pvoeren van snorfietsen ordt onmogelijk gemaakt Goede zomer voor NS ondanks veel minder dagtochten m in l eens duizend banen chrapt bij Porsche Economie 7- Winst voor Beers „Directies bereiden reorganisaties onvoldoende voor" Kohl ontkent plannen voor Frans-Duitse centrale bank Nutsbedrijven in clinch over de stroomprijs Banenverlies IBM dit jaar naar 40.000 Nieuwe Siemens-topman wil concern afslanken yn gif i *ewoi 3 r de ierlec 3 Set ;ken ïen. I e tiei gevt ,'GART De Duitse sportwagenfabrikant Porsche wil nog izend banen kwijt. De onderneming liet gisteren weten dat economische omstandigheden, waaronder de afzet al- leiner wordt, dwingen tot een reorganisatie en een verdere dering van de personeelssterkte. Vier maanden geleden liet weten dat er in het lopende boekjaar 850 banen zullen geschrapt. Dat worden er nu 1850. Op het ogenbik heeft 8062 mensen in dienst. De Porsche-directie heeft het be- iodzakelijk genoemd om „overeenkomstig de vaste wil van leelhouders de onderneming zelfstandig te houden". De on- lingsraad heeft de personeelsvermindering daarentegen j aar voor de toekomst van Porsche genoemd. De verminde- het aantal banen zal in eerste instantie plaatsvinden via ge pensionering en vrijwillig vertrek. Gezien het relatief atal banen dat moet verdwijnen zal gedwongen ontslag te voorkomen zijn. plaati niet Economische barometer VS omlaag WASHINGTON - De „index of leading indicators", een soort barometer waarvan de econo mische ontwikkeling in de Ver enigde Staten voor de komende paar maanden kan worden af gelezen, is in augustus met 0,2 procent gedaald, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendge maakt. In juli steeg de barome ter met 0,1 procent. Er was verwacht dat de index zou dalen met 0,1 procent. Van de elf componenten waaruit de index bestaat waren er de afge lopen maand zeven negatief. DEN HAAG Beers (import van Sca- nia-vrachtwagens) heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst geboekt van 12,3 miljoen, 6,6 procent meer dan de 11,6 miljoen van dezelfde periode van 1991. Beers verwacht dat het resul taat over heel 1992 niet belangrijk zal af wijken van dat van 1991. Toen werd net to 23 miljoen verdiend. Beers kon in de eerste zes maanden meer bedrijfsauto's afleveren dan in de eerste helft van 1991. Ook de omzet in de werk plaatsen en magazijnen steeg, waardoor deze een grotere bijdrage hebben gele verd aan het totale resultaat. De lease- en financieringsactiviteiten hebben eveneens meer dan voorheen aan het re- Benzine, diesel en lpg goedkoper ROTTERDAM - Benzine wordt morgen 3 cent per liter goedkoper en diesel 2,4 cent. De adviesprijs aan de zelftank is dan voor Euro loodvrij 1,79 gulden, voor super plus loodvrij 1,83 gulden en voor gelode super 1,95 gulden. Diesel gaat 1,124 gulden kosten. De prijs verlaging is het gevolg van de da ling van de btw van 18,5 naar 17,5 procent, alsmede van de ontwikke ling van de internationale pro- duktnoteringen omgerekend in guldens. Daarnaast wordt autogas (lpg) morgen 0,5 cent goedkoper. De adviesprijs wordt 55,4 cent per liter. KLM en samenwerking Redding Homburg Mexicana uitgebreid komt naderbij AMSTELVEEN KLM breidt haar samenwer king met Mexicana de Aviación uit tot passa giersvervoer. De Nederlandse luchtvaartmaat schappij werkte al sinds 1990 met het Mexicaan se bedrijf samen op het gebied van vrachtvervoer. Door de overeenkomst die gisteren is gesloten, wordt het mogelijk dat KLM-passagiers die naar Mexico-stad vliegen, overstappen op binnenland se vluchten van Mexicana zonder