Noordwijkse susploeg mogelijk ook actief tijdens de feestdagen Schooltuinen in Sassenheim zijn straks weer begaanbaar Leiden Omgeving B O BOUWPLANNEN? rbvcu Verzorgingshuizen in Rijnstreek gaan samenwerken ÏJGD begint spreekuur Reizigers 4 Gratis inleveren asbest in Alphen WEEKEINDE Leidse Courant zaterdag 3 oktober 1992 i tj C Al-bedrijf onderzoekt wensen van abonnees ALPHEN AAN DEN RIJN - Een dezer dagen valt bij 5000 willekeurige adressen van kabelabonnees in Alphen een enquêteformulier van het ge meentelijk CAI-bedrijf in de brievenbus. Op dit moment kunnen de kabelabonnees in Alphen over een 16-tal televi siekanalen en 24 radiozenders beschikken. In de toekomst kan dit aantal belangrijk worden uitgebreid, met name door het aanleggen en toepassen van glaskabelvezels. In Alphen is men momenteel bezig met de ombouw van het hoofdnet op glasvezel. Het CAI-bedrijf onderzoekt on der meer de belangstelling voor een basis-pakket en een plus pakket. Om tot een goede afwe ging te komen is het van belang dat vooraf inzicht wordt verkre gen in het kijk- en luistergedrag van de kabelabonnees. Daartoe is door het CAI-bedrijf in sa menwerking met het bureau Research voor Beleid de ge noemde enquête samengesteld. advertentie: OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «_m AC/*. Fabriek en showroom: De Lasso 60. Ftoetotarendsveen. teL 01713-15361 - tetetax 01713-15202 deceuninck E fJNSTREEK - Twaalf przorgingshuizen in de jjnstreek gaan hun krach- D|n op een aantal terreinen indelen. Op dinsdag 13 ok- t1ber wordt daarvoor de niichting Samenwerkende '^rzorgingstehuizen Rijn- I treek officieel opgericht. jet de samenwerking hoopt •lorzitter J. Dreschler van de i BVR in oprichting op een kwa liteitsverbetering en een kos- Tnbesparing. De samenwer- jng betreft die tussen de ver- JaTWIJK Voor mensen die iisplannen hebben naar gebie- fen waarvoor inentingen nodig r|n, start de GGD Duin- en Bol- jnstreek een speciaal reizi- jfcrsspreekuur. Tijdens het breekuur krijgen reizigers Jjborlichting over hoe gezond te Jij ven in de tropen. Daarnaast jjinnen ze zich laten inenten !l|gen een aantal infectiezieke- '|n als difterie, tetanus, geel- ucht, tyfus en gele koorts, iqebieden waar inentingen no- "|g zijn, zijn Midden- en Zuid- rjmerika, Afrika, Zuidoost-Azië nfi het Midden-Oosten. Het is mlgens de GGD verstandig mi- ^maal zes weken voor het ver bek naar een van deze gebie- en contact op te nemen, om tij- Ig de benodigde injecties te Tijgen. Jet reizigersspreekuur wordt afspraak gehouden op iedere pnderdagmiddag bij de GGD '•juin- en Bollenstreek, gebouw JjHet Kwadrant', Schimmelpen- inckstraat 10 in Katwijk. Don- Jerdag 8 oktober vindt het eer- rl|e spreekuur plaats. Wan wilde iverval plegen WASSENAAR - Een 36-jarige San uit Den Haag is gisteren jjpor de Wassenaarse politie pngehouden toen hij zich in sjet zuidelijk deel van de stad pat verdacht ophield. Hij bleek ti het bezit van een namaakpis- iOol, dat wel heel echt leek, en (en bivakmuts. Bij verhoor be kende hij een overval op iemand p willen plegen. De politie Aeeft hem weer moeten laten i aan, maar niet nadat hij een og openstaande boete van 750 ulden had betaald. zorgingshuizen in Alphen, Nieuwkoop, Langeraar, Koude kerk, Hazerswoude, Woubrug- ge, Roelofarendsveen, Zoeter- woude en de Dillenburg in Lei derdorp. Volgens Dreschler, die tevens directeur is van verzorgings huis Woudsoord in Woubrugge, zijn de huizen betrekkelijk klei ne organisaties. Dreschler: „In de gezondheidszorg verandert alles snel. Overal zie je schaal vergroting. Wij zijn kleine in stellingen, die allen ons eigen karakter willen