oete voor huurders ie overlast bezorgen Groenten en fruit beperken kans op krijgen kanker ''ascisme past niet in Nederlandse traditie' Binnenland ïelle opsporing van schimmeid voedsel Optillen van Nederland wordt serieus onderzocht Kwart ex-Joegoslaven wil asiel in Nederland Reus van Rotterdam Vrouw beweert dochter van prins Hendrik te zijn Maison de Bonneterie AI O Leidse Courant ,-i WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 I an de vol. werk igewt ien litiek nrad Duits m ^ensije orspi le zi de Di te va èen ie on leENINGEN Het vaststellen of levensmiddelen zijn besmet chimmels kan voortaan aanzienlijk sneller gebeuren. Ir. H.J. ihuis promoveerde gisteren aan de Landbouwuniversiteit in |f ningen op een revolutionaire methode die beter en veel snel- dan andere methoden. Kamphuis maakte bolletjes van latex d met antilichamen (stoffen die reageren op lichaamsvreem- ffen) die gevormd worden door de schimmels Aspergillus en illium). De bolletjes worden toegevoegd aan voedsel. Gaan ze aren dan is het voedsel besmet met schimmels en ongeschikt lonsumptie. De methode kost hooguit een half uur en is zeer iiwbaar. Tot nu toe moesten besmettingen in levensmiddelen 'eekmethodes vastgesteld worden. Die methode duurt ten vijf dagen en toont bovendien alleen levende schimmels latex bolletjes van Kamphuis sporen ook dode bacterieën o e nog steeds voedselvergiftiging kunnen veroorzaken. tij dei [aast [aam ijgesl m Fr )okp neer()ERT VAN COLMJON rale onde ïrkin me. nien e Co ister atch#' irde Euro itse Iritsi icien )m G its-D in P(S ak g deen lartir1 naai het rel h|( imte\ UTRECHT - Het plan van de Utrechtse aardwetenschapper prof. dr. R.D. Schuiling om zwavelzuur in de kalksteenlagen te spuiten om zo Nederland centimeters op te tillen, wordt serieus onder zocht. drie jaar geleden lanceerde Schuiling het plan als oplossing voor de dreigende stijging van de zeespiegel. Kalksteenlagen bevinden zich bijna overal in Nederland. Kalk steen en zwavelzuur gaan een chemische verbinding aan waarbij gips wordt gevormd. Het volume van gips is twee keer zo groot als kalksteen en zwavelzuur, waardoor de 'gipslaag' de erboven lig gende lagen omhoog zou duwen. Het optillen zou worden versterkt doordat bij de chemische reactie grote hoeveelheden koolzuurgas vrijkomen. Het onderzoek spitst zich toe op de snelheid van de chemische re actie, de stabiliteit van de gipslaag en het ontstaan van scheuren rond de boorput. Verwacht wordt dat het nog driejaar duurt voor dat er meer duidelijkheid is. Overleg specialistentarieven niet rond UTRECHT Specialisten, verzekeraars en ziekenhuizen zijn het gisteren in het zogeheten vijfpartijenoverleg (VPO) nog niet eens geworden over het in de hand houden van de kosten voor specialis tische hulp. De voorzitter van het VPO, drs. G. van Aardenne, zei na afloop van het overleg dat het met de verrekening van over schrijdingen in voorgaande jaren wel in orde komt. Maar de opvat tingen over „hoe gaan we 1993 in" lopen nog uiteen. Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) verwachtte voor 1 oktober voor stellen van het VPO. Die datum wordt dus niet gehaald. Militair die meisje 'schaakte' niet vervolgd DEN HAAG De 19-jarige Nederlandse dienstplichtige militair die een aantal weken geleden een 17-jarig Kroatisch meisje tegen de zin van haar ouders in ons land had ondergebracht, wordt niet vervolgd. De ouders van het meisje hebben de aanklacht tegen de militair ingetrokken. De verbindingsman, die vrijdag afzwaait, werd door de affaire vervroegd teruggehaald uit het oorlogsgebied. De liefde is inmiddels over. RSFOORT - Huur- van woningen van een ngbouwvereniging in •sfoort, die andere huur- overlast