Muziek INTERVIEW/Else Krijgsman De Grote Prijs van Nederland gaat van start film LeidseCourant i x 1 woensdag 30 september 1992 i zj use Of Love (Verwacht onder voorbehoud) 2 OKTOBER The cure - Ahoy, Rotterdam. Richard Thompson - Tivoli, Utrecht. The Neville brothers - Paradiso, Amsterdam. 3 OKTOBER Shapo, Wechm - Paradiso, Amsterdam. TOTO-Ahoy, Rotterdam. Scorn - Melkweg, Amsterdam. 4 OKTOBER Toto - Ahoy, Rotterdam. Rick de vito - Parkzicht, Rotterdam. 5 OKTOBER Asia - Paradiso, Amsterdam. Michael brook-Vredenburg, Utrecht. 6 OKTOBER The house of love en Catherine wheel - Paradiso, Amsterdam. The dubliners- Concertgebouw, Amsterdam. 7 OKTOBER Julio iglesias-Ahoy, Rotterdam. Tovvnes van zandt - Paradiso, Amsterdam. Izzy stradlin - Melkweg, Amsterdam. 8 OKTOBER Julio iglesias-Ahoy, Rotterdam. 9 OKTOBER The nylons - Carré, Amsterdam. Rufus thomas - Paradiso, Amsterdam. 10 OKTOBER Melissa etheridge - Ahoy, Rotterdam. The nylons - Cap ré, Amsterdam. The domino's - Cruise Inn, Amsterdam. Rachidtaha.Chebmustaphaachraf-Paradiso, Amsterdam. 12 OKTOBER Crosby, stills nash - Vredenburg, Utrecht. 13 OKTOBER Suicidal tendencies - Paradiso, Amsterdam. Baseline - De Paap, Den Haag. 15 OKTOBER Cannibal corpse, Sinister, Baphomet - Paard, Den Haag. Lemon crush - De Pater, Den Haag. Khaled- Paradiso, Amsterdam. 16 OKTOBER Average white band - Paradiso, Amsterdam. Tuxedo buck - Paard, Den Haag. Beatcream - So What, Gouda. 17OKTOBER Opscene Festival: The jesus lizard, Mother, Jamjar, Karabekians- Paard, Den Haag. Cropdusters, Butter mountain boys en Kith kin - Paradiso, Amsterdam. The dynamites - De Pater, Den Haag. Africa soli - Nederland 3, Wateringen. Maximum bob - Ex-Voto, Voorhout. 18 OKTOBER Vangelis konitopoulos en stella konitopoulo - Paradiso, Amsterdam. 19 OKTOBER ToTO-Ahoy, Rotterdam. Al jarreau - Rai, Amsterdam. Khaled - Paradiso, Amsterdam. 20 OKTOBER Chris de burgh - Ahoy, Rotterdam. Willem dyck& band - De Paap, Den Haag. 21 OKTOBER Chris de burgh-Ahoy, Rotterdam. Von magnet - Paard, Den Haag. soul asylum - Melkweg, Amsterdam. 22 OKTOBER Willy deville en John hammond-Paradiso, Amsterdam. Cathedral - Melkweg, Amsterdam. 23 OKTOBER Hallo venray, Les charmeurs, Super the allstars-Paard, Den Haag. Emerson lake palmer - Congresgebouw, Den Haag. Willy deville en John hammond-Vredenburg, Utrecht. Blue guitars - So What, Gouda. 24 OKTOBER Eek-A-MOUSE - Paard, Den Haag. Nancy works on pay day - Nederland 3, Wateringen. Al jarreau- Doelen, Rotterdam. Willy deville en John hammond - Nighttown, Rotterdam. doorGéAnsems Pianiste Else Krijgsman heeft, al jaren, een vaste verhouding met Diligentia. Die rela tie bestaat uit een jaarlijkse serie van drie concerten op de zondagochtend. Kenmer kend voor haar concerten is dat zij, naast het bespelen van de piano, steevast in ge sprek gaat met het publiek. Zij licht het programma toe, maakt de toehoorders deelgenoot van haar speurtochten naar de aard, structuur en achtergrond van de uit te voeren composities. ,,Het is iets wat gewoon voortvloeit uit mijn leven", zegt ze. „Ik heb een soort zendings drang. Ik moet gewoon iets overbrengen". Niet zo vreemd voor iemand die al 35 jaar hoofdvak piano doceert, eerst aan het Am sterdamse Conservatorium (1957-1983) en sinds 1976 aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag. Toch