v mbmik Het raadsel van de Bende van Nijvel MAMMA. KAN JE DE WAS OPHANGEN AAN DE NULLIJN HET ANTWOORD STAAT IN DE KRANT Oude socialist gooit hoge ogen bij presidentsverkiezing Guyana Buitenland ADMINISTRATEUR m/v ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Leidse Courant I ZATERDAG 3 OKTOBER 1992 Idoor BERT WILKINSON GEORGETOWN Maandag wordt in Guyana voor het eerst sinds de onafhanke lijkheid van Groot-Brittannie in 1966 een vrije presidentsverkiezing gehouden. Vol gens opiniepeilingen is de beste kans weg gelegd voor de 74-jarige Cheddi Jagan, lei der van de Marxistische Progressieve Volkspartij, een partij die wordt gedomi neerd door zogenaamde Oostindiers. Hoewel de politieke partijen hun best heb ben gedaan om raciale overwegingen bui ten de verkiezing te houden, lijkt de tijd rijp voor een overwinning van de Oostindiërs, zoals de afstammelingen worden genoemd van plantagearbeiders die na afschaffing van de slavernij uit India werden gehaald om de zwarte slaven op de plantages te ver vangen. Sinds de onafhankelijkheid heeft de zwarte minderheid, die van de eerder aangekomen slaven afstammmen, de dienst uitgemaakt in Guyana. Volgens cri tici is de door zwarten gedomineerde rege ringspartij Nationaal Volkscongres er al leen door verkiezingsfraude in geslaagd de meerderheid haar macht te onthouden. Onder internationale druk en na overleg ging van harde bewijzen van verkiezings fraude heeft het Nationale Volkscongres eerlijker verkiezingsregels moeten aanne men. Zwarten vrezen nu volledige over heersing door de Oostindische meerder heid, terwijl de Oostindiërs zeggen dat het nu eens hun beurt is om te regeren. De Oostindiërs maken 52 procent van de bevol king van 751.000 zielen uit en de zwarten 40 procent. De rest van de inwoners van Guyana, een Engelssprekend land dat in het oosten grenst aan Suriname, zijn etni sche Portugezen en Chinezen en inheemse indianen. Raciale tegenstellingen, die in de jaren zestig nog tot hevige rellen met 150 doden en enorme schade leidden, zijn door de jaren heen sterk afgenomen, wat onder meer tot uitdrukking komt in duizenden gemengde huwelijken. Sommige mensen vrezen echter dat de presidentsverkiezing de oude animositeit weer kan doen opvlam men. President Desmond Hoyte, die het in de opiniepeilingen aflegt tegen Jagan, heeft de kiezers opgeroepen niet te letten op ras, maar te kijken naar de economische groei die Guyana de afgelopen jaren heeft door gemaakt. Onder supervisie van het Inter nationaal Monetair Fonds is Guyana be gonnen zijn staatsbedrijven te privatiseren en is de economie vorig jaar met 6,1 procent en in de eerste helft van dit jaar met 7 pro cent gegroeid. Opdeling van het land naar ras zou „een weg naar afbraak" betekenen, waarschuwde Hoyte. Guyana is onder de socialistische economie van Hoyte's voorganger Forbes Burnham zo sterk verarmd dat veel mensen het land hebben verlaten om elders werk te zoeken. Hoyte kwam aan de macht na de dood van Burnham in 1985. Jagan, die in de jaren vijftig en beginjaren zestig onder de Engelsen als premier heeft gediend, verloor in 1964 de eerste presi dentsverkiezingvan Burnham. De Verenig de Staten steunden Burnham, in wie zij een minder radicaal kandidaat zagen dan in Ja gan, die zij beschouwden als een gevaarlijke subversieveling die de Sovjetunie invloed zou geven in Zuid-Amerika. Na zijn verkie zing schoof Burnhem echter snel naar links op. Jagan, een tandarts, heeft mede onder invloed van de teloorgang van de Sovjetu nie zijn standpunten gematigd. Hij