in 1994 weel de ruimte i] Premier Lubbers: Kok mocht optreden bij RTL4 E SA: Ockel Mishandeling van kinderen is geen geheim meer Heymans: het wachten waard k'iswtrk Binnenland Extreem-rechts wil lijstcombinatie voor euroverkiezingen Militairen afgelost Open brief over polio DEN HAAG Er is niets bijzonders aan de hand met het 'optreden' op 14 en 15 septem ber van minister Kok van financiën in de Vijf Uur Show van RTL4. De voorlichting van het ministerie in verband met Prinsjesdag was vergelijkbaar met de gang van zaken in eer dere jaren. Premier Lubbers schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer, in antwoord op het verzoek van de fracties van CDA, WD en D66 om een over zicht van alle door het rijk betaalde of gesponsor de tv- en radioprogramma's. Uit dit overzicht blijkt dat alle ministeries samen in 1991 en 1992 ruim 17 miljoen gulden hebben besteed aan bij dragen aan omroepen. Het gaat daarbij niet om Postbus 51-spots of de reguliere, educatieve uit gaven voor Teleac/NOT/RVU, maar om geld voor specifieke uitzendingen. Lubbers geeft aan dat minister Kok niet is opge treden in de uitzending van RTL4 op 11 septem ber, waar het ministerie van financiën 65.000 gulden voor heeft betaald. In dat programma werd aandacht besteed aan een blad en een com puterspel van het ministerie over de begroting en kwam de fiscale positie van herintredende vrou wen aan de orde. In de Vijf Uur Show van 14 september heeft Kok vragen beantwoord van burgers, die volgens Lubbers waren geselecteerd door de redactie van het programma. „Vragenstellers noch redactie is iets in de weg gelegd", aldus de premier, die erop wijst dat Kok ook vorig jaar in een informatief programma (AVRO's Service Salon) zijn opwach ting heeft gemaakt. „Dit alles was vergelijkbaar met de gang van zaken in eerdere jaren". Commercieel De premier stelt verder in de brief dat eerder dit jaar is besloten dat commerciële zenders als RLT4 niet van overheidsvoorlichting worden uit gesloten. Daarnaast, aldus Lubbers, moet de Voorlichtingsraad in het kader van de Grote Effi ciency Operatie zich nog afzonderlijk buigen over het kopen van zendtijd voor voorlichting en spon soring van programma's. De Voorlichtingsraad kijkt ook of de richtlijnen voor de omroepsponso- ring, die in 1981 zijn vastgesteld, wellicht aan passing of aanvulling behoeven. Nog vóór de be grotingsbehandeling van algemene zaken in de Tweede Kamer, dit najaar, zal het kabinet zijn standpunt over deze vorm van voorlichting be kendmaken, aldus de premier. Intussen is de ministeries gevraagd om alle voor lichtingsuitgaven te melden bij de centrale direc tie voorlichting en op te nemen in de toelichting bij hun begroting, aldus Lubbers. CDA-kamerlid Hillen pleitte daarjuist gisteren voor op een bij eenkomst in Hilversum, omdat volgens hem op dit moment de Tweede Kamer geen goede contro le kan uitoefenen op de voorlichtingsuitgaven. Uit de cijfers van de diverse ministeries blijkt dat Ontwikkelingssamenwerking (3,9 miljoen), Ver keer en Waterstaat (3 miljoen), WVC (2,6 mil joen) en Financiën (2 miljoen) het meeste bijdra gen aan tv-uitzendingen. ROLF SCHOEVAART en SJOERD VAN DER WERF die Een mannequin toont de Heymans-creatie 'L'heure du Cham pagne', een avondtailleur van witte stof gebrocheerd met zwarte vlekken. foto:ANP Idoor PHIA BARUCH Warm en overvol maar sfeervol is de Amsterdamse salon van Max Heymans. Lang en geduldig wordt er op de veel te smalle gouden stoeltjes gewacht. Einde lijk begint de show. Door de geopende balkondeu ren strijkt het gouden herfst licht over een havannabruine openingscreatie. Mooi! Het was het wachten waard. Een kraagloze tailleur met dubbe le rok gaat schuil onder een royale omslagdoek. Dit wordt gecombineerd met een hoge bruine kozakkenmuts. En onmiddellijk waait er een vleugje Russische toendra mee. In hoog tempo volgt nu een paarse combinatie met maar liefst driedubbele rok. Een mosgroen tweedpak waaronder een donkergroene geruite kniepantalon wordt gedragen en een aubergine tweed pantalon met velours