ulturele raad in jisse van de baan College Lisse grote afwezige politiek café ^lkemade wil niet verder iet de Aar Veenstreek Lastendruk in Alkemade ver boven het gemiddelde Golfbal is dodelijk projectiel volgens bezwaarmaker golfbaan Leiden Omgeving Tuinbouw nauwelijks rendabel langs de Langeraarse Plassen fc eH Onverwachte afrekening RVALOP VEEHOUDER Leidse Courant woensdag 30 september 1992 EMADE - De gemeente Alkema- eegt in zee te gaan met de hting Maatschappelijk Werk in 44 en in de plaats van Aar Veen- ek. Alkemade kan zich niet vereni- met de voorgenomen fusie van de lerdïhting Aar Veenstreek met de iting Midden-Rijnland. eze fusie zal ook het maatschappe- >t i (verk van de gemeente Alphen aan Rijn worden betrokken. Alkemade t slechte ervaringen met de ge- nte Alphen over de oplossing van Video gestolen financiële en contractuele problemen bij de sociale werkvoorziening. Boven dien zou Alphen een overheersende houding innemen ten opzichte van de inbreng van kleinere gemeenten. Daarom wil Alkemade dat Aar Veen streek eerst een fusie-optie zonder Al phen aan den Rijn bestudeert. Alkemade vreest dat het maatschappe lijk werk na de fusie zeventien gulden per inwoner gaat kosten, tegen thans twaalf gulden. Een simpele rekensom heeft geleerd dat samenwerking met de Stichting Maatschappelijk Werk in Leiden veel goedkoper is. De kosten kunnen dan namelijk beperkt blijven tot twaalf gulden per inwoner. Aan sluiting bij het Leidse maatschappelijk werk zou ook om andere redenen niet onlogisch zijn. Alkemade is namelijk meer georiënteerd op Leiden dan op Alphen. Laatstgenoemde stad heeft geen rechtstreekse openbaar vervoer verbinding met Alkemade; Leiden heeft dat wel. De zaak wordt aanstaande maandag avond besproken in de vergadering van de raadscommissie welzijn. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een videorecorder, drie afstandsbedieningen, een gouden dasspeld en een aan tal oorbellen. Die zijn gisterochtend gestolen uit een woning aan de J.C. Hoogendoornlaan in Alphen. De dieven kwamen waarschijnlijk met een valse sleutel binnen langs de achterdeur en vertrokken vervolgens via de voordeur. IJsclub Zoeterwoude ZOETERWOUDE De IJsclub Zoeterwoude houdt vanavond een extra vergadering. Belangrijkste agenda punt is de situatie rond de Leidse ijshal. Slechts met de inzet van veel vrijwilligers is het mogelijk de ijshal voor de schaatssport te redden. De vergadering begint om 20.00 uur in Don Bosco. Voorafgaand is er vanaf 19.30 uur een ruilbeurs. Na afloop kunnen de leden de schaatsabonnementen afhalen. Bouwkavels Jacobswoude zijn 'waanzinnig duur' JACOBSWOUDE - „Waanzinnig duur". Zo noemde raadslid K. de Lange (PvdA/Gem Bel) de prijs van een aantal bouwkavels aan de Bate- weg-Noord in Woubrugge. Zij vreest dat met een prijs van 354 gulden per vierkante meter de ka vels niet zijn weggelegd voor inwoners van de ge meente Jacobswoude en dat terwijl er een ge brek aan bouwgrond is. De prijzen voor de ka vels lopen uiteen van 160.000 tot 192.000 gul den. De Lange kwam met haar opmerkingen in de commissie financiën waar wethouder A. Kea een machtiging vroeg voor de verkoop van de grond. Maar volgens Kea wordt er maar weinig ge bouwd in de vrije sector. J.van Dam (WD) stel de voor kleinere kavels te verkopen, tegen een prijs van ongeveer 90.000 gulden in Woubrugge. Parkeerplaatsen voor bewoners Zevenhovense weg TER AAR - Er is grote kans dat een ge vaarlijke verkeerssituatie voor de vijf wo ningen op de Zevenhovense weg in Ter Aar wordt verbeterd. Na intensief over leg van raadslid E. Kraak (PAK) met de bewoners is er een initiatief om te