Eens komt de dag - Zaterdag Erich Honecker zei dat hij zo blij was dat Alida van Luttikhuizen naar zijn gevangenis in Berlijn was gekomen. De vrouw uit Hoenderloo vertelde de voormalige DDR-leider dat hij niet alleen stond in de strijd tegen het fascisme. Ook op de Veluwe brandt het marxistische vuur nog. njior Aan Wagenaar Dl nj i een mooi en groot kabouterhuis, (j, ep verscholen in een bos op de Ve- g |we, zit Henk van Luttikhuizen ,pin de keukentafel en zegt: „Ik heb ich wel eens het gevoel dat het alle- j aal een utopie is." ia e man praat met een licht neusge- u id en een Gelderse knauw; hij is 75 1(ar, vitaal, groot, grijs en goeiig. /aijn echtgenote, Alida van Luttik- leuizen-De Vries zit dicht naast hem, tgjaar, een vrouw met ogen die ie eeds een beetje lachen van geluk; n j is zo te zien een lieve en wijze en Vi:hte oma, die ook op een keuken- j oei haar vormloze bloemetjesjurk !e iet gratie draagt, aar Alida blijkt ook een pittige, die e filosofische aarzeling van haar d ian helemaal niet kent. Ik ben er van overtuigd," zegt ze n( rm, „dat de mensheid via het soci- [r isme in een communistische sa menleving zal geraken, waar geen ,pjld meer telt, waar geen onder- a, rukkende wetten zijn en waarin we 31 s mensen lekker kunnen leven, fclenk en ik geloven in de leer van de e solutie van Marx: dat het een wet- 3 ïatigheid is dat dit tijdperk van ka- witalisme ten einde loopt en dat aarna een gelukkige samenleving ai omt. Maar het gaat heel langzaam, ;s>issehien duurt het nog wel vijfhon- reerdjaar." [En we zullen er behoorlijk voor g ïoeten inleveren, als je kijkt naar rat we nu hebben," zegt Henk. nlat zijn we hier, in een huis onder jj et loofdak van beuken en andere oge bomen, eigenlijk op een rare laats voor een gesprek van deze ^eard. Binnen praten over dialectisch a( ïaterialisme als buiten het tikken an een specht ook om aandacht raagt. Trotsky kritisch bespreken erwijl een Gelderse eekhoorn langs e et venster schiet. 'wee marxisten in een Veluws bos j,p de grens van Hoenderloo en Ug- ahelen; het doet onwezenlijk aan. rglaar het is allemaal echt: Alida, die gegenover ons zit en de koffie door uen zeefje in de kopjes schenkt, nam jien paar weken geleden nog maar, jAaast eenzelfde positie in tegenover Jlrich Honecker, het voormalige "•jtaatshoofd van de voormalige Duit- j.|e Democratische Republiek. a| Dat was in een gevangeniszieken- huis in Berlijn. Wat is daar nou gek aan?" vraagt llida van Luttikhuizen hardop aan liemand. tiaar man, die even wegwas met zijn gedachten, zegt terugkerend naar e ijn utopie: „In de Sovjet-Unie had- Jen ze in feite nog maar het eerste e in die communistische evolu- ie gezet. Maar het groeide, steeds neer was bezig om het geld voor de erste levensbehoeften van de mens e laten verdwijnen. En toen kwam ,j Jorbatsjow en die maakte aan alles jien einde." Ie naaste buurman in het bos woont |(ip vijf minuten fietsen. Het jongetje an de Apeldoornse Courant krijgt egelmatig een tientje fooi van me ieer of mevrouw Van Luttikhuizen, t imdat hij toch zo trouw de krant be- ;orgt bij die ene abonnee aan de hol- eweg. leel onlangs is nog iemand anders - iver het bospad naar het huis van de fan Luttikhuizens komen fietsen, im een steen door het raam van de ichterkamer te gooien. Dat was na le publikatie van het boekje 'Feiten >ver Autochtonen en Allochtonen', vaarin Alida Van Luttikhuizen aan le dommen uitlegt dat de