in de binnenstad een waar schuwing opgehangen tegen het ge bruik van uiterst gevaarlijke nep XTC- pillen. De afgelopen weken zijn jonge ren ziek geworden na het gebruik van dergelijke pillen. Twee van hen moesten zelfs worden opgenomen op de intensive care van een Eindhovens ziekenhuis. Uit onderzoek is gebleken dat de pillen, die voor 35 gulden per stuk worden aan geboden, chloorcromazine bevatten. Die stof kan, in combinatie met alcohol, spastische spiertrekkingen veroorzaken en zelfs hartstilstand. Winnaar juridisch proces is vaak toch verliezer AMSTERDAM Wie een proces wint, kan beter niet meteen in gejuich uitbarsten. De rechter mag het grote gelijk dan aan de ene partij geven, de praktijk wijst uit dat de verliezer toch vaak de uiteindelijke winnaar is: hij betaalt gewoon niet. Dit blijkt uit een onderzoek van dr. P. J. van Koppen en mr. dr. M. Malsch, deze week gepubliceerd in het Nederlands Juristenblad. De juristen onderzochten ruim 900 civiele zaken, waar bij in 90 procent van de gevallen een geldvordering de inzet was. Het vonnis in die zaken was voor 73 procent van de eisers gunstig. Van hen echter kreeg slechts 32 procent het toegewezen bedrag ook helemaal binnen. „Een gewonnen procedure is meestal nog geen gewon nen zaak", aldus de onderzoekers. Zij geven iedere ei ser dan ook het advies zich op de mogelijkheden tot exe cutie (het uitvoeren van het vonnis) te bezinnen voor dat gedagvaard wordt. Simons start procedure tariefsverlaging specialisten UTRECHT Staatssecretaris Simons (.WVC) heeft gisteren het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG) om een advies gevraagd over een verla ging van de tarieven voor specialisten. Aan specialisti sche hulp is vorig jaar 384 miljoen gulden meer uitgege ven dan de betrokken partijen zelf hadden afgesproken. Simons geeft die partijen overigens nog een paar weken extra de tijd om zelf met een oplossing te komen. Mocht dat niet lukken, dan heeft hij in elk geval met zijn ver zoek aan het COTG tijdig zelf een instrument in han den om per 1 januari 1993 maatregelen te nemen, aldus WVC. Eind 1989 spraken de specialisten, ziekenhuizen en verzekeraars in het zogenoemde vijfpartijenakkoord nog af dat de kosten voor specialistische hulp tot en met 1992 bevoren zouden worden op het peil van 1989. Overschrijding zou worden gecompenseerd door ta riefsverlagingen 'VMc 'ili\ JDEN HAAG De kans dat jde gevreesde pseudo-vogel- Jpest ook boven de rivieren jiuitbreekt wordt met de dag groter. De Gezondheids- dienst voor Pluimvee in j.JDoorn is druk bezig met de opstelling van nieuwe ent schema's tegen de ziekte die 1972 bijna driekwart van Nederlandse pluimveesta- isln Limburg en Noord-Brabant Jzijn inmiddels vijf bedrijven 'ge kruimd', waarbij tienduizenden lflkippen en kalkoenen zijn ver- 'jgast. Een vijfde bedrijf in het '«[Limburgse Ospel, op de grens met Brabant, is verdacht ver- ^klaard. In de besmette gebieden ^jgeldt een vervoersverbod voor itpluimvee en broedeieren om te ïjvoorkomen dat de pseudo-vo- ngelpest zich verder verspreidt. Staatssecretaris J. Gabor van landbouw besloot donderdag tot verkleining van het toe- zichtsgebied. De Nederlandse Organisatie van Pluimveehou ders (NOP) trekt hieruit de conclusie dat het einde van de 't uiterst besmettelijke ziekte in zicht is. „Over een maand is al- es weer voorbij", meent secre- ;aris A. May van de NOP. De Gezondheidsdienst voor Pluim vee daarentegen acht de kans ggroot dat de ziekte zich verder jzal verspreiden. „In Duitsland, zo'n twintig kilometer van Win- ;j térswijk, is ook pseudo-vogel- 0, pest geconstateerd. En het on derlinge verkeer in pluimvee is groot. Het is echt één voor twaalf', aldus epidemioloog C. Fris van de gezondheids