Actie kerken tegen armoede leverde weinig op „Celam geeft keuze voor armen niet op" Geestelijk Leven/ Opinie Dr. Peels hoogleraar Oude Testament aan ThU Apeldoorn COMMENTAAR Flevoland wijst praktische weg bij samenwerking protestanten 2! A Leidse Couhant woensdag 30 september 1992 Eversdijk (CDA) nieuwe voorzitter Effatha VOORBURG Het protestants- christelijke instituut voor doven, Ef fatha, heeft Eerste-Kamerlid drs. H. Eversdijk (CDA) gekozen tot voor zitter van het bestuur. Eversdijk wordt de opvolger van mr. H.P.A. Nawijn, directeur-generaal Vreem delingenzaken van het Ministerie van Justitie, die na acht jaar voorzit terschap weer bestuurslid wordt. Ef fatha verzorgt sinds 1888 het onder wijs en de opvoeding van ruim 300 doven, vooral kinderen in de leeftijd van 3 tot 20 jaar. De organisatie heeft 330 werknemers in dienst. Vaticaan bezuinigt: minder vrije dagen 11 Een vrouw kan drie dingen maken uit niets: een slaatjeeen hoed en ruzie. John Barry more VATICAANSTAD geen vrije dag geweest werknemers van het Vaticaan, hoewel 28 september, de verjaar dag van paus Johannes Paulus I, op het Vaticaanse kalender wel als feestdag stond aangemerkt. Maar met een circulaire van kardinaal José Castillo Lara, hoofd van het dagelijks bestuur van Vaticaan stad, is een einde gemaakt aan het eeuwenoude gebruik, volgens welk de verjaardag van de voor laatste paus in het Vaticaan als een feestdag wordt gevierd. Tege lijk daarmee heeft Castillo Lara het feest-Van 16 oktober, de dag vaA de uitverkiezing van paus Woytila, afgeschaft. (22 oktober, het begin van diens pontificaat, blijft wel staan als vrije dag.) De maatregel, die is ingegeven door de financiële crisis die ook het Va ticaan heeft getroffen, heeft tot protesten geleid van de Vaticaanse werknemers die al geruime tijd strijden voor hogere lonen en vak bondsvrijheid. In dit geval zijn ze echter nauwelijks te beklagen. Dank zij het grote aantal heiligen- vieringen in het Vaticaan beschik ken zij nog altijd over twintig vrije dagen per jaar, terwijl hun Itali aanse collega's er niet meer dan acht hebben. APELDOORN Dr. H.G.L. Peels is door de christelijke gereformeerde synode in Apeldoorn benoemd tot hoog leraar Oude Testament aan de Theologische Universi teit van deze kerken. Peels volgt dr. B.J. Oosterhoff op. Drie jaar geleden besloot de synode van Groningen de vacature-Oosterhoff bij gebrek aan gepromoveerde we tenschappers nog niet op te vullen. Peels (36) was al uni versitair hoofddocent aan de Theologische Universiteit in Apeldoorn. In mei dit jaar promoveerde hij op het the ma 'de wraak van God in het Oude Testament'. Hij was daarmee de eerste promovendus aan de Apeldoornse ThU, sinds de opleiding in 1978 de bevoegdheid kreeg promoties te verzorgen. AMSTERDAM - Wat heeft vijf jaar Arme kant van Ne derland opgeleverd, zo begon ds. Ab Harrewijn gisteren in Amsterdam het debat over het anti-armoedebeleid in Nederland. Voordat hij aan z'n volgende zin toe was, werd er vanuit de zaal geroe pen: 'in de portemonnee niks'. De werkgroep van DISK en de Raad van Kerken, die vijf jaar geleden de campagne begonnen met de eerste kerkelijke confe rentie tegen verarming in Am sterdam, had onder het motto 'Armoede nog lang niet opge lost' CDA, PvdA en maatschap pelijke organisaties uitgeno digd om voor een zaal vol uitke ringsgerechtigden, bijstands moeders en wao-ers te debatte ren over de nieuwe armoede. CNV-er A.J. de Geus en PvdA- er J. van Zijl („verhoging van de uitkeringen is geen begaanbare weg") pleitten voor een forse verhoging van de kinderbijslag, zodat deze kostendekkend voor de minima wordt. Nu dekt de kinderbijslag slechts 30 procent van de kosten. CDA-er Th. Vreugdenhil was daar 'mordicus' tegen. Dat leidt tot hogere belastingen en dus tot een vlucht van nog meer be drijven naar het buitenland. „Nederland moet weer meer aan het werk," was zijn bood schap. „We zijn het 'ziekste' land ter wereld." De verarming in de samenle ving wordt gezien als een pro bleem van