Ambtenaar wordt gewone werknemer Normaal k A2 A3 A5 B1 B4 C6 C7 Inspectie geeft fouten toe bij aanpak polio-epidemie Pond op dieptepunt na roep om aftreden Lamont Minister Maij rijdt te hard Serviërs jagen moslims woningen uit enie rzoekt eldige ïimen Mitterrand en Major op één lijn over Maastricht 14 Dagen Gratis CeiddaQowtamt donderdag oktober 1992 22 PAGINA'S in drie katernen ESTELIJK LEVEN istide: schandaal iVaticaan regime Haïti erkent Veld haalt bakzeil kwestie bijstand verhalen ANC wil weer lerhandelen over euwe grondwet EN OMGEVING Kenstverlenlng iotheek mag niet irden aangetast in van Hanegem ert zich groen en i aan Feyenoord 4DAAG DE DAG is weer welkom telle van Keulen IGuarnerius af leman Dick Dees I fietsend met de kiezer LUK LEVEN/OPINIE Ccldóc Sou^ont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 84ste jaargang no. 25457. Losse nummers 1,50. Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Minimumtempe ratuur omstreeks 10 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. Joods monument in Duitsland beklad met nazi-symbolen NORDHAUSEN Onbekenden hebben in Nordhau- sen, in de voormalige DDR, een joods monument be klad met nazi-symbolen. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. De politie, die geen enkele aanwijzing over de identiteit van de vandalen heeft, vermoedt dat zij uit de extreem-rechtse hoek komen. Het monument staat op de plaats waar in 1938, tijdens de Kristall- nacht (10 november), een synagoge in brand gestoken werd. In de Kristallnacht vernielden nazi-aanhangers duizenden joodse huizen, bedrijven en gebouwen. De voorzitter van de centrale joodse raad in Duitsland, Ig- natz Bubis, eist dat de politie de bewaking van joodse bezittingen en monumenten opvoert met het oog op de recente anti-semitische en racistische aanslagen. Het incident in Nordhausen was de derde aanslag op een joods monument sinds het weekeinde. DEN HAAG - De geneeskundig inspecteur infectieziek ten, mede-verantwoordelijk voor de coördinatie van de vac cinatiecampagne tegen polio, geeft toe dat er fouten zijn ge maakt bij de aanpak van de polio-epidemie. Inspecteur J. van Wijngaarden heeft zich totaal verkeken op de reactie van de bevolking die de GGD's 'bestormde' om een inenting te halen. Ook de beslissing om af te wijken van het draai boek dat werd opgesteld bij de vorige polio-epidemie in 1978 was niet goed. Er is dit keer besloten tot een ruime oproep voor vaccinatie. Toen daar kritiek op kwam van deskundi gen is dat besluit teruggedraaid, waardoor de verwarring over wie wel en wie niet moest worden ingeënt alleen maar groter is geworden. Pagina A4: Streng-gereformeerden halen polioprik 'stie kem' Collor moet maandag macht overdragen BRASILIA De Braziliaanse president, Fernando Collor de Mello, wordt volgen de week maandag uit zijn functies onthe ven. Hij moet dan zijn bevoegdheden overdragen aan Itamar Franco, die zal optreden als interim-president, zo heeft de voorzitter van het parlement gisteren in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia meegedeeld. Aanvankelijk zou Collor vandaag al uit zijn functies worden ont heven. Maar op verzoek van Franco is de machtsoverdracht een paar dagen uitge steld, zodat hij meer tijd heeft om een nieuwe regering te vormen. Pagina A5: Driftbuien en depressies ken merken presidentschap Felix-nominatie De Noorderlingen AMSTERDAM - De speelfilm 'De Noorderlin gen' van Alex van War merdam is genomineerd voor de Felix 92, de prijs voor de beste Europese film. De uitreiking van de Felix, de Europese tegen hanger van de Ameri kaanse Oscar is op 12 de cember tijdens het film festival van Berlijn. In eigen land is 'De Noor derlingen' ook genomi neerd voor de Grote Prijs van de Nederlandse film, Het Gouden Kalf. Transaviapassagiers stranden op Kreta SCHIPHOL - Honderden toeristen zijn giste ren gestrand op de luchthaven van het Griekse eiland Kreta nadat protesterende boeren de luchthaven blokkeerden. Onder hen zijn ook 150 passagiers