jUsof iemand bij de V2 aan en reis naar de maan dacht' I Braziliaanse regering speelt blufpoker" UNITED WE STAND, AMERICA Giro55055 Perot maakt Clinton-kamp nerveus talië en VS rollen grote drugsbende op ASTMA ERGER DAN U DENKT. Buitenland KRAAYEVELD - De omstreden her van de lancering van Duitse V2-raket is •druk van internationa- lotesten afgelast. De fe- pan ie van Duitse lucht- en heeft gistermiddag dat de voor za- geplande feestelijkhe- doorgaan. trok de Duitse regering aan de herdenking in. Möllemann van econo- zaken zei dat een her- Hitiers 'wonder net zo smakeloos zou het recente eerbetoon in aan maarschalk Ar- Harris, die de bombardemen- vele Duitse steden, met leidde. De V2, waarmee de nazi's de oorlog hoopten te winnen, heeft in Engeland duizenden slacht offers gemaakt en naar schat ting twintigduizend gevange nen uit concentratiekampen zijn omgekomen bij de uitvoe ring van het raketprogramma. Ook in Nederland zijn slachtof fers gevallen door de V2. Eén van de raketten, die tussen sep tember 1944 en maart 1945 vanaf de kust van Zuid-Holland op Engeland werden afge vuurd, zwenkte op nieuwsjaar- dag 1945 af van de lanceer- plaats Ockenburg in Den Haag en kwam op een blok huizen te recht in de Indigostraat, op de hoek van de Kamperfoelie straat. Er vielen 38 doden en en 32 huizen werden verwoest. De aanwezigheid van de lanceer - V2's had ook luchtaanvallen van de geallieerden tot gevolg. Het bombardement op het Haagse Bezuidenhout is daar een voor beeld van: door een navigatie- fout kwamen de bommen niet op de raketten in het Haagse Bos terecht, maar op woningen. Er werden 486 burgers gedood en twaalfduizend mensen raak ten dakloos. Volgens de Duitse organisato ren van de feestelijke manifes tatie zou het uitsluitend om een wetenschappelijk eerbetoon gaan aan de voorloper van de Space Shuttle, bedacht door Werner von Braun. Argumen ten achteraf, zegt secretaris J. Oskam van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettings tijd. „Alsof er iemand in 1941 gedacht heeft aan een vlucht naar de maan. Mensen met een beetje historisch besef weten dat er zoveel duizenden slacht offers zijn gevallen. Het pro gramma is bijna exclusief door gevangenen in de concentratie kampen opgezet. Door er ge dwongen aan te werken. Je bent verbijsterd en sprakeloos door zo'n manifestatie". Ook secretaris mr. P. Coumou van de Stichting Samenwer kend Verzet vindt het 'duidelijk een schandelijke zaak'. „De V2 had niet de bedoeling van ruim tevaart, maar was bedoeld als vernietigingswapen. Dat Von Braun later naar Amerika is ge haald om te helpen bij het ont wikkelen van het ruimtevaart programma is een ander ver haal". Dat de Duitse regering zich gis teren heeft teruggetrokken uit de herdenking van de eerste vlucht van Hitiers raket vijftig jaar geleden 'is wel het minste wat ze konden doen', zegt voor zitter S. Minco van de Nationa le Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland. In de eigen kring is weliswaar geen contact geweest over de af faire, maar Minco is ervan over tuigd dat iedereen het onbegrij pelijk had gevonden als de Duit se regering aan de omstreden festiviteiten mee had gedaan. Drie jongetjes bekijken de Duitse V2-raket die staat opgesteld in het Londense oorlogsmuseum. foto:AP Genua In Italië is vooral de havenstad Genua, waar verscheidene wijken onder water staan, zwaar getroffen door het noodweer van de laatste dagen. In sommige delen van de stad staat het water een meter hoog. Twee mensen verdronken in de kelder van hun huis. In veel-wijken van de havenstad viel de elektriciteit uit. foto: ap Cosic en Tudjman naar Genève BELGRADO De president van het door Servië gedomineerde Joegoslavië, Dobrica Costic, zal morgen in Genève overleg voe ren met zijn Kroatische ambtge noot Franjo Tudjman. De presi denten gaan daarmee