Lekkernijen voor Vlaming én Waal De toerist wordt beter beschermd Vandaag De Dag Goed slapen in hoteltrein 21c Leidse Courant i donderdag 1 oktober 1992 Met een dagelijks omzet van honderd runderen, vierhonderd varkens, 25.000 kippen en zeventigduizend kroppen sla is Delhaize België's grootste kruidenier. Waar Vlamingen en Walen doorgaans hun eigen paden bewandelen, vinden ze de weg naar de 125- jarige supermarkt in opmerkelijke eendracht. door Haye Thomas Als het waar is dat elk land de krui denier krijgt die het verdient, zijn onze zuiderburende Belgen goed af. Zal een Nederlander er geen moeite mee hebben om te erkennen dat Al- bert Heyn onbetwist de vaderlandse superkruidenier is, de Belg laat zich niet gemakkelijk tot zo'n beslissen de uitspraak verleiden. Hij heeft op het gevoelige terrein van eet- en drinkgewoonten eenvoudig meer keuze en is in zijn niet aflatende hang naar kwaliteit al gauw geneigd alle mogelijkheden te benutten. En derhalve ook zijn gunsten te verde len. Toch zal geen Belg willen ontkennen dat Delhaize 'De Leeuw' een hele goeie is, een nationale koploper door de jaren heen. Of dat nu geldt voor de Franstalige Walen of de Nederlands spre- kende Vlamingen. Beide groepen, die zo graag hun ei gen wegen bewandelen, kunnen bij Delhaize hun wensen in vervulling laten gaan. Op zijn 125ste verjaar dag wil de Belgische kruideniersspe cialist Delhaize 'De Leeuw' dat niet onder stoelen of banken steken. „La ten we zeggen dat de Vlaming, veel meer dan de Waal, gesteld is op een goede Bordeaux. In Wallonië gaat de voorkeur uit naar een speelse Bour gogne en is men in het algemeen ge neigd wat meer voor de kwaliteit voor het voedsel uit te geven dan de Vlaming. De Waal is ook wat meer een snoeper, een fijnproever. En ook daar m'oeten we in ons warenpakket natuurlijk rekening mee houden. Delhaize supermarkt 125 jaar Maar voor het overige doen we in beide delen van België goede zaken. En zijn onze 107 vestigingen keurig over beide regio's verdeeld. Onder de nationale lijfspreuk van: Een dracht maakt macht". Aan het woord Pierre Dumont, per- soneelsdirecteur van Delhaize 'De Leeuw'. En onze gids tijdens een rondgang over de boeiende tentoon stelling van 125 jaar kruideniersge schiedenis van Delhaize. Pogingen om een vergelijking te trekken met onze eigen grote kruideniejrsvedette Heyn worden beleefd maat snel ver ijdeld. „Er bestaan goede rjelaties en er is respect en bewondering over en weer. Er zijn ook wel uitwisselingen van sta giaires en zo. Maar daar blijft het bij. Ik ge loof in het vakman schap van beide kam pen. Als er verschillen zijn, ligt dat aan de eet- en drinkgewoonten die in beide landen anders zijn. De Belg is in doorsnee kriti scher en bereid om voor meer kwali teit te betalen dan de gemiddelde Nederlander. Vandaar dat ik denk dat wij in onze voedsel- en dranken pakket een grotere keuze van duur dere produkten hebben. Omdat de klant daarom vraagt". Successen Pierre Dumont spreekt rustig en weloverwogen. Op de toon van een man die weet dat hij aardig wat suc cessen vertegenwoordigt. Begin nend met het verhaal van 125 jaar distributie, waarin Delhaize een gro te naam en faam heeft opgebouwd. Het distributiesysteem van eetwa foto Delhaize 1957, Delhaize De Leeuw opent aan het Flageyplein in Brussel de eerste supermarkt in Europa. De Belgen maken kennis met de 'caddy'. ren was eind vorige eeuw sterk in het nadeel van de consument. Vooral vanwege het grote aantal tussenper sonen dat de prijzen telkens weer sterk opdreef. Ongetwijfeld was in 1863 Jules Del haize, leraar