voelt Else zich op de eerste plaats pianiste. Tot haar 26e oe fende zij gewoon haar vak uit. Lesgeven was er niet bij. „Ze hebben mij destijds ge vraagd voor het conservatorium in Amster dam. Ik dacht: zoiets kun je toch niet wei geren, al vond ik mezelf veel te jong. Maar ik ontmoet echt mensen in zo'n lessituatie. Dat is ook wat mij interesseert, elkaar ont moeten. Wel altijd via de piano natuurlijk. We hebben bij mij thuis ontzettend veel huisconcerten gegeven. Mijn kinderen mu siceren namelijk ook. Tijdens die concerten begon ik tegen de mensen te praten. Ik merkte dat zij daar een grote behoefte aan hadden. Op een gegeven moment dacht ik: dat moet toch in groter verband ook moge lijk zijn. Dus waarom niet in Diligentia. En zo is het gekomen". „Ik vind het leuk om de mensen er bij te be trekken. Ze zijn altijd doodstil. Ze luisteren op een manier die mij weer inspireert. Ik ben er van overtuigd dat ze ook anders luis- Pianiste Else Krijgsman richt zich altijd eerst tot haar toehoorders voordat zij gaat spelen. 'Moet je je voorstellen. Je komt op zondagmorgen je bed uit. Gauw naar Diligentia. En dan begint zo'n pianist, zonder een woord te zeggen, te spelen. Parels voor de zwijnen vind ik dat'. teren als je hen wat achtergrond geeft. Moet je je voorstellen. Je komt op zondag morgen je bed uit. Gauw even wat rennen en dan naar Diligentia. Boem, daar zit je. En dan begint zo'n pianist zonder een woord te zeggen zijn eerste stuk te spelen. Parels voor de zwijnen vind ik dat. Die mensen zijn nog niet bereid om te luiste ren, al zijn ze nog zo gevoelig voor muziek. Ik heb gemerkt dat ik met mijn woorden een drempel slecht. Ik breek de barrière af, die er is tussen de sfeer waaruit het publiek komt en die van de muziek. Nu moetje niet denken dat ik tien minuten of een kwartier aan een stuk praat. Daar is echt geen tijd voor. Nee, het is voor mij een uitdaging om in enkele woorden tot de essentie te komen en iemand te prikken. Ik word er wel steeds vrijer in. Vroeger leerde ik de tekst nog uit mijn hoofd, dat doe ik al lang niet meer. Ik denk er tevoren wel heel lang over na' Else bouwt elke serie op rond een thema, waardoor er een gerichte programmering ontstaat. Thema's uit het verleden waren onder meer 'Kind en Muziek', 'Muzikale Vormen', 'Klaviercontrasten' en muzikale portretten van componisten. Dit keer is het thema 'Festival d'Else'. In het bijgaande foldertje staat: 'Tien jaar bijzondere zon dagmorgen-concerten'. Else begint dus nu aan haar tiende seizoen. „Ik dacht bij mezelf, dat is een jubileum. Reden voor een feestje. En Elsje vroeg: wat vind jij nou het leukste om te doen Met or kest spelen. Maar dat was in Diligentia niet haalbaar. Toen heb ik het programma be dacht met het concertante element erin. Ik begin met het Italiaanse concert van Bach. Hij is de uitvinder van het pianoconcert, maar dat weet niemand. Daarna twee con cert-études van Liszt. Wie speelt er nu Bach en Liszt achter elkaar Ik, en het klinkt fantastisch. Verder doe ik Chopin en Mozart. En dat is het menu voor mijn Mati- née Concertante op 4 oktober". De jubileum-serie bestaat verder uit Mati- née Dansante (1 november) en Festival per due Fazïoli (29 november). Else: „Ik speel totaal tien componisten. Ik doe alleen wat ik leuk vind. En ik herhaal nooit een pro gramma, ik wil