behouden. Maar een aantal dingen kun- NOORDWIJK - Het experi ment met susploegen in Noordwijk krijgt een vervolg en mogelijk zelfs uitbreiding. De susploegen bestaan uit vrijwilligers uit horecakrin- gen, die in samenwerking met de gemeente en de poli tie op zaterdagavonden worden ingezet om de over last van horecabezoekers te beperken. Uit een tussentijdse evaluatie is inmiddels gebleken dat hun in zet inderdaad effect sorteert. Zozeer zelfs dat al besloten is de activiteiten van de ploeg te ver lengen tot 25 oktober. Maar ook verdere 'uitbreiding is niet uit- ALPHEN AAN DEN RIJN Particulieren kunnen tot maximaal 30 kilogram asbest gratis afleveren in Alphen bij het depot voor klein che misch afval aan de Haven straat. Om de milieu-hygiënisch ver antwoorde afvoer van asbest houdend materiaal te stimule ren hebben B en W deze week besloten 5300 gulden hiervoor vrij te maken. Het asbest moet wel zijn verpakt in een dubbele plactic verpakking met de ver- nen wij wel samen doen". Als voorbeeld noemt hij de inkoop van levensmiddelen. „Als we met z'n twaalven inkopen bij één bedrijf, kunnen we grotere kortingen krijgen", aldus de voorzitter. Ook denkt hij het opzetten van gezamenlijke scholingsprogramma's voor medewerkers en het opzetten van een pool, waaruit alle twaalf de verzorgingstehuizen bij ziekte van het personeel kunnen putten. De nieuwe samenwerkings vorm brengt niet met zich mee dat er een gezamenlijke wacht- gesloten. Zo wordt eraan ge dacht de ploeg in te zetten tij dens feestdagen en wil men vol gend seizoen al in het voorjaar beginnen met het surveilleren. Adjudant M. Smilde beaamt het succes van de susploeg. „Ze lopen hoofdzakelijk op De Grent en dat blijkt goed te wer ken. Het zijn natuurlijk jonge lui onder de jongelui en dat lijkt meer aan te spreken dan wan neer wij mensen laten rondlo pen". De susploeg heeft geen be voegdheden. Men probeert met zachte drang en praten de hore cabezoekers in het gareel in casu op het trottoir te hou den. Dat blijkt heel aardig te lukken getuige de betrekkelijke melding van de inhoud. Parti culieren konden eerder alleen terecht bij gespecialiseerde be drijven die hiervoor verwer kingskosten rekenen. Meer dan 30 kilogram asbest wordt niet geaccepteerd. Men sen die grotere partijen bij het KCA-depot aanbieden, ontvan gen van de KCA-depothouder een gemeentelijke begeleidings bon waarna ze de partij asbest kunnen afleveren bij BFI aan de Steekterweg (voorheen Van Vliet). Overigens brengt de gemeente Alphen in samenwerking met lijst wordt opgezet. Ieder huis behoudt zijn eigen wachtlijst, omdat de mensen het recht heb ben om zich in te laten schrij ven voor de instelling met zijn of haar eigen voorkeur. De SSVR wordt op 13 oktober in Hotel Toor in Alphen offi cieel opgericht. Behalve Dresc hler zullen ook aanwezig zijn: J. Pool, (gedeputeerde Oude renbeleid van de Provincie Zuid Holland), K. Schotanus (plv. voorzitter van de Vereniging Nederlandse Bejaardenoorden) en L. van Vliet (consultant TRN Overheid/Non profit). rust op De Grent tijdens de za terdagavonden van het afgelo pen zomerseizoen. Des te op merkelijker gezien het feit dat het om de warmste zomer sinds jaren ging. Smilde is er daarom een voor stander van de susploeg vaker op De Grent te zien. „Tijdens de Kerstdagen bijvoorbeeld. Eer ste Kerstdag is het meestal rus tig maar op de dagen daarna kunnen we wel wat hulp ge bruiken", oppert de Noordwijk- se adjudant. Of dat inderdaad zal gebeuren zal dit najaar blijken. Dan zal door de horecaondernemers worden bekeken of de suscam- pagne voortgezet en eventueel uitgebreid zal worden. de GGD-Rijnstreek