'Ter Schure werkt roeping vrouwelijke diaken tegen' Priester Seef Konijn van meer dan één relatie beschuldigd Geestelijk Leven/ Opinie 'Gijsen sjouwt en sleept schier onvermoeibaar voor het MEDO' li Scheidend hoogleraar Nielsen pleit voor helderheid christelijke grondbegrippen li COMMENTAAR rt" Ccidóe Sou/iont 21A Leidse Courant dinsdag 29 september 1992 Zowel bij mensen als bij boeken stemt de inhoud dikwijls niet •met de titel overeen. Idoor DIRK VISSER KERKRADE Bisschop Gijsen van Roermond 'sjouvvt en sleept schier onvermoeibaar' voor het MEDO. Kortgeleden bracht hij zijn 160e bezoek aan een collega-bisschop om het in Kerkrade ge vestigde pauselijk instituut voor studie over hu welijk en gezin onder de aandacht te brengen. Dit zei prof. dr. J. Ambaum, president van het MEDO, tijdens de opening van het derde acade misch jaar in het abdijcomplex Rolduc te Kerk rade. De levensvatbaarheid van het instituut is voor de korte en lange termijn zeker gesteld, zo zei Ambaum. Met de bezetting van twaalf van de negentien leerstoelen is ook de wetenschappelij ke status voldoende gewaarborgd. Een onzeker punt is het aantal studerenden. „Een internatio naal instituut als het onze dient uit te gaan van zo'n honderd tot honderdvijftig studerenden. Het afgelopen jaar telden wij 23 studenten. Daar zijn nu voor het wintersemester zeven studenten bijgekomen. Ook voor het zomersemester ver wachten we nog enige inschrijvingen zodat het dit academisch jaar hopen af te sluiten met 35 studenten". Ambaum wijt de langzame groei aan de huidige tijdgeest die het voorzien heeft op de christelijke religie in het algemeen en op het hu welijk en gezin in het bijzonder. Het MEDO is een antwoord op die tijdgeest, aldus Ambaum. Gereformeerden en hervormden in Geleen samen in Protestantse Kerk GELEEN De hervormden en de gereformeerden in Geleen die in 1989 tot fusie besloten, gaan verder onder de naam Protestantse Kerk. Ze hebben de oude kerkgebouwen afgestoten en gezamenlijk een nieuwe kerk ter waarde van 2,2 miljoen gulden gebouwd. Vol gens de gereformeerde predikant W. Bisschop is dit voor Neder land een uniek feit. Hij liet gistermiddag weten dat de Gerefor meerden en de Hervormden in Geleen en omgeving voortaan alles samen doen. Afzonderlijke diensten worden er niet meer gehou den. Ook is er nog maar één kerkekas en wordt de gemeenteop bouw gezamenlijk ter hand genomen. De nieuwe gemeente telt on geveer drieduizend leden, die in Geleen, Beek en Urmond wonen. Naast de nieuwe kerk in Geleen zijn er in Beek en Urmond nog twee kleine kerkjes. „Die zijn ons bijzonder dierbaar. Daarom blij ven ze in stand. Om toerbeurt worden er 's zondags diensten ge houden, maar ook hier geldt dat er geen sprake meer is van afzon derlijke diensten voor gereformeerden en hervormden", aldus ds. DEN BOSCH De roeping van Tiny van Lieshout tot diaken komt van God. Hoe wel bisschop Ter Schure van Den Bosch deze roeping er- ként, weigert hij haar toe te laten tot de opleiding tot dia- kén. Haar advocaat mr. A. van Bon- Moors vindt dat onbegrijpelijk, zo werd maandagmiddag duide lijk in een pleidooizitting tegen bisschop Ter Schure. Van Lies hout spande deze civiele proce dure aan, nadat de rechtbank van Den Bosch haar verzoek om tgt de diakenopleiding te wor den toegelaten niet ontvanke lijk verklaarde. Zij had niet het bisdom en het seminarie moeten dagvaarden, maar de bjpschop zelf. Vpn Lieshout meldde zich in maart 1990 aan bij de diakeno pleiding. De vicaris-generaal van het bisdom, dr. J.B.F. Schroder, maakte haar in een ggsprek duidelijk dat haar aan vraag geen schijn van kans had, omdat alleen mannen binnen dé RK Kerk diaken kunnen wórden gewijd. Tijdens de pleidooizitting eiste de advocaat behalve toelating tot de diakenopleiding bisschop Ter Schure te veroordelen tot een dwangsom van 10.000 gul den