heeft in vesteerders verzekerd dat hij de privatise ringsoperatie van Hoyte zal voortzetten. Om eventuele raciale spanningen te vermij den heeft hij een zwarte kandidaat voor het vice-presidentschap voorgedragen en be loofd dat zijn regering vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen zal omvatten. Ook de derde partij van Guyana, de Allian tie van Werkende Mensen, heeft maatrej® len genomen om raciale spanningen te vfl mijden. De partij heeft een vierkoppige lH ding aangesteld, bestaande uit twee Oost® diërs en twee zwarten. Om te kunnen re J ren heeft een partij alleen een relatie® meerderheid nodig. Jagan en Hoyte zuil® naar verwachting 90 procent van de sten men onder elkaar delen. Volgens politie* waarnemers heeft alleen verkiezingsfraude Jagan in het verleden van een overwinniiT afgehouden. Na de hervorming van hj kiesstelsel heeft Hoyte de presidentsverkil zing nog tweemaal uitgesteld. Om de kaj op fraude zoveel mogelijk uit te sluiten de verkiezing worden gadegeslagen d< enkele honderden buitenlandse waar Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL De stapel dos siermappen heeft inmiddels een hoogte bereikt van 35 meter. Ruim 400.000 bladzij den zijn er volgeschreven over de Bende van Nijvel, het moordcommando dat tussen september 1982 en novem ber 1985 verantwoordelijk was voor een ware terreur- golf in de Belgische provincie Brabant. Daarbij werden 28 mensen gedood en raakten tientallen gewond. De daders zijn nooit gevonden en het is maar de vraag of dat ook nog wel zal gebeuren. Het was deze week precies tien jaar geleden dat bij een overval in Wavre een dode te betreuren viel. Er was toen nog helemaal geen sprake van een 'Bende van Nijvel', hoogstens een 'bende van de restaurants en de super markten'. Dat waren zo'n beet je de actieterreinen waar de gangsters hun slag sloegen. De paniek bij politie en bevolking ontstond pas, nadat bij een roofoverval op de Colruyt-su- permarkt in Halle een klant werd neergeschoten. Behalve bij Colruyt sloegen de criminelen ook toe bij concur rent Delhaize, de supermarkt keten die op dit moment zijn 125-jarig bestaan viert, maar daarbij de zwarte dagen uit haar geschiedenis onvermeld laat. Op 16 september 1983 werden voor het Colruyt-filiaal in Ni- velles een echtpaar en een rijks wachter vermoord. Aan deze bloedige aanslag in 'Nijvel' ont leende de bende haar naam. De gangsters opereerden altijd volgens hetzelfde scenario, waarbij gebruik werd gemaakt van zware vuurwapens, zoals de in België gemakkelijk ver krijgbare riot-gun, en een snelle Golf GTI. Het was pas later dat de Belgische rijkswacht besloot hetzelfde model auto aan te schaffen, omdat ze met hun VW-busjes, trage Volvo's of Landrovers niets konden uit richten tegen de mobiele moor denaars. Tijd stil Na een eerste terreurgolf in 1982 en 1983 bleef het een tijd lang stil rond de Bende van Nij vel. Er werden verdachten op gepakt, maar wegens gebrek aan bewijs weer op straat gezet. En zelfs de extra veiligheids maatregelen die 's avonds in de buurt van de warenhuizen wa ren getroffen, werden weer op geheven. De bende was in het niets ver dwenen, zo leek het, maar in feite moest het ergste nog ko men. Op vrijdag 27 september 1985 sloeg het gezelschap kei hard toe. In Braine-L'Alleud en Overijse werden op dezelfde dag twee filialen van Delhaize beroofd. Er vielen in totaal acht doden. De overvallers, vermomd met maskers, waren vlak voor het sluitingsuur schietend de win kels binnengelopen. In Overijse werd een caissière zonder par don