Veertig procent minima in geldnood 3 Staatssecretaris Simons wil tarieven specialisten fors verlagen Duidelijkheid over inenten tegen polio Afschaffing dienstplicht moet bespreekbaar blijven' li Keus Meijer voor dienstplicht lijkt principieel en bouw grote kenhuizen meer irecteur heime bnst is teger' Binnenland Hoenderlose bezoekt Honecker in gevang Slzakweg Tros Eis tien jaar voor moord Beroep tegen blijven Dodewaard Bn ;er le\ nPvd a, in gewU l van Pvd svoor bben blad c i wao- f de b4»is is er s conf" itief g ;uw a HAAG Staatssecretaris Simons zet ig een punt achter de bouw van grote J ïhuizen. Ze zijn volgens hem te duur en al ook niet nodig. Simons stelt ook paal 1 rk aan fusies van grote ziekenhuizen, an staan er twintig op stapel, vaak in natie met grootse bouwplannen. Derge- grote ziekenhuizen willen zich door- profileren met superspecialismen, die academische ziekenhuizen te vinden 'evens vindt Simons dat zeer kleine zie- izen (minder dan 200 bedden) niet goed indig kunnen functioneren. Hij zegt dat :en kunnen blijven bestaan als ze (for- samenwerken met een groter zieken- ill - (n dadi lullen ir een oen I jepaa ge wa' ter di|Q gopji self o jniet (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De kosten van specialisten stegen in 1991 op nieuw flink, namelijk met 348 miljoen. De staatsecretaris wil daar nu fors het mes in zetten door de tarieven te verlagen. De specialisten hebben eerder al toegezegd uiterlijk 1 oktober (don derdag) met voorstellen te komen hoe de kosten kunnen worden be perkt. Simons zei nog geenszins te vreden te zijn met het resultaat, maar toonde zich verheugd dat „het klimaat met deze beroeps groep beter is dan deze ooit is ge weest". Simons is er al wel in geslaagd de kosten van geneesmiddelen terug te dringen, vooral dank zij het Ge neesmiddelen Vergoedingen Sy steem (GVS). In 1991 is er welis waar nog 113 miljoen gulden te veel uitgegeven, maar dat is aan zienlijk minder dan voorgaande ja ren. Hij heeft daarbij, met veel moeite, de medewerking van de apothekers gehad. Simons wil nu opnieuw de apothekerstarieven verlagen om 40 miljoen te bespa ren. De belangenorganisatie KMP is daar woedend over en waar schuwt dat Simons de motivatie van deze beroepsgroep op het spel zet. Een forse klap krijgen ook de zie kenhuizen te verwerken. Zij gaven in 1991 volgens het ministerie van WVC 136 miljoen te veel uit en dat wil Simons volgend jaar ook in één keer wegwerken. Voorzitter Krol van de Nederlandse Zorgfederatie (ziekenhuizen, verpleeghuizen en instellingen voor gehandicapten) zei in een reactie dat de instellin gen een dergelijke bezuiniging niet meer kunnen opbrengen. Er zullen daardoor ongeveer vijfduizend ar beidsplaatsen verdwijnen en de wachtlijsten voor operaties dreigen langer te worden. Krol verweet Simons een tenden tieus beeld te geven van de kosten- groei in de gezondheidszorg. De kosten van deze sector bedragen net als in 1980 9,8 procent van het bruto nationaal produkt. In 1987 was dat nog tien procent en de ver wachting is dat het in 1993 niet meer dan 9,5 procent zal zijn. Knopen doorhakken Krol vindt dat de politiek nu einde lijk eens knopen moeten doorhak ken als het gaat om de vraag welke kostenstijgingen collectief worden betaald en welke individueel via vrijwillige verzekering en eigen bij- De bezuiniging in de instellingen alsmede tariefverslaging voor spe cialisten, apothekers en tandart sen maakt het volgens Simons voor een groot deel mogelijk om volgend jaar, 653 miljoen gulden meer uit te geven. Dat geld wil hij gebruiken voor het wegwerken van wachtlij sten in de zorg voor chronisch zie