voor iedere bijeenkomst van de opleiding waar Van Lies hout de toegang wordt ontzegd. „De eis van mevrouw Van Lies hout strekt niet verder dan toe lating tot de opleiding. Deze eis valt niet samen met de eis tot wijding tot diaken", benadruk te de advocaat. Tactische beperking Hoewel ze erkende dat wijding wel het uiteindelijke doel is, leg de ze uit dat Van Lieshout en de Stichting Vrouw-Mens, die haar financieel en moreel steunt, zich uit tactische over wegingen in deze 'principiële zaak' op dit moment beperken tot toelating tot de opleiding. De advocaat van Lieshout is het niet eens haar collega mr. E.C.M. Wagemakers, de advo caat van de bisschop, dat de keuze voor de RK Kerk volledig vrijwillig is en leden zich dus maar te houden hebben aan de opvattingen van de kerk. „Het is vergelijkbaar met je nationa liteit. Daar kun je ook maar heel moeilijk afstand van doen", aldus de advocaat van Van Lieshout. Beide partijen beroepen zich in deze zaak op verschillende grondrechten die hier met el kaar botsen. Het verbod op dis criminatie op grond van sekse (artikel 1 van de Grondwet) wordt door Van Lieshout aan gevoerd, terwijl bisschop Ter Schure zich beroept op de vrij heid van godsdienst, zoals die is vastgelegd in artikel 6. Wagemakers verweet de tegen partij dat het haar te doen is om publiciteit. „Het is een vorm van demonstreren", meende hij. Zoals Van Lieshout en de haren recht hebben om te de monstreren, heeft de bisschop van zijn kant het recht om daar niet aan deel te nemen, meende hij. Al eerder ving Tiny van Lies hout bot bij de commissie gelij ke behandeling mannen en vrouwen. Die meende dat de bisschop bij zijn afwijzing geen onderscheid naar geslacht heeft gemaakt dat in strijd is met de wet gelijke behandeling voor mannen en vrouwen. De commissie gelijke behande ling is het eens met Van Lies hout dat het geestelijk ambt niet per definitie geslachtsbe- paald is. Er zijn immers diverse religies waar vrouwen en man nen geestelijke ambten kunnen bekleden. Maar zij voegt er aan toe dat kerken de mogelijkheid hebben zelf de aard en de voor waarden voor de uitoefening van het ambt vast te stellen. De uitspraak wordt op 11 de cember verwacht. Zonden wegwassen Het joodse nieuwe jaar is gisteren begonnen. Voor gelovige joden is het traditie op nieuwjaarsdag naar het dichtstbijzijnde water te lopen, daar te bidden en op symbolische wijze de zakken in het water te leg gen, waarmee de zonden van het afgelopen jaar zijn weggewassen. De mensen op de foto deden dat op het strand van Tel Aviv. FOTO:EPA BEROEPINGEN NED.HERV.KERK Beroepen: te Wezep (toez.) (nieuwe predikantsplaats) L.W. Smelt, l.l. zen dingspredikant te Peru, wonende te Benschop; te Dordrecht dr. W.J. van Asseltte Bennekom; te Elim T Cammeraat te Wijk bij Duur stede; te Terwispel (SOW) mevr A.E.J. Schutmaat, kandidaat te Utrecht; te Capelle aan den IJssel tot predikant voor bijz. werkzaamheden (pastoraat Capelse verpleeghuizen) D. Kluiver, kandidaat te Nieuwerkerk aan den IJssel. Aangenomen: naar Nieuwleusen (deel gemeente Rehoboth) D Heemskerk te Ouddorp. Bedankt: voor IJsselmuiden-Grafhorst (toez.) A. Beens te Lunteren. GEREF.KERKEN Aangenomen: naar Bijlmermeer (part time drs. J.W. van der Meulen te Co- lijnsplaat en Geersdijk (part-time); naar Zuidwolde(Dr.) drs. R. Goskerte Scher- penzeel(Gld-). Beroepbaarstelling: mvr. A. Toornstra, Jerolimodreef 16,3813 WS Amersfoort, tel: 033-806626. GEREF.KERKEN VRIJG. Beroepen: te Hoogvliet-Spijkenisse dr. W.F. Wisselink te Brouwershaven. CHR.GEREF.KERKEN Tweetal te: IJmuiden H. Peet te Klun- dert en H.R. Weij te Amsterdam-Noord. 