nderzoek aar anoniem lagen over olitie Kaartverkoop VW wordt verplaatst naar binnenstad Donkere wolken boven onderwijsvoorrangsgebied Goed op tijd CcldócSouoont Vlinister e Vries bezoekt 3ernardus B3 rnixschool [994 feheven Politie legt alarm installatie het zwijgen op J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 i kwartaal via acceptgiro f 82,80 ALLERLEI(DS) Lezingen Het Rijksmuseum Boerhaa- ve begint in oktober met een lezingencyclus over de ge schiedenis van de natuurwe tenschappen. Aan de orde ko men onder andere een histo rische vogelvlucht, renais sance van de natuurweten schappen, de Gouden Eeuw, Newtons Erfenis, Beschaafd Vermaak in Nederland, Al tijd weer, kijken en meten, Big Science en de vraag Hoe ontstond de verzameling van Museum Boerhaave. De eer ste lezing is op 5 oktober, de andere volgen op 12 en 26 ok tober en op 2, 9, 23 en 30 no vember. De bijeenkomsten in het museum aan de Lange St. Agnietenstraat duren steeds van 20.00 tot 22.00 uur. In schrijven voor de lezingen (a f75,-) kan bij Volksuniversi teit, K en O, Oude Vest 45, 2312 XS Leiden, 071- 141141. Milieu Prof.dr. Hans Opschoor, hoogleraar milieukunde aan de economische faculteit van de VU in Amsterdam, is vrij dag de spreker tijdens de eer ste bijeenkomst van het pas toraal café. Hij zal commen taar geven op de wereldmi lieuconferentie die dit jaar in Rio de Janeiro werd gehou den. Vanaf 15.30 is eenieder welkom in De Bakkerij, Oude Rijn 44. Auto over de kop door klapband LEIDEN Een 23-jarige Haagse automobiliste is gis termiddag met haar auto op de rijksweg A44 ter hoogte van Leiden over de kop gesla gen. Zij liep hierbij slechts een paar snijwondjes op aan een hand en een knie. De vrouw reed in de richting Amster dam, toen zij vermoedelijk door een klapband de macht over het stuur verloor, de wa gen over de kop sloeg en ver volgens in de berm belandde. De auto werd totaal vernield. De openbare basis- [arnix in Leiden wordt ;ang van augustus 1994 ren. De school voldoet al :t tweede achtereenvol- lar niet aan de instand- [snorm van 125 leerlin- iar zit daar met 118 leer let onder. id van de geldende nor- de Marnixschool eigen- in jaar eerder, per 1 au- '93, moeten worden op- De school heeft echter enr ■zoek gericht aan Gede- le Staten van Zuid-Hol- nJor uitstel van de ophef- 'yit een jaar. T. Hoen van ine ptie onderwijs van de ge- Leiden verwacht wel dat ;oek wordt ingewilligd. 10- argumenten zijn mijns voldoende steekhou- ivendien heeft het voor met de provincie ons gestemd", ander zou betekenen dat lixschool het schooljaar 1 augustus 1993 ingaat, 'oon kan afmaken. Daar- Bt de school eraan gelo- llgens Hoen is het name- pwel uitgesloten dat de volgend jaar opeens wel I vereiste norm voldoet, passen over het alge- el op om hun kinderen in ijven op een school die k met opheffing wordt d. „En zeker als er dit irichteri in de krant ver- aldus Hoen. r uitstel is volgens Hoen om een goed sprei- an te maken voor de 118 n van de Marnixschool. 1 )e je niet in een paar we er kind wordt bekeken school in de wijk het is voor wie. ij proberen we de achter- e gedachte van het on- jlan 'Het Leidse Ei' (dat itaan van witte en zwar- m in Leiden Noord en de loet tegengaan, red.) al nemen door er voor te dat de buitenlandse kin van de Marnixschool :htig over de overige in de wijk worden ver- i aldus Hoen. De ouders leerlingen van de Mar- ol zijn onlangs geïnfor- )ver de op handen zijnde ig Zij moeten er reke- ïe houden dat hun kind y laar school gaan in 1994 r straten verder moet lo- t kan volgens Hoen niet ,Maar in verband met lalvergroting in het on- geldt dat voor veel meer n in Nederland. Over psje heb je immers ner- leer op elke straathoek pol". lEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 LEIDEN De kaartverkoop voor grote (pop)concerten wordt bij wijze van experiment tijdelijk verplaatst van het VW-kantoor aan het Stations plein naar het bijkantoor in de Breestraat. Daar zouden veel minder mensen last hebben van luidruchtige wachtenden die hun verblijf vaak veraangena men met kratjes bier en ghetto- blasters. Alle partijen in de gemeente raad gingen gisteren bij de raadscommissie algemeen be stuurlijke aangelegenheden ak koord met het experiment. Het voorstel kwam uit de hoed van VW-directeur