eind dit jaar een folder uit over asbest. In deze folder wordt de burger on der meer op de hoogte gebracht welke materialen asbest kun nen bevatten en welke maatre gelen getroffen moeten worden bij de verwijdering daarvan. Verwijdering van asbesthou dend materiaal levert namelijk risico's op voor de gezondheid. Als burgers vermoeden dat een te verwijderen materiaal asbest bevat, dan kunnen zij het beste even contact opnemen met het Infocentrum van de gemeente (tel: 01720-81231). Gehuld in oranje overalls verwijderen twee werknemers de asbestplaten uit de schooltuinen. SASSENHEIM - De Sas- senheimse schooljeugd kan met ingang van volgende week weer met een gerust hart tuinieren in de school tuinen van het Rusthoff- park. Twintig asbestplaten, met een totaal oppervlak van 30 vierkante meter, werden gisteren door het Rotterdam se bedrijf Meuva verwijderd. Het betreffende gedeelte van het park was tijdens de werk zaamheden niet toegankelijk voor het publiek. Bij het werk, dat de hele dag in beslag na men, werd uiterste zorgvuldig heid betracht. Veiligheidsadvi seur van Meuva, R. van den Bo gaard: „Die asbestplaten zou den bij beschadiging of losraken een ernstige bedreiging kunnen vormen voor de gezondheid van de kinderen die hier komen. Vandaar dat het gemeentebe stuur ons de opdracht heeft ge geven de boel weg te halen". Tijdens zijn uitleg, verschijnen in de lommerrijke omgeving voor de gelegenheid afgezet door roodwitte hekken twee medewerkers. Gehuld in oranje pakken, met handschoenen en laarzen met stalen neuzen en voorzien van maskers en zuur stof cilinders verwijderen ze de platen. „Ze werken twee uur om vervolgens een stop van een uur te houden. Omdat we hier in het park niet over de beno digde voorzieningen beschik ken, is in de Molenstraat achter het gebouw van woningbouw vereniging de Vooruitgang onze douchewagen neergezet". Voordat de mannen daarnaar toe worden gebracht trekken ze de besmette oranje overall uit en pakken die in. Het pak blijft achter in het park om later weer gedragen te worden. Het witte pak eronder wordt onmid dellijk weggegooid in specia le zakken. Tijdens het douchen houden de werknemers hun zuurstofmas kers op. Het douchewater wordt niet weggespoeld maar eveneens als besmet beschouwd en opgeslagen.' Woningen De asbestplaten worden bespo ten met een soort lijm om ver volgens hermetisch omwikkeld te worden met plastic folie. Zo wordt de boel begraven op de Maasvlakte.„De mensen ma ken wel eens bagatelliserende opmerkingen over het gevaar dat asbest op kan leveren. Alsof het allemaal zo vaart niet loopt. Ze moesten eens weten" aldus Van den Bogaard. Er zijn drie soorten asbest, waarvan de blauwe veruit het gevaarlijkste is. De witte soort, die verwerkt is in de platen in de schooltuinen, is minder ge vaarlijk. De vezels van deze as- bestsoort dringen niet door long- en hartwanden. Volgende week dinsdag zijn de mensen van het Rotterdamse bedrijf weer in Sassenheim. Twee huizen van woningbouw vereniging de Vooruitgang in de Molenstraat moeten onder handen worden genomen. In kelders, kruipruimten en bad kamers moeten de asbest af voerpijpen gesloopt worden. Het risico is daar echter aan zienlijk groter dan in het park. „Hier ging het om acht procent asbestdelen. In de woningen aan de Molenstraat gaat het om 40 a 50 procent". De huizen zul len dan ook helemaal worden ingepakt. De werkzaamheden in de Molenstraat zullen twee dagen in beslag nemen. e Met bijdragen van Frank Buurman, Rens Koldenhof en Moni- f que Roso. vMafiosi kj •a We leven toch in een gek land. i|Aan de ene kant laten huisei- igenaren woningen en andere 