bezorgen, kan f()oete van honderd gul- worden opgelegd. Dat uit de nieuwe Alge- Bepalingen Huurover- imst, die circa 15.000 sfoortse huurders de- agen in hun brievenbus lover bekend gaat het hier n voor ons land unieke be- die vooral bedoeld is als t ntieve maatregel. De ing Centrale Woningzorg in Amersfoort, een van Dotste woningcorporaties ns land, die deze bepaling ingevoerd kan huurders idere huurders bij herha- 'erlast of hinder bezorgen delijk de huur opzeggen, volgens directeur Henk van den Broek is dat een laatste middel, waartoe slechts in bij zondere gevallen wordt overge gaan. „Wij hebben het laten uitzoe ken door onze juridische mede werkers en die van de Nationale Woningraad. Volgens hen zijn er voldoende gronden aanwezig om de boeteclausule in elk geval te introduceren. Maar of de maatregel ook voor honderd procent door de wet wordt ge dekt, daar zijn we nog niet hele maal uit", aldus de directeur. Van den Broek zegt dat tot het opleggen van de boete pas dan wordt besloten als andere mo gelijkheden zoals overleg en persoonlijke gesprekken niets hebben uitgehaald. Ook dan kan de boete alleen via een ci vielrechtelijke procedure wor den afgedwongen. De nieuwe huurovereenkomst is opgesteld in nauw overleg met de onaf hankelijke Vereniging Hüur- dersbelangen Stichting Centra le Woningzorg. Secretaris Theo de Man zegt dat zijn vereniging volledig met de boetebepaling heeft ingestemd. De juridisch medewerker van de Consumentenbond, Robert Griep, die zegt nog nooit eerder van een dergelijke boetebepa ling te hebben gehoord, heeft ernstige twijfels over de geldig heid van het niéuwe boetebe ding zowel als over de effectivi teit ervan. „En wat gebeurt er als de boete is betaald? Dan kan de betreffende huurder gewoon weer doorgaan met het hinde ren van zijn buren en moet je weer van voren af aan begin nen". Griep vindt dat de ver huurder tegen overlast moet optreden. „Dat is hij aan de huurder verplicht, en dat doe je niet door het opleggen van een boete. Daarmee ontloopt de verhuurder gewoon zijn verant woordelijkheden' De directeur van de SCW is te leurgesteld over de reactie van de Consumentenbond. „Na tuurlijk denken we niet dat je met zo'n bepaling een einde aan het overlastprobleem maakt. Het is bedoeld als middel om het gedrag van huurders in gunstige zin te veranderen." igran werkt d en snel 3CHT Sumatriptan als anti-migrainemiddel de naam Imigran op de is) werkt snel en wordt erdragen. Bij tachtig pro van de patiënten is het zeer effectief. De patiënt e ziekte er aanmerkelijk door doorstaan. Dat stelt irrari in zijn proefschrift ip hij morgen promoveert Rijksuniversiteit Lei- Uit zijn studie blijkt dat nepatiënten tijdens een I een tekort hebben aan ïaamseigen stof serotoni- ïder bepaalde omstandig- heeft dit een verwijding e bloedvaten tot gevolg, lofdpijn veroorzaakt maar •aken en overgevoeligheid icht en geluid. Sumatrip- m de bloedvaten weer ver in waardoor de verschijn- verdwijnen. en onder invloed nger aangepakt HAAG Van 1 oktober af varen onder invloed ger aangepakt. Met de in- ng van de nieuwe voor reen voor het scheepvaart- l^ller wordt varen onder in- voortaan net als rijden invloed, als een misdrijf x drs jaft. Ook kan de rijkspolitie ;er bij verdenking van al- lisbruik een schipper Pers. ichten de ademtest af te Sjjii. Tot nu toe kon bij alco- ibruik in de binnenvaart Iziervaart alleen maar een ■eding uit het wetboek irafrecht ten laste worden of een schending van lede zeemanschap worden itateerd. Ook op de Rijn strenger opgetreden te- Icoholmisbruik. UTRECHT Het eten van groenten en fruit heeft wel degelijk een preventieve in vloed op het ontstaan van en kele vormen van kanker. In het algemeen