MENSEN Fietsend praten met de kiezer Weefwerk vertelt over het leven van Maya's GENTLEMAN DICK DEES E en verstrooide lakei op Buckingham Palace heeft een overstroming veroorzaakt, toen hij bij het vullen van een koninklijk bad de kranen vergat dicht te draaien. De ijzeren badkuip, daterend uit de Victoriaanse periode, is in gebruik bij de jongste zoon van koningin Elizabeth, prins Edward. Zijn vertrekken kwamen blank te staan, en het water stroomde drie verdiepingen naar beneden. De schade aan meubilair en elektrische bedrading wordt geschat op 42.000 gulden. P eterO'Tooleisbezigaan zijn autobiografie, die drie boekdelen in beslag zal nemen. Het eerste deel, waarin hij nog niet toekomt aan 'Lawrence of Arabia', komt binnenkort in Engeland uit bij Macmillan. Dringend LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 )or Willem Pekelder et een rood, bezweet hoofd ploft hij neer. Neemt een slokje van zijn cola en veegt een 'iar druppeltjes van zijn voorhoofd. ren later verzucht hij„Ja, op mijn iftijd en met mijn gewicht moetje iet te veel forceren". WD-ka- irlid drs. Dick Dees (47) was giste- een van de vele bekende Neder- aders die meededen aan dé tweede lagse gentlemen-wedstrijd over parcours van 22 kilometer in het :reatiegebied Madestein. voormalige staatssecretaris van iksgezondheid en sport noemt ihzelfeen sportief man. „Vroeger |b ik gevoetbald bij NAC, later ben ;aan tafeltennissen en nu fiets ik feeen beetje". |n gentlemen-wedstrijd is een kop- Itijdrit, waarin professionele- en |iateurwielrenners fungeren als jigmakers voor prominenten uit Jwereld van de politiek, media, ort, het bedrijfsleven, enz. Gentle- .n Dick Dees had Marc van Or- iw als gangmaker, een wielrenner rmee hij het goed kon vinden, [ïj ging wat snel van start, maar la- kreeg ik aardig het ritme te pak- We hebben lekker zitten praten 'Ooit kwam ik tijdens een rit van Den Haag naar Antwerpen een medisch specialist tegen. Ter hoogte van Zundert begon hij over de bezuinigingen op de salarissen van die beroepsgroep. Toen moest ik helemaal naar lucht happen'. over sport en politiek". Dat vindt Dees het leuke van wiel rennen, het contact met de mensen onderweg. „Langs dit parcours zag je hier en daar hele gezinnen buiten zitten met thermoskannen koffie. Ze hebben ons enorm aangemoedigd. Heerlijk". Plotseling schiet hem een ander ver haal te binnen. „Ik was eens aan het fietsen in mijn woonplaats Breda, toen iemand aan mijn wiel kwam zit ten. De man vroeg wat ik deed voor de kost. Ik zei vertegenwoordiger en dat is in zekere zin waar, want ik vertegenwoordig tenslotte het volk. Wat doet wilde ik weten. Bouw vakker, was het antwoord, waarop hij direct liet volgen: morgen fiets ik naar Eindhoven en overmorgen naar Dordrecht. Waar haalt u de tijd vandaan, vroeg ik. Oh, ik loop in de ziektewet. Dat is natuurlijk niet in de haak hè, maar de man zei het zo goudeerlijk en ontwapenend dat ik er de humor wel van inzag". Relativeren kan Dick Dees wel, en dat is maar goed ook voor iemand met een snelheid van 28 a 30 kilome ter per uur. „Ik rijd niet hard, maat heb wel direct het goede tempo te pakken", vindt hij zelf. Ooit kreeg hij na de ronde van Kampen een bos paling, omdat hij als laatste over de finish wankelde. Fanatieker was bij die gelegenheid het voormalige CDA-kamerlid Hans Gualthérie van Weezei die zelfs een warming up deed. „Ik heb ook eens met Van Agt een sprintje getrokken, en toen ik hem jaren later op Schiphol tegen kwam riep hij meteen: ha, die goeie fietser", spreekt Dees zichzelf wat moed in. Het leuke van wielrennen vindt het liberale kamerlid de ambi ance. „Dat hele sfeertje eromheen. Toen ik nog staatssecretaris was, ben ik een paar keer naar de Tour de Niet ZO snel, maar wel sportief, kamerlid Dick Dees. France geweest en heb ik verschil lende renners leren kennen. Daarom is deze gentlemen-wedstrijd voor mij tevens een reünie' Dick Dees wordt zowaar een beetje nostalgisch als hij met dromerige blik begint over zijn jongensjaren toen hij tijdens de Tour aan de radio gekluisterd was. „Ja, eigenlijk wilde ik vroeger sportjournalist