ken en gehandicapten, preventie en de toenemende vraag naar zorg van ouderen. De overschrijding van de totale kosten in 1992 hebben als gevolg dat de premie voor de particuliere ziektekostenverzekering met ze ven procent stijgt, waar het de hetg pre: iefst en zij' i krij; ij bel >aliti< t late heen Puri 1199' loend ,ig van <je voorpagina) et kla HAAG De Inlichtin- ienst Buitenland kwam uari jongstleden in op- iclevik. Aanleiding was het ïog ee ken van een door acht en zi jersoneelsleden onder- 'boze brief aan se- jeneraal Hoekstra et ministerie van alge zaken. In deze brief klinfyi de achttien hun ver en op in IDB-directeur nene 3n wi neester. nkmi e bes elkaaPB~(hrecteur zou e wao te hebben gemaakt aan afluisteren van IDB- /erkers. Ook werd Meul- >rs naam in verband ge smet financiële malversa- beidejjit Lubbers' brief aan ir oni |e Kamer blijkt echter dat leester geen enkele treft. at all >is van het rapport van de de bfec^erc^e' dat na ont" etgee ?en in januari een onder- [startte, concludeert de ;r dat de integriteit van •topman niet ter discus- at. Er is geen sprake van - julmeester malversaties, ian o inagement noch het doen rizeke eren van eigen personeel ctie 'orden verweten, verze- i trail ibbers. linister-president blijft nieuwsgierig naar f binnen de IDB. Tot nog dat, ondanks alle pogin- in de rijksrechercheurs, wonden. rs meldt de Tweede Ka- dat de Rijksrecherche lat met deze speurtocht g 'enkele andere perso- an de tand zal voelen ten- te weten te komen wie woordelijk was voor het uizen van informatie Ie spanningen binnen de aar het Financieele Dag- Deze krant bracht het s als eerste. Ook andere disten beschikten over in- tie over de wantoestan- delDB. CMHF (Centrale van ilbare en Hogere Functio- en bij Overheid, Onder- ledrijven en Instellingen) en gisteren verbaasd over ief van Lubbers. „Want e secretaris-generaal was :egd dat wij het rapport e rijksrecherche tot onze ikking zouden krijgen, nu hoor dat dat rapport is op 14 juli was, vind ik ich wel een beetje merk- lig, dat hij het nog steeds actie Si] eeft gestuurd", aldus een Ivoerder van de CMHF. vakcentrale behartigt de jen van een groot deel van g resterende IDB-mede- irs. Nog resterend, want de Inlichtingen Dienst nland in opspraak was ge- i, besloot het kabinet om iheffïng van de IDB ver- Nederla te voeren- s. K. Sw ®teel verkeert de dienst m 'fok in een afbouwstadium. e kant van het ministerie gezegd dat dat geschiedt ir gedwongen ontslagen. DEN HAAG Ruim veertig procent van de minima in Nederland kan niet rondko men van het netto maandin komen. Vooral gezinnen met kinderen hebben chronisch geld tekort. Voor 67 procent van deze huishoudens is het maandinkomen volstrekt on voldoende. Dit concludeert Konsumenten Kontakt (KK) in een onderzoek naar de koopkracht van mini ma. KK heeft in opdracht van de vakcentrale FNV de huis houdboekjes van in totaal 850 huishoudens doorgelicht. Daar bij werd onder meer gekeken naar de vaste lasten (huur, energie, verzekeringen), de pri maire uitgaven (eten, kleding) en bijzondere kosten (medicij nen). Na aftrek van deze lasten heeft nog maar 59 procent van de huishouders geld over voor de vervanging van luxe ge bruiksgoederen, zakgeld of een bloemetje op tafel, aldus KK. Een aantal gezinnen slaagt er in de financiële gaten te stop pen via de kinderbijslag en het vakantiegeld, zo blijkt uit het onderzoek. Als deze inkomsten worden meegeteld, kan 23 pro cent de touwtjes niet aan elkaar knopen. Steun van familie, le ningen, interen op spaargeld of bijverdiensten voorkomt dat bij deze groep de deurwaarder op een kwade dag op de deur klopt. Het