'De erfzonde is een lachertje geworden' Idoor STEVEN EMMENS Confusius De grote Chinese filosoof en leraar Confusius zou gisteren zijn 2542e verjaardag hebben gevierd. Zijn geboortedag wordt in China nog al tijd gevierd, zoals hier in Taipei, waar schoolkinderen bij de tempel van Confusius een rituele dans uitvoeren. FOTO: ap China staat wijding Boeddha in Tibet toe PEKING Communistisch China heeft voor het eerst de wijding van een levende Boedd ha in Tibet toegestaan. Dat heeft het persbureau Xinhua gisteren bekendgemaakt. De witte sekte vanhet Tibe- taans boeddhisme vierde zon dag in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa het feit dat de achtjarige jongen O'kying Chilai de zeven tiende reïncarnatie van Boedd ha Garmaba werd. Levende Boeddha's zijn de reïncarnaties van vereerde boeddhistische leermeesters. Om te laten zien dat de regering strakke controle wil houden óver religieuze leiders in Tibet, zónd het kabinet Ren Wuzhi, hoofd van het bureau voor reli- S'euze aangelegenheden, naar lasa om de Boeddha een spe ciaal certificaat van erkennning te overhandigen. Het is voor het éérst sinds de communistische revolutie van 1949 dat de Chi nese regering een levende Boeddha erkent. Tibetaanse groepen overzee spraken eerder dit jaar hun zor gen uit toen Peking voor het eerst controle ging uitoefenen over de selectie voor de nieuwe levende Boeddha. Peking wil eveneens inspraak hebben in de selectie van de belangrijkste re ligieuze leider na de Dalai Lama, de nieuwe Panchen Lama. De vorige Panchen Lama stierf in januari 1989. Pe king greep onmiddellijk in om de selectie van zijn opvolger in de hand te houden. Dat leidde tot een storm van kritiek van overzeese boeddhistische lei ders, die China ervan beschul digen politieke motieven te hebben om zich te mengen in het selectieproces. De selectie van de Panchen Lama wordt traditioneel geleid door de Dalai Lama. De huidige Dalai Lama ging in 1959 in bal lingschap nadat Chinese troe pen een opstand voor onafhan kelijkheid van Tibet de kop in drukten. LEEUWARDEN - Bij veel christenen roepen ze nog steeds de weemoed op van een onver vuld verlangen, de eerste jaren van het christendom. De perio de van de frisse Pinkstertuin waarin de zaden ontkiemden van een bloeiende wereldreli gie. Jan Tjeerd Nielsen uit. Leeuwarden mocht elf jaar als hoogleraar in deze gaarde wie den. Op 1 oktober neemt hij af scheid van de Universitaire Fa culteit voor Protestantse God geleerdheid in Brussel. Met de nieuwtestamenticus op zoek naar een vruchtbare bodem on der de gevallen herfstbladeren. Hij heeft zojuist.een bureaucra tische kruistocht tegen de ge meente Leeuwarden met de overwinning bekroond gezien. Ruim drieduizend Brusselse studieboeken staan hoog en droog in een splinternieuwe, ambtelijk goedgekeurde stu- deerruimte in zijn achtertuin. Aan alles is te merken dat het wetenschappelijke bloed ook na de pensionering zal kruipen waar het niet gaan kan. Uitge verij Kok in Kampen heeft Niel sen al gevraagd een commen taar op het bijbelboek II Corin- thiërs te schrijven. Een mede deling die de bezitters van zijn commentaren op Mattheüs en Lucas vrolijk zal stemmen. „Ik ben altijd een man van de praktijk geweest. Geen weten schap om de wetenschap, maar omdat de mensen er iets aan moeten hebben". Aha, wat denkt Nielsen dan dat de huidi ge kerk kan leren van de vroeg christelijke gemeenschap? Waarom verwierven de christe nen in de eerste twee eeuwen van onze jaartelling duizenden volgelingen. Hoe kwamen ze er toe hun bezittingen te delen, en lieten ze het getuigenis tot in de arena niet na? Toen lieten de keizers vergeefs leeuwen op de gelovigen los, nu komt er geen hond meer in de kerk. Verwording Nielsen, die onder meer vijfen twintigjaar doopsgezind predi kant is geweest, haalt even adem. „Fris. Dat is een góed woord voor die tijd. Dat is pre cies het punt waar ik zo enthou siast over ben. De beginfase van een nieuwe lijn, geënt op het joodse geloof. Als je dat verge lijkt met de afschuwelijke ver wording van het christendom waarmee we