Kate, een zuster met diploma 's Kennis en ervaring gaan nooit met pensioen Vestdijk wordt in Duits vertaald C3 LENORE SMITH Morgen if, «1 V. MENSEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 ioor Hans Piët ang dat ze de rest van haar carrière zal moeten slijten I als verpleegster, is Lenore Smith niet. „Als je een vol gend personage overtuigend genoeg ïeerzet, zal het publiekje opnieuw net veel liefde in de armen sluiten. Natuurlijk blijven er altijd mensen lie zich mijn rol in 'The restless •ears' dat in de Nederlandse versie loor RTL 4 wordt uitgezonden als Goede tijden, slechte tijden') herin ieren. Aan het begin van mijn loop- iaan speelde ik daarin Dian Alberts, laar slapeloze nachten over type- :asting heb ik nooit gehad", zegt de ictrice die de verpleegster Kate Wel- ings speelt in de Australische serie Flying doctors'. Vanaf vandaag is lie reeks weer bij de VARA op tv te ien. ,enore, die samen met haar levens- >artner Christopher Stollery (hij peelt piloot John Johnson) even in Nederland is, heeft een warme uit- traling. Zij oogt op aanraak-afstand lovendien een stuk aantrekkelijker an op het scherm. „Christopher en' k hebben twee maanden uitgetrok ken om Europa te bekijken. Niet dat fve dat van plan waren, maar toen de Uitnodiging kwam om de Zilveren 'Doordat we volledig op elkaar waren aangewezen, werden we een hecht team. Maar het mooist waren de twee laatste series. Het was de periode dat ik, buiten beeld, verliefd werd op Christopher'. Televizier Tulp in ontvangt nemen, dachten wij: Europa is zo ver weg, we kunnen er maar beter direct wat rondkijken". Lenore zette haar rol van Kate zó overtuigend neer dat ze in eigen land door de Vereniging van Verpleeg sters werd benaderd om in een aan tal voorlichtingsfilmpjes op te tre den. Lenore: „Dat heb ik gedaan. Tijdens die opnamen kwam ik ook op de intensive-care van het ziekenhuis terecht. Dat vond ik behoorlijk ang stig omdat ik op dat moment werd geconfronteerd met te vroeg geboren baby's, maar ook met een 16-jarige jongen, die net een hart-operatie achter de rug had. Emotioneel ben je daar niet op voorbereid, zeker niet als je altijd televisie-verpleegster bent geweest. Toch ben ik door de ja ren heen behoorlijk gediplomeerd geworden. Ik weet bij voorbeeld waar verpleegsters het over hebben wanneer bepaalde behandelingsme thoden worden besproken. Tijdens het filmen stonden dokters en ver pleegsters aan de zijlijn klaar om ons, wanneer nodig, te assisteren. Vooral in het begin waren er veel scènes waarin medische handelin gen werden verricht. Bovendien word je een snelle leerling wanneer een groot deel van het kijkpubliek uit verplegend personeel bestaat". Gestopt 'Flying doctors' is in Australië in middels gestopt. De laatste opnamen van de zes jaar geleden als mini-serie gestarte reeks waren rond Kerstmis vorig jaar. Lenore: „De serie werd deels betaald door de BBC en die zat niet echt op nog meer afleveringen te wachten. Ze heeft nog genoeg mate riaal tot 1996. Er is nog wel een spin off gemaakt met onder anderen mijn televisie-zus Penny en het hotel- echtpaar Vick en Nancy, maar die is inmiddels ook gestopt. Of er nog ooit nieuwe afleveringen van de 'doctors' Bernardo Bertolucci Sportverkiezing bij Mies Bouwman M i-T Aies Bouwman zal in een extra en bijzondere aflevering van 'In de hoofdrol' bekendmaken wie de beste sportman, sportvrouw en sportploeg van 1992 worden. Die sporters staan dan tegelijkertijd centraal in het programma van Mies, die afgelopen zaterdag nog achter de schermen actief was bij het Gouden TeleVizier- gala. De speciale 'In de hoofdrol' wordt woensdagavond 23 december uitgezonden. Het is voor de 42ste keer, dat de AVRO deze sportverkiezing organiseert. Bertolucci filmt in Kathmandoe De e