in op een uitnodiging van de gezanten van de VN en de EG, Cyrus Vance en Lord Owen. Cosic zei na afloop van zijn gesprek met Vance en Owen in Belgrado dat hij opti mistisch is over het herstel van de vrede op de Balkan, maar dat het geen kwestie van dagen zal zijn. Beide gezanten spraken ook met de Servische president Slo bodan Milosevic. Deze zei te ho pen dat de vrede zo snel mogelijk hersteld zal worden. Vandaag praten Owen en Vance in Genève met de Bosnische president Izet- begovic. Owen zei dat na beraad met generaal Zivota Panic, de stafchef van het Joegoslavische leger, in principe overeenstem ming was bereikt om het schier eiland Prevlaka, gelegen in de Adriatische Zee op de grens tus sen Kroatië en Montenegro, te demilitariseren en onder VN-toe- zicht te plaatsen. Bij Servische luchtaanvallen op het dorpje Gornji Zovik in Noordwest-Bos- nië kwamen gisteren 15 mensen om en vielen 40 gewonden. WASHINGTON - Naar alle waarschijnlijkheid zal de ver kiezingsstrijd in de Verenig de Staten aan het einde van deze week weer een drie mansrace zijn, vol hernieuw de spanning over de einduit komst. De partijloze Texaanse miljar dair Ross Perot zal naar ver wachting een dezer dagen aan kondigen opnieuw te gaan deel nemen aan de competitie met Democraat Bill Clinton en Re publikein George Bush om het Amerikaanse presidentschap. Een terugkeer van Perot lijkt de tot dusverre riante kans van Clinton op het Witte Huis te verkleinen. De Amerikaanse presidentsverkiezingen zijn over vijf weken, op 3 november. Afgelopen nacht toonde de jongste landelijke opiniepeiling dat Clinton in een driemans- strijd zijn voorsprong op Bush opeens verkleind zou zien tot slechts vijf procent. Zou Perot niet meedoen, dan zou indien de verkiezingen thans gehou den werden 51 procent van de Amerikanen op Clinton stem men en 42 procent op zittend president Bush. Maar komt Pe rot terug, dan zijn de cijfers: Clinton 44, Bush 39 en Perot zelf 14. De 61-jarige zakenman en poli tieke 'buitenstaander' Ross Pe rot zinspeelde vannacht krach tig op zijn herintrede in de race nadat hij zichzelf tot het mid delpunt had gemaakt van een van de merkwaardigste dagen in Amerika's politieke geschie denis. Hij had leiders van zowel de Democratische als de Repu blikeinse Partij uitgenodigd op zijn hoofdkwartier in Dallas, om daar met hem en zijn vijftig campagnehoofden uit alle Ame rikaanse deelstaten een dag lang te discussiëren over oplos singen voor Amerika's econo mische recessie. De bereidheid van beide grote partijen om zich midden in de verkiezingsstrijd te onderwer pen aan de regie van Perot's discussiedag liet zien hoezeer het Bush- en het Clinton-kamp nog altijd de toorn duchten van Perot en lonken naar diens po tentiële aanhang van miljoenen proteststemmers. De twee riva liserende partij afvaardigingen probeerden hun vijftig toehoor ders er dan ook van te overtui gen dat een Perot-kandidatuur eigenlijk overbodig is omdat Pe rot's economische ideeën zo prachtig overeenkomen met die in Clintons c.q. Bush' verkie zingsprogramma... Na afloop van de discussies, die plaatshadden achter gesloten deuren in een luxueus hotel, was Perot vol lof over de open hartigheid waarmee zowel de Clinton- als de Bush-adviseurs hun economische programma's hadden besproken met hemzelf en zijn raad van vijftig. Die vijf tig regionale leiders, die zelf achteraf verklaarden weinig nieuws te hebben gehoord van het politieke establishment, gaan vandaag en morgen hun achterban, Perot-'vrijwilligers', consulteren. Als die vrijwilli gers in overgrote meerderheid Perot vragen om zich officieel presidentskandidaat te stellen, dan zal hij dat doen. Het lijkt na gisteren ondenkbaar dat veel van Perot's eigen trouw geble ven volgelingen hun voorman zouden afraden alsnog een gooi naar het presidentsschap te doen. Het