Een duur feestje aan het water Geschiedenis van Provo- en Kabouter-beweging in kaart OPENING AMSTEL HOTEL Herfst A/1 isschien dat de eentonigheid van de dingen ons echt op de been houdt. We zijn zo blij dat er in mei altijd narcissen zijn. Dat elke augustus weer de wespen aan de beste vruchten in ons achtertuintje knagen. Dat ditzelfde achtertuintje altijd te klein is om de bijna horizontale zonnestralen van de herfst te vangen. Dat Nederland daarom in het najaar altijd bij wijze van natie nog heel even massaal naar de Middellandse Zee wil. Dat daarbij de precieze bestemming onbelangrijk is, als er maar een koperen ploert aan de hemel staat. En dat zodoende onze pipse huiden nog eenmaal onverantwoordelijk dorren in het laat seizoen. MULDER Mensen =4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1992 Willem Pekeloer et Amstel hotel is ver bouwd en dat mag Neder land weten ook. Met een enorm, peperduur feest de 'grande dame' van de vader- hotels gisteravond haar deu- ■ropend. Nadat de draaideuren 7^ liccolo's in beweging waren ge erden de dames in hunGover- 'Molenaartje' en de heren in tie onthaald op harpmuziek en jagneindehal. In de w.c.'s ouden kranen kon het gezicht 193 ven worden verfrist met een are eau de toilette, is applaus toen prins Bernhard endi ierde, zo'n beetje als enige ge- [in een gewoon pak. Het hoofd- lijke hotel had speciaal de prins agd de officiële opening te ver- n, om op die manier de verbon- an h lid met de koninklijke familie jurti lemtonen. Prins Bernhard en nmiips Juliana vierden hier aan de il hun zilveren huwelijk en ook gin Beatrix gaf er haar brui- jest. !*sei hien was het toen op de brug- yer de rivier wel net zo druk als avond. Samen met de vierhon- jenodigden, onder wie promi ses!1 n als Elco Brinkman, Wim Wo' 'Ik ben vandaag reuzetrots. Dit hotel is een pronkstuk waar een internationaal centrum als Amsterdam niet zonder kan. Ik vind dat hier een unieke combinatie van oude glorie en moderne technologie is gerealiseerd'. Kok, NOS-voorzitter Max de Jong, oud-president directeur van de KLM Orlandini, Ivo Niehe en Gregor Frenkel Frank, was het publiek op de bruggen getuige van een specta culair openingsfeest, waarbij niets te gek was. Zoals een parade van sche pen, waaronder het stoomschip La Fenice met aan boord piano-virtuoos Jan Vayne en verder de tewaterla ting van het nieuwste model amfibi- voertuig van een grote autofabri kant. Maar het indrukwekkendste was ongetwijfeld het optreden van het Concertgebouw Kamerorkest vanaf een podium op het water. Jam mer dat de werken van Bach, Mo zart, Strauss en Bizet werden over stemd door het op zichzelf prachtige vuurwerk. Een lasershow, een acro- batennummer, een optreden van dertig duikers die met groene en rode fakkels het Amstel hotel be schenen en een aantal enorme buf fetten maakten het feest compleet. „Ik ben vandaag reuzetrots", zei burgemeester Ed van Thijn. „Dit ho tel is een pronkstuk waar een inter nationaal centrum als Amsterdam niet zonder kan. Ik vind dat hier een unieke combinatie van oude glorie en moderne technologie is gereali seerd. Het oude karakter is onaange tast gebleven en de renovatie getuigt van een verfijnde smaak. Er is hier niets protserigs of kitscherigs te ont dekken", aldus de eerste burger van Amsterdam die zelf nog nooit in het Amstel hotel heeft gelogeerd. Kostbaar Wie dat wel wil, moet goed in de cen ten zitten. Na de verbouwing, die twee jaar heeft geduurd en zeventig miljoen gulden heeft gekost, moet voor de goedkoopste kamer zeven honderd gulden per nacht worden betaald. Het duurst is de Royal Sui te, een volledig appartement met lounge, eetkamer voor twaalf perso nen, keuken, entree, twee toiletten foto ANP Als eerste zette prins Bernhard zijn handtekening in het nieuwe gastenboek. Links directeur H.O. Strobl van het Amstel hotel en rechts Shaeki Takaoka, chairman van de hotelgroep. en twee aparte slaapkamers met elk een eigen bad. Prijs: vierduizend gulden per nacht. Maar deze bedragen zijn nog niets vergeleken met die van de juwelier in de lobby van het 125 jaar oude ho tel. Daar wordt in een vitrine 's we relds duurste horloge te koop aange boden voor 528.000 