Brussel heeft geen bezwaar meer tegen Duitse autowegenheffing Lagere belasting gunstigst voor werkgelegenheid Economie Douwe Egberts naar Zuid-Amerika Nog eens ruim 600 banen weg bij Friesland Frico-Domo )D-I Philips succesvol in VS Russische privatisering van start met 'voucherisatie' a q Leidse Courant i donderdag 1 oktober 1992 i I )AF praat met Andriessen over uitbreiding steun 1INDHOVEN De Eindhovense rachtwagenfabrikant DAF overlegt net minister Andriessen van econo- nische zaken over een forse uitbrei- ing van de overheidssteun. „DAF oudt de minister zowel mondeling ls schriftelijk regelmatig op de ioogte van de stand van zaken bin- len het concern. Ik sluit niet uit dat n die context bedragen zijn ge- ioemd van 200 tot 300 miljoen gul- en", aldus een woordvoerder van )AF gisteren. n maart liet de toenmalige presi- ent van DAF, ir A.van der Padt, al ?eten dat een dergelijk bedrag nodig om de solvabiliteit (vermogen om betalen) van het bedrijf te herstel- m. DAF heeft de afgelopen tweeën- eenhalfjaar een verlies geboekt van ongèveer 725 miljoen gulden. Afgelopen zomer lekte uit dat minis ter Andriessen DAF via de Nationale Investeringsbank (NIB) een achter gestelde lening zou willen verstrek ken van ongeveer 100 miljoen gul den. De woordvoerder van DAF zegt de stellige indruk te hebben dat daarover inderdaad overeenstem ming is bereikt. Het ministerie van economische zaken wil desgevraagd geen commentaar geven. Onlangs werd bekend dat DAF niet alleen overleg voert met het Duitse Daimler-Benz, maar ook met de Ja panse vrachtwagenproducent Hino over mogelijke vormen van samen werking. Weer adempauze voor exploitant Kanaaltunnel LONDEN Eurotunnel, de exploitant van de spoortunnel die onder het Kanaal wordt ge bouwd, heeft weer een adempauze gekregen. De exploitant hoeft niet langer maandelijks een be drag van vijftig miljoen pond sterling (tegen de huidige koers 142 miljoen) te betalen aan de bouwer van de tunnel, het Brits-Franse consor tium Trans Manche Link (TML), zo is bekend gemaakt. De boeteclausule trad in werking naar aanleiding van een verschil van mening over 1,97 miljard pond 5,6 miljard) aan meer kosten voor de bouw van de Kanaaltunnel. Eu rotunnel wenst dat bedrag niet te betalen. Met de uitspraak van een geschillencommissie, in gesteld door de Internationale Kamer van Koophandel, krijgt Eurotunnel weer wat lucht. Treuhand zucht onder groeiende schulden BERLIJN De Duitse Treuhandanstalt, belast met de sanering en privatisering van staatsonder nemingen in het oosten van Duitsland, heeft goedkoper krediet nodig om niet ten onder te gaan aan de oplopende rentelasten. Meer dan veertig procent van de geraamde uitgaven van- 22,7 miljard mark van de Treuhand voor 1993 moet worden besteed aan rentelasten, zo heeft Treuhand-bestuurder Heinrich Hornef woensdag verklaard. In 1992 besloegen de rentebetalingen 35 procent van het budget. „Die rentebedragen kunnen we beter elders investeren", aldus Hor- nef.De Treuhand heeft nog 2.000 bedrijven onder haar hoede tegen 12.000 bij het begin van de pri vatiseringswerkzaamheden. In die bedrijven moeten grote bedragen worden geïnvesteerd om ze voor kopers aantrekkelijk te maken. Cindu hervat de produktie UITHOORN De kunstharsfabriek van Cinclu- /Nevcin Polymers in Uithoorn is begonnen met voor bereidingen voor de hervatting van de produktie, la ter deze week. Dat heeft woordvoerder A. Eijken- boom verklaard nadat het bestuurlijk overleg van alle betrokken autoriteiten had ingestemd met een hervatting van de produktie onder voorwaarden. De fabriek werd op 8 juli van dit jaar gedeeltelijk ver woest door explosies en een brand, waarbij drie men sen om het leven