B ienstverlening iïbliotheek mag niet orden aangetast IV»! Krakers zwichten voor het grote geld Speciaal politie-team voor aanpak overvallen Ceidae Sowuvnt Raadsels rond watertoren B2 Mi ÉL Goed op tijd EN OMGEVING LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 Subsidieaanvraag opnieuw onder de loep iEIDEN Om een conflict de subsidieaanvraag an de openbare bibliotheek bezweren, wordt een ex- srne deskundige ingescha- eld. Over 1992 heeft de bi- liotheek maar 5,5 miljoen ilden gekregen, terwijl 5,7 tiljoen gulden was ge raagd. et staat echter buiten kijf dat dienstverlening van de penbare Bibliotheek Leiden iet mag worden aangetast en at sluiting van het filiaal van bibliotheek in de Stevenshof isoluut uit den boze is. Dat nden zowel wethouder Koek als de Leidse politieke irtijen, bleek gisteren tijdens in commissievergadering. die vergadering werd het lorstel van het college van b w behandeld, om de Openba- Bibliotheek over 1992 twee n minder aan subsidie te ver rekken dan waarom de instel- heeft oordeel over het collegevoorstel nog even opgeschort. Eerst moet een meningsverschil tus sen wethouder Koek en het be stuur van de bibliotheek uit de weg worden geruimd. Het be stuur van de bibliotheek vindt dat de in 1992 gemaakte kosten het gevraagde subsidiebedrag rechtvaardigen, terwijl Koek meent dat onvoldoende duide lijk is waarom bepaalde posten zoveel geld hebben opgeslokt. Het conflict is inmiddels zo hoog opgelopen dat gisteravond unaniem werd besloten om een onafhankelijke, externe des kundige in te schakelen. Deze moet uitmaken of het bedrag waarop de Openbare Biblio theek zich baseert bij de subsi- gerechtvaardigd Sluiten De Openbare Bibliotheek heeft voor 1992 aan de gemeente Lei den om een subsidiebedrag ge vraagd van ruim 5,7 miljoen gulden, terwijl het college maar van ruim 5,5 mil- acties meenden dat aan de iliteit van de voorzieningen de bieb niet mag worden ge- Hoewel de joen beschikbaar wil stellen. Vergelijkingen met de twee voorgaande jaren, toen wél het gevraagde subsidiebedrag werd abbeld, werd een definitief verstrekt, gaan volgens de wet houder niet op. Zij wees er op dat de situatie in 1990 en 1991 om speciale aandacht vroeg. „Zowel in '90 als in '91 is 1,5 ton subsidie toegevoegd om bepaal de oude tekorten in te lopen. Die tekorten zijn inmiddels aangevuld", aldus Koek. G.A.A.M. Broesterhuizen, voor zitter van het bestuur van de Openbare Bibliotheek bleef gis teren bij zijn standpunt dat drastische ingrepen noodzake lijk zijn als de voorgestelde kor tingen doorgaan. „Dan kan de Openbare Bibliotheek het ni veau van dienstverlening niet meer handhaven. Het bestuur moet dan over gaan tot harde, gerichte bezuinigingen waarbij het sluiten van een filiaal niet wordt uitgesloten". Hij wees er op dat door de dalingen in de subsidiebedragen, die in de loop der tijd zijn doorgevoerd al pro blemen zijn ontstaan. „In Lei den worden boeken veel vaker uitgeleend dan in de meeste an dere steden in Nederland, ter wijl we ten opzichte van die ste den een lager bedrag hebben voor de aanschaf van nieuwe boeken. Dat betekent een toe nemende slijtage. Vervangen wordt steeds moeilijker", aldus Broesterhuizen. 3 Oktober verovert de stad Stukje bij beetje raakt de Leidse binnenstad in de greep van de 3 Oktober-viering. De opbouw van de kermis is inmiddels in volle gang en maakt het centrum een nog grotere uitdaging voor automobilisten dan het de rest van het jaar al is. Vanaf morgenavond, als de Taptoe wordt gehouden, tot en met zaterdag is de stad uitsluitend het domein van feestgangers. foto: wim van noort ulastuinders lordigmet ïsecticiden (10 - Bij een grootscheep- ntrole van glastuinbouw- ijven in Sassenheim, War- id, Oegstgeest en Rijnsburg de politie in samenwer- met de Algemene Inspec- lienst, zijn gisteren twee iders op de bon geslingerd, •taal werden negen bedrij- bezocht. Daarbij werd voor- gelet op de wijze waarop ze bestrijdingsmiddelen om- •ongen. Bij de twee beboete drijven bleken de middelen waard te worden in onafge in kasten. Ook trof men [delen aan die al jaren niet er gebruikt mogen worden