Nee,Buisman doet geen wonderen meer Het klasje van Lorenza de Medici Buisman. Klinkt net zo Nederlands als het woord gezellig. Dit donkere, stroperige goedje uit Zwartsluis is al 125 jaar lang een begrip. Maar, hoe lang nog? Reizen/C2 Toerist wordt beter beschermd Drank/C3 Malt Whiskey sterk in trek Vandaag de dag LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 i door John Stael n het Nederlandse keukenkas tje hoorde een busje Buisman, met metalen lepeltje, tot de standaarduitrusting. Toen de keuken nog naar vette jus, sud- derlapjes, spruitjes en vooral koffie rook. De jaren vijftig. Toen koffie nog met aandacht werd gezet, bijna druppel voor druppel. Om die koffie wat ex tra smaak te geven ging er een beetje Buisman bij. 'Een schepje Buisman doet wonderen', luidde een van de re clamekreten. Maar het zo prachtig blauw gekleurde busje is uit de gratie. Sinds de jaren zestig is het bergaf waarts gegaan met het donkere goedje uit Zwartsluis. Snelfilters, koffiezetap paraten, espresso-adoratie, het heeft Buisman geen goed gedaan. De omzet- grafieken laten een onophoudelijk da lende lijn zien en niemand in Zwartsluis denkt dat er ooit weer een kentering zal komen. Buisman is zelfs gestopt met re clame maken: de terugbetaaltijd van de reclamegulden werd gewoon te lang. Het einde van een klassieker? Directeur Rolf Olland van de Koninklijke Buis man Fabrieken in het Overijsselse Zwartsluis is duidelijk: „Laat iedereen het goed begrijpen, Buisman loopt geen gevaar. Er gaan nog steeds vier miljoen potjes per jaar de deur uit". 30 Rolf Olland kijkt desondanks niet r of vreem(^ °P bij de vraag of Buisman ei- anJ genlijk nog wel bestaat. De directeur begrijpt de verbazing wel. Toch, verze- aus kert hij, staat de naam Buisman als een M oerdegelijk huis. Zelfs nu, in de jaren 4C negentig, is de naamsbekendheid nog ongelooflijk groot. Van de mensen bo ven de 24 jaar kent 93 procent Buis man. Denk daarom niet dat het slécht gaat met het bedrijf. In alle stilte wor- jing den allerlei nieuwe produkten ontwik- keld. Om de toekomst veilig te stellen. =en Emigranten her Voor het ontstaan van Buisman moeten we terug naar Napoleon, die, om Enge- Mle land dwars te zitten, extra hoge belas tingen hief op tropische produkten. De koffie in het tijdperk van de Franse kei- Izer werd daardoor steeds prijziger en de i thjliefhebbers van deze drank zochten abanaar vervangende middelen. Cichorei was zo'n middel, maar. werd door de Ne- lsoderlanders nogal bitter gevonden. Ge- [zocht werd naar een wat mildere vari ant, die uiteindelijk in Zwartsluis werd °%evonden. Zo ontstond in 1867 het eer- chste brandsel van suiker of 'koffie- zoals het toen werd genoemd, .jgjln 1897 verscheen Roelof Buisman, de uugrootvader van de huidige directeur, arten tonele. Een slimme man. Hij pakte boot via de Zuiderzee naar Amster- ekdam om daar zijn waar te verkopen. La- g der trok hij ook naar Rotterdam, waar faafeen van de voorlopers gevestigd was Iran de Keuringsdienst van Waren die 1 het brouwsel van Buisman aan een on derzoek onderwierp. Er waren toen vele paconcurrenten maar van alle produkten oeikwam Buisman als beste uit de bus. riEen Amsterdamse winkelier gaf de heer völuisman te verstaan dat het maar niets vleVas, al die losse koffiestroop. Kon de siheer Buisman niet wat verzinnen om t ejiet wat handiger te verpakken? Zo ont- unHonden de eerste busjes, die ook voor ia£ ergebruik geschikt waren. Op de bus- 001 ;s uit die tijd is nog de toevoeging ga nootmuskaat' of 'foelie' te