kwamen. Gebleken is dat de ramp werd veroorzaakt door een mengfout, waardoor een van de hars-polymerisatieketels is ontploft. Volgens Eijkenboom kan de produktie nu al worden hervat, al wordt nog niet aan alle voorwaarden voldaan. Het wachten is nog op de levering van bepaalde onderde len. Daarvoor zijn tijdelijke voorzieningen getroffen, die de veiligheid moeten waarborgen. „We kunnen op dit moment veilig en verantwoord voor mens en milieu aan de slag". Horecabond in pas met FNV-beleid UTRECHT - De Horecabond FNV ziet voor 1993 een totale ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaar den van 5,5 procent. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde discussienota arbeidsvoorwaardenbeleid van de bond. Geheel in overeenstemming met het FNV-beleid wil de horecabond daarvan een belangrijk deel besteden aan bevordering van de werkgelegen heid in de sector. Net als het gecoördi neerde FNV-beleid voorschrijft, is het de bedoeling van de horecabond om de lonen met minimaal 3,75 procent te la ten stijgen. Dat percentage komt over een met de door de vakcentrale voor ziene inflatie voor volgend jaar. IRUSSEL De Europese lommissie in Brussel heeft een bezwaar meer tegen het ivoeren van een s isting voor vrachtwagens ie van de Duitse autowegen ebruik maken. oewel de EG-transportminis- ?rs de commissievoorstellen og moeten goedkeuren, staat et vrijwel vast dat de Bondsre- ubliek Duitsland kan door- aan met het invoeren van het lamde belastingvignet, [et commissiebesluit van giste- ;n maakt het overigens moge- jk dat ook andere EG-landen ergelijke belastingen kunnen ivoeren. Volgens Europees ansportcommissaris Karei an Miert onderschrijft Brussel et principe dat „de gebruiker an de grote autowegen moet 'talen" en dat „hem de bijko- lende kosten voor onder meer et milieu aangerekend wor- a". de praktijk komt het er op ieer dat vrachtwagens die de uitse autowegen willen berij- in, zich van een speciaal vig- ;t moeten voorzien dat op arbasis om en nabij de 9000 ïark gaat kosten. Overigens rindt de Europese Commissie at het ook mogelijk moet zijn jignetten voor uitsluitend een lag, een week of een maand te open. Ingewikkelde bereke- ingen over het tonnage en het intal assen kunnen bij de in- ering van het vignet achter- ige blijven. Bovendien houdt russel staande dat de controle het al of niet hebben van het ignet, niet aan de grenzen mag laatsvinden. Commissaris Van liert zei gisteren dat met het Hoewel de EG-transportministers de commissievoorstellen nog moeten goedkeuren, staat het vrijwel vast kan doorgaan met het invoeren van het zogenaamde belastingvignet voor vrachtwagens. invoeren van een speciale weg gebruikersbelasting is voorzien dat er geen discriminatie mag plaatsvinden en dat alle bedrij ven of vrachtautobezitters moeten betalen. Op die manier wordt voorkomen dat buiten landse vrachtwagens meer zou den moeten betalen dan wagens uit eigen land. Van Miert voeg de daar uitdrukkelijk aan toe dat het vignet alleen voor het gebruik van autowegen mag gelden en uitsluitend voor vrachtauto's van toepassing is. Het gaat hier overigens om een „voorlopige" beslissing. Een definitieve regeling moet, vol gens Brussel, voor 1998 worden ihgevoerd. Minimumgrens Brussel heeft bovendien be paald dat er een minimumgrens voor dit soort belastingen - die middels tolheffingen of vignet ten worden geheven - wordt ge hanteerd. Overigens is het aan de EG-lan den zelf of ze al of niet een der gelijke belasting op het gebruik van autowegen heffen. Frank rijk, Spanje, Portugal en Italië heffen dergelijke belastingen middels tolgelden. Nederland en België kennen tol noch vig net. Overigens heeft Nederland eerder al gedreigd