De gesluierde dood van de Toeareg Dromend vliegen en baden in luxe Zaterdag /Reizen Leidse Courant i zaterdag 3 oktober 1992 AIR CRUISEN In 24 dagen een reis maken voor een bedrag, waarmee je een behoorlijke middenklasser kunt betalen. Met alle luxe en comfort, waarvan je normaal alleen maar droomt. Air Cruisen noemen touroperator Impala Tours en chartermaatschappij Transavia zo'n supervakantie. Na afloop wil je nooit meer gewoon op reis. En zeker niet meer in een volle vakantiecharter. avia, die normaal plaats biedt aan 149 passagiers, zal voor deze gele genheid worden gevuld met zestig ri ante First Class-stoelen, zodat er slechts vijftien rijen van vier stoelen in komen. In plaats van de normale vierentwintig rijen met zes stoelen naast elkaar. Die royale ruimte heb ben de luxe toeristen ook wel nodig, want gedurende de reis, worden er ongeveer 47.000 kilometer in de lucht afgelegd. In totaal zitje zo'n 66 uur op tien kilometer hoogte, waar bij het uitstapje in de oude DC-3 ui teraard niet is meegerekend. Tijdens de vlieguren moet twee keer worden overnacht in de fauteuils, die bijna tot een bed kunnen worden uitge vouwen. Maar het grootste deel van de lucht reis is het baden in luxe met wufte drankjes en copieuze maaltijden. grepen dat de vrijwilligers in rottei van vier klaar staan", grapt Moes kops, die eraan toevoegt dat de tour operator inmiddels inmiddels tiei aanmeldingen binnen heeft. Een en kele alleenstaande, maar hoofdzake lijk echtparen. Nieuwe of oude rij ken, patjepeejers, zwartgeld-bezit ters of gewoon keurige lieden, Moes kops weet het niet. In elk geval zijr het allemaal levensgenieters die be reid zijn om voor die eenmalige trip 28.750 gulden neer te leggen. En nog eens 3250 gulden extra als ze alleen willen slapen. Maar daarvoor krijgen ze, sugge reert de brochure, veel. Niet alle: overigens, want de niet in het pro gramma vermelde maaltijden moeten ter plekke worden betaald. Ook de reisverzekering komt boven op de prijs. Maar een kniesoor dit daar op let. Die zal zich hoogstens zorgen maken hoe hij na de landinj naar huis komt en wie hem komt op halen op Schiphol. Want heen je ziet de buren al glu ren achter de vitrages worden de Air Cruisers nog thuis afgehaalc door een chique limousine met chauffeur. En gaan ze via de special» incheckbalie en de tax free-inkopen een deftig drankje drinken in de Luisterend naar mooie muziek en le zend uit de boeken van de huis-bi bliotheek, die voor deze keer is ge vuld met informatie over de exoti sche en paradijselijke bestemmin gen. Te beginnen in Kathmandu, de hoofdstad van Nepal, met uitstapjes naar boeddhistische heiligdommen, waarna de reis verder gaat naar Hongkong. Tijdens het verblijf in deze Britse kroonkolonie is er een excursie naar Rood-China. Van hier uit gaat het door naar Australië, waar onder meer Darwin en Sydney worden aangedaan. Via de Fiji-eilan- den, het Indonesische Bali en de Ma leisische hoofdstad Kuala Lumpur komen de globetrottex*s in Dubai, de hoofdstad van de Verenigde Arabi sche Emiraten. Om tenslotte, via een korte tussenlanding op Rhodos, weer in Amsterdam terug te keren. Drie piloten, twee boordwerktuig kundigen, vier stewardessen en drie reisbegeleidsters maken de gehele reis beroepshalve mee. „Dat wordt nog moeilijk kiezen, want ik heb be- VIP-lounge. Eenmaal weer terug is de werkelijk heid na de landing hard. Dan is het weer gewoon net als andere reizi-» gers wachten bij de lopende band op je bagage. Zelf met het karretje koffers langs de douane zeulen. Naar buiten waar de eigen Rolls| Royce wacht; of de Opel Astra. SAHARA De 'koningen van de woestijn' is de erenaam van de Toeareg (het meervoud van Targui). Zelf spreken ze over de Kei Tagelmust, de gesluierde mannen. Het gaat slecht met dit trotse volk, dat zichzelf als blank beschouwt. Op de oevers van de Niger voeren ze een harde strijd om het voortbestaan. door Harm Botje Het is laat in de avond als de bus uit de Malinese hoofdstad Bamako in het stadje Gao arriveert. Veel is er in het donker niet te zien, maar na zes tien uur reizen staat één ding vast: hotel l'Atlantide valt tegen. De kof fie is niet