Premies voor ziektekosten 10 omhoog Collor vertrekt met staart tussen benen Eikels rapen levert echt geen cent op Droste-effect £cidóe6ou/ia/nt B7 A2 B1 !~14 Dagen Gratis^ ~i J Bel 071-313677 Efficiency <»beurs92 Overgordijnen voor intieme momenten? WOENSDAG 0 OKTOBER 1992 10'' Ccidóc Sowwnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur. J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25456. Losse nummers 1,50. Veel bewolking, maar vrij wel overal droog. In de nacht en ochtend enkele mistbanken. Minimumtem peratuur rond 10, middag- temperatuur rond 16 gra den. Zwakke, veranderlijke wind, kracht 3 of minder. Afscheidsfeest Vos kostte twee ton UTRECHT Het afscheid van burge meester Lien Vos van Utrecht krijgt een staartje. Diverse fracties zullen in de volgende raadsvergadering vragen stel len over de kosten van het afscheids feest. Twee ton hebben b en w van Utrecht uitgetrokken voor het afscheid van Vos die twaalf jaar burgemeester is geweest en en nu lid wordt van de Raad van State. Afgelopen vrijdag werd een deel van de Jaarbeurs afgehuurd voor een grootse receptie met Mies Bouw man als gastvrouw. De gemeenteraad hoorde pas twee weken geleden van de hoge kosten, toen de festiviteiten al wa ren georganiseerd. Vluchtrecorders van Airbus gevonden KATHMANDU Nepalese bergingsteams hebben gisteren de eerste verbrande en ver minkte lijken geborgen van de slachtoffers van de ramp met de Airbus van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA die maandag neerstortte bij de Nepalese hoofdstad Kath- mandu. Ook vonden zij de vluchtrecorders die duidelijkheid zouden kunnen verschaffen over de oorzaak van het ongeluk waarbij alle 167 in zittenden van het toestel omkwamen. Onder de slachtoffers zijn veertien Nederlanders: uit Den Haag (2), Delft (2), Rotterdam, Alphen aan den Rijn, Amsterdam, Zutphen (2), Zoelen (2), Arnhem en Weesp. Het andere Nederland se slachtoffer woonde in de VS. Pagina A4: Eerste nabestaanden naar Nepal Oud rijbewijs blijft langer geldig DEN HAAG - Minister Maij-Weggen (ver keer) heeft de inruilperiode van het oude, lin nen rijbewijs met drie maanden verlengd. Dat betekent dat het nieuwe, fraudebesten dige Europese model pas vanaf januari 1993 in ieders bezit moet zijn. De minister besloot tot verlenging naar aanleiding van schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van den Berg (SGP). Die wees de minister op de situatie van mensen die om medische rede nen niet in staat zijn hun oude rijbewijs voor 1 oktober om te ruilen. Het gaat om een groep van 1500 automobilisten. Om te voor komen dat zij opnieuw examen zouden moeten afleggen, heeft Maij besloten de in- ruiltermijn met drie maanden te verlengen. Vogelspin in doos bananen ZOETERMEER Een medewerker van het groenteverwerkingsbedrijf Moll uit Zoeter- meer heeft deze week een vogelspin ontdekt in een doos bananen uit Colombia. Volgens de Centrale Organisatie voor de Groot- en Tus senhandel in Groenten en Fruit is de vondst van de niet ongevaarlijke spin „hoogst zeld zaam". De spin een jong, agressief exem plaar van de soort Dolonedes Finbriatus is overgebracht naar een opvangcentrum voor reptielen in Rijswijk. India: ramp met veerboot HYDERABAD Na het zinken van een veer boot op de rivier Gautami in het zuiden van India zijn gisteravond naar wordt gevreesd minstens 70 mensen verdronken. Slangehalsvogels geboren in Noorder Dierenpark EMMEN In het Noorder Dierenpark in Emmen zijn twee slangehalsvogels uit het ei gekropen. De ge boorte van deze vogels in een dierentuin is heel bij zonder. Alleen in twee dierentuinen in de Verenigde Staten kwam het eerder voor. De beestjes verblijven in het fokcentrum van het park, waar ze in de broed machine zijn geboren. Hun moeder, die in de Zuida- merikaanse vliegkooi leeft, legde begin deze maand vier eieren in een eigengemaakt nest. Twee van de embryo's stierven. De twee overgebleven jonge slan gehalsvogels, afkomstig uit de familie van aalschol vers, maken het goed. In Emmen wordt een beloning