lezen. Ler Iet busje was direct marktleider en zo- ils het meestal gaat als iets succes leeft, begon de naaperij. Vergeefs, e \jrant Buisman was onoverwinnelijk, wanede geholpen door een zeer creatieve phanier van reclame maken. Zeker voor Ijie tijd. Zo kreeg elk bruidje dat kon r gorden opgespoord een klein busje ,u_r luisman cadeau. Ook was er een hele schoolartikelen met daarop de laam Buisman. n 1920 besloot het bedrijf het buiten- Dit reclamebordje stond in de jaren vijftig op de toonbank van menige kruidenier. land te gaan bewerken. Italië, België en Duitsland zagen wel wat in het Neder landse produkt. „Eigenlijk ging het toen alleen maar crescendo", stelt de huidige directeur nog steeds tevreden vast. Dat veranderde na de oorlog, toen Duisland als afzetgebied wegviel. Maar Buisman bleef inventief en verwierf bij voorbeeld als enige in Nederland een concessie om Nederlandse emigranten bij hun vertrek op de brug van het schip of bij de trap van het vliegtuig te mogen uitzwaaien en hen dan nog snel even een busje Buisman in de handen te du wen. Dan heb je daar in dat verre land tenminste iets van thuis, luidde de boodschap. Het werkte, want in het nieuwe land vonden de buren Buisman ook lekker en zo kreeg Buisman nieuwe afzetgebieden zoals de Verenigde Sta ten, Canada en Zuid-Afrika. Nieuwlichterij Rolf Olland - zijn moeder is een Buis man en eigenlijk heet hij ook Roelof, naar zijn grootvader - kwam in 1963 als dertiger in de zaak. De nogjonge onder nemer maakte zich niet populair, want niet lang na zijn entree stelde hij voor het vertrouwde blikje te vervangen door een glazen potje. Nieuwlichterij, zo spraken ze afkeu rend in Zwartsluis. Daar moesten pro blemen van komen. Maar, in 1968 was het zover en Rolf Olland kon glunderen. Het glas leek een doorslaand succes te worden, want al snel koos 30 procent van de Buismangebruikers voor het potje. Daarna ging het langzaam. Toch veroverde het potje elk jaar een beetje terrein op het busje en in 1985 hielden ze elkaar in evenwicht. Afscheid nemen deed echter pijn en het duurde nog tot kerstmis 1990 voordat het allerlaatste busje de fabriek verliet. Een van de grootste problemen waarmee Buisman altijd te maken heeft gehad was het klonteren, het keihard worden van het goedje, omdat een blikje nooit helemaal luchtdicht is te maken. Jarenlang is daarom grondig gezocht naar een ma nier om Buisman losser te maken. Ol land moet er nog om lachen. Er is zelfs gedacht aan waterzuigende kussentjes in het deksel en nog meer van dat soort fantastische ideëen. Nieuwe produktie- technieken maakten het voor het be drijf uiteindelijk mogelijk een droge, fij ne korrel te maken. Buisman Royal kwam op het etiket van het innoveren de produkt te staan. De trouwe gebruikers leken aanvanke lijk niets te willen weten van een nieu we Buisman, en helemaal niet in een heel nieuw potje, zonder de vertrouwde blauwe kleur. Misschien vonden ze de nieuwe superfijne korrel wel iets te mo dern. „Het bewijst eens te meer", zegt Rolf Olland, „datje met een traditio neel produkt heel erg voorzichtig moet zijn". Toch zijn de twee produkten naar elkaar toegeroeid. Buisman Classic heeft op dit moment 55 procent van de markt in handen en Buisman Royal dat het resultaat is van de allernieuwste technieken haalt 45 procent. Desondanks daalt de omzet nog steeds en zit een revival van het oerhollandse produkt er volgens Olland niet in. De directeur tenslotte: „We doen dit jaar ook niks aan ons 125 jarig jubileum, dan praat iedereen weer