doodgeschoten. Bekend is de foto van een verlaten par keerplaats met op de achter grond de verlichte supermarkt. Op het asfalt ligt het fietsje van een 14-jarig slachtoffer, een stukje verder het lijk van een volwassen man. De buit in Overijsse bedroeg amper 600.000 frank (33.000 gulden) en in Braine l'Alleud werd zelfs nog minder meegenomen. De laatste overval was twee maanden later in Aalst, dit keer op een zaterdagavond. Drie gangsters stormden schietend de Delhaize-supermarkt bin nen. Acht klanten verloren het leven, onder wie een gehandi capte vrouw die van dichtbij uit haar rolstoel werd geschoten. De bende ging er vandoor met 200.000 frank, zo'n 11.000 gul den. Terreur Het was de criminelen blijkbaar niet om het geld te doen, maar eerder om het geweld, de ter reur. De doelwitten lagen meestal aan de rand van de snelweg, waardoor de bende weer even snel kon verdwijnen als ze gekomen was. Toch wer den na de overval in Aalst zes verdachten opgepakt en bleef het sindsdien rustig. Véél te rustig, vinden velen. Het onderzoek naar de Bende van Nijvel speelt zich af in het mistgordijn van de Belgische rechtspraak. De onderzoeksge gevens zijn herhaaldelijk van het epe naar het andere arron dissement verhuisd. Elkaar be concurrerende magistraten hebben, zo lijkt het, andere be langen dan de zaak op te lossen. Op dit moment ligt de 35 meter hoge stapel dossiermappen bij een rechter in Charleroi, die in zijn onderzoek wordt bijge staan door zestien politieagen ten. Volksvertegenwoordiger Hugo Coveliers, die deel uitmaakte van een parlementaire onder zoekscommissie rond de Bende van Nijvel, heeft meerdere ma len verzucht dat het juridisch gekonkel alleen maar tot doel heeft de zaak in de doofpot te stoppen. Staatsgreep Het. optreden van de Bende van Nijvel en de behandeling van de zaak door justitie leidde in Bel gië tot een stroom van specula ties en geruchten. Om het zinlo ze geweld te verklaren werden extreem-rechts en extreem links er bij gesleept, zonder ove rigens iets te bewijzen. De ben de zou ook het speeltje zijn ge weest van de extreem-rechtse tak binnen de rijkswacht, die zodoende een vrijbrief wilde verkrijgen voor een staats greep. Van de zes verdachten die na de aanslag in Aalst werden aange houden, heeft alleen de gang ster Philippe De Staercke toe gegeven lid te zijn geweest van de bende. In november 2005 is de zaak verjaard. Maar het valt te betwijfelen of de waarheid voor die verjaring aan het licht komt. Vermoedelijk heeft de bende toch niet helemaal poli tiek ongebonden gehandeld en is dat de reden waarom in Bel gië deze affaire maai' ook vele andere kwesties nooit tot op de bodem kunnen wor den uitgezocht. De snelle veroordeling door de rechtbank van Breda van een inwoner uit Woensdrecht die twee Belgische meisjes om het leven heeft bracht, werd in Bel- gië door juristen met belang stelling gevolgd. Een deskundi ge zei daarover op de radio dat zo'n vlotte afhandeling in Bel gië, waar een deel van de recht spraak door leken wordt uitge oefend, ondenkbaar zou zijn. De zaak van de man uit Woens drecht is natuurlijk niet te ver gelijken met de Bende van Nij vel, maar uit de reactie van de jurist was iets van jaloezie en een voorzichtig pleidooi voor beroepsrechtspraak te bespeu- De Bende van Nijvel koos voor geweld bij de vele supermarktovervallen. Inderdaad, dat kan!!! U kunt elke vrijdag in de ie door rubriek "Automarkt" uw advertentie plaatsen met 40% KORTING. U kunt van dit aantrekkelijke aanbod gebruik maken als u in dezelfde week (maandag