Baby is weer welkom Natuurdrop verovert de schappen Yens, malt en golfen Vandaag De Dag c O Leidse Courant a donderdag 1 oktober 1992 tf WHISKY e Nederlandse liefhebber ee_ an The Glenlivet kan nu el es courses sparen, :n Jaaronder de Haagsche en Twentsche. 'rlour liet het befaamde nirjteel-met-boom-etiket cojeren. Nog een keer, omdat het woord in deze kolommen zo vaak zal opblinken: whisky is de schrijfwijze als de drank uit Schotland en Canada en Japan komt. Is hij in Ierland of de Verenigde Staten tot leven gebracht, dan schrijven we whiskey. Veel mensen zullen wel de wenkbrauw omhoogtrekken als ze Japan lezen. In de schaduw van de Fuji wordt veel gegeten en gedronken dat ernstig afwijkt van het gangbare op onze menu- en drankkaarten. Maar whisky, daar lust de Japannner vergeeft u mij de ongelukkige vergelijking wel soep van. De distilleerderijen van Suntory bij Osaka, Hakusku en Yamazaki gorgelen zo veel whisky op, dat ze kunnen worden gemeten aan de grootsten ter wereld. Nikka, Kirin en Sanraku Ocean zijn nog een paar namen, die in de Japanse waterholes rijendik te vinden zijn. Deze namen zullen niet zoveel voorkomen in deze rubriek over Uisge Beatha, het tongkrullend levenswater, dat fonetisch verbasterd tot whisky is geworden. Hun invloed en verbruik tellen in deze contreien amper mee, ook al omdat de mensen uit Nippon hun vaderlandse produktie in immer hoger tempo zelf te lijf gaan. Toch is het niet helemaal juist om dan maar te zwijgen over de Japanse invloed in de wereld van de whisky. De Japanners hebben hun faam en naam als naapers reeds langgeleden omgebouwd tot voorlopers, maar in de tentakels van een paar oeroude westerse zonden raken ze steeds dieper verstrikt, bij voorbeeld van golf en whisky. En aangezien de oorlog voor verliezer Japan het begin was van de victorie hebben zakenlui uit Nippon miljarden yens geïnvesteerd in ons werelddeel. Het is voor de Schotten nog altijd diep slikken, dat de oosterlingen met hun geld zitten in 's werelds golfheiligdom St.Andrews of in een befaamde distilleerderij als Tomatin. Straks kom ik nog even terug op de combinatie golf en whisky. Single malt Over Tomatin nu; deze distilleerderij is befaamd vanwege zijn omvang. Liefst 23 stills, de koperen ketels voor condensatie, leveren een rivier van malt whisky, die voor het overgrote deel in talrijke blends verdwijnen. Malt is mout, gemoute gerst en de malt whiskies zijn de pijlers van de whisky industrie. Een single malt is nu een prachtig verkoopprodukt, hoog in de markt, maar nog niet zo lang geleden verdwenen ze uitsluitend in de blend-whiskies en in de kelen van enkele lokalen, die stiekum snoepten van deze lekkernijen. Gaan we verder over Tomatin. De Schotse industrie kreeg na tijden van fluweel en veel geluk ruim tien jaar geleden een keiharde klap om de oren, omdat men even verzadigd was met whisky. Hebberigheid is een mensentrek zonder grenzen en dus trad een wereldwijde malaise in, die leidde tot het sluiten van vele ketels. Daardoor raakte Tomatin, ingesteld op veel, meer en nog meer, diep in de moeilijkheden. Even leek de helpende hand van Heineken voldoende, maar uiteindelijk zakte de druk in de potstills en heerste hoog in de bergen ten zuiden van Inverness een ruïneuze stilte. Tomatin, de grootste distilleerderij van Schotland, gelegen in het bovenstroom-gebied van de Findhorn-rivier, lag daar panklaar voor de yen baronnen. En zo geschiedde het, dat Takara, Shuzo en Okura, een Firma die allang importeur