gulden. Ernaast ligt een 'uitverkoopje' van 238.000 gulden. „In allebei zit een pendule die desgewenst luidt", vertelt Paul Simons, Nederlands importeur voor de Zwitserse International Watch Company. „Van het eerste horloge worden er in totaal maar 125 ge maakt. De hoogte van de prijs zit hem vooral in de ontwikkelingstijd van zeven jaar en het feit dat er 750 onderdelen in zitten, tegen ongeveer honderd in een gewoon horloge". Voor zijn eigen klokje heeft hij der tigduizend gulden betaald. Maar uiteraard verkopen ze bij de ju welier ook diamanten. Gisteravond werden die zelfs weggegeven. Onder de gasten werden bijna vierhonderd synthetische steentjes uitgedeeld, maar ook twee echte diamanten. Frank Govers - in glitterjasje - bleek een namaak-exemplaar in handen te hebben gekregen. Meer geluk had de assistente van couturier Frans Molenaar aan wie een echte steen van 7500 gulden was toegevallen. Joke Bruijs Alessandra Mussolini Joke Bruijs doet het rustig aan «J oke Bruijs doet het dit seizoen rustig aan. Pas volgend jaar komt ze met een nieuw theaterprogramma en tot die tijd wil ze niet te veel hooi op haar vork nemen. „Wel zal ik incidenteel als zangeres optreden met de band For You, maar daar blijft het voorlopig bij Joke Bruijs die tien maanden geleden is getrouwd met Boris Bayer, wil haar privéleven voorrang geven. „Boris en ik hebben het erg fijn samen en dat willen we koesteren. Ik ga door met mijn carrière, maar laat mijn huwelijk er niet meer onder lijden". Over haar nieuwe theaterprogramma kan ze nog niet veel vertellen, behalve dat het in de eerste plaats muzikaal zal zijn. Seksuele toespelingen in Italiaanse politiek e woordenstrijd tussen de leider van de Lega Nord, Umberto Bossi, en Alessandra Mussolini, afgevaardigde van de neofascistische partij MSI en voormalig actrice, is zelfs voor Italiaanse begrippen grof te noemen. Beiden voerden vorige week campagne in de Lombardische stad Mantua, waar zondagen maandag tussentijdse verkiezingen zijn gehouden en beiden hoopten daarbij te profiteren van het protest tegen de door corruptieschandalen gedecimeerde traditionele partijen. De vijandelijkheden werden geopend door Bossi, die tijdens een openluchtbijeenkomst zijn gehoor voorhield, dat 'de MSI niets beters te bieden heeft dan de tieten van de kleindochter van Mussolini'. Het antwoord van Alessandra liet niet lang op zich wachten: „Bossi kan beter ophouden over mijn tieten, zolang hij zelf nog andere attributen mist. In Mantua heefthij een jeu de boule-tournooi georganiseerd om daar de ballen op te kunnen rapen". Geen geringe belediging in een land waar een echte kerel 'een vent met kloten' wordt genoemd en waar van Alessandra's opa op het toppunt van diens glorie zelfs werd gezegd, dat hij 'vierkante kloten' had. Bossi liet daarop weten dat hij de kleindochter van de Duce gaarne zou ontmoeten om haar van zijn mannelijkheid te overtuigen: „Ze ziet er tenslotte niet slecht uit. Door zo'n blond stuk na te laten heeft Mussolini misschien toch nog iets goeds gedaan". Dat viel niet in goede Heelhuids terug Meer dan achtduizend mijl hebben ze met hun motor overbrugd, maar nu zijn Gail en Eric Haws weer veilig terug in Eugene, Oregon. Het paar begon in juni aan een trip van noordoost Siberië naar Helsinki in Finland. Het was voor hen de tweede keer dat ze door Rusland gingen. Vorig jaar maakten ze een kortere reis door dat land. aarde bij zijn opponente, die de Lega- leider daarop uitmaakte voor 'een arrogante kwast die nog leeft in de tijd van de holbewoners, toen de vrouwen aan de haren werden meegesleept'. Met een aanmerkelijk grotere dosis feminisme dan in neofascistische kringen gebruikelijk is, verklaarde Alessandra dat zij het nog langer vertikt om op te treden als sekssymbool van het parlement. Maar vlak daarop ontkrachtte zij haar voornemen met de bewering dat het Italiaanse parlement 'meer transseksuelen telt dan echte Madonna biedt Diana onderdak De e Amerikaanse megaster Madonna heeft prinses Diana van Groot-Brittannië voorgesteld bij haar in te trekken wegens het perstumult rond haar huwelijksproblemen met kroonprins Charles. „Ik nodig haar uit om in mijn appartement te