t/m donderdag of zater dag) een mm kleintje in de Sijthoff Pers Dagbladen* plaatst. Op deze creatieve en goed leesbare pagina kunnen uw potentiële kopers, onze 479.700 lezers, in het weekend hun toekomstig vervoermiddel uitzoeken. OP DE VOLGENDE MANIERENOPGEVEN: JU, U KUNT UW ADVERTENTIE vy tN AAN DE BALIE: AV Stadsvëstiging Den Haag, VjAl Spuistraat 71/hk. Spui. Hoofdkantoor Plaspoelpolder Rijswijk, Koopmansstraat 9 Vestiging Delft, Verwersdijk 6 Vestiging Gouda, Markt 26 Vestiging Leiden, Stationsweg 37 Vestiging Zoetermeer, Pilatusdam 15 Vestiging 's-Gravenzande, Sand Ambachtstraat 47 Vestiging Lisse, Berkhoutlaan 7 FAX: 070-3.19.17.26 TELEFONISCH: 070-3.95.03.04 - 015-12.67.00 - 01820-127.44 - 02521 -19007 - 071 -122.244 - 079-16.40.44 - 01748-14.411 PER BON: elke vrijdag in uw krant SCHRIFTELIJK: Advertentie-afdeling Sijthoff Pers, Antwoordnummer 2345, 2500 VG Den Haag Haagsche Courant/Dagblad Het Binnenhof, yy Goudsche Courant, Leidse Courant. ADVERTENTIEBEDRIJF UST Roeland Druk bv Adviseur, leverancier van drukwerk aan een uitgebreide klantenkring uit diverse bedrijfs takken Efficient en accuraat werkend Met drukpersen voor eenvoudig zwart/wit werk tot full colour Al tientallen jaren aktief als een solide werkend bedrijf, met vakbekwarqe medewerkers Roeland Druk bv Een kompleet drukwerk service-pakket, van ontwerp tot distributie Wij zoeken op korte termijn een die na een mwerkperiode leiding geeft aan onze administratie Tot de werkzaamheden behoren om het verzorgen van belastingaangiften, zoals loonbelasting en omzetbelasting, het creëren van managementinformatie en voorbereidende werkzaamheden t.b.v. de jaarrekening We stellen ons voor dat kandidaten een MBA-opleiding afgerond hebben en reeds ervaring hebben opgedaan in een soortgelijke functie Leeftijdsindicatie tussen 30 en 35 |aar INTERESSE IN DEZE FUNKTIE Zend dan uw sollicitatiebrief naar Roeland Druk bv. met een opgave van uw opleiding en ervaring, t.a.v. de heer A. Jellema. Bellen mag ook. Roeland Druk Ijv grafische communicatie Het gaat om betere levenskansen. En eigenlijk is beter nog niet goed genoeg. Onroerend goed informatie Prijsontwikkeling bestaande ia Hypotheek informatie 5 jaar vaste rente met gemeentegarantie Geldvers trekker werke- opge- lijke geven Geldverstrekker rente rente GAK Pensioenfonds 8,89 8,5 ZwitserLeven Amersfoortse Centr Volksbank Nederl.Hyp.Bank Bank Mees Hope 9,31 8.7 Stad Rotterdam 9, Nederlanden 1870 9.38 9,0 Bouwfonds Limburg 9.39* 8,9 Friesland Bank Geldverstrekker Bouwf. Rente Rust Rabo Rente Stabiel Roparco Krediet SNS Netto Lasten RABO Hypoth.Bank 9,93 9.3 WUH Lage Lasten 9,2 alleen annuïteit Deze gegevens zijn ontleend aan het NVM-Stappenplan Samen met Uw NVM-makelaar of NVM Hypo- theekshopadviseur kunt u met dit plan de voor u juiste hypotheek kiezen. Het NVM-Stappenplan rekent met alle van belang zijnde faktoren en wijst U op die manier de weg naar een objectief en des kundig hypotheekadvies Peildat i: 28 september 1992 Bron: NVM-Stappenplan Om een juiste vergelijking te kunnen maken zijn alleen de 5-jaarstaneven vermeld. Per geldgever zijn uiteraard andere rentevastpenoden mogelijk. De werkelijke rente bestaat uit de opgegeven rente plus een aantal variabele elementen zoals afsluitprovisie, afboe kingstijdstip aflossing e d. Voor hypotheken zonder gemeentegarantie is dé rente voor standaardhypotheken in de meeste gevallen 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden nog hogere opslagen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12