komen tot aankoop van 500 vierkante meter grond ten westen van de woningen. Daar kunnen dan parkeerplaatsen worden aangelegd. De commissie openbare wer ken steunt dat voorstel. Tegelijk zal wor den bekeken of de huizen op de riolering kunnen worden aangesloten. Dat wordt echter een dure zaak omdat er een pefs- gemaaltje moet worden geplaatst. :ala heft zichzelf op üen, (NKEES FAAS SE Een culturele raad !n Lisse definitief van de raaijn. De stuurgroep Scala dit mogelijk had moeten JJken heeft zichzelf deze well ik opgeheven. De reden r deze stap is dat Scala de '0ek° 'lopen anderhalfjaar niet eus is genomen door de ^eenteraad en voordu- d met een kluitje in het lisch werd gestuurd. een verklaring van Scala dt het heengaan op de vol- de manier beschreven. „Elk 3n 21 doordacht bouwwerk be- Jage kt, wanneer er geen goede itdai lering onder staat. Die no- fundering welke vanuit de tens itselijke overheid verwacht Voo d, is beslist te gering geble- Zonder voldoende onder- wing en samenspel met de ndi eente heeft een culturele ifdel 1 geen zin en kan deze nooit 'le! 1 werkzaam zijn". a streefde vanaf haar op ting eind 1990 een drieledig na. In de eerste plaats wil- et zich inzetten voor een ge- eerder aanbod in Lisse van muziek, beeldende st, film en literatuur. Ver zou Scala als een cultureel ibj Fel platform een adviesorgaan moeten worden met grote mate van verantwoordelijkheid tus sen gemeente en de burgers. Startsubsidie Om al deze plannen te realise ren verlangde Scala van de ge meente een flinke starttsubsi- die. Even leek die er ook te ko men toen naar aanleiding van de gemeentebegroting vanuit het CDA werd aangedrongen op een proefperiod e voor Scala, tij dens welke men zou moeten kunnen beschikken over een startbedrag van 20.000 gulden. Ook andere fracties steunden het voorstel. Het college rea geerde echter terughoudend. Scala zou eerst maar eens moeten aan tonen dat men rea listische plannen had, aldus b en w in hun algemene be schouwing van vorige week. De oorspronkelijke plannen waren volgens het gemeentebestuur veel te ambitieus. „Op geen enkel punt is de ge meente ons te hulp gekomen", aldus Scala. „Slechts enkelen hebben gerealiseerd wat de juiste essentie van het idee van eenn culturele raad inhield. De meerderheid heeft het echter niet begrepen. Er is aan Scala dan ook geen enkele handrei king gedaan, die als basis kon werken om door te gaan". Het maandelang moeten wach ten op een positief geluid vanuit de gemeente deed bij de mede werkers van Scala het enthou siasme weglopen. „Demotivatie en teleurstelling zijn de juiste woorden om de gevoelens van Scala te omschrijven. Het is daarbij beschamend te ervaren dat er aan een totale cultuurin vulling in Lisse geen behoefte is". Het steekt Scala dat zij in de be sluitvorming van de gemeente raad steeds onvoldoende be trokken is. „Voor de politiek was Scala niets meer dan groep je cultuurminnende personen, die met hun gedachten veel te hoog van de toren bliezen. Het is te gek om los te lopen, dat Scala verstoken is gebleven van informatie vanuit het gemeen tebestuur, waar het recht om heeft". Volgens Scala heeft Lisse op nieuw een kans gemist. Tien jaar geleden sneuvelde immers het project SKOL, dat ook als doel had Lisse een cultureel kli maat te geven. „Alweer is er een zaadje vermorzeld door de politieke en bestuurlijke molen in Lisse. Scala heeft niet de kans gekregen te kunnen wor telen in de onvruchtbare ge meentelijke bodem. Helaas: Jammer van de inzet". TER AAR Acht percelen tuinbouwgrond in Langeraar zijn volgens de huidige normen nog rendabel, zo blijkt uit een in opdracht van