Leidse historicus Gerrit Drost over het Spanje van Columhus Geestelijk Leven Opinie Patriarch Pavle op campagne voor Servische zaak COMMENTAAR ger Plan voor film over Boeddha valt slecht bij volgelingen KATHMANDU De Italiaanse filmregisseur Bernardo Bertoluc- ci is naar het afgelegen koninkrijk Bhutan in de Himalaya gereisd om een film te maken over het leven van de Boeddha. De plannen voor de film zijn onder Tibetaanse boeddhisten in Nepal slecht ge vallen. Boeddhistische organisaties hebben onder meer bezwaar gemaakt tegen de titel 'Kleine Boeddha', die geen recht doet aan de grondlegger van een van de grote wereldreligies. In een ontmoe ting met Bertolucci hebben zij gevraagd de film een andere titel te geven. Bertolucci begon twee weken geleden in hindoe-koninkrijk Nepal opnamen te maken voor de film, die slechts gedeeltelijk gaat over de man die ongeveer 2.500 jaar geleden het boeddhisme vorm gaf. Hij zet zijn werk nu voort in buurland Bhutan, met 1,3 miljoen overwegend boeddhistische inwoners. De regisseur laat zich niet uit over de protesten tegen de naam en wenst ook niets te zeggen over de inhoud van de film die eind volgend jaar te zien is. Volgens betrokkenen gaat de plot over de reïncarnatie van een belangrijke lama in een grote Amerikaanse stad. RK Kerk bepleit betere bescherming vluchtelingen Elke mode is tweemaal belachelijk: eenmaal aan haar begin en eenmaal aan haar einde. Emanuel Werthelmer VATICAANSTAD HetrVaticaan heeft gisteren gepleit voor een grondige herziening van de in ternationale verdragen over vluchtelingen. Ook wil de RK Kerk een betere bescherming van de ontheemden, de slachtoffers van „de plaag van deze eeuw". Dit staat in het document 'Vluchtelingen: een uitnodiging tot solidariteit'. Volgens het Vati- caan zijn er ruim tweemaal zoveel vluchtelingen als de 17 miljoen die passen binnen de definitie van het internationaal recht. Dit komt vooral door de vluchtelingen die in eigen land een ander onderkomen hebben gezocht. Deze mensen wor den niet door de internationale verdragen be schermd. De opvang van vluchtelingen moet door de hele internationale gemeenschap worden gefinan cierd en niet door een klein aantal landen, zoals de staten in het vroegere Joegoslavië, en enkele Afrikaanse landen. Ter bescherming van de mil joenen vluchtelingen binnen het vroegere Joego slavië pleit het Vaticaan voor juridische maatre gelen door de internationale gemeenschap die niet als inmenging in een binnenlandse aangele genheid kunnen worden geduid. Verder waarschuwt het Vaticaan tegen uithol ling van het asielrecht. Aan niemand mag het recht op asiel worden geweigerd „als het leven in het land van herkomst ernstig wordt bedreigd". Het asielrecht mag niet door afschrikking of an dere strafmaatregelen worden ingeperkt, zo schrijft het Vaticaan. In een toelichting zei aartsbisschop Giovanni Cheli, president van de pauselijke raad voor de migranten, dat het document zeker niet uitslui tend met het oog op de situatie in Duitsland is ge schreven. Bloem- versiering Moslims en joden verdwenen na Columbus uit Spanje door MARINUS V.D BERG Een jongeman verbleef gedurende de kerstdagen in het ziekenhuis. Hij had onder meer problemen met zijn ontlasting. Op een middag zat hij, succesvol, naast zijn bed op de po-stoel. Juist op dat moment kwam een plaatselijke vereniging een roos aanbieden aan alle patiënten. „We komen u een roos aanbieden, "zei een stem. De jongeman kon de stem niet zien, want het gordijn was gesloten. „Oh, "zei hij, enigszins overvallen op dit voor hem bevrijdende maar ook verlegen moment, „dat is goed, geef hem maar, als u tegen de lucht kunt". Er verscheen een hand door het gordijn om hem de roos te overhandigen. Nog dagen lang heette de roos: „de bloem meteen luchtje". Patiënten verpleging hebben hartgrondig gelachen om deze potsierlijke gebeurtenis. Een bloem kan heel wat teweegbrengen. De