over de koffie stroop van Buisman. Daar willen we niet op teren. We kijken vooruit". fn? door Peter van der Hoest „Zó doet u dat", zegt Lorenza de Medi ci, en ze steekt de lepel in een onsmake lijke gele brij, die Italianen polenta noe men. Een mannelijke leerling met een gesteven schort rekt de nek en beziet van dichtbij hoe mevrouw De Medici het dampende goedje om en om spatelt en dat net zo lang doet tot er een sub stantiële puree voor zijn neus ligt. „Straks gaan wij proeven hoe het smaakt", belooft de zeer deftige me vrouw De Medici. Dit tafereel speelt zich af ten kastele van het wijngoed Badia a Coltibuono in het district Chianti Classico in het Itali aanse Toscane. Op dat kasteel kunnen mensen met heel veel geld hun vrije tijd doden met een nieuwe, steeds populair der wordende activiteit: koken op ni veau. En niet alleen daar, in heel Tosca ne vind je tegenwoordig kookscholen, meestal gevestigd op wijngoederen. Vooral in de maanden september en ok tober, de oogstmaanden, zitten die cur sussen vol met mensen die wel eens wat anders willen. En dat kunnen ze in ver schillende prijsklassen. Op Coltibuono kosten kooklessen, inclusief, eten, drin ken, slapen en enkele excursies, rond de achtduizend gulden per zes dagen. Maar bij eenvoudiger domeinen in de buurt kan men voor drieduizend gulden terecht. Een weekje les van Lorenza de Medici is overi gens een hele er varing. Mevrouw De Medici is niet alleen in Italië een buitengewoon hooggeëerde Keu kenprinses, vooral ook in Amerika geniet zij dankzij een aantal schitte rende kookboeken een faam gelijk de beroemdste film sterren. Zodra Lo renza één voet op Amerikaanse bo dem heeft gezet storten alle be langrijke televi siestations zich op haar met het ver zoek om op prime time live in de stu dio tenminste één van haar beroem de pastagerechten te komen klaar maken. Lorenza doet dat heel graag, want haar honorarium is hoog en het onder houd van haar wo ning, een eeuwen oude abdij met historische kerk op een van de mooiste heuvels van Chianti, vergt, ondanks de winst die haar zonen maken op de schitteren de collectie wijnen, een vermogen. De dag dat wij er waren zaten er uitslui tend Amerikanen in haar klasje. Wij drukten de hand van een rechter-in- ruste, een beroemde dermatoloog, een Texaanse oliebaron en een yup met een baan op Wall Street. Mannen dus, want dat is nou juist de rage: het zijn vooral heren die op die Italiaanse kookcursus sen afkomen. Ze nemen hun vrouwen wel mee, maar de mannen staan in de keuken met hun neus vooraan. Zo ver telde de ex-rechter dat hij al eens een paar lessen had gehad op het wijngoed van de wijnmaker Fetzer in Napa Val ley in Californië en dat hij daar de der matoloog en de oliebaron had ontmoet en dat daar de afspraak was gemaakt om gezamenlijk naar Lorenza af te rei zen. Alles wat in de schitterende keuken van Lorenza wordt klaargemaakt, wordt opgegeten in de met veel renaissance- schilderijen versierde eetkamer van Coltibuono. Lorenza de Medici, recht streekse afstammeling van de legenda- dische Catharina, zit dan aan het hoofd van de tafèl en 'overhoort' haar leerlin gen. Lorenza: „Want een beetje streng moet ik wel zijn. Lesgeven aan mensen die niks willen leren zou ik niet lang kunnen volhouden". foto Peter van der Hoest Amerikaanse leerlingen vol aandacht op kookcurcus in de heuvels van Chianti bij Italië's beroemdste kokkin Lorenza de Medici. eindredactie Coos Versteeg vormgeving Kitty Stijnman

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15