van een vlucht die luchtvaart maatschappij Transavia gistermorgen zou ma ken van de luchthaven van Heraklion op Kreta naar Groningen, zo deelde een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij mee. De vlucht van Transavia zou gistermorgen om 11.00 plaat selijke tijd vertrekken. Naar het zich liet aan zien zou de luchthaven om 01.00 weer worden geopend. Het vliegtuig zou in dat geval niet naar Groningen vliegen, dat 's nachts voor vliegtui gen is gesloten, maar naar Schiphol. De passa giers zijn voorlopig in hotels ondergebracht. ROTTERDAM De specia le status die ambtenaren van rijk, provincie en gemeente al heel lang hebben, gaat ver dwijnen. Minister De Vries van sociale zaken heeft dit voornemen van middag in Rotterdam bekend gemaakt op een congres ter ge legenheid van het 10-jarig be staan van de ambtenarenbond AbvaKabo. Door de maatregel gaan ambtenaren onder meer dezelfde sociale premies beta len als 'normale' werknemers. Als gevolg daarvan wordt voor hen het verschil tussen bruto en netto salaris ook 'normaal'. De Vries noemde het „vanzelf sprekend" dat de ambtelijke status die vooral gebaseerd is op een andere, betere rechts positie door de regering ter discussie wordt gesteld. „Im mers: de overheid als normale werkgever moet te maken krij gen met normale werkne mers". De Vi'ies doelde daar mee op het feit dat het kabinet- Lubbers/Kok streeft naar nor malisering van het arbeidsvoor waardenoverleg tussen de over heid en haar werknemers. Tot voor kort was het zo dat de re gering besliste op grond van de cao's in de marktsecor of en hoeveel salarisverhoging de ambtenaren zouden krijgen. Dit besluit werd vervolgens meegedeeld en opgelegd aan de ambtenarenbonden, die eigen lijk alleen 'ja' of 'nee' konden zeggen. Dat laatste was heel lang moeilijk, omdat het ambte naren verboden was te staken. Volgens minister De Vries pas 's „niet meer in deze tijd". Hij vindt dat de overheid als iedere andere werkgever echt dient te onder handelen over collectieve ar beidsovereenkomsten. Pagina A3: Ambtenarenbon den worden echte vakorganisa ties LONDEN De koers van het pond sterling is vanmor gen weggezakt naar een his torisch dieptepunt door groeiende speculatie over het aftreden van de Britse minis ter van Financiën, Norman Lamont. Om het opstappen van Lamont werd vanmorgen gevraagd in een commentaar van het gezag hebbende dagblad Financial Ti mes. Diezelfde krant publiceer de tot ongenoegen van de auto riteiten in Londen een vertrou welijk schrijven van de Bundes bank, waarin de Duitse centrale bank Britse kritiek op haar be leid ontzenuwt. Bundesbank- president Schlesinger schrijft dat Europa wel degelijk heeft geprobeerd de koers van het pond overeind te houden. Al leen Duitsland al heeft hieraan voor ongeveer 17 miljard pond bijgedragen, aldus Schlesinger. Ook Labours schaduwminister van financiën, Gordon Brown, eiste vanochtend het aftreden van Lamont. Volgens hem was duidelijk dat de minister had gelogen. „Hij is nu ongeloof waardig in Groot-Brittannië en Europa en heeft onze interna tionale reputatie ondermijnd. Meneer Lamont heeft geen toe komst meer. Zijn ontslag is nu onvermijdelijk geworden". Op de wisselmarkt in Amster dam lag de koers van het pond om tien uur vanmorgen op 2,7930 gulden, bijna vier cent lager dan de slotkoers van 2,8305 op dinsdag. Sinds het pond op 16 september uit het EMS moest worden gehaald omdat de koers niet was te handhaven boven het voorge schreven minimum van 3,1305 gulden, is er een daling opgetre den van bijna 25 cent oftewel acht procent. DEN HAAG Onder begelei ding van een motoragent heeft minister Maij-Weggen van ver keer gisteren tussen Delfzijl en Groningen 140 kilometer per uur gereden op een weg waar een maximum van 100 kilome ter geldt. Haar programma was een klein half uur uitgelopen mede doordat zij zich met kruk ken moest behelpen vanwege rugklachten. Aangezien zij niet te laat wilde komen voor een overleg met de commissaris van de koningin in