nu geconfronteerd wordenDe kerkstructuur en de hiërarchie van de Rooms- Katholieke Kerk staan heel ver af van het grondvlak". Ook de Reformatie heeft de spi rit van de 16e eeuw verloren, vindt Nielsen. Een spijtige con clusie, temeer ook omdat Niel sens enthousiasme voor het ge loof werd aangewakkerd door het elan van het jonge christen dom dat hij in de Reformatie meende terug te vinden. „Ik was eigenlijk niks, maar daar om ben ik doopsgezind gewor den". Er was een oorlog voor nodig om de jonge Nielsen op zoek te laten gaan naar de Waarheids- vraag. De waanzin ervan dreef hem in de studiebanken, eerst rechten, later theologie. „Als de waarheid dan niet een formule of een afgerond denkobject blijkt te zijn maar een levende persoon wordt, Jezus Christus, dan komen er toch dingen in een ander perspectief te staan". „Verwacht van mij geen ant woord op de vraag waarom de Boodschap nu zo weinig res pons krijgt. Er is een ontzetten de, honger, maar er zijn maar een paar mensen die voedsel kunnen geven. Iemand die het heel goed kan is Jos Brink. Of ds. Hans Visser van de Paulus- kerk". Maar is er nu zoveel verschil in hoe mensen vroeger waren en hoe ze nu zijn? „Als ik de eerste twee drie eeuwen na Christus probeer samen te vatten, dan was er over de hele linie een enorme behoefte aan verlos sing. Dat woord is tegenwoor dig in de onderwal geraakt. Het is abstract gemaakt of politiek ingevuld. Want waar moet de moderne mens nu nog van ver lost worden? Van de zonde. Maar de kerk maakte van die zonde de seksualiteit, of dat je niet te veel mocht snoepen. We zijn tegenwoordig nette men sen, verlossing is niet meer no dig. De erfzonde is helemaal een lachertje geworden". De eerste christenen kwamen tot geloof om weerstand te bie den tegen 'de sores van elke dag'. Oftewel 'het hele pakket rottigheid datje in je leven kunt meemaken'. „Hoewel we het woord niet meer kennen, be staan die sores nu nog. Alleen, er zijn zoveel andere mogelijk heden om je te laten troosten. De techniek heeft het ver ge schopt". Op de vraag of die so res daardoor worden opgehe ven, heeft Nielsen geen pas klaar antwoord. Helder Om weer aansluiting te krijgen bij de mensen v moeten centrale begrippen in het christendom weer een hel dere betekenis krijgen, vindt Nielsen. „Er zijn verschillende meningen over wat bijvoor beeld zonde of verlossing is. We moeten een heleboel ingeslopen misverstanden opruimen. Als je het begrip 'zonde' maar op één ding betrekt, bijvoorbeeld seks, ontkracht je het feit dat de zon de het hele leven van de mens doortrekt. De heiligheid van God, de zondigheid van de mens, dat zijn dingen die we als christenen opnieuw moeten be spreken. Niet-gelovige mensen moeten zich kunnen herken nen in de beschrijving die het christendom van hen geeft. Wat christenen bedoelen als ze zeg gen dat de mensheid schuldig is". Nielsens activiteiten voor de Brusselse faculteit nemen van af donderdag een einde. Hij neemt afscheid met een lezing over 'de kamerling van Moren land' uit het bijbelboek Hande lingen. „Geen kamerling he laas, en ook geen Moor". De Belgische opleiding, die ge steund wordt door onder meer de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken in Neder land, trekt veel Nederlandse studenten. In Friesland zijn op dit moment vijftien predikan ten actief die in België gestu deerd hebben. Er blijft na het vertrek van de Leeuwarder hoogleraar geen volstrekte leegte achter. Nielsen laat in Brussel een nieuw studievak na. Er wordt vanaf volgend jaar één uur per week Anabaptistica gegeven, de geschiedenis van de doopsgezinden. „Daar ben ik niet helemaal onschuldig aan" ■HAARLEM Priester Seef Konijn, kortgeleden door bis schop Bomers van Haarlem voor onbepaalde tijd met verlof gestuurd, wordt ervan beschul digd gedurende een reeks van jaren en gelijktijdig een veel heid