£cicl6c (Souxont Vijf doden bij NAVO-oefening OM GROEI- LEEFKLIMAAT IN KAS OF SERRE Uit het hoofd £eidóe6oii/ict/rtt A2 A3 B1 B5 ifficiency abeurs92 Vrees voor aanslag op Kohl Perot terug in stembus strijd VS om "wakker" te blijven [~Ï5 IJagën Gratis VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 22 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Paus verplaatst ikoon om Rome te redden 'Zakkenrollers pak je niet toevallig' Major wil 'woordenvrede' met Duitsland LEIDEN OMGEVING Stichting Welzijn weigert te fuseren Dutch Open ademt sfeer van parkeergarage ieestelijk leven/opiniea2 binnenland a3/4 buitenland a5/6 conomie a7 beurs a8 auto a3 leiden/regio81 .'2/3 dienstverleningb2 (erdienstenb4 land en tuinbouwb4 sport b5 rtv-programma'sb6 ultuurc1t/m5 servicec6 mensen c7 ADVERTENTIE under auspiciën vjn VIFKA 11/m 9 oktober >p werkdagen van ÏO.CK) - 17.30 uur. tterdag 3 okc. van 10.00 - 17-30 uur. j. 5 en di. 6 okc. van 10.00 - 21 .(X) uur. Vr 9 okc. van 10.00 - 16.00 uur. Amsterdam fatis pendelbus: volg borden Q RAI. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25458. Losse nummers 1,50. Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Minimumtempe ratuur ca. 10 graden, middag- temperatuur ongeveer 16 gra den. Zwakke tot matige zuidoos tenwind, kracht 3. In de loop van morgen draaiend naar oost tot noordoost en toenemend tot krachtig, aan de kust en tot krachtig of hard, 6 a 7. CDA-Europarlementariër Sonneveld in opspraak DEN HAAG De CDA-Europarlementariër ir. J. Sonneveld ziet de lobbyisten tegen de Arabische boy cot van Israël als 'gajes' en 'leugenaars'. Hij zei dit gis teravond in een meegeluisterd gesprek met zijn mede werkster. Hij kwam in juni al in opspraak, nadat hij de Arabische boycot tegen Israël had gerechtvaardigd. De econoom prof. dr. A. Heertje beschuldigde hem na een gesprek van anti-semitisme. Sonneveld zei daarbij het absurd te vinden dat Heertje zich zo nadrukkelijk als jood manifesteert en dat Heertje zich moest assimile ren. Het CD A-bestuur heeft besloten dat Sonneveld geen anti-semitisme verweten kan worden. Heertje zei vanmorgen geschokt te zijn door de nieuwe uitlatingen van Sonneveld en vindt dat hij niet langer als CDA-ver tegenwoordiger gehandhaafd kan blijven. Pagina A4: Sonneveld: joodse lobby is 'gajes' Haring en corenwijn voor Leo Visser KLM-piloot en ex-schaatser Leo Vis ser kreeg gisteren op het platform van de luchthaven Schiphol een vaatje haring en een kruik corenwijn aangeboden. Sinds 1574 herdenkt Leiden de bevrijding op 3 oktober van de Spanjaarden met haring en wittebrood. Ook op de Nederlandse ambassades in het buitenland wordt deze bevrijding gevierd. Lei den stuurt daarom 6800 haringen en 600 kruiken corenwijn naar der tig ambassades. Met de uitreiking aan Visser ging deze internationale actie van start. Rechts op de foto Sandra Kroesveld uit Leiden. FOTO:ANP Miljoenenroof uit Windsor-collectie LONDEN Uit de befaamde ju- welencollectie van de hertogin van Windsor zijn voor enkele tiental len miljoenen guldens aan juwelen ontvreemd. De circa 250 juwelen werden ontvreemd uit een Lon- dens appartement waarvan de ei genaar lid is van een koninklijke familie uit het Midden-Oosten. Tot de gestolen waar behoort on der meer een Cartier-armband uit 1946, voorzien van de inscriptie „voor Wallis van David" en een di amanten broche uit de collectie van de Amerikaanse avantgardist Andy Warhol. Aangifte op afspraak bij politie Dordrecht DORDRECHT De inwoners van Dordrecht kun nen vanaf gisteren telefonisch een afspraak maken voor aangifte van bijvoorbeeld een gestolen fiets of een inbraak. De Dordtse politie introduceerde het zogenoemde Coehorst-model, waarbij de burger vooraf opbelt om aangifte te doen. Volgens de politie worden hierdoor lange wachttijden voorkomen. Ook hoopt de politie dat met dit klantvriendelijke systeem meer aangifte gedaan zal worden, zodat een beter beeld ontstaat van de hoeveelheid delic ten. Het Coehorst-model is ontleend aan een Dordt se kapper van die naam. Klanten kunnen er op af