onderzoek geeft inzicht in het bestedingspatroon van de gemiddelde 'mimimumlijder' in Nederland. Zo gaat gemiddeld 546 gulden op aan het wonen, dat dit jaar voor sommigen tot 6,8 procent duurder is gewor den. Van de door het kabinet beloofde compensatie van de trendhuurverhoging via de huursubsidie is weinig terecht gekomen, aldus KK. De maandelijkse boodschappen vergen gemiddeld 536 gulden, waarbij een gezin met kinderen voor drie maaltijden per dag per gezinslid niet meer dan zeven gulden besteedt. Aan kleding en schoeisel wordt maandelijks gemiddeld 86 gulden uitgege ven. Vakantie is voor velen on bereikbaar: afgelopen zomer bleef 60 procent van de huis houdens met een minimum-in komen gewoon thuis. Ter ver gelijking: van de totale bevol king ging 29 procent niet op va kantie. Konsumenten Kontakt en de FNV concluderen uit het onder zoek dat de koopkrachtsituatie van huishoudens met een laag inkomen slecht is. Morgen vindt een debat met kamerle den over het onderwerp plaats. Burgemeester Kolbach van Nieuw-Beijerland liet zich gisteren, met zijn vrouw en zoon, inenten tegen polio. FO RIJSWIJK - G.H.A. Sie- mons, geneeskundig hoofd inspecteur voor de volksge zondheid doet vandaag, in een open brief die in landelij ke en regionale dagbladen is geplaatst, uit de doeken wie nu wel en wie niet moet wor den ingeënt tegen de ziekte polio. De brief van Siemons is bedoeld „om op doelmatige wijze de polio-epidemie te be strijden". Mensen die door de GGD's ac tief worden benaderd voor een polio-prik zijn degenen die in direct contact hebben gestaan met nu de bekende besmette personen en niet zijn ingeënt. Verder gaat het om alle kinde ren tot 12 jaar die niet of niet volledig zijn ingeënt. Hun ou ders kunnen wachten op een oproep. Mensen tussen de 13 en 40 jaar die om principiële rede nen niet zijn gevaccineerd of niet de volledige serie van 3 prikken hebben gehad, kunnen zich bij de GGD's in hun gebied laten inenten. De christelijke vakbond CFO vindt dat verplegend personeel dat zich om geloofsredenen niet tegen polio wil inenten, geres pecteerd moet worden. Wel deed de vakbond gisteren een „moreel appèl" op alle ver pleegkundige „weigeraars om zich terdege af te vragen of het verstandig is op deze wijze an deren ongevraagd ook in gevaar te brengen". In diverse cao's staat dat de werknemer zich kan beroepen op gewetensbezwaren. Een aantal verpleegkundigen uit twee ziekenhuizen in Dor drecht, waar poliopatiënten lig gen, weigert zich op grond van hun geloofsovertuiging te laten inenten tegen het poliovirus. De ziekenhuizen overwegen een vaccinatieplicht tegen polio voor nieuw personeel. De vakorganisatie voor verzor gend en verplegend personeel NU'91 vindt dat verplegenden en verzorgenden moeten in stemmen met een vaccinatie te lgen polio. De bond riep gisteren zijn leden op zich niet te beroe pen op gewetensbezwaren. staandaarpakket-polis betreft. De verwachting is dat de premie voor alle verzekeringen over 1993 nog eens met minimaal vijf procent zal stijgen. Bij elkaar betekent dit dat de huidige premie voor een stan daardpakket van 140 gulden per maand bijna 20 gulden duurder wordt. Bovendien moeten verze kerden meer zelf gaan betalen. Er komt ook de mogelijkheid van een eigen risico, waardoor de premie kan dalen. Studenten betalen nu nog elf gulden, maar dat bedrag zal aanzienlijk worden verhoogd. Vol gende maand wordt pas duidelijk hoeveel de ziekenfondspremie om- HOENDERLOO - Alide van Luttikhuizen (70) uit Hoenderloo heeft onlangs een bezoek gebracht aan 'ka meraad' Erich Honecker, die in de Moabit-gevangenis op zijn rechtszitting wacht. Geen kwaad