aanwezig- ïeid van veel buitenlanders nu juist ïelemaal niét bedreigend is voor de Nederlandse economie en het be- ïoud van het vaderlandse erfgoed, n die rommelige achterkamer met .lijn computer, mappen,- ordners, 0 ilakpers, frankeermachine en pak ten brochures heeft Alida het secre- ariaat van de AFVN, de Anti-Fas- :istische Oüd-Verzetsstrijders Ne- Ierland, een bond die Henk in 1975 iprichtte. n de kringen van het voormalig ver- set heeft de Bond van Anti-fascisten, 'c zoals de AFVN ook wel heet, altijd i|als een verdacht clubje gegolden, want zo communistisch als wat; selfs Marcus Bakker in zijn steilste sijd moest vaak blozen van de taal uit Hoenderloo. Eerst eten Alida van Luttikhuizen gaat dekken voor de middagboterham: een stevig plastic kleed over de tafel en daarop zeven soorten hartig beleg van vlees en kaas, drie potjes zoet en twee bre de broden, wit en bruin, waar ze zelf de dikke boterhammen voor ons af snijdt. Ze vraagt nog of we bidden willen, want je weet maar nooit op de Velu we dan gaan we nu eerst eten en straks weer de moraal. Henk en Alida van Luttikhuizen wo nen vanaf 1947 in het bos van Hoen derloo, eerst als huurders van het huis. Beginjaren zestig konden ze de woning met de 12.000 m2 grond ko pen voor 12.500 gulden. In de loop Henk en Alida van Luttikhuizen van de jaren daarna heeft Henk van Luttikhuizen, grotendeels met eigen handen, de omvang van het; boshuis verdubbeld en nu, moppert hij een beetje tussen twee happen brood door, was de laatste onroerend goed- aanslag inmiddels gebaseerd op een waarde van drie ton. We hadden bij de boswoning aange klopt om met mevrouw Van Luttik huizen na te praten over het bezoek dat ze vorige maand bracht aan Erich Honecker. Deze 80-jarige voormalige Oostduit- se partijleider wacht in een gevange nis in Berlijn op een proces, waarin men hem onder meer het bevel om te schieten op vluchtelingen over de DDR-grens zal verwijten. Maar Ho necker zal, vindt menigeen in Duits land, ook en misschien wel vooral te rechtstaan als symbool van een poli tiek systeem dat een deel van de Duitse bevolking 40 jaar lang heeft geknecht en gekneveld. Met dat soort beschuldigingen moeten ze bij Henk en Alida van Luttikhuizen niet aankomen voor hen is Erich Honecker in zijn Ber- lijnse cel een politieke gevangene van bondskanselier Helmuth Kohl. Ook beschouwen ze hem als een groot kameraad in de strijd tegen het fascisme, die helaas nog steeds gevoerd moet worden. Henk Van Luttikhuizen doet zijn hele leven niet anders dan fascisme bestrijden en heeft daar de wonden van. Hij werd in 1942 in zijn geboorte dorp Loenen op de Veluwe door de Duitsers opgepakt wegens illegaal werk, het verspreiden van verzets bladen en sabotagedaden. Van een nazi-rechter in Utrecht kreeg hij te horen dat de zaak tegen hem tot na der order was uitgesteld. Van Luttikhuizen werd daarna als Nacht und Nebel-gevangene (met de bedoeling dat er nooit meer iets over hem, levend of dood, zou worden vernomen) via het concentratie kamp Vught naar het dodenkamp Natzweiier gestuurd, overleefde het en kwam in Dachau terecht, waar hij in april 1945 werd bevrijd. Mielke Henk vond het drie weken geleden niet raadzaam om met zijn vrouw mee te gaan naar Berlijn. „Kijk," zegt hij, „mijn zaak is in 1942 door de Duitsers verdaagd en tot op de dag van vandaag heb ik dus nog niet vernomen dat de aanklacht ook is ingetrokken. Dat vertrouw ik niet. Want als