komen wonen", heeft de zangeres tegen het Britse popblad New Musical Express gezegd. Madonna, 34 jaar oud en zelf gescheiden van acteur Sean Penn, zegt te weten hoe het voelt om door de pers belaagd te worden. „Maar ik heb wel eens rust en zij nooit. Het is afschuwelijk. Niemand weet wat zij allemaal moet doormaken. Ik snap niet hoe dat arme meisje er tegen kan". Over publiciteit hadden ze niet te kla gen. In de jaren zestig stonden de kran ten bol van de witte fietsen, rookbom men, barrikades, kraakacties en het ver zet tegen ontruimingen. Maar maakten Provo's, Kabouters en krakers alleen veel lawaai, of hadden ze daadwerkelijk invloed op het beleid van de overheid? Najaren van spitten in de recente histo rie kan sociaal-geografe Virginie Mama- douh (29), geboren-in Grenoble, op die vraag maar geen eenduidig antwoord vinden. Gisteren is zij aan de Universi teit van Amsterdam gepromoveerd op haar onderzoek naar de Amsterdamse bewegingen, die een kwart eeuw gele den probeerden de stad in eigen hand te nemen. Een streven, dat volgens som mige wetenschappers is mislukt. Want wat is er nou aanwijsbaar terechtgeko men van de idealen uit die tijd? Het gaat Mamadouh echter te ver om te stellen dat de actievoerders van weleer hebben gefaald. Ze wil daarentegen de inzichten over de betekenis van de Am sterdamse sociale bewegingen bijstel len. Het effect dat ze hadden, moet vol gens haar niet worden gezocht in hun invloed op de besluitvorming van de overheid. Provo's, Kabouters en kra kers waren immers veel breder bezig. Zij streefden naar een mentaliteitsveran dering, vertolkten nieuwe opvattingen over de inrichting van de stad, over rela ties, rolpatronen van mannen en vrou wen, en over de verhouding tussen mens en natuur. „De actievoerders waren vooral opinie vormers", concludeert Mamadouh. „Te genover de grootschalige ontwikke lingsplannen van de autoriteiten stel den Provo's en Kabouters een romanti sche, kleinschalige visie op de inrichting van Amsterdam. Een visie waarin de be woners centraal stonden, in plaats van Roel van Duin (links op de voorgrond) spreekt Kabouters toe tijdens een vergadering in april 1970. economische belangen. Het ging hun niet alleen om de concrete bestemming van buurten, straten of gebouwen te veranderen, maar ook om het op gang brengen van een publieke discussie over ruimtelijke ordeningen inrichting van de.leefomgeving". Mamadouh begint haar schets van de geschiedenis van de Amsterdamse soci ale bewegingen in 1965 met de Provo's. Hun voormannen waren de 'anti-rook magiër' Robert Jasper Grootveld en de anarchist - tegenwoordig raadslid - Roel van Duijn. Als eersten stelden zij de machtsverhoudingen in stad en land aan de orde. Het standbeeld Het Lieverdje op het Spui in Amsterdam was hun centrale ontmoetingsplaats. Het beeld was aan de stad geschonken door sigarettenfa- briek Hunter en werd daarom door Grootveld uitverkoren als startpunt voor zijn kruistocht tegen 'de verslaafde consument'. Furore Provo's werden beginjaren zeventig ge volgd door de Kabouters. Die maakten furore met acties voor de Oranje Vrij staat; een alternatieve staat binnen een staat, als protest tegen en als parodie op de 'autoritaire maatschappij'. Op de Dam werd een alternatief nationaal mo nument (een Oranjeboom) geplaatst, het 'stadhuis' werd gevestigd in het kantoor van de Bond van Dienstweige raars en de staat werd de 'tachtig-jarige kabouteroorlog' verklaard. Onderlinge ruzies, vooral over de vraag of de Kabou ters moesten meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen van 1971, verlam den de alternatieve staat. Omstreeks diezelfde periode beleefden krakers hoogtijdagen in Amsterdam en ontstond de Nieuwmarktbeweging, die een jaren durend gevecht leverde tegen de sloop van woningen, voor de aanleg van de metro. De vier bewegingen vertonen duidelijke verschillen, maar hadden één ding ge meen; een grote betrokkenheid bij hun directe omgeving. Dat was een nieuw verschijnsel in Nederland. „Bewogen Nederlanders maakten zich in die tijd druk over Vietnam, de honger in de Derde Wereld of de atoombom", zegt Virginie Mamadouh. Aanvankelijk vonden de actievoerders de stad ook niet echt een spannend strijdtoneel. 