top. Zwijgend enthousiasme bege leidt een mouwloze donker grijze cape die achteloos over een kraagloze grijze flannel middagjapon wordt gedra gen. Heel smaakvol is een zwarte zijden japon met lange mouw en witte kraag en man chetten. De rok heeft een ge waagde split. Rokken tonen bij deze nestor onder de va derlandse couturiers trou wens toch opmerkelijk veel beenlengte. Ook een diepblauwe zijden ja pon met roze bloemen is voor zien van agressief-chic diep decolleté en split. Black Vel vet heet een gepailletteerd zwart cocktailpak voor een feestje waar het er echt hele maal op aan komt. Een koelroze gedrapeerde creatie is vermoedelijk daar entegen bestemd voor een zeemeerminnetje. Boven de tulpvormige rok bevindt zich de top met een korte cape die uitloopt in een grappig-lange sleep. Een lange zwarte wijde rok van veel lagen kant met daarboven een hartvormig lijfje staat geweldig bij een theaterbezoek. Maar als ten- .slotte de bruid haar entree maakt, dreigt alles fout te gaan. Zij is gekleed in een ge tailleerde lange witte zijden japon, die met echte oude kant is omzoomd. Langs een snoezig kapje bedekt met roze roosjes golft een meters lange sluier naar beneden die helaas blijft vasthaken in een eigenzinnig vasthoudende palm. 'Oh engel', roept de couturier aangeslagen en schiet tevoor schijn vanuit zijn strategi sche achtergrondpositie. Daarna bevrijdt hij met ken nis van zaken de beeldschone bruid die stijlvol verder schrijdt. 2-0 DEN HAAG - De kille cij fers van de vanmiddag afge sloten campagne tegen kin dermishandeling 'Over som mige geheimen moet je pra ten' spreken boekdelen: kin dermishandeling komt schrikbarend veel voor. Maar het taboe op het praten hier over brokkelt af. Tijdens een persconferentie vanmiddag werden de resulta ten van de precies een jaar gele den gestarte en vandaag beëin digde campagne gepresenteerd. Bovendien werd bekend ge maakt dat voor het nog een jaar openhouden van de kinderhul plijn 06-4800 financiering is ge vonden. Staatssecretaris Walla ge (onderwijs en wetenschap pen) kreeg het. eindverslag en het eerste exemplaar van 'Mijn idee', een voorlichtingsboekje voor kinderen over mishande ling, aangeboden. Centrale doelstelling van de campagne was het isolement te doorbre ken waar mishandelde kinde ren vaak - soms letterlijk.-aan Bijna 4000 gesprekken kregen de speciaal in het leven geroe pen hulplijn voor mishandelde kinderen óf de reguliere lijnen van de kindertelefoons het af gelopen jaar te verwerken. Twee keer zoveel meisjes als jongens belden, de gesprekken gingen meestal over lichamelij ke mishandeling. Opvallend was dat van alle door jongens gevoerde gesprekken 35 procent ging over seksuele mishandeling tegen 'maar' 30 procent bij de meisjes. De ple ger van de seksuele mishande ling bij jongens is in de helft van de gevallen familie, vaak de moeder en bijna altijd een vrouw. Bij de voor volwassenen bedoel de informatie- en advieslijn (06- 8381) kwamen bijna 3500 tele foontjes binnen. Dit telefoon nummer is speciaal bedoeld voor mensen die menen met een geval van kindermishande ling in aanraking te zijn geko men en niet weten wat te doen. Er bestaat bij het grote publiek schroom om zich met ander mans zaken te bemoeien, zo is gebleken. Een andere indicatie van het 'succes' van de campagne, waardoor mishandelde kinde ren door middel van tv-spotjes, posters, stickers, advertenties en lesmateriaal opgeroepen werden te gaan praten met een persoon die ze in vertrouwen durven nemen óf met de specia le 06-hulplijn, is het stijgende aantal meldingen bij de Bu reaus voor Vertrouwensartsen. In totaal kwamen er bijna 8300 meldingen binnen van (vermoe delijke) kindermishandeling. Normaal is een jaarlijkse toena me van 10 procent, maar tij dens het campagnejaar deden zich grotere stijgingen voor: 28 procent in het laatste kwartaal van 1991,13 procent in het eer ste kwartaal van 1992 en 18 procent in het tweede kwartaal van dit jaar. Deskundigen ver moeden dat in Nederland 50- tot 100.000 gevallen van kin dermishandeling per jaar voor komen. Stille