£glcl&e <2owuvnt Verkoop van Fokker aan Dasa niet langer zeker Vogeldag I Gorbatsjov mag Rusland niet uit A2 A3 A5 D3 D4 D8 Nederlanders zitten vast in oliestaatje Nederlanders hebben weinig historisch besef UNICEF: Honderdduizenden kinderen overleven Joegoslavische winter niet Presidents kandidaten VS gaan drie keer in debat Immigratie gedaald AUTOIHEEMSKERI Tuinbezitter wint ivc-proces tegen Duitse spoorwegen 14 Dagen Gratis £eidóeGouta/nt ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 32 PAGINA'S in vier katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25459. Losse nummers 1,50. Wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Oostelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. In de loop van de dag toene mend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en- op het IJsselmeer tot krachtig, 6, in het Waddenge bied later tot hard, 7. Leidse historicus over het Spanje van Co|umbus Vrees voor oprukken pseudo-vogelpest VN verwachten massale vlucht van Bosniérs LEIDEN OMGEVING Vlekkeloze start 3- oktober feesten Alfons Groenendijk: „Tegen Guimaraes speelde ik de wedstrijd van mijn leven" Eend met kapsones veertig jaar in Nederland Duitsland ontwaakt met een kater De gesluierde dood van de Toeareg GEESTELIJK LEVEN/OPINIE A2 BINNENLANDA3/4 BU ONLAND A4/5 LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING MOSKOU De Russische consti tutionele rechtbank heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken en de veiligheidsdiensten gevraagd te voorkomen dat voormalig Sovjet leider Michail Gorbatsjov het land verlaat. De rechtbank wil dat Gorbatsjov getuigt in het proces dat door com munisten wordt gevoerd om het verbod op hun partij ongedaan te maken. De rechtbank drijft daar mee de ruzie met Gorbatsjov, die gezegd heeft dat hij niet zal getui gen, op de spits. Eerder zei de rechtbank al dat Gorbatsjov des noods onder dwang naar de rechts zaal zou worden gebracht. Gorba tsjov is van plan volgende week naar het buitenland te reizen en dat moet verhinderd worden, liet de rechtbank de betreffende minis teries weten. De rechtbank wil hem ondervragen over zijn werkzaamheden als secre taris-generaal van de partij, de post die hij in 1985 aanvaardde. Ook wil de rechtbank uitleg over de absolu te macht die de communistische partij over de Sovjet-staat uitoefen de. Kort na de mislukte augustus-coup van 1991 verbood de Russische lei der Boris Jeltsin de Communisti sche Partij van de Sovjetunie CPSU. DAWHAH Twee Nederlanders, afkomstig uit Klazienaveen en Mijdrecht, zitten al bijna twee weken vast in Quatar. Zij ver blijven in de Duitse ambassade. Omdat ze niet over hun pas poorten beschikken,- kunnen ze het oliestaatje niet verlaten. De mannen waren samen met negen anderen door het bedrijf Dace BV uit Delft naar Qatar gestuurd voor de bouw van een kassen complex. Het bedrijf waarvoor ze in het staatje aan de Perzische Golf aan de slag gingen, nam de paspoorten van de Nederlan ders in. Dat werd beschouwd als een waarborg dat de opdracht werd nagekomen. Terwijl de Nederlanders in Quatar aan het werk waren, ging het bedrijf Dace failliet en kon niet meer aan de verplichtingen tegenover de opdrachtgevers voldoen. Negen Nederlanders mochten naar huis, twee anderen werden vastge houden. Zij wisten aan hun gijzeling te ontkomen en vluchtten naar de Duitse ambassade in Dawhah, de hoofdstad van Quatar. De Nederlandse ambassade in Kuwayt probeert te bemiddelen. HILVERSUM Twee derde van de Nederlandse be volking weet niet dat Nederland niet "beeft meege daan aan de Eerste Wereldoorlog. Een meerderheid denkt dat Nederland al langer dan tweehonderd jaar een koninkrijk is. Het magere historisch besef blijkt uit een peiling onder een representatieve groep van 723 Nederlanders die is gehouden in opdracht van het nieuwe VPRO-radioprogramma O.V.T. (Onvol tooid Verleden Tijd). Het programma, waarin in to taal zeven historische vragen worden behandeld, wordt morgen uitgezonden om 10.00 uur. Gebleken is ook dat bijna twee derde van de Nederlanders ou der dan vijftien jaar niet meer weet