Cees Hugens. Hij wordt al jaren geconfron teerd met klagende bewoners van de flats aan het Stations plein. Zij hebben last van dege nen, die zich al vroeg in de rij hebben genesteld om maar ver zekerd te zijn van een kaartje voor populaire popconcerten. Hugens stelt voor om de kaart verkoop te verplaatsen naar het zogeheten 'Sleutelpunt', het bijkantoor van de VW in de binnenstad, op de hoek van de Breestraat en de Koornbrug- steeg. Omdat grote kaartverko pen altijd op zaterdag plaats vinden, kan de opbouw van de markt als 'bliksemafleider' fun geren. Het lawaai van de wach tenden valt dan samen met de opbouw van de markt. De rom mel die ze achterlaten kan aan het einde van de dag meteen door de reinigingsdienst wor den meegenomen. 'Onacceptabel' De fracties waren gisteren wel te vinden voor een eenmalig ex periment. Of de kaartverkoop vanuit het Sleutelpunt een defi nitieve oplossing is, betwijfelde een enkeling. D66-raadslid J. Hoekema: „De suggestie om de kaartverkoop te verplaatsen naar het plein bij Molen de Valk was toch veel beter". Burge meester Goekoop was het daar weliswaar mee eens, maar zag wat praktische bezwaren: is er geen verkooppunt. Hij herin nerde eraan dat een tijdelijk verkooppunt voor een ander topevenement bij de Groe- noordhallen in het verleden compleet onder de voet werd ge lopen. Wel struikelden alle partijen over een zinsnede van VW-di recteur Hugens. Hij schreef in zijn voorstel dat „mogelijk bal dadig gedrag door markthande- laren ongetwijfeld in de kiem zal worden gesmoord". De reac ties op deze uitlating varieer den van 'uiterst merkwaardig' tot 'absoluut onacceptabel' en 'eigenrichting'. U|m aP|;N - Er komt een on- >k naar de mogelijk- anoniem klachten in nen over politieoptre- De politieke partijen aar gisteren mee ak- gegaan. De voorzitter le klachtencommissie aar via een notitie een it voor gegeven. I nt li» soonlijke titel heeft B. O- voorzitter van de klach- imissie, een notitie gepu- d over het recht om ano- :en klacht in te dienen, n bijvoorbeeld het geval klachten over politieop- tegen krakers. In de hui- achtenbehandelingspro- van de politie is het vol- onmogelijk om anoniem icht n te dienen tegen iptreden. Wie nu een indient, moet dat doen jrmelding van volledige in adres. Daarnaast moet ger zijn klacht èn een ging ondertekenen. Is et gebeurd, dan is de lef verplicht de klacht schuiven. Olivier borduurt voort op het standpunt van de nationale om budsman. Die vindt dat een anonieme klacht over de politie moet kunnen worden behan deld, ook als de klager/verdach- te anoniem wil blijven. Zover wil Olivier echter niet gaan: ie mand die als verdachte ano niem wil blijven, kan geen klacht indienen. Hij kan wel als klager anoniem blijven, vindt Olivier. Hij adviseert dan ook de klachtenregeling aan te pas sen, zodat onder bijzondere om standigheden ook een anonie me klacht kan worden behan deld. Die uitleg gaf ook burgemeester Goekoop gisteravond aan de no titie. „Er moet geen uitbreiding onder alle omstandigheden ko men. Ik wil niet in de situatie komen dat een aantal skin heads dit uit hoofde van de rechtsorde gebruiken om de po litie in een kwaad daglicht te stellen". Voor de meeste raads leden bleek de notitie te juri disch, maar ze waren het er al len over eens dat er een onder zoek naar de mogelijkheden moet komen. Databank geopend Onder grote belangstelling van met name historici werd gistermiddag het Nederlands Historisch Data Archief geopend. In het archief moeten alle teksten bijeen worden gebracht die ooit geschreven zijn over de geschiedenis van Nederland. Zij zullen niet van microfiche afleesbaar zijn, maar door middel van scanners die de teksten aflezen en omzetten in digitale gegevens. foto: wimvannoort LEIDEN De medewerkers van het onderwijsvoorrangsge bied waar kinderen met een leerachterstand extra begelei ding krijgen vrezen dat het beleid van de afgelopen jaren door bezuinigingen in één klap teniet wordt gedaan. Voor suc cesvolle projecten is geen geld gereserveerd en gezien het be grotingstekort zal het er ook niet meer komen. Daardoor zullen projecten als Spelvoorlichting aan huis, en alle onderdelen van het Opstap- project (Opstapje, Opstap en Overstap) blijven steken. Dat schrijft de voorzitter van het bestuur van het