handelsrekenen aan het atheneum van Brussel, niet de enige die bedacht had dat met de mo dernisering van de vervoersmidde len het mogelijk moest zijn om de be voorrading en transporten zonder tussenpersonen te laten uitvoeren. Maar hij gold wel als een pionier in de uitvoering van het idee. Samen met zijn broer Edouard, leraar reto rica aan het atheneum van Namen en zijn schoonbroer Jules Vieujant, die Frans en Latijn doceerde aan het atheneum van Bergen werd begon nen vanuit de eerste Delhaize-win- kel in Charleroi aan de opbouw van een netwerk van winkels. En aan de bevoorrading vanuit een centraal magazijn. Eerst in Charleroi, later in de Brus selse Osseghemstraat. Er werd ook steeds verder uitgebouwd. Met de bijbehorende sociale aspecten van het typische familiebedrijf zoals de eigen kantine (1902), gezondheids dienst (1900), eigen kappers, scho len om de jongere werknemers te le ren lezen en schrijven, turn- en schermclubs, eigen bibliotheken en natuurlijk een grote harmonie. Na tuurlijk was Delhaize er ook als kip pen bij toen als resultaat van een ini tiatief van keizer Napoleon III mar garine op de markt kwam. Een voe dingsmiddel voor de minst begun stigde bevolkingslagen, even voed zaam als boter, maar minder duur in aanschaf. Ongeloof In 1929 luisterde iedereen met ver bazing en ongeloof naar de Ameri kaanse ondernemer Cullen, die hardop droomde van een voedings winkel, waarin driehonderd artike len tegen kostprijs werden aangebo den, honderd artikelen met een winstmarge van vijf procent en drie honderd andere met twintig pro cent. De winkel zou gevestigd moeten worden op een plaats met een lage huur, over een groot par keerterrein moeten beschikken en ook 's nachts als uiterste dienstver lening aan de klanten, moeten open zijn. Drie partners en geldschieters dachten er lang over na maar von den tenslotte dit plan tè vermetel. Cullen moest het alleen waarmaken. Maar in 1930 opende hij in Long Is land in een oude garage 's werelds eerste supermarkt met zelfbedie ning onder de slogan: 'Waarom meer betalen'. Het begin van een fantastisch avon tuur. Op 18 december in 1957 op het Flageyplein in het centrum van Brussel ging de eerste Europese su permarkt met volledige zelfbedie ning open. Onder de vlag van Del haize. 'Alles minder duur dan el ders', luidde het devies. En om dat goed duidelijk te maken begon Del haize met groot en duidelijk de prij zen van de verschillende artikelen te vermelden. Ooit maakte de onderne ming zoveel mogelijk produkten zelf, zoals koek en brood natuurlijk. Chocolade en mosterd. Maar ook bij voorbeeld borstels en bezems voor de koppelverkoop van schoonmaak- produkten, zoals zeep en boenwas. Sinds de laatste oorlog zijn de eigen produkties sterk teruggedraaid en beperkt tot het bottelen van de in Frankrijk aangekochte wijnen (zo'n 23 miljoen flessen per jaar), de likeu ren en het aanhouden van eigen wijnkelders. De koffie wordt zelf ge brand. Met dagelijks onder meer een omzet van honderd runderen, vier honderd varkens, 25.000 kippen en zeventigduizend kroppen sla is Del haize België's grootste kruidenier. In eigen land werken er twaalfdui zend mannen en vrouwen. Maar in middels zijn er 1220 verkooppunten, verspreid over de wereld. Vooral in Amerika, maar dichter bij huis in middels ook in Tsjechoslowakije en Griekenland. Successtory Het verhaal van een successtory, die in de tentoonstelling breed wordt uitgemeten. Geen dissonanten op het grote verjaardagsfeest en toch zijn die er geweest. Maar wie wil er eigenlijk terugdenken aan de af schuwelijke bende van Nijvel en in