B emeente en NZH loeten schrappen buslij nennet Bouw brug A4 mag doorgaan arktkooplieden eisen behoud 'Blauwe Tram' L geeft fotoboek uit r 3 oktober-viering ALLERLEIDS Jochies takelen auto toe met verf en stenen Niet voor iedereen £cidóe6ouA€i/nt EN OMGEVING LEIDSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 JUE ROSO De gemeente |en de NZH zien zich drastisch te len in het stedelijke nnet omdat de rijks- i op de uitgaven voor inbaar vervoer bezui- f 1 juni 1993 rijden Ihele of gedeeltelijke van drie lijnen geen imeer na acht uur 's a- llijnen 30/43/60), één jffdt ingekort (lijn 46) lijnen tellen voort- iinder ritten (lijnen de voorstellen die bur- er en wethouders van en busmaatschappij de gemeenteraad zul- leggen. De maatregelen worden ingevoerd met re dienstregeling per 31 3. Lijn 46 (Leiderdorp irtier-Den Haag c.s. t voortaan nog maar tot het Elizabethzieken- ieiderdorp en niet lan- het Doeskwartier. Op n 31/41 (Leiden Zuid- f|g twijk aan Zee v.v.) rijdt Hi nog maar elk kwartier in plaats van elke tien Lijn 30 (Oegstgeest- e Vink v.v.) komt na 's avonds (op koop negen uur) helemaal llen. Lijn 43 (Leiden jk-Den Haag c.s. v.v.) icht uur niet meer tus- snwijk en station Lei- 60 (Leiden Meerburg- jkerhout v.v.) rijdt na r niet meer tussen g en station Leiden, naatregelen heeft men st bezette lijnen op de slechtst bezette uren uitgeko zen. Toch zullen er reizigers worden gedupeerd, ook al is er gekeken naar mogelijkheden voor alter natief vervoer. Tussenbalans Het schrappen in het regionaal buslijnennet is het gevolg van de bezuinigingen op het open baar vervoer van rijkswege. In de zogeheten Tussenbalans, de grootscheepse ombuigingsope ratie in 1991, werd bepaald dat op het stad- en streekvervoer landelijk 420 miljoen gulden moest worden .bezuinigd. Het grootste deel daarvan, 320 mil joen, kon worden opgevangen door tariefsverhogingen, een betere bezettingsgraad van de bussen en verbetering van de bedrijfsvoering. Dit voorjaar werd duidelijk dat het resteren de bedrag van 102 miljoen gul den voor een groot deel moest worden opgehoest door simpel weg schrappen in de lijnen. Op een andere manier was het niet meer mogelijk. Miljoen Toen dat beeld zich aftekende, trokken wethouders van 57 grote en middelgrote gemeen ten bij minister Maij-Weggen (CDA/verkeer) aan de bel. Dat heeft weinig meer uitgehaald dan dat de minister de pijn ver zachtte door een bezuinigings plafond in te voeren. De ge meenten hoefden jaarlijks niet meer dan vijf procent op het budget voor openbaar vervoer te korten. Maar voor Leiden komt dat nog altijd neer op een jaarlijkse korting van bijna een miljoen gulden, becijferde de af deling verkeer in juni van dit jaar. Het einde van de bezuinigingso peratie bij de NZH en het stede lijk en regionaal lijnennet is nog niet in zicht. Het schrappen van deze ritten en delen van trajec ten is pas het begin, zegt P. Ei lander, hoofd planvorming van de afdeling verkeer van de ge meente Leiden. „Al weten we niet precies wat ons te wachten staat. De exacte bedragen die wij moeten bezuinigen, zullen ook voor ons pas rond de jaar wisseling bekend worden. Maar het kan elke dag veranderen". Hij verwacht in elk geval dat in de regio Leiden de ingrepen in het openbaar vervoer nog enke le jaren zullen duren. Alle streekvervoerders moeten er mee doorgaan totdat een be drag van 60 miljoen gulden is opgebracht. Bovendien hebben zij van de minister een minimale bezet van 24 procent. Maar hoe die maatregelen zich tot elkaar ver houden, is niemand meer dui delijk. De opgelegde bezuinigingen zullen ook worden meegeno men in de zogeheten lijnvoe- ringsstudie, de vijfjaarlijkse herschikking van het buslijn- net. Een nieuwe lijnvoering had vorig jaar al op tafel moeten lig gen maar de onzekerheden brachten de NZH ertoe, daar nog maar even mee te wachten. Maar het is zeker dat de lijnvoe ring er de komende vijfjaar wel heel anders gaat uitzien. Eilan der: „We zullen uitgaan van wat we willen overhouden, en dan via een stappenplan daar naartoe werken". Het zal daar bij onontkoombaar blijken om onrendabele lijnen, vaak op kleine kernen, op te heffen. Al ternatieven zullen moeten wor den gezocht in belbussen en (re- gio)taxivervoer. DEN HAAG/LEIDEN - Rijks waterstaat mag doorgaan met de bouw van een brug over de Vrouwenvaart. Een schorsings- verzoek van de belangenvereni ging A4 is vanmorgen door de Raad van State afgewezen. De brug maakt is een van de kunst werken die nodig is voor de ver breding van de A4. „Wanneer Rijkswaterstaat toestemming krijgt om de brug over de Vrou