Groningen, ver hoogde zij haar snelheid. „Ei genlijk kan Maij-Weggen zich dit niet permitteren", aldus het WD-kamerlid Jorritsma. In de campagne tegen te hard rijden van het ministerie van verkeer worden zakenmensen gewaar schuwd genoeg tijd te nemen voor reizen en in de agenda's rekening te houden met de reis tijd. Een Servische vrouw houdt een brandende kaars bij de kist van een familielid tijdens de n nis van 28 Servische soldaten in de Bosnische stad Vlasenica. SARAJEVO Servische mili ties hebben gisteren meer dan 300 moslims uit hun woningen, niet ver van het centrum van Sarajevo, verdreven. De men sen kregen slechts enkele mi nuten de tijd om hun persoonlij ke bezittingen bijeen te rapen voordat zij uit hun huis werden gezet. Een huilende vrouw van mid delbare leeftijd zei dat zij net was verkracht door een geüni formeerde Servische militair. De Bosnische militaire politie en het Rode Kruis bevestigden het verhaal van de vrouw. An dere moslimvluchtelingen zei den dat zij waren beroofd toen zij hun huizen in de wijk Grba- vica verlieten. „Dit is een etni sche zuivering", zei de 76 jaar oude Kuco toen hij de brug over de Miljacka-rivier overstak naar Bosnisch gebied. Volgens de Bosnische televisie waren meer dan 500 moslims uit hun huizen gegooid. Het Rode Kruis meldde meer dan 300 vluchte lingen uit Grbavica te hebben geregistreerd en zei te verwach ten dat de stroom vandaag zou •aanhouden. „De chetniks (Ser vische nationalisten) kwamen om half vier naar ons apparte ment en zeiden dat wij om half acht klaar moesten staan om te vertrekken, maar zij kwamen tien minuten later terug en zei den: Vertrek onmiddellijk", al dus de gepensioneerde Mujic Memo (57). Memo slaagde er in een kleine tas met kleding te vullen. Zijn echtgenote klampte zich vast aan een haarborstel en een kam, de £nige bezittin gen die zij had kunnen meene men. De verdreven moslims zei den dat de Serviërs en Kroaten die ook in de fiat woonden niet waren gedwongen te vertrek ken. Zij wezen de mogelijkheid van de hand dat zij waren weg gestuurd in verband met een mogelijk Servisch offensief. Pagina A5: Mars van Kroati sche vluchtelingen gestuit ST Roemenië heeft rzoek gelast naar de 'an het enorme aantal stemmen die zijn ge- ird bij de parlements- lentsverkiezingen van i zondag. De centrale die gisteren bekend- iat 3,58 miljoen stem- ia tien procent, ongel- klaard, heeft plaatse- ctionarissen opgedra- fgekeurde stembiljet- uw te bekijken. Voor loet het resultaat van rzoek bekend zijn. Voedsel voor Cuba Cuba komt voedsel te kort als gevolg van een handelsblokkade te gen dit marxistische land. Het eveneens marxistische West-Bengalen heeft wel eten beschikbaar voor Cuba. Hier laden Bengalezen het Cubaanse schip 'The Caribbean Princess' vol met rijst, graan en an dere voedzame produkten. FOTO: AFP Regionale specialiteiten op Kohls kanseliersjubileum Idoor FRANS WIJNANDS BONN - Helmut Kohl is vandaag precies tien jaar bondskanselier van Duits land. En dat wordt gevierd. Bescheiden, maar toch... Ruim tweeduizend gasten zijn uitgenodigd: diplomaten en politici, kopstukken uit het bedrijfsleven en de vakor ganisaties, maar ook toneel spelers, voetballers, weten schappers en ook gewone burgers, zoals Rode Kruis- helpsters en- leden van de Bergwacht. Als het aan de jubilerende kanselier lag, zouden er uit sluitend varkenspens en Ita liaanse gerechten op het menu hebben gestaan, maar de organisatoren vonden het aardig om de Duitse eenheid ook culinair te onderstrepen; per slot van rekening is Kohl de 'eenheidskanselier'. Zestien koks - één uit elke deelstaat- zijn uitgenodigd om hun regionale specialitei ten te komen bereiden. Maar voor de gasten die lekkernij en mogen proeven, moeten ze eerst de feestelijke academi sche zitting uitzitten en ge duldig luisteren naar zes sprekers, op één na allemaal kopstukken uit de Christen- Democratische Unie. De eni ge uitzondering vormt de li berale oud-minister Hans- Dietrich Genscher, maar die kan als loyale