Italiaanse filmregisseur Bernardo Bertolucci is in de Nepalese hoofdstad Kathmandoe begonnen met de opnames voor zijn nieuwe produktie 'Little Buddha' De film speelt zich af tegen een moderne Amerikaanse achtergrond, maar grijpt tevens terug op het het leven van de Indiase prins Siddhartha Gautama, de grondlegger van het boeddhisme. De hoofdrollen worden gespeeld door Keanu Reeves 'Bill and Ted's excellent adventure' en Chris Isaak 'The silence of the lambs'Het scenario is geschreven door Mark Peploe en Rudy Wurlitzer en de produktie is in handen van Jeremy Thomas, die eerder met Bertolucci samenwerkte in 'The last emperor' en 'The sheltering sky'. 'Little Buddha' wordt onder meer opgenomen in de Kathmandoe- vallei, de laaglanden van Zuid- Nepal, waar Buddha is geboren, en de bergstaat Bhutan. Ook wordt gefilmd in het Amerikaanse Seattle. Paragnost voorspelt zijn eigen sterven De e bekende paragnost Cor Heilijgers uit Apeldoorn is op 72- jarige leeftijd overleden. Heilijgers was vanaf 1950 bij een groot aantal gevallen van vermiste personen betrokken. Hij schreef ook drie boeken over parapsychologie, waaronder het dit jaar uitgekomen 'Visies van een paragnost'. Al op tienjarige leeftijd zou de paragnost voorspeld hebben dat hij op 72-jarige leeftijd ging sterven. In april zei hij in een interview met de Apeldoornse Courant: „Op 7 maart D. SWART Zodra mensen mij omstandig gaan uitleggen waarom, hoe en in welke mate ik een verhandeling zou moeten schrijven over een onderwerp dat niet mij, maar kun ter harte gaat en zij er óók nog bij vertellen wat er zo leuk aan is, krijg ik de neiging om in valsheid het tegenovergestelde te doen van wat van mij verwacht wordt, daarmee voor eens en voor altijd afrekenend met het vermoeden dat ik een verzoeknummer ben. Ik ben dan ook tegen werelddierendag. Ik hou al niet zo van feesten en gedenkdagen, die ons structureel door kalenders als thema's worden opgedrongen en dus helemaal niet van commerciële mottodagen, waaraan wij bij het afscheuren van wéér een kalenderblad herinnerd worden, omdat we ze anders over het hoofd zouden zien. Vaderdag, moederdag, dierendag, ze kunnen me als dagen gestolen worden, omdat, ze één voor één getuigen van een liederlijk fragmentarisme en bedacht en in tact worden gehouden door mensen, die van een gelijkwaardig verdeelde aandacht nog nooit hebben gehoord. Al die dagen hebben hun betekenis ontleend aan een slecht geweten, dat zodoende op deze wijze, één keer per jaar en pijlsnel, binnen vierentwintig uur kan worden afgekocht. Morgen is het werelddierendag; een om duistere redenen geheel van andere dagen geïsoleerd hoogtepunt voor met name de hond, die als autonome tegenprestatie eerst zesendertig seconden móói moet gaan zitten, voordat eindelijk zijn bot de kamer doorklieft. Zoek! En daar gaat Bello, die zich godzijdank niet verplaatst in de gevoelens waarmee de worp wordt begeleid, want anders zou I hij met kalme onverschilligheid j denken: krijg de kolere maar. Hij zoekt! Waarachtig hij zoekt op zijn eigen dag het bot, waarvoor hij eerst in een onhandige houding tot zesendertig moest tellen. foto Dijkstra Lenore Smith en Christopher Stollery aan de wandel in Amsterdam. komen, is een vraag die ik niet kan beantwoorden". Lenore heeft geen spijt van al die ja ren 'Flying doctors'. Door de kwali teit van regie en acteren werd de se rie binnen de industrie, maar ook bij de kijker, hoog aangeslagen. Lenore kreeg twee onderscheidingen als beste actrice. Bovendien had ze een prima werk-relatie met Robert Grubb (dokter Geoff Standish). „We vonden het heerlijk om met elkaar samen te werken, stopten om die re den, ook zonder de camera, veel tijd en energie in de karakters en hielpen de schrijvers bij het ontwikkelen van onze