totaal 28 gruwelijke moorden, op commando uitgevoerd, tussen 13 maart 1983 en 9 november 1985. Het ging om gemaskerde overvallers die, gewapend met pistolen en zoge naamde 'riot guns', overvallen pleegden op wapenwinkels, restau rants, taxichauffeurs, een juwelier, een textielbedrijf en verschillende supermarkten. Delhaize werd getroffen door regel rechte bloedbaden in Eigenbrakel, Overijse en Aalst. Was de kruide niersketen een speciaal doelwit van de bende van Nijvel? In één van 's lands meest mysterieuze criminele drama's is nimmer een schuldig uit gesproken. „Tot vandaag de dag vin den we het vreselijk dat niemand zich heeft moeten verantwoorden voor deze bloedige moorden. Wij schijnen daarmee te moeten leven. We hebben naar ons gevoel alles ge daan om sinds het afschuwelijke ge béuren de klanten en ons personeel zo goed mogelijk te beschermen en de familie van de slachtoffers te hel pen", zegt Pierre Dumont voorzich tig. En hij legt er de nadruk op dat het personeel in de moeilijke aansla genperiode de directie altijd heeft gesteund. „Niemand bij ons heeft omwille van de aanslagen en het be leid van de directie bij Delhaize op- Een reisorganisator moet voldoen aan de verwachtingen die in de reisfolders en aan de balie van het reisbureau worden gewekt. Zo niet, dan kan de consument schadevergoeding eisen. En voor alle klachten is voortaan nog maar één loket: de reisorganisator. door aap sïRUIJS De reisorganisator is straks niet al leen verantwoordelijk voor eigen fouten, maar ook voor de daden van de reisbureaus, hotels, pensions, luchtvaartmaatschappijen, buson dernemingen die hij inschakelt. Als bij deze zonaamde 'hulpperso nen' iets mis gaat, draait de reisor ganisator er voor op, ook al kan deze daar zelf absoluut niks aan doen. De reiziger kan niet meer van het kastje naar de muur worden gestuurd, want er is nog maar één klachtenlo ket: de touroperator. Op 1 november worden de nieuwe reisvoorwaarden van de ANVR (Al gemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen) van toepas sing. Ze bieden de consument niet al leen een betere bescherming, maar verruimen bovendien de mogelijk heid om van de reisorganisator een schadevergoeding te eisen als er tij dens de (vakantie)reis iets mis gaat of niet deugt. Bij de ANVR zijn 250 Enkele hoofdpunten uit de nieuwe voorwaarden: - De reisorganisator moet meer in formatie geven. - Hij moet strikt nakomen wat be loofd is. - Hij moet een in nood verkerende reiziger 'hulp en bijstand' verlenen. - De reisorganisator heeft slechts on der bepaalde omstandigheden het recht de reissom tussentijds te ver hogen. Elke verhoging, hoe gering ook, geeft de reiziger het recht koste- loos'te annuleren. Informatieplicht Wat betekent dat alles nu in de prak tijk Een paar concrete voorbeel den. Iemand boekt een vakantiereis naar een exotische bestemming. De reisorganisator is straks verplicht alle informatie te geven over de be nodigde documenten, visa, inentin gen en dergelijken. Als wordt vergeten te vermelden dat malariapillen moeten worden ge slikt en de reiziger loopt tijdens de reis de ziekte op, dan is dat de 'schuld' van de touroperator. Voor alle duidelijkheid: de reisorga nisator heeft een informatieplicht. Als de reiziger zo onverstandig is de adviezen in de wind te slaan, dan is dat zijn eigen verantwoordelijkheid. Datzelfde geldt voor de visa. De reis organisator meldt uitsluitend welke documenten nodig zijn. Als de va kantieganger ze niet op tijd aan vraagt en daardoor een reis niet (ge heel) kan maken, dan is dat zijn ei gen schuld. Echter, wanneer