dienst. In de loop van volgende week zal de dienst nieuwe ent schema's bekendmaken voor de provincies boven de rivieren Sinds de vernietigende epide mie van 1972 geldt een entver plichting voor pluimvee. Het heersende virus is echter dus danig sterk dat dieren die juist aan een tweede enting toe zijn, niet voldoende afweerstoffen hebben om zich staande te hou den. Pluimvee dat wordt geïn fecteerd is binnen enkele dagen dood. Om de immuniteit te ver groten moest alle pluimvee in Brabant en Limburg verplicht worden bijgeënt. „Eigenlijk zouden duiven en exoten ook verplicht moeten worden bij- geënt omdat zij een potentiële bron van besmetting vormen. Maar dat gebeurt niet, omdat controle hierop onmogelijk is", aldus Fris. Het ministerie van landbouw heeft wél tentoon stellingen van duiven en andere vogels verboden om versprei ding van het virus te voorko men. De maatregel treft 60.000 vogelhouders die komende maand hun zorgvuldig ge kweekte beestjes tentoon wil den stellen. „Ik zit nu dertig jaar in de vogelliefhebberij, maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt", reageert secretaris Van der Meijden van de Alge mene Bond van Vogelhouders. „Er zijn bekers gekocht, zalen gehuurd, maar het ergste is na tuurlijk het sportieve element: het gehele jaar hebben we ons best gedaan om vogeltjes te kweken en nu kunnen ze niet gekeurd worden, terwijl de han del in vogels gewoon doorgaat. Dat is ronduit inconsequent", aldus Van der Meijden. De Ge zondheidsdienst voor Pluimvee is ook beducht voor de voort gaande handel. De import van exotische vogels is waarschijn lijk de oorzaak van de epidemie. Briefjes Inventieve duivenmelkers in Amersfoort laten de geplande verkoopexpositie van zaterdag gewoon doorgaan. Zeventig koerende duiven worden van daag vervangen door briefjes. Op zo'n kattebelletje staat de vliegprestatie van de duif en hoe mooi het beestje is. „Een armzalige vervanging van le vende vogels, maar wat moet je als de pseudo-vogelpest alle ver voer van gevederde dieren ver biedt", zegt A. G. van Wester- laak, secretaris van de postdui ven-vereniging Pro Patria in Amersfoort. Ondertussen raken de hokken van de kuiken- en kalkoenmes- terijen in Brabant en Limburg overvol. De dieren groeien, zijn rijp voor de slacht maar mogen niet worden vervoerd. Het pluimvee dat uit nood (ruimte gebrek) wordt geslacht, vindt geen aftrek. Omdat de dozen volgens EG-regels gemerkt worden met een rood kruis, weigert de detailhandel het Limburgse pluimvee. „Waan zin. De mesters lijden op deze manier miljoenen verliezen ter wijl consumptie van deze dieren door mensen absoluut niet schadelijk is", aldus secretaris A. May van de NOP. s protesteerden gisteren in Eindhoven Ongeveer driehonderd werknemers van de Philips-vestiging in C tegen de voorgenomen overplaatsing naar Frankrijk. FOT< EINDHOVEN De Industrie bond FNV overlegt dit weekein de met de directie van Philips Lighting over de toekomst van de afdeling TL-armaturen in Oss. FNV-bestuurder J. Cuperus betwijfelt echter of het overleg er toe zal leiden dat de betref fende afdeling definitief in Oss blijft. „Het kan ook zijn dat Philips de overplaatsing naar Frankrijk doorzet maar daar meer tijd voor wil uittrekken waardoor er geen ontslagen hoeven te val len. Een andere mogelijkheid is dat Philips de afdeling de nodi ge tijd geeft om te bewijzen dat een verhuizing niet nodig is". Door overplaatsing van de afde ling naar het Franse Nevers verdwijnen in Oss 180 arbeids plaatsen. door BERT JANSMA Wat las u in uw jeugd Ik vraag het niet zomaar. Volgende week begint de Kinderboekenweek. Daarom. Ik ben begonnen me er in te verdiepen. Dat bracht me o.a. langs het Letterkundig Museum in Den Haag waar een tentoonstellinkje