daarvoor apart te hoeven boeken. Voor modernisering van het binnenlandse routenet heeft Mexicana onlangs tien Fokker 100's gehuurd van de Iers-Neder landsejoint venture Guinnes Peat Aviation/Fok- ker 100, ter vervanging van oude DC-9 toestel len. De samenwerking tussen KLM en Mexicana in de passage gaat in per 25 oktober, met de start van de winterdienstregeling. CUIJK De redding van het in finan ciële problemen verkerende vleeswa- renbedrijf Homburg lijkt een stap dichterbij gekomen nu het bedrijf in Cuijk overeenstemming zegt te heb ben bereikt met Bovleco, de houdster maatschappij van collega Boekos in Boekelo. De bedoeling is om tot een na dere samenwerking te komen, wat in de komende maanden verder moet worden uitgewerkt. In verband hier mee is drs. H.J. van der Kaaden afge treden als algemeen directeur van Homburg „om ruim baan te geven aan de nieuwe samenwerkingsvorm". Hij blijft als adviseur lopende zaken bij Homburg afwikkelen. en op kaai gavon il tot otse fi ;omen "itse riji 0U{ ERDAM De indus- ,lA jrkt aan de ontwikke- snor- en bromfietsen ;t langer kunnen wor- P igevoerd. Deze motor en zullen hoogstwaar- ijk vanaf 1994 op de komen. Dat zei voor- G. Worm van de RAI •n op het symposium Vlecirjrend brommen" in de Amsterdam. bijeenkomst bespreken Reltrsveiligheidskundigen ilematiek die wordt ver- p Broi kt door opgevoerde snor- Volgens minister Maij- 'ereldjn (verkeer) zal naar ver- me b ng vanaf 1994 een stren- apitei Dertuigeis voor snorfiet- ïl uit t in gelden. Die kan voor dat er opgevoerde snor- lin de handel worden ge- t ope 'ijf ui int o Volgens die minister zal eHav erping van de Europese geall effectiever zijn dan aan- dië in vondi van de Nederlandse r gels. De minister zei haar uiter ste best te zullen doen om er voor te zorgen dat de Europese richtlijn zo snel mogelijk zal worden aangenomen. Een scherpere voertuigeis van af 1994 en het op de markt brengen van motorrijwielen die technisch gezien niet meer kun nen worden opgevoerd, laat on verlet dat er dan nog zo'n half miljoen snorfietsen in de han del zijn die vrij gemakkelijk kunnen worden opgevoerd en waarmee veel hogere snelheden kunnen worden bereikt dan de maximaal toegestane snelheid van 40 kilometer per uur. Mi nister Maij wil daarom dat er preventief wordt verkocht, dat de branche zelf toezicht houdt en dat er door politie en ouders streng wordt opgetreden. Helmplicht Het invoeren van een helm plicht ziet Maij als laatste red middel. „Het zou de goeden on der de kwaden laten lijden", al dus de minister. Volgens haar zijn het vooral moeders met kinderen en ouderen die van de snorfiets gebruikmaken zoals die is bedoeld, namelijk om rus tig te rijden met een duwtje in de rug. Maij staat achter het ad vies van de Raad voor de Ver keersveiligheid die een snellere en directe inbeslagname wil van opgevoerde snorfietsen. „Van mij mogen ze zo'n opge voerde snorfiets niet een week, maar drie maanden in het poli tiebureau stallen. De kosten van het stallen kunnen mooi als boete worden opgelegd", aldus de minister die deze suggestie aandroeg als „creatieve burger en niet als minister". Hoofdcommissaris van politie in Amsterdam, E. Nordholt, wilde nog verder gaan dan de minister. „Ik zie beelden voor me van in elkaar geperste brommers. Maar wij als politie, moeten ons net als de boer aan een quotum houden. We kun nen niet meer processen-ver baal opmaken dan we kunnen verwerken. Maar van mij mag de repressieve druk worden op gevoerd ter verhoging van de verkeersveiligheidVolgens Nordholt is het