je ziet wat de Duitsers vorig jaar met Mielke, de vroegere chef van de Stasi, hebben gedaan: die moet straks in Berlijn terecht staan wegens een moord op twee po litieagenten, die hij in 1932 zou heb- 'We hebben Honecker nodig om de strijd voort te zetten' Dat is een aanklacht die door het zelfde slag nazi's is opgesteld als de genen, die mij in staat van beschul diging stelden in 1942. Dus hoe kan ik zeker zijn dat ze mij in Duitsland niet datzelfde kunstje flikken dat de, Duitse justitie mij daar zomaar oppakt vanwege een zaak die hun voorgangers in 1942 hebben laten liggen! Ik loop dus risico als ik naar Duitsland ga." Dat het Van Luttikhuizen ernst is met zijn vrees voor de lange, over de ideologische tijdvakken heen reiken de arm van de Duitse justitie, blijkt uit de correspondentie die hij en zijn vrouw in de loop der jaren heb ben gevoerd met ge rechtsarchivarissen in Duitsland, de voormali ge DDR, de Navo, be heerders van nazi-docu menten in Amerika en met bondskanslier Kohl. „Pas als de Duitse bondskanselier me schrijft dat mijn dossier niet meer bestaat, dan zit het goed. Ik begrijp trouwens niet waar die brief van Kohl blijft; het is heel ongebruikelijk datje van de Duitsers geen antwoord krijgt als je ergens om schrijft." Het eten is gedaan, maar we blijven aan tafel zitten. Henk en Alida van Luttikhuizen zeggen daar dat hun communistisch ideaal onaangetast is. Het echtpaar ziet de voormalige Russische partijleider Gorbatsjov als degene, die de evolutie naar de ver wezenlijking van hun ideaal heeft verstoord. Zij: „Toen hij in 1985 aantrad was het ons gelijk duidelijk dat hij de weg van het socialisme verlaten had. Hij kondigde vernieuwingen aan nou er was niks nieuws aan wat hij wilde, nee hij ging terüg. Terug naar het kapitalistische systeem." Hij: „We hebben ons toen maar bij die koers van Gorbatsjov verdrietig neergelegd, hoewel we het heel jam mer voor Rusland vonden. Maar ja, alleen indien het communisme als systeem verankerd is in de gedach-. tengang van de mensen, dan kan het een feit worden. En dat was in de Sovjet-Unie kennelijk niet het geval, vooral niet in die Oosteuropese lan den die waren geannexeerd en nood gedwongen bij het Sovjetrijk hoor den. Daarnaast hebben heel veel commu nisten daar hun verstand en hun kracht niet gebruikt voor de klassen strijd, maar om hun éigen bestaan beter te maken in déze maat schappij! Voor hen speelde de mate rie een te grote rol. Bankroet We resumeren samen de val van de Muur, de ineenstorting van de DDR, even later ook van de Sowjet Unie en komen bij het bankroet van het com munisme uit de sfeer aan tafel versombert. „We zijn er erg van geschrokken hoor," zegt Alida Van Luttikhuizen. „In onze vriendenkring waren men sen echt kapót van wat er gebeurde. Ik heb in die tijd aan de telefoon en persoonlijk veel gesprekken moeten met mensen, die huilende ogen hadden. Natüürlijk was alles wat er gebeur de een grote teleurstel ling voor ons. Niet dat wij vonden dat die Muur in Berlijn voor eeuwig had moeten blijven staan, want wij waren al een poosje voor een zo snelle mogelijke binding van de twee Duitslan- den, maar dan wél met behoud van het socialis tische karakter van het ene deel. Maar die plot selinge totale ineenstor ting gaf ons een behoorlijk nacht- merrie-achtig gevoel. Henk neemt het over. „Honecker," zegt hij, „was niet, zoals andere Oosteuropese leiders, een man die afweek van