de armen en niet van de hele samenleving, zei secre taris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken. Het pro bleem ligt bij de rijke kant van de samenleving die het in ons land meer dan goed heeft en het steeds beter krijgt. Armoede blijft een ethisch probleem om dat armoede onrecht is. De campagne wil de armoede in Nederland zichtbaar maken, netwerken opbouwen, de be sluitvorming over de minima beïnvloeden en de publieke dis cussie over economische alter natieven stimuleren. In dit ka der werden er in 1987 en 1988 conferenties tegen de verar ming gehouden. In mei 1990 vond in Den Haag de landelijke manifestatie 'Nederland tegen verarming' plaats. Vorig jaar ontving minister D'Ancona van WVC het boek 'Armoede opge lost? Vergeet het maar', dat voorstellen voor een anti-ar- moedebeleid in de jaren '90 be vat. 'Armoede raakt je' is het motto voor de activiteiten in het ko mendejaar. Belangrijkste actie punten worden het adopteren van Kamerleden, provinciale en plaatselijke werkconferenties, solidariteitsactiviteiten en een landelijk congres over het socia le gehalte van de samenleving. Veel Groen Links-stemmers sympathiseren met New Age Idoor FRIEDA PRUIM AMSTERDAM - Onder Groen Links-stemmers is New Age be duidend populairder dan in an dere politieke partijen. Uit een onderzoek van de Katholieke Universiteit Nijmegen, dat bin nenkort wordt gepubliceerd, blijkt dat dertig procent van de mensen die op Groen Links stemt ook sympathiseert met de New Age-beweging. Dat schrijft het maandblad van deze partij in haar jongste uitgave. De Nijmeegse godsdienstpsy choloog Jacques Janssen en zijn collega Joep de Hart ondervroe gen zevenhonderd jong-volwas senen over Ne<v Age. Dertig procent van de Groen Links stemmers noemde zich daad werkelijk aanhanger van New Age. „Een opmerkelijke conclu sie", vindt de partij zelf, „om dat links meestal niet echt raad weet met spiritualiteit." Slechts zestien procent van de ondervraagden die Groen Links stemden, noemde zich echt on gelovig. Onder de in meer of mindere mate gelovigen was New Age het populairst. De PvdA heeft volgens het 'onder zoek 20 procent New Age-sym- pathisanten onder haar aan hangers, terwijl respectievelijk 15 en 5 procent van de WD-ers en CDA-ers New Age een warm WENEN De Latijnsameri- kaanse bisschoppenconfe rentie (CELAM) zal van 12 tot 28 oktober tijdens haar vierde algemene vergadering in Santo Domingo vasthou den aan de keuze voor de ar men, waartoe de bisschoppen besloten tijdens de vorige ontmoetingen in Medellin (1968) en Puebla (1979). Daarvan is de Weense wijbis schop Florian Kuntner over tuigd na een enkele weken du rend bezoek aan verschillende Latijnsamerikaanse landen. Kuntner sprak tijdens zijn reis met verschillende vertegen woordigers van plaatselijke kerken, waaronder bisschop pen en theologen die als afge vaardigden of adviseurs aan de ontmoeting in Santo Domingo zullen deelnemen. Een grote meerderheid van het Latijnsamerikaanse episcopaat is vastbesloten de impulsen die in Medellin en Puebla zijn gege ven verder te verdiepen. De meeste van zijn gesprekspart ners waren ervan overtuigd dat het „vooruitstrevende midden" in Santo Domingo de boventoon zal voeren, hoewel tot hun spijt niet alle genomineerde gedele geerden en officiële adviseurs door Rome zijn geaccepteerd. Kuntner was zeer onder de in druk van de levendigheid, vita liteit en het engagement van de kerk in Latijns-Amerika. Vol gens hem spelen de basisge meenschappen hierin een be langrijke rol. Hij woonde onder meer een nationale ontmoeting bij van zo'n 3000 vertegenwoor digers van basisgemeenschap pen in Brazilië, waaraan ook ruim 60 bisschoppen en een groot aantal priesters deelna men. De bisschoppen waren op deze bijeenkomst in de eerste plaats een „luisterende, observerende en vaak ook vragende" partij, hoewel ze op beslissende mo menten ook „richtinggevende" woorden spraken. De rol diè de bisschoppen tijdens de ontmoe ting hadden, heeft „zeer veel in druk" op bisschop