aantal ongeval len met een snorfiets in Am sterdam het afgelopen jaar te ruggelopen. Ook verminderde het aantal gewonden op een bromfiets. Het aantal jeugdige snorfiet sers ligt vele malen lager dan verondersteld. Dat blijkt uit cij fers die de ANWB dinsdag in Amsterdam presenteerde op het symposium „Snorrend brommen". Volgens de ANWB wordt de snorfiets gebruikt door de groep waarvoor die be doeld is. Volgens de bond gaat het bij drie kwart van de snor fietsen om een fiets met hulp motor. En is maar 6 procent van de snorfietsers jonger dan 21 jaar. In de grote steden ligt dat cijfer wat hoger; daar is 10 procent jonger dan 21 jaar. In mei 1976 deed de snorfiets zijn intrede in het verkeer, zou blijken, dat de 'brommertjes' waarop zonder helm mocht worden gereden werdén omgebouwd tot snelheidsmonsters. FOTO: SP ste 'trouwen nse bi fgn xl. Di krijjnische lep erg trouw jaar' rarin( i hij v DHT In tegenstel- t de algemene gedach- 3Ö~vrouwen in technische en de pijp vaak snel 271/4 parten geven, blijken ^62 uwen opvallend trouw 4K-4 m beroep. Dat is één conclusies die de Co- 89 Ontwikkeling Bedrij- n de Sociaal Economi es aad (COB/SER) trekt t gisteren gepresen- 32 onderzoek „Vakvrou- '27{J bedrijven". 24 het zo dat vrouwen dan mannen hun werk Istverband inruilen voor ren bedrijf „in de tech- Het ondernemerschap 25 [eer ruimte om werk met :en te combineren, aldus l/SER. UTRECHT Directies be reiden reorganisaties onvol doende voor. Dit concludeert KPMG Klynveld Manage ment Consultants in een ver kenning naar succesfactoren bij reorganisaties binnen zo wel de profit- als de non pro fit-sector. Onder ruim 120 organisaties vond daarvoor een inventarisa tie plaats naar beweegredenen, doelstellingen en plannen van aanpak. Versterking van marktposities in de profit-sec tor en kostenbeheersing in de non profit-sector bleken de meest voorkomende doelstel lingen van reorganisaties te zijn. De weg waarlangs de doel stellingen moeten worden be reikt plaatst ondernemers en bestuurders voor veel hinder nissen en grote onduidelijkhe den. Budgettering van reorga nisatiekosten blijkt volgens KPMG vaak moeiijk door ge brek aan kennis en ervaring. Het informeren over en betrek ken van werknemers bij reorga nisatieplannen blijkt binnen de non profit-sector in een eerder stadium plaats te vinden dan in de profit-sector. Leidinggeven den blijken de kwetsbare scha kel te vormen. In ruim veertig procent van de geënquêteerde organisaties wordt deze groep niet of nauwelijks gericht voor bereid op hun taak in het te vol gen traject. Organisaties maken steeds meer gebruik van het buiten de organisatie tewerkstellen van personeel. Gedwongen ontslag lijkt steeds minder de sluitpost van reorganisaties te vormen. In de verkenning constateert KPMG verder dat vakbonden meer gezien worden als mee denkers dan als onderhande laars. AMSTERDAM - De Neder landse Spoorwegen hebben de afgelopen zomer 15 pro cent minder dagtochten ver kocht dan in het jaar daar voor. Desondanks zijn de Spoorwegen dik tevreden over het verloop van het re creatieve reizigersvervoer in Nederland. Zo zijn er aan de NS-loketten het afgelopen jaar 16 procent meer NS- reisgidsen verkocht. Dat bleek gisteren in Amster dam, waar de marketing-afde- ling van NS terugblikte op het afgelopen seizoen. Volgens P. Stulp, hoofd marketing reizi gersvervoer van de NS, kan een deel van het verlies wellicht worden verklaard door de in voering van de ov-studenten- kaart en de toegenomen popu lariteit van de Zomertoer. Als met dergelijke kaarten een at