de gemeente uitgevoerd onderzoek. Nage gaan wordt nu hoe het nieuwe bestemmingsplan Langeraar- /Geerweg moet worden inge vuld. Volgens wethouder P. van Rijn zijn de conclusies echter nog niet definitief. H. Egberts van Gemeentebe langen vroeg zich hardop af of dergelijke plannen in de toe komst ook voor de Paradijsweg gaan gelden, omdat bekend is dat ook daar enkele zeer onren dabele tuinbouwlocaties zijn. Maar hij wilde ook weten hoe men dan de recreatie rond de plassen wordt uitgebreid. E. van der Laan (WD) sloot zich bij Egberts aan. „Je kunt niet zomaar recreatie toestaan, dat kan de Langeraarse plas hele maal niet aan. Daar moet je heel erg zorgvuldig mee zijn". Wethouder Van Rijn merkte op dat veel Langeraarders histo risch het gevoel hebben dat de plas van hen is en dat daar van af gebleven moet worden. In de toekomst zal echter veel min der grond in handen van kwe kers blijven. LISSE B en W van Lisse vond het gisteravond niet no dig te verschijnen tijdens het politiek café van Lisse. Het onderwerp 'Wie maakt de dienst uit in Lisse' vond het college niet geschikt. En zo discussieerden in een druk bezette De Beurs raadsleden, ambtenaren en burgers over de democratie in hun dorp. Volgens Irene Weterman van het organiserende Sociëteit Ar temis is burgemeester G. van der Kroft de grote boosdoener als het gaat om het wegblijven van het college. „De burge meester verlangde van de rest van het college dat zij een lijn trokken. Hij vond het zelfs vreemd, dat zijn college-burge meester Jonkman van Rijns burg zich leende om het forum te leiden". Ook de sprekers in de zaal von den de 'boycot' van het college een slechte zaak. Kees Verburg van de steunfractie van PvdA en D66: „Juist tijdens een poli tiek café kunnen b en w hun oren te luisteren leggen naar wat er leeft onder de achterban. Door weg te blijven neem je de mensen niet serieus". Macht Uit het politiek cafè kwamen een aantal interessante conclu sies naar voren. Op papier maakt de gemeenteraad de dienst uit, maar in de praktijk blijkt deze taak vaak te berus ten bij het college en zijn amb tenarenapparaat. Fractievoor zitter F. Prins van PvdA/D66: „Een enquete uitgevoerd door leerlingen van het Fioretti-col- lege heeft aangetoond, dat ze ventig procent van de onder vraagden in Lisse denkt dat de macht bij de burgemeester ligt. Daarnaast zijn er de ambtena ren, die goed zijn opgeleid en meer tijd hebben dan de raads leden die politiek bedrijven in hun vrije tijd. In feite krijg je als raadslid zaken opgelegd, die je zal moeten slikken of stikken". Inspreker W. Bosch ging zelfs nog verder door te stellen, dat de dienst in Lisse wordt uitge maakt door projectontwikke laars. „De gemeente let niet op zaken als leefbaarheid en sfeer. Zij is bedrijfsblind en kijkt al leen naar financiële aspecten. Pas de laatste tijd zie je in de raad het idee ontstaan, dat er iets moet gebeuren omdat Lisse aardig vol dreigt te worden". Voorlichting Veel problemen in Lisse zijn er ook met betrekking tot de voor lichting vanuit de gemeente naar de burger toe. Kanaal- Het forum onder de door-B en W van Lisse bekritiseerde" leiding van F. Jonkman, burgemeester van Rijnsburg en voorzitter van hetSDB. FOTO: HENK VAN OEN ENDE straat-bewoner Bartels van de burgers die zich c dig voelt. In zijn geval werd hij plotseling geconfronteèrd' met de komst van een bedrijfsge bouw naast zijn woning. „Als burger ken je vaak de procedu res niet. Storend is verder, dat je door de gemeente Van een aantal zaken slecht op de hoog te wordt gehouden en het vaak moet lezen in de krant". R. Michels van de WD is het met laatstgenoemde