ijn a| jrvolg van de voorpagina) BILIA „Blufpoker", zo ingplt parlementslid Roseana ;en y het spel van de Brazili- e regering. De coördinatri ce kfn de oppositiepartijen ga- dujeert dat het lot van presi- jCollor de Mello reeds beze- fis. Volgens de dochter van fnalig president Sarney 'renjn minstens 372 afgevaar- fen vóór het Impeachment oeP dende vraag wie met de cij- gergoochelt. Ingewijden hou- ;mifflet erop dat beide kampen (iet zo nauw nemen met de ieid. Dat Collor niet zeker is van zijn zaak blijkt uit -een onverwachte manoeuvre van minister Fioza van sociale za ken. Gisteren stapte de be windsman tijdelijk uit de rege ring om als kamerlid in de bank plaats te nemen. Officieel heet het om het regeringsblok aan te voeren. Maar iedereen weet dat nog een andere reden mee speelt. Collor kan blind varen op Fiuza. Hij zal zijn baas niet verraden door vóór het Impea- chement te stemmen. Bij een minder politiek zwaargewicht blijft toch de onzekerheid kna- gen. Ook de oppositie zweeft tussen hoop en vrees. Onder de 372 af gevaardigden die verzameld zouden zijn, zitten waarschijn lijk enkele tientallen infiltran ten van de regeringspartijen. Gevreesd wordt dat deze 'over lopers' vanavond op het 'mo ment suprème' van gedachten zullen veranderen. Hetzij onder druk, hetzij uit tactische over wegingen. Om het toeval tot een minimum te beperken blijft zowel regering als oppositie vandaag alle aandacht richten op de naar schatting zestig twij felende parlementsleden. Van hen hangt Collors vertrek af. Alles wordt in het werk gesteld om deze weifelaars, die in de wandelgangen 'de veilinggroep' heten, nog op het laatste mo ment te winnen. De regering deelt overheidsgeld en baantjes uit, de oppositie moet het doen met ethische argumenten. Een stem vóór Collor is immers een stem voor de corruputie. Militairen De militairen hebben reeds aangekondigd dat zij de beslis sing van het parlement te allen tijde zullen respecteren. Of het leger in de kazernes blijft hangt echter af van wat er na de stem ming gebeurt. De troepen zijn inmiddels uit voorzorg in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht. Weigert de tempera mentvolle en onberekenbare Collor politieke consequenties te trekken, dan zitten de gene raals in een lastig parket. De militairen zullen dan beslist niet nalaten om de grondwette lijke rechtsorde te beschermen. Maar ook als Collor het haalt dreigt gevaar. Indien het parle ment het staatshoofd in het za del houdt, bestaat de kans dat de bevolking het besluit inter preteert als een ja-woord voor geïnstitutionaliseerde roof. De anders zo onverstoorbaar rusti ge Brazilianen zou dan wel eens massaal de straat op kunnen gaan om lucht te geven aan hun ongenoegen. Met alle gevaren van dien. Uit recent onderzoek blijkt dat 74 procent van de bevolking voor het vertrek van Collor is. Slechts 5 procent gelooft dat hun president eerlijk van in borst is. Gisteren vonden in tal van Braziliaanse steden mani festaties plaats tegen Collor. Toeterende automobilisten en huisvrouwen die met pollepels op pannen sloegen maakten duidelijk dat de waarheid geen onrecht mag worden aange daan. Of de Braziliaanse parle mentariërs daar ook zo over denken, zal vanavond blijken. De Texaanse miljardair Ross Perot. foto ai ;on4E Dank zij een gecoör- erde actie van de Ameri- se en Italiaanse politie zijn afgelopen dagen 205 inter- ïnale misdadigers gearres- in Italië, de VS, Canada, ije en Groot-Brittannië. De pisatie vervoerde Colombi- b cocaïne via Europa naar lerenigde Staten en waste laarmee verdiende geld wit behulp van banken en on- bmingen. b politieoperatie is in totaal kilo cocaïne en 62 miljoen I L Ir in beslag genomen, ter- d h het totale bedrag aan diver se valuta dat opgeslagen lag in een Londense kluis van twintig vierkante meter nog steeds niet