was van Tomatin in Japan, toesloeg. En door technische verbeteringen, toepassingen van warmte- en energieoverschotten en overleef-kapitaal levert de distilleerderij nu weer een malt voor vele, vele blended whiskies. Bovendien is hij ook als single malt beschikbaar. The Glenlivet De combinatie golf en whisky kwam hierboven ter t sprake. Die is ook te vinden in een succesvol initiatief van The Glenlivet. Vele malts tooien zich graag met de naam Glenlivet (het dal van de rivier de Livet). Maar zoals Mark Lawson van Chivas Bros. (onderdeel van Seagram, waartoe ook The Glenlivet behoort) mij eens trots vertelde: „Velen warmen zich aan de naam, maar het vuur werd ontstoken door George Smith!". Deze Smith was de eerste Schot, die in 1824 de kans greep om door een nieuwe wetgeving van whiskyboef tot whiskybaron te groeien en zijn Glenlivet is de enige in de wereld die The Glenlivet mag heten. Als een van de topmalts bracht The Glenlivet vorigjaar een verpakking uit met de beroemdste Schotse golf courses. De tins wat zeggen wij eigenlijk; trommels, dozen, bussen of kokers? werden spaarobjecten en de omzet van The Glenlivet sprong met veertig procent omhoog. Seagram Nederland haakte onmiddellijk in, wetend van de golfrage binnen onze dijken. Men speelde het eeuwenoude zeer (Wie vond het kolfspel uit, wij of de Schotten?) uit en kreeg gedaan dat ook in Nederland een serie tins werd uitgebracht. De liefhebber van deze klassieke Speyside-malt kan nu 6 courses sparen: de Kennemer, de Dommel, de Noordwijkse, de Twentsche, de Haagsche en de Eindhovensche. Nu malts meer en meer worden gedronken vorigjaar steeg de omzet met vijftien procent kijken distilleerderijen voortdurend naar de verpakkingen. Stilleren Aberlour bij voorbeeld liet een ontwerpbureau in Londen het befaamde kasteel-met-boom-etiket stilleren door een ander kasteel en een andere boom te kiezen en verwacht daar veel van. Gezien het succes van andere verbeteraars niet ten onrechte. Aberlour, op sherryvaten gerijpte afterdinner malt en enorm popualair in Frankrijk, is dit jaar toegetreden als elfde lid van de Scotch Single Malt Whisky Society. Deze Nederlandse organisatie van importeurs onstond twee jaar geleden om de naam en faam van de malts, ere-divisionisten onder de whiskies, te verbreiden. De felicitatiedienst heeft het er maar druk mee. De laatste jaren worden er steeds meer kinderen in Nederland geboren, nu al bijna 23 per uur. Alleen is het niet het doorsnee jeugdige echtpaar dat voor deze aanwas zorgt. En dat vraagt aanpassing van de samenleving. doorCoos Versteeg Het leek wel of het kinderloze tijd perk van het ene op het andere mo ment voorbij was. Óp de feestjes, die meestal 's avonds pas om een uur of elf begonnen en waar iedereen druk sprak over zijn of haar boeiende baan, over de onlangs bezochte res taurants en de zoveelste vakantie dat jaar, verscheen ineens een stel met een kinderwagen. Nauwelijks vijf jaar later spelen de verjaardagsfeestjes, house-war mings en andere partijen in het we reldje van de eind-dertigers, begin- veertigers zich bij voorkeur op zater dag- of zondagmiddag af. Door het huis rennen dan kleuters en peuters, om de haverklap is er wel ergens een huilpartij omdat er weer eentje is ge vallen, her en der worden poepluiers vervangen en de magnetron is voort durend bezet om flesje babyvoeding op te warmen. De Nederlandse vrouw krijgt weer kinderen. Sinds halverwege de jaren tachtig is er een grote inhaalactie bezig onder al