NV limiteert looneisen Vlaamse krant De Morgen vreest voor voortbestaan Economie Intensieve gesprekken Continental en Pirelli KLM op zoek naar nieuwe thuishavens voersbond, Voedingsbond en NVJ haken af j-ministers houden zich op vlakte om valuta-problemen te voorkomen -Air en Virgin Atlantic ten over samenwerking ilips Lighting wil serderheidsbelang htbedrijfKondo Smiths Food Group verwacht omzetgroei li Spanje smeedt bezuinigingsplan A I H Leidse Courant 1 dinsdag 29 september 1992 I I 4fl en Papier FNV Iriejarige cao's ;HT Het bestuur van Druk en Papier, de FNV- or de grafische sector, gaat in zijn arbeidsvoorwaar- id voor 1993 uit van cao's met een looptijd van drie ie contracten voldoende afspraken kunnen worden t over bevordering van de werkgelegenheid, neemt genoegen met behoud van koopkracht gedurende :ijd. Druk en Papier zal dan geen aanvullende loon- ellen, zo blijkt uit de discussienota arbeidsvoor die gisteren is gepresenteerd. De collectieve ar- ;reenkomsten zouden beperkt moeten blijven tot ket afspraken over de hoofdlijnen van de arbeids- irdenontwikkeling. Nadere invulling moet gebeu- ondernemingen, zo stelt Druk en Papier. Papier onderhandelt volgend jaar onder meer over voor de grafische industrie en de verpakkingsin- HANNOVER/AMSTER DAM De Duitse banden producent Continental AG en zijn Italiaanse branchege noot Pirelli zijn weer in ge sprek met elkaar. Een woordvoerder van Continen tal sprak gisteren zelfs van „intensieve gesprekken" tussen de twee concerns. Pirelli Tyi*e Holding (PTH) \in Amsterdam, de bandendivisie van Pirelli SpA, kon het bericht niet bevestigen. Dat zou ook in eerste instantie buiten ons om gaan", aldus directeur J.C. Kingma van PTH. PTH heeft een belang van vijf procent in Continental en Pirelli SpA heeft een optie op nog eens 34 procent van de aandelen Conti nental. Het Duitse weekblad „Der Spiegel" meldt in haar jongste editie dat Continental streeft naar een belang van twintig procent in PTH. Der Spiegel constateert bij Pirelli een grote bereidheid om op de avances van Continental in te gaan. De uitgangspositie van Pirelli is sinds twee jaar geleden danig verzwakt. Het Italiaanse con cern kampt met een schuld van 4,3 miljard. Pirelli zou het be lang van 39 procent in Conti nental volgens Der Spiegel wil len verminderen tot twintig procent en bereid zijn de aande len te verkopen aan Duitse in vesteerders zoals Deutsche Bank of Norddeutsche Landes- bank. Pirelli en Continental werden al eerder in een adem genoemd. Pirelli heeft in 1990 geprobeerd Continental in te lijven. Dat lukte niet, waarop een gevecht van twintig maan den volgde. Gesprekken over samenwerking liepen uiteinde lijk op niets uit. SCHIPHOL De KLM is op zoek naar een of meer nieuwe thuishavens naast Schiphol. Dat heeft de president-direc teur van de KLM, drs. P. Bouw, het afgelopen weekeinde ge zegd in een tafelrede voor een besloten gezelschap dat door de Haarlemse Kamer van Koop handel was uitgenodigd voor het jaarlijkse Luchthavendiner op Schiphol. Schiphol blijft voor de KLM on verminderd van belang als uit valsbasis, zo onderstreepte Bouw, maar de ontwikkelingen in de internationale luchtvaart tonen aan dat een luchtvaart maatschappij die wereldwijd wil blijven meetellen niet kan volstaan met het hebben van slechts één uitvalsbasis. KLM heeft via haar deelname van 20 procent in de Amerikaanse maatschappij Northwest een uitvalsbasis in Minneapolis, de thuishaven van Northwest. Binnen Europa zoekt de KLM naast Schiphol andere steun punten, die net als Schiphol elk voor zich het knooppunt zijn in een apart netwerk. De KLM wil die