woord wil ze ho ren over de man die door sommigen een 'moordenaar' wordt genoemd. „Ach, ik zeg niet dat ik een fan van hem ben. Wij doen niet aan persoonsverheerlijking". Ze is wel een aanhanger van de oud- DDR-chef en vindt het met de 80-jarige 'kameraad' spijtig dat de communistische staat er niet meer is. In een Belgische krant had ze gelezen dat er gelegen heid was om Honecker in diens cel te bezoeken. Ze reisde prompt af naar de Duitse hoofd stad. Samen met haar man Henk (75) van Luttikhuizen wordt ze om haar afwijkende standpun ten in Hoenderlo nog wel eens met de nek aangekeken. Stenen vliegen soms door hun ruiten en ze krijgen ook wel dreigbrie ven. Ooit werkte zij bij De Waarheid. In 1975 richtten ze de Vereniging Anti-fascistische Oud-Verzetsstrijders Neder land op. Zij verloor haar vader in het verzet; hij zat drie jaar lang in concentratiekampen op gesloten. Invalide kwam hij te rug. Inmiddels zijn ze een actie a la Amnesty International be gonnen voor het schrijven van brieven aan 'kameraad' Honec ker, maar de advertentie voor de schrijfactie werd door de Volkskrant geweigerd, vanwe ge het verband dat zou worden gelegd tussen het nazisme en de Duitse bondskanselier. Regeringsfracties: DEN HAAG - De regeringsfracties PvdA en CDA vinden dat in de toekomst afschaffing van de dienstplicht hoe dan ook bespreekbaar moet blijven. Zolang de dienstplicht echter voortduurt, is het wenselijk deze verder te verkorten, zoals wordt voorgesteld door de com missie Meijer, zo hebben beide fracties laten weten in reactie op het rapport van deze com missie. De PvdA meent dat een beroepsleger eerder in zicht komt op het moment dat beslo ten wordt tot verdere inkrim ping van de krijgsmacht. Aan de huidige behoefte aan militairen bij instelling van een beroepsle ger kan de arbeidsmarkt op dit moment onmogelijk voldoen, zo meent de commissie Meijer. De PvdA wijst er verder op dat de maatschappelijke basis voor de dienstplicht verder afneemt naarmate het leger kleiner wordt; het aantal vrijgestelden voor dienstplicht wordt groter, en de onrechtvaardigheid voor degenen die wel in dienst moeten neemt navenant toe. De PvdA zegt dan ook uiterst be nieuwd te zijn naar de prioritei- tennnota van minister Ter Beek, die onder meer gaat over de omvang van de krijgsmacht. Het CDA blijft bij zijn stand punt dat gewerkt moet worden aan omvorming van de krijgs macht tot een beroepsleger. Volgens het CDA is verdere pro fessionalisering van de krijgs macht noodzakelijk, omdat dienstplichtingen moeilijker in zetbaar zijn bij crisissituaties en vrederoperaties. Enige kri tiek is er öok van de christen democraten op de Meijer. „De commissie komt met zoveel voorstellen voor ver der onderzoek, dat besluitvor ming daardoor wordt verhin derd. Dat is geen goede zaak", aldus de CDA-fractie, die aan dringt op een snelle kabinetsre actie. De twee bonden die de grootste aantallen dienstplichtigen or ganiseren, de AVNM en de WDM, zijn „verbijsterd" over het pleidooi van de commissie- Meijer voor handhaving van de dienstplicht. De bonden zeiden dat gisteren op een gezamenlij ke persconferentie in Den Haag. De beide organisaties zijn van mening dat de door de commissie aangedragen nade len voor de invoering van een beroepsleger niet opwegen te gen de grotere nadelen die kle ven aan de dienstplicht. Minister Relus Ter Beek. I FOTO: DIJKSTRA de Koni ERSUM Cees Wolzak, directeur van de verlaat de omroep aan het an het jaar. Volgens de di- ir doen zich buiten de pu- omroep nieuwe mogelijk- voor. De beslissing over ndere baan moet nog wor- inomen. Wolzak heeft vijf ij de Tros gewerkt. Hij