telefoontjes Naast deze cijfers is er waar schijnlijk ook een niet te meten effect van de campagne. Me vrouw M. Cornelissen, coördi nator van de speciaal voor het opzetten van de campagne op gerichte Stichting Samenwer kende Organisaties tegen Kin dermishandeling (SOtK): „Hoeveel kinderen niet de hul plijn hebben gebeld, maar wel op een andere manier hulp heb ben gezocht, valt natuurlijk niet te becijferen". Opvallend is dat tegenover de 4000 gesprekken die met kinde ren gevoerd werden ruim 12.000 keer wel gebeld werd maar niets gezegd, de zoge naamde 'stille telefoontjes'. Volgens coördinator Cornelis sen is dit illustratief voor hoe moeilijk het is voor kinderen om over mishandeling te pra ten. „Kinderen moeten veel drempels overwinnen voordat zij gaan praten en hulp zoeken. Het geconstateerde patroon is als volgt: een aantal keren wordt er niets gezegd, en ver volgens begint een kind heel schuchter te praten. De schaamte bij kinderen lijkt cru ciaal te zijn in de moeite om over mishandeling te praten". Kindermishandeling is niet on der één noemer te vangen, zegt Cornelissen. Lichamelijk, psy chisch, seksueel, emotioneel, al lemaal komt het voor en in ver schillende gradaties. Ook is niet altijd helemaal duidelijk of iets nu wel of niet onder mishande ling valt. Cornelissen verduide lijkt dit door het volgende voor beeld te geven: „Soms worden kinderen onder een vreselijke druk gezet om te presteren, soms wordt dit juist helemaal niet gedaan. Maar waar je de grens trekt van dit is wel mis handeling en dat niet is heel erg PARIJS/NOORDWIJK - Volgende maand komt in hetfc kaanse Huntsville een aantal wetenschappers bijeen c ken zijn bij de onderzoekingen en experimenten op het g de microzwaartekracht, die in de tweede helft van 1994 ii te moeten worden uitgevoerd tijdens de missie van het in e rikaans ruimteveer geïnstalleerde Spacelab IML-2. Van Europese zijde is al eenstemmig gepleit voor aanwija de Nederlander Wubbo Ockels als zogeheten 'payload sw wetenschapsastronaut De Europese claim voor deelneming van Ockels - die eil zijn eerste en tot dusverre enige ruimtevlucht maakte (tl Spacelab D-l) en sindsdien in dienst is van ESA, de 1 ruimtevaartorganisatie - is niet onlogisch, aangezien 5 procent van de experimenten voor IML-2 (International ft vity Laboratory) 'Europees' is, zoals onder andere het Daarmee ligt het in wezen voor de hand dat een Europesff schapper de bediening van de apparatuur aan boord v ratorium voor zijn rekening neemt en de experimenten u De rest van de proefnemingen komt voornamelijk voor r van de VS en Japan. Behalve Ockels - wiens kandidatuur onder andere in een j) ESA-schrijven aan de top van NASA in Washington is 1 zijn er echter nog drie kandidaten voorgedragen: de Japan! welijke arts Chiaki Mukai, die reserve stond voor haar lan|| Mamuro Mohri bij de een week geleden beëindigde en vod lijk door Japan bekostigde Spacelab J-missie, de op 1 hoofdkwartier werkzame Amerikaan dr. Robert Crouch nieur Jean-Jacques Favier van de Franse nationale ruimj organisatie CNES. Een prent uit het vanmiddag aan staatssecretaris Wallage overhan digde voorlichtingsboekje over kindermishandeling 'Mijn idee'. Het boekje is speciaal bedoeld voor de onderbouw van het LBO/MAVO. moeilijk". Als definitie wordt gehanteerd „of een bepaalde manier van handelen al dan niet schade aan het kind kan of gaat toebrengen". Doodgewoon Cornelissen benadrukt dat mis handelende ouders vaak „dood gewone mensen zijn, die de si tuatie boven het hoofd is ge groeid". „Concrete aanleidin gen kunnen min of meer alle daagse zaken zijn zoals slechte huisvesting, werkloosheid, een scheiding, noem maar op". Daarnaast komt het relatief vaak voor dat mishandelende ouders zelf in hun jeugd mis handeld zijn. „Het voorbeeld dat ouders meegeven is blijk baar zo bepalend dat, hoewel zij het zelf als verschrikkelijk er varen moeten hebben, ouders toch soms in de voetsporen van hun ouders treden". Een direct gevolg van de afslui ting van de campagne vandaag is dat de SOtK met ingang van