knooppunten verwerven via samenwerking met de lucht vaartmaatschappij die op zo'n toekomstig knooppunt al haar thuishaven heeft. De KLM werkt in die situatie bij voor keur samen door middel van een deelneming. Binnen de VS heeft steeds meer vervoer plaats tussen zulke knooppun ten en volgens Bouw gaat het ook in Europa die kant op. De ontwikkeling van Schiphol moet volgens Bouw daarnaast onverminderd doorgaan. Hij pleitte voor de variant waarin Schiphol een vijfde start- en landingsbaan krijgt die even wijdig ten westen aan de Zwa- nenburgbaan komt te lopen. Tussen de Zwanenburgbaan en de nieuwe vijfde baan moet dan een tweede luchthavenareaal komen. IRDAM De ver- »nd, de voedingsbond ournalistenbond NVJ t niet eens met het cao-beleid van de Sij kunnen zich niet ;ën met gelimiteerde en tussen 3,75 pro- e inflatie) en 4,5 pro- laarnaast wenst de rsbond FNV zich niet leggen op het uit- unt dat werk voor in teren door de federatie ve stgestelde discussienota k roorwaardenbeleid ,1, lakten de drie bonden, joed voor 130.000 van 1,1 miljoen FNV-leden, I ne af op het punt van de Een maximum van 4,5 meer inkomen, waarop entrale de overige vijf- nden heeft vastgepind, ;ij onverteerbaar. Dersbond laat een loons- over aan de achter- de heeft zich uitgesproken voor een reële inkomensverbetering van een procent boven op de au tomatische prijscompensatie van 3,75 procent en.de NVJ, veruit de kleinste FNV-bond, ziet de dwang van een maxi mum niet zitten. Oorlog Volgens cao-coördinator J. Draijer van de vakcentrale moet matiging van de lonen lei den tot meer, betere en toegan kelijkere banen leiden. Als werkgevers daar geen oog voor hebben, moet dat niet direct in forse looneisen resulteren, maar moet in overleg met de vakcentrale naar alternatieven worden gezocht Draijer vindt dan ook dat de bonden oog hebben voor de 'zeer zorgelijke stijging van de arbeidskosten'. Met deze inzet wil de FNV7" een oplopende loon- prijsspiraal voorkomen. Het neemt niet weg dat de vakcen trale frontaal op de werkgevers botst. Zo laat NCW-voorzitter Blan- kert in een reactie weten dat er met dergelijke forse loonkosten - in de onderhandelingsruimte is buiten de looneis ook nog één tot drie procent opgenomen voor het vergroten van de ar beidsdeelname - 'oorlog' komt. De he kelen vooral de berekening van die loonruimte (inflatie plus ar- beidsproduktiviteit) die de winstgevendheid en overle vingskansen van het bedrijfs leven op het spel zou zetten. Beloning Op zijn beurt vindt FNV-voor- zitter Stekelenburg dat de lijn die CNV-voorzitter Westerla- ken vorige week uitzette om de komende vijf jaar alleen de in flatie te dekken, een 'beloning' voor de onwillige werkgevers. Hij mist in het voorstel condi ties, waaraan ondernemingen meten voldoen. De FNV-bon- den willen wel graag over ar beidsparticipatie praten, maar voelen er niets voor de bedrij ven met 'liefdadigheid' te paai en. „De vraag is of de werknemers als eersten een pas op de plaats moeten maken". Daarbij vraagt Stekelenburg zich af of 'vijf jaar een perspectief op niks' niet de ondergang van de vakbeweging betekent. Wel po sitief ziet hij de arbeidsvoor waarden van Druk en Papier. De grafische bond van de FNV maakte gisteren bekend drieja rige cao's te willen afsluiten. In dien in die contracten water dichte garanties worden opge nomen om de werkgelegenheid te bevorderen, wil Druk Pa pier genoegen nemen met be houd van koopkracht. Het steekt Stekelenburg overi gens dat de vakbonden hun nek uitsteken en vervolgens de zwarte piet krijgen toegestopt van minister De Vries (sociale zaken). Hij verwijt de bewinds man op een 