het marxisme. Maar hij wist wel dat de weg naar het socialis me geleidelijk moest gaan. Toen in Rusland de bolsjewiki aan de macht kwamen, zijn ze gelijk tot onteige ning overgegaan. In de DDR is dat niet gebeurd, Honecker wist dat het op te veel weerstand zou stuiten. Daarom waren in 1989 nog altijd twintig procent van de bedrijven in de DDR particuliere ondernemin gen." Van Luttikhuizen haalt er Lenin bij en diens 'stap terug'-theorie. „Op die manier kun je een ver doel berei ken." Hij haalt uit naar het systeem van de vrije markt-economie. „De wet van de jungle," zegt Henk schamper: „Daardoor produceert dat systeem zo verschrikkelijk óver en zo komt het dat u en ik zo'n mooi en tóch goedkoop overhemd aan kunnen hebben, terwijl in Thailand kleine kinderen in naaiateliers twaalf uur per dag aan die overhem den zitten te werken!" Hij begint vervolgens les te geven over de controverse tussen Trotsky en Lenin, behandelt daarna de steun die de Sovjet-Unie jarenlang gaf aan broederlanden als Cuba, Vietnam, Angola, Nicaragua en noem maar op, komt met een reuzenzwaai op de Amerikaanse dollarkoers terecht, en besluit het college met te zeggen dat de Sovjet-Unie de welvarendste staat ter wereld had kunnen zijn als ze niet steeds zo solidair was ge weest mét en scheutig vóór de zwak ke, door het kapitalisme bedreigde naties. „En als Gorbatsjov niet geko men was, had de Duitse Democrati sche Republiek nog steeds bestaan Van Luttikhuizens nasale stem dreunt al die tijd zwaar door de woonkeuken. Als hij uitgesproken is horen we dat buiten de bomen zijn begonnen te ruisen, waarschijnlijk door een wind die flauw is opgesto ken en die nu ook wat vogeltjes, die verschrikt en verontwaardigd tsjil- pen, van de takken wegwaait. Door het raam van de woonkeuken is te gelijk te zien hoe twee konijntjes ontspannen converserend het neve lige erf op kuieren en daar een vrij tafeltje zoeken om een stukje té gaan eten. „Mooi woont u hier toch," zeggen we, om de rust even vast te houden. „Ja," geeft Henk toe. „Maar zo mooi kun je ook op een hacienda in Argen tinië wonen en dacht u dat daar een rechtvaardig systeem was? Om dat ik het nu goed heb in Nederland, daarom is het kapitalistisch systeem nóg niet rechtvaardig! Zijn vrouw zegt: „Als we morgen in Nederland socialisme zouden heb ben, zouden we er flink op achteruit gaan, materieel. We hadden dan nog geen derde van wat we nu hebben. Toch zou ik dat aanvaarden uit naam van de rechtvaardigheid." Verzetspensioen In 1958 is Henk Van Luttikhuizen door een behoorlijke lichamelijke in validiteit voor honderd procent ar beidsongeschikt verklaard. Hij zegt dat bij hem onder meer drie hernia's en schedelletsel werden geconsta teerd; het gevolg van zijn jaren in de nazi-kampen. Hij kreeg toen een verzetspensioen, in die tijd nog uit een gulle beurs: 140 procent van zijn laatst verdien de loon, plus vrijstelling van wegen belasting en het betalen van luister en kijkgeld. „Nergens ter wereld is het pensioen voor ex-verzetsmensen zo goed als in Nederland," zegt Henk Van Luttik huizen. „Ik kom met de aow van mijn vrouw toch wel aan ruim hon derdduizend gulden bruto per jaar. Dat is veel geld, maar daar doen we dan ook veel van. Zo gaat al jaren tien procent van ons inkomen weg aan de vereniging. En dan nog heb ben we het heel goed. „Eigenlijk," vindt Alida Van Luttik huizen, „zou ik de hele dag door met foto Jacques Zorgman een groot