3panden leegstaan en verkrot ten totdat ze tegen de vlakte iq kunnen worden gegooid en er jj een luxe kantoor kan worden 3 gebouwd, waarvoor de toe komstige huurders zeker veel dmeer willen neertellen per '9 vierkante meter dan een paar 3 armzalige studenten of uitke ringstrekkers. Speculeren j| heet dat. Aan de andere kant Izijn er nog steeds honderddui zenden woningzoekenden, g waarvan er in Leiden alleen al :I tienduizend staan ingeschre- 9 ven. -JEn zo kwam de kraakbewe- Hging op. Want in een normale Is samenleving, waar ethiek de jj normen en waarden bepaalt, l7: kan en mag het niet zo zijn dat fj duizenden huizen leegstaan 4 alleen omdat de eigenaar ze Jgraag wil laten verpauperen. Krakers kraakten huizen met Ei een vooropgesteld doel: een 3 dak boven hun hoofd, en liefst !J nog dat van een harteloze 3 pandjesbaas. Toen werd er ij nog gekraakt uit idealistische 4 overwegingen. Maar de tijden zijn veranderd. INog niet zo lang geleden werd de leegstaande Rex-bioscoop in de Haarlemmerstraat het domein van krakers. Maar in plaats van matrassen en een oude gitaar met twee snaren, kwamen er tafels, stoelen, een i bar, een podium en een groot beeldscherm. Niks kraak pand, cultuurpand! En on danks een erg weigerachtige eigenares, lijkt iedereen op de hand van de krakers. Niet in het minst omdat ze hun zaak jes heel erg goed voor elkaar hebben: subsidie-aanvraag, erkenning als particuliere cul turele instelling, het bestem mingsplan laat hun activitei ten toe. Maar zij doen tenminste nog wat voor de samenleving. Je kunt je verbazen over de luxe appartementen in het oude pand van Brill aan de Oude Rijn. Waar ooit krakers zaten, vol idealistisch vuur, huizen nu ex-krakers goed gekapt, goed gekleed, nog net geen jas je-dasje in riante twee-ka- merappartementen van 100 vierkante meter, midden in de binnenstad en met uitzicht over de daken van de stad. En je kunt je oprecht nog meer verbazen over de brutaliteit van de jongste generatie kra kers. Wonen maanden gratis en voor niks in de panden van de oude drukkerij Groen aan de Langebrug. Krijgen gas, licht en water toe, want zo is het nu eenmaal in het Neder lands recht geregeld. Organi seren gigantische house-fees- ten waar iedereen entree moet betalen en waarvan de buurt nachtenlang wakker ligt. De winst is voor eigen rekening. En de politie durft niet op te treden 'omdat het er zoveel zijn'. En alsof het allemaal nog niet genoeg was, weiger den de jongens en meisjes te vertrekken als ze niet werden uitbetaald. 'Mag ik effe van- ge?' maar dan anders. In het Engels bijvoorbeeld. De Ne derlandse krakers bij Groen hielden zich keurig aan de af spraak dat ze zouden vertrek ken zodra de eigenaar zou gaan verbouwen. Maar ook niet zonder er een flinke cent beter van te worden. De En gelsen eisten nog meer geld, anders kon de eigenaar naar zijn pandje fluiten. 'Chantage' kreette zijn raadsman, en zo was het ook. Na de wat idealistische kraker uit de jaren zestig en zeventig, de pragmatische uit de jaren tachtig, hebben we de nieuwe kraker gevonden: de mafiose. De kraakbeweging is echt vol wassen geworden. Zwitserland (1) De gemeente Lisse is een keu rige gemeente. Alles gaat er ordentelijk, zoals het behoort. Stabiliteit is het toverwoord en de beloning een rimpelloze samenleving waar het goed toeven is. En nog goedkoop ook, want na Katwijk is er geen dorp in de Duin- en Bol lenstreek waar de burger min der diep in de buidel behoeft te tasten om z'n vuilcontainertje geleegd te krijgen of z'n onroe- rendgoed ontlast. Eigenlijk is Lisse zoiets als het Zwitser land van de Duin- en Bollen streek. Verantwoordelijk