donderdag wordt opgeheven. Dat wil volgens Cornelissen niet zeggen dat de strijd gestre den is. „Bereikt is dat door de intensieve campagne het taboe rond kindermishandeling door broken is. Dat blijkt uit het on gelofelijke aantal telefoontjes. Maar het is ook onderwerp van gesprek en er is een grotere alertheid in de samenleving dat bepaalde problemen bij kinde ren ook wel eens het gevolg van mishandeling zouden kunnen zijn". Aandachtspunten voor de toekomst zijn de daders van kindermishandeling en kinder mishandeling binnen specifieke sub-groepen in de samenleving. Op welke manier dit gaat ge beuren is afhankelijk van de re sultaten van een onderzoek dat momenteel door de Vrije Uni versiteit Amsterdam wordt uit gevoerd naar de resultaten van de campagne. Alle zaken die in het kader van de campagne zijn ontwikkeld zijn inmiddels over gedragen aan een van de vijf deelnemende instellingen aan de SOtK. De informatie- en ad vieslijn voor volwassenen 06- 8381 blijft in ieder geval open tot 1 januari. Voldoende Tot dusverre was het bij dit soort wetenschappelijke ruimteveermissies gebruik dat de bemanning werd ge vormd door vijf NASA-be- roepsastronauten en twee 'payload specialists'. Recen- telijk echter heeft het Ameri- i kaanse astronautencorps in Houston laten weten eigen lijk geen prijs (meer) te stel- len op dit soort 'vreemde een- F* den in de bijt', omdat er in de j eigen NASA-gelederen vol- j doende hoog-gekwalificeerde beroepsastronauten zijn die Wubbo Ockels. net zo goed wetenschappelij ke taken zouden kunnen uitvoeren. Vandaar ook dat bij d lab J-trip maar één 'payload specialist' meevloog (Namuri en een van de Amerikaanse bemanningsleden, de zwarte v Mae Jemison, de taken van de andere payload specialist v< rekening nam. Op grond echter van het feit dat Europa een groot deel va tenschappelijke 'lading' van IML-2 verzorgt, blijft ESA claim voor een tweede, Europese, wetenschapsastronaut ii soon van Ockels, waarbij wordt gewezen op het feit dat Oc al tijdens zijn missie met Spacelab D-l in 1985 met het heeft gewerkt en vertrouwd is met de andere ESA-experi De komende maanden - en uiterlijk begin december wam bij IML-2 betrokken wetenschappers gedurende twee dj eenkomen in het ESA-centrum Estec in Noordwijk - m( knopen definitief worden doorgehakt met betrekking to wenste samenstelling van de IML-2 bemanning, omdat d daten normaliter anderhalf tot twee jaar nodig hebben volledig op een dergelijke missie te kunnen voorbereiden. Wordt Ockels ondanks de sterke Europese aandrang n IML-2 gekozen, dan worden zijn kansen op een tweede rui sie wel een stuk kleiner, 'al zou het alleen maar zijn omda menteel ook al zes nieuwe ESA-astronauten in opleiding zi Nederlanders). ADVERTENTIE Idoor HANS LEBER ANTWERPEN De bemoeie nis van de Belgische Vlaams Blok-voorman Dewinter om de Nederlandse nationalistische partijen op één lijn te krijgen, heeft geresulteerd in een voor nemen om bij de Europese ver kiezingen van 1994 in een 'lij- stencombinatie' samen te wer ken. Het voornaamste doel hiervan is, volgens Dewinter, „het ver lies van stemmen te voorko men". De stemmen die een par tij niet in een zetel kan omzet ten, gaan bij zo'n lijstencombi- natie naar de partij die de mees te stemmen over heeft om zo een restzetel te winnen. De par tijen zullen wel onder eigen naam campagne voeren. Tot één partij zal het voorlopig niet komen. Het is een begin, aldus Dewinter. „Voor de vorming van CDA was in Nederland ook tien jaar nodig," aldus Dewin ter tijdens een gezamenlijke persconferentie met vertegen woordigers van de vier betrok ken stromingen: Centrumde mocraten, Centrumpartij '86, Democratisch Alternatief Ne derland en het nieuwe Neder lands Blok waarin onlangs drie kleine groeperingen opgingen. De betrokken partijen hebben verder afgesproken vaker met elkaar om de tafel te gaan zit ten. Dergelijk overleg moet er toe leiden dat in Nederlandse kieskringen waar nog geen van de betrokken partijen meedoet (het merendeel), slechts één na tionalistische partij op de kies lijst