te drinken, de bedden vies en wrak. De gasten, drie Franse ko lonialen, praten luidruchtig over de vorig jaar maart afgezette Malinese president Moussa Traore, over wie maar weinig mensen in Mali veel goeds te vertellen weten. Het ge sprek kabbelt door over het grote proces in Bamako, waar de ex-presi dent terechtstaat, en over diens deze zomer democratisch gekozen opvol ger, Alpha Oumar Konaré. Een van de Fransen wijst op een oude foto die met punaises naast de bar is geprikt. Vanaf de foto glimlacht een militair met een snorretje en een rode baret de gasten vriendelijk toe. Het is de parachutistenkolonel Amadou Tau- mani Touïé, 'ATT', zoals iedereen in Mali hem noemt, de man die de staatsgreep tegen de corrupte Mous sa Traore leidde. De drie Fransen ge ven de nieuwe regering van presi dent Konaré één jaar, meer niet. „ATT, dat is nog eens een man", zeggen zij. Gao bij dag maakt een vriendelijke indruk. Op de rivier de Niger dobbe ren tientallen pirogues, lange, smal le kano's, gevuld met vissers of met boeren die vanaf de bootjes de laat ste rijst op de ondergelopen velden oogsten. Daar tussendoor varen de pinasses, grote vrachtkano's, die soms helemaal uit de hoofdstad Ba mako komen. Op de grote markt, tussen het politiebureau en de mos kee, wemelt het van de mensen, de verschillende talen en de kleder drachten. Gao is van oudsher een kruispunt van culturen en volkeren. Hier gaan de steppen en de savannen van de Sahel over in de rots- en zandvlak ten van de Sahara. Gao is ook het ui terste punt tot waar de Niger in dit deel van de Sahel bevaarbaar is. Vijf honderd jaar geleden was het stadje zelfs centrum van een het uitge strekte rijk Songhaï. Het telde toen meer dan honderdduizend inwo ners. Gao's sultans beheersten de grote karavaanroutes, die van oost naar west en van noord naar zuid dwars door de Sahara en de Sahel liepen, en hun macht strekte zich uit van noord-Nigeria tot de Atlantische Oceaan. Dat Gao een belangrijk knooppunt is gebleven, is op de markt te zien. Songhal uit Gao, Bororo uit oostelijk Mali, Bambara uit het tuiden, Bozo- vissers van langs de Niger, Ruma uit Timboektoe, half Mali blijkt op de Markt vertegenwoordigd te zijn. En niet alleen half Mali. Haussa's uit noord-Nigeria, smokkelaars uit Al gerije, Europese Afrikagangers. En dan zijn er uiteraard de Toeareg uit noord-Mali, die hier hun groene thee, hun zout en hun suiker aan schaffen. Toen het Songhai-rijk ten onder ging, namen de Toeareg van de Iwellemedien-confederatie hier de macht over en maakten Gao tot het centrum. Dat leverde van tijd tot tijd stevige wrijvingen op met Gao's eeuwige concurrent, het legendari sche Timboektoe, vierhonderd kilo meter stroomopwaarts langs de Ni ger. Timboektoe is vanouds het cen trum van de Kei Intissar Toeareg en beide groepen hebben het niet zo op elkaar. De Iwellemedien, nu bijna „Het is een zootje, die Toeari zegt een Songhaï-winkelier in opgewonden. „Rovers zijn het. hebben ons altijd als slaven beh deld en moetje ze nu zien. Ze mal wegen onveilig, overvallen vrac auto's met goederen uit Bamako schudden kooplieden uit die uit gerije komen. Het is goed dat de gering hun mores leert." In de dorpen en de oases in de om ving van Gao, waar de Bella's wo nog onvriendelijker over de vroeg» 'heersers van de woestijn' gedac „De Toeareg willen van dit geb een soort tweede Mauretanië nl ken", meent een Bella-student Bamako, die is komen kijken 1 zijn familie in Gao het maakt. willen het hier weer voor het zeg{ hebben, zodat wij weer voor h moeten werken. Net zoals in Mau tanië, waar de Moren de dienst u maken en de zwarten tweederar burgers zijn". Hij snuift vol vei ting. „Wij zijn niet van plan ons laten behandelen. Het zijn racist» Het is heel goed dat het Malinese ger ze aanpakt". In en rond Gao, waar de Toeareg i niet hebben kunnen vluchten hi rieten hutten hebben opgebouv klinken andere geluiden. „Dit is land. Wij hebben hier eeuwen woond. Want dacht u dat van hulp, die Mali tijdens de grote droo te kreeg, ook maar iets bij ons I rechtkwam? Die zwarten in Barna m staken alles in eigen zak. Zij will» ons Mali uitpesten". Wortels