wenvaart te verbreden, staat dit alle onderhandelingen over de Hogesnelheidstrein en de omleiding van de A4 in de weg", zo betoogde woordvoerder D. Mac Gillavry van de belangen vereniging A4 gisteren tijdens de hoorzitting over de zaak. De belangenvereniging wil dat de A4 in de toekomst langs de be bouwde kom van Leiderdorp wordt geleid. Ze is bang dat deze omleidingsvariant bij voorbaat van tafel wordt ge veegd wanneer Rijkswaterstaat nu 20 miljoen investeert in een nieuwe brug die buiten deze omleiding valt. Volgens Rijkswaterstaat is dat bezwaar ongegrond, omdat de nieuwe brug kan worden inge past in de verbredingsplannen voor het bestaande trace, maar ook in de omleidingsroute. Woordvoerder F. Lous bena drukte tijdens de hoorzitting het belang van de nieuwe brug. De constructie van de oude brug zou ernstige bouwkundige gebreken vertonen. Bovendien is het werk inmiddels aanbe steed en zal Rijkswaterstaat de aannemer rond de 4 ton schade vergoeding moeten betalen wanneer de werkzaamheden aan de brug worden afgeblazen. Het Academisch lis Leiden staat be- zijn originele relatie- :en. Waar andere be- lun relaties verblijden pen of paraplu met "zinnen de medewer- het AZL telkens weer der voor de hand lig- eau. Het nieuwste re- henk is het boek 'Zot een 92 pagina's tellen- mpressie van het Leid- LjVji (koos voor een fotoboek drie oktoberfeest van- sterke verbondenheid ziekenhuis met de stad ,Het verzet van de Lei- tegen de Spaanse bele- werd door Willem van beloond met de stich- een universiteit en een academisch zie- Drie oktober is dus beetje de geboortedag AZL", zegt Pieter van )ofd Bureau Voorlich- 'ublic Relations van het amenstelling van 'Zot- is niet gekeken op een e meer of minder. „We ir nu eenmaal geen lul- je van maken, en als je uit dan gaat de teller lo pen," aldus Van Dam. Het boek heeft het formaat van een elpee en bevat ruim tachtig (op drie oktober 1991) gemaakte zwart wit foto's van vijf verschillende beroepsfotografen: Dirk Ket ting, Judith Szabo, Hans van der Meer, Tejo Ringers en Loek Zuiderduijn. Met het project 'Zottigheid' is een bedrag gemoeid van ruim 35.000 gulden. De kosten zijn volgens Van Dam nog binnen de perken gebleven omdat de gemeente Leiden meebetaalde en bovendien de Leidse drukker een 'sympathieke' prijs bere kende. 'Zottigheid' werd gedrukt in een oplage van 2000 exempla ren. Om enigszins tegemoet te komen in de kosten van het pro ject, wordt ongeveer de helft van de oplage te koop aangebo den aan de liefhebbers. 'Zottig heid' zal echter niet in de boek handels verkrijgbaar zijn. Wie het boek wil aanschaffen kan zich vanaf 2 oktober wenden tot het Bureau Voorlichting en Pu blic Relations van het AZL, ge bouw 31, Rijnsburgerweg 10. De verkoopprijs bedraagt 29,50. „Afhankelijk van de be langstelling voor het boek, zul len we besluiten tot een nieuwe oplage", aldus Van Dam'. Rijnsburgse jongen van fiets gereden RIJNSBURG Een 12-jarige fletser uit Rijnsburg is gister middag gewond geraakt toen hij in zijn woonplaats werd ge schept door een 28-jarige auto mobiliste uit Oude Wetering. Het ongeval vond plaats op het kruispunt tussen de Floralaan en de Rijnsburgerweg. Volgens de politie is een van de betrok kenen door het rode licht gere den. Het jongetje is met zware kneuzingen en een hoofdwond naar het AZL afgevoerd. Duinbehoud, In de grote collegezaal zoölogie op de hoek Kaïserstraat/Sterre- wachtlaan wordt morgen vanaf 19.30 uur een film getoond over duinbehoud. Het is tevens de introductie van de Duincursus, die vijf morgenavonden en vijf excursies omvat. Kosten: 50,-. Infor matie: TVNLeiden, tel: 071-174175. Ziekenverzorging Het Kruiswerk Leiden organiseert een cursus Ziekenverzorging Thuis, voor mensen die thuis met ziekte en ziekenverzorging te ma ken hebben of krijgen. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten op donderdagmiddag. Kosten: 15,- leden!20,- niet-leden. Inlichtingen en inschrijving' 071-120144 (dag. 8.30-17.00). Genieten van de nazomer De terrassen in de Leidse bin nenstad waren gisteren goed vol. ledereen die er maar even de gelegenheid voor had greep de kans om nog even te genie ten van de nazomer. foto: wim van noort Inbreker glipt uit handen buurman WASSENAAR Spijt heeft de buurman er wel van dat hij een inbreker kon laten wegrennen. Even na half vier gistermiddag zag hij een man bij zijn buren aan de Zijdeweg in Wassenaar inklimmen. Zonder nadenken ging hij de inbreker achterna. Toen deze over een muur wilde klimmen, kreeg hij een tik op zijn vingers, waarna hij losliet. Hij sprintte dwars door het huis