oranje lint moeten lopen om eer te brengen aan Nederland met zijn goede systeem." Ze lacht eens even flink. „Toen ons dochtertje een jaar of twaalf was," zegt ze daarna, „kwam ze eens naar me toe en zei ze: 'Mam, kunnen wij eigenlijk niet ophouden met socialis ten zijn, want ik wil als ik groot ben óók zo'n mooi huis als we nu heb ben'. Ik heb toen geantwoord: 'Kind, morgen als het socialisme heerst op aarde, heeft ieder mens een heel landgoed!' En dat méén ik hoor: eens komt de dag." De grens Maar eerst hebben we het nog over de onvolmaaktheid van het heden en van dat nog zo nabije verleden. „Ik heb de pest aan elke grens," zegt Alida als het hek om de DDR ter sprake komt. „Maar als zo'n grens er nu eenmaal is, dan is het wezen ervan dat hij wordt bewaakt. Ik ge loof niet dat het is voorgekomen, maar als iemand van het westen over de grens naar de DDR had wil len vluchten, had de Westduitse grensbewaking óók opdracht om als niks anders hielp, maar te schieten. Ach, er zijn toch bij méér grenzen in de wereld schietbevelen: hoe denkt u dat de Amerikanen aan hun grens optreden tegen mensen die over de Mexicaanse grens de VS willen bin nenvluchten?" „Die bewaakte DDR-grens met West-Duitsland en de Muur in Ber lijn waren historisch gerechtvaar digd," zegt Henk Van Luttikhuizen. „Hij was noodzakelijk om de socia listische staat te behouden. In 1961 had de DDR al tachtig miljard mark schade geleden door smokkel van produkten van oost naar west en ook werden duizenden jonge mensen ge ronseld, die in de DDR voor veel geld een academische opleiding hadden gekregen en nu de grens overgingen om voor het westen te gaan werken. Daardoor was de DDR aan de rand van het faillissement gekomen!" „Ik ben een humaan mens, ik hak geen kip de kop af en ik eet haast nooit vlees. Dus begrijpt u wel dat ik het doden van mensen heel naar vind en dat vond ik vroeger ook al als de douanemensen bij óns aan de grens wel eens een smokkelaar doodschoten. En hoe denkt u dat eind jaren dertig bij ons die grens met scherp bewaakt werd tegen de joden die uit Duitsland kwamen vluchten?" Alida Van Luttikhuizen heeft een poosje gezwegen en zitten naden ken. Nu zegt ze: „Het is heus niet al tijd leuk om tegen de stroom op te roeien. Toen ik weer terug was uit Berlijn, dacht ik: wat heb ik nóu weer op mijn hals gehaald?" Ze vertelt dat het haar met de reis naar Duitsland in de eerste plaats was gegaan om steun voor Honec ker. Ze wilde hem laten weten dat er toch nog mensen zijn, die aan hem denken en die hem beschouwen als een groot anti-fascist. „Het proberen kostte alleen maar de tachtig cent van de postzegel," zegt Alida. „Ik probeer wel meer dingen die onmogelijk lijken, dus zo gek was het niet dat ik die brief naar het Lan- desgericht in Berlijn schreef. Ik ver telde daarin van onze vereniging en vroeg of ik met een paar vrienden, die ook anti-fascisten zijn, de heer Honecker bezoeken mocht. Maar ik rekende wel op een afwijzing van het verzoek." De brief ging op 20 augustus op de bus. Acht dagen later, vrijwel met kerende post, kwam het antwoord uit Berlijn: de bezoekuren van de heer Honecker waren op maandag en donderdag van kwart over tien tot kwart voor vijf en op dinsdag en vrijdag van half tien tot kwart voor een: u bent welkom. Solidariteit Alida van Luttikhuizen verhaalt. Op 11 september meldden zich, een fruitmand torsend, bij het 19de eeuwse gebouw van het Berlijnse Landesgericht