kritiek niet eens. „De gemeenteraad gaat uit van de mondigheid van de burgers. Als er iets mét"hem gebeurt zal hij zelf naar het ge meentehuis moeten komen om zijn zaak te regelen". Ondanks aandringen van met name PvdA/D66 is het college niet van plan een voorlichter op te nemen. Wel deed fractievoorzit ter B. Kortekaas van het CDA de suggestie te komen.fpet een klachtentelefoon. Idoor ELLEN VERHAAR DF™-1 lister De Vries bezoekt Bernardus e Bernardus ontving gistermiddag hoog )ek in de persoon van minister B. de van Sociale Zaken en Werkgelegen- De Vries nam in het Sassenheimse ver- lingshuis het eerste exemplaar van de matiekrant 'Kwaliteit van de Arbeid' - uitgave van de Christelijke Federatie ;^v. I ingshi I matiek I uitga' a UNHl 3 dagavo voor Overheidspersoneel (CFO) in ont vangst. In de krant wordt voorlichting gege ven over knelpunten in de gezondheidszorg. Betere arbeidsmstandigheden zouden er, volgens de CFO toe leiden dat mensen hun werk weer met plezier kunnen gaan doen. De minister stemde in met de CFO-wens de ar beidsomstandigheden te verbeteren, maar waarschuwde wel dat dat vooral een zaak van de werkgevers is. Wel was hij het met de werknemersorganisatie eens dat de aanpak van problemen met arbeidsomstandigheden met name decentraal, op het niveau van de instellingen zelf, zal moeten plaats vinden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ALKEMADE De belasting druk in Alkemade is aanmerke lijk hoger dan in andere ge meenten met tussen de tien- en twintigduizend inwoners. Dat stelt de PvdA-raadsfractie die heeft berekend dat iedere inwo ner van Alkemade gemiddeld 355 gulden per jaar betaalt aan afvalstoffenheffing, rioolrecht en onroerend goedbelasting. In vergelijkbare gemeenten is dat gemiddeld 297 gulden. Het verschil is ongeveer 58 gul den per inwoner, oftewel Alke made zit bijna 20% boven het gemiddelde. Bij de jaarlijkse sessie van het stellen van begrotingstech nische, niet het beleid rakende vragen, merkt de PvdA-fractie op dat Alkemade al jaren streeft naar een dekkingspercentage van 80 procent bij de Afvalstof fenheffing. In 1991 zat men daar al boven; toen bedroeg het dekkingspercentage namelijk 82 procent en in 1992 zelfs 91 procent. Daarom vraagt de frac tie waarom het college heeft voorgesteld om de Afvalstoffen heffing volgend jaar te verho gen met zeven procent in plaats van de gebruikelijke 2,6 pro cent inflatiecorrectie. Ook het CDA heeft inmiddels vragen gesteld over de voorge nomen tariefsverhogingen. Zo laten de christendemocraten weten het niet meer dan billijk te vinden als ook Sportcomplex De Tweesprong, net als de ove rige sportaccommodaties, in de tariefsverhogingen meedoet. „Minimaal dient hier een infla tiecorrectie van toepassing te zijn" aldus het CDA. De partij wenst bovendien eni ge rust op het gebied van belas tingverhogingen. Zo vergelijkt de fraktie de forensenbelasting met elastiek, „terwijl de tegen prestaties van de gemeente in geen verhouding staan tot deze belasting". JACOBSWOUDE - Een reke ning van het waterschap van 220.000 gulden voor herstel van kaden in de Hoogmadesepolder. Die rekening krijgt de gemeen te Jacobswoude nu onverwacht gepresenteerd omdat de vroe gere gemeente Woubrugge er geen melding van had gemaakt. J.van Dam (WD) stelde daar gisteravond tijdens de vergade ring van de commissie finan ciën vragen over. W.Kloin (CDA) vond het merkwaardig dat de gemeente Woubrugge hiervan nooit melding heeft ge maakt. Hij wil dat wordt nage gaan of er nog meer van derge lijke verrassingen zijn. Wethou der A.Kea zag daar echter geen reden toe. TINHOVEN Naar het nu pas bekend is