'slordige, lichtzin nige en kwalijk manier' bezig te zijn het cao-overleg voor 1993 te ondermijnen. FNV-voorzitter Stekelenburg vindt dat de lijn die CNV-voorzitter Westerlaken vorige week uitzette om de komende vijfjaar alleen de inflatie te dekken, een 'beloning' voor de onwillige werkgevers. foto: dijkstra INEN ÏL Met een afstande verklaring hebben ministers van financiën in Brussel gepoogd de rust op de Europese larkten te bewaren. De lieden waren voor de reer sinds de devaluatie van het Engelse pond en de Ita liaans lire bijeen. Hun overleg leidde evenwel niet tot concrete maatregelen. Ze beperkten zich tot het uit spreken van hun tevredenheid over de nu ontstane kalmte op de geldmarkten. Bovendien zet ten ze zich aan de voorberei ding van de speciale Europese top in Birmingham op 16 okto ber. In dat verband lieten ze an dermaal weten dat de verdra gen van Maastricht voor het einde van dit jaar geratificeerd moeten zijn en dat er over 'Maastricht' geen heronder handelingen kunnen plaatsvin den. Ook een Europa van „twee snelheden" werd opnieuw van de hand gewezen. Wel besloten de ministers tot „reflectie en analyse" van de beroeringen van de afgelopen weken op de geldmarkten. Maar wie dat gaat doen en wanneer de con clusies daarvan ter tafel moeten liggen werd niet duide lijk. Minister Kok zei dat dat voor de top van Birmingham niet zou gebeuren en dat die ontmoeting van de EG-rege- ringsleiders zelfs niet tot „ope rationele conclusies" zal leiden. Tenslotte benadrukten de EG- ministers dat het in 'Maas tricht' voorziene convergentie programma - dat een gelijk schakeling van de economieën van de twaalf lidstaten beoogt - „de sleutel tot de econonmisch en financiële stabiliteit is". Ze herhaalden bovendien dat het Europees Monetair Stelsel (EMS) een „bepalende factor voor de economische stabiliteit en de welvaart in Europa is". Overigens was er tijdens het overleg van de twaalf ministers wel degelijk sprake van irrita tie. Zo waren de Duitsers niet te spreken over het Engelse ver wijt dat Bundesbank het snel in waarde dalende pond onvol doende had gesteund. Dat zou de Britten hebben gedwongen het EMS te verlaten. De Belgische minister Mays- tadt had zich gestoord aan het feit dat vergadervoorzitter Nor man Lamont „twee verschillen de petten op had". Maystadt vond dat zijn Britse collega soms als voorzitter en soms als vertegenwoordiger van het Ver enigd Koninkrijk optrad. 3/00 J, iN De Britse luchtvaartmaatschappijen Dan-Air en Vir- mtic praten over samenwerking in het kader van een red an voor Dan-Air. Dit is gisteren bekendgemaakt door Vir- man Richard Branson en Davies and Newman Holdings, de r van Dan-Air. Er zijn geen plannen voor een fusie. Dan- de rode cijfers geraakt en heeft tenminste dertig miljoen 85 miljoen.) aan nieuw kapitaal nodig. Besprekingen met Airways werden eerder deze maand afgebroken. De koers aandelen Davies and Newman op de Londense effecten- lerd maandagmorgen opgeschort op een niveau van 23 pen- ele weken geleden werd een dieptepunt bereikt van 11 pen ejaar geleden werd nog 550 pence genoteerd. [OVEN Philips Ligh- van plan het belang van :ent over te nemen dat ylvania heeft in de Ja- verlichtingsfabrikant Sylvania. In principe is ir een akkoord bereikt vel GTE als met de over- Japanse minderheid- ilhouders in Kondo, zo 'hilips vandaag bekend- ;t. Kondo Sylvania Heeft zet van ongeveer 40 mil- llar en heeft circa drie- el mensen in dienst. Het jpecialiseerd in ont- ng, produktie en ver in halogeen foto- en pro jectielampen en brengt tevens een reeks andere verlichtings- produkten op de markt. Verwerving van het