spraak terecht, maar ook „even tussendoor". De burger kan bij de politie ook nog steeds zonder te bellen op het bureau terecht en krijgt dan te horen hoe lang hij of zij zal moeten wachten. Amerikaanse raket raakt Turkse torpedojager IZMIR Het Amerikaanse vliegdekschip USS Saratoga heeft vannacht bij een NAVO-oefening in het oos ten van de Middellandse Zee per vergissing een Turkse torpedojager met een raket getroffen. Het ongeluk kost te vijf bemanningsleden van de Muavenet het leven; vijf tien bemanningsleden raak ten gewond. Onder de doden was de gezagvoerder van de Muavenet. Waarnemend minister van bui tenlandse zaken van de VS, Lawrence Eagleburger, heeft de Turkse ambassadeur in Was hington zijn verontschuldigin gen aangeboden voor het „tra gische incident" en zijn leedwe zen betuigd aan de nabestaan den van de slachtoffers. Admi raal Mike Boorda, commandant van de Amerikaanse zeestrijd krachten in Europa, zei dat de Saratoga bij de NAVO-oefening Toon Vastberadenheid' in de Egeïsche Zee, 130 km ten wes ten van het Turkse Izmir, per ongeluk twee Sea Sparrow-ra- ketten afvuurde op het Turkse vaartuig. De stuurhut van de Muavenet werd door een van de raketten geraakt. Boorda ver klaarde dat onmiddellijk een onderzoek' naar de toedracht was gestart. Het is niet de eer ste keer dat er bij oefeningen van de Amerikaanse marine het een en ander fout gaat. In no vember 1989 deed zich in een periode van ruim een week een reeks van tien ongelukken voor, waarbij tien doden en ruim 70 gewonden vielen. De brand die na de voltreffer op de brug van de Muavenet uit brak werd in een kwartier ge blust. De Saratoga was op het moment van de beschieting vijf kilometer van de Turkse torpe dojager verwijderd. Beman ningsleden van de Saratoga werden per helikopter naar de Muavenet overgebracht om hulp te verlenen. Ook twee an dere Amerikaanse marinesche pen in het gebied stoomden naar het Turkse schip op. Het Sparrow-raketsysteem is ontwikkeld in samenwerking met een aantal Europese lan den, waaronder Nederland. Het wapensysteem wordt op tachtig NAVO-schepen gebruikt, aldus het Amerikaanse marinehand boek 'Ships, Aircraft en Wea pons'. raakster mag blijven IDEN Een 25-jarige aakster mag van de officier n justitie in een woning aan Hoefstraat blijven wonen. Zij d het pand vorige week ge- aakt maar had bij de woning- uwvereniging, die het pand middels had verkocht, aange- indigd er wel uit te willen, larop plaatste de woning- uwvereniging een nieuw slot de deur. De kraakster, die op ar besluit terugkwam, heeft :h inmiddels weer toegang tot t huis verschaft door het slot forceren. Daartegen kwam (woningbouwvereniging weer het geweer. Deze is echter or de officier van justitie in t ongelijk gesteld. Zij zou al- in via de civiele rechter uit it pand kunnen worden gezet. Hulpvluchten op Sarajevo worden hervat SARAJEVO - De hulpvluch ten op de Bosnische hoofdstad Sarajevo zouden vandaag wor den hervat, hoewel de vrees voor aanvallen door afvallige troepen nog niet is verdwenen. Gisteren vielen bij een mortie raanval in Sarajevo een dode en tien gewonden. Ook elders in Bosnië-Hercegovina werd hevig gevochten. Het Rode Kruis haalde meer dan 1500 mensen op die zijn vrijgelaten uit een Servisch detentiekamp. Waar nemend minister van buiten landse zaken Lawrence Eagle burger van de Verenigde Staten zei dat de luchtburg op Sarajavo kon worden heropend, nadat alle strijdende partijen de ver zekering hadden gegeven dat de hulpvliegtuigen niet zouden worden aangevallen. De hulp- vluchten werden op 3 septem ber opgeschort nadat een Ita liaans vrachtvliegtuig was neergeschoten. Sinds het begin van de oorlog in Bosnië-Herce govina, zes maanden geleden, zijn honderden kinderen omge komen. Duizenden worden offi cieel vermist. Het medische cri siscentrum in de Bosnische, hoofdstad Sarajevo verklaarde gisteren dat 1447 kinderen zijn gedood. In totaal zijn 14.364 mensen omgekomen bij het bloedige conflict. Op de officiële lijst prijken onder de 57.000 vermisten 8550 namen van kin deren. Van sommigen