dag nadat ik dit verhaal hoorde, zag ik in een boekhandel het boek: „Symbolische bloemsierkunst". De ondertitel van het boek is: „Bloemschikken in kerk en woning". Het is een boek waarvan ik hoop dat het in alle pastorieën van alle kerken gauw te vinden is. En misschien kunnen de kerkbesturen en de kerkeraden het ook schenken aan de dames (en heren) van de „kerkversiering". Ook mag het boek niet ontbreken bij de bloemisten die regelmatig zorg dragen voor de bloemversiering in de kerken. Daarnaast zijn er zonder twijfel mensen die ook in hun eigen woning uiting willen geven aan het „meegaan met de bijzondere dagen en momenten die ze ook gelovig vorm willen geven Het duurt niet lang meer, om een voorbeeld te noemen, en het is „Allerzielen". Vooral zij die een dierbare verloren, ervaren dat als een bijzondere dag. Je wilt die dag ook in je huis gedenken. Of je wilt op een andere dag rouw en scheiding gedenken: Je maakt met draad een cirkel die ziet als een ring. Je neemt twee zwakgebogen draden die naar elkaar toewijzen maar elkaar niet (meer) raken. De cirkel is (ge)- (onderjbroken. Je plaatst in het midden, op een oasis, twee bloemen en een kaars. De kaars als verwijzing naar het licht. Zo voeg je twee momenten samen: die van de scheiding, het verlies, de actuele ervaring en de belofte: „De liefde en de trouw van de Eeuwige blijftIn je huis zul je zo een symbool kleiner maken dan in een kerk. Het is een van de vele voorbeelden die in dit boek te vinden zijn. Er zijn tal van voorbeelden die zowel het hele kerkelijke jaar, als de vele persoonlijke levensmomenten omvatten. Misschien ben ik wel meteen vreemd verhaal begonnen, maar toch heeft ook dat verhaal betekenis. Hoe vervelend en pijnlijk is het als je „ontlastingsproblemen hebt. Hoe lastig en pijnlijk is het als je moet leven met een „kunstmatige uitgang" die er uitziet als een „roos op je buik Er zijn heel wat jongeren en ouderen die hiermee moeten leven. Dat is een diepingrijpende verandering in hun levensstijl. In het verhaal van de jongeman lachte zowel de verpleging als hij zelf hartelijk om het gebeuren met de roos. In heel wat levensmomenten kan een „bloem troosten, vreugde brengen, eerbied uitdrukken, mee leven, meer-zeggend zijn". Er zijn wekelijks velen druk in de weerom aandacht te besteden aan de kerkversiering of het versieren (een dubbelzinnig woord) van hun huis. Waar liefde is daar zijn ook bloemen Veel voorgangers zijn nog altijd mannen. Hebben ze oog voor de bloem-sierkunst, helpen ze inspireren in het omgaan met bloemen, planten en vruchten „U gaat iemand gelukkig maken V'zei de conducteur. „Nee, "zei ik, „ik ben gelukkig gemaaktOp het einde van een lezing had ik bloemen gekregen. Vreemd dat nog zo vaak bij bloemen alleen aan vrouwen wordt gedacht. Toch ken ik mannen die „bloemkunstenaars"zijn. Voor vrouwen en mannen beveel ik dit leerrijke en inspirerende boek aan: „Symbolische bloemsierkunst, bloemschikken in kerk en woning, doorAad van Uffelen en Tini Brugge, uitgegeven bij Zomer en Keuning, Ede/Antwerpen, 1992. Hervormden zullen vechten voor behoud provincies LEEUWARDEN-DRIEBER GEN De hervormde synode zal „als een leeuw vechten" voor het behoud van de provin ciale kerkvergaderingen. Dat hebben vertegenwoordigers van de PKV's gisteren te horen gekregen in een besloten over leg met de hervormde synode, zegt secretaris T. Kansil van de PKV in Friesland. In de pas gepresenteerde ker korde voor de toekomstige Ver enigde Reformatorische Kerk is geen plaats meer voor de PKV's. Dat komt met name voor de hervormden hard aan, die op provinciaal niveau onge veer honderd betaalde krach ten hebben. Gereformeerden en lutheranen zijn op provinci aal niveau nauwelijks georgani seerd. Het hervormde synodebestuur heeft de PKV's al in april laten weten de kerkprovincies voor Het jaar 1492, waarin Christoffel Colum bus de Nieuwe Wereld ontdekte, is