Kuntner ge maakt. Hoeveel basisgemeenschappen Brazilië kent, is niet precies be kend. Voorzichtige schattingen houden het op minstens 60.000 a 70.000. Anderen vermoeden dat er nog meer groepen zijn. De hele kerk in Brazilië wordt volgens Kuntner door de basis gemeenschappen geïnspireerd en dankt aan deze groepen veel van haar vitaliteit. Janssen vindt de grote aanhang voor New Age in Nederland en binnen Groen Links in het bij zonder niet verwonderlijk. „De socioloog Inglehart constateer de dat mensen die eenmaal vol doende materiële zekerheid hebben verworven, op zoek gaan naar nieuwe idealen, naar bijvoorbeeld meer gelijkheid en meer democratie." Deze „post-materialisten", waarvan Nederland er veel heeft dankzij een hoge econo mische ontwikkeling, zijn wel iswaar minder traditioneel ge lovig, „maar ontwikkelen veel meer interesse dan anderen voor religieuze kwesties en zin gevingsvraagstukken." Vol gens Janssen zie je post-materi alisten vooral bij een partij als Groen Links. Het aantrekkelijke van New Age is volgens Janssen dat het een variant van religie is die de mensen zelf in de hand kunnen houden. Hij noemt New Age niet een bepaald geloof, maar een bepaalde manier van gelo ven. „Mensen kunnen zich op verschillende manieren bedie nen van een heel wereldbeeld, maar ze kunnen zelf hun eigen grenzen trekken". „Er is niemand die er iets op te gen heeft als je bepaalde opvat tingen uit het katholicisme combineert met het boeddhis me. Ze kunnen die combinaties bovendien gewoon thuis ma ken. Het is een manier van le ven die heel typisch van deze tijd is", aldus Janssen in het ok- tober-nummer van Groen Links. Bubis bezoekt Sachsenhausen Ignaz Bubis, de onlangs verkozen voorzitter van de Duitse centrale joodse raad (achter) en vice-voorzitter Max Wilna bezochten gisteren de ruines van het joodse museum in het concentratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn. Het museum werd afgelopen week vernield door brand die was aangestoken door rechtse extremisten. FOTO:AP EMMELOORD De provincie Flevoland is een proefpolder voor Samen op Weg, het proces van hereniging tussen her vormden, gereformeerden en lutheranen. Binnenkort gaat in de jongste Nederlandse provin cie het Opbouworgaan Flevo land van start. Dit orgaan met zijn betaalde en vrijwillige medewerkers wil-de plaatselijke gemeenten ter zijde staan. Ds. J. Heegsma, her vormd predikant te Emme- loord, en drs. K. van der Kamp, directeur van het hervormd provinciaal bureau voor Over ijssel/Flevoland in Zwolle, zien de ontwikkelingen in Flevoland als een voorbeeld van hoe de on dersteuning in de Samen op Weg-Kerk georganiseerd zou kunnen worden. In veel dorpen en steden 'op de bodem van de zee' werken her vormden en gereformeerden in tensief samen. In sommige dor pen weet men niet meer van el kaar of men nu hervormd of ge reformeerd is. Om deze samen werking ook in het bovenplaat selijke ondersteuningswerk zichtbaar te maken, wordt bin nenkort gestart met het Op bouworgaan Flevoland. Binnen dit orgaan kunnen vier secties onderscheiden worden: de Fle volandse Diakonale Raad; ZWO-groep (ZWO Zending, Werelddiakonaat en Ontwikke lingssamenwerking; Jeugd en kerk; Algemeen opbouwwerk opbouwwerk/evangelisatie). Het bestuur van het opbouwor gaan Flevoland wordt gevormd door vertegenwoordigers van de plaatselijke kerken en afge vaardigden uit de provinciale kerkvergaderingen Voor ds. J. Heegsma is het door slaggevend dat een kerkelijk servicebureau door het gebied gedragen wordt en op het ge bied gericht is. Binnen Flevo land is het al een hele kunst om zowel de kerkmensen in het stadse Almere als die in de vis sersplaats Urk van dienst te zijn. Verkeerd Het plan om voor de nieuwe Sa men op Weg-Kerk van her vormden, gereformeerden en luthersen in heel Nederland vijf a zes regionale servicebureaus op te richten is Heegsma dan ook in het verkeerde keelgat ge schoten. "Kerkewerk doe je in verbondenheid met elkaar", is zijn devies. Voor hem is een pro vinciaal