worden". Is kamerlid dan niet een beetje saai voor u „Wat saai! Het is juist een heel veel zijdige job, niet in de laatste plaats omdat ik sport in mijn portefeuille heb. Je komt met allerlei onderwer pen en mensen in aanraking. Neem nou vandaag. Eerst deze gentele men-wedstrijd, straks ga ik naar de kamer, om vier uur kom ik hier weer terug en vanavond naar Straatsburg omdat ik ook nog eens in de Raad van Europa zit. Inderdaad, een drukke dag, maar als je het allemaal een beetje ontspannen doet, lukt het prima. Ik neem naar Den Haag wel Badkuip van prins Edward overstroomd Memoires van Peter O'Toole Volgens de uitgevers is O'Toole een 'groot schrijver'. Het Amerikaanse blad Variety weet te melden dat de Amerikaanse uitgeverij Hyperion een contract met de acteur heeft gesloten, waarmee een getal met zes nullen is gemoeid. Lijfwacht Stéphanie slaat fotograaf neer D e fotograaf Gilbert T ourte is tegén de vlakte geslagen door een lijfwacht van prinses Stéphanie van Monaco. De man stond op de loer bij het appartement van de prinses omdat hij nieuwsgierig was of ze binnenkort gaat trouwen. Volgende maand verwacht Stéphanie een kind van haar vriend Daniel Ducruet. Volgens haar adyocaat heeft de prinses nog geen plannen om te huwen. De fotograaf heeft ondertussen een aanklacht ingediend wegens geweldpleging. Harley bikers door Vietnam P"1 ranse Harley Davidson bikers Laatste snufjes in de 'groene keuken' De 'groene keuken' toert in de vorm van een tentoonstelling door Neder land. De expositie is een initiatief van onder meer het milieu-educatie- centrum De Kleine Aarde in Boxtel. Het centrum laat twee soorten keu kens zien waarin energie- en ar beidsbesparend kan worden ge werkt. De ene keuken is traditioneel ingericht. Hierin wordt getoond hoe gemakkelijk milieuvriendelijker kan worden gewerkt. De andere keuken is volledig nieuw en voorzien van de laatste snufjes op milieugebied. Zo heeft die bij voor beeld een afvalscheidingscomparti ment. Dit is een speciale kast met la den voor glas, papier, kunststof en metaal. Het compartiment heeft twee spoelbakken, een koker voor groente- en fruitafval en een boiler dicht bij de kraan zodat water wordt bespaard. De ideale nieuwe keuken heeft zon nepanelen die warmte en zonne- energie opwekken voor de koelkast en keukenverlichting. „Wel duur, maar zelfs een leek weet dat we te veel energie gebruiken. Het wordt dus tijd voor alternatieve duurzame energiebronnen", zegt Brinkman van De Kleine Aarde. De opzet van de tentoonstelling is consumenten te laten zien hoe zij op een milieuvriendelijke manier in hun keuken kunnen werken. Brink man: „Heel veel mensen willen wel iets aan het milieu doen, maar heb ben geen zin om daar grote stappen voor te ondernemen. We willen hen zo laten zien dat dat ook niet hoeft." De demonstratie-modellen zijn de komende tijd te zien bij woningcor poraties, energie- en waterbedrijven en op vakbeurzen en markten. foto AFP Lachen met Bush Zou het een presidentiële grap over belastinghoging zijn waardoor country-zanger Jimmy Dean (links) en 'Nashville Now' presentator Ralph Emery slap liggen van de lach? Aangezien we de lippen van Bush niet kunnen lezen, zullen we het antwoord op die vraag nooit weten. Zeker is wel dat het er lollig aan toe ging tijdens het optreden van de Amerikaanse president in het praatprogramma Van Nashville. bulderden gisteren door de straten van Ho Chi Minh-stad, om op weg naar Hanoi medicijnen af te geven bij verschillende ziekenhuizen. De motoren waren vroeger van de presidentiële motorbrigade van Zuid-Vietnam. Aan de reis van tweeduizend kilometer doen zesentwintig Franse mannen en vrouwen mee. „Hierdoor ontdekken we het landschap en bovendien kunnen we op deze manier onze opdracht op een originele manier uit voeren", zegt voormaligjournalist Daniel Roussel, die de rally heeft georganiseerd. Roussel vond de Harleys - made in the United States of America - twee jaar geleden in een garage in Ho Chi Minh-stad. Daniel Roussel kon de 900-cc motoren huren van de plaatselijke politie-autoriteiten, waarna ze voor de verre reis 'gerestaureerd' werden. Honderden Vietnamezen stonden gisteren aan de kant van de weg om de Harley-groep toe te juichen. Politie-agenten op fonkelnieuwe Japanse motoren maakten de weg vrij. De bikers, inclusief de Franse zanger Florent Pagny en de gebroeders Toure Kunda van een Frans/ Senegaleense band, hopen voor zaterdag 10 oktober in Hanoi aan te komen. eens mijn fiets mee om tussen de de batten door even te kunnen relaxe- n".