in de Turmstrasse, drie Nederlandse bezoekers voor Erich Honecker. Alida Van Luttik huizen had haar twee anti-fascisti sche vrienden Joop en Zus Smidt meegenomen. In de hal, bij de recep tie, werd de fruitmand voor de ge vangene in beslaggenomen en moes ten ook de meegebrachte fototoestel len worden afgegeven. De drie werden vervolgens gefouil leerd en met een metaaldetector af getast. Daarna bracht men ze naar een verre uithoek van het gerechts gebouw, waar ze in een streng inge richte ontmoetingskamer moesten wachten. Na een poosje kwam een geschrokken gerechtsdienaar, zich verontschuldigend, vertellen dat de Hollanders helemaal verkeerd wa ren: de gevangene Honecker bevond zich in het hospitaal, in de Knast! Daarheen dus; weer een flink eind lopen tot ze in een onderzoekszaaltje werden gelaten. Daar trad na een paar minuten, in zijn gevangeniskle ding, het voormalige staatshoofd van de voormalige Duitse Democra tische Republiek binnen. Honecker begroette zijn gasten en zei hen hoe blij hij met ze was; toen hij had vernomen dat het Neder landse anti-fascisten waren, die hem wilden bezoeken, had hij meteen in gestemd. Alida nu: „Hij vertelde hoe teleurge steld hij was dat zoveel mensen hem hadden laten vallen en dat haast ie dereen alle beschuldigingen tegem hem zo maar geloofde. Vergeleken bij wat ze over Honecker allemaal lo gen, waren de vele leugens van Goebbels maar kinderspel geweest, zei hij." Alida en haar vrienden vroegen of ze iets voor hun gevangen Duitse ka meraad konden doen had hij soms geld nodig? Maar Honecker zei dat hij zich wel redden kon met de vele blijken van solidariteit, zoals nu van die drie uit Holland. Alida Van Luttikhuizen vertelde Ho necker van de schok die zij en haar vrienden gekregen hadden door alles wat in 1989 en 1990 in Oost-Europa was gebeurd. Maar gelukkig was hij, Honecker, er nog. Letterlijk voegde de vrouw uit Hoen derloo de gevangene toe: „De vuist die jij opstak toen je in Moskou de Chileense ambassade verliet, is een levenselixer gebleken. Progressieve jonge mensen kennen de strijd die Dimitrov streed; zijn optreden was een steun voor jong en oud. Jij kan een nieuwe Dimitrov zijn! Wij heb ben dat nodig om de strijd voort te zetten. Jouw houding is zeer belang rijk voor de strijd tegen fascisme en voor de vrede!" Ontroerd Na een half uur kwam een bewaker zeggen dat de bezoektijd voorbij was. Alida, Joop en Zus namen afscheid van de oude partijleider; alle vier wa ren ze erg ontroerd. Alida Van Luttikhuizen kijkt ons recht aan en zegt: „Om u de waar heid te zeggen: ik heb Honecker nooit zo sympathiek gevonden; hij had me de rug te recht. Maar nu, na dat ik hem heb leren kennen, vind ik hem wel lief. Dat van die rug, daar kan hij niks aan doen, dat is nu een maal zijn bouw. Toen hij binnen kwam schudde hij met twee handen de onze en toen ik wegging gaf hij me een kus op de wang. Dat deed me erg goed, terwijl ik eigenlijk alleen maar met Henk lekker zoenen kan. Aan de keukentafel toont Henk Van Luttikhuizen zich nu ook een beetje ontroerd. Om zijn grote handen wat te doen te geven sluit hij de dekseltjes van de potjes jam, stroop en chocopasta en veegt broodkruimels van het plastic tafelkleed. Hij knikt stil als zijn vrouw zegt:Erich Honecker, de po litieke gevangene van Moabit is een ongebroken, strijdbaar mens. Zo'n man past bij Henk en mij."

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29