dat, als de Duitsers een vignet invoeren, Nederland dezelfde maatrege len zal overwegen. De kosten van een vignet voor een jaar in Duitsland, zijn te vergelijken met de kosten die in Frankrijk worden gemaakt door een vrachtauto die jaar lijks 25.000 km over de tolwe gen rijdt. Duitsland, dat in mei van dit jaar plannen voor een zogehe ten Strassenbenutzungsgebühr door het Europese Hof van Jus titie zag afgewezen, is tech nisch niet meer in staat een tol- systeem op zijn gecompliceerde wegennet met z'n op- en afrit ten in te voeren. Vandaar dat voor de invoering van een vig net is gekozen. Discriminatie De eerdere plannen van Duits land werden door Brussel - dat later steun van het Hof kreeg - krachtig van de hand gewezen vanwege het discriminerende karakter ervan. De Duitse plan nen voorzagendestijds welis waar in de invoering van een autowegenbelasting voor zowel Duitse als niet-Duitse wagens, maar de Duitse vrachtwagenbe- zitters zouden dan veel minder z.g. Kraftfahrzeugsteuer gaan betalen. Daarmee werden ze vrijwel voor de kosten van de Strassenbenutzungsgebühr ge- dat de Bondsrepubliek Duitsland FOTO: EPA compenseerd. Het Europese Hof vond een en ander strijdig met het EG-recht. NOB Wegtransport zegt in een eerste reactie „zeer ongeluk kig" te zijn met het besluit van de Europese Commissie om een vignet voor vrachtverkeer in te voeren. „Het is een onnodige en ingewikkelde maatregel die slechts betrekking heeft op 2,5 procent van het totale ver keer", meent woordvoerder M.J. Badon Ghijben van NOB Wegtransport. Als de maatregel alleen gaat gelden voor wagens zwaarder dan twaalf ton is het volgens hem goed mogelijk dat de trans porteurs met lichter materiaal gaan rijden. „Dat betekent wel dat het verkeer juist toe- in plaats van afneemt. Bovendien wordt alleen het zwaar verkeer met deze maatregel aangepakt, terwijl de rest meer schade ver oorzaakt". Idoor PEET VOGELS n silotoren in Utrecht van Douwe Egberts waarin de groene koffie or het melangeren wordt opgeslagen. foto:SP UTRECHT - Zuid-enMidden- Amerika wordt het nieuwe jachtterrein voor Sara Lee/DE, de Nederlands Amerikaanse voedingsmultinational. In een paar jaar tijd wil het bedrijf de omzet in deze regio opvoeren tot 400 miljoen gulden. Op Afri ka na is het bedrijf dan in alle continenten vertegenwoordigd. De eerste stappen worden gezet in Mexico, mede met het oog op de Amerikaanse markt. Dit maakte bestuursvoorzitter C. Boonstra gisteren bekend bij de presentatie van het jaarverslag. Sara Lee/DE is de laatste jaren zeer succesvol met haar groei strategie. De omzetten en winst laten een gestage groei zien en de balans blijft gezond. In tien jaar tijd steeg de omzet van 2,5 miljard gulden naar 6,4 miljard gulden en ging de nettowinst omhoog van 108 miljoen gulden naar 562 miljoen gulden. In t.o- taal verdiende Sara Lee/DE het afgelopen boekjaar 1,2 miljard gulden, maar daarvan was 640 miljoen gulden boekwinst op de verkoop van een medicijnenfa- briek. Overnemingen Een groot deel van die stijgin gen werd veroorzaakt door overnemingen van bedrijven. Ook de komende jaren wil Sara Lee/DE die strategie volhou den. „Daarbij kijken we vooral naar gezonde bedrijnen in snel groeiende markten", aldus Boonstra. Het afgelopen jaar werden in Azië, Australië, Hon garije, Tsjechoslowakije en Ita lië fabrieken overgenomen. „We nemen liever tien keer een klein bedrijf over dan één groot bedrijf. Dat komt omdat kleine bedrijven makkelijker te bestu ren zijn en beter ingepast kun nen worden in de organisatie. Bovendien zijn de prijzen voor grote bedrijven veel te hoog". Een ander probleem is dat er genoeg managers moeten zijn voor alle bedrijven. „Onze groeimogelijkheden