tractiepark of een andere recre atieve bestemming wordt be zocht, dan valt dat voor NS ech ter niet te registreren. Bovendien kiezen steeds meer mensen ervoor om de reis zelf samen te stellen. Men reist dan liever op een gewoon retourtje, dan op een speciaal dagtocht kaartje, waarbij van alles en nog wat zit inbegrepen. Ook van deze 'nieuwe' reizigers is het reispatroon niet na te gaan, aldus Stulp. Voor het komende jaar wil de NS voorts de zakenreiziger nog meer aan zich binden. Zo zal het binnenlands gebruik van de Eurocity-trein tussen Amster dam en Arnhem worden gesti muleerd. Vanaf mei 1993 wor den speciale maandabonne menten verkocht, waarin de toeslag voor deze snellere trein (vier gulden per rit) is verre kend. Dit najaar start de NS bo vendien met een grote publieks campagne onder zakenreizigers in het oosten, zuiden en het noorden van het land. Verder zijn de Spoorwegen druk doende om meer fietsen te kunnen stallen rond de sta tions. Dat is voor de klant een steeds terugkerend probleem, zo betoogde Stulp. Bij NS-sta- tions zijn momenteel bijna 200.000 stallingsplaatsen. Het komende jaar gaat NS experi menteren met nieuwe mogelijk heden om de fiets te stallen, zo als een fietskluis die voor een korte periode kan worden afge huurd en een fietscarrousel, waarin 44 fietsen voor korte tijd veilig kunnen staan. Betere mo gelijkheden om de fiets in de trein mee te nemen zitten er volgens Stulp voorlopig niet in. NS wil eerst alle reizigers een zitplaats kunnen aanbieden, voordat ze meer ruimte voor de fiets in de trein wil gaan maken. 113% S w type' p intrede van vrouwen 13 en „nieuw type werkne- 62 njn intrede gedaan in de 35y4 mannen gedomineerde 79 jche beroepen, zo conclu- 45Vfe Be commissie. Vrouwen 0 vaak op latere leeftijd [n technische loopbaan, een kwart komt via het pre opleidingstraject' (la- oepsonderwijs en leer- ken) aan werk. volg is dat de meeste be- jle vakvrouwen ouder [1 hun mannelijke colle- aan het begin van hun staan. Zij zijn tevens G DER Daar staat te- dat zij veelal minder ;ervaring hebben op :h gebied. Uit het on- blijkt dat dit in de be- !fciélenoMno£al eens tot aan" jesteldefeproblemen van colle- leidingge venden. dwerk ere conclusie van de on ers is dat de ontwikke- de loopbaan van de wen nauw samenhangt inhoud van hun werk. anderen voornamelijk als het werk niet vol- bevredigt. Promotie ere functies komt min- dan onder mannen, zondering hierop zijn die een hoge techni- eiding hebben gevolgd. /SER heeft haar onder richt in acht branches flink tekort is aan ge- eerd personeel. Het rbij om de bouwnijver- bouwinstallatie, de he industrie, de com- ie-industrie, de grafi- ustrie, de metaal en het ertuigen- en tweewie- jf. LUXEMBURG/LONDEN - De Duitse kanselier Helmut Kohl heeft gisteren ontkend dat hij met de Franse president Frangois Mitterrand een ge heim plan heeft opgesteld voor de oprichting van een Frans- Duitse centrale bank die ervoor zou moeten zorgen dat de vor ming van de Europese Uniè vol gens plan kan doorgaan. Kohl sprak van een „volledig verzon nen gerucht dat natuurlijk uit Londen afkomstig is". Die uitspraak werkt mogelijk als olie op het vuur van de woor denwisseling tussen Duitsland en Groot-Brittannië over de va lutacrisis in Europa. De Britten zijn woedend over de hoge Duit se rente. Die is er volgens hen de oorzaak van dat het Britse pond de afgelopen weken een vrije val maakte en uit het Eu ropese Monetaire Systeem (EMS) moest worden genomen. Kohl zei tijdens een staatsbe zoek aan Luxemburg ook dat het idee van