servicebureau ideaal; een bureau voor drie provincies schiet zijn doel voorbij. "Als je een kerkelijk bureau krijgt voor Flevoland, Overijssel en Gel derland dan is de onderlinge verbondenheid ver te zoeken. Betrokkenheid van een plaatse lijke gemeente bij zo'n bureau is uitgesloten". Directeur Van der Kamp van het hervormd bureau in Zwolle verwerpt de plannen voor slechts vijf a zes regionale ker kelijke servicebureaus even eens. „Op Vlieland moeten ze straks Assen bellen voor toe rusting". Hij pleit voor 12 a 13 regionale bureau's. Op dit mo ment zijn er negen hervormde bureaus. Op de vraag hoe dit al lemaal betaald moet worden, antwoordt de directeur: "Op landelijk niveau moet gesneden worden. Landelijk heeft de Her vormde Kerk 250 werknemers en provinciaal 110. Landelijk kan er heel wat af, terwijl op het provinciale niveau niet bezui nigd hoeft te worden". Geleuter In de plannen voor de Samen op Weg-Kerk die afgelopen vrijdag Monumentale kerkgebouwen De Vereniging van beheer ders van Monumentale Kerkge bouwen in Nederland (VBMK) houdt op zaterdag 10 oktober een themadag over veiligheid van monumentale kerkgebou wen en hun inventaris. Als sprekers zijn uitgenodigd J. Evenblij, coördinator cultuur bescherming bij het ministerie van WVC, A. van der Linden, adviseur brandpreventie en bliksembestrijding bij de Rijks dienst voor de Monumenten zorg en W. Moesman, medewer ker regionaal bureau criminali teitsbestrijding Rijnmond. Deelname is gratis. Plaats: Lau- renskerk te Rotterdam. Aanvang 10.00 uur. Voor meer informatie en aanmelding, se cretariaat VBMK, mevrouw T. de Haan. Oosterweg 83, 9724 CG Groningen. Tel. 050 - 18 36 Het Landelijk Overleg stu dentengemeenten organiseert op zaterdag 31 oktober in de Janskerk in Utrecht samen met de Utrechtse Oecumenische Studentengemeente een dag voor koren en cantorijen. De nadruk zal liggen op het zelf zingen van psalmen. De dag be gint om 11.00 uur en wordt om 18.00 uur afgesloten met een vesper. Deelname staat open voor iedereen in de studenten gemeente met een actieve be langstelling voor kerkmuziek en liturgie. Kosten 7,50. Duitsers kop van Jut TOT hun eigen verbazing ontdekken de Duitsers dat ze menteel in hun buurlanden de algemene kop van Jut Waaraan hebben ze dat verdiend? Waren de Duitsers voorbeeldige democraten en de beste leerlingen van de ropa-school? Toch scheldt iedereen hen nu de huid voli alle kwalen die de buurlanden treffen van de werk heid tot de inflatie worden zij met de vinger nagewi Bondskanselier Helmut Kohl, die dezer dagen de tiende jaardag van zijn kanselierschap viert, heeft zijn politiek sequent geënt op die van zijn grote voorganger Konrad nauer: Duitsland verankeren in het Westen en Duits een volwaardig lid maken van de Europese Gemeenst Bondskanselier Kohl was bovendien een grote voorspi van het verdrag van Maastricht. Hij aanvaardde zo blikken of blozen dat de mark, het symbool van de Di welvaart en stabiliteit, zou verdwijnen ten gunste va onpersoonlijke ecu. In Frankrijk, Groot-Brittannië en 1 is men echter lang niet meer zo zeker van de Duitse onl zuchtigheid. De verwijten vliegen de Duitsers naai hoofd. De vloed aan anti-Duitse argumenten die tij dei Franse campagne voor het referendum over Maast werden gehanteerd, heeft de Duitsers onaangenaam rast. Te pas en te onpas werd er het Derde Rijk bijgesl en werd er gewaarschuwd voor een uitverkoop van Fi belangen, zelfs van de Franse onafhankelijkheid. Ook p dent Mitterrand speelde dat spelletje mee, onder meer te verklaren dat de op te richten Europese centrale I niet onafhankelijk zou mogen opereren, maar onde voogdij van de politiek zou moeten staan, een opmerkin de Duitsers koude rillingen bezorgde. OOK in Italië klinkt de kritiek tegen de Duite arrogant onbetrouwbaarheid weer op. Het zit de Italianen bijzo hoog dat de lire uit de EMS-boot is gevallen. Volgens di lianen is dat de schuld van het Duitse egoïsme. De aan dende geruchten dat er een mini-Europa op stapel s waarvan Italië wordt