worden be perkt door de beschikbaarheid van managers. Een hele grote overneming zouden we daarom niet kunnen verwerken. Snel groeien is niet zo'n probleem, maar een gezonde groei is veel moeilijker", aldus Boonstra. Snel groeien lijkt inderdaad niet het probleem voor Sara Lee/DE. Of het nu om thee, per soonlijke verzorgingsproduk- ten als Sanex of Zwitsal, schoensmeer of lingerie gaat, het bedrijf laat in alle markten een flinke groei zien. „De moge lijkheden zijn enorm voor ons. Er zijn zoveel kansen dat we ze niet eens allemaal aan kunnen pakken", aldus bestuurslid H. Cohen. Voorlopig concentreert Sara Lee/DE zich op Azië en Zuid Amerika. Koffie In de koffie- en theemarkt, goed voor bijna 50 procent van de omzet, is het beeld wat genuan ceerder. Bij de koffie concen treert het bedrijf zich voorna melijk op de buitenshuismarkt, kantines en koffie-automaten. „Die markt groeit sterk en we verwachten dat die groei voor lopig aanhoudt. De verkoop van koffie in de supermarkten laat maar weinig groei zien", aldus Boonstra. Agressiever gaat Sara Lee/DE te werk bij de theeverkoop. Pic kwick thee wordt in vele varia ties aangeboden in diverse lan den. Ook Duitsland wordt in tensiever bewerkt. De koffie- markt in Duitsland mijdt het bedrijf echter zoveel mogelijk. „De concurrentie is daar moor dend en de marges laag. Boven dien houden ze er daar concur-, rentiepraktijken op na die on fatsoenlijk zijn. Het is voorge komen dat een vertegenwoordi ger van een Duits merk alle kof fie van ons in de winkelschap pen opkocht en verving door zijn eigen merk. Dat zou in Ne derland niet worden gepikt", aldus Cohen. Ohra wilde Bex Reizen afstoten ARNHEM De verzekerings maatschappij Ohra heeft gepro beerd de met verlies draaiende reisorganisatie Bex Reizen uit Alphen a/d Rijn te verkopen. Gevoerde gesprekken leverden echter niets op. Ohra gaat nu toch verder met Bex. Dit heeft H. Wilts, interim-manager van Bex Reizen, gisteren bevestigd. Het bedrijf voerde onder leiding van de toenmalige en inmiddels ontslagen directeuren-oprich ters Henk van Druten en Bas van Zon overnamegesprekken met de Sungroep, Arke en Hol land International. Bex Reizen kampte al enige tijd met commerciële tegenvallers. Na de Golfoorlog viel het toeris- tenvervoer sterk terug. In 1991 behaalde Bex op een omzet van 58 miljoen een verlies van maar liefst 4,5 miljoen. Dit jaar verwacht de onderneming quitte te spelen door onder meer het afstoten van verlies gevende onderdelen. In 1993 moet Bex Reizen winst maken. Na het mislukken van de ge sprekken moesten de twee op richters Van Druten en Van Zon het bedrijf verlaten. Vol gens Ohra-voorzitter B. Hues- mann was het vertrek van de twee topmanagers „nogal plot seling". Over de reden van ver trek wilde hij geen commentaar geven. DEN HAAG De groei van de werkgelegenheid in ons land is het beste gediend met een verlaging van het tarief van de eerste belastingschijf. Na verloop van tijd volgt dan een versterkte loonmatiging, veroorzaakt door de belas tingverlaging zelf én door het extra arbeidsaanbod dat zo wordt uitlokt. Dit blijkt uit berekeningen van het Centraal Planbureau, waarvan de uitkomsten in het economenblad ESB van deze week staan. Verlaging van de btw, waarvoor het kabinet voor dit en volgend jaar heeft geko zen, pakt minder gunstig uit voor de werkgelegenheid, en dempt vooral de geldontwaar- ding. Het Planbureau gebruikt in be rekeningen met het nieuwe mo del 'Mimicmet een bedrag van een miljard gulden voor ver schillende vormen van belas tingverlaging. Het verlagen van het tarief in de eerste schijf met 0,6 procent levert op termijn 21.000 volledige banen op. De werkloosheid neemt met 16.000 