voor het Zwitserleven-gevoel van de gemiddelde Lisser is het CDA, sinds jaar en dag heer en meester in de Lissese pdlitiek. De christendemocraten bezet ten negen van de negentien raadszetels en zowel de burge meester als twee van de drie wethouders behoren tot het CDA. Geen wonder dat het christendemocratisch adagi um 'souvereiniteit in eigen kring' in Lisse hoogtij viert. Zij het dat dit christendemo cratisch beginsel een wat rui mere betekenis heeft gekre gen. De kring beperkt zich in Lisse niet tot geloofsgenoten, maar omvat zo'n beetje alle dorpsgenoten. Eigenlijk vor men de Lissers een grote fami lie, zo vindt men. En een fami lie houdt z'n vuile was altijd binnen. Zwitserland (2) En zo stuiten we op nog een parallel tussen het Zwitser land van de Duin- en Bollen streek en dat van de Alpen. Het Lissese bestuur is zo ge sloten als een kluis. Wie de combinatie niet weet, kan het schudden. En de combinatie is u raad het al: CDA. Zelf vinden de Lissese notabe len zich een toonbeeld van openheid. Toen de oppositie onlangs tegen beter weten in opperde dat het bollendorp ge baat zou kunnen zijn bij een voorlichter, kreeg men een hooghartig nul op het rekest. De gemeente zou zelf prima in staat zijn de burger op de hoogte te houden van het rei len en zeilen in de gemeente via de gemeenteadvertentie in de lokale pers. En zo'n voor lichter zou bovendien toch niet in staat zijn te doorgron den wat het college in zijn on metelijke wijsheid besluit. Maar zonder de onmetelijk heid van de wijsheid van Lis- ses' notabelen in twijfel te wil len trekken, rijst toch de vraag hoe openhartig de gemeente haar burgers er deelgenoot van maakt. In ieder geval is het de gemeente-advertentie als voorlichtingsmiddel niet langer onverdacht sinds het college deze als represaille te- Leeg Hoe leeg is een lege dop? Leeg. Hoe leeg is een leeg carpoolbord? Nog leger. In haar onnavolgbare ijver om het rijdend blik van het as falt te drukken, onthulde de immer charmante minister Hanja Maij- Weggen van verkeer enkele weken geleden een bord voor carpool ers bij het carpoolterrein bij het Holiday Inn-hotel. Compleet met prikbord voor de boodschappen en afdakje voor als het regent. Overigens wel een klein afdakje: een beetje dikzak past er alleen in z'n eentje onder en dat is niet gezellig En daar toe je het toch ook een beetje voor. Nou heeft niet alleen dat afdakje wat sulligs, waar door je niet bepaald snel wordt overgehaald om te 'poolen' in een 'car'Dat terrein is ook niet gemakkelijk bereikbaar als je niet met de auto bent. Het fietspad houdt midden in de berm op en in de verste verte is er van een poolplaats niets te zien. Net zo min als van dat reddende afdakje, waar je toch graag onder wilt schuilen als het pij- pestelen regent. Ach gos, Hanja heeft wel vaker ideeën gehad. Maar die werden tijdig binnen de muren van haar ministerie afge schoten. FOTO: WIM VAN NOORT rugtrok uit De Lisser: uitge ver Loe Buijze had zijn blaadje wat al te nadrukkelijk als spreekbuis tegen de gemeen tepolitiek gebruikt. Buijze, in Noordwijk gewend dat poli tiek en openlijke discussie sy noniemen zijn, koos ijlings ei eren voor z'n geld, maar moest ruim een jaar wachten voor het college zich verwaardigde de prestigieuze advertentie opnieuw aan hem te gunnen. Overwegingen dat een ge meente-advertentie in dat huis-aan-huisblad moeten staan dat het beste wordt gele zen, speelden bij dit alles geen rol. Het grote gelijk telde voor het Lisses college zwaarder dan het grote bereik. Zwitserland (3) Dinsdag bleek opnieuw dat Lisse het regentendom nog al tijd geen vaarwel wil zeggen. Want waarom