meerder heidsbelang in 'Kondo biedt Philips Lighting uitstekende mogelijkheden het produkten- pakket uit te breiden, vooral op het gebied van halogeenverlich- ting. Tevens krijgt de onderne ming een nieuwe toegang tot de Japanse markt. De betrokken partijen zijn overeengekomen geen mededelingen te doen over de financiële aspecten van de voorgenomen aandelenover- dracht. CNV vreest ontslagen bij Delft Instruments DEN HAAG De Industrie- en Voedingsbond van het CNV vreest dat de Nederlandse activiteiten van Delft Instruments (producent van medische en militaire apparatuur) binnen afzienbare tijd aan zienlijk zullen worden beperkt. Bij het bedrijf werken momenteel nog 1375 personeelsleden. De CNV-bond baseert haar verwachtingen op een gesprek dat bondsbestuurders hebben gevoerd met de raad van bestuur van Delft Instruments. Daarbij is gebleken dat de ondernemingsresul taten over het geheel genomen zijn verslechterd. Nog maar een paar onderdelen van het bedrijf draaien goed. Verder is Delft In struments bezig steeds meer activiteiten in het buitenland te ont plooien. De bond is bang dat het bedrijf volgend jaar al een golf van ontsla gen te wachten staat. Eind 1989, toen Oldelft en Enraf Nonius fu seerden tot Delft Instruments, is met de vakbeweging afgesproken dat er drie jaar lang geen ontslagen zouden vallen. Die overeen komst vervalt op 1 januari aanstaande. Volgens de CNV-bond zal Delft Instruments dan onmiddellijk van de gelegenheid gebruik maken om mensen te ontslaan. De directie van het bedrijf heeft zich tot nu toe niet bereid getoond afspraken met de vakbonden te maken over de sociale gevolgen van eventuele ontslagen. Kredietakkoord Rusland en Japan MOSKOU Rusland heeft gis teren een Japans krediet gekre gen van 1 miljoen dollar voor de aankoop van voedsel en con sumptiegoederen. Het akkoord werd in Moskou ondertekend. Uit de overeenkomst blijkt dat in Japan geen anti-Russische stemming heerst naar aanlei dingvan de Kurilen-kwestie, al dus het persbureau ITAR-Tass. Rusland en Japan betwisten el kaar vier Kurilen-eilanden, die aan het eind van de Tweede We reldoorlog door het Sovjet-leger werden bezet. De Russische president Boris Jeltsin zegde drie weken geleden een bezoek aan Japan af, wat werd gezien als een teken dat er geen schot in de kwestie zit. De Russische minister van buitenlandse han del Pjotr Aven zei dat het maan dag getekende akkoord het be gin vormt van onderhandelin gen over een krediet van 500 miljoen dollar. Industriebond FNV stelt Philips Oss ultimatum OSS De Industriebond FNV heeft de directie van Philips Lighting in Oss een ultimatum gesteld. Er volgen acties wan neer de directie niet voor vrij dag laat weten bereid te zijn een plan om de afdeling tl-armatu- ren over te plaatsen naar Frankrijk in heroverweging te nemen. Bestuurder J.Cuperus van de Industriebond FNV heeft dit vandaag meegedeeld. Philips heeft de bonden onlangs laten weten dat de kostprijs van de tl-armaturen moet worden verlaagd. De Industriebond FNV is het daar volgens Cupe rus mee eens. Financiële hulp EG aan Albanië BRUSSEL De ministers van financiën van de Europese Ge meenschap hebben gisteren in Brussel besloten Albanië finan ciële hulp ter hoogte van ruim 160 miljoen gulden te verlenen. Het geld is bedoeld om de posi tie van de Albanese betalings balans te verbeteren. Het eer ste deel van de financiële hulp, dat niet hoeft worden terugbe taald, zal worden overgedragen zodra Albanië het met het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) eens is over een raampro- gramma ter sanering van de Al- Een werknemer van Smith Food Group controleert