een Europa van twee snelheden niet meer dan een „academische discussie" is. Duitsland wil dat het Verdrag van Maastricht wordt uitge voerd en geratificeerd door de twaalf lidstaten, aldus Kohl. gieNed achter de schermen ge voerd. Uitgegaan wordt van een soort rekenmodel, het Lande lijk Basistarief. Dat tarief is opgebouwd uit een post voor variabele kosten (zo als brandstofkosten en de kos ten van het verwerken van rest stoffen) en het „vermogens- deel" of wel de overige (vaste) kosten, de zogenoemde kilo- Watt-component. DEN HAAG De Samenwer kende Elektriciteitsproduktie- bedrijven (SEP) en de nutsbe drijven, verenigd in Energie- Ned, zijn het niet eens kunnen worden over de stroomprijzen volgend jaar. Minister Andries- sen van economische zaken moet nu op grond van de elek triciteitswet „bemiddelen". Als hij de partijen niet tot elkaar kan brengen, is het aan de mi nister de prijzen vast te> stellen. Als de SEP zijn zin krijgt gaan de tarieven voor de kleinver bruikers volgend jaar met één procent omhoog, voor de groot verbruikers met twee procent. Volgens EnergieNed kunnen de tarieven voor de verbruikers gelijk blijven. Dit werd gisteren duidelijk, toen de leden van EnergieNed vergaderden in Zwolle. De onderhandelingen over de stroomprijzen volgend jaar zijn door de SEP en Ener- De SEP acht een stijging met 10 procent van die component noodzakelijk, maar volgens EnergieNed moet worden vol staan met 5 procent. Alleen dan kunnen de tarieven voor de ver- buikers ongewijzigd blijven. Die prijsstijging kan nog wor den goedgemaakt door verbete ring van efficiency bij de nuts bedrijven. Een stijging van 10 procent zal leiden tot hogere ta rieven voor de verbruikers. Distributie waardebonnen in Rusland Twee medewerksters van een bank in Moskou tellen gigantische stapels waardebonnen, die naar de dis trictskantoren worden gestuurd. De bonnen hebben per stuk een waarde van 10.000 roebel (40 dollar) en kunnen door 148 miljoen Russische burgers deze week worden gebruikt om aandelen in voormalige staatsbedrijven te kopen. Dit is een van de maatregelen van president Boris Jeltsin om de Russische eco nomie te hervormen. FOTO: AP MÜNCHEN De nieuwe voor zitter van de raad van bestuur van het Duitse Siemens AG, Heinrich von Pierer (51), wil van het elektronikaconcern „een slankere onderneming" maken. Siemens moet sneller groeien dan de markt, meer rendement opleveren en zijn ac tiviteiten in Zuidoost-Azië ver sterken, zo heeft Von Pierer verklaard. „Wij moeten presta- tiegerichter worden", aldus de opvolger van Karlheinz Kaske. Siemens telt momenteel over de gehele wereld 415.000 werkne mers die gezamenlijk voor circa tachtig miljard mark Omzetten. Von Pierer zal zich vooral rich ten op .de gang van zaken bij Siemens Nixdorf en de divisie halfgeleiders, die samen met meer dan een miljard mark ver lies draaien. Von Pierer is al twee jaar lid van de raad van be stuur van Siemens. Hij is jurist en econoom, werkte tevoren op de juridische afdeling, stapte in 1997 bij de divisie KWU (ener- gieproduktie) binnen en zwaai- NEW YORK - Bij de Ameri kaanse computergigant IBM verdwijnen dit jaar 40.000 ar beidsplaatsen, het dubbele van de oorspronkelijk aangekondig de 20.000. Voor de kosten hier van wordt een voorziening na belastingen getroffen van 2,1 miljard dollar ten laste van het resultaat over 1992, zo heeft IBM gisteren bekendgemaakt na het sluiten van de New- yorkse effectenbeurs. IBM kondigde eind vorig jaar een ingrijpende reorganisatie aan die dit jaar 20.000 arbeids plaatsen zou