is geteld. De gezamenlijke actie startte negen maanden geleden toen bleek dat Amerikanen en Italia nen op het spoor van dezelfde bende waren. Die stond onder leiding van kopstukken van de Colombiaanse drugskartels, die via de haven van Livorno cocaï ne 'exporteerden' naar Europa en de VS, waar leden van de drie voornaamste criminele Ita liaanse organisaties de Sici- liaanse maffia, de Napolitaanse camorra en de Calabrese 'ndrangheta voor de ver spreiding zorgden. Het oprollen van de smokkel bende begon vrijdagavond, toen de Italiaanse politie in een Ro meinse tearoom José Duran ar resteerde. Als hoofd van het kartel van de Colombiaanse stad Pereira gold Duran als een van 's werelds meest gezochte drugshandelaren. Samen met hem werd Felipe Villaquiran, de vertegenwoordiger van het kartel in Europa, vastgenomen, alsmede de Nederlandse Betty Martens, die zich zou hebben gespecialiseerd in het witwas sen van zwart geld. Het kartel van Pereira wordt beschouwd als een van de belangrijkste van Colombia sinds Pablo Escobar, de leider van het machtige kar tel van Medellin, te zeer ver wikkeld is geraakt in proble men met de justitie. Het hoofd kantoor van de organisatie be vond zich in een Romeins he renhuis waar officieel een 'Eu ropese Organisatie voor Die renbescherming' zetelde. Hoe de politie achter de identiteit van de drugshandelaren en 'money-launderers' is geko men, is niet bekendgemaakt. Volgens geruchten zou bij het onderzoek op grote schaal ge bruik zijn gemaakt van infil tranten, die onder meer een val se financieringsmaatschappij hadden opgezet om de maffiosi aan te sporen hun zwarte geld daarin te beleggen. De vangst wordt beschouwd als een van de zwaarste klappen die de maffia de afgelopen jaren is toegebracht. Verontrustend is echter dat in Italië ook voor negentig procent zuivere heroï ne is aangetroffen, die niet af komstig is uit Azië, maar in Zuid-Amerika is geoogst. De on derzoekers leiden daaruit af dat de Colombiaanse kartels, nu de cocaïnemarkt in Europa en de VS verzadigd raakt, bezig zijn om over te schakelen op de ver bouw van papavers, die (met be hulp van Chinese chemici) ter plekke wordt geraffineerd. De zuivere heroïne wordt recht streeks vanuit Colombia gele verd, waarna de Italianen al leen nog maar voor de versprei ding zorg hoeven te dragen. Met beduidend minder risico. Astma Fonds bank 70.70.70.120 Proces tegen Guzman omgeven door geheimhouding LIMA Het proces tegen de op 12 september gearresteerde Peruaanse guerrillaleider Abimael Guzman is gisteren begon nen. Het proces wordt omgeven door geheimhouding en ver gaande veiligheidsmaatregelen. Als gevolg van de twaalfjarige strijd van Guzmans guerrillabe weging Lichtend Pad zijn 25.000 mensen omgekomen. Gu zman wordt berecht door militaire rechters wier identiteit ge heim wordt gehouden door middel van een spiegelende ruit waar slechts van een kant doorheen kan worden gekeken. Ook de plaats van het proces wordt geheim gehouden. De Peruaan se president Alberto Fujimori heeft gezegd dat het proces tien dagen zal duren en dat de straf op 27 oktober zal worden uitge sproken. Guzman krijgt levenslange gevangenisstraf als hij schuldig wordt bevonden aan terrorisme. Guzman werd zon dagmorgen vroeg in een konvooi met honderden soldaten en politiemannen overgebracht van het hoofdkwartier van de anti-terreurpolitie naar een marinebasis in de haven van Cal- Jao. chtig procent EG >r 'Maastricht' US Meer dan tachtig procent van iwoners van de Europese Gemeen- i wil dat een referendum wordt ge- J 4 en over de Europese Unie. Maar de ten zouden daarbij stemmen voor het •ag van Maastricht. Dit staat in een I* epeiling van de International Herald ine en CNN. Als de Deense regering plaagt een speciale regeling voor De rken te verkrijgen, waarbij het land iet nader aangegeven