in dubbel opzicht een keerpunt in de geschiedenis van West-Europa. Niet alleen staat dat jaartal symbool voor de vernietiging van de oor spronkelijke culturen en religies in Amerika door de Spaanse en Portugese kolonisato ren, maar ook symboliseert 1492 het einde van het jodendom en van de islam in Span je. En dat laatste aspect dreigt bij de Colum- busherdenking in de vergetelheid te gera ken. De 'katholieke koningen Ferdinand van Aragon en Isabela van Castilië gaven Christoffel Columbus in 1492 de opdracht om nieuwe handelsroutes te ontdekken, maar tegelijkertijd luidden zij het einde in van de eeuwenlange vestiging van joden en moslims in Spanje. De Leidse historicus en godsdienstweten schapper Gerrit Drost zegt: „In het toenma lige Spanje leefden joden, christenen en moslims in betrekkelijke vrede en rust met elkaar. Maar binnen 25 jaar was het gedaan met de tolerantie. RIJSWIJK In zijn studeer kamer in zijn Rijswijkse doorzonwoning hangt aan de muur een fraaie oude kaart. Het is de kaart van het Span je van Columbus, vervaar digd door de cartograaf Abra ham Ortelius, gedrukt in Antwerpen in 1567. Gerrit Drost is er trots op die in zijn bezit te hebben. Tijdens het gesprek staat hij plotseling op en wijst de plaats aan waar de drie grote gebeur tenissen in het Spanje van 1492 zich hebben voltrokken: het le gerkamp van de koningen Fer dinand en Isabella voor Grena da. Daar onderhandelde Chris toffel Columbus over de finan ciering van zijn verkennings tocht naar nieuwe handelsrou- Grenada, het laatste moslim- bolwerk in Spanje, gaf zich na een langdurige belegering op 2 janpari 1492 over aan de konin gen Ferdinand van Aragon en Isabella van Castilië. Daarmee was de 'Reconquista' (herove ring van de christenen op de 'moren', red.) voltooid; en de paus beloonde Ferdinand en Isabella daarvoor met de titel 'katholieke koningen'. Met de verovering van Grenada werd het einde van de Spaanse islam ingeluid hoewel het defi nitieve einde nog tot 1609 op zich liet wachten. Toen werd namelijk het edict afgekondigd dat alle 'relicten' van de Islam uit het land verdreven moesten worden. Op dezelfde dag dat Grenada viel werd ook het edict afgekon digd dat alle Spaanse joden voor de keus stelde van doop of uit drijving. Drost weet daar nog een saillant detail bij te vertel len: bij de voorbereiding van dit edict onderhandelden de katho lieke koningen Isabela en Fer dinand tegelijkertijd met joodse bankiers over de financiering van de reis van Columbus. Gerrit Drost: „Tot dan toe had den christenen, moslims en jo den in betrekkelijke vrede en rust met elkaar samen hadden geleefd. Maar binnen 25 jaar was het snel afgelopen met die tolerantie. Daarmee kwam een einde aan de wederzijdse cultu rele verrijking. Vergeet niet dat de islam en het jodendom als cultuur toen op een veel hoger plan stonden dan de westerse christelijke cultuur. Er werden interessante godsdienstdebat ten gevoerd tussen de leiders van de drie godsdiensten. Via het islamitische Spanje zijn ons de klassieken overgeleverd." Door de uitdrijving van de mos lims werd de invloed van de is lamitische cultuur en het isla- De Leidse historicus en godsdienstwetenschapper Gerrit Drost wijst op de kaart Grenada aan als de plaats waar de liquidatie van de joden begon. foto: jos van leeuwen mitische denken op de Westerse wereld abrupt onderbroken. Humanistisch karakter Daarmee verdween in het wes ten het zicht op het humanisti sche karakter van de islamiti sche cultuur en ontstond de ruimte voor de vooroordelen je gens het 'barbaarse' Oosten. Drost geldt als een van de wei nige autoriteiten in ons land op het gebied van de Spaanse vijf tiende en zestiende-eeuwse ge schiedenis. Weliswaar is er in Nederland veel aandacht bin nen de geschiedschrijving voor Spanje, al was het maar vanwe ge de 'opstandeling' Willem van Oranje, die de Nederlanden wist te bevrijden van