die kinderloze stellen, die lange tijd het vrijheid-blijheid-befetaan zonder kroost hebben gehuldigd. De flitsen de carrière en materiële geneugten van het dubbele inkomen bleken voor velen toch onvoldoende om echt gelukkig te zijn. En met de leeftijd van veertig in zicht, kwam de twijfel. Nu-of-nooit De nu-of-nooit-ouders worden ze ge noemd, al telt statistisch voorname lijk de moeder. De computers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zuchten onder de verwerking van alle nieuwe cijfers, rekenmodel len en categorieën die plotseling moeten worden gehanteerd. Enkele voorbeelden: was in 1971 de gemid delde leeftijd van een moeder bij de geboorte van haar eerste kind 25 jaar, in 1991 was dat 30. En waren vroeger buitenechtelijke kinderen meestal niet gepland, tegenwoordig zien veel samenwonende stellen geen enkele reden om in geval van zwangerschap ook te huwen. Nog iets: nu vrouwen op hogere leef tijd een eerste kind krijgen, neemt - met het oog op de vruchtbaarheid - de kans op een tweede kind statis tisch af. De grote verandering in de bevolkingscijfers zit vooral in die leeftijd van moeders, want gemid deld ligt het aantal kinderen nog steeds op 1,6. En het is ook uitslui tend de groep vrouwen tussen 30 en 39 jaar waar het aantal geborenen sinds 1987 fors is gestegen. In de leeftijdsgroep 25-30 is juist sprake van een daling en dat cijfer zou zelfs nog lager liggen als de migranten vrouwen (die veel jonger kinderen krijgen) er niet waren. De geëmanci peerde Nederlandse vrouw kiest dus kennelijk nog steeds heel bewust voor kinderen op een later tijdstip. Bij het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut (NIDI) breekt men dagelijks het hoofd over de mogelijke maatschappelijke ge volgen van de veranderende samen stelling van de bevolking. Het 'kin derloze tijdperk' zorgde bij voor beeld voor gebrek aan scholieren en overschot aan leerkrachten, terwijl de komende jaren ook het aantal schoolverlaters drastisch gaat dalen. Maar wie op dit moment zijn peuter of kleuter naar een goed aangeschre ven Montessori-school wil doen, had er verstandig aan gedaan de pupil reeds daags na de geboorte te laten inschrijven. De Efteling, Center Pares en niet te vergeten de speelgoed- en kindermo dewinkels varen wel bij al die nieuwe wereldburgers. Juist omdat het in belangrijke mate om oudere ouders gaat, is sprake van een groep met een zekere welstand. De carrière heeft immers al een bepaald punt be reikt, alle dure consumptiegoederen zijn reeds aangeschaft en bovendien blijft de nu-of-nooit-moeder meestal (part-time) werken. Kortom, er is re latief veel geld te besteden. Jeugdspaarrekening Op de een of andere manier voelt de zakenwereld dergelijke trends razendsnel aan. Alle banken hebben MÊBBÊÊL wêêêêf foto Baayer/SP Elk uur worden in Nederland bijna 23 kinderen (22,7 om precies te zijn) geboren. Eind 1990 lag dat cijfer nog op 21 tegenwoordig wel een jeugdspaarre kening waarbij je een knuffelbeer, een pluchen leeuwtje, een leuke spaarpot of iets anders voor de klei ne krijgt. En dat je het dan met een krappe vijf procent rente en allerlei beperkende voorwaarden moet doen, terwijl je op datzelfde geld net zo makkelijk (zonder knuffel) ruim acht procent profijt zou kunnen heb ben, is voor de mees te ouders niet meer van belang. Op het zelfde sentiment mikken.de verzeke raars met steeds weer nieuwe polis sen om werkelijk elke vorm van onheil te dekken. Ook de detailhandel kan goed mer ken dat een