van relaties te hebben ge- bad. Dit heeft een staflid van bet bisdom Haarlem bevestigd. Zelfheeft Konijn in een verkla ringtot zijn parochie gezegd dat n'ij in zijn pastorale contacten grenzen heeft overschreden die bij niet had mogen overschrij- 4pn- Geruchten als zou Konijn zich schuldig hebben gemaakt aan seksueel misbruik in een pasto rale situatie, kloppen volgens de zegsman vooralsnog niet met de werkelijkheid. Maar hij heeft wel de erecode geschon den: als je als pastor werkzaam bent, moet je elke relatie uit sluiten. Ook als de vrouw in kwestie de verhouding wil, blijft er een positie van ongelijk waardigheid. In dit geval bestaat de indruk dat de vrouwen met wie de priester een relatie had, het pri ma vonden, totdat ze ontdekten dat ze niet de enige, maar num mer vijf waren. Onder de schuilnaam 'Paul' komt de Haarlemse priester voor in het boek van Tineke Ferwerda 'Zuster Philothea, ziet gij nog niets komen Hoe vrouwen een relatie met een priester be leven'. Onbehoorlijk Priesters met een relatie gedra-* gen zich volgens Tineke Fer werda vaak onbehoorlijk. Van de 23 (ex-)vriendinnen van priesters in haar boekje 'Zuster Philothea' hadden negen vrou wen ervaren dat hun vriend soms gelijktijdig met andere vrouwen naar bed ging terwijl twee vrouwen dit niet zeker wisten. Op basis van gesprekken met en een enquête onder deze 23 vrouwen schreef Ferwerda (zelf ook een ex) haar boek dat eind 1989 verscheen. Priesters ma ken vrouwen tegen haar wil zwanger, houden er één of meer vriendinnen op na of laten de vriendin uiteindelijk alleen achter. Toch hebben volgens Ferwer- da's enquête dertien van de 23 vrouwen hun relatie als 'geluk kig' beleefd; tien keer werd 'frustrerend', acht keer 'geluk kig', 'bevredigend' of 'deels ge lukkig' genoemd en zeven keer 'helpend naar de ander'. Van de 23 relaties werden er tien afge broken. Kardinaal Simonis, aartsbis schop van Utrecht, zei in 1989 in een reactie op het boekje dat het overgrote deel van de pries ters het celibaat onderhoudt. In de achttien jaar die Simonis in 1989 bisschop was, had hij slechts één keer een priester uit het ambt gezet die zich niet aan het celibaat hield. „In de geschiedenis van de kerk is er altijd zwakheid geweest. Heel nuchter gezegd: het celi baat is een moeilijk iets, zoals ook het huwelijk als monogame relatie een moeilijk iets is. Ook ten aanzien van het huwelijk, dat een goddelijke instelling is, is er altijd zwakheid geweest. Maar ik houd mijn hand ervoor in het vuur dat het overgrote deel van de parochiepriesters het celibaat wel heel goed on derhoudt". Op de 3500 pries ters in Nederland hebben „en kele tientallen, misschien hon derd" er problemen mee, aldus Simonis. Als een bisschop wordt gecon fronteerd met een priester die problemen met het celibaat heeft, zal hij proberen hem via gesprekken te helpen. Voor het overwinnen van zo'n crisis is tijd nodig. „Het heeft geen zin te zeggen: 'pats boem, ik zet je uit het ambt. Dat is het laatste watje als bisschop doet. Zo wor den huwelijkse problemen ook niet opgelost", zo zei kardinaal Simonis. Harde Haagse koppen Er is, na een windstilte van enkele maanden, weer le\ de politieke brouwerij. De coalitiepartners CDA en Pvd zien elkaar met meer dan gemiddeld wantrouwen, in positiebankjes wordt weer driftig in de handen gewr De reden: een jaar na de wao-crisis lijkt de aanpak vani beidsongeschiktheid de samenwerking tussen Pvd CDA opnieuw op het spel te zetten. CDA-fractievoor Brinkman valt de eer ten deel het vuurtje te hebben stookt. In een interview met het Eindhovens Dagblad i hij er zaterdag bij de PvdA op aan in oktober de wao- stellen van het kabinet voluit te steunen, inclusief de bi zing van de huidige uitkeringen. Tot zover was er nieuws onder de zon. Wel nieuw was Brinkmans com ring dat over de samenwerking met de PvdA