van hen wordt verondersteld dat ook zij zijn gedood. Minister Ter Beek van defensie zoekt naar mogelijkheden om andere landen te laten bijdra gen aan de kosten die Neder land maakt voor het sturen van militairen naar Bosnië-Herce govina. Ter Beek zei dit giste ren in Rijswijk tijdens een sym posium over vredesoperaties, georganiseerd door Defensie Leergangen. Door geldgebrek van de Verenigde Naties draai en de landen die troepen leve ren voor de uitbreiding van de VN-macht (UNPROFOR) in Bosnië-Hercegovina zelf voor de kosten op. Pagina A5: Owen en Vance voorkomen isolement moslims Aanhanger verloren LEIDEN Een vrachtwagen die zijn aanhanger verloor, heeft gisterochtend tussen 10.00 en 11.00 uur voor grote opstoppingen gezorgd op de rijksweg A4 ter hoogte van Lei den. De aanhanger was in de berm terechtgekomen, nadat de trekhaak van de vrachtwa gen, bestuurd door een 32-jari- ge Katwijker, was afgebroken. Er ontstonden kilometers file. BONN Terwijl Helmut Kohl gisteren in Bonn feestelijk en on bekommerd met bijna 3000 gasten zijn tienjarig, kanseliersjubi leum vierde, zijn Duitse top-veiligheidsfunctionarissen onónder- broken bezig geweest met voorzorgsmaatregelen voor morgen Uit informaties en huiszoekingen blijkt dat Helmut Kohl het mik punt van geweld zou moeten zijn, als hij morgen in het Oostduitse Schwerin het officiële dagprogramma bijwoont ter herdenking van twee jaar Duitse hereniging. Volgens het boulevardblad Bild heeft de politie een regelrechte aanslag op de kanselier voorkomen. Zon der verdere details te noemen bericht het blad dat de politie bij een huiszoeking radio-apparatuur, wapens en zelfs een minutieus aan slagplan heeft gevonden. Onduidelijk is of het een rechts- dan wel links-extremistische terroristische groep betreft. De Duitse BVD en politie zijn al dagen op de hoogte van plannen van groepen om naar Schwerin te gaan. Bij voorkeur met de speciale trein die de PDS, de politieke voortzetting van de voormalige Oostduitse SPD, morgen van Berlijn naar Schwerin laat rijden. Pagina A5: Duitse politie neemt militante taal serieus Ross Perot tijdens een persconferentie gisteren in Dallas. Eerder op de dag kondigde hij officieel aan weer een gooi te gaan doen naar het Amerikaanse presidentschap. In juli trok de onafhankelijke kandi daat zich plotseling terug. FOTO: AFP IBfl 1 DALLAS Ross Perot is defi nitief terug als derde en partij loze presidentskandidaat in de Amerikaanse verkiezingsstrijd. Hij kondigde gisteravond in Dallas zijn herintrede in de race aan met een serie krachtige po pulistische slogans, die kunnen appeleren aan brede frustraties in de Amerikaanse bevolking aangaande de stagnerende eco nomie en de traditionele poli tiek. Volgens de jongste opiniepeilin gen heeft de 61-jarige Perot, die zich in juli plotseling introk, nog maar weinig aanhang on der de kiezers. In een landelijke CNN-enquête, deze week uitge voerd, zei slechts zeven procent van de ondervraagde Amerika nen op Perot te willen gaan stemmen. Maar Perot's aan hang zou belangrijk kunnen groeien nu hij vanaf vandaag actief aan de campagne gaat deelnemen. Hij zal naar ver wachting ook deelnemen aan de te houden TV-debatten. De Amerikaanse verkiezingen zijn over 32 dagen, op 3 november. In dezelfde CNN-peiling be houdt Bill Clinton van de De mocratische Partij een riante voorsprong (52 procent) op her kiesbaar Republikeins presi dent George Bush (35 procent). Andere recente onderzoeken hebben echter laten zien dat Perot de afstand tussen Clinton en Bush aanzienlijk zou kun nen verkleinen oïndat de Texaanse miljardair meer stemmen bij de Democraat dan bij de Republikein zou kunnen weghalen. Pagina A5: Terugkeer Perot veroorzaakt nervositeit bij De mocraten PvdA wil onderzoek naar Leidse aanpak fraude DEN HAAG Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken moet onderzoeken of de ge meente Leiden bijstandsfraude wel op een effectieve manier aanpakt. PvdA-kamerlid Schoots ver zoekt om zo'n onderzoek naar aanleiding van ernstige kritiek op de gemeentelijke bestrijding