is ingericht over het kinderboek. Vanuit het perspectief van De Zee: Paddeltjede Scheepsjongen van Bontekoe, de avonturen van Heemskerck, Roggeveen en hoe onze zeevaarders ook heetten. Ze liggen er allemaal. Een sentimentele reis terug. Boeken vormden een bonus op je kinderleven. Want wat was dat nou helemaal in de vijftiger jaren Vakanties gingen naar Groet, Camperduin, misschien Callantsoog. Maar dat was al exotisch. Je lectuur bracht je oneindig verder. Via Paddeltje en consorten. Ik weet zelfs nog op welk moment en waar ik ze las. Boeken zelf kopen was er nog niet bij. Boeken haalde je uit de bibliotheek. En dat betekende voor mij Ons Huis. Een uit de rooie hoek stammende buurtveren iging waar je een kapitaal aan boeken kon inslaan. Pulp, zal iedere goedgevormde bibliothecaresse van vandaag zeggen. De bieb van Ons Huis was zelfs zó verouderd dat ik na lezing op school hard moest werken om de spelling met twee oo 's en met sch weer af te leren. Maar wat heb ik er niet afgereisd. Ik las eralies van Karl May en vertoefde er graag onder Winnetou en zijn rasgenoten. Het kon me niet bommen dat Old Shatterhand en Old Surehand van Duitsen bloede waren. May's Kara ben Nemsi was voor mij een Nederlander uit ons Avondland en met hem ging ik op bezoek bij Bey's en Pasja 's uit een Midden-Oosten dat ik alleen uit m 'n postzegelverzameling kende. Alles was nieuw en ver weg. Zelfs die allereerste schoolboekjes van Oten Sien (of waren het Pim en Mien) waren signalen uit een plattelandsleven dat al niet meer bestond. Ik verslond de boeken van vorige generaties. VanAbcoudes 'Paljas'(tranen heb ik erom gelaten), toten met de meisjesboeken van Cissy van Marxveldt (jaren gezocht naar mijn Joop ter Heul). Sentimenteel Ik weet alleen dat ik kriebels van nostalgie krijg als ik die titels bij De Slegte zie staan. Hedendaagse kinderboeken gaan over andere dingen. Over vandaag, gescheiden ouders, een zwart half-zusje, opkomen voor het milieu. Niets op tegen. Maar ik begrijp dat er van mijn romantiek niets meer over is. Die kapiteins en die kapers zijn stof voor het jeugdjournaal geworden. En naar die verre eilanden gaan onze kinderen elk jaar met vakantie. Ver weg is zo dichtbij dat je er geen bibliotheek meer voor nodig hebt. Jammer Ik weet 't niet. Ik denk het alleen UTRECHT Het wetsvoor stel dat de volstrekte anoni miteit van een spermadonor opheft, moet nog even in de kast blijven liggen. Dat stelt de Nationale Raad voor de Volksgezondheid in een door minister Hirsch Ballin (justi tie) en staatssecretaris Si mons (WVC) gevraagd con cept-advies over het wets voorstel. De raad ziet niet in waarom het opheffen van de anonimiteit van de spermadonor nu bij wet moet worden geregeld. Boven dien zal een flink aantal dono ren zich terugtrekken uit vrees voor aantasting van hun priva cy, verwacht de raad. Het concept-voorstel voor de Wet donorgegevens kunstmati ge inseminatie regelt een cen trale registratie van donorgege vens. Kinderen van kunstmati- inseminatie met donorsper ma (KID) kunnen dan vanaf hun zestiende jaar persoonsge gevens van de donor krijgen, mits die donor daarvoor toe stemming geeft. Een uitzonde ring op die eis voor toestem ming kan worden gemaakt i „zwaarwegende belangen van verzoeker dit vereisen". De Nationale Raad stelt dat er geen maatschappelijke over eenstemming over het doorbre ken van donor-anonimiteit be staat. Ook is er onvoldoende be kend over eventuele psycho-so- ciale gevolgen voor KID-kinde- ren als zij in onzekerheid blij ven over hun biologische af stamming. De Nationale Raad laakt de re gering die volgens hem de kans heeft laten liggen om meer over dergelijke gevolgen te weten te komen. Hirsch Ballin en Si mons hadden namelijk