negatief g deeld zal worden als de sociaal-democraten opnieuw a wao-voorstellen gaan morrelen. DREIGDE Brinkman met een kabinetscrisis? In het g niet, zeggen ze bij het CDA. Zolang Lubbers nog prem wil kroonprins Brinkman de rit van het kabinet liefst gi dig uitzitten. Maar zodra er nieuwe verkiezingen zij houden, komen de kaarten anders te liggen. Dan krijg mateur Brinkman het heft in handen en kan hij bek welke partij voor het CDA in potentie de beste coalitie ner is. Het geheugen zal hem dan niet in de steek late dat kan betekenen dat als de PvdA nu om de wao heen het CDA straks misschien om de PvdA heenloopt. Purt midatie dus. De suggestie van Brinkman dat hij in 199' eens de draai naar de WD kan maken, is voldoend PvdA-leider Kok en fractievoorzitter Wöltgens het kla zweet in de handen te brengen. TEGELIJKERTIJD is het de PvdA er veel aan geleg wao-maatregelen te verzachten. Na het wao-debacle vj rig jaar kunnen de sociaal-democraten zich niet nog ee derlaag veroorloven. Daar komt bij dat Wöltgens en zi condant Leijnse meermalen hebben laten weten da huidige wao'ers als het aan de PvdA ligt, ontzien zullen den. Zij weten zich in dat standpunt gesteund door een te kamermeerderheid van PvdA, WD, D66 en Groen I Die meerderheid onder druk van het CDA niet in kim! munt omzetten zou enorm gezichtsverlies betekenen e nieuwe vertrouwensbreuk met honderdduizenden wi veroorzaken. Zo is dus nu al te voorzien dat Brinkmi Wöltgens volgende week dinsdag bij de algemene besi wingen met enigszins verhitte koppen tegenover elkaa len staan. Zonder dat misschien zelf te willen is de wao de interventie van Brinkman uitgegroeid tot een pre kwestie die de coalitieverhoudingen ernstig kan schad EEN uitweg zonder gezichtsverlies voor een van beidt tici zal hoe dan ook veel creativiteit vergen. Maar oni lijk is het beslist niet. Zo zou in het wetsvoorstel een waardeclausule' ingebouwd kunnen worden die bepaa de bevriezing van uitkeringen alleen doorgaat ali beroep op de wao niet daalt. Op die manier blijft de bi zing van uitkeringen 'boven de markt hangen', hetgee CDA ziet als een belangrijke prikkel voor huidige wj om op zoek te gaan naar een baan. Ook kan de Pvdi verlies nemen en instemmen met de wet, maar later di in de Eerste Kamer alsnog proberen de bevriezing op ji sche gronden ongedaan te maken. Of de fractie dan o steun van WD en D66 kan rekenen is echter onzeke minst aantrekkelijke optie is nog wel dat de fractie handeling van de wet vertraagt en misschien zelfs trail in de hoop dat intussen het wao-vraagstuk zichzelf o Hoe dan ook: de wao'ers zelf weten voorlopig nog niet ze aan toe zijn. En dat is bijna twee jaar na de lancerin de eerste kabinetsplannen een bittere constatering. Uitgave Kantoor redactie. Kantoor advertentie- abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 071 -132221, 070 - 3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G.- J Onvlee (chef-redac F. Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters M. Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. kunst- en rtv-redactie Sij Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederla België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swi M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit H. B in (chef), H.B Bijleveld, drs. J Feenstra, D J. Hofland, K Jonker, P. Koopman G. Korevaar, D.W. van Rietschoten, C.P. Visser en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Koni (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voor (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijla (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verta publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalste M. de Cocq. n 08 30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Voor uitsluitend h geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2