verschijnt. DEN HAAG Op Schiphol zijn gistermiddag 120 militairen aangekomen die dienden in het Nederlandse UNPROFOR-ver bindingsbataljon. Zij hebben hun termijn van zes maanden bij de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië er op zitten. Een paar uur eerder stapten bijna 100 anderen op het vliegtuig naar Zagreb om hen af te lossen. Eerder deze week waren al 27 militairen op sleutelfuncties naar het voor malige Joegoslavië overge bracht. Verspreid over 26 loka- ties verzorgt het Nederlandse bataljon de verbindingen voor alle UNPROFOR-troepen (14.000) ter plekke. Twee maanden geleden werd een eer ste groep van ruim 100 militai ren afgelost. Blaasjesziekte De hardnekkige blaasjesziekte onder varkens heeft in de regio rond Ede opnieuw haar tol ge ëist. Op het vermeerderingsbe- drijf van agrariër E.A. van Beek aan de Lunterseweg in Ede zijn gisteren 250 zeugen en 900 big gen afgemaakt en afgevoerd om elders te worden vernietigd. Het bedrijf moet verder volledig wor den gereinigd en ontsmet. Tot die ingrijpende maatregelen is besloten nadat bij enkele dieren afweerstoffen tegen blaasjes ziekte in het bloed waren aange troffen. Behalve bij de Edese agrariër zijn gisteren acht var kens geruimd in een stal van een overslagbedrijf in Lunteren. Volgens woordvoerster M. Oe- nema van het ministerie van landbouw betreft dit beesten die al vóór de instelling van het lan delijke exportverbod op 21 sep tember waren getransporteerd. Veel mensen zijn ongerust geraakt naar aanleiding van de polio-epidemie in de Alblasserv Aan de GGD-en zijn veel vragen gesteld. Om aan onnodige onzekerheid een einde te mak< ik met deze brief duidelijke uitleg geven over hoe de epidemie bestreden wordt en hoe u h risico op besmetting zo klein mogelijk kunt maken. De maatregelen die zijn getroffen en de adviezen die ik u geef zijn opgesteld na een overle op zaterdag 26 september heb gevoerd met deskundigen uit de Gezondheidsraad, het we schappelijk adviescollege van de regering. - ledereen die in direct contact is gekomen met de nu bekende besmette personen en die ingeënt, wordt actief benaderd door de GGD op het huisadres, de school of het werk. Het l! vooral degenen die wonen in gebieden die in eerdere publikaties als risico-gebieden zijn ai geven. j 1 - Kinderen en volwassenen in de leeftijd tot en met 40 jaar zijn bijna allemaal vroeger ingf Een uitzondering zijn degenen die om principiële redenen niet zijn ingeënt en de mensen t de volledige serie van drie prikken hebben gehad. Alle kinderen tot en met de leeftijd van 12 jaar die niet en niet volledig zijn ingeënt zijn bekf de Provinciale entadministratie; zij worden opgeroepen. De ouders/verzorgers kunnen dui' wachten op een oproep. De personen van 13 tot 40 jaar die om principiële redenen niet zijn ingeënt en die niet de volledige serie van drie prikken hebben gehad, kunnen zich door de GGD laten vaccinerenf De GGD laat weten waar, wanneer en hoe. - ledereen van 41 jaar en ouder hoeft niets te doen. Zij zijn praktisch allemaal door vroeg* inenting of op natuurlijke wijze beschermd. Maandag 21 september is ook aan deze groep aanbod tot herinenting gedaan. Een groot aantal mensen heeft van dit aanbod gebruik gei Herinenting is in deze fase echter niet strikt noodzakelijk bij de bestrijding van de epidemit voor de persoonlijke bescherming. Deskundigen uit de Gezondheidsraad hebben intrekken van het algemene aanbod aanbev omdat deze groep voor het grootste deel reeds is beschermd. De GGD-en en de overige organisaties hebben alle maatregelen getroffen om de epidemiJ voet te volgen en te bestrijden. Met deze maatregelen en adviezen wordt de epidemie op een verantwoorde wijze bestred! is er een verantwoorde individuele bescherming tegen polio. Mocht u nog vragen hebben, die door deze brief niet worden beantwoord, dan kunt u conti opnemen met uw GGD. Rijswijk, 28 september 1992 De Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid STAATSTOEZICi OP DE VOLKSGEZONOHf G.H.A. Siemons, arts

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4