altijd iets nieuws". Soms zit Else alleen op het podium, vaker is zij echter in gezelschap van gast-musici. Ze nodigt hen zelf uit, want ze doet alles af. Ze huurt de zaal af - subsidie krijgt ze niet-, stelt het programma samen. Ze maakt zelfs de folders en affiches. „Omdat ik vind dat niemand dat zo goed doet als ik. Je kunt eigenlijk alles zelf als je wilt". Diligentia, Den Haag: Else Krijgsman (piano) m.m.v. Hona Sie Dhian Ho (viool), Eva Stegeman (viool), Marjolein de Waart (altviool), Lotte Beukman (violoncello) en Astrid Schrijnen (contrabas). Op 4 oktober (11.30 uur). De Grote Prijs van Nederland wordt dit jaar voor de negende keer gehouden. Het muziekconcours voor Nederlandse pop groepen, waarover binnen de muziekwe reld heel verschillend wordt gedacht, heeft twee stopplaatsen in de regio. Zaterdag biedt De Boerderij in Zoetermeer onderdak aan veelbelovende talenten, ter wijl op 10 oktober Het Paard in Den Haag zijn deuren opent voor degenen die het Ne derlandse popklimaat op de voet wil vol gen. Van de bijna zevenhonderd groepen die zich hebben aangemeld voor deze door het ministerie van wvc, Conamus en de Post bank gesubsidieerde wedstrijd, werden uit eindelijk 121 groepen geselecteerd. Alle zestien voorronden leveren een win naar op die doorgaat naar de halve finales. De juryleden zullen na afloop van alle voor ronden ook nog acht 'runners-up' aanwij zen die de kans krijgen om zich in een van die drie halve finales te meten met de ande ren. In de Zoetermeerse Boerderij spelen acht groepen, voornamelijk afkomstig uit Rot terdam. Het zijn Hangman Jury (stevige rock en ge voelige ballades), Forever Frenzy (lawaaii ge popnummers), Face 2 Face (invloeden van The Nits, Kate Bush en Eurythmics), Dreadful Great (artrock met viool), Newto- nes (Yardbirds-Beatles-Kinks), Six Pack (eigenwijs), Rough 'N Trumble (jaren zes tig) en Rosetta Stone (eigentijdse rock). De Boerderij (Voorweg 146), Zoetermeer: De Grote Prijs van Nederland. Op 3 okto ber (21 uur). VER UIT i 'VIER LETZTE LIEDER' De sopraan Miranda van Kralingen werd tijdens de meestercursus die Eli sabeth Schwarzkopf in september 1987 gaf in Amsterdam, uitgekozen om het slotconcert te zingen. Het wa ren de Wier Letzte Lieder' van Ri chard Strauss. Dezelfde liederen zingt zij bij het Symfonie Orkest Bellitoni. En wel op 14 oktober in de Leidse Stadsgehoorzaal (20.15) en 18 oktober in de Nieuwe Kerk in Den Haag (14.15). 'DE PARELVISSERS' Forum Filharmonisch en het Forum Operakoor strijken morgen neer in het Stadstheater in Zoetermeer met de beroemde opera 'De Parelvissers' van Georges Bizet. De regie heeft de jonge Nederlandse regisseuse Corina van Dijk. De dirigent is Dietfried Ber- net en de belangrijke rollen worden gezongen door Monique Krüs, Adrian Martin en Patryk Wroblewski. Voor de voorstelling, die om 20.15 uur be gint, is nog een beperkt aantal kaar ten aan de kassa van het theater ver- LEIDEN E.O. Donderdag 1oktober Leidse schouwburg, Oude est 43,20.15: 'The Oom Maw aw', a capella-kwartet 23, .5). Kapelzaal k& o, azewindsteeg, Leiden, 12.45: inchconcert door Jacqueline Groot, sopraan, en Ger tte, piano. Vrijdag 2oktober Zalencomplex antonius, mge Mare 43, Leiden, 20.00: aring en Wittebrood Festival iet Leidse Kees, De Rijnsons Ali van Tongeren (de Leidse ante Leen). In het kader van e