personages". Met de komst van nieuwe schrijvers veranderde de inhoud. De actie maakte uiteindelijk plaats voor een meer soap-achtige aanpak. „Toch heb ik veel dierbare herinneringen. Zo heb ik echt genoten van het sei zoen dat ik ging trouwen met Geoff en de romantiek van het scherm droop. Met elkaar gelachen hebben we vooral toen Liz Burch (dokter Chris Randallnog in de reeks zat. De eerste vier jaar had het filmen veel weg van een schoolreisje. De op namen werden gemaakt in Miniyip. een dorpje op zo'n vier uur rijden van Melbourne. Doordat we volledig op elkaar waren aangewezen, wer den we een hecht team. Maar het mooist waren de twee laatste se ries". Lachend: „Het was de periode dat ik, buiten beeld, verliefd werd op Christopher". ben ik 72 geworden, het is nu bijna zover. Ik heb een gezonde geest, die huist in een ongezond lichaam. Ik lijd aan gewrichtsslijtage en bloedvatvernauwing; de benen willen niet meer. Dat irriteert me. Maar ik ben klaar voor de dood; die geen eind is, maar een nieuw begin. En ik zal er beslist geen zin in hebben in dit tranendal terug te komen". In zijn laatste boek laat Heilijgers weinig heel van de paranormale wetenschap. „Er schuilt veel kaf onder het koren en vaak worden mensen met pure onzin geconfronteerd". Oh Michael! Flauwvallende fans, afgesloten straten en een kwart van de politie van Boekarest op de been. Dat beeld bood de Roemeense hoofdstad toen Michael Jackson daar een concert gaf in het kader van zijn 'dangerous' wereld tournee. Het enige optreden van de megaster in Oost-Europa wordt vanavond integraal door Veronica uitgezonden. Constantijn voldoet belastingschuld D e vroegere koning Constantijn van Griekenland heeft zijn oude belastingschuld voldaan. Het Griekse parlement stemde in met een wet die regelt dat de voormalige monarch, die in 1967 het land verliet, zijn schuld mag betalen door een miljoen dollar contant te voldoen. De rest moet worden betaald door overdracht aan de staat van een stuk grond en een buitenhuis met een gezamenlijke waarde van 2,4 miljoen dollar. f «sm j^r' eoactie oke Korving Het woord 'oud' neemt Wout van Door nik zelden in de mond. De oprichter van Gilde, de organisatie die mensen van bo ven de vijftig of ouder stimuleert hun kennis en ervaring door te geven, heeft het min of meer uit zijn woordenschat verbannen. Want wat is oud? Neem nu de Amsterdammer van in de tachtig die studenten rondleidde door de hoofdstad. Hij zette er zo stevig de pas in dat de jongeren hem halverwege de wandeling vroegen even te stoppen. Toch spreekt ook Van Doornik van de Informatiemarkt voor Ouderen. Hij moet wel; de aanduiding is niet door hem bedacht voor de bijeenkomst die jaarlijks in de Nieuwe Kerk in Amster dam wordt gehouden. Gilde is daar dins dag en woensdag weer present. Met ruim honderd andere instellingen en clubs staat de organisatie klaar om be zoekers te ontvangen. De laatste Deze tiende informatiemarkt is tevens de laatste. De Stichting De Nieuwe Kerk stopt met het evenement nu in het hele land dergelijke markten zijn. „Je hebt jezelf dan overbodig gemaakt", zegt Sandra Rottenberg van de stichting. Ouderen zijn volgens haar beslist niet van het programma geschrapt. „We blij ven iets voor deze groep doen, alleen in een andere vorm Van Doornik noemt het verdwijnen van de markt een verlies. Het initiatief mag foto Jacques Zorgman 'Ik vind het een wonderlijke verspilling van kwaliteit om mensen zo maar te negeren', zegt Wout van Doornik. dan navolging hebben gekregen, maar I met die van de Nieuwe Kerk, zegt hij. hij is niet onder de indruk van deze eve- Voor bezoekers is deze markt een bron nementen. Ze zijn niet te vergelijken van informatie. Van Doornik: „Veel mensen hebben geen flauw idee van de voorzieningen die