er vandoor, achterna gezeten door de boze buurman. Bij zijn defintieve vluchtpoging sprong hij dwars door een ruit. Buiten in een paadje volgde nog een kort gevecht, maar de man wist op zijn brommer te ontsnappen in de richting van de Bezuiden- houtseweg in Den Haag. Een van de tachtig foto's uit 'Zottigheid'; een plaatje van het uitdelen van haring en wittebrood in de Waag. foto: judith szabo LEIDEN Twee Leidse jochies van zeven jaar hebben gistermid dag een zo goed als nieuwe auto toegetakeld met verf en stenen. De auto stond geparkeerd op een terrein aan de Rijnsburgersingel in Leiden en behoorde aan een 62-jarige man uit Leiderdorp. Toen hij het parkeerterrein opkwam zag hij zijn met verf besmeurde wa gen, waarvan de achterruit gebroken was. Hij schakelde de politie in, die een buurtonderzoek verrichtte dat leidde naar de twee ze venjarige dadertjes. Zij verklaarden op straat een pot verf met een kwast te hebben gevonden. Nadat zij de auto hadden beklad, wa ren zij er op het dak van een garage geklommen en hadden de auto met stenen bekogeld. Inmiddels is contact met de ouders van de jongetjes opgenomen voor vergoeding van de schade. Kippenhok weg Vanaf een tuin aan de Katwijkseweg in Wasse naar is naar nu pas bekend is geworden in de nacht van zaterdag op zondag een compleet kippenhok gestolen. Het gevaarte mat vijf bij twee bij anderhalve meter. Er zaten geen kippen meer in. Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis I" Noteer als nieuwe abonnee ingaande: r UE R0S0 1 Het meningsver- ussen gemeente en loplieden over de 'Blau- i' de blauwe markt- op de Hoogstraat *de spits gedreven. De en houden voet bij stuk recht hebben op hun tats en weigeren te wij- zowel politici als len, is het erover eens lauwe marktkramen le en daarom zouden worden weggehaald. Vooral voor de gemeenteraad kan dat niet snel genoeg gebeu ren. Maar vanaf het moment dat de marktennota werd gepu bliceerd waarin het verwij deren van de blauwe tram werd genoemd hebben de kooplie den toch tegen de maatregel ge protesteerd. Zij vreesden een mooie standplaats te verliezen. Aanvankelijk eisten zij nog een vervangende plek, maar hun mening is in de afgelopen maanden aangescherpt. Zij wei geren nu simpelweg hun stand plaats op te geven. C. Verplanc- ke, voorzitter van de Vereni ging Ambulante Handel regio Leiden: „De gemeente is bereid om vergunningen open te bre ken om de kooplieden daar weg te krijgen. Maar het is hun plaats, het is een absolute A-lo catie. Daar walst de gemeente raad gewoon overheen door te zeggen dat de Blauwe Tram zo snel mogelijk weg moet. Er wordt al een jaar nonchalant met onze belangen omgespron gen. Maar nu gaat het hard te gen hard". Verplancke voorspelt dat juris ten zullen worden ingeschakeld om te voorkomen dat aan be staande rechten van kooplieden wordt getornd. Zij hebben nu huurcontracten voor de markt kramen die in sommige geval len nog een looptijd hebben van vijf jaar. Ook standplaatsver gunningen zijn niet zonder meer open te breken, gelooft de voorman van de kooplieden. „Dat maakt deze gemeenteraad niet meer mee". Terrassen Maar niet alleen over de Blau we Tram dreigt er een conflict te ontstaan. De kooplieden zul len ook niet accepteren dat op de Visburg het terras van café Van Engelen permanent mag blijven staan. Twee weken gele den nam de gemeenteraad bij de behandeling van de Mark tennota een amendement aan, waarin het terras werd toege staan. De kooplieden hebben in dit geval toch het idee dat zij van hun plaats zijn verdreven door de horeca, en juist daarte gen hebben zij de afgelopen maanden ook stelling genomen. Om de markt levendiger te ma ken, wilden burgemeester en wethouders de kramen afwisse len met terrassen. De kooplie den zijn echter bang dat op de toch al smalle Nieuwe Rijn er helemaal geen marktruimte meer overblijft. Als compromis besloot de gemeenteraad dat de terrassen konden worden ge concentreerd op de 'koppen' van de markt. Maar naar nu blijkt gaan de kooplieden daar ook niet mee akkoord. Ver plancke: „De markt zal niet wij ken voor een terras, dat boven dien het slechtst bezette terras van Leiden is". Wethouder Walenkamp beloof de de gemeenteraad twee we ken geleden opnieuw met de marktkooplieden in overleg te treden over de twee twistpun ten. Dat overleg heeft nog niet plaatsgevonden Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle be/.orgingl Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in eén open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Ml II II H

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9