viering van Leidens Ontzet. De grote beer, embrandtstraat, Leiden, J.30: No Yellow, No Red i'ckets Party met Cometa ternational. In kader van de iring van Leidens Ontzet. Dedroomfabriek, Oude ngel 56, Leiden, 21.00: The ue Band. In kader van de Sering van Leidens Ontzet. Zaterdag 3oktober Zalencomplex antonius, mge Mare 43, Leiden, 20.00: aring en Wittebrood Festival et Leidse Kees, De Rijnsons Ali van Tongeren (de Leidse ante Leen). In kader van de ering van Leidens Ontzet. De grote beer, embrandtstraat, Leiden, 1.30: No Yellow, No Red ickets Party met Cometa International. In kader van de viering van Leidens Ontzet. De droomfabriek, Oude Singel 56, Leiden, 13.00: Diverse bands waaronder Buzz Buzz de Strippenkaarten (22.00). In kader van deyiering van Leidens Ontzeg. Maandag 5oktober Leidse schouwburg, Oude Vest 43,20.15: 'Wadaiko Ichiro', Taikodrums uit Japan. Woensdag 7oktober Kapelzaal k& o, Hazewindsteeg, Leiden, 20.15: Pianoconcert door Patrick Hopper; werken van Field en Ravel. Donderdag 8oktober Kapelzaal k& o, Hazewindsteeg, Leiden, 12.45: Lunchconcert door Bert Brouwer (piano); werken van Schuman en Chopin. Vrijdag 9oktober Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 20.15: Concert in kadet van internationale pianistenserie. Met June Yujung Choi; werken van Mozart, Schuman en Chopin. Zaterdag 10 oktober Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 20.15: Muziekconcours met diverse korpsen uit heel Nederland. Archieffoto Pianist Steven Mayer (foto) en cellist Godfried Hoogeveen geven op 11 oktober een koffieconcert in de Stadsgehoorzaal in Leiden. De waag, Aalmarkt, Leiden, 21.30: 'Hoogstens 5', jazz 12,50, donateurs Hothouse gratis). Lvc, Breestraat 66, Leiden, 23.00: Ricardo Insuz a Sextet. Zondag 11 oktober Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 11.30: Koffieconcert met pianist Steven Mayer en cellist Godfried Hoogeveen; werken van Rachmaninoff, Debussy en Brahms. Waalse kerk, Breestraat 64, Leiden, 19.00: Académie de l'Eglise Wallonne de Leyde o.l.v. Erik van Bruggen; programma met oude muziek. Droomfabriek, Oude Singel 56, Leiden, 21.00: 'Vivid'snelle rock roll. DEN HAAG Woensdag 30 september Muziektheater, 20.15: Schönberg Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw; werken van Skrjabin/Korndorf en Oestwolskaja. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine', over het leven van Josephine Baker; regie Billy Wilson. Theater pepisn, 20.30: Coos Houwing: 'Ode aan Wim Sonneveld'; m.m.v. Jacco Lamfers (piano). Donderdag 1oktober Muziektheater, 12.30: Lunchconcert Residentie Orkest. Mozart-programma; 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Günther Herbig m.m.v. Blanca Uribe (piano); werken van Mozart en Tsjaikovski. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Nieuwe kerk, Duinstr. 4, Scheveningen, 20.15: Klaas Jan Mulder (orgel). Paard, 21.30: Lemonheads Pink Moon (gitaarpop). RiJSWIJKSE SCHOUWBURG, 20.15: Concert Bram Vermeulen:'Toeters en Bellen'. Korzo, 21.30: Café Korzo: Muziektheatergroep Doloroso: 'Die grausame Frau und ihre Lieblinge'. Vrijdag 2oktober Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest (zie 1 okt.). Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Korzo, 20.15: Jubileumconcert Haags Renaissance Kamerkoor; werken van Banchieri en Peri; 21.00: 'Buiten Westen'. Cubaanse band Grupo Changüi. RiJSWIJKSE SCHOUWBURG, 20.15: Nieuw Symbolistisch Theater: 'Een antieke soap opera' (première). Paard, 22.00: Britse popgroep Scorn. Zaterdag 3oktober Muziektheater, 20.15: Jubileumconcert Chr. Residentie Mannenkoor o.l.v. Aad van der Hoeven m.m.v. Hanneke Kaaschieter (sopraan), Jan Alofs (bas) en Randstedelijk Begeleidingsorkest. Op programma operafragmenten en negro-spirituals. Korzo, 20.15: Haags Renaissance Kamerkoor (zie 2 okt.). Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Paard, 21.30: Bluesconcert Magie Frankie. Zondag 4 oktober Muziektheater, 14.15: Residentie Orkest o.l.v. Günther Herbig m.m.v. Blanca Uribe (piano); werken van Weber, Chopin en Tsjaikovski. Circustheater, 11.00: The Rosenberg Trio; 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Diligentia, 11.30: Else Krijgsman (piano) m.m.v. strijkkwintet; werken van Bach, Liszt, Chopin en Mozart; 14.30: Luistermuseum; werken van Pepping, Blacher, Egk, Klein, Haas en Ullmann; 20.15: Slagwerkconcert Percossa: 'Introducing Percossa. RiJSWIJKSE SCHOUWBURG, 20.15: De Hoofdstad Operette: 'Der Vogelhandler' van Carl Zeiler. Theater Pepijn, 15.00: Jazzconcert Jasper van 't Hof Kwartet. Paard, 11.00: Platen/cd beurs; 14.00: Muziekvideo's: 'Stones in het Kurhaus', 'Gruppo Sportivo in Italië' e.a. Maandag 5oktober Theater pepijn, 20.30: 'Ode aan Wim Sonneveld' (zie 30 sept.). Dinsdag 6 oktober Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Theater pepijn, 20.30: 'Ode aan Wim Sonneveld' (zie 30 sept.). Woensdag 7 oktober Muziektheater, 20.15: Nederlands Kamerkoor o.l.v. Uwe Gronostay m.m.v. Rien Voskuilen (orgel); werken van Mendelssohn, Kerstens en Rheinberger; 20.00: Kameropera van Warschau: 'De barbier van Sevilla' van Rossini. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Theater pepijn, 20.15: Vocaal mannenkwartet Mezzo Macho. Donderdag 8oktober Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Günther Herbig. Op programma 'Serenade 2' en 'een Alpensymfonie' van R. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Diligentia, 20.15: Sharon Ensemble; werken van Spohr en Mozart. Nieuwe kerk, Duinstr. 4, Scheveningen, 20.15: Vincent de Vries (orgel). Paard, 20.30: Afscheidstournee Vengeance m.m.v. Chicks Tricks en The Flyer (hardrock). Korzo, 21.30: Café Korzo: Jan Reinen Kwartet moderne jazz). Vrijdag 9oktober Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest (zie 8 okt.). Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Paard, 21.30: Concert De Gigantjes. RiJSWIJKSE SCHOUWBURG, 20.15: The Jeans Company: 'Jeans 3 - The beat goes on', hits uit de jaren 60 en 70. Korzo, 20.30: 'Kathak', openingsconcert uit de serie 'Geslagen Werk'. Zaterdag 10 oktober Kon. schouwburg, 20.15: Portugese fado's door Carlos do Carmo. Circustheater, 20.15: Musical 'Josephine' (zie 30 sept.). Congresgebouw, 20.15: Popconcert Gilbert O'Sullivan. Paard, 21.30: 'De Grote Prijs van Nederland' (voorronde). Zondag 11 oktober Muziektheater, 14.15. Haags Jeugd Orkest o.l.v. Lex Veelo; werken van Barry en Borodin (t.b.v. regio); 20.15: Nederlands Eurythmie Ensemble: 'De groene slang en de schone lelie'. foto Jacques Zorgman Else Krijgsman: 'Ik doe alleen wat ik leuk vind en ik wil altijd iets nieuws'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19