Luchthaven Kathmandu: strenge aanvliegprocedure Benetton voelt zich beknot in vrijheid Praatjes over behoud van koopkracht minima ontzenuwd Milieubeweging wijst op hiaten in lozingsvergunning van Shell Binnenland Buitenland Minister Maij: Private financiering voor oeververbinding Westerschelde Eerste nabestaanden Nederlandse slachtoffers naar Nepal Zonder apen ge< polio- vaccin jamme eigenlijl ROTTERDAM De Zuidhollandse Mi lieufederatie, de stichting Natuur en Milieu, Greenpeace Nederland en de stichting Reinwater hebben een geza menlijk beroepsschrift tegen de lozings vergunning van Shell Nederland Che mie en Shell Nederland Raffinaderij naar de Raad van State gestuurd. In augustus van dit jaar verstrekte minister Maij (verkeer en waterstaat) een nieuwe lo zingsvergunning aan Shell, die het bedrijf toestaat om elke dag maximaal 30 kilo chloorverbindingen in de Nieuwe Water weg te laten stromen. De vier milieuorgani saties stellen nu dat; deze vergunning tal van hiaten, onzorgvuldigheden en tekort komingen vertoont. Volgens de milieube weging laat Shell jaarlijks ongeveer 11.000 kilo aan vervuilende stoffen in de Nieuwe Waterweg lopen, die vervolgens hun weg vinden naar de bodem van het kanaal en naar de Noordzee. Het gaat volgens de mi lieugroepen om afval als chloorethers, trichloorpropeen, dioxines, chloorbenze- nen, en chloorpesticiden als heptenofos, drins en cypermethtrin. De milieubeweging wijst er op dat Shell sinds 1985, toen be paald is dat; het bedrijf tot september 1992 mocht lozen, niets wezenlijks is verbeterd in de samenstelling van de lozingen. Minister Maij. MIDDELBURG Minister Maij- Weggen van verkeer en waterstaat heeft gisteren met Gedeputeerde Staten van Zeeland afgesproken dat voor de financiering van de Westerschelde-oeververbinding (Terneuzen-Ellewoutsdijk) de pri- 1 vate markt gezocht wordt. De minister gaf het provinciebestuur wel de raad eerst alle planologische procedures te doorlopen. Ze doelde hiermee onder meer op het beroep dat de gemeente Borssele heeft aangete- FOTO: ANP kend bij de Raad van State tegen dwang van de provincie om mee te werken aan de planologische inpas sing van de verbinding. Wanneer er nog procedures lopen bestaat de kans dat private financiers zich terughou dend opstellen, was de gedachte van de minister achter het advies. De provincie Zeeland stelde aanvan kelijk het zoeken naar gegadigden voor financiering en exploitatie van de oeververbinding uit in afwachting van de ontwikkeling rond de financie ring van grote rijkswerken. Het ging hierbij met name om de discussie rond de Wijkertunnel in Noord-Holland. De minister heeft gisteren overigens benadrukt dat het provinciebestuur van Zeeland zelf de verantwoordelijk heid draagt voor realisering van de oe ververbinding. Wel wil ze de provincie met raad en daad bijstaan onder meer door adviezen van deskundigen van het ministerie bij de private financie ring. De provincie hoopt dat eind 1993 het sein op groen gezet kan worden voor de aanleg van de oeververbinding, zo dat in 1994 met de bouw begonnen kan worden. De vaste verbinding zou dan in het jaar 2000 in gebruik geno men kunnen worden. DEN HAAG De Interna tionale Federatie van Ver keersvliegers Verenigingen zal er bij de Nepalese autori teiten op aandringen radar te installeren in de verkeers toren van het vliegveld van Kathmandu. „De twee ongelukken snel na elkaar, in juli en dat van maan dag, geven daar wel aanleiding toe", zegt president L. H. D. Bakker van de Inter nationale Federatie van Ver keersvliegers Verenigingen. Nu is er uitsluitend radiocontact met de verkeerstoren. De definitieve oorzaak van de ramp is overigens pas over een jaar bekend als alle gegevens uit de zwarte doos zijn ver werkt. „We zullen het rapport afwachten en zeker contact op nemen met de plaatselijke auto riteiten". Kathmandu stond volgens