onderwijsvoor rangsgebied (ovg), M. van Riel. Zij reageert op het ontwerppro gramma welzijn en zorg 1993. Van Riel verwijt de gemeente geen continu noch een consis tent beleid te voeren: de ge meente weet niet wat ze wil. Enerzijds zegt de gemeente ge lukkig te zijn met de resultaten van de succesvolle projecten. Maar tegelijkertijd heeft ze nog geen geld gereserveerd voor voortzetting van de projecten. Terwijl de subsidie van het mi nisterie van wvc na driejaar op houdt. Van Riel herinnert de gemeente eraan dat Leiden con tracten hierover heeft gesloten met het ministerie. De onderdelen van het Opstap- project zijn succesvol gebleken. Daarin worden kinderen - met name allochtone kinde ren èn hun ouders bij het leerproces betrokken. Marok kaanse moeders blijken in gro ten getale mee te doen met de oefeningen voor hun kinderen, waar zij zich anders nauwelijks met de vorderingen op school zouden bemoeien. Het project in Leiden slaat in dit opzicht be ter aan dan in andere steden waar met het Opstapproject wordt geëxperimenteerd. Dat zou des te meer reden moeten zijn om het project voort te zet ten. Bovendien sluit het Opstap project aan bij het 'Leidse Ei', het onderwijsplan waarin al lochtone kinderen een jaar eerder naar school gaan om de onderwijs- en taalachterstand in te halen. De besturen van het rooms-katholiek, het protes tants-christelijk en het open baar onderwijs willen het 'Leid se Ei' graag uitvoeren. Aanslui ting bij het Opstapproject ligt voor de hand, omdat dat ook be gint bij kleuters. Het Opstap project ondergraven zou dan ook betekenen dat het 'Leidse Ei' moeilijker uitvoerbaar wordt. Het onderwijsvoor rangsgebied wilde juist extra geld vragen om 'Opstapje' te starten, voor kinderen vanaf 2 jaar. LEIDEN De brandweer moest er afgelopen nacht aan te pas ko men om een hardnekkig gillende alarminstallatie van een café aan de Oude Vest het zwijgen op te leggen. Het alarm, dat aan de bui tenmuur van het café was bevestigd, ging om duistere redenen rond half vier af. De politie ging op zoek naar de bezitter van de sleutel waarmee het luid snerpende geval kon worden uitgezet. Deze bleek echter op vakantie te zijn. Omdat het lawaai niet te harden was, besloot de politie de hulp van de brandweer in te scha kelen. Met behulp van een ladder kon men bij de alarminstallatie komen om het ding los te knippen. Het alarm bleef desondanks loeien, zodat men besloot het ding te verpletteren onder de wielen van de brandweerauto. Pas toen de auto enkele keren over de in stallatie heenreed, bleef het stil. Burgerraads lieden halen gelijk bij Nationale Ombudsman Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- van een nieuwe abonnee, Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. Igc I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ Jubilarissen gehuldigd Niet minder dan 23 jubilarissen werden gisteravond gehuldigd omdat zij een lange tijd FNV-lid zijn. Die 'diensttijd' van de jubilarissen die gis teren in het Antonius Clubhuis waren verzameld, varieerde van 25 tot zestig jaar. Zij werden door de afdeling Leiden van de FNV in de bloeme tjes gezet. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN/DEN HAAG - Het In stituut Burgerraadslieden is door de Nationale Ombudsman mr. Oosting in het gelijk gesteld. Namens een cliënt had het insti tuut geklaagd over de slechte be reikbaarheid van het ministerie van justitie, en dan met name van de onderafdeling nationali teit. Met de burgerraadslieden is Oosting van mening dat wan neer het ministerie belooft terug te bellen over een kwestie, het die belofte ook moet nakomen. Bovendien vindt Oosting dat het ministerie uit oogpunt van dienstverlening tekort is ge schoten. Op 31 oktober vorig jaar stuurde het Instituut een brief naar het ministerie waarin gevraagd werd om naturalisatie van twee kinderen van een cliënt. Met de brief blijkt niets anders te zijn gedaan dan in een dossier gevoegd. Het argument van het ministerie, dat de werk druk te hoog is om de brief te be handelen en te beantwoorden, wijst Oosting volstrekt van de hand. „Er is hier in strijd gehan deld met de vereiste voortva rendheid en met de zorgvuldig heid die vereist dat op brieven (tijdig) wordt gereageerd". Y

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9