personen af. Een btw-verlaging met 0,7 pro cent (het kabinet koos voor één procent per 1 oktober) levert 11.000 nieuwe banen op, terwijl de werkloosheid met 11.000 personen daalt. Een verhoging met 540 gulden van het bedrag dat door wer kenden op hun belastingaangif te mag worden afgetrokken (het arbeidskostenforfait) le vert een forse daling van de werkloosheid op (min 21.000). Het arbeidsaanbond is daaren tegen geringer, waardoor de werkgelegenheid met maar 13.000 personen stijgt. Verhoging van de belastingvrije voet met 310 gulden levert ver houdingsgewijs minder op: de werkloosheid daalt met 14.000; de werkgelegenheid groeit met 8.000. Ook een verlaging van alle belastingtarieven met een half procent is minder effectief dan alleen een verlaging van de eerste schijf. LEEUWARDEN - Door de reorganisatie van de zuivel- coöperatie Friesland Frico- Domo komen nog eens ruim zeshonderd banen te verval len. Dat heeft de directie gis teren bekend gemaakt. Het totaal aantal banen dat in het kader van de operatie „Huis op Orde" bij het con cern moet verdwijnen komt daarmee op ruim twaalfhon derd. De directie legde gisteren de plannen voor aan de Centrale Ondernemingsraad en de vak bonden. De dagversproduktie zal worden geconcentreerd in Groningen. Dat betekent dat de vestiging in Warga, met ruim driehonderd werknemers, zo snel mogelijk moet worden ge sloten. Daarnaast wordt de con- densfabriek ccF in Leeuwarden met driehonderd werknemers extra ingëkrompen. Op het hoofdkantoor en bij vereni gingszaken worden vijftig ar beidsplaatsen geschrapt. Het gaat hier ondermeer om de staf. Eerder was al bekend gemaakt dat in de kaasdivisie van Fries land Frico-Domo ruim 450 ar beidsplaatsen moeten verdwij nen. Bij de condensfabriek ccF was eerder het verdwijnen van circa 160 banen aangekondigd. Het concern wil met deze maat regelen een besparing realise ren van negentig miljoen gul den in 1995. Bij de start van de herstructurering is reeds aan gekondigd dat het streven is om een „regionaal concurrerende" melkprijs uit te betalen. De activiteiten van de onderne ming zullen worden afgestemd op de beschikbare hoeveelheid ledenmelk van 1,8 miljard kilo per jaar. De helft hiervan zal worden verwerkt tot kaas, ter wijl de andere helft in indus triële produkten (poeder) en consumptiemelk wordt ver werkt. De directie verwacht dat de groei van het concern zal plaatsvinden in het buitenland. Friesland Frico-Domo heeft volgens de directie al een sterke positie in onder meer Grieken land, Nigeria en het Midden Oosten en Verre Oosten. De vakbonden vinden de aange kondigde plannen niet goed on derbouwd en in tegenspraak met eerder gemaakte afspra ken. „Ze zijn alleen maar aan het bezuinigen op het personeel om volgend jaar een goede melkprijs te kunnen betalen, terwijl er helemaal geen toe komstperspectief wordt gebo den", aldus woordvoerster Wendy Young van de Voedings bond FNV. Zij noemt de aange kondigde ontslagen rampzalig voor de werkgelegenheid in het noorden. Efficiëncy Beurs geopend Een technisch medewerker ontrafelt een warboel aan elektriciteits draden bij de voorbereiding van de Efficiëncy Beurs, die vandaag in de Amsterdamse RAI is geopend. Om alle apparatuur aan te sluiten zijn vele kilometers bedrading nodig. De Efficiëncy Beurs duurt tot en met vrijdag 9 oktober. foto: anp door PEET VOGELS NDHOVEN De verkopen CD-I, een apparaat dat ïld, geluid en tekst combi- ert, in de VS zijn boven ver achting. Philips rekende voor t eerste jaar op en afzet van 000 stuks, maar het zijn er 000 geworden. Bovendien pen de klanten acht CD-I atjes per persoon, in plaats 1 de vijf waarop gerekend is. P-I is één van de produkten tde divisie