geworden, heeft za- lagavond rond kwart voor negen een overval plaatsgevonden „„pen veehouder/sloper aan het Noordeinde in Zevenhoven. Een jres eveer 18-jarige man, met een kous over het hoofd, drong de wo- dusbinnen en bedreigde de bewoner met een vuurwapen. De irscx val Ier eiste geld. Na een korte worsteling lukte het de bewoner kred de overvaller zonder buit uit de woning te jagen. Over de iden- it van de dader(s) tast de politie nog in het duister. De politie en I ct getuigen, ardel ADVERTENTIE ereedschap uit schuur gestolen )RDWIJKERHOUT - Uit een schuur aan het Westeinde in rdwijkerhout is voor enige duizenden guldens aan gereed- p gestolen. Vermoedelijk is met een schroevedraaier gepro- 1 om de deur open te wrikken waarna deze met grof geweld werd getrokken. WARMOND Hoe groot is de kans om getroffen te worden door een golfballetje? Die vraag stond gisteravond centraal in de Warmondse commissie ruimtelijke ordening bij de be handeling van het bestem mingsplan Broek- en Simont- krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19,00 uur, zaterdags tussen 14.Ö0 en i uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe- In het gebied wordt een golf baan aangelegd met daar om heen een strook openbaar ge bied van 25 a 30 meter breed. Tegen dit plan is door A. Maier een bezwaarschrift ingediend. In zijn bezwaarschrift wijst hij op het gevaar dat het publiek op deze strook getroffen wordt door afzwaaiende golfballen. Volgens hem is dit risico onaan vaardbaar groot. Het college van B en W acht de risico's ech ter gering. Het gaat daarbij af op het advies van de provincie, die daarover de Nederlandse Gof Federatie (NGF) heeft ge raadpleegd. Ondanks de toe lichting van Maier adviseerde de commissie in meerderheid positief over het voornemen van het college om het bezwaar schrift ongegrond te verklaren. Maier was indertijd zelf betrok ken bij de realisering van een golfterrein in de Broek- en Si- montjespolder. De gemeente heeft toen bij de onderhandelin gen bedongen dat in ieder geval een deel van het gebied open baar zou moeten zijn. „Als ik wist wat ik nu weet had ik toen niet ingestemd," aldus Maier gisteravond. Momenteel is hij in het dagelijks leven be trokken bij de Milieu Effect Rapportage (MER) over onder meer de veiligheid van golfba nen. Vanuit die hoedanigheid acht hij zich deskundig een oor deel te vellen, hoewel de golf baan in Warmond vanwege het geringe oppervlak niet MER- plichtig is. „De gemeente is ook verantwoordelijk als ze willens en wetens een gevaarlijke situa tie creëert", waarschuwde Mai er. Dit werd echter bestreden door G. van der Tooren, die namens de Golfclub Kagerzoom op de publieke tribune aanwezig was. „De NGF heeft iedere golfer verzekerd. De zaken zijn zo be hoorlijk geregeld. Je kunt je veel rampen voorstellen, maar in de praktijk gaat het zelden mis," aldus Van der Tooren, die zich baseerde op vergelijkbare situaties bij andere golfbanen. Inspraak over Heroverwegingsnota 1993 en Programma Welzijn en Zorg 1993 Op donderdag 1 oktober a.s. is er g heid tot inspraak op de Heroverwegings nota 1993 en het Ontwerp-programma Welzijn en Zorg 1993. De avond zal plaatsvinden in kamer 23/24 van het Gulden Vlies, Breestraat 125 en de aanvang is 19.30 uur. De avond zal worden voorgezeten door mevrouw drs. F.P.L. van Soest. Het college van Burgemeester en Wethouders zal zo voltallig mogelijk aanwezig zijn. De raads leden zullen voor deze avond worden uitgenodigd. Het Ontwerp-programma Welzijn zal als eerste aan de orde komen, rond 20.30 uur volgt de Heroverwegingsnota.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11