van steunfraude door de plaat selijke kantonrechter mr. H. Morshuis. In een lokale krant verklaart de rechter dat „Lei den de deur naar steunfraude wagenwijd open zet". Volgens Morshuis is het opsporingsbe leid van de Leidse sociale dienst strijdig met de landelijke richt lijnen, die bepalen dat bij de ge meente zeven controleurs mo gen werken. Er werken er ech ter drie, naast een aparte amb tenaar die ervoor moet zorgen dat steunfraude wordt voorko men. Volgens de kantonrechter wordt in Leiden op grote schaal misbruik gemaakt van de socia le voorzieningen en zou verant woordelijk wethouder De la Mar door het gemeentebestuur teruggefloten moeten worden. De wethouder stelt op zijn beurt dat Leiden 'onafhankelijk van het rijk' beleid moet voeren en dat voorkomen van fraude in de gemeente de voorkeur heeft. ADVERTENTIES Brinkman bereidt showtje voor in Tweede Kamer DEN HAAG - CDA-fractie- voorzitter Brinkman is van plan komende dinsdag de Alge mene Beschouwingen in de Tweede Kamer uit zijn hoofd te doen. De gedoodverfde CDA-lei- der poogt op die manier de be schouwingen over het rege ringsbeleid 1993 te verlevendi gen. Brinkman geeft met zijn optreden-nieuwe-stijl gehoor aan de oproep van een commis sie onder leiding van Kamer voorzitter Deetman. Die stelde ruim een jaar terug al voor het debat in de Tweede Kamer en commissies nieuw élan te geven door debatten minder voor te koken. Dat werd toen als 'vaste' regel afgewezen. Brinkman doet het nu echter op advies van zijn voorlichter. Die keek eerder ook al van bui tenlandse politici af om met een 'wandelmicrofoontje' over het podium te lopen tijdens spreek beurten. 10 dagen lang een feestelijk bruisend Ahoy'. Vol nieuwtjes, demonstraties» - attracties en... showsin Italiaanse sfeer. Maar ook V '-V 'n exotisch-fruit-show, proeftheater, beeld en geluid primeurs (de CD-I),'t muziekpaviljoen, modetheater, interieurideeën en keukens. Openingstijden van 11.00-17.00 uur en va lOi Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071 -122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Laagterecord pond sterling AMSTERDAM - Het pond sterling is nog altijd niet in trek. De koersdaling van de laatste tijd, die gisteren nog eens zeer duidelijk tot uitdruk king kwam met een daling van 3,5 cent, ging vandaag gewoon door. Vanmorgen om 10.00 uur werd voor het pond een koers opgegeven van 2,7850, weer ruim een cent minder dan de slotkoers van 2,7960 gisteren en wederom een laagterecord. De dollar, die gisteren iets in koers kon stijgen, moest van daag weer een stapje terug. De valuta heeft te lijden van de zwakke prestaties van de Ame rikaanse economie. De handela ren kijken met spanning uit naar de Amerikaanse werkloos heidscijfers. Man doet greep in kassa kapsalon LEIDEN Een onbekende man van ongeveer 25 jaar heeft gisteravond een paar honderd gulden uit de kassa van een kapsalon uit de Herenstraat ge stolen. De man kwam de zaak binnen en vroeg aan de 23-jari- ge kapster waar hij in de buurt een telefooncel kon vinden. Terwijl de kapster hem te woord stond, gaf de man een klap op de kassa en nam er een aantal biljetten uit. Toen de kapster hem wilde tegenhou den, gaf de man haar een harde schop en rende de zaak uit. CDA-fractievoorzitter Brinkman gaat komende dinsdag een stunt uithalen. Hij wil de algemene beschouwingen, die meestal uitgebreid van papier worden voorgelezen, uit het hoofd gaan doen. Als gedoodverfde opvolger van Lubbers probeert hij op die manier het hele gebeuren in de Tweede Kamer, nieuw leven in te blazen. Daarmee komt hij bovendien tegemoet aan de wens van Kamervoorzitter Deetman de debatten in de Kamer wat te verlevendigen. Zodat er op de tv tenminste iets te beleven valt en het nog meer de moeite waard is om erover te lezen. In de krant, natuurlijk. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: (voor controle op bezorging) I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer"998, 2501 VC Den Haag 711848 003000 iinii'Hii«i.iLn»inmu

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1