het reisbureau toezegt voor een visum te zullen zorgen, maar dat vergeet of te laat doet, dan kan de reiziger de touroperator aansprakelijk stellen voor de schade. In dat opzicht is de organisator vrijwel afhankelijk van het reisbureau. Iemand die verhinderd is een ge boekte reis te maken kan zich ge makkelijker laten vervangen door een ander. In de praktijk komt dat nogal eens voor. Stel, een jongen en een meisje hebben dikke verkering en besluiten samen een jongerenreis te maken. Nadat de reissom is (aan- )betaald loopt de idylle op de klip pen. De jongen (of het meisje) kan nu gemakkelijker dan voorheen een an der meenemen. 'Gewichtige omstan digheden' zijn voor deze zogeheten in-de-plaatsstelling niet meer nodig. De andere persoon moet natuurlijk wel aan de reisvoorwaarden vol doen. Op de jongerenreis mag oma of opa niet mee. Wanprestatie Eén van de belangrijkste bepalingen in de nieuw ANVR-reisvoorwaarden is dat de touroperator stipt moet na komen wat is beloofd. „Kern van het hele verhaal is dat de reisorganisa tor moet voldoen aan de verwachtin gen die hij gewekt heeft", zegt mr. Ruth Limpens, hoofd van de afdeling juridische en consumenten zaken van Arke. „Gebeurt dat niet, dan is ér sprake van een wanprestatie en moet de touroperator eventuele schade die de reiziger lijdt vergoeden. Het is dan ook zaak dat zowel de reisorga nisator als reisagent verwachtingen wekken waaraan zij kunnen vol doen", Met andere woorden: wat in de fraaie brochures staat moet kloppen. Iets mooier voorstellen dan 't werke lijk is, wordt genadeloos afgestraft. Is het voorgespiegelde kinderzwem bad om duistere redenen gesloten of blijkt 'op loopafstand van het strand' in de praktijk een wandeling van dik een uur, of staat een 'rustig hotel' in werkelijkheid pal naast een drukke spoorlijn, dan kan de consu ment aan de bel trekken en schade vergoeding eisen wegens 'derving van reisgenot'. De schadevergoeding daarvoor be draagt hooguit 'geld terug'. Reizi gers die inkomsten mislopen, bij voorbeeld doordat het vliegtuig ver traging heeft, kunnen eveneens hooguit éénmaal de reissom clai men. Voor andere schade is de ver goeding maximaal driemaal de reis som (dood en ernstig letsel uitgezon derd, want daarvoor gelden andere regelingen). Essentie Sommige reizigers hebben speciale wensen die van zo'n essentieel be lang'zijn, dat het al dan niet door gaan van een reis er van afhangt. Voorbeelden: een invalide eist dat hij met zijn rolstoel de hotelkamer in kan en dat er een aangepast toilet is; een nierpatiënt wil de verzekering dat er rekening wordt gehouden met z'n dieet. Zulke eisen kunnen wor den vastgelegd in een zogeheten 'Es sentie' (kosten: 30 tot 60 plus eventuele fax- en telefoonkosten). Kan de reisorganisator niet aan de eisen voldoen, dan mag de reis koste loos worden geannuleerd. Als de eis wèl wordt ingewilligd, dan is dat een keiharde garantie. Bij het niet nako men ervan kan de reiziger een scha devergoeding eisen. Ruth Limpens benadrukt dat vakan tiegangers hun klachten niet moeten opsparen. Wie pas na thuis komst aan de bel trekt en schadever goeding eist, is te laat. „Men moet onmiddellijk bij de hostess klagen, of naar Nederland bellen. De reisorga Het reisbureau speelt bij het verstrekken van informatie een belangrijke rol. Maar ook als men daar fouten maakt, blijft de touroperator verantwoordelijk. nisator moet namelijk in de gelegen heid worden gesteld aktie te onder nemen". Overmacht Overigens betekent dit alles beslist niet dat reizigers zich voortaan een reis- en annuleringsverzekering kunnen