van minimaal vijfhonderd gulden uitgereikt aan de gene die nuttige informatie kan geven over de recente diefstal van vier jonge krokodillen uit het inmid dels zwaarder beveiligde Noorder Dierenpark. eestelijk leven iden omgeving cultuur '0etbal op tv 3 00 uur BRTN2 Sportavond 2.00 uur: RTL+ Hannover 96- Bremen (Europa Cup II), recht- 2 00 uur: N2 Studio Sport. Sa- ingen: Ajax-Salzburg (EC II), ;-PSV (EC I) 3.30 uur: ZDF Samenvatting: ilasgow-1FC Köln 0.50 uur: N2 Studio Sport. Sa-' :ingen: FC Groningen-VAC Izzo Hapoel-Feyenoord (EC II), nited-VfB Stuttgart (EC I) ingcorporaties eiden fuseren N De fusie tussen de woningbouwverenigin- j Eendracht en De Goede ig is gisteravond rond ge- De meerderheid van de van beide verenigingen net de fusie akkoord. De irse woningbouwvereni- aat verder onder de naam Vliet en gaat officieel op lari van het volgend jaar art. Gullit niet langer nvoerder Oranje LIJK LEVEN/OPINIE A2 24 PAGINA'S in drie katernen kerken tegen leverde weinig op niet in traditie' Onderzoek naar oniem klagen over politie is ook plezier Ming LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amslerdam ant ontvangen Bel tussen in 19.00 uur, zaterdags tussen pn 15.00 uur, telefoonnr.071- I en uw krant wordt nog dezelfde nabezorgd. RIJ-EXAMEN NED. ANTILLEN Bel voor de juiste info: 06-8212426 of 010-4673595 015-158876/015-563430 De vreugde in het Braziliaanse Huis van Afgevaardigden is enorm na de voor president Collor de Mello ongunstige stemming. FOTO: AP BRASILIA In een uiterst ru moerige en emotionele zitting heeft het Braziliaanse Huis van Afgevaardigden vannacht met een onverwacht ruime meer derheid de Braziliaanse presi dent Fernando Collor de Mello uit zijn grondwettelijke func ties ontheven. 441 gedeputeerden stemden voor het zogenaamde 'impeach ment', 38 waren tegen deze maatregel. Er was één onthou ding en 23 volksvertegenwoor digers lieten verstek gaan bij de zitting. Aanvankelijk had de van corruptie verdachte Collor beloofd het Braziliaanse volk na de stemming in een rede voor tv en radio tekst en uitleg te geven over het voor hem ne gatieve resultaat. Om onduide lijke reden veranderde het staatshoofd echter van gedach ten en besloot de schijnwerpers te vermijden. Tijdens een pers conferentie liet de demissionai re minister Celio Borja van jus titie weten dat Collor zich zal neerleggen bij de democratisch genomen beslissing. Hij zal geen beroep aantekenen bij de Hoge Raad. Tot in de late uren heeft de bevolking op straat het op handen zijnde vertrek van Collor gevierd. Inmiddels heeft het gehele Braziliaanse kabinet ontslag genomen. Het besluit van het Huis van Afgevaardig den impliceert dat vice-presi dent Itamar Franco het nieuwe Braziliaanse staatshoofd wordt. Franco heeft al aange kondigd dat zijn beleid niet veel zal verschillen van dat van zijn weggestuurde voorganger. Pagina A5: Spanning maakt snel plaats voor feestvreugde Nederland stopt ophalen ontheemde ex-Joegoslaven Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - Nederland laat voorlopig geen nieuwe groepen met Joegoslaven overkomen. Voordat nieuwe groepen per trein of bus naar Nederland worden gehaald, moet eerst de overkomst van de huidige 3600 ex-Joegosla ven geëvalueerd worden. Volgens het ministerie van WVC mogen de ex-Joegoslaven die het oorlogsgebied ontvluch ten wel op eigen gelegenheid naar Nederland komen. WVC bevestigt dat het aantal ont heemden uit Kroatië, Bosnië en Servië dat naar Nederland zal komen nu sterk zal afnemen. Volgens WVC is de 'rem' op de toestroom van ex-Joegoslaven niet ingegeven door opvangpro- blemen in Nederland. Minister D'Ancona heeft giste ren voor het eerst een duidelijk richtgetal genoemd voor het aantal ex-Joegoslaven dat zij in Nederland wil opvangen. Vol gens de voortgangsrapportage die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd zegt WVC de opvang te regelen voor 6000 ex- Joegoslaven. De Tweede Kamer heeft gezegd dat er in principe geen maximum geldt en dat alle- soorten opvang in ogenschouw