„Ooit kwam ik tijdens een rit naar Antwerpen een medisch specia list tegen. Ter hoogte van Zundert begon hij over de bezuinigingen op de salarissen van die beroepsgroep. Ik was al zo buiten adem, maar toen moest ik helemaal naar lucht hap pen. Maar toch is wielrennen mis schien wel een uitstekend middel om het contact tussen kiezer en gekoze ne te bevorderen". U| E Prins Edward Peter O'Toole Het weefwerk op tafel is amper vijftig centimter groot, maar het blijkt een schat aan informatie te bevatten. Aan de hand van het stukje stof heeft Maya-indi aanse Maria Luisa Curruchich laten zien hoe haar volk de eigen cultuur tot u it- drukking brengt in de kleurige en geva rieerde weefkunst. Het dagelijks leven is in symbolen terug te vinden op het doek; de motieven geven de natuur, kosmos, flora en fauna weer. „Met ons kun je niet praten over weven, zonder het over 't leven te hebben. Niets staat los van elkaar; bij ons vormt alles een eenheid". Ze heeft enthousiast en veel gesproken over haar cultuur. Toch tekent Curru chich uit Guatamala er onmiddellijk bij aan dat er nog zoveel meer te vertellen valt. Die gelegenheid krijgt ze de komende tijd. In Den Haag en omgeving zal zij twee weken lang via de weefkunst uitge breid verhalen over haar volk. Maria Luisa is gast van het Haagse Der de Wereld Centrum, dat met een groot aantal andere instellingen in de Residen tie een festival houdt over de Indiaanse cultuur. 'Amerika opnieuw ontdekt' is het motto van het festijn, dat vandaag begint en tot 15 oktober duurt. De mani festatie is bedoeld om tegenwicht te ge ven aan de vieringen rond de ontdekking van Amerika door Columbus, nu 500jaar geleden. De gebeurtenis had grote gevol gen voor de oorspronkelijke bewoners, de indianen. Het culturele festival is een eerbetoon aan hun kracht, schoonheid en wijsheid. Kaqchikel Het evenement biedt een hoeveelheid aan activiteiten. Zo zijn er toneelvoor stellingen, films en exposities. Curru chich zal in onder meer het Haagse Mu- fotoHansde Bakker Maria Luisa Curruchich: 'Bij ons staat niets los van elkaar; alles vormt een eenheid'. seon haar verhaal doen. Ze staat op het programma omschreven als 'Guatemal teekse kaqchikel'. Via Thea Schellekens van het Derde Wereld Centrum, die het Spaans rap vertaalt, legt ze uit dat kaq chikel de talengroep is waartoe ze be hoort. In Guatamala bestaan maar liefst 21 Maya-talen. De Academia de Lenguas Mayas, het instituut waaraan Maria Lui sa verbonden is, zorgt ervoor dat die niet verdwijnen. Curruchich: „Taal is het be langrijkste van een volk. Je brengt er niet alleen informatie mee over, ook ge voelens en culturele waarden; het strekt veel verder". Een andere belangrijke taak van het in stituut is om een analyse te maken van de werkelijke historie van de Maya's. Barbaren „Ook wij hebben geleerd dat Columbus Amerika heeft ontdekt. In onze geschie denisboeken stond hij als grote held afge beeld, terwijl onze eigen voorouders er als halve barbaren in werden afgeschil derd; in die vertekende geschiedenis heb ben we langzelf geloofd". Zeifis zij opge voed volgens de Maya-traditie; haar ou ders hebben haar veel respect bijge bracht voor deze cultuur. Maar binnen het onderwijs en op universiteiten is daar in Guatamala weinig aandacht voor. Tot haar grote spijt. Daarom is zij met nog ie mand van het instituut bezig de oude his torie in kaart te brengen. Het voornemen van de academia is om die te publiceren, zodat de Maya's hun eigen geschiedenis kunnen herontdekken en herwaarderen, zegt Curruchich. Boek Naar de weefkunst heeft ze ook uitge breid onderzoek gedaan. Het plan van Maria Luisa is om daar een boek over uit te brengen, waarin alles over de tech