geldt dat een hoge consumptie van groente en fruit een twee keer zo laag ri sico geeft op kanker dan een lage consumptie. Verder speelt vet toch niet zo'n grote rol bij het ontstaan van borstkanker als tot nu toe is verondersteld. Dat heeft voedingsdeskundige epidemioloog ir. P. van den Brandt van de Rijksuniversiteit Limburg gisteren in Utrecht bekendgemaakt op een sympo sium over kanker en voeding. Al speelt vet niet zo'n grote rol bij het ontstaan van borstkan ker, wel blijken andere indirec te welvaartseffecten risico op te leveren, zoals overconsumptie (vetzucht), op vroege leeftijd beginnen met menstrueren, het geen of weinig kinderen ge baard hebben en een late vol dragen eerste zwangerschap. Een beschermende invloed heb ben rauwe groeten, bladgroen ten, kool, broccoli en spruiten, uien en knoflook, wortelen en fruit. Alleen peulvruchten heb ben die beschermende werking niet, en mogelijk is er zelfs enig verband bij het ontstaan van kanker. Kinderzegels Prins Claus bekijkt een lijst met projecten die de Stichting Kin derpostzegels Nederland onder steunt uit de zegelactie. Hij kocht gisteren in Paleis Noordeinde de eerste zegels. Vandaag zijn dui zenden kinderen in het hele land langs de deur geweest om de bestellingen op te nemen. FOTO:ANP (ADVERTENTIE) ARROW- BONNETERIE SHIRT 109- BIJ DE BONNETERIE Een exclusief shirt met alle kenmerken van beide merken. Verkrijgbaar in de kleuren wit, french blue, bleu, aqua, grijs en rose. Voor f 109-. Bonneterie Men Store, compleet en veelzijdig. DEN HAAG Een kwart van de 3600 ex-Joegoslaven die sinds 1 augustus in ons land worden opgevangen, hebben asiel aangevraagd. Dit schrijven minister d'Anco- na van wvc en staatssecretaris Kosto van justitie in een rap port aan de Tweede Kamer over het toelatings- en opvangbeleid van de ex-Joegoslaven. De juri dische en financiële gevolgen van de opvang van de vluchte lingen en hoe het met hen ver der moet wordt niet eerder ver wacht dan aan het eind van het jaar. Justitie heeft inmiddels een lijst met bijna duizend van familieleden van Joegosla- ven in Nederland. Geprobeerd zal worden hen naar Nederland te halen. „Maar de mensen, die voornamelijk in het gevaarlijke gebied in Bosnië zitten, zijn heel moeilijk te achterhalen", zegt J. Rietveld van het minis terie van justitie. Vooralsnog zullen er niet meer mensen de mogelijkheid krijgen hun fami lie naar Nederland te halen via het ministerie van justitie. In overleg met defensie kunnen op korte termijn nog drie kazer nes in Nederland worden inge zet voor de opvang van ex-Joe- goslaven. Daarnaast heeft WVC nog vier andere lokaties op het oog, waaronder twee asielzoe kerscentra. door BERT JANSMA Treinend, naar Rotterdam las ik bij een medepassagier iets mee in zijn Tussen de rails. Het ging over Zeer Lange Mannen en ik dacht terug aan een andere reis naar Rotterdam. Veertigjaar geleden, vanuit Amsterdam-Noord. Een schoolreis met de Rotterdamse tunnel als hoofddoel. Tunnels vielen nog onder de wereldwonderen en die tussen de Maasoevers bracht eenzelfde gevoel teweeg als de tunnel tussen Frankrijk en Engeland straks. Of het toeval was of bij het programma hoorde is me niet meer duidelijk, maar aan de Maas wach tte ons ook de Reus van Rotterdam. Een man met de proporties van acteur Richard Kiel die 'Jaws' speelde in James Bond-films. We mochten naar hem opkijken, hem een hand geven, terwijl iemand vertelde over de speciaal geconstrueerde Volkswagen waarin hij rondreed, over zijn problemen fatsoenlijk schoeisel te vinden voor zijn reuzenvoeten en dat hij niet lang zou leven. Maar er was een KLMeen Klub voor Lange Mannen, vertelde de meester. Weinig vermoedde ik toen dat enkele van die