moeten worden genomen. De Tijdelijke Regeling Opvang Ontheemden (voor de ex-Joego slaven) ging op 1 augustus in. Volgens de verklaring van WVC zullen concrete plaatsingsver- zoeken van het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen in Genève in overweging geno men worden. Maar de nadruk zal worden gelegd op de opvang in het gebied rond het voormali ge Joegoslavië. Pagina A3: Kwart ex-Joegosla- ven wil asiel in Nederland. Pa gina A5: VS voeren druk op Belgrado op DEN HAAG De oogst aan eikels is zeer groot dit jaar. Het geld lijkt letterlijk voor het oprapen. Maar de school- jeugd die deze herfst een zak centje had willen bijverdie nen door het inzamelen van eikels, heeft pech. Geen en kele boskweker namelijk heeft dit jaar interesse voor de vruchtjes van de inlandse eik. De oorzaak is drieledig. Ener zijds is er sprake van een over vloedige opbrengst. De kwekers kunnen op een uiterst gemak kelijke wijze aan pootgoed van hoge kwaliteit komen. Ander zijds is er nog een groot over schot aan eikels die het vorig jaar zijn aangeleverd. En ten derde zitten Nederlandse boomkwekers niet te springen om jonge aanwas. De subsidies op het aanplanten van bos zijn door de regering tot nul terug gedraaid. De lust - en mogelijk heden - om bos aan te planten zijn daarmee voor veel bosbe- heerders en -eigenaren tot het zelfde niveau gedaald. Overschot Eght geen cent te verdienen dus voor eikel-lezende lieden. „En dat is in vorige jaren wel eens anders geweest", erkent ook Theo Keizers van de Bosgroep Salland-Twente in Heino. Hij zorgde twee jaar geleden met een oproep om eikels in ruil voor een goede prijs per kilo nog voor heuse files in zijn anders zo rustige woonplaats Lierder- holthuis. „Vanwege het gigan tische overschot", zegt Keizers, „heeft het dit jaar geen zin voor particulieren met een emmertje of een zakje de weg om te gaan om eikels te zoeken en die ver volgens te koop aan te bieden. Alleen aan eikels van de Ameri kaanse eik bestaat bij de kwe kers nog enige behoefte. Maar die soort komt in deze streken niet zoveel voor. Kwekers be trekken het pootgoed voor deze boomsoort inmiddels al uit Bel- Selectief Door de grote opbrengst aan ei kels van de inlandse eik in dit jaar kunnen kwekers selectief zijn. Zij willen alleen nog het beste van het beste, de a-selec- tie zogezegd. Eikels van bomen die bewezen hebben een sterke groeikracht te bezitten en een goede vorm te hebben; kortom, waarvan de beste nakomelin gen te verwachten zijn. De pro vincie Overijssel telt maar een beperkt aantal van dergelijke bestanden, niet meer dan tien. Het verzamelen daarvan laten de boomkwekers niet zomaar aan iedereen over. Die oogst is strak geregeld. Daarvoor wor den speciaal uitgekozen men sen benaderd. Keizers: „Het Singraven bij Denekamp bij voorbeeld is een plek waar opti maal geoogst wordt. De jach topziener van dit landgoed re gelt de inzameling. Drie groe pen worden ingeschakeld, be staande uit mensen van plaat selijke verenigingen. Zij worden opgroepen om op een bepaalde dag te gaan rapen. Dollarkoers onder 1,60 AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is van morgen op de wisselmarkt in Amsterdam ruim onder de 1,60 gekomen. Om 10.00 uur werd 1,5875 genoteerd tegen een slotkoers van 1,6045 gis teren. Het lagere koerspeil was gisteravond al bereikt op de va lutamarkt in New York. Nu het rond het Europese Monetaire Stelsel (EMS) wat rustiger is geworden, krijgt de valutahan- del weer meer oog voor de zwakte van de Amerikaanse economie en het lage rentepeil in de Verenigde Staten. De dol larkoers nadert daardoor het na-oorlogse dieptepunt van 1,5665 dat op 2 september werd geregistreerd. Britse krakers weigeren Groen-panden te verlaten LEIDEN De ongeveer dertig Britse krakers van de panden van drukkerij Groen aan de Langebrug in Leiden weigeren vooralsnog het veld te ruimen. Zij zeggen niets te weten van de overeenkomst die is getekend tussen krakers en Groen, om de panden vandaag te verlaten. De overeenkomst is volgens hen