bezwa ren tegen de onderzoeksvoor stellen, maar die bezwaren ver werpt de raad. Gevraagd ERVAREN REISADVISEUR M/V (tull-time/part-time) vestigingen te Den Kinderbijslag extra omhoog DEN HAAG De kinderbij slag gaat op 1 januari extra om hoog. Dat heeft het kabinet gis teren besloten. Afhankelijk van de leeftijd van de kinderen be draagt de verhoging 32 tot 59 gulden per jaar. Met de verho ging is een bedrag van 85 mil joen gulden gemoeid. De aan passing van de kinderbijslag aan de prijsstijging gaat op 1 ja nuari en 1 juli gewoon door. DEN HAAG CD A-fractielei- der L. C. Brinkman zal komen de week tijdens de algemene be schouwingen voorstellen een onderzoek in te stellen naar so ciale dienstplicht voor jongens en meisjes. Jongeren van onge veer 17 tot 22 jaar zouden zo'n drie tot zes maanden verplicht maatschappelijke ervaring kunnen opdoen in onder meer de gezondheids- en gehandicap tenzorg, milieubeheer en straatsurveillance. Brinkman meent dat de sociale dienstplicht ingevoerd kan wor-. den bij zowel afschaffing als handhaving van de militaire dienstplicht. In het laatste ge val zouden jongeren die niet in militaire dienst hoeven er voor in aanmerking komen, maar ook meisjes. De CDA-fractielei- der vindt sociale dienstplicht onder meer belangrijk vanwege het „educatieve en vormende element". Mensen die bijvoor beeld in het natuurbeheer ge werkt hebben zouden daarna op verantwoorder wijze om gaan met de natuur, zo meent hij. De discussie over sociale dienst plicht laait weer op naar aanlei ding van het rapport van de commissie Meijer over militaire dienstplicht. In dat rapport is een bijlage opgenomen van het sociaal-cultureel planbureau over zogenoemde 'burger dienstplicht'. Daaruit blijkt dat 64 procent van de bevolking voorstander is van zo'n ver plichting. De CDA-jongeren, de CDJA, boden Brinkman giste ren een notitie aan waarin deze voorkeur wordt bevestigd. Overigens is binnen de CDA- fractie zelf oppositie tegen het voorstel van Brinkman. Ge vreesd wordt dat het negatieve gevolgen heeft voor de arbeids markt. Brinkman licht zijn voorstel morgen toe in een uit zendingvan KRO's Brandpunt. Een aan zijn kistjes geketende militair staat voor de ingang van de Tweede Kamer. Hij was een van dé vele dienstplichtigen die gisteren voor afschaffing van de dienstplicht demonstreerden Der Notarissen te 's-Gravenhage, sedert 1812 Nobelstraat 5, 2513 BC 's-Gravenhage Telefoon 070-365 88 57 Algemene Veiling 7, 8 en 9 oktober Kijkdagen maandag 5 oktober, 13 - 21 uur dinsdag 6 oktober, 10 - 14 uur Modelspoorveiling 7 oktober Circa 300 kavels, w.o. Marklin Fleischman HO, Marklin Spoor 1, LGB Spoor O, als ook toebehoren en een grote collectie modelbouw (huizen, stations etc.) Kijkdagen maandag 5 oktober, 13 - 21 uur dinsdag 6 oktober, 10 - 14 uur Voor meer informatie of het maken van een (taxatie)afspraak kunt u kontakt opnemen met mevr. Y. Meijer, telefoon 070-365.88.57. UTRECHT Na huisartsen die homeopathische midde len voorschrijven en apothe kers die voor dergelijke mid delen adverteren, zijn nu tandartsen het doelwit van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Op de jaarver gadering van de vereniging in Utrecht hekelde voorzitter C. N. M. Renckens vandaag met name de introductie van soft-lasers in de tandheel kunde. Hij zei dat deze nieuwe pseudo- wetenschappelijke behandel methode zich op tamelijk grote schaal dreigt te verspreiden ten koste van de portemonnee van de patiënt en van de geloof waardigheid van de Nederland se tandarts. De methode be staat uit het tegen wang of tandvlees drukken van een staaf die onzichtbaar laserlicht produceert. Al 400 Nederlandse tandartsen zouden zo'n „kwak zalverskastje" hebben aange schaft. Importeur