de Spaan se overheersing. Weinig histori ci hebben zich echter verdiept in de Spaanse bronnen over die tijd. Gerrit Drost, afkomstig uit een zwaar piëtistisch-bevindelijk gezin uit Rhenen, studeerde in Leiden vergelijkende gods dienstwetenschap. Na zijn stu die theologie promoveerde hij cum laude op een historisch proefschrift over de geschiede nis van de Spaanse 'Moren', de Spaanse moslims. Daarvoor on derzocht hij de Spaanstalige do cumenten die handelden over de positie van de moslims in het Spanje van Columbus tussen 1492 en 1609. Tegenwoordig werkt Drost als beleidsmedewerker van de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag, maar in zijn vrije tijd blijft hij een enthousiast beoefe naar van de geschiedenis van Spanje. Onlangs werd hij uitge nodigd om in Willemstad aan de Universiteit van de Nederland se Antillen komend voorjaar zes lezingen te verzorgen over het Spanje van Columbus. „In Cu racao en op de Antillen konden ze het niet eens worden over het karakter van de Columbus- herdenking: was Columbus de heilbrenger van de westerse be schaving of de vernietiger van de autochtone culturen?", grin nikt hij. „Daarom hebben ze het maar naar 1993 verscho- Economisch belang Het interessante aan de ge schiedenis van het Spanje van Columbus vindt Drost de vraag onder welke voorwaarden de drie godsdiensten, jodendom, christendom en islam aanvan kelijk zo tolerant met elkaar konden samenleven. En het antwoord daarop is het econo misch belang dat ieder ten op zichte van elkaar had. De joden vormden de midden klasse, zaten in de handel en waren rijk. De christenen mochten op basis van het rente verbod van de rooms-katholiek kerk niet verdienen aan de geldhandel. De moslims waren uitstekende bouwlieden en pachters van landgoederen. Zij werkten op basis van een ver drag met hun adellijke landher en die zij jaarlijks een vast geld- Omdat er aan het eind van de zestiende eeuw in Spanje een enorme inflatie ontstond ver armde de adel. Na de uitdrij ving werden die 'moriscos' ver vangen door christelijke boeren die voor hun landheren op basis van een deel van de oogst werk ten. Waardevast dus voor de Spaanse landheren, waardoor zij economisch er op vooruit gingen. „Als er al uit de geschiedenis geleerd kan worden, dan is het dat de minderheden econo misch van hun bestaan verze kerd dienen te zijn en dat de sa menlevende groepen econo misch een wederzijds belang bij elkaar moeten hebben. Zo moet je nu in Nederland zonder meer pleiten voor opheffing van de werkeloosheid onder de min derheden en voor sociale ver nieuwing. Anders is het snel met onze tolerantie gedaan." De Spaanse inquisitie was, al dus Drost, een initiatief van de staat en niet zozeer een instel ling van de Spaanse Kerk. Daarmee kon de Spaanse mid denklasse en een deel van de hogere klasse, die voor een be langrijk deel bestond uit (be keerde) joden, worden geliqui deerd. Daardoor vloeide er veel geld door middel van confisca tie in de toekomstige kerk te willen behouden. Die inzet is niet ver anderd, zo hebben Kansil en vertegenwoordigers van de acht andere PKV's begrepen. „Wij verwachten dan ook dat het sy nodebestuur zijn woord zal houden." De PKV's waren wel verrast door het ontbreken van een provinciale bestuurslaag in de gemeenschappelijke kerkorde. In de nieuwe kerkorde is wel plaats voor vijf a zes regionale dienstencentra, onder verant woordelijkheid van de regionale vergaderingen (classes). Dat aantal is volgens Kansil veel te klein. De opstellers van de kerkorde hebben „organisatorische com plexiteit" willen vermijden en gekozen voor niet meer dan drie bestuurslagen: de plaatselijke kerk, de regionale classis en de landelijke synode. ATHENE De Servisch-or- thodoxe patriarch Pavle is een campagne begonnen om de internationale gemeen schap te informeren over de „tragische situatie" van de Serviërs. Na een bezoek aan Athene reist hij naar de Vere nigde Staten, waar hij presi dent Bush en secretaris-ge neraal Boutros Ghali van de Verenigde Naties hoopt te ontmoeten. Over het Servi sche volk en de politiek van de Servische regering be staat „veel onjuiste informa tie". In Athene beschuldigde Pavle de Rooms-Katholieke Kerk en islamitische fundamentalisten ervan dat zij het vroegere Joe goslavië gebruiken om de Bal kan respectievelijk Europa „binnen te dringen".