Bak ker niet op de lijst van vliegvel den die volgens de federatie en de internationale organisatie van verkeerleiders aanpassin gen nodig hebben. „Eén keer in de driejaar wordt een regionaal plan opgesteld waaraan de vliegvelden moeten voldoen. Wij houden bij of de lokale auto riteiten dat plan volgen. Zo niet, dan nemen we contact op met de luchthavenautoriteiten en de nationale regering. Kath mandu staat niet op die lijst". Om welke vliegvelden het gaat wil hij niet zeggen. „Mensen denken dan misschien dat ze daar niet meer veilig naar toe kunnen en dat is natuurlijk niet zo". Wel valt Kathmandu onder de -vliegvelden met 'hoge limie ten'. Dat betekent dat er stren ge regels zijn verbonden aan de procedures van landen en ver trekken. „Kathmandu ligt in een kom van bergen. Nepal is eigenlijk één grote berg. De tweede handicap is het weer. Onweer, mist of laaghangende bewolking blijven hangen. Vlie gers moeten zich daar nauw keurig aan de procedures hou den". Nederlandse vliegers ko men volgens Bakker heel wei nig in Nepal. „Het gaat hoofd zakelijk om regionale vliegers". Doorstarten Op het moment dat het vlieg tuig vertrekt hoort de vlieger al van de meteologische dienst in Kathmandu hoe het weer daar is. Onderweg houdt hij contact. Als hij op een bepaald moment bij nadering van Kathmandu het vliegveld niet ziet liggen, trekt hij op volgens de door- startprocedure. „Ook die route is helemaal afgebakend". Het hangt van de weersomstandig heden af of na verloop van tijd een tweede poging wordt onder nomen. „Dat gebeurt regelma tig overal in de wereld. Ook in Nederland. Als je kunt voorzien dat het weer na een I tijd opklaart, dan neem je extra brandstof mee om het later nog eens te proberen". Bakker benadrukt dat er de laatste vijfjaar (tot juli dit jaar) geen vliegongelukken zijn ge beurd in Nepal. „De ongeluk ken in juli en dat van maandag zijn ook verschillend. Dit laat ste ongeluk is gebeurd tijdens de nadering. De Thaise Airbus verongelukte in juli in de door- startprocedure". Bakker bevestigt dat door 'de verre-reizen-trend' er toene mend verkeer is op vliegvelden die daar eigenlijk niet op zijn berekend. „Dat is wel een pro bleem", bevestigt hij. „Het is vaak een geldkwestie. Je hebt geluk als in die landen het weer De wrakstukken van de verongelukte Pakistaanse Airbus liggen over kilometers oppervlakte in de Hima- (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Een aantal nabestaanden van de veer tien Nederlandse slachtof fers van de luchtramp maan dag bij de Nepalese hoofd stad Kathmandu is vandaag al naar Nepal gevlogen. De nabestaanden van één slachtoffer geven er de voor keur aan de begrafenis in Nepal te laten plaatsvinden. Bergingsteams hebben inmid dels 60 van de 167 lijken gebor gen die per helikopter werden overgebracht p,aar Kathmandu. Tot nu toe zijn slechts drie mensen geïdentificeerd. Op de vluchtrecorders die in middels zijn gevonden, zijn alle gesprekken van de beman ningsleden geregisteerd. Naar de „Black Box", waarin alle vluchtgegevens zijn geregi streerd, wordt nog gezocht. Volgens functionarissen van de burgerluchtvaart in Kathman du vloog het toestel bij het laat ste radiocontact 450 meter la ger dan de voorgeschreven hoogte, maar meldde de piloot geen problemen. Het contact werd verbroken toen het toestel zich opmaakte om te gaan lan den. De functionarissen zeiden dat het vliegtuig in goede staat verkeerde. Het had ongeveer 30.000 vlieguren, was in 1977 nieuw afgeleverd aan een Duit se chartermaatschappij en in 1986 verkocht aan Pakistan. De wrakstukken van het vlieg tuig liggen verspreid over een gebied van drie vierkante kilo meter, zo verklaarde een func tionaris van het Nepalese mi nisterie van binnenlandse za ken. Ondanks de aanhoudende regen, die het berginsgwerk be moeilijkt, smeulen de brokstuk ken nog steeds. De Nederlandse