de snacks, die via de lopende band op weg zijn naar de verpakkingslijn in de nieuwe fabriek te Raamsdonksveer. fotO:ANP Hitaandeelhouder BBL doet jelijk mee in race met ING IEL GBL, de grootste Ihouder in Bank Brussel rt (BBL) legt zich niet meer neer bij de voorge- overneming door de Ne bank-verzekeraar BL blijft het principieel met het aangekondigde ING en overweegt se- •m zelf een bod uit te n op BBL, dan wel mee met een bod door der- t blijkt uit berichten in ische pers. )e Launoit, gedelegeerd rder van GBL, opende [elopen weekeinde het de Belgische krant La lelgique door te verkla- „niets uitsluit dat we openbaar bod lanceren, niet noodzakelijk zeg- GBL zelf een bod uit brengt, maar dat kunnen vrien den zijn". Wie die vrienden dan wel zijn zei Launoit er niet bij. Volgens de Financieel-Ekono- mische Tijd zou een andere GBL-bestuurder, Jacques Mou- laert, in een telefonisch inter view met het persbureau Reu ters hebben bevestigd dat GBL zich ongelukkig voelt met het komende bod van ING, dat hij in alle opzichten „onvoldoen de" noemde. Ook hij dreigde met „vrienden". Het wachten is nu op het aange kondigde bod van ING dat niet voor 10 oktober mag worden te- gemoetgezien. ING heeft overi gens al aangekondigd het bod alleen gestand te doen als ten minste 51 procent van de aan delen wordt aangemeld. RAAMSDONKSVEER Snackfabrikant Smiths Food Group verwacht de komende ja ren een forse groei van de om zet. De onderneming denkt dat met name de export fors zal toe nemen. Direkteur W. van der Mee zei dit gisteren in Raams donksveer bij de opening van een nieuwe fabriek van Smiths. Het bedrijf maakt sedert 1968 deel uit van het Amerikaanse General Mills. Dat concern heeft besloten zijn Europese snackbedrijven met ingang van 1 oktober onder te brengen in een joint venture met PepsiCo Foods International, de snack divisie van het Amerikaanse drankenconcern PepsiCo Inc. De nieuwe onderneming Snack Ventures Europe wordt vanuit Nederland geleid. „Uitwisse ling van kennis en het gebruik van eikaars verkoopkanalen kunnen de jaarlijkse groei van Smiths' omzet aanzienlijk ver snellen", aldus direkteur van der Mee. Hij verwacht vooral een sterke groei van de omzet in de Benelux, Duitsland en op wat langere termijn in Oost-Eu ropa. In Nederland is Smiths met een marktaandeel van ruim 50 procent de belangrijk ste producent van chips en snacks. De omzet is de afgelo pen vier jaar verdubbeld tot on geveer 280 miljoen. Daarvan is 20 miljoen afkomstig van export buiten de Benelux. De nieuwe onderneming Snack Ventures Europe is meteen de grootste producent van snacks in Europa. De omzet bedraagt op dit moment 600 miljoen dol lar. Het streven is erop gericht om over tien jaar een omzet te bereiken van 2 miljard dollar. Smiths blijft produceren onder de eigen merknaam. BRUSSEL De redactie van de Vlaamse krant De Morgen vreest voor het voortbestaan van het dag blad, nu het sluitingsuur voor het aanleveren van ko pij door de uitgever is ver vroegd naar half acht 's avonds. De Morgen ver scheen gisteren in een aange- MADRID De regering van Spanje heeft het afgelopen weekeinde besloten tot een ver scherping van haar bezuini gingsplannen. De uitgaven ex clusief sociale voorzieningen en rentebetalingen zullen volgend jaar ten opzichte van 1992 met slechts 3,7 procent toenemen. Met meerekening van de infla tie betekent dat een verminde ring van de uitgaven. De rege ring gaat voor 1993 uit van een inflatie van 4,7 procent tegen 6,4 procent dit jaar, zo heeft mi nister van financiën Carlos Sol- chaga verklaard. Ten opzichte van een in april ingediend vijfjarenplan moeten