„De Rooms-Katholieke Kerk pro beert de Balkan binnen te drin gen door haar invloed in het vroegere Joegoslavië uit te brei den," zo zei Pavle tijdens een persconferentie. „De islam pro beert hetzelfde door het vroege re Joegoslavië als uitvalsbasis te gebruiken voor een penetra tie van Europa." De Servisch-Orthodoxe Kerk heeft zich altijd als de hoedster van de Servische identiteit be schouwd. Sinds de oprichting van deze kerk in de zevende eeuw is er sprake van een nau we band tussen de Servische staat en de Servisch-Orthodoxe kerk. Tijdens de huidige burgeroor log in het vroegere Joegoslavië heeft dat ertoe geleid dat de kerk zich nog nooit van het Ser visch nationalisme en de Groot Servische-gedachte heeft gedis tantieerd. „Het Servische volk is al vijftig jaar door onnatuur lijke grenzen opgedeeld," ver klaarde de bisschoppensynode begin dit jaar in een boodschap aan het Servische volk. In juli wees Pavle in een brief aan Boutros Ghali erop dat or thodoxe Serviërs in Sarajevo „op beestachtige wijze" door moslimstrijders worden geli quideerd. Eerder had hij het Vaticaan de schuld voor de bur geroorlog gegeven. De Serviërs in Kroatië hebben de keuze tus- Leve het nieuwe België DEZE week is het unitaire België begraven. De eenheidsDe staat wordt vervangen dóór een federale staat met autonohc' me gewesten en een nationale overheid die op den duur no£ai maar weinig macht overhoudt. Europa kent verschillend^ federale staatsstucturen, onder meer de Bondsrepubliek Oostenrijk en Zwitserland. Geen enkele structuur is iden°D tiek. Dat heeft uiteraard te maken met de specifieke proble 'jjc men en cultuur van deze landen. Toch is de basislogica in a tei die landen dezelfde: autonomie voor de deelgebieden en vervot der iets gemeenschappelijks, waar die deelgebieden met elkr. kaar praten en onderhandelen. Dat gemeenschappelijke ii>h. in het Belgische model de Senaat, te vergelijken met de Eertot ste Kamer in Nederland. r°' WAT merkt de Nederlander van de nieuwe Belgische^ staatsstructuur? De gemiddelde toerist weinig of niets. Ten zij hij bijvoorbeeld met het streekvervoer de taalgrens moei passeren. De Vlaamse bus van de vervoersorganisatie De Lijn brengt hem tot aan de grens, waar hij vervolgens kari instappen bij de Waalse broeders van de TEC, als hij ten-1 minste eerst een nieuw kaartje heeft gekocht. Het is een idi- I oot voorbeeld, dat pakweg anderhalf jaar geleden op de J Vlaamse televisie te zien was, toen het streekvervoer in een« eerdere fase van de staatshervorming werd geregionaliw seerd. i VOOR bewindslieden uit Nederland is het nieuwe België^ een probleem. Minister Maij-Weggen (verkeer en water-j staat) verzuchtte onlangs bij een bezoek aan Brussel dat hetr-, met de Waterverdragen tussen Nederland en België over de Schelde en de Maas nu toch wel,erg lang aansleept. Dat^. komt, merkte zij terecht op, doordat zij als Nederlandse nujp nister met Walen, Vlamingen en de nationale overheid te maken heeft. De bureaucratie ten top. I' TOCH is de federale staatsvorm de enig mogelijke uitweg.