uit welke drie partijen het CDA is ontstaan. Toch is het nog maar elf jaar geleden dat KVP, AR en CHU fuseerden tot één partij. Persoonlijke bezittingen Napoleon onder de hamer MÜNCHEN - Bij het veilinghuis Her mann Historica in München komen deze maand persoonlijke bezittingen van Napoleon onder de hamer, waaron der het veldbed waar de Franse keizer tijdens zijn militaire excursies in het grootste deel van Europa op sliep. De huidige eigenaar, die anoniem wil blijven, denkt voor het ijzeren opvouw- bed minstens 120.000 mark te vangen. Behalve het bed .is op de veiling ook een vilten hoed van Napoleon te koop; het hoofddeksel wordt ingezet op 35.000 mark. Napoleon zou tijdens zijn vijftien jaar durende regeerperiode 120 van zulke hoeden hebben bezeten. Oproer DEN HAAG De kans be staat dat de verkoop van het staatsbelang (32 procent) in Fokker aan Deutsche Aeros pace (Dasa) niet doorgaat, als de Duitse vliegtuigbouwer geen garanties geeft voor de voortzetting van het Fok ker 50-project. Minister Andriessen van econo mische zaken wil daarover uit sluitsel hebben, voordat hij zijn handtekening zet onder het de finitieve contract waarover eind juli in beginsel overeen stem ming is bereikt Topman E. J. Nederkoorn van Fokker heeft gisteren in de pau ze van de ministerraad met pre mier Lubbers gesproken over de vertragingen bij de onder handelingen tussen economi sche zaken en Deutsche Aeros pace (Dasa). De directie van Fokker is niet bij dit overleg be trokken. Nederkoorn kreeg van Lubbers het advies om de zaak op te ne mén met Andriessen, die juist was teruggekeerd van een reis naaT Zuid-Korea. De Fokker president heeft inderdaad nog met de bewindsman gesproken, maar daarover is verder niets naar buiten gebracht. De verkoop van het tweemoto- rige propeller-toestel, opvolger van de F 27 Friendship, valt te gen. Daarom bestaat de vrees dat Dasa de produktie beëindigt nadat het Duitse concern de meerderheid (51 procent) in Fokker heeft verkregen. In de beginsel-overeenkomst tussen de Staat, Dasa en Fokker wordt alleen gesproken over de rol van Fokker bij de ontwikkeling en bouw van straalverkeer- stoestellen. De Fokker 50 is op zettelijk buiten deze afspraken gehouden. Pagina A 6: „Alleen met Dasa kan Fokker overleven" Protest Een betoging van ambtenaren in Rome is gisteren danig uit de hand gelopen. De aanvankelijk rustige bij eenkomst, georganiseerd uit protest tegen de voorgenomen bezuinigings-politiek van de Italiaanse rege ring, liep uit op een fel handgemeen waarbij twintig presonen gewond raakten. FOTO: AP BELGRADO - De VN-kinde- rorganisatie UNICEF heeft een dramatische oproep gedaan aan westerse landen zich het lot aan te trekken van de kinderen die het slachtoffer zijn van de oor log in het voormalige Joegosla- Zonder massale hulp uit het Westen zullen mogelijk hon derdduizenden kinderen de oorlog niet overleven en dege nen die dat wel doen zullen voor het leven worden getekend door oorlogstrauma's, aldus UNI CEF -vertegenwoordigster Edith Simmons-Richner. „Als we geen reddingsacties opzet ten voor een miljoen kinderen in Bosnië-Hercegovina, Servië, Montenegro en Macedonië, dan zullen honderdduizenden van hen zeker sterven door kou, honger en een gebrek aan medi cijnen. Het is frustrerend te zien dat in het Westen een ge brek aan begrip is voor iets dat op een grote ramp zal uitlo pen". Volgens de UNICEF-vertegen- woordigster hebben al 900.000 kinderen door de oorlog trau ma's opgelopen en werden 150|.000 van hen gedurende een lange periode aan terreur bloot gesteld. De Amerikaanse president George Bush heeft er gisteren bij de VN op aangedrongen een harde resolutie aan te nemen die Servische militaire vluchten boven Bosnië-Hercegovina ver biedt. Bush zei dat de VS klaar staan om met militaire steun een vliegverbod te helpen af dwingen. Pagina A5: VN verwachten massale vlucht Bosniërs WASHINGTON - Mede werkers van George Bush en Bill Clinton hebben overeen stemming bereikt over een serie van drie debatten tus sen beide presidentskandida ten tussen 11 en 19 oktober. Ross Perot zal worden uitge nodigd