Niger valt te betwijfelen. In Algiers, waar men Gaddafi's hanilel en wan del met argusogen gadeslaat, gelooft men er in elk geval niet in. Ook de Fransen, dje in Niger met hun troe pen de uraniummijnen beschermen waaruit ze de grondstof halen voor de kerncentrales, menen dat Gadda fi weinig met de onrust onder de Toeareg te maken heeft. Er wordt gezegd dat de kolonel nu te bezorgd is voor zijn eigen politiek overleven. Gaddafi's 'islamitische legioen' is in middels officieel opgeheven. Als de kolonel wat te verwijten valt, is dat dat hij zijn legionairs vaak met be- waping en al de Lybische grens heeft overgezet naar Niger, Tsjaad en Soe dan, waar zij, zoals in de Soedanese provincie Darfur, als onafhankelijke krijgsbenden opereren. Gadaffi Dat de huidige Toeareg-opstanden in Niger en Mali worden geleid door Gadaffi's voormalige islamitische le gionairs staat vast. De opstandelin genleiders zelf maken daar geen ge heim van. Zij begonnen, na ontsla gen te zijn uit Lybische dienst, in 1989 in hun stamgebieden in noord- Mali een succesvolle strijd tegen de Malinese leider Moussa Traore, we gens diens verbreken van zijn belof te terugkerende Toeareg behalve Ondanks een broos akkoord tuss» dè Malinese regering en de Mouv ment Populaire l'Awazad (MP. blijft hetrommelen aan de noor I kant van de Sahel. En dat zal voorl pig wel zo blijven. Want in wez» zijn de huidige problemen rond Toeareg de zoveelste manifestat van een veel ouder en misschien o oplosbaar probleem, dat zijn worte heeft tot ver voor het koloniale tij| perk. Nergens in de Sahel is tot ri toe een goede oplossing gevonda voor het probleem 'blanke' nomJ denstammen sociaal, economisch a politiek in één staatsverband same te voegen met 'zwarte' landbouwer De nomaden, de 'koningen van f woestijn', beschouwen de zwar boeren als afstammelingen van hu voormalige slaven. De boeren zie de nomaden veelal als krijgszuchtij rovers, van wie weinig goeds duchten valt. Het verschil blank /zwart-nomade/boer loopt als ee rode draad door de hele geschieden van de Sahel heen. De bloedige oo log tussen noord en zuid in Soedai de oorlog in Tsjaad, de eeuwige sparfe nipgen tussen de 'zwarte' ToucoJ leur en de 'blanke' Moren in Maur» tanië, de geweldsuitbarstingen i noord-Nigeria, het zijn allemaal vi riaties op één thema. In Mali zijn de Toeareg over dat ai peet van hun strijd nogal zwijgzaan Ze hebben het liever over een strij voor 'interne autonomie'. Maar in d Toeareg-vluchtelingenkampen i Algerije windt men er geen doekje om. „Wij Toeareg zijn de schand van het blanke ras", zegt een woorc voerder daar. „Nog nooit in de ge schiedenis hebben blanken zich doo zwarten laten overheersen. En i verzeker u, wij zullen niet de eerste: zijn die dat overkomt. Dan vechtei wij ons liever dood. Veel 'koningen van de woestijn' zijn nu gedegradeerd tot armoedzaaiers. amnestie ook het nodige vee en land te geven. Maar ook na de val van Moussa Traore, in maart 1991, is de opstand doorgegaan. Toeareg-krij- gers voerden bloedige overvallen uit op dorpjes langs de Niger, tussen Timboektoe en Gao, die bewoond worden door de Bella, de voormalige horigen van de 'Toeareg. In Gao, Timboektoe en ook elders in Mali leidde dat in mei vorig jaar tot een ware jacht op de Toeareg, en trou wens ook op Moren. De zwarte bewo ners van Gao trokken door de bidon villes van de Toeareg, brandstich tend en verkrachtend. „De enige goede Targui is een dode Targui", schreeuwden zij. In Gao en Tim boektoe leverde dat tientallen doden eq gewonden op. Talloze Toeareg vluchtten in paniek. Vanuit Gao naar Algerije, vanuit Timboektoe naar Mauretanië. Al die problemen maken Gao minder rustig dan op pervlakkig lijkt. Want niemand in Gao is zeker dat zoiets niet weer zou kunnen gebeuren. „Toeareg?", zegt een groepje jonge Bambara dat in de tuin van Café Sport aan het bier zit. „Slecht volk, als ze de kans krijgen plunderen ze je leeg. Ze behandelen ons nog steeds of wij hun slaven zijn. Als het moet, weten wij ze te vinden. Zij moeten eindelijk eens leren wie in dit land de baas is." een kwart miljoen mensen, grazen van oudsher met hun runder- en ka- melenkudden