de overheidsuitgaven in 1993 700 a 800 miljard peseta 11,4 a 13 miljard) lager uitvallen. Dat plan was het zogenoemde convergentieplan om de Spaan se economie op een lijn te bren gen met die van de andere lan den van de Europese Gemeen schap en te laten voldoen aan de monetaire en economische nor men die de EG-landen vorig jaar december in Maastricht hebben geformuleerd. Op een aantal nieuwspagina's stonden alleen vette slogans af gedrukt, zoals: „Wil de wereld alstublieft stoppen met draaien na half acht". De Morgen is het kleinste Vlaamse dagblad en kwam de afgelopen jaren al vaker in moeilijkheden. Die waren voor al van commerciële aard. Sinds De Morgen publicitair en tech nisch samenwerkt met De Pers groep in Kobbegem, uitgever van onder meer de populaire li berale krant Het Laatste Nieuws, kroop het dagblad langzaam uit de rode cijfers. Toch blijft de oplage met 35.000 aan de lage kant en daalt het aantal lezers bij De Morgen van alle Vlaamse kranten het snelst. Daarentegen gaat het met Het Laatste Nieuws uitstekend. De uitgever wil daarom meer in vesteren in die krant en heeft daarvoor extra ruimte op de drukpersen nodig. De Morgen, die bij dezelfde drukkerij wordt vervaardigd, moet daarom eerder van de persen rollen. Volgens de redactie is het daar door niet langer mogelijk een actuele kwaliteitskrant te ma ken. Zij verdenkt de uitgever ervan De Morgen langzaam om zeep te willen helpen, omdat de krant De Persgroep teveel kost en relatief weinig oplevert. Problemen De krant De Morgen bestaat bijna veertien jaar en is voort gekomen uit de socialistische kranten Volksgazet en Vooruit. Maar de progressieve krant De Morgen, die in aanpak en op maak lijkt op de Parijse dagblad Libération, heeft vanaf het be gin van zijn bestaan gekampt met financiële problemen. Voornaamste geldschieters wa ren de Vlaamse socialisten, maar die konden niet verhinde ren dat in oktober 1986 het fail lissement werd aangevraagd. De Morgen kwam door die pro blemen ook zelf herhaaldelijk in het nieuws. Uniek en bijna historisch is de volledig met de hand geschréven editie van de krant, toen op een avond de zet- computer volledig was uitgeval len en niet meer tijdig gerepa reerd kon worden. Donateurs-actie Het faillissement in 1986 leidde tot een grootscheepse dona teurs-actie van sympathisanten en abonnees. Bakende Vlamin gen zoals Hugo Claus en Johan Anthierens namen het op voor de krant. Met vers kapitaal en een minder speelse en eigenzin nige journalistieke aanpak, be gon De Morgen aan een nieuwe Een kleine redactie, sinds enige tijd onder leiding van oud-Vrij Nederland-redacteur Piet Pi- ryns, slaagde er in van De Mor gen een leesbaar journalistiek produkt te maken. Enkele jaren geleden werd daarvoor onder meer samenwerking met De Volkskrant gezocht. Maar tot een fusie kwam het niet. In 1988 ging De Morgen in zee met de nv Hoste, uitgeefster van Het Laatste Nieuws en De Nieuwe Gazet. In de drukkerij van deze kranten rolt ook De Morgen van de persen. Al vraagt de redactie zich af, hoe lang dat nog het geval zal zijn. „Beste regering, als u valt, doe het dan alsjeblieft voor half acht", luidde een van de koppen op een voor de rest blanco pagi na in de krant van gisteren, waarmee de redactie de uitge ver wilde wijzen op de volgens haar onmogelijke beslissing de 'deadline' te vervroegen. De motivatie van de redactie staat door de voortdurende lijdens weg van De Morgen onder druk. Of, zoals hoofdredacteur Piet Piryns onlangs nog verzuchtte over zijn produkt: „Deze krant runnen is water uit de rotsen slaan."

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7