kosten. Deze schatting werd eind juli ver hoogd tot 32.000. Toen werd ge sproken van een voorziening van 900 miljoen a 1 miljard dol lar. Dit bedrag is nu dus meer dan verdubbeld, terwijl het aantal te schrappen arbeids plaatsen 8.000 hoger uitvalt. Topman John Akers sprak van een aanpassing aan de snelle technologische veranderingen, de verschuiving in de markt vraag en de aanhoudende zwak te van de wereldeconomie. Vorig jaar verdwenen er bij IBM al 20.000 banen. Voor het begin van de reorganisatie werkten er over de hele wereld 373.000 mensen bij het con cern. De grootste computerfa brikant ter wereld is tot sane ringsmaatregelen gedwongen door de economische malaise en de moordende concurrentie. In 1991 werd voor het eerst een verlies geleden. Dat bedroeg 2,83 miljard dollar. Over de eer ste helft van dit jaar was er een nettowinst van 1,3 miljard dol lar. Hoofdredactie De Morgen kondigt ontslag aan BRUSSEL Het conflict bij de Vlaamse krant De Morgen over de vervroegde sluitingstijd spitst zich steeds verder toe. Hoofdredacteur Piet Piryns en zijn adjunct Roger Kesteloot hebben gisteren hun ontslag aangekondigd. De redactie be sloot verder tot een 24-uurssta- king. Piryns en Kesteloot zien geen vertrouwensbasis meer voor sa menwerking met De Persgroep, de hoofdaandeelhouder van De Morgen. Het nieuwe sluitings uur, waardoor de kopij volgens hen tot uiterlijk kwart over acht kan worden ingeleverd, maakt het onmogelijk een kwa liteitskrant te maken. Hun ontslag gaat echter niet in als De Persgroep voor 1 decem ber zwart-op-wit verzekert dat de krant dagelijks na 22.00 uur kan worden gedrukt en zonder kwalijke gevolgen blijft zoals maandagavond is gebleken. De krant werd gewoon om tien uur aangeleverd bij de drukker, hoewel dat sinds zondag eerder moest. Bij een tweede Vlaamse krant, Het Volk, dreigt ook onrust naar aanleiding van een her structureringsplan dat gisteren door de raad van bestuur werd goedgekeurd. Het plan voorziet in het schrappen van 131 van de ongeveer 600 arbeidsplaatsen van de NV Drukkerij Het Volk. Of de redactie zal worden afge slankt, is onduidelijk. Acties redactie Twentsche Courant HENGELO De redactie van de Twentsche Courant-Overijs sels Dagblad (TC/OD) heeft gis teren unaniem besloten acties voor te bereiden tegen het plan de kantoren van de krant onder een dak te brengen met die van Dagblad Tubantia. Over de aard van het protest spreekt de redactie van de TC/OD zich in haar persverklaring nog niet uit. Het huisvestingsplan is naar het oordeel van de redactie in strijd met de uitspraak van de Raad van Bestuur van het moederconcern Wegener om in Twente twee onafhankelijk opererende kranten te handha ven. Voor de redactie valt het niet te rijmen dat Wegener enerzijds de redactionele kwali teit van de twee in Twente ver schijnende kranten wil verbete ren en aan de andere kant bun deling van de journalistieke huisvesting nastreeft. Wegener wil de kantoren van de twee kranten in Almelo, Oldenzaal, Hengelo en Enschede samen voegen. Er zijn al stappen on dernomen de TC-vestiging in Losser te sluiten. Ramen ministerie economische zaken ingegooid Maar liefst 24 ramen van het ministerie van economische zaken in Den Haag zijn gisternacht ingegooid. De 47-jarige dader, een goede bekende van de politie, kon snel worden gearresteerd. De man, die al eerder ruiten aan diggelen gooide bij de ministeries van binnenlandse zaken, justitie en de gemeente Den Haag, richtte een schade van ruim twee ton aan. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7