in het steppengebied tussen Timboektoe en Agadez, in de buurrepubliek Niger. Hun echte stamland ligt zo'n 250 kilometer ten noorden van Gao, in de Adrar des Iforhas, waar een brede kloof een van de twee grote doorgaande routes vormt de Algerijnse Sahara. De Kei Intissar zitten meer in de richting van Mauretanië en beide gebieden tussen Gao en Timboektoe zijn van ouds een hevig twistpunt tussen de In Gao is er van de macht van de Toeareg weinig over. Even buiten het stadje staan de uit golfplaat en lappen opgetrokken behuizingen, die de Toeareg bouwden tijdens de rampzalige droogte van de jaren ze ventig en tachtig. Met tienduizen den tegelijk vluchtten zij naar de ste den en dorpen langs de Niger, terwijl hun enorme kudden vee verdorstten in de oprukkende Sahara. Veel van hen zijn sindsdien gedegradeerd tot armoedzaaiers. Maar de droogte is zeker niet de hoofdoorzaak van de al jaren bloedig voortslepende veten rond de Toea reg in hun thuislanden Mali en Ni ger.,De problemen begonnen al in de jaren zestig, toen Mali onafhankelijk werd. De geestelijke vader van die foto Abc Press opstand, de inmiddels negentigjari ge Mohammed Ali ag attaher Insar, leeft nog steeds in een Marokkaanse badplaatsje nabij Casablanca. Jaren lang was hij de leider van de Kei In- tissar-Toeareg rond Timboektoe. Zijn naam is nu voor veel jongere Toeareg een legende. Voor hen ver tegenwoordigt hij het ideaal van de teshumara, de nobele, onafhankelij ke levenswijze van een krijger: En dat is tevens een ander probleem waarmee de Toeareg- maatschappij wor stelt. Vanouds kennen de Toeareg een strikte sociale hiërarchie. Bo venaan stonden de imazighen, de krijgsa- del. Dan volgden de vazallen, die de veek udden hoedden,de im- rad, en de koran-ge- leerden, de ineslemen, die de rol van scheids rechter hadden. On deraan de ladder ston den de horige zwarte boeren, de ik- lan, terwijl de smeden de rol vervul den van onaanraakbaren. Die traditionele maatschappij ligt in duigen. De strikte scheiding tussen de adel en de vazallen bij de Toeareg verdwijnt steeds sneller, terwijl de aparte status van de koran-geleer- den aan erosie onderhevig is. De on derkaste der horige zwarte boeren is inmiddels door de regeringen van Algerije, Mali en Niger geëmanci peerd. Zij zijn vaak de meest verbit terde vijanden van de Toeareg ge worden. Gevolg is dat de traditionele Toea- reg-maatschappij is ingestort, maar dat de Toeareg als volk homogener en daarmee misschien krachtiger zijn geworden. Dat ideaal van de tes humara is nu wegge legd voor iedereen die dat wil. Een van de eersten die dankbaar gebruik maakte van de door braak in de Toeareg- opvattingen was de Lybische kolonel Gad dafi. Toen hij in 1980 zijn 'islamitische legi oen' oprichtte, dat moest zorgen voor een grote, noordelijk-Afri kaanse nomadenstaat onder zijn leiding, trokken duizen den jonge Toeareg vanuit Niger, Mali en Algerije naar de Lybische kazernes om opgeleid te worden. Ze vochten in Tsjaad, in Soedan en zelfs aan het Iraaks-Iraanse front. Of de Lybische kolonel de hand heeft in de Toeareg-opstanden in Mali en „Het idee is zo oud als de luchtvaart, maar eentje moet zo dwaas zijn om het te organi seren". Transavia- woordvoerder Toon Moeskops toont trots de full-color, op bijna kartondik hoogglans papier gedrukte, chure, waarin in wer vende taal de opzien barendste vakantie van de laatste jaren wordt beschreven. Vierentwintig dagen uit en thuis en in de tussentijd naar het Verre Oosten en de Pacific. Met als hoog tepunten een tocht per originele DC-3, de be roemde Dakota, naar de Australische abori ginals, een champag ne-toast in de woestijn met uitzicht op de be roemde Ayers Rock (van de Flying Doc tors), een cruise langs de paradijselijke la goons van de Fiji-ei- landen en een dui- zend-en-één-nacht- op het Arabisch schiereiland. Maar het opmerkelijk ste van deze eenmalige Air Cruise, die begint op 12 januari 1993, is wel dat er gevlogen wordt met een soort privé-vliegtuig. De Boeing 737 van Trans- fotoBenBlumers Hongkong, een van de plaatsen die de Air Cruisers zullen aandoen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32