coalitie-partner en boezemvriend van Kohl nauwelijks van het spreekge stoelte geweerd worden. Het Philharmonisches Staat- sorkester Halle zorgt voor de muzikale omlijsting, en het moet gek lopen als dat deftige muziekgezelschap niet Glenn Millers 'In the mood' zal spe len, de lievelingssong van Helmut en Hannelore Kohl. Geen slechte titel overigens voor een kanselier die het niet makkelijk heeft op dit moment, aan po'pulariteit blijft verliezen, maar tegelijk verbeten de Europese inte gratie nastreeft en vast van plan is zich in 1994 opnieuw kandidaat te stellen voor het kanselierschap. Terugkijkend op de afgelopen tien jaar herinnert Kohl zich het bezoek van Erich Honec- ker, toenmalige DDR-chef, aan Bonn als een absoluut dieptepunt. Vooral toen de DDR-hymne werd gespeeld en de Oostduitse vlag gehe sen werd. Absoluut hoogte punt daarentegen was voor Kohl de Duitse hereniging, en misschien nog wel meer zijn bezoek aan een uitzinnig Dresden, in december 1989. Om te voorkomen dat de uit gelaten menigte voor de Frauenkirc' het nooit meer officieel gt- mgen 'Deutsch- land, Deutschland über alles' zou aanheffen, smeekte de kanselier de organist van de kerk snel het koraal 'Nun danket alle Gott' in te zetten. Goede herinneringen heeft Kohl aan een warme zomer nacht in 1989, toen hij samen met de op bezoek zijnde vriend Gorbatsjov geruime tijd op een lage muur van het park achter de kanselarij heeft zitten praten. Pal aan de Rijn, „en zo zeker als die naar de zee stroomt, zo zeker komt de Duitse hereniging", zei Kohl. Op die avond was het voor het eerst dat Gorba tsjov dat niet tegensprak. PARIJS Londen en Parijs zijn het eens over een aantal verduidelijkingen die in het Verdrag van Maastricht moeten worden aangebracht, en over de verwerping van een Europa van twee snelheden. Dat heeft de Britse premier John Major gisteren gezegd na een ontmoeting met de Franse president Frangois Mitterrand in Parijs. „We delen absoluut hetzelfde standpunt over de noodzaak voor de Gemeenschap om sa men verder te gaan, met z'n twaalven", zei Major na een ge sprek van anderhalf uur in het Elysée. Ook bespraken de twee staatslieden mogelijke toevoe gingen aan het Unieverdrag om ratificatie door Groot-Brittan- nië en Denemarken te verzeke ren. De besluitvormingsproce dure zou meer open moeten zijn, en er moet meer aandacht zijn voor de nationale identi teit. Eerder op de dag toonde het Franse ministerie van buiten landse zaken begrip voor de Britse problemen met de ratifi catie van Maastricht. Wat Frankrijk betreft mag het Brit se Lagerhuis dat tot begin 1993 uitstellen, aldus een woord voerder. Daarmee accepteert Parijs een latere inwerkingtre ding van het Unieverdrag, ook al geeft het de voorkeur aan „een zo spoedig mogelijke rati ficatie". Major heeft de ratificatie uitge steld omdat zich in het Britse parlement een meerderheid te gen Maastricht aftekende. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ambtenaren van rijk, provincie en gemeente verliezen hun speciale status. Ze gaan in de toekomst net als 'normale' werknemers dezelfde sociale premies betalen. Dat heeft dan tot gevolg dat het verschil tussen hun bruto en netto salaris net zo 'normaal' wordt als bij de andere werknemers in ons land. Minister De Vries heeft dat vanmiddag allemaal onthuld in Rotterdam en vandaag lezen we dat al uitgebreid in de krant. Dat is net zo normaal als dat de overheid als 'normale' werkgever, 'normale' werknemers in dienst wil hebben. Wilt u voortaan ook normaal de krant in uw bus hebben? Vul dan vandaag nog de bon in. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19;50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: io maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: (Indien daartoe aanleiding bestaat, kat Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in eer I open envelop - zonder postzi naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^J?501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1