draagkrachtige groep consumenten plotseling tot het ou derschap is bekeerd. Wie bij de grote showrooms van Pré- natal uitsluitend met een Teutonia- kinderwagen van pakweg 1300 gul den naar buiten stapt, heeft de hand nog aardig op de protemonnee weten te houden. Aan de gigantische balie worden na- Kinderloze stellen ondernemen grote inhaalactie melijk in hoog tempo bestellingen van wiegjes, kinderwagens, commo des, groeikamers etc. voor vele dui zenden bij elkaar genoteerd. Niemand die hier over de prijs zeurt of om korting vraagt. Apetrots stapt men met een foeilelijke Taiwan-beer als aankooppresentje naar buiten. Bij de fotowinkels gaan niet alleen de reeksen afdrukjes en vergrotin gen met lijstjes grif de toonbank, maar ook videocamera's om de eerste stapjes vast te leggen. De rekken met baby- en kindermode in de warenhuizen wor- den steeds langer, maar bovenal mo dieuzer, overal kun je tegenwoordig wel kindervideo's kopen en de Ka mers van Koophandel schrijven on geveer maandelijks nieuwe gespeci aliseerde 'Kinderkappers' in. De felicitatiedienst heeft het - ook al krijgen ze uit overwegingen van pri vacy geen informatie meer van de bevolkingsregisters - drukker dan ooit. De ene trotse ouder geeft ge woon de naam van een paar zwange re vriendinnen door. Want iedereen wil wel een doos met cadeautjes. En Ariel, C&A, Zwitsal, Pampers, Nu- tricia, Fischer Price en Roosvicee hebben er natuurlijk ook echt wat voor over om de trotse ouders een beetje te kietelen en daarbij op hun produkten te wijzen. Kinderdagverblijf Maar zo inventief als ondernemers land op de aanwas reageert, zo traag gaat het bij de overheid. Want een gemiste plaats op je uitverkoren school, daar valt nog overheen te ko men. Maar wat te doen wanneer je als part-time werkende moeder geen plek op een crèche kunt krijgen? Bij een dreigende sluiting van een parti culier kinderdagverblijf, vorig jaar in Den Haag, wisten de bijna wanho pige ouders niet hoe snel ze hun stem op het gemeentehuis moesten laten horen om het onheil af te weh- den. En de rubriek 'Oppas gevraagd' in de dagbladen is de enige adverten tiekolom die dagelijks groeit. Eind 1990 werden er in Nederland gemiddeld elk uur ruim 21 kinderen geboren. Inmiddels ligt dat cijfer op bijna 23. Nadat het geboortecijfer in 1973 on der de 200.000 zakte om in 1983 het laagterecord van 170.000 te berei ken, zijn we nu in snel tempo weer op 199.000. Vermoedelijk zullen we dit jaar de 200.000 nog niet overschrijden, maar van '93 tot 2002 is de verwach ting dat het geen jaar beneden dat getal zal komen. Demografen hameren er al geruime tijd op dat de overheid zich naar Scandinavisch voorbeeld veel actie ver moet opstellen met het regelen van kinderopvang en andere facili teiten. Want zoals de situatie nu is, moet voor veel moeders het krijgen van kinderen nog te zeer concurre ren met het hebben van een baan. En dezelfde bevolkingsdeskundigen die 25 jaar geleden aandrongen op geboortebeperking - omdat we met 3,5 kinderen per vrouw hard op weg leken naar een overvol land met 20 miljoen inwoners - zijn inmiddels wat blij met al dat kleine grut. Want nu we allemaal steeds ouder worden, zal straks toch nog iemand de pensioenvoorzieningen en kosten van medische zorg moeten opbren gen. door Marja Eestermans Drop verheugt zich in Nederland al jaren in een ongekende populariteit. Echt gezond is al dat suikerwerk na tuurlijk niet. De consument lijkt zich daar bewust van te worden en heeft de 'natuurdrop' ontdekt. Sui