slachtoffers zijn Hans van Herrewegen (33) uit Den Haag, Micha Driessen (48) uit Den Haag, Hendrik Wa ling (48) uit Delft, Loes Waling- Kokken (45) uit Delft, Roel Nij- borg (34) uit Alphen a/d Rijn, Erik Bender (51) uit Rotter dam, Martin Reinders (32) uit Amsterdam, Hennie Hoogen- kamp (25) uit Zutphen, Ingmar Jansen (27) uit Zutphen, Hans Knook (55) uit Zoelen, Joke Knook-van Doesburg (53) uit Zoelen, Ria Scholten (60) uit Arnhem, Ben van der Stam (31) uit Weesp, Mark Kern (23) uit Californië (VS). De Pakistaanse luchtvaart maatschappij PIA zal de nabe staanden van de slachtoffers tussen de 16.000 en 120.000 gulden schadevergoeding beta len. Verkleden Minister Ter Beek van defensie hult zich graag in een militair uniform. Gisteren bracht hij een werkbezoek aan vliegbasis Woensdrecht, waar hij zich verkleedde voor eén lesvlucht in een Pilatus PC-7 turbo trainer. FOTO: ANP AMSTERDAM - Handels reclame valt onder de vrij heid van meningsuiting. De Reclame Code Commissie mag niet zonder meer op ba sis van vage normen beper kingen opleggen. Dat betoog de advocate mr. E. Hoogen- raad gisteren bij de behande ling van klachten tegen re clames van Benetton. Een aantal particulieren heeft aanstoot genomen aan twee re clameborden van Benetton. De afbeelding van een met olie be smeurde vogel, slachtoffer van de Golfoorlog, zou in strijd zijn met de goede smaak en het fat soen. Ook de afbeelding van een albino-negermeisje te midden van stamgenoten in Zululand is tegen het zere been. Volgens Hoogenraad, optre dend namens van Benetton, heeft de Reclame Code Com missie in het recente verleden bij het verbieden van een Be- netton-reclame met de foto van een aids-patiënt een belangrij ke fout gemaakt. De commissie oordeelde toen dat handelsre clame niet onder de vrijheid van meningsuiting valt. Zij meent dat juist bij geënga geerde reclame-uitingen, die werkelijke situaties tonen, een reclameverbod een ontoelaat bare inbreuk vormt op de vrij heid van meningsuiting. Be scherming kan volgens haar worden ontleend aan artikel 10 van het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Beperking mag al leen als dat bij wet is voorzien. Voor een zelfregulerende af spraak als de Nederlandse re clamecode gaat dat niet op. Strijdigheid met de in het ver dag geregelde uitingsvrijheid geldt volgens haar temeer om dat de norm „goede smaak en fatsoen" allesbehalve duidelijk kenbaar en precies is. Verder meent zij dat het tonen van beide foto's bij redelijk den kende mensen geen twijfel ver oorzaakt over de goede smaak en dat het publiek dergelijke beelden toch al via de media te zien krijgt. Ook zouden huidige maatschapplijke normen zich ook niet tegen de afbeeldingen verzetten. Volgens Hoogenraad is het ge bruik van leed van anderen voor commerciële doeleinden niet aan de orde. Benetton neemt in haar ogen met de cam pagnes stelling tegen onterecht leed. De foto met de vogel maakt de kijker bewust van het milieudrama. De foto met het albino-meisje stelt volgens haar het onderscheid naar huids kleur, ook binnen een ras, aan de kaak. Uitspraak over enige weken. AMSTERDAM - Het rap port 'De werkelijkheid is anders' dat de FNV en Kon- sumenten Kontakt gisteren presenteerden, heeft de po litieke praatjes over koop- krachtbehoud van de mini ma ontzenuwd. Het rapport schetst de harde dagelijkse financiële werke lijkheid van minima. Die an dere werkelijkheid is het ver haal van mensen die maande lijks schulden moeten maken om rond te komen, mensen die al 20 jaar hun kunstgebit niet hebben vervangen of gewoon nooit op vakantie kunnen. Van alle minimuminkomens, 800.000 huishoudens oftewel twee miljoen mensen, komen 184.000 huishoudens maan delijks geld tekort. Bij Konsumenten Kontakt (KK) zijn ze niet geschrokken van de uitkomsten van het on derzoek. „We hebben vorig jaar ook al een onderzoek naar de financiële