niek, symbolen en kleuren wordt uitge legd. Ze hoopt hiervoor in Nederland fondsen te vinden. „Er zijn nog wel boe ken, maar die zijn geschreven door men sen die er geen verstand van hebben. Ze omschrijven de motieven als vormloze fi guren; het betekent dat zij er niets van weten". Ze is blij met het culturele festival in Den Haag, toch vindt ze dat de herdenkingen rond Columbus ook een doel hebben ge diend. Het heeft bij indianen meer be wustwording teweeggebracht, zegt ze. „Vijfhonderd jaar geleden was er geen sprake van een ontdekking, maar van een invasie. Vijf eeuwen lang heeft onze cultuur onder druk gestaan en ondanks dat hebben we overleefd. Geschiedkundi ge feiten hebben Columbus van zijn voet stuk gehaald; wij zijn in achting gestegen en hij is omlaaggehaald". Wie kennis wil nemen van de weefkunst van de Maya's kan voor meer informatie op werkdagen bellen naar het Derde We reld Centrum. Het telefoonnummer is 070-3456154. KIST Bijna de helft van alle Amerikanen zijn er voor dat er slimmere en sterkere kinderen worden geboren. Als daar via genetische manipulatie voor kan worden gezorgd, zouden zij dat prima vinden. Wat hen betreft, mogen de heren van de genetische manipulatie rustig in die richting verder werken. Nu, dat horen die heren natuurlijk graag, want daar hadden ze deze enquête ook voor georganiseerd. Al hadden ze nog iets liever alle Amerikanen achter zich gehad. Maar ja, je kunt niet alles hebben in deze wereld. Hoe zouden wij in Nederland op die enquête hebben geantwoord? Nou, één ding weten we wel: wat we uiteindelijk ook hadden gezegd, we zouden in ieder geval meer bedenktijd nodig hebben gehad. Om te beginnen zijn onze kinderen al zo sterk. Vooral als ze een jaar of zestien zijn geworden. Dat is dan wel onze eigen schuld omdat we ze altijd veel te goed te eten hebben gegeven, maar wat moesten we dan? Welke jonge ouders denken zestien jaar vooruit en zetten de baby op rantsoen? Dat zijn er maar heel, heel weinig. Alle anderen zitten na zestien jaar met een hulk in huis die 's avonds de auto gewoon meeneemt in plaats van dat onderwerp voorzichtig aan te roeren. De gemiddelde hedendaagse vader kan daar althans lichamelijk weinig tegen ondernemen. Hij kan het ontraden, maar beletten kan hij het niet. Hij is zeifin de jaren na de oorlog opgegroeid en is dus tenger gebleven. De jongens zouden wij ons dus eigenlijk niet sterker wensen. Maar de meisjes weer wel. Bij hen heeft het zin. Die kunnen in het donker en tegenwoordig ook bij klaarlichte dag, niet weerbaar genoeg zijn. We vragen dus bedenktijd. Slimmer dan? Daar moeten we ook eerst even over nadenken. Alweer: onze kinderen zijn al zo slim. Waarmee we dan niet bedoelen dat de leraren op school hen niet meer bij kunnen houden of buitenlandse scholen hen uit Nederland proberen weg te kopen. Nee, we weten dat slim iets anders is. Slim is handig. Het is anderen net even voor zijn. Een soort boerenslim, maar dan voor stadsmensen. Kinderslimheid wordt ook niet op school, maar thuis gemeten. Vooral op het klassieke moment dat kinderen thuiskomen van ergens waar ze niet heen mogen en hun ouders moeten vertellen op welk adres waar ze wel heen mogen, ze dus geweest zijn. En daarna, als blijkt dat hun ouders dat adres tien minuten geleden hadden opgebeld en daar hebben gehoord dat ze daar de hele avond niet geweest zijn, daar ook nog een sluitende verklaring voor hebben - dat is slimheid. En daar hebben kinderen eigenlijk al meer dan genoeg van - ook zonder genetische manipulatie. Goed, dat zeggen we natuurlijk niet helemaal in zo'n enquête. In een enquête laten we ons liever van onze beste kant zien: moderne ouders die hun kinderen alles gunnen. Daarom zouden we uiteindelijk die enquêteurs misschien ook wel hebben gezegd dat als ze nou toch genetisch gingen manipuleren, slimmere en sterkere kinderen best leuk zou zijn. Eerlijk is eerlijk, dringend vinden we het niet. Slimmere en sterkere ouders dat is veel dringender. We zouden het zeer waarderen als de heren daar eerst even prioriteit aan wilden geven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21