ondertekend door voorgangers, die de panden allang weer heb ben verlaten. De Britten zou den zich willen laten uitkopen Het groepje Nederlandse kra kers, dat ook in de Groen-pan den zit, wil zich wel aan de over- eenkonst houden. Zodra de panden zijn ontruimd, worden er voorbereidingen getroffen voor de verbouwing tot wonin gen en winkels. Op de expositie in Haarlem over 'Het Droste-effect' valt geen aandeel of ander waardepapier van een chocoladefabriek te bewonderen, maar wel kunstwerken met afbeeldingen die met elkaar gemeen hebben dat het om 'oneindige herhaling' van hetzelfde in zichzelf gaat. Alles naar het voorbeeld van het bekende Droste-meisje op de cacaoblikjes van dit merk, dat zelf ook weer zo'n zelfde blikje draagt, enzovoort. Jurgen Bey en Jan Konings hebben de Frans Halsprijs gewonnen voor hun oneindige herhaling. Van 20 november tot en met 15 februari te zien in het Frans Halsmuseum. De prijs voor een oneindige herhaling van een abonnement op onze krant is per kwartaal 79,80 gulden. Maar: met aftrek van de eerste gratis veertien Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) CJ kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: Telefoon: I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000 Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat de premie voor de particuliere ziekte kostenpolis volgend jaar veel meer stijgt dan de 5 procent waar de verzekeraars nu van uit gaan. Er zou moeten wor den gerekend op ongeveer 10 procent. Vermoedelijk zal ook de zieken fondspremie met een fors per centage stijgen. De ziekenfond sen beraden zich pas volgende maand op de ontwikkelingen. Diverse fracties in de Tweede Kamer vrezen dat staatssecre taris Simons van volksgezond heid te optimistisch is over de ontwikkeling van de kosten in de zorgsector en dat hij de voor genomen bezuiniging van 650 miljoen gulden volgend jaar niet zal kunnen waarmaken. Begin dit jaar ging Simons er nog van uit dat de premies voor particulier verzekerden met minimaal 15 procent zouden kunnen dalen. De verzekeraars toonden echter met een rapport van de Algemene Rekenkamer aan dat slechts een daling van hooguit 5 procent mogelijk was. Volgend jaar echter zit een da ling er volgens de verzekeraars niet in. Volgens WD-kamerlid Dees is Simons niet alert op beheersing van de kosten in de gezond heidszorg. „Hij is zo druk bezig geweest met zijn eigen plan voor een nieuwe basisverzeke ring tegen ziektekosten, dat het kosten-aspect hem uit de hand is gelopen", aldus Dees. „Al aan het begin van de regeerperiode hebben wij hiervoor gewaar schuwd. Wij vonden het onder meer een riskante zaak de eigen bijdragen voor bepaalde medi sche voorzieningen af te schaf fen, maar dat gebeurde toch. Nu moet je constateren dat ze achter elkaar weer worden in gevoerd om de kosten te be heersen". De Tweede Kamer wil zich meer dan gebruikelijk verdie pen in de ontwikkeling van de kosten in de gezondheidszorg, zoals ze door Simons maandag wérden gepresenteerd. De volksvertegenwoordiging wil daarom eerst een hoorzitting houden, voordat ze met Simons in debat gaat. De Kamer nodigt daarvoor alle organisaties in de sector uit om te komen uitleggèn waarom ze zulke ernstige bezwaren heb ben tegen de aangekondigde be zuinigingen. under auspiciën van VIFKA 1 t/m 9 oktober Op werkdagen van 10.00 - 17.30 uur Zacerdag 3 okt. van 10.00 - 17.30 uui Ma. 5 en di. 6 okt. van 10.00'- 21.00 uu Vr. 9 okc. van 10.00 - 16.00 uur. Amsterdam I iris pendelbus: volg boi Als je 't binnen knus wilt maken, sluit je de wereld even buiten met gordijnen uit de nieuwe IKEA kata logus. 328 pagina's woonideeën met o.a. veel stoffen in prachtige motieven. L De nieuwe IKEA katalogus. Gebruik 'm. feestelijk bruisend Ahoy'. Vol nieuwtjes, demonstraties, attracties ..showsin Italiaan se sfeer. Maar ook 'nexotisch-fruit- show, proef- theater, beeld en geluid primeurs (de CD-I), tmuziekpaviljoen, j mode theater, interieur- j ideeën er keukens.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1