situatie van de minima gedaan en toen kwa men we ook al veel probleem gevallen tegen", aldus een woordvoerster. „Vooral de huurverhogingen en de ge meentelijke heffingen (bij voorbeeld milieulasten en af- valheffingen) betekenen een flinke aanslag op de inko mens. De huurverhoging wordt vaak maar gedeeltelijk gecompenseerd door een ho gere huursubsidie. Woonlas ten kunnen tot 50 procent van het inkomen opslokken, dus elke verhoging tikt behoorlijk door". Schulden Wel geschrokken zijn de on derzoekers van de schulden die die 23 procent van de mini ma maken. De gemiddelde be dragen variëren per categorie. De alleenstaande die jonger is dan 65 jaar komt 167 gulden per maand tekort. De bejaar den die het niet kunnen red den met hun inkomen zitten gemiddeld al met een tekort van 308 gulden per maand. Op een inkomen tussen de 1200 en 1500 gulden per maand zijn dat situaties die niet lang kun nen duren. „Onze ervaring is dat de men sen die schulden hebben vaak al lang in die situatie zitten. Ze worden een tijd op de been gehouden door familie en vrienden, of ze hebben nog een spaarpotje dat ze aan kun nen spreken. Op een gegeven' moment houdt het echter op". Het meest extreme voorbeeld is dat van een samenwonend stel dat maandelijks 519 gul den tekort komt. „Die mensen rijden echt niet in een BMW rond, ze hebben gewoon hoge vaste lasten. Bezuinigen bete kent voor hun de krant en de telefoon opzeggen, geen nieu we wasmachine kopen en geen lid meer zijn van eën vereni ging", aldus de woordvoer ster. Er is dus een sluipende verar ming van de minima aan de gang zou een conclusie van het rapport kunnen luiden. Bij Planpraktijk Consument en Huishouden (PCH) merken ze daar nog niet zoveel van. PCH is de club waar de moeilijke ge vallen terechtkomen. Per jaar krijgt PCH zo'n 10.000 geval len te verwerken van mensen die zo diep in de schulden zit ten dat ze er op eigen kracht niet meer uit kunnen komen. Daarvan zijn er zo'n 6000 die op een minimuminkomen zit ten. „Het aantal aanvragen voor hulp neemt wel toe, maar niet explosief', aldus de woordvoerster van PCH. Probleemgevallen Volgens PCH is enige nuance met betrekking tot de armoe de op zijn plaats. „In ongeveer 40 procent van de gevallen is er sprake van overbesteding. Mensen maken gewoon meer geld op dan ze hebben. Die mensen begeleiden we bij het oplossen van hun problemen. Mensen hebben vaak hele maal geen kijk op hun eigen uitgavenpatroon. Het is na tuurlijk ook niet leuk om din gen te moeten laten omdat je ze niet meer kunt betalen. Die mensen gaan vaak veel te lang door met schulden maken. Als ze dan bij ons komen zitten ze zwaar in de problemen". PCH heeft wel begrip voor die mensen, maar financiële on dersteuning is er niet bij. „Die mensen zijn ook niet geholpen met 50 of 100 gulden extra in de maand. Die moeten leren hoe ze met het geld om moeten gaan". In de praktijk betekent dat voor de mensen dat de auto de deur uitgaat, de krant wordt opgezegd, er kleiner ge woond moet gaan worden of minder gereisd. „Pijnlijke keuzes, maar de mensen moeten weten wat ze kunnen doen met hun inkomen". Van de aanvragen blijkt ge middeld een derde niet gehol pen te kunnen worden. „Denk bijvoorbeeld aan verslaafden die niet kunnen afkicken. Die kunnen wij op een gegeven moment ook niet meer helpen. Ook gebeurt het dat mensen opnieuw schulden gaan ma ken zodra ze hun oude schul den hebben afgelost. Zodra ze uit de problemen zijn vallen ze terug in hun oude fouten. Na een paar jaar krijgen wij die mensen weer aan ons bu- Een andere categorie zijn de mensen met overgangsschul den. Werkenden sluiten een lening af voor een nieuwe auto en worden vervolgens ontsla gen. PCH onderhandelt dan met de schuldeisers over een nieuwe afbetalingsregeling. „Die mensen hebben het vaak het moeilijkst om toe te geven dat ze problemen hebben. Voor de familie of