van de apparatuur is Medical Laser Technology in Oss. Deze firma propageert de laserbehandeling volgens Renc kens als zinvol bij vrijwel alle problemen waarmee de tand arts in zijn praktijk te maken krijgt. Ze geeft ook aan hoe de 15.000 gulden die het apparaat kost snel kan worden terugver diend. Er bestaan geen officiële, door het Centraal Orgaan Ta rieven gezondheidszorg (COTG) vastgestelde tarieven voor. Maar de firma raadt aan de behandelingen te declareren onder de code voor plaatselijke verdoving of op basis van een aantal indicaties waarvoor het COTG de standaardtherapie niet heeft aangegeven. Renckens noemde dit „oproe pen tot het frauderen met de claraties". Dé Nederlandse Maatschappij Tandheelkunde (NMT) heeft nog geen standpunt over soft- lasers omdat de ontwikkeling daarvan nog in een beginfase verkeert. De NMT onder schrijft Renckens' kritiek op de declaratie-adviezen van de im porteur. Kunnen we u over het Bingoprijzenfestival in Holland Casino Scheveningen eigenlijk nog meer vertellen? Wie z'n geluk komt beproeven in de Bingoclub van Holland Casino Scheveningen maakr kans op fantastische prijzen Want op de Bingo-automaten wordt vanaf 5 oktober het pnjzenfestival georganiseerd. Hoe dit festijn precies m z'n werk gaat, wordt in het casino haarfijn uitgelegd. Maar van één ding kunt u zeker zijn: de prijzen vhegen de deur uit Van fototoestellen tot kleuren-tv's en van magnetrons tot sieraden. Kortom, reden genoeg om snel 'n kansie te wagen in de Bingoclub U bent iedere dag vanaf 13 30 uur van harte welkom. Het Holland Casino Scheveningen is gevestigd in het Kurhaus, Gevers Deynootplein 30. tel. 070 - 3512621. Voor een bezoek dient u minimaal 18 jaar te zijn en te zorgfen voor correcte kleding en een geldig legitimatiebewijs. -Holland Casino In de Holland Casino's kom je ogen tekort. DEN HAAG Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting blijft ontkennen dat hij af wil van de verdeling van de indivi duele huursubsidie. Ondanks de stelligheid waar mee Heerma een drastische verandering in het huursubsi diesysteem ontkent, volhardt directeur Scholten van de Vere niging Volkshuisvesting Til burg in zijn standpunt dat het ministerie wel degelijk bezig is met het op termijn afstoten van de huursubsidiepot. Vanmiddag op een in Den Haag te houden hoorzitting van de Woonbond herhaalt Scholten dat VROM na '95 het budget voor de huursubsidie jaarlijks wil vaststellen en dat geld ver volgens wil uitkeren aan de ge meenten. Deze zouden dan op hun beurt zelf de huursubsidie aan huurders kunnen uitkeren (op dit moment moeten de aan vraagformulieren voor huur subsidie nog door het ministe rie zelf worden behandeld). Bovendien moeten de gemeen ten er dan net zoals bij de bij standsuitkeringen tien procent zelf op bijleggen volgens Schol- ten. Consequentie van het een en ander zou zijn, dat de huursub sidie geen 'open-einde-regeling' meer blijft, maar een gelimi teerde regeling zou gaan wor den. Dat houdt in dat elke ge meente een bepaald bedrag te verdelen krijgt. Bij een groei end aantal huursubsidie-aan vragers zou dan óf de subsidie per persoon omlaag gaan óf de gemeente zou zelf geld moeten bijleggen. Scholten zegt zich te baseren op bronnen binnen het ministerie. Een woordvoerster van Heer ma verklaart daarentegen dat 'de gedachte helemaal niet leeft op het ministerie'. Scholten wijst er echter op dat begin september het hoofd van de afdeling bouwnijverheid van het Centraal Plan Bureau (CPB) al heeft gerefereerd aan het overhevelen van de huur subsidiepot van het ministerie naar de gemeenten. „En die mensen van het CPB zijn bezig op basis van geluiden van VROM", weet hij zeker.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3