reuzenproblemen de mijne zouden worden. De Klub heb ik niet gehaald, maar ik stak al snel ver boven m'n medemens uit. Waarachtig geen lolletje. Op oude voetbalfoto 's sta ik verwoed te proberen even klein als mijn medespelers te zijn. Met hetzelfde effect als de toren van Pisa. Met de kleding viel het lang mee, maar schoen maat 49 had meer voeten in de aarde. Jarenlang stapte ik schoenwinkels binnen waar men mij meewarig aankeek of ik om contrabande vroeg: 'Nee, dat verkopen we hier niet'. En als je slaagde, kwam je meestal in lompe bakken terech t die als blokken aan je benen hingen. Van de opmerkingen die erover voeten bestaan, kan ik bijna een boekje uitgeven: 'Je leeft op grote voet'Je keert zeker op de Dam'Wie bouwt jouw schoenen, Verolme?' 'Je bent niet geboren, maar te water gelaten'J ij kan zó op wintersport'. Inmiddels was ook de rest op passend formaat gegroeid en Nederland groeide gelukkig mee. Zodat ik qua lengte in elk geval in de massa kon opgaan. Een geruststellend gevoel. En er kwamen speciaalzaken. Met mooie namen als pleister op de wonde. 'High and Mighty' bijvoorbeeld. Maar de allermooiste vond ik in New York. Die heette simpelweg 'The Royal Man', en zoiets hoorteen mens graag. Ik werd er dan ook konin klijk behandeld. Ik herinner me na vier jaar nog altijd de naam van de zwarte verkoper, meneer Dixon, die al mijn maten meteen vastlegde in het kaartsysteem van de zaak. En sindsdien krijg ik trouw elk seizoen een bestelcatalogus uit New York in de bus. Ik wed dat de Reus van Rotterdam dat niet had. DEN HAAG De bewering van mevrouw Schaap-Abbo uit Den Haag dat zij mogelijk een dochter is van prins Hendrik is helemaal voor haar rekening. Dat zegt de Rijksvoorlichtingsdienst. Schaap-Abbo vertelde giste ren in twee televisie-programma's waarschijnlijk een dochter te zijn van prins Hendrik en daarmee een halfzus van prinses Julia na. De kwestie komt ook aan de orde in het boek 'De zwarte scha pen van Oranje' dat binnenkort verschijnt. Mevrouw Schaap-Abbo zou een volle zus zijn van mr. Lier, de Bra bantse advocaat die in 1979 aan De Telegraaf vertelde een kind van prins Hendrik te zijn. Het tweetal zou nog twee zussen hebben die allebei kinderen zijn van dezelfde moeder en de echtgenoot van koningin Wilhelmina. De moeder van het stel was Mien Abbo-Wenneker, die weduwe was toen ze in 1918 Albrecht ter wereld bracht. Ze trouwde later met een adjudant van Hendrik, luitenant der infanterie Lier, die Al brecht als zoon erkende. Het gezin telde op een gegeven moment zes kinderen. Hendrik zou voor vier van hen het levensonderhoud en de studie hebben betaald. Kapper Mario in Amsterdam overleden AMSTERDAM De Amsterdamse dameskapper Mario Weiman is gisteren op 51-jarige leeftijd overleden. Het voormalige wonder kind Mario begon zijn opleiding en werk op 13-jarige leef tijd was in de jaren zestig een bekend figuur in het Amsterdam se uitgaansleven. Hij opende toen hij achttien jaar was een eigen salon 'Chez Mario' op de Prinsengracht met internationale clien tèle. Maar zijn grote succes met het page-kapsel kon niet verhinde ren dat zijn financiële zaken voortdurend uit de hand liepen. Illegalen gepakt AMSTERDAM De politie in Amsterdam heeft gisteroch tend bij een inval in een naaia telier aan de 3e Schinkelstraat 31 illegaal in Nederland verblij vende mensen opgepakt. Van de vijf 'legalen' hadden er vier een uitkering bij de sociale dienst. De politie ging tot de in val over na klachten wegens ge luidsoverlast. (ADVERTENTIE) i Wijla THEDE - In Neder- vertap bestaat absoluut geen aalsteil voor fascisme. Dat liet in onze traditie en jiedenis. De overheid i echter wel repressief en (j optreden tegen fascisti- roeperingen