aan de debatten deel te nemen. Ook wordt er een debat voorzien tussen de vice-presidentskandidaten Dan Quayle en Al Gore, eventueel ook met Perots running-mate, James Stock- dale. Het eerste debat zal worden ge houden op 11 oktober, het laat ste op 19 oktober. Details, zoals plaats van handeling, tijdstip en gehoor, moeten nog nader worden uitgewerkt. Een van dé debatten zal worden geleid door één gespreksleider, een vorm die de voorkeur had van Clinton. In een ander debat zal een panel journalisten de kandidaten aan de tand voelen, zoals Bush wilde. Bush had deze week aangebo den om op vier opeenvolgende zondagen met Clinton in dis cussie te gaan, te beginnen op 11 oktober. Het kamp van Clin ton was echter tegen een laatste debat op 1 november, slechts twee dagen voor de verkiezin gen. Clinton gokt erop dat hij ADVERTENTIE ADVERTENTIE VOORBURG De immigra tie, die in de eerste helft van 1991 een hoogtepunt bereik te, daalt nu al twaalf maan den achtereen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) acht de kans dat de immigratie dit jaar hoger uitvalt dan de 120.000 van vo rig jaar op dit moment nog slechts 2 procent. Hoogstwaarschijnlijk komt de immigratie uit op rond de 114.000. Of er sprake is van een blijven de omslag durft het CBS niet te zeggen. Met name de immigratie van Turken is sterk afgenomen. Er kwamen ook minder mensen uit Marokko, Suriname en de Nederlandse Antillen. De im migratie uit Joegoslavië nam toe, maar dat is nog niet in de cijfers te zien. iedere dag ntrarÏB OFF. DEALER LEIDEN I0NI5SAIMIR0EL0FARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866. ITZEHOE De Duitse spoorwegen moeten in de toekomst de wc's in treinen van onderen afsluiten. De rechtbank van Itzehoe in de deelstaat Schleswig-Holstein veroordeelde het staatsbedrijf gisteren tot het nemen van „passende maatregelen" om te verhinderen dat nog langer fae- caliën kunnen vallen in een tuin onder de bijna drië kilome- ter lange Hochdonn-brug bij Ditmarschen. Daarmee heeft de 48-jarige antiekhandelaar Dieter Schwohn, de eigenaar van de tuin, de eerste ronde ge wonnen van een proces dat hij tegen de Bundesbahn heeft aangespannen. Sinds jaar en dag ploffen dage lijks de uitwerpselen van de treinreizigers van 42 meter hoogte in de tuin van de eiser neer. De rechtbank heeft zich ter plaatse op de hoogte gesteld van de „vuile regen" en kwam tot de conclusie dat de 'klager „de tuin niet kan gebruiken, er geen groenten kan verbouwen en dagelijks toiletpapier moet oprapen". Het weerwoord van de Bundes bahn dat het ombouwen van 13.000 wc's in jzijn treinen te duur zou zijn was volgens de rechte/- „niet overtuigend". De spoorwegen hebben aange kondigd tegen de uitspraak in beroep te gaan. Tot het zover is zal Schwon zich de ongevraag de bemesting moeten laten wel gevallen. lOdagenlangeen feestelijk bruisend Ahoy'. Vol nieuwtjes, demonstraties, attracties en... showsin lA* li Italiaanse sfeer. Maarook 'nexotisch-fruit-show, proeftheater, beeld en j geluid primeurs (de CD-I), 't muziekpaviljoen, modetheater, interieurideeën en keukens. Nog precies een week en het is Nationale Vrije Vogeldag. Duizenden mensen trekken er dan op uit om naar vogels te kijken. Gewapend met een verrekijker, een potlood en een opschrijfboekje. Want het is de bedoeling dat een uur lang alle vogels worden opgeschreven die worden waargenomen. Hoeveel het er zijn, wat hun gedrag is en in welk soort natuurgebied ze zich bevinden. Dat moet genoteerd worden op een speciaal telformulier van de Vogelbescherming (opgeven via tel.: 03404- 37744). Wie het formulier vóór 1 november opstuurt, maakt kans op een verrekijker. Wie zich nu meteen opgeeft als abonnee van de Leidse Courant (bon invullen en opzenden) krijgt de krant de eerste veertien dagen gratis. wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: I (Indien daartoe aanleid,ng beslaat, kan J Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) uen Hddy g 711848 003017 J 11.00-17.00uuren van 19.00-22.30. 'sZondags van 10.00-17.00 uur

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1