Hij is en blijft een glamourboy 1 Dieven kansloos bij actie kinderzegels HUMPERDINCKGALA e( DOLF DE VRIES Huwelijk MENSEN LEIDSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 ina alf ;e t eers in de djng •d Neder Calf. dezei kt. l non gel ijl ^lidS ïwen rlijk Willem Pekelder van Wan >r op eerd an T*ij in v n e: 1 Ir 'e dri 1( en' v i Kou ij fen twintig jaar in het vak, nog steeds populair geen grijze haar te be kennen. Dat is een feestje d. Daarom werd vannacht een gala aangericht in de Rotter- se discotheek Carrera ter ere dde Engelse charmezanger En- at Humperdinck. I beetje eenzaam zit hij onder zijn "de haardos achter een bordje lees. In het gedempte licht van Vict rfc aan >jj] an vi iCalf i elfiln con ake; hof. I als b rmde VIP-ruimte komt hij bij ;ijn optreden in Ahoy', dat het n markeerde van zijn Europa 92. 'We love you' gillen een dames in zijn richting. Hum- inck glimlacht minzaam en op een manier zoals alleen de ngin dat doet vanuit de gouden Niet voor niets wordt hij 'the of romance' genoemd. :ijn mijn leven", zegt de wereld