en partij- i)als de Centrum-Demo- in van Janmaat. jei de Amsterdamse histo- 'dr. G. Zondergeld gister- i in een lezing aan de Uni- Jeit Twente. Zondergeld, ptoricus verbonden aan de jUniversiteit van Amster- isprak in het kader van het ,nd het?1111 Generale Twente over jn nieuw fascisme in Ne- nd en Vlaanderen, [in Belgie heeft het fascis ten kans", zo voorspelde frgeld. „Als je onder Bel gië tenminste Brussel en Wallo nië verstaat. Vanwege de kracht van de socialistische ar beidersbeweging liggen daar geen kansen. Waarom in Vlaan deren het fascisme van het Vlaams Blok geaccepteerd wordt als een gewone politieke partij is gemakkelijk te verkla ren. Vlaanderen kent een hon derdjarige geschiedenis van franstalige onderdrukking van de Vlaamse taal en cultuur. Vroeger moest je Frans in de ca fés in Brugge en Gent spreken. Uit die onderdrukking is een nationalistische verzetsbewe ging ontstaan. En die heeft zich tot een radicale rechtse natio nalistische beweging ontwik keld". De Amsterdamse historicus gaf gisteravond een gedetailleerd overzicht van fascistische groepjes en partijen in Neder land en Vlaanderen. Volgens Zondergeld bestaan er grote verschillen tussen Nederland en Vlaanderen op het punt van de verworteling van het fascis me onder de bevolking. Afge zien van de collaboratie van Musserts NSB met de Duitse nazi's heeft het Nederlandse fascisme nooit een rol van bete kenis kunnen spelen vanwege de „ongelooflijke versnippering en verdeeldheid". „De concur rentie tussen de leiders onder ling leidde tot voortdurende ru zies en scheuringen. Ik heb eens een student laten uitzoe ken hoeveel afsplitsingen er van een kleine Nederlandse fas cistische partij naar Duits mo del warén. Wel dertig. Toen wekte dat fenomeen al de lach lust op". Waarom het fascisme met zijn anti-democratische opstelling in Nederland altijd weinig aan hang heeft gehad (nooit meer dan de 8 procent van Musserts NSB in 1935), verklaarde Zon dergeld met een aantal argu menten. Nederland nam van wege zijn neutraliteitspolitiek niet deel aan de Eerste Wereld oorlog en kende daardoor geen nederlaag (Duitsland) of gefru streerde overwinning (Italië). Bovendien had in vergelijking met België, Frankrijk en de re publiek van Weimar in ons land het politieke stelsel „een uitge sproken stabiel karakter" tus sen de beide wereldoorlogen. Ook oefende de anti-fascisti sche opstelling van de zuilen en het harde en repressieve optre den van de overheid een mati gende werking op het Neder landse fascisme uit. Daarnaast bestond er in Nederland geen extreme nationalistische voe dingsbodem. „Wij zijn er trots op dat we niet nationalistisch zijn. Onze nationale mythen zijn tolerantie en neutraliteit. Humanisten als Hugo de Groot, Erasmus en Spinoza, die staan voor ons Nederlandse nationa lisme. En ons volk was geen mi litaristisch volk". Daarentegen ligt het Vlaamse fascisme stevig verankerd in het Vlaamse volk en de Vlaam se nationalistische beweging. „Tot de Tweede Wereldoorlog was Frans de verplichte voer taal in Gent en Brugge. Die franstalige onderdrukking heeft het Vlaamse fascisme van het Vlaams Nationaal Verbond, de latere Vlaamse Volksunie en het recente daaruit voortgeko men Vlaams Blok zijn legitimi teit gegeven. Aanvankelijk lan ceerde het Vlaams Blok ook zijn aanval op de buitenlandse werknemers in Antwerpen met de redenering dat de Marokka nen ën Algerijnen er Frans spraken. Het Vlaams Blok handhaaft oude Vlaamse eisen, maar heeft er alleen een radi caal racisme tegenover buiten landse werknemers aan toege voegd. Het is in Vlaanderen een legitieme beweging, waar je se rieus mee om moet gaan".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3