besparen. Ruth Limpens: „In veruit de meeste gevallen zijn de reisorganisatoren immers niet aan sprakelijk. Wie dan geen verzeke ring heeft afgesloten, treft zijn eigen portemonnee". De Zwarte Piet kan namelijk niet aan de touroperators worden door als er sprake is van over macht. Voorbeelden: vertraging als gevolg van slecht weer, het uitbre ken van hevige onlusten, een orkaan of een plotselinge staking van ver keersleiders in Spanje. Om het even ingewikkeld te maken: de reisorganisator draait er wel voor op, als er een staking uitbreekt on der het personeel van de charter maatschappij. Dat is immers een 'hulppersoon' die door de reisorgani sator zelf is ingeschakeld. Hij is dus ook verantwoordelijk voor diens da den. Voer voor juristen. Die komen trou wens hoe dan ook volop aan hun trekken, want de nieuwe reisvoor waarden zijn op sommige punten nog mistig. (Proefprocessen moeten daarin de komende tijd duidelijkheid brengen. Want voortaan is de reisor ganisator verplicht om een in nood verkerende reiziger hulp en bijstand te verlenen; ook al is er sprake van overmacht en treft het bedrijf zelf dus. geen blaam. Maar de vraag wie er voor de kosten opdraait, komt pas later aan de orde. De nieuwe ANVR-reisvoorwaarden zijn van toepassing op zogenoemde pakketreizen (verzorgde vlieg-, auto- en busvakanties). Dagtochten, losse vliegtickets, losse treinkaartjes vallen er buiten. door Rien van d€n Anker Slapen in de trein wordt weer aan- trekkelijkker. Nog even en de eerste 'treinhotels' gaan rijden. De tijd lijkt voorbij dat de reizigeij zich moet behelpen met een soort uitklapbed, dat in vaktermen cou-j chette heet. Slapen op deze manier is niet echt aangenaam. Het uitklapbare bed (het onderste is gewoon de zitbank) is smal, ligt niet echt lekker én bovendien moetje di coupé veelal delen met vreemdei Ruimte om te verkleden is er niet ei het gevolg is dan ook dat vrijwel ii dereen zijn kleren grotendeels houdt. Daarnaast zijn er de echte slaapcoul pés. Met gewone bedden, maar wt met het nadeel dat je 's morgen door een spoorwegbeambte in je py jama de gang wordt opgestuurd. Zo dat hij de bedden kan opmaken ei opklappen. Half oktober worden nu de eerst 'treinhotels' van de Nederlands Spoorwegen in gebruik genomer Dat betekent dat passagiers van An® sterdam naar Wenen (en terug) eeK soort hotelkamer kunnen hureifJ waarin ze ook redelijk normaal kuifl nen zitten. De bedden zijn wel om klapbaar, maar ook in uitgeklapt™ stand blijft er nog voldoende ruimtij d over om ernaast te kunnen ontbijf ten. Voorlopig zullen twee nieuwe hoteB slaapwagons op de rails worden gA zet. De NS gaat er in totaal vijf hiR ren van de Trans Euro Nacht-orgfi nisatie. Het gaat hier in 'feite ofl oude uit 1955 gebouwde treinstelle] met roestvrijstalen wanden. DesLi wagons zijn drastisch verbouw waarbij niet alleen de indeling fli is gemoderniseerd, maar ook de cute, pézijde aan de buitenkant aangepai is aan het nieuwe gebruik. De ai) conditioned wagons zijn elk voorzie van tien een-, twee- of driepersoon kamers. De tarieven zijn gelijk aa die van de nu nog gangbare slaa coupés De nieuwe wagons die vanwege ee verbeterde wegligging zo'n 160 kill meter per uur mogen rijden, zijn vd gens de NS het begin van een gehd nieuwe net van rijdende hoteltr nen in Europa. In 1995 zal de eers 'echte' hoteltrein op de verbindi Amsterdam - Londen (via de K naaltunnel) worden geopend. D kun je pas goed spreken van e trein-suite. Die echt luxe wago worden op dit ogenblik in het Eng se Birmingham gebouwd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16