bepalingen van erdrag wordt vrijgesteld, zal 64 pro- ja" stemmen, zo blijkt uit een opinie- g in het dagblad Berlingske Tidende. jft dan zestien procent tegen, terwijl het ig procent geen mening heeft, die Monsterzege Lega Nord ROME Bij tussentijdse pro vinciale verkiezingen in de Lom bardische stad Mantua heeft de Noorditaliaanse afscheidings partij Lega Nord een klinkende overwinning behaald. De Lega, die in 1990 bij de vorige provinci ale verkiezingen nog 12,1 pro cent haalde en bij de parlements verkiezingen van 5 april uit kwam op 22,1 procent, zorgde nu met 33,9 procent voor een poli tieke aardverschuiving. De re cente corruptieschandalen in Lombardije hebben het vertrou wen in de traditionele politiek volledig verstoord. Tweede stemronde nodig in Roemenië BUKAREST De Roemeense kiezers hebben bij de zondag gehouden verkiezin gen geen van de presidentskandidaten aan de absolute meerderheid geholpen en geen van de partijen aan een duidelijk overwicht in het parlement. Het ziet er dus naar uit dat over twee weken een tweede en beslis sende stemronde voor de presidentsverkie zingen gehouden moet worden. De huidige neo-communistische president Ion Iliescu heeft volgens de eerste officieuze resulta ten 42 procent van de stemmen gekregen. Zijn naaste rivaal Emil Constantinescu, rector van de Universiteit van Bukarest, behaalde 33 procent. De officiële uitslag wordt pas zaterdag verwacht. Amerikanen willen slimmere kinderen WASHINGTON Een groot deel van de Amerikaanse bevolking is voorstander van genetische mani pulatie om sterkere en intelligente re kinderen op de wereld te kunnen brengen. Dat blijkt uit een opinie onderzoek waarvan de uitkomsten vandaag werden bekendgemaakt. Van de ondervraagden zegt 43 pro cent er voorstander van te zijn om met genetische therapie de licha melijke kwaliteiten van kinderen te verbeteren, terwijl 42 procent de intelligentie zou willen opvoeren. Iets meer dan de helft van de dui zend ondervraagden wijst dergelij ke manipulaties echter af. Ierse Unifil- soldaat gedood NABATIYEH - Een Ier- se Unifll-soldaat is in het zuiden van Libanon van morgen gedood in een vuurgevecht met de door Iran gesteunde Hezbol lah. De schietpartij had plaats toen de guerrilla strijders bezig waren zich terug te trekken na een aanval op een post van de door Israël ge steunde SLA-militie. Bij die aanval en de daarop volgende wraakactie van het SLA en Israëlische soldaten vielen zeven do den en zeven gewonden. „Britse koningin gaat belasting betalen" LONDEN De Britse regering be reidt volgens een dagblad een ver mindering van de toelagen aan het koninklijk huis voor, en is met konin gin Elizabeth overeengekomen dat zij voortaan belasting zal betalen. De Conservatieve regering van premier John Major heeft de instemming ge kregen van de koningin om de finan ciën van het koninklijk huis te her zien, schreef de krant The Guardian onder aanhaling van politieke bron nen. Dit naar aanleiding van toene mende kritiek op de Britse eerste fa milie, haar fortuin, de omvang van de gesubsidieerde familiekring en re cent gedrag van leden van de familie. Angola begint kalm aan verkiezingen LUANDA De Angolezen zijn vandaag in alle kalmte begonnen aan de eerste vrije verkiezingen sinds de onafhanke lijkheid, zestien jaar geleden. De stembu reaus gingen open om zeven uur lokale tijd en in de hoofdstad Luanda vormden zich al -snel lange rijen wachtenden. Er wordt gestemd voor een nieuwe president en een 223 leden tellend parlement. Aan de verkiezingen doen een twaalftal partij en mee, maar de voornaamste strijd gaat tussen de twee oude vijanden die in mei 1991 hun burgeroorlog bijlegden: de re geringspartij MPLA van de vroegere marxist Eduardo dos Santos en de UNI- TA-rebellenbeweging van Jonas Savimbi.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5