kervrije, pure, natuurlijke en calo rie-arme soorten rukken op. Suikervrije drop is niet alleen meer voor de dikkerts die zich niet te goed kunnen doen aan 'gewone' drop. Na tuurlijke drop zonder chemische toe voegingen, ambachtelijk bereide drop, drop zonder zout en suiker vrije drop is het exclusieve reform stadium allang voorbij. Overal kom je het tegen: in het schap bij de su permarkt, op de toonbank van de drogist en bij de kraam op de markt. Het gezondheidsbewustzijn dat de Westerse sam'enleving de laatste ja ren teistert, blijkt ook in staat het eetgedrag van overtuigde dropsnoe pers te benvloeden. Ook reguliere merken gaan overstag en voegen het predikaat 'met natuurlijke grond stoffen' aan het vertrouwde produkt toe. Wat is er zo onnatuurlijk aan der- tien-in-een-dozijn drop? „Vroeger was alle drop natuurlijk. De grond stoffen werden duurder en men is vervangende middelen gaan zoe ken", aldus de heer M.G. van Vliet van de gelijknamige zoetwaren- groothandel, gespecialiseerd in na tuurdrop. „In ouderwetse drop wordt het dure arabische gom als bindmiddel ge bruikt, terwijl in de gewone soorten aardappelzetmeel die functie ver vult". Dat zetmeel moet een chemi sche bewerking ondergaan voor het in drop kan worden verwerkt. Natuurdrop is duurder, maar gezien de succesvolle verkoop zit de consu ment daar niet mee. „Mensen wor den zich bewust van wat ze eten. Daarnaast hebben we te maken met een groeiend aantal diabetici", is de verklaring van Van Vliet voor de stij gende lijn die hy duidelijk in de ver koop waarneemt. „Dat sommige dropsoorten minder calorieën bevat ten dan de andere, speelt hierin ook duidelijk een rol". Diabetici Dropfabrikant Katja biedt zakjes suikervrye drop (en fruitgums) aan in de supermarkt. Het produkt be vat geen kleurstoffen, is voor diabe tici geschikt en bevat 33 procent minder calorieën dan zyn suiker houdende broertjes. Woordvoerder C. van der Made denkt dat de prijs van'het produkt —ƒ1,89 gulden voor 100 gram voor de echte drop gebruikers een belemmering vormt. „De vervangende zoetmiddelen (maltitolstroop en aspartaam) zijn duur. De hoge consumentenprijs is dan ook de enige zwakte van het pro dukt. De 'heavy users' zullen nooit kleine zakjes kopen." Calorieën Lijners en 'Blijvers-zoals-ik-ben' die er van uitgaan dat suikervrije drop minder energie bevat dan de suiker houdende variant, zitten er goed naast. Er is een aantal suikerloze droppen die minder calorieën bevat ten (tot veertig procent minder) maar er zijn er veel meer die even dikmakend zijn als alle dropjes. Sorbitol is de ouderwetse suikerver vanger en die bevat evenveel calo rieën als riet- en bietsuiker. Nieuwe zoetstoffen als xylitol, aspartaam en maltitol leveren minder energie. Deze worden echter vaak in combi natie met bij voorbeeld sorbitol ge bruikt, en dan is het 'light'-effect te verwaarlozen. Hoe natuurlijk die vervangende middelen zijn, is een punt van dis cussie. Maltitol wordt van mais ge maakt en xylitol vindt zijn oor sprong in de denneboom. Maar: „De echte natuurfreaks en reformmen sen verwerpen deze soorten. Zij kie zen voor drop met natuurlyk mais- moutstroop," aldus zoetwarenim- porteur Van Vliet. De nieuwe zoetstoffen'zijn goedge keurd door de Keuringsdienst van Waren. Eventuele schadelijke by- werkingen worden echter in veel ge vallen pas na jaren duidelijk en dus kiezen de principiële klanten van de reformwinkel voor de ouderwetse soort.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17