^ voor de Vlaams-Waalse problemen, die België al sinds zijl. ontstaan in 1830 doen wankelen. Sinds 1970 is stapsgewijs- gebouwd aan het nieuwe huis. In Vlaanderen en Wallonië isR buitengewoon enthousiast gereageerd op het bereikte ak-jz) koord voor de staatshervorming. De regeringspartijen vaf£l socialisten en christen-democraten ontkennen zelfs dat ze. elkaar ook maar iets hebben moeten toegeven. De aanhang^' van de christen-democratische CVP had dinsdagavond^ Jean-Luc Dehaene op luid applaus onthaald. En zelfs de^ Vlaamse socialist en minister van buitenlandse zaken, Willig, Claes, had bij het verlaten van Hertoginnedal dinsdagnacht p! tevreden de duim omhoog gestoken. Alsof hij wilde zeggen: v jongens, België is van de ondergang gered. De voorzitter vang' de Waalse socialisten was al even euforisch. lc De critici, want die zijn er ook, geloven dat het akkoord vatr' Hertoginnedal er op de eerste plaats is gekomen om de regeS ring zelf in het zadel te houden. Guy Verhofstadt, voorzitter^ van de Vlaamse liberalen - die volgende maand een nieuweL meer op D66 gelijkende partij gaan oprichten - voorspeltju een financiële catastrofe. Het akkoord is te duur, vindt Verjz hofstadt. It HOE er ook over de staatshervorming wordt gedacht, oveiK één ding kan iedereen het hartgrondig eens zijn: de nieuwev staatsvorm is vreselijk ingewikkeld. De kiezers, in Belgiëg nog altijd verplicht om te stemmen, mogen nu voor het eerstz hun vertegenwoordigers in het Vlaamse of Waalse parle-1 ment aanwijzen. Maar wie wil kiezen of zelf verkiesbaar wil p zijn, moet in de regio wonen waar dat parlement bevoegd is. jd MET betrekking tot het gebied rond Brussel lijkt dat ee Vlaamse overwinning. Sommige Waalse politici hadde graag gezien dat Franstaligen die in de Vlaamse gemeenten' rond de hoofdstad wonen, zouden mogen stemmen op kan didaten in het Franstalige landsgedeelte. Franstalige inwo ners van Vlaanderen kunnen nu alleen, op grond van de taalgroep die zij vertegenwoordigen, verkozen worden tot senator en via een omweg invloed krijgen in de Waalse poli tiek. Maar dat is een stap met zoveel hindernissen, dat hier voor weinig enthousiasme zal bestaan. Of België er zelf be ter van wordt, valt af te wachten. sen het opnemen van de wapens of in ballingschap gaan. De rondreis van patriarch Pa vle doet denken aan de réizen van de Irakese geestelijken pa triarch Bidawid Raphael I (ka tholiek) en metropoliet Mar Ge- wargis Sliwa (orthodox). Tij dens hun veelvuldige buiten landse bezoeken proberen zij begrip te kweken voor het be leid van president Saddam Hu- sayn van Irak. Sliwa woonde onder meer de assemblee van de Wereldraad van Kerken bij, terwijl Bidawid onlangs aanwe zig was op de gebedsbijeen- konst van de wereldreligies in Brussel. Hij had daar een Vati caans paspoort voor nodig, na dat de Belgische regering hem een visum had geweigerd we gens zijn nauwe contacten met Saddam. rj" CcicLócSomont Uitgave- Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 071 -132221,070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49): G.- J. Onvlee (chef-redacteur), F. Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Krqft, T Pieters en M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en A. van Rijn (chef), drs R. Edens, A. v Leeuwen - Voorbij, R de Roo Sport (tel. 070 - 3190 826) in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met kunst- en rtv-redactie Sijthoff Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P v; Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvatinka. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - freelance-medewerkers en -correspondenten In zijn versp - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pi dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland en Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K. Swiers, M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H. B in 't Hout (chef), H.B. Bijleveld, drs J. Feenstra, D.J Hofland, K. Jonker, P. Koopman, drs. G. Korevaar, D.W. van Rietschoten, C.P. Visser en K. van Wees Algemeen coördi nator: J.A.L.M Timmers. van 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 uur, op za. van 14 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Telefax 071 - 140 6i lefax voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2