is iigen zeggen niet meer ge- eerd nog een groot aantal binnen de publieke om- :e werken. Het niet-door- dit voorjaar van een com- en e lële toekomst voor de Tros t daarbij een belangrijke ros betreurt zijn besluit. Jestuur beraadt zich op de pne situatie. DEN HAAG - Zet het be roepsleger vooralsnog maar even uit het hoofd, en maak de dienstplicht aantrekkelij ker. Met deze aanbeveling overhandigde de commissie Meijer gisteren zijn onder zoek naar de toekomst van de dienstplicht aan minister Ter Beek van Defensie. Een beroepsleger is te duur, nauwelijks te bemannen en ver houdt zich niet met de grond wet, waarin immers staat dat ons leger dient te bestaan uit vrijwilligers én dienstplichti gen, concludeerde de commis sie. Beter is het als de dienstplicht wordt verkort en voor de pech vogels die worden opgeroepen (drie op de tien) aantrekkelijker wordt gemaakt. Zo moet de dienstplichtige de kans krijgen zijn werk zelf in te delen, meer privacy krijgen en moet hij vrij krijgen als hij wil studeren, sol liciteren, rijles nemen of sport en. Bovendien moet Defensie zonodig helpen zoeken naar een baan, zou hij een inlotingsvoor- deel moeten krijgen bij de stu die van zijn voorkeur en moet de dienstplichtige na de negen maanden diensttijd een bonus worden betaald van een maand soldij. De commissie Meijer meent dat met deze, en nog wat andere maatregelen in ieder geval het als onrechtvaardig ervaren ka rakter van de dienstplicht („waarom hij niet en ik wel") enigszins kan worden verzacht. Bovendien zijn de kosten van deze arbeidsvoorwaardenver- betering beduidend lager dan de instelling van een beroepsle ger. En de commissie ziet ook geen bezwaren aan de inzet van dienstplichtigen in crisisbe- heersingstaken, zij het op basis van vrijwilligheid. Sterker nog, de commissie meent dat een dienstplicht-leger, aangevuld met een groter contingent be roepsmilitairen, meer garanties biedt voor een taak als 'peace keeping' in VN-verband. Opmerkelijk in het advies is dat de commissie Meijer zegt „er van overtuigd te zijn dat in het kader van toekomstige VN-op- drachten in principe zowel ta ken voor beroeps als dienst plichtigen aan de orde zijn. Daarnaast is er de noodzaak voor eenheden dienstplichtigen bepaalde vredesoperaties op zich te nemen". Meijer en de zijnen pleiten bij dat laatste zelfs voor de instelling van tweeduizend extra dienstplich tigenfuncties. Conflict Daarnaast wordt gewezen op de noodzaak om, naast de rol die ons land speelt in vredesopera ties, ook voldoende mensen pa raat te houden voor „een groot schalig conflict". De Sovjetunie mag dan uiteen zijn gevallen, de perspectieven zijn niet zo zeker dat een grootschalig conflict ge heel kan worden uitgesloten. In zo'n geval moet je kunnen bou wen op een krijgsmacht van vol doende omvang, zijnde een le ger dat zich steeds ververst met nieuwe dienstplichtigen. Het lijkt er daarmee op alsof de commissie Meijer naar zichzelf toe redeneert. Met name achter de hierboven beschreven nood zaak eenheden dienstplichtigen voor bepaalde vredesoperaties in te zetten, zijn vraagtekens te zetten. Want in beginsel zijn alle taken die door dienstplich tigen worden vervuld, ook door beroepsmilitairen te doen. Zelfs beter te doen, gezien de gevaren die ook bij dit soort vredesope raties optreden. Dat vinden ook de grootste par tijen in de Tweede Kamer, die er gisteren als de kippen bij wa ren om hun voorkeur voor een beroepsleger en afschaffing van de dienstplicht te herhalen. De argumenten, dat een beroepsle ger honderden miljoenen per jaar meer kost, en dat er onvol doende animo is om dit leger adequaat te