schitterde het college anders door afwezig heid tijdens een door sociëteit Artemis georganiseerd poli tiek café? Alles en iedereen die geïnteresseerd is in gemeente politiek was verzameld in De Kleine Beurs, waar de afwe zigheid van b en w discussie over het gekozen thema 'Wie maakt de dienst uit in Lisse?' vrijwel overbodig maakte. Het is dunkt ons tijd de Heren van Lisse te wijzen op nog een kenmerk van dat andere Zwit serland. Een typisch Zwitser se volksraadpleging zou het college er misschien van kun nen doordringen dat openheid in de politiek meer betekent dan burgers meedelen wat er staat te gebeuren. Luisteren kan af en toe ook geen kwaad. En waarom zou je vuile was nou toch binnen houden, dat gaat op den duur toch stinken. Paniek (1) De afrekening van het niet doorgaan van de vuilverbran ding op Ypenburg is in Zoeter- woude erg hard aangekomen. De bestuurders van het lieflij ke, landelijke dorpje schrok ken zich een hoedje toen, ter wijl de begroting voor 1993 net was gemaakt, een onbe taalde rekening van een mil joen gulden op de deurmat viel. Paniek alom. Het plotse ling gapende gat op de begro ting mocht niet ten koste van de bewoners worden volge stort, aldus het college. Waar na een verhoging van de on roerend goedbelasting met tien procent volgde. Vervol gens werd ook nog wat geld weggehaald bij het wegenon- derhoud zodat de Zoeterwou- denaren straks mogelijk straks langs gaten in het weg dek moeten laveren. De ge meente sneed ook nog eens in eigen vlees: vacatures worden niet opgevuld waardoor de werkdruk op de ambtenaren, ook vaak inwoners van Zoe- terwoude, zal toenemen. Je vraagt je af of Zoeterwoude niet wat al te overspannen re ageert op de afrekening van de vuilverbranding. Wethouder Hans de la Mar van buurge meente Leiden vertrok geen spier van zijn gezicht toen zijn armlastige stad met een vuila- frekening van 12 miljoen gul den werd geconfronteerd. Op vangen en hopen dat de bouw van de composteringsinstalla- tie straks het verlies weer te niet zal doen. Hoe andere plaatsen zullen reageren op de onwelkome kostenpost is vooralsnog niet duidelijk. De rekening van de SAVA kan toch onmogelijk een verras sing genoemd worden: hij hing al een tijd in de lucht en veel gemeentebesturen zullen er mogelijk al rekening 'mee hebben gehouden. De degelij ke Zoeterwoudenaren zijn kennelijk niet gewend aan he vige verschuivingen op hun mini-begrotinkje; rood staan of een op de pofbeleid veroor zaken nachtmerries bij Zoe- terwoudse bestuurders. Paniek (2) Tussen al die begrotingsellen de door wist burgemeester A. Houdijk deze week zijn waar digheid te behouden. Nadat hij tijdens de begrotingsbe handeling het zoveelste plei dooi van Progressief Zoeter woude voor een gekozen bur gemeester had aangehoord sloeg hij genadeloos terug door voor gekozen wethouders te pleiten. Betrek de kiezer meer bij het bestuur door hem of haar directe invloed te laten uitoefenen bij de keuze van de wethouder en de te beheren portefeuilles. De burgemees ter kiezen, dat kan ook, maar dan kun je hem niet afschepen met een uitgeklede portefeuil le, aldus Houdijk, subtiel doe lend op de plundering van zijn eigen portefeuille door de twee wethouders. Dat tweetal, Rob Hogenelst en Ton Rin- gersma, verbleekte bij de ge dachte aan rechtstreekse keu ze. Het zit er dik in dat dan straks bijvoorbeeld de popu laire gemeentebode Jan Dul- laart wethouder wordt met een hele dikke portefeuille. En waarom ook niet: misschien is hij wel in staat een tekort van een miljoentje weg te werken zonder de Zoeterwoudenaren uit te persen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11