Debatten-debat nadert overeenstemming Driftbuien en depressies kenmerken presidentschap Buitenland Hoger dodental veldslag Turkije SEMDINLI Bij de veldslag die 600 Kurdi- sche rebellen dinsdag in het zuidoosten van Turkije uitvochten met een eenheid van het Turkse leger zijn 208 doden gevallen. De Turkse premier Suleyman Demirel zei dat gisteren op het slagveld bij het plaatsje Sem- dinli de lichamen van nog eens 120 gesneuvel de PKK-rebellen waren gevonden. Een dag eerder was al bekendgemaakt dat de gevech ten, die 12 uur aanhielden, het leven hadden gekost aan 54 rebellen, 29 soldaten en vijf door de regering bewapende dorpswachten. De PKK strijdt al sinds 1984 voor een onaf hankelijk Kurdistan in het zuidoosten van Turkije, een strijd die tot dusverre aan ruim 5000 mensen het leven heeft gekost. MPLA lijkt verkiezingen Egyptische groepering in Angola te winnen waarschuwt toeristen LUANDA De Angolese president Jose Eduardo dos Santos en zijn regerende MPLA-partij lijken af te stevenen op een klinkende overwinning in de eerste vrije verkiezingen in het land. Dat heeft de staatsradio vandaag bericht, die zich ba seerde op een onofficële opiniepeiling. Van de ruim 20.000 ondervraagden zou drie kwart op Dos Santos gestemd hebben en slechts een kwart op zijn belangrijkste ri vaal Jonas Savimbi van de Unita. Van de ondervraagden stemde eveneens driekwart op de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA) en een kwart op de Na tionale Unie voor de Totale Onafhankelijk heid van Angola (Unita). CAIRO Een extremistische islamitische groepering in Egypte heeft gisteren laten, we ten dat toeristen geen bezoek moeten bren gen aan Luxor, waar zich de meeste beroem de tempels en graven uit de tijd van de fara o's bevinden. Reden voor de waarschuwing zijn de aanhou dende gevechten tussen de fundamentalis ten en de politie. Geweld waarbij islamitische fundamentalisten zijn betrokken hebben dit jaar al meer dan zestig mensen het leven ge kost, bijna allen extremisten of leden van de veiligheidstroepen. Maar er hebben zich tot nu toe maar twee kleine incidenten voorge daan in Luxor waarbij toeristen betrokken Belagers knippen neus af 'Radar Airbus was defect' ANTWERPEN Politie en brandweer in de Antwerpse deelgemeente Berchem hebben in de nacht van dinsdagnacht twee uur lang tevergeefs gezocht naar de neus van een jongeman. Hij was dinsdag avond laat op straat door twee onbeken den lastig gevallen en op de grond ge gooid. Daarna haalde één van de belagers een tang tevoorschijn en knipte een deel van zijn neus af. De belagers gingen er vervolgens vandoor. De jongeman uit Berchem, werd hevig bloedend naar het ziekenhuis gebracht. Artsen oordeelden dat de neus zou kunnen worden aange naaid, indien hij werd gevonden." De speurtocht had echter geen resultaat, on danks het gebruik van zoeklichten. Na twee uur werd het zoeken opgegeven. ISLAMABAD Het radarsysteem van de Paki staanse Airbus A-300 die maandag neerstortte in Nepal, heeft niet gefunctioneerd. Dat hebben Paki staanse kranten gisteren gemeld. De dagbladen citeerden anoniem werknemers van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA, die zeggen dat het toestel sinds augustus al mankemen ten vertoonde. „Toen het vliegtuig een donderbui passeerde, raakten beide radars buiten werking en moesten andere piloten van PIA-toestellen in de buurt het leiden", aldus een piloot. Verscheidene malen is het defect aan de radarsyste men aangekaart door de PIA-onderhoudsdienst. In het logboek werd dit echter weggelaten, zo zeggen werknemers. De woordvoerder van PIA heeft de uitspraken als speculaties van de hand gewezen. Presidentskandidaat Bill Clinton praat met senator Ted Kennedy WASHINGTON - Het 'de batten-debat' in de Ameri kaanse verkiezingsstrijd is gisteren verwoed voortgezet, maar leek afgelopen nacht een akkoord te naderen. Na weken van touwtrekken tussen de Democratische cam pagneleiders van Witte Huis kandidaat Bill Clinton en het Republikeinse kamp van presi dent George Bush zag het er naar uit dat er vóór verkie zingsdag (3 november) min stens drie televisiedebatten door de twee politieke rivalen zullen worden gehouden. In dien Ross Perot zich vandaag of morgen officieel als derde, onaf hankelijke, presidentskandi daat meldt, zal ook hij waar schijnlijk aan die tv-discussies deelnemen. Campagne-waarnemers ver wachtten vannacht dat er bo vendien twee afzonderlijke tv- debatten zullen plaatshebben tussen de kandidaat vice-presi- denten, Democraat Al Gore en Republikein Dan Quayle. Ook aan die confrontaties kan even tueel een derde deelnemer wor den toegevoegd: Perots poten tiële 'running mate', de gepen sioneerde admiraal James Stockdale. President Bush had dinsdag nacht Bill Clinton verrast met een plotseling voorstel om liefst vier tv-debatten van anderhalf uur te houden, telkens op zon dagavond, te beginnen op 11 Oc tober. Eerder was Bush weken lang blijven weigeren om recht streeks voor tv-camera's te dis cussiëren met Clinton volgens een formule die was voorgesteld door een speciale gemeenschap pelijke Democratisch-Reopubli- keinse 'debatcommissie'. Die commissie wilde - en Clinton ging daarmee van meet af aan akkoord - drie debatten onder wisselend voorzitterschap van telkens één journalist. Bush' weigering heeft Clinton langdurig in staat gesteld de zittende president te verwijten een directe uitwisseling van ar gumenten niet aan te durven. Op verkiezingsbijeenkomsten van Clinton liepen de laatste dagen als kip verklede mensen rond, ter aanduiding dat Bush een 'chicken' (lafaard) is. Clin ton geldt als een zeer gerouti neerd debater met enorme ken nis van vooral binnenlandse en economische kwesties. Compromis Bush wilde aanvankelijk alleen discussiëren onder leiding van een panel van drie journalisten. De debatcommissie wees dat af, omdat zo'n opstelling minder ruimte laat voor spontaniteit en voor scherp doorvragen in dien de kandidaten zich achter slogans blijven verschuilen. Republikeins campagneleider en ex-minister van Buitenland se Zaken Jim Baker, die zich vrijwel onzichtbaar houdt in de stembusstrijd, is de bedenker van Bush' onverhoedse bereid heid om nu zelfs vier debatten te willen. Het 'compromis' dat de Republikeinen thans aan de Democraten aanbieden is dat twee van de discussies onder eenhoofdige en twee onder meerkoppige leiding zouden ko men. De verwachting dat er spoedig overeenstemming komt is gebaseerd op de vast stelling dat beide partijen daar inmiddels groot belang bij heb ben en hebben verklaard 'flexi bel' te zijn. Clinton en zijn adviseurs ble ken aanvankelijk duidelijk overvallen door het aanbod van Bush en wisten niet goed hoe te reageren. De Democratische aarzeling kwam onder meer voort uit het vermoeden dat er dubbele bodems moesten zitten in het genereus lijkende voor stel. Die verdenking werd be vestigd toen bleek dat enkele zondagavonddebatten zouden samenvallen met basketbalfi nales en de 'World Series', Amerika's populairste honkbal wedstrijden van het jaar. Be langrijke tv-stations zouden daarom twee of drie debatten niet rechtstreeks 'willen uitzen den. Dat maakt het tevens van gewicht op welke debat-data welke onderwerpen aan de orde zouden komen. Over dat alles wilde de Clinton- campagne gisteravond meteen gaan onderhandelen met de Re publikeinse patijtop, en wel op het adres van de bi-partite com missie. De Bush-mensen von den die onderhandelingsplaats onaanvaardbaar. Zodra Clinton gisteren lucht gaf aan zijn bezwaar dat de de batten zouden moeten concur reren met grote tv-sportevene- menten, kreeg hij van Bush en de zijnen prompt de gretige kri tiek over zich heen nu zelf de confrontatie te schuwen. Voor Clinton is een zo groot mo gelijk tv-publiek belangrijk, niet alleen omdat hij de debat ten denkt te kunnen winnen, maar ook omdat zijn verschij ning op het podium met de pre sident van de Verenigde Staten hem tot een 'gelijke' maakt en zijn aanzien bij veel kijkers kan verhogen. Strohalm Dat George Bush ondanks zijn geringere belang bij tv-debat- ten nu toch wil, is mede gevolg van zijn hardnekkige achter stand op Bill Clinton in de opi niepeilingen. De dreigende ver kiezingsnederlaag heeft de Re publikeinse campagne tot de fi losofie bekeerd dat Bush kenne lijk met de tot nu toe gehanteer de boodschap en taktiek geen vorderingen maakt, dat alles geprobeerd moet worden wat tevoren werd verworpen en dat elke verandering in het 'politie ke landschap' welkom is. Ook de mogelijke come back van Ross Perot, hoe ongewis ook nog in z'n electorale effect, is in middels voor Bush zo'n stro halm. Clinton wil liever niet meer op zondag 1 november, twee dagen voor de verkiezingen, debatte ren. Zijn campagnestrategen vertellen hem dat tegen die tijd zijn voorsprong op Bush gerin ger zou kunnen zijn dan thans en dat dan beter geen risico's meer kunnen worden genomen. Tv-debatten gelden als de meest invloedrijke 'momenten' in de Amerikaanse democratie. Ze zijn een ononderbroken tra ditie in de presidentsverkiezin gen sedert de eerste spectacu laire afleveringen ervan: de ver maarde confrontaties in 1960 tussen Richard Nixon en John F. Kennedy. Voor politieke ana- lysten staat vast dat Kennedy zijn nipte stembusoverwinning dankte aan het effect van de de batten. Bill Clinton liet gisteren al blij ken hoe hij de eventuele derde kandidaat Ross perot zal gaan bestrijden. „De terugkeer van Perot dreigt de verkiezingen te beslechten in het voordeel van George Bush. Want Perot dreigt de overgrote meerder heid van het Amerikaanse volk die verandering wil, te splijten, waardoor de status quo zou winnen". Clinto^i zal naar ver wachting tot 3 november de aanhang van Perot het hof blij ven maken en erop hameren dat een stem op Perot neerkomt op een stem op Bush. Mars van Kroatische vluchtelingen gestuit SARAJEVO De mars van zo'n 1000 Kroatische vluchte lingen die wilden terugkeren naar hun huizen in het door de Serviërs bezette Oost-Slavonië, is gisteren gestuit op de contro leposten van de VN-vredes macht (UNPROFOR). Vertegenwoordigers van de Kroatische regering en VN-offi- cieren konden de vluchtelingen overreden van hun plannen af te zien. Daarmee vermeden zij een treffen tussen de burgers en de Servische milities. Met hun mars waren de vluchtelin gen van plan vanuit Osijek te rug te keren naar hun huizen in Baranja. De zwaar bewapende Servische milities hadden ge waarschuwd dat ze indringers als terroristen zouden beschou wen. Een nieuw grootschalig conflict dreigt in Kroatië als de VN-vredesmacht er niet in slaagt de vluchtelingen te laten terugkeren conform het vredes plan, stelde VN-secretaris-ge- neraal Boutros Boutros Ghali in een rapport aan de Veilig heidsraad. Hij beschuldigde de Servische militieleden in Kroa tië, naar schatting 16.000 man, ervan zich nog steeds schuldig te maken aan etnische zuive ringen, ook in de gebieden die onder controle staan van UN PROFOR. Servische troepen hebben in Bosnië-Hercegovina 120.000 moslims gedood. Verder heb ben zij ongeveer 30.000 islami tische vrouwen verkracht, van wie er vele honderden zwanger zijn geraakt. Dit heeft de ser- visch-orthodoxe metropoliet van Sarajevo, Nikolaj Gojko Mrdja, voor de onafhankelijke tv-omroep B92 in Belgrado ge zegd. De Servische troepen zijn verder verantwoordelijk voor de verwoesting van 200 mos keeën in Bosnië-Hercegovina, zo zei metropoliet Mrdja. De Servisch-Orthodoxe Kerk mag hierover niet langer zwijgen. Het is voor het eerst dat een bis schop van de Servisch-Ortho doxe Kerk de misdaden van de Servische troepen in het open baar hekelt. Russen nemen vliegveld Tadjiekse hoofdstad in DOESJANBE Russische troepen hebben gisteren de luchthaven en een vliegtui- greparatiewerkplaats in Doesjanbe, de hoofdstad van de Centraalaziatische repu bliek Tadjikistan, ingeno men. ANC wil weer meedoen aan geprekken over nieuwe grondwet JOHANNESBURG - Het ANC heeft gisteren meege deeld dat het wil terugkeren naar de onderhandelingen over een nieuwe, non-raciale grondwet voor Zuid-Afrika. Het ANC deed de bekendma king na een vergadering van het Nationaal Uitvoerend Co mité, het hoogste beleidsbepa lend orgaan van de organisatie. Het Comité heeft met instem ming kennis genomen van de „belangrijke vooruitgang" die geboekt is in het akkoord dat ANC-leider Nelson Mandela en president Frederik de Klerk za terdag tekenden. „De vergadering was unaniem van mening dat het akkoord be tekent dat er voldoende bewe ging is om het ANC in staat te stellen terug te keren naar de onderhandelingen", aldus het Comité in zijn verklaring. Het akkoord is mogelijk ge maakt door de massale protest actie van het ANC de afgelopen drie maanden, aldus het Comi té. De Klerk en Mandela spra ken dit weekeinde af voor 15 november 450 politieke gevan genen vrij te laten, hekken te plaatsen rond de pensions voor migrantenarbeiders die in de iwarte steden vaak het middel punt vormen van gevechten en ïen verbod in te stellen op ge vaarlijke wapens. Het Comité verklaarde dat het ^NC de laatste fase van de mas sale campagne tegen de Klerk sal aanpassen in het licht van iet akkoord van zaterdag. „Be- laalde onderdelen van het pro- Ifamma, zoals de algemene sta ling op 12 oktober, zijn niet langer nodig", aldus de verkla ag. Vlotjes naar huis Op eigengemaakte vlotten varen kinderen naar hun nieuwe (nood)woning. Het Xico-meer t Stad is als gevolg van hevige regenval buiten zijn oevers getreden en heeft vele duizenden P dakloos gemaakt. BRASILIA - „Laat me niet alleen". Met deze emotionele oproep aan het electoraat wist president Fernando Col- lor de Mello in 1989 35 mil joen Brazilianen achter zich te scharen. Nu, na een man daat van precies 930 dagen, staat het van corruptie en machtsmisbruik betichte staatshoofd moederziel al leen. Gisteren was het 'the day after the night before' in Brazilië. Terwijl menige Braziliaan de samba en de drank nog in zijn hoofd voelde, verscheen Collor om half negen 's ochtends in het Planalto Paleis voor zijn laatste werkdag als president. Het democratisch ten val ge brachte staatshoofd had telefo nisch contact met een deel van de 38 gedeputeerden die tegen het zogenoemde Impeachment stemden. Hij bedankte hen voor de morele steun. Collor liet ver stek gaan bij de laatste vergade ring van het demissionaire ka binet. Volgens ingewijden om dat hij zich 'emotioneel onwel' voelde. Beschaafde manier De enige die Collor van dichtbij zag was minister Borja van jus titie. Na een beraad onder vier ogen maakte deze bekend, dat het weggestuurde staatshoofd er niet over piekert om vrijwil lig af te treden. Wel zal Collor alle medewerking verlenen om de macht op een beschaafde ma nier aan zijn opvolger over te dragen. „Alles gebeurt volgens de democratische spelregels", verzekerde Borja. Een speciale commissie ziet toe op een orde lijk verloop. Of Collor de natie nog via tv en radio zal toespre ken kon Borja niet bevestigen. Inmiddels heeft Ibsen Pinheira, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Collors dossier overhandigd aan zijn collega van de Senaat. Een 21 man sterke commissie van senato ren gaat vanaf morgen natrek ken of de beschuldigingen tegen Collor op waarheid stoelen. Maandag wordt het staatshoofd officieel van de aanklacht in kennis gesteld. Is dat gebeurd, dan is vice-president Itamar Franco (62) formeel Brazilië's nieuwe staatshoofd. Ceremo niële poespas zal achterwege blijven. Dit om Collor een nog grotere vernedering te bespa ren. Het is geen geheim, dat bei de heerschappen elkaar rauw lusten. „Het is nu wachten op de stommiteiten en blunders van Itamar. Daar hoop ik vurig op". Dit vertrouwde Collor een naaste medewerker toe kort na de voor hem negatieve uitslag in het Huis van Afgevaardig den. Gisteren werd ook bekend dat Collor al anderhalfjaar aan manische depressies en drift buien lijdt. Generaal Agenor Homem, spe ciale adviseur voor militaire za ken van de president, verklapte aan de pers dat hij Collor ettelij ke malen kalmerende tabletten in de mond heeft gepropt om hem op de been te houden. Itamar Franco hield zich giste ren ver van het Planalto Paleis. Hij is bezig met de vorming van een nieuwe regeringsploeg. Daartoe voerde hij thuis be sprekingen met de leiders van de oppositie. Zij pleitten bij de aanstaande president voor een beleid dat de vastgelopen eco nomie heractiveert. Ook dron gen zij aan op sociale program ma's voor de slachtoffers van de recessie. Verwacht wordt dat Franco morgen met namen van nieuwe ministers komt. Gisteren ontnam het Huis van Afgevaardigden Collors presi dentiële volmachten. Een uni cum. Niet alleen voor Brazilië, maar voor heel Latijns-Ameri- ka. Voor het eerst in de geschie denis van het Ibero-Ameri- kaanse continent is een presi dent ten val gebracht met de mocratische wapens. Tot voor gisteren bepaalde de traditie dat kanonnen en uzi's gebruikt dienden te worden. Met deze re gel is nu gebroken. Wat Brazilië aantoonde, is dat een democra tie wel degelijk kan functione ren in Latijns-Amerika wan neer iedereen het hoofd koel houdt. Maar daar ontbreekt het de heetgebakken Latinos wel Gebroken Na de historische dag van giste ren is de geschorste Collor een gebroken man. Weg is het tv- imago van Indiana Jones, de sportieve, aantrekkelijk ogende macho, die werd gekozen omdat hij een nietsontziende kruis tocht tegen de corruptie beloof de. Brazilië koos voor een kat in de zak. 'Mister Clean', Collors bijnaam tijdens de eerste maan den van zijn mandaat, blijkt de meest roofzuchtige president uit de Braziliaanse geschiede nis te zijn geweest. De tragedie wil dat Brazilië het voor de tweede keer in successie zal moeten doen met een reser ve-staatshoofd. Zes jaar geleden overleed Tancredo Neves onder verdachte omstandigheden in een ziekenhuis na een ogen schijnlijk simpele operatie. Kort tevoor had een militair kiescollege hem benoemd tot het eerste burger-staatshoofd na 21 jaar dictatuur. Zijn aan stelling volgde op massale beto gingen om de democratie weer in ere te herstellen. Na Neves' dood zat Brazilië vier jaar opge scheept met Jose Sarney, een collaborateur van de militairen die tot vice-president was ge bombardeerd. Ook nu moet Brazilië verder met een tweede man. Schrale troost is dat Franco geen 'mili tair' verleden kent. In Tadjikistan, de armste van de voormalige Sovjet-republie ken, zijn tal van territoriale en etnische conflicten opgelaaid sinds een coalitie van islamiti sche en democratische groepen in september de communisti sche president Rachman Nabij- ev verdreef. Rusland stuurde eerder deze week zeker 800 ex tra soldaten naar Tadjikistan om Russiche inwoners en leger- bases te beschermen en om de grens met Afghanistan af te sluiten. Vanuit Afghanistan worden veel wapens naar Tadji kistan gesmokkeld. Volgens het Russische persbureau Itar- Tass heeft Rusland nu onge veer 10.000 soldaten in Tadji kistan. Volgens Alexander Gontsjarov van het Russische ministerie van defensie neemt het Russische leger in Tadjikis tan een „volstrekt neutrale" positie in. Rusland treedt in de republiek op op grond van een wederzijdse defensie-overeen komst, die nog werd gesloten met de verdreven president. Itar-Tass haalde een Russische legerofficier in Doesjanbe aan die zei dat een kleine eenheid op het vliegveld was ingezet om de veilige aankomst van Russische versterkingen te waarborgen. De televisie en inwoners van Doesjnabe meldden dat het sinds de komst van de Russi sche soldaten rustig was in de stad. In de republiek heersen echter duidelijk anti-Russische sentimenten. In de zuidelijke regio's Koer- gan-Tjoebe en Koeljab, die zich verzetten tegen de nieuwe Tad jiekse leiders, zijn sinds Nabijev werd verdreven burgeroorlogen gaande. Itar-Tass meldde dat zich in Doesjanbe inmiddels meer dan 10.000 vluchtelingen uit de regio's bevinden, voor wie niet voldoende onderdak en voedsel beschikbaar is. Nabijev gaf woensdag aan dat hij mogelijk zal proberen op nieuw aan de macht te komen. Zonder omwegen uw rijbewijs! Spaar tijd en geld, bel, voor 'n spoedkursus rechtstreeks 06- 8212426,015-158876, 010-4673595.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5