de buren moet de schijn opgehouden worden en dat brengt ze in de problemen". Zelfstandigen Eén categorie komt in het on derzoek nauwelijks aan bod: de kleine zelfstandige. De FNV onderkent de problemen van die mensen wel. „Er wordt bijvoorbeeld armoede geleden bij boerenbedrijven en kleine zelfstandigen. Voor die mensen is het emotioneel moeilijk te verkroppen dat de zaken niet goed gaan. Ze zien dat als een persoonlijk falen en willen dat niet toegeven", aldus een woordvoerder van de FNV. Een deel van de financiële moeilijkheden wordt veroor zaakt door onbekendheid met de mogelijkheden van extra bijstand. Mensen hoeven niet hun vakantiegeld te gebrui ken voor de aanschaf van een nieuwe verwarmingsketel. Vaak kan daarvoor een beroep worden gedaan op de bijzon dere bijstand. „Mensen zijn over het algemeen erg slecht op de hoogte van de subsidie mogelijkheden. De gemeenten moeten de uitkeringsgerech tigden via voorlichting beter op de hoogte brengen van de mogelijkheden die er zijn. In Amsterdam is dat gebeurd en veel minima hebben daar ge bruik van gemaakt. Andere gemeenten zouden dat voor beeld moeten volgen", aldus de FNV. BILTHOVEN - Vee sen vrezen-de opduikel lio-epidemie, maar oo hebben een gegronde om zich ongerust te i Het vaccin tegen de kan namelijk alleen n hulp van de nieren va geproduceerd worden, Bij het Rijksinstituut i Volksgezondheid en M giene (RIVM) in Bi wordt koortsachtig aan duktie van prikvaccin g Het vaccin wordt vei door poliovirus op een bodem van apenier te waar het zich snel verme digt. Volgens de Vakbond voo 'Proprimates' in Leiden, ganisatie die opkomt rechten en belangen' dieren, bevinden zich ei honderd makaken bin muren van het RIVM. instituut zelf kan dezi ring niet op juistheid gt leerd worden. Het RI\ zich dezer dagen in een tisch zwijgen zodra het polio valt. De apen bij het instituu groteren getale dan hun leven minder zeker den door de sterk g vraag naar het polii Hoeveel van de RIVM-a offerd worden aan de vaccinproduktie is nog kend. Dat wil Proprimal den deze week probere vissen. In de jaren vijftig, toen liovaccin pas was uitge heeft de toenmalige kv thode honderden ape gekost, aldus Proprim recteur Ignaas Spruit. I perfectioneerde technie met een apenier nu ve vaccin geproduceerd Dat er apen sneuvelen goede zaak staat echter Alternatief Spruit geeft toe dat er ternatief is voor apei kweekbodem voor het Als 'bio-ethicus' kent hi de feiten. „Maar er i meer geld in onderzoi andere methoden geste nen worden", meent Sp Onder normale omsta den kan in het poliolab RIVM zes maanden na ten van poliovirus op vaccin 'geoogst' wordei produktie moet worde voerd, kan dat sneller n weer niet zo snel dat vai weken sprake is. Bij he moet dan ook steeds ei nig forse voorraad van cin aanwezig zijn dat ee mie direct te lijf kan wo gaan. De produktie mo gaan, want het vaccin i felijk en moet daaron opnieuw aangemaakt w Uit het poliolab komt va| uit gedood virus bestaatl vende virus zou bij inspii het menselijk lichaam polio veroorzaken. Eenl met het gedode virus v mensen de aanmaak va stoffen tegen polio op dat ze ziek worden. Dit prikvaccin wordt d RIVM als enige produ Nederland gemaakt. He dat op suikerklontjes w druppeld, komt uit Bé Canada. Dat vaccin is behandeld dat het nog i dood is. Het lichaam 1 met dit oraalvaccin snë antistoffen dan met de Vandaar dat alleen d( groepen in de gebiede kans op epidemieen bes suikerklontjes krijgen diend. Het poliolab van het I optimaal beveiligd teg< miteiten. Het pand hei bele wanden en lucht De buitenlucht mag nis binnendringen want an russen dan die polio v( ken, zouden het kwee kunnen verstoren. I kweekte virus mag o naar buiten ontsnappen het om een virulent (zii wekkend) virus gaat. H ratoriumpersoneel moe een soort maanpak hu in het gebouw te kunn ken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4