werden gevaarlijke stoffen iten de kast bewaard. sford University „y Rijksuniversiteit len banden aan IDEN De oudste universi- en van Groot Brittannië en derland, respectievelijk Ox- University en de Rijksuni- siteit Leiden, hebben giste- een overeenkomst getekend, doel ervan is een nauwere lenwerking'. Dat moet gestal- irijgen in de regelmatige uit- seling van de wetenschappe- staf en studenten. In prin- komen alle vakgebieden de intensieve uitwisseling anmerking, maar het eerste worden gekeken naar de al aande contacten. Tegelij- iijd wordt de Leidse universi- nauwer betrokken bij Euro- urn, een initiatief voor Euro- i studies waarin Oxford Uni- ity een pioniersrol speelt. Europaeum worden geza- ilijke projecten ontwikkeld, geavanceerd onderwijs en erzoek op het gebied van Eu- Bse politiek, economie en Eu- les denken. Tegelijk met de ertekening is een campagne start gegaan om fondsen te ven voor de bekostiging van entbeurzen, gasthoogle- schappen en gezamenlijke rwijs- en onderzoeksactivi- het 3-D theater De doorgang in de Pieterskerkchoorsteeg in Leiden werd gistermiddag danig belemmerd, toen de kra kers de panden van de voormalige drukkerij Groen aan het uitmesten waren. Matrassen, banken en an der meubilair werden op straat gezet. FOTO: WIM VAN NOORT Adviseur eigenaar: „Chantage" Auto geplunderd LEIDEN Mozia Invest ments bv,"eigenaar van de panden van de voormalige drukkerij Groen aan de Lan- gebrug en de Pieterskerk choorsteeg heeft in totaal 27.000 gulden moeten neer tellen om de krakers eruit te krijgen. „Keiharde criminelen zijn het". T. van Assendelft van Wijk, ad viseur van Mozia Investments bv. heeft geen goed woord over voor de krakers van de panden van de voormalige drukkerij Groen. Volgens hem heeft Mo zia zich als eigenaar van de pan den door de krakers laten chan teren. De panden zijn al enige tijd gekraakt door een groep Britten en een handjevol Ne derlanders. De krakers waren met Mozia overeengekomen om de panden uiterlijk gisteren te verlaten. Ondanks de afspraken weiger- dë een groep Britse krakers gis termiddag het veld te ruimen. De Britten kwamen met een nieuwe eis. Ze wilden van Mozia een bedrag van 90.000 gulden, anders zouden ze gewoon blij ven zitten. Uiteindelijk bleken ze ook met minder genoegen te nemen. Toen Mozia over de brug kwam met een extra be drag van 9000 gulden, waren de krakers toch bereid hun biezen te pakken. Chantage T. van Assendelft noemt de handelwijze van de krakers 'pure chantage'. „Als het aan mij lag, had ik het op een rechtszaak aan laten komen. Maar de advocaat van Mozia be weerde dat procederen meer kost en de directie heeft daar zijn oren naar laten hangen. Onbegrijpelijk!" Volgens Van Assendelft was zes maanden ge leden al met de krakers over eengekomen dat ze de panden zouden verlaten, zonder dat er sprake was van een geldbedrag. „We waren ze al tegemoetgeko men door ze te voorzien van electriciteit. Daarvan konden ze gratis gebruik maken". Vorige week vroegen de krakers opeens om een tegemoetko ming in de verhuiskosten a 18.000 gulden. Tot Van Assen delfts grote verwondering ging Mozia daarop in. Maandag wil den de Britten er opeens 90.000 gulden bij hebben. „Zij beweer den opeens dat er veel meer mensen in de panden woonden, een stuk of dertig", aldus Van Assendelft. „Omdat de krakers wel aanvoelden dat we op die absurde eis nooit zouden in gaan, wilden ze wel zwichten voor minder", aldus een woe dende adviseur, die nu over weegt uit Mozia te stappen. Met ieder 1000 gulden op zak, vertrokken sommige krakers naar logeeradressen, andere naar zomerhuisjes in War mond. Een aantal van hen zei nog geen nieuw onderdak te hebben gevonden. Teruggaan naar Engeland is er voor de Britten niet bij. „Wie wil daar nou wonen. Alles is kapot. Hier kunnen we werken in de bollen. Nee hoor, geef mij Holland maar", aldus een van de kra kers. a®3! duinrell Attraktiepark [P Wassenaar. Tefc 01751-40260 LEIDERDORP - Het politie korps Hollands-Midden is be gonnen met een Roof Coördina tie Team. Het team vervult een belangrijke functie in een geza menlijke aanpak en coördinatie