'Je se rieus met de stadspolitiek bezighouden leek me weinig spectaculair en nou niet bepaald leuk', schreef Steef Davidson in 1984 in 'De beste actiegroep ter wereld'. Wederopbouw De reden waarom de actiegroepen zo tot de verbeelding spraken, was een gevolg van het grijze bestaan in de periode van de wederopbouw, zegt Mamadouh. 'Ar beid' luidde het parool. Tijd voor vertier schoot er nauwelijks over. De manier waarop jongeren aandacht vroegen voor stedelijke problemen was nieuw, specta culair. De jaren zestig leken één aaneen schakeling van ludieke acties en demon straties, maar dat is slechts schijn: „Tegenwoordig zijn er meer acties dan toen. Het is alleen niet zo eenvoudig meer om de aandacht te trekken, omdat iederéén demonstreert, van jongeren tot politieambtenaren. We zijn het heel ge woon gaan vinden. Nu zou het ondenk baar zijn dat provo's worden gearres teerd, omdat ze op straat krenten uitde len, maar toen voelde de politie zich echt geprovoceerd". De jongerenbewegingen hebben wel be reikt dat Amsterdam van een wat saaie provinciestad wereldwijd bekend werd als hèt centrum voor jeugdcultuur, zegt ze. Van die verdienste zijn de dertigers en veertigers van nu zich goed bewust. Hun verwijt dat de jeugd van tegen woordig, vergeleken met de generatie van de jaren zestig, saai is en niet geïn teresseerd in maatschappelijke proble men, vindt Mamadouh echter onzin. „De manier van actievoeren spreekt de jongeren van tegenwoordig gewoon minder aan", zegt ze nuchter. „Die hoort bij de gevestigde orde en is daar om niet spannend. Bovendien hebben veel jongeren het idee dat al die acties van destijds weinig hebben uitgehaald". Dat beeld pik ik even postuum van de dichter Willem Kloos van wie geen fotografieën in negentiende-eeuws badkostuum bij zon en zee zijn overgeleverd en die überhaupt slechts van nattigheid hield als die in percentages alcohol kon worden afgelezen. Maar van dit culturele uitstapje nu snel terug naar de vertrekhal op Schiphol: heel de Méditerranée is nog eenmaal 'bestemming zonnebank', van Kos tot Benidorm. We gaan er heen met een niet aflatende kolonne gevleugelde sproetenbussen van Martinair en Transavia. Ze kunnen het werk maar nauwelijks aan, noteert de krant. Zo gaat het elke herfst opnieuw weet iedereen en elke herfst toont zich de reiswereld als enige zeer verbaasd. Zoiets bedoel ik dus met de monotonie van het bestaan. Daar valt heel veel voor te zeggen. Het geeft ook precies de grenzen aan, waarin het leven in deze vermogende dwergstaat zich afspeelt. De exodus naar de zon is ongeveer de hevigste daad. Verder heerst slechts de hartstocht van de in grote letter uitgegeven streekroman op christelijke grondslag. Neem het proza van een fractieleider die burgemeester en wethouders van de gemeente Nederland afgelopen zaterdag weer eens dreigde met een crisis. In de beste tradities van de Partij Gemeentebelangen sprak de staatsman zijn gramschap uit over het gemeentebestuur dat de lanterfantende wao- uitkeringstrekkers steeds maar weer in de watten legde. „Het zaakje is al genoeg aangelengd", zei hij krachtig met een scheef oog naar de perstribune van het raadzaaltje van het dorpje Nederland, waar de zoon van de kapper, in de vrije avonduren correspondent voor het huis-aan- huis blad, heftig zat te pennen. Tegelijkertijd klonk van onder alle aanwezige petten uit instemmend gemompel: „Wie de klomp past, trekke hem aan". In het café bij de dorpspomp zetten ze alvast wat extra ouwe klare koud, want de stemming zat er in. „Onze Elco, die kan het krek goed zeggen, man!" Van natie, via dwergstaat en gemeente, naar de dorpspomp en de jenever. Het is voorspelbaar, maar niet ongenoeglijk. En voorzover wij of ons nageslacht echt achterop zouden raken, is er gelukkig de Staatkundig Gereformeerde Partij. De SGP is tegen de verspreiding van een schoolagenda die schrijft over astrologie, tarotkaarten, de glazen bol en meer van dat soort achterlijke zaken. Die agenda komt er dan ook niet in op het orthodox-christelijke Plancius- college te Rotterdam, epicentrum van de huidige polio-epidemie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23