consumentenelek- weer winstgevend moet maken. Philips verwachtte voor de verkopen eenzelfde patroon als eerder bij de CD-speler. Een woordvoerster van Philips wil alleen bevestigen dat de verko pen boven verwachting zijn, „aantallen noemen wij niet. We hebben gezegd dat we de eerste jaren verkopen van enkele tien duizenden stuks per jaar ver wachten. De grote doorbraak zal in 1995 plaatsvinden". De hoger dan geplande verkoop van CD-I plaatjes is een extra opsteker voor Philips. De winst moet in de toekomst vooral van de verkoop van deze schijfjes komen en niet van de appara ten om ze af te spelen. „In En geland, waar CD-I een aantal maanden op de markt is, zien we hetzelfde patroon. Daar hebben de klanten gemiddeld negen schijfjes per speler", al dus de woordvoerster. CD-I is sinds kort ook in Nederland te koop. Verkoopcijfers zijn echter nog niet beschikbaar. Binnenkort gaat Philips de CD- I presenteren voor de Ameri kaanse filmindustrie. Door de ontwikkeling van nieuwe chips wordt het mogelijk complete speelfilms op CD-I uit te bren gen. MOSKOU Vandaag is in Rusland de grootste privatise ringscampagne uit de geschie denis van start gegaan. De voorbereidingen liepen deze week meteen al vast in Moskou. Hier zag de plaatselijke over heid zich gedwongen de ver strekking van de speciaal voor de gelegenheid in het leven ge roepen vouchers uit te stellen. Bankfilialen waren niet klaar voor de distributie en ook het transport vormde een pro bleem. In de rest van Rusland kan vanaf vandaag iedere inge zetene, van baby tot oma, bij de dichtst bij zijnde spaarbank een voucher ophalen ter waarde van 10.000 roebel, wat neer komt op ongeveer twee gemid delde maandlonen. Vorige week was dat nog 85 gulden, maar nu als gevolg van de inflatie is het nog slechts 70 gulden. Iedereen krijgt evenveel. Lang leve de gelijkheid, maar zowel hei-vormers als conservatieven laten in hun kritiek van dit motto van de regering Jeltsin- Gajdar weinig heel. Zo hebben werknemers van de 5000 te pri vatiseren staatsbedrijven prefe rente vouchers en kopen zij aandelen tegen de veel te lage boekwaarde. Buitenstaanders betalen de marktprijs. Als Ivan bij de vrachtwagenfabriek Ka- mAz werkt en voor een aandeel 10.000 roebel betaalt, moet Pjotr die daar niet werkt voor hetzelfde aandeel, zeg, een mil joen betalen. Nog zo'n verschil: een arbeider van de MiG-vlieg- tuigfabriek koopt een veel beter aandeel dan een werknemer van een noodlijdende cementfa briek. Een groot probleem wordt volgens de critici ook ge vormd door het feit dat bedrij ven liever contant geld vangen dan zo'n voucher. Naar ver wachting zullen veel mensen de grootste problemen hebben om een bedrijf te vinden dat de vou cher accepteert. De argwaan onder de bevolking jegens de vouchers is, als met elke regeringsmaatregel, groot. Volksver lakkerij", roepen conservatieven en centristen in het parlement. Dat gegoochel met oude en nieuwe prijzen is bedoeld om de maffia, de oude bureaucratie en buitenlandse speculanten voor een prikje aan ons nationaal bezit te helpen, aldus de oppositie. „Dat flutbe drag van 10.000 roebel - 40 dol lar - is dat waar onze gepensio neerden hun hele leven voor hebben gewerkt?" Waarnemend premier Gajdar kan trouwens niets met zijn voucher beginnen en gaat hem inlijsten. Hij en honderddui zenden andere functionarissen mogen niet in zaken zolang ze in een functie zijn. Wel mogen ze hun voucher, net als ieder een, verkopen. Gisteravond liet het hoofc^journaal van de Russi sche televisie Gajdar aan het woord om de Russen uit te leg gen hoe zij rijk konden worden: „Haast je niet. Besteed je vou cher na rijp beraad".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7