van (roofovervallen in de regio Hollands Midden. Ook interre gionaal zijn afspraken gemaakt over coördinatie en informatie uitwisseling tussen de regiona le politiekorpsen om het stij gend aantal overvallen de kop in te drukken. Uit landelijke analyses is geble ken dat het aantal overvallen in de jaren tachtig met bijna 150 procent is toegenomen. Dit is ruim twee keer zo hoog in ver gelijking met andere criminali teit in Nederland. Opmerkelijk is de stijging van het aantal overvallen in de detailhandel en op particulieren. Er is ook een verschuiving merkbaar in de leeftijd van de daders: die wor den steeds jonger. De overvalproblematiek con centreert zich rond de grote ste den. Tachtig procent van de overvallen wordt gepleegd in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. In 1991 werden in de regio Hol lands-Midden 54 overvallen ge pleegd. Hiervan werden 21 overvallen in het geheel opge lost. Drie overvallen werden ten dele opgelost. De meeste overvallen werden gepleegd in de omgeving van Leiden en Gouda (respectievelijk 12 en 23). De laatste maanden zijn vooral bankinstellingen het doelwit geworden van overval len. Vanaf augustus werden al leen al in de regio Hollands- Midden tien gewapende over vallen geregistreerd. In de loop van 1991 werden als reactie de eerste Roof Coördina tie Teams opgericht in de re gio's Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Het team van Hol lands-Midden komt daar nu bij. Doel van het team is om meer overvallen op te lossen en het aantal overvallen terug te drin gen. Door de bnestrijding van deze zware criminaliteit wordt tevens het veiligheidsgevoel van de burger verhoogd. Het regionaal bureau criminali teitspreventie heeft geconsta teerd dat bij diverse instellin gen onvoldoende beveiling te gen overvallen aanwezig is. LEIDEN Een auto die stond geparkeerd aan de Os- en Paarden- laan is gisteren bijna compleet leeggehaald. Behalve de gebruike lijke autoradio, werd een grote verzameling geraadschap gestolen. Daaronder waren twee boormachines, een decoupeerzaag, hand- schaaf en -zaag, steekbeitels en hout-, ijzer- en steenboren. De ruit van het rechtervoorportier werd ingeslagen. Gedupeerde is een 53- jarige man uit Leiden. Vrouw valt drie meter van talud LEIDEN Een 43-jarige vrouw uit Warmond heeft gistermiddag hoofdletsel opgelopen toen zij op de Stadspolderweg van een talud afrolde. Door nog onbekende oorzaak begon ze met haar fiets te slingeren, waarna ze een duikeling maakte, drie meter naar bene den. Ze viel met haar hoofd op een stalen punt. Forse buit bij inbraak woning LEIDEN - In een flatwoning aan het 5 Meiplein is gistermiddag op klaardichte dag ingebroken. Daarbij werd een geldbedrag van 10.000 gulden, tien girobetaalkaarten en een paspoort buitge maakt. De voordeur, die niet op het nachtslot zat, is waarschijnlijk met een valse sleutel geopend. Inbraken in woning en bedrijf VOORSCHOTEN - Dieven hebben de vorige nacht toegeslagen in een bedrijf in de Dobbewijk in Voorschoten. Een raam aan de zij kant werd opengebroken, waarna een faxapparaat, een telex en een kopieermachine werden weggenomen. In dezelfde nacht werd ingebroken in een woning aan de Berliozlaan. daar werd de keu kendeur geforceerd, waarna een kleurentelevisietoestel werd weg- Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. l1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande:g Dhr./Mevr.:Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Hierbij moet worden gedacht aan organisatorische, bouw kundige en technische maatre gelen, zoals bijvoorbeeld video beveiliging. Het Roof Coördinatie Team is van start gegaan met vier tacti sche rechercheurs en een admi nistratieve kracht. Zij zullen gedurende een jaar ingezet wor den en de lokale politie onder steunen. Na een jaar vindt er een evaluatie plaats en zal wor den bekeken of het team defini tief gestalte moet krijgen bij het politiekorps Hollands-Midden. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Straat. Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JN2 L?L"Ji

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9