bemannen, hadden weinig indruk gemaakt op CDA, PvdA en WD. Want zo wel kosten als bemanning han gen af van de omvang van dat leger, waarover minister Ter Beek in zijn prioriteitennota pas uitspraken zal doen, zo re deneren zij. AMSTERDAM De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 36-jarige Amsterdamse politieman. Hij wordt er van beschul digd dat hij de beruchte crimineel Klaas Bruinsma heeft doodge schoten. Bruinsma werd in de vroege ochtend van 27 juni 1991 voor het Hilton Hotel aan de Apollolaan in Amsterdam met 4 ko gels van het leven beroofd. In zijn requisitor kwalificeerde de offi cier het misdrijf als doodslag. „Dat er een vooropgezet plan be stond om Bruinsma te doden, kan ik niet bewijzen," erkende de of ficier. In zijn ogen zou de politieman tot de fatale aanslag zijn geko men, nadat de irritaties over Bruinsma hoogwaren opgelopen. Op 12 oktober, de dag van de uitspraak, besluit de rechtbank in Am sterdam of drie rechercheurs uit Gelderland nog moeten worden gehoord. De zaak wordt in dat geval aangehouden. Selectieve verhoging salarissen onderwijs ZOETERMEER Wel salarisverhoging voor de ene leraar en niet voor de andere is een slecht antwoord op de algemene salarisach terstand in het onderwijs. Dat vinden de organisaties van school besturen, onderwijspersoneel en ouders. Dat bleek gisteravond tij dens het centraal overleg met de minister van onderwijs over de begroting. Eerder dit jaar bleek uit een onderzoek dat leraren in het algemeen zichtbaar minder verdienen dan andere ambtena ren. Alle partijen vinden dat op zo'n aantoonbaar brede achter stand, ook een gul gebaar moet volgen. Selectieve verhogingen, zo als minister Ritzen voorstelt, roepen alleen maar nieuwe proble men op vinden de organisaties. De minister hield echter vast aan het uitgangspunt, dat het erom gaat de aantrekkelijkheid van het leraarschap te verhogen. Sectoren waar de sollicitanten zich ver-, dringen voor een baan, hebben dus volgens hem geen salarisverho ging nodig. Snorfiets wordt sneller in beslag genomen DEN HAAG De Raad voor de Verkeersveiligheid wil een aan passing van de richtlijn voor inbeslagname bij verkeersongevallen. Hierdoor kunnen opgevoerde snorfietsen direct in beslag worden genomen. Tijdens een overgangsperiode kunnen opgevoerde snor fietsen in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht. De raad denkt daarbij aan kosteloze medewerking van rijwielhandelaren om de opgevoerde onderdelen te verwijderen. De Raad voor de Ver keersveiligheid schrijft dit in een advies aan minister Maij (Ver keer). De raad wil ook de voertuigeis strikter handhaven. Die is be palend of een snorfiets de weg op mag, of niet. Snorfietsen die zon der veel technische kennis kunnen worden opgevoerd, zouden dan uit de handel moeten worden genomen. UTRECHT De Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Mi lieudefensie hebben beroep aangetekend bij de Raad van State te gen de weigering van de regering om de kerncentrale Dodewaard te sluiten. De Raad van State vernietigde eerder dit jaar de vergun ning van Dodewaard. De ministers Andriessen (Economische Za ken), Alders (Milieu), De Vries (Sociale Zaken) en staatssecretaris Siomons (Volksgezondheid) weigerden echter over te gaan tot de gevraagde sluiting van de centrale. Wel werd een gedoogverkla- ring verleend, waardoor de kerncentrale kan blijven draaien in af wachting van een vergunning. Natuur en Milieu vindt dat de be windslieden in een brief aan de Tweede Kamer de door de Raad van State geconstaeerde fouten „onvolledig en dus onjuist be schrevene

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3