er zijn, zoals op cultu reel- en sociaal terrein". Volgens hem zijn ze evenmin op de hoogte van wat er aan aanbod is om kennis op te doen. „Ze kunnen naar de middelbare school, uni versiteit of een opfriscursus volgen in de basis-educatie. Maar er zijn bij voor beeld ook studiebijeenkomsten voor mensen van boven de vijftig; de moge lijkheden zijn echt gigantisch". Gilde wil de leemte vullen nu de markt ophoudt te bestaan. De organisatie, die inmiddels ook een vrijwilligerscentrale runt, heeft het plan begin volgend jaar in Amsterdam een adviesbureau te ope nen voor tijdsbesteding. „Mensen kun nen bij ons binnenlopen voor een ge sprek; wij proberen dan boven tafel te krijgen welke richting iemand op zou moeten gaan". Andere steden zullen snel volgen, ver wacht Van Doornik. Met Gilde, in 1984 in de hoofdstad opgericht, is dat ook ge beurd. Inmiddels dragen in tachtig plaatsen vrouwen en mannen hun ken nis en ervaring over aan anderen. In het buitenland is het initiatief eveneens overgenomen. Zo zijn er Gildes in onder meer Duitsland, Frankrijk en Engeland. Van Doornik heeft psychologie van het ouder worden gestudeerd. Als sociaal- gerontoloog was hij indertijd betrokken bij de cursus 'Pensioen in zicht'. Hij ont dekte niet alleen dat de mensen die naar de cursus kwamen steeds jonger wer den, maar dat zij zich ook steeds later oud gaan voelen. „Wie nu uit het ar beidsproces stapt is gemiddeld 55, ter wijl je voor je tachtigste absoluut nog niet tot de ouderen behoort. Er is een nieuwe levensfase ontstaan, waarin mensen actiefin de maatschappij willen blijven. Op de cursussen kregen wij er geregeld vragen over; wij stonden dan met de mond vol tanden". Als er geen taken zijn voor de groep van tussen de 55 en tachtigjaar, dan moeten we die gaan creeëren, vond Van Door nik. Zo onstond Gilde. „Er is een hoe veelheid aan kennis bij deze mensen. Zij kunnen ervaringen doorgeven uit hun beroep of hobby, maar ook wat levens omstandigheden betreft. Een vrouw die een gehandicapt kind heeft grootge bracht, kan een jong gezin in dezelfde omstandigheden vertellen hoe zij dat heeft gedaan". Volgens Van Doornik zou ook de samen leving deze groep meer mogelijkheden moeten aanreiken. „Het maatschappe- lijk isolement is voor de meesten een on verteerbare situatie. Ik vind het een wonderlijke verspilling van kwaliteit om mensen zo maar te negeren. Want wie zich ontkend voelt, komt in het me disch circuit terecht; je bent dan eerder oud dan nodig zou zijn". De Informatiemarkt voor Ouderen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam is dinsdag en woensdag van tien tot vijf uur geo pend. De toegang is gratis. Waar slaat dat nu op, werelddierendag, als de kat des huizes vindingrijk wordt verrast met drie ons soepvlees en vervolgens op 6 oktober geacht wordt weer genoegen te nemen met zo'n ordinair blik, waarvan hij na driejaar ongeneesbaar uit zijn bek gaat stinken? Wat is er zo leuk aan voor het konijn, dat onder aanmoediging en groot genoegen van volwassenen één keer per jaar door die gemene kleuters uit zijn kooi wordt getrokken, vervolgens aan één poot omhoog wordt getild onder het zingen van: er is er éénjarig, en dus onderwijl rochelend doodsangsten uitstaat en eenmaal veilig doch spastisch terug achter de tralies ter compensatie twee blaadjes ongewassen sla extra krijgt toegefrommeld, inclusief luis. Mijn dieren doen niet mee aan werelddierendag. Ik evenmin. Wij hebben die flauwekul niet nodig. Onze verstandhouding is nog nooit aan een kalender gebonden geweest. Die van mij vreten gewoon in vreugde elke dag de oren van mijn kop, maar zij krijgen wel elke dag een hand. Ik krijg er ook uit dankbaarheid één terug. U ook. Maar alleen morgen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17