uitgesloten, drijft de Italiaanse z wachtigheid nog op. Bij gebrek aan betere argume wrijft men de Duitsers de anti-joodse incidenten en de t vreemdelingen gerichte acties onder de neus. Veel bijte en verbetener is de kritiek vanuit Groot-Brittannië. I aanloop naar de Duitse hereniging werd er al door nien minder dan de Nobelprijswinnaar voor de Vrede Coi O'Brien en door Nicholas Ridley, de Britse minister transport en nauwe medewerker van Margaret Thatchi brutale bewoordingen gewaarschuwd voor het 'Vierde I het Groot-Duitsland als de dominerende macht in Euro RlDLEY moest zijn brutale uitval met zijn ontslag 1 pen, maar het gevoel is onder de Britten blijven bestaa de jongste ongelukkige avonturen van het Britse eens Groot-Brittannië's trots zien zelfs de Britst ste minister John Major en zijn minister van financiën man Lamont een duister Duits complot, bedoeld om G| Brittannië uit het continent uit te sluiten. De Brits-D wrijvingen worden aangewakkerd door plompe vierii zoals bijvoorbeeld de onthulling van het standbeeld bommentapijtlegger en stedenverwoester Harris medewerking van de Britse regering en het koningshu en de viering van de lancering van de eerste V-2 in Pi munde. De Duitse regering heeft de goede smaak g haar handen helemaal van de herdenking af te trekken gens de Duitse Federatie van lucht- en ruimtevaartii trieën die de officiële viering ten slotte helemaal lastte was de herdenking alleen bedoeld om het 1 van het ruimtevaarttijdperk te gedenken. Hoewel hi waarheid is dat de Amerikaanse en Russische ruimtei voortbouwden op het rakettenprogramma van Peenei de, is het ook zo dat Hitler met de lancering van de eers 2 helemaal niet de bedoeling had de maan te veroverei tegendeel. gepresenteerd zijn, staat dat de regionale kerkelijke servicebu reau's vanuit de classicale ver gaderingen (regionale kerkver gaderingen) bestuurd zouden moeten worden. Op dit moment is het in de Hervormde Kerk zo dat er een provinciale bestuur- laagis; Ter wille van een door zichtige communicatiestruc tuur is dit bestuursniveau ge schrapt. De voorzitter van de hervormde synode (landelijke kerkvergadering), dr. G.H. van de Graaf, vindt dat afgevaardig den van enkele classes het be stuur van een regionaal bureau zouden kunnen vormen. Van der Kamp zegt dat hij zich "hierbij wel wat kan voorstel len". De directeur voegt eraan toe dat de kerk geroepen is om de Boodschap te verkondigen. „We zitten hier niet om onze ei gen belangen te behartigen. Met alle geleuter wordt dat wel eens wat vergeten". CcidócSouAOtit Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijt Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 071 -132221, 070 - 3190 933. 070-3906 717. Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 8 Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs i Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070-3190 826): i samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. rtv-redactie Sijt Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835) drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactloneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlai België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swi M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H. B. in 'I (chef), H.B. Bijleveld, drs. J. Feenstra, D.J Hofland, K Jonker, P. Koopman G Korevaar, D.W. van Rietschoten, C.P. Visser en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H.' Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huet (Londen), M. de Konii (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voor (Parijs), drs. R. Vunderink.(Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijlai (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verta publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster M. de Cocq. 8.30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. van 1 15 00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend h geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2