rer Veld haalt in [kwestie verhalen bijstand bakzeil „Gewoon per telefoon een lening afsluiten, dat lijkt me fantastisch." buitenechtelijke kinderen' JDA-fractie steunt [VD niet bij plan oor ministelsel moties lopen hoog op bij debat over armoede Binnenland Omvangrijke vervalsing kentekenbewijzen Boeteregeling wao wordt niet veranderd Zeven doden bij ongeval Wezep A O Leidse Courant i a donderdag 1 oktober 1992 i iet milieuvriendelijk 'Prins Hendrik verwekte zes OES Gescheiden inzame- n van kartonnen verpakkin- n van drank en zuivelproduk- n, om die daarna tot meubel- aat te verwerken is verre van ilieuvriendelijk, aldus de euwse Milieu Federatie MF). Volgens de ZMF wordt consument misleid, doordat fabrikanten de indruk wek- n dat drankpakken dankzij rgebruik milieuvriendelijk Door vervoer en recycling irden energie en grondstoffen rspild, voert de organisatie n en uiteindelijk komen de oibelplaten weer op de afval- rg terecht. DEN HAAG - Prins Hen drik, de echtgenoot van de toenmalige koningin Wilhel- mina en de vader van prinses Juliana, zou in totaal zes bui tenechtelijke kinderen heb ben gehad. De journalist Hendrik Jan Kor- terink beweert in het boek 'De Zwarte schapen van Oranje' dat de zestig jaar geleden overleden Hendrik bij zijn minnares Mien Lier Wennekes, behalve de in 1979 opgedoken jurist Pim Lier, nog vijf meisjes heeft ver wekt. In het boekje van Korte- rink liggen de glasharde bewij- stukken niet voor het oprapen. Wel is er een briefje van de echt genoot van de vriendin van Hendrik, die in 1946 aan de toenmalige hofthesaurier schreef dat er voor de drie kin deren van Hendrik betaald moest worden. Dat waren Al- brecht (Pim) en de meisjes Aad en Rietje. De journalist baseert zich voor al op gesprekken met de oudste nog in leven zijnde dochter van Mien Wenneker, Edith Schaap- Abbo. Deze vrouw was eergiste ren te zien in twee tv-program- ma's. In het boek schrijft Wen nekes verder dat in de loop der eeuwen tientallen kinderen moeten zijn geboren van wie nooit bekend is geworden wie de vader was, maar die verwekt zijn door een Oranjeprins. VELSEN De politie van Vel- sen heeft onlangs een drukkerij voor de afwerking van „zeer goed nagemaakte" kenteken bewijzen ontdekt en vier arres taties verricht. De vier verdachten zijn sinds 1989 betrokken bij de vervaar diging op bestelling van min stens vele honderden, „maar mogelijk enkele duizenden" valse kentekenbewijzen. De van een vals verzekeringsbe wijs (groene kaart) voorziene documenten werden voor 400 gulden per set verkocht. De drukkerij waarin de bewijzen werden vervaardigd is nog niet gevonden. Wel heeft; de politie ontdekt dat de papieren in een handelsdrukkerij aan de Zui derkruisstraat in LJmuiden werden afgewerkt, gesneden en afgeleverd. De eigenaar van de drukkerij, een 43-jarige inwoner van Bloe- mendaal en diens 56-jarige drukker uit Haarlem traden op als tussenpersoon bij het bestel len en afleveren van soms meer dan honderd kentekenbewijzen tegelijk. Een 38-jarige drukker uit Hoorn leverde de kenteken bewijzen in IJmuiden af. Ze ver dwenen volgens de politie on middellijk in het circuit van de Een 27-jarige inwoner van Vel- serbroek is als afnemer van de falsificaten aangehouden. Hij is mogelijk betrokken bij de uit voer van duurdere gestolen au to's naar Oosteuropese landen. De CRI noemt de kwaliteit van de falsificaten „zeer goed". Op verschillende plaatsen in Ne derland zijn valse exemplaren in beslag genomen. De Velser politie verricht het inmiddels enkele maanden durende on derzoek samen met de CRI en met de rijkspolitie in Alkmaar en Amsterdam. Het team zegt meer aanhoudingen te ver wachten. :n door it jlIK IN 'T HOUT r-EN HAAG Staatssecre- 'Uj-is Ter Veld heeft bakzeil in de kwestie van de standsuitkeringen die ver- ald moeten worden op ex- irtners. De gemeentelijke :iale diensten krijgen nog 1 augustus volgend jaar tijd om alle in aanmerking nende ex-mannen en - luwen op te sporen en een nslag' op te leggen. Ver heeft Ter Veld erin toege- md dat er niet meer met ugwerkende kracht uitke- gen worden verhaald, nu toe was het zo dat de so ciale diensten alle betrokkenen moesten melden dat zij met in gang van 1 augustus 1992 ver plicht waren de bijstandsuitke ring van hun ex-partner (of een groot deel daarvan) terug te betalen. Dit op grond van de wettelijke bepalingen over ali mentatie na (echt)scheidingen. Deze opdracht van het rijk wek te de verontwaardiging van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) en de Vereni ging van Directeuren van Soci ale Diensten (Divosa). In een brief op poten aan Ter Veld stelden zij dat de regering de sociale diensten veel te wei nig tijd had gegeven om een zo ingrijpende operatie voor te be reiden. Verder noemden zij het zeer onrechtvaardig dat de ex- partners van de uitkeringsge rechtigden nu financieel de dupe dreigden te worden van de „slechte" voorbereiding. Veel van deze mensen hebben al in geen jaren contact meer gehad met hun 'ex' en begrijpen hele maal niet dat zij ook nog eens met terugwerkende kracht moeten betalen. Op beide punten kregen VNG en Divosa gisteren in een over leg met de staatssecretaris ge lijk. Beide organisaties toonden zich na afloop verheugd over de soepele opstelling van de be windsvrouw. Het is overigens wel zo dat nieuwe bijstandsuit keringen (toegekend na 1 au gustus 1992) waar mogelijk di rect worden verhaald op ex- partners. Les Lachend kijkt koningin Beatrix naar het schoolbord tijdens een les sociale perceptie voor aankomende officieren. Ze woonde de les gisteren bij in het Instituut Defensie Leergangen in Rijswijk. Vlak ervoor verrichtte ze de officieel opening van het instituut. foto anp HILDEBRAND BIJLEVELD iff ERSFOORT - Het CDA akkoord met de WD ten over de invoering van ministelsel in de sociale erheid. CDA-kamerlid en Biesheuvel wees van- 3nlg op een symposium in snjersfoort de komst van één minimum-uitkering arbeidsongeschiktheid werkloosheid van de heuvel vertegenwoordigt zijn standpunt de meerder de fractie. Een ander van de fractie onder wie ievoorzitter Brinkman wél voor een ministelsel, liscussie is actueel gewor- nu de PvdA met de WD de jende bevriezing van uitke- ;n voor de huidige wao'ers daan wil maken. De WD te dat dan met het CDA akkoord zou zijn te berei- over de invoering van een ïl. Dat zal niet gebeu- aldus het CDA-Kamerlid. Biesheuvel zei dat het CDA voor het handhaven van de bo nus-malus regeling voor werk gevers in de Ziektewet blijft. Volgens dat systeem betalen werkgevers meer premie naar mate ze meer werknemers heb ben die ziek en arbeidsonge schikt zijn. De werkgevers heb- ben dat gisteren afgewezen. Biesheuvel meent echter dat het systeem tenminste twee jaar moet werken alvorens over een andere regeling gedacht kan gaan worden. Zijns inziens moeten werkgevers beseffen dat een bonus-malus regeling voor hen waarschijnlijk minder verregaand is dan de verplich ting een bepaald percentage (quotering) gehandicapte werk nemers in dienst te hebben. Dat voorstel heeft eerder ook op ta fel gelegen. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken hekelde gisteren de werkgevers die volgens haar te veel naar hun eigen beurs praten. Zij noemde het een vreemde zaak dat de werkge vers wél de financiële prikkels voor werknemers door willen voeren, maar niet voor de werk gevers. i foto: aart veldman Brandweerlieden proberen de slachtoffers uit de twee wrakken te halen. DEN HAAG Staatssecre taris van sociale zaken Ter Veld is niet van plan om de boeteregeling voor werkge vers met veel wao'ers te ver anderen. De werkgeversorganisaties VNO en NCW willen deze bo- nus/malus-regeling aanpassen, omdat die „tot bizarre situa ties" zou leiden. Van haar plan voor een hogere ziektewetpre mie voor bedrijven met meer zieken wil Ter Veld evenmin af zien. Volgens Ter Veld is dan het evenwicht zoek. Ingevolge de wao-voorstellen die vorige week zijn ingediend, zien werk nemers zich geconfronteerd met wijzigingen in de uitke ringsduur én worden werkge vers op hun verantwoordelijk heid aangesproken, zei Ter Veld. „Als de werkgevers zeg gen „wij worden zwaar ge pakt", mag ik dan even heel platvloers zeggen: kijk nou eens naar de kant van de werkne mers, waarin we de hele wao- uitkeringsstructuur wijzigen. Mag ik dan alsjeblieft enig evenwicht hebben in het beleid, en ook de werkgevers aanspre ken op hun verantwoordelij- keid?". De organisaties van werkgevers in het midden- en kleinbedrijf hebben overigens laten weten enkele van de voorstellen rond de werknemersverzekeringen die zijn gedaan door de werk geversorganisaties VNO en NCW, onaanvaardbaar te vin den. KNOV, NCOV en de land bouworganisaties KNBTB, KNLC en NCBTB wijzen erop dat volgens de voorstellen van VNO en NCW de positie van zelfstandigen verslechtert door afschaffing van de arbeidsonge schiktheidsregelingen aaw en ioaz. Ook een afschaffing van de ziektewet is voor het midden- en kleinbedrijf en de landbouw onaanvaardbaar. KNOV en NCOV zullen binnenkort met een eigen nota komen. Ambtenaren bonden worden echte vak organisaties (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Vanaf vol gend jaar wordt in acht ver schillende ambtelijke secto ren 'echt' onderhandeld over een cao voor ambtenaren. Minister De Vries riep vandaag tijdens het congres van de Ab vaKabo diverse overheidswerk gevers, bijvoorbeeld directies van ziekenhuizen en andere in stellingen voor gezondheids zorg, alvast op om daarbij stevig in hun schoenen te gaan staan. „Die houding is nog geen ge meengoed in de collectieve sec toren". De normalisering van het over leg over de arbeidsvoorwaarden zal volgens De Vries positieve gevolgen hebben voor de amb tenarenbonden. Hij wees op de uitspraak van voormalig Abva- Kabo-voorzitter Van der Scheur dat de ambtenarenorga- nisaties eindelijk echte vakbon den gaan worden met de daarbij behorende macht. „En het doet me deugd om het deze keer eens volmondig eens te zijn met de heer Van der Scheur". Voor de ambtenaren zelf zal de normalisering ook gevolgen hebben. Positieve omdat het voor hen makkelijker zal wor den evenveel salarisverhoging (of zelfs meer) te krijgen als hun collega's in het particuliere bedrijfsleven. Maar ook nega tieve gevolgen, omdat die me daille volgens de regering ook een keerzijde heeft, aldus De Hij verklaarde dat het kabinet „het stellige voornemen heeft om de ambtenaren onder de werknemersverzekeringen te brengen en daarmee een nor maal marktconform bruto-net- totraject voor overheidsperso neel te creëren". Nu is het nog zo dat ambtenaren geen ziekte- wet-, wao- of ww-premie beta len, omdat er voor hen speciale wachtgeldregelingen bestaan. Consument merkt niet veel van lager btw-tarief DEN HAAG Winkeliers zijn niet verplicht bij een btw-daling de prijzen te verlagen. De Con sumentenbond zegt uit erva ring te weten dat zij dat in het begin ook meestal niet doen. Van vandaag af gaat het hoge btw-tarief omlaag van 18,5 naar 17,5 procent. Volgens de bond merkt de consument daar maar weinig van. Menig winke lier denkt eerst aan een vergro ting van zijn winstmarge, waar na hij pas later zijn prijzen uit concurrentie-overwegingen aanpast. Rekenwerk door de bond wijst uit dat 1 procent minder btw een produkt of dienst slechts 0,8 procent goed koper maakt. Veel dagelijkse boodschappen in de super markt vallen onder het lage BTW-tarief van 6 procent dat niet verandert. Bij eerder geda ne, maar nog niet nagekomen prijsafspraken valt er wellicht wel een aardige winst te beha len, maar het moet dan wel om grote bedragen gaan. WEZEP Bij een verkeersongeval ter hoogte van het viaduct Wezep op de rijksweg A28 tussen Amersfoort en Zwolle zijn gisteravond zeven mensen om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak raakte een auto met drie inwoners van Kampen vanuit de rich ting Amersfoort op de verkeerde weghelft, waar door een frontale botsing ontstond met een auto waarin twee echtparen uit Berkel en Rodenrijs zaten. Alle slachtoffers waren op slag dood. De fatele aanrijding ontstond op een weggedeelte waar de rijstroken enigszins zijn verlegd en ver smald als gevolg van wegwerkzaamheden. Er zijn vier rijstroken zonder middenberm, maar een afzetting met paaltjes. Of deze situatie tot het ongeval heeft geleid, is nog niet duidelijk. KOOPMAN IECHT - Het CDA-ka- lid Gerrit de Jong is nog r net op dreef als een wat jre man zich kreunend ijn stoel verheft. is nodig betoogt De Jong, kend van zijn blaadje, dat n groter verschil komt tus- litkeringen en minimum- Misbruik van uitkeringen harder bestraft worden, roept de man, inmiddels bij interruptiemicrofoon aan- men: „Voorzitter, mag ik Ik moet even braken"! het Jacobicentrum te :ht had de FNV zijn vak skader bijeengeroepen om - iultaten van een nieuw on- lek naar armoede in Ne- nd te bespreken. En de re ten stemden niet vrolijk, veertig procent van de Jia, aldus het onderzoek, le eindjes niet aan elkaar en. Door hogere gemeente lasten en huren, een stren- kwijtscheldingsbeleid en at mistige maatregelen, is irachtbehoud voor de mi- een illusie. ömbere beeld uit het koop- Onderzoek deed de strijd baarheid bij het in leeftijd ge vorderde vakbondskader te Utrecht weer opvlammen. Onderkant Temeer, omdat de voor een kort debat uitgenodigde politici wei nig perspectief boden op een zonniger toekomst voor de „on derkant" van de samenleving. Het inkomensbeeld voor de mi nima houdt niet over, beaam den de aanwezige kamerleden van CDA, PvdA, D66 en Groen Links ruiterlijk. Maar een extra netto-verhoging van de uitke ringen zit wat de drie grootste fracties betreft niet in het vat. Ook FNV-voorman Stekelen burg wees deze oplossing voor de financiële nood van de mini ma van de hand. „Laten we nou eerst maar eens proberen de uitkeringsgerechtigden gewoon met de welvaartsontwikkeling mee te laten groeien, dat is al heel wat". De vakbondswoede richtte zich vooral op CDA'er Gerrit de Jong, die zijn visie op de sociale zekerheid niet in wol wenste te verpakken. „Jij hebt makkelijk praten met een salaris van ruim een ton", beet een vertegen woordiger van de Voedings bond FNV De Jong toe, na diens pleidooi voor meer financiële prikkels op de arbeidsmarkt. De Jong: „Uit onderzoeken blijkt dat uitkeringsgerechtig den een baan pas de moeite waard vinden als het salaris 42 procent boven het uitkeringsni veau ligt. Dat zegt nogal wat. Er mag op dit punt nog wel het no- De FNV had de bijeenkomst be legd om het inkomensvraag- stuk terug op de politieke agen da te krijgen. Een wens die PvdA-kamerlid Jan van Zijl meteen honoreerde. „Er wordt iets te gemakkelijk gepraat over werk boven inkomen. Alsof in komensvraagstukken niet meer van deze tijd zijn. Maar het doet er nog wel toe". Over de toekomstige inkomenspoli tiek van de PvdA bleef Van Zijl echter vaag. „De gemeenten zouden iets meer ruimte moeten krijgen om de minima te ontzien". Creatief De collectieve armoede waar minister Kok van financiën mee worstelt het begro tingstekort en de hoge staats schuld inspireert de politiek wel tot het zoeken van creatieve oplossingen voor de armoede van de individuele burger, zo bleek in Utrecht. Jan van Zijl suggereerde gericht iets te doen aan de financiële nood van bij- standsouders met kinderen. „De kinderbijslag mag van ons fors omhoog, maar dan moet die maatregel wel door mensen met hogere inkomens betaald wor den". CDA, PvdA en D66 studeren zich verder kleurenblind op me thodes om de koppeling tussen uitkeringen en lonen alleen toe te passen voor mensen die geen uitzicht meer hebben op een be taalde baan. Van Zijl: „De ten dens is mensen zonder perspec tief een andere, hogere, uitke ring te geven. Maar ik ben nog niet zo ver. Want hoe maak je onderscheid tussen mensen die nog wel en die geen kans meer op een baan hebben? Ik neig er naar het niet te doen". De Jong had minder reserves: „Hoe komen we tot differentia tie in uitkeringen? Het kan soe laas bieden voor diegenen die langdurig op een uitkering zijn aangewezen en geen zicht op werk hebben. Differentiatie is goed. Wie nog kans heeft op een baan is met een hogere uitke ring niet geholpen. Want als zo'n persoon dan gaat werken, gaat hij of zij er niets op vooruit. We moeten er nog goed over na denken hoe ver we daarmee kunnen komen". Louise Groen man (D66) sloot zich daarbij aan: „Ik wil graag iets doen voor bejaarden met alleen aow, die mensen hebben toch mini maal recht op een welvaarts- vaste uitkering"? Kletspraat In de zaal werd intussen ge mord. „Allemaal kletspraat!", siste één van de aanwezigen. Een oudere vrouw: „Waarom mogen mensen met een uitke ring niet meer bijverdienen"? FNV-voorzitter Johan Steke lenburg presenteerde aan het eind van de bijeenkomst een ei senpakket van zijn vakorgani satie, gericht op de verbetering van de positie van de minima. Zo zou het kwijtscheldingsbe- leid voor gemeenten verruimd moeten worden, moeten er ge meentelijke koopkrachtplaatjes worden opgesteld en moet een rechtvaardige inkomensverde ling weer het overheidsbeleid bepalen. Stekelenburg: „Bij het lezen van de sociale nota van De Vries zijn mij wat dat betreft de schel len van de ogen gevallen. Er wordt door dit kabinet toch doelbewust aangekoerst op gro tere inkomensverschillen. Het gelijk delen is om zeep gehol pen. Het is onze taak om meer begrip te kweken voor de men sen die het slachtoffer zijn ge worden van een oneerlijke ver delingvan arbeid en inkomen". Een thuisbankier belt dan nu even de Postbank Leenlijn. de Postbank Leenlijn voert uw gegevens in de computer in en belt u terug Zo makkelijk gaat dat bij de Postbank. U vertelt dan uw giro nummer, uw netto-inkomen thuisbankier' belt en uw maandelijkse vaste lasten en hoeveel u wilt lenen en de gewenste looptijd. Een r ^dewerker van voor een lening gewoon even met de Postbank Leenlijn: (058) 95 2345. om u te vertellen of u de lening kunt krijgen. Als dat zo is, krijgt u het contract thuisgestuurd en vervol gens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Ixrcnlijn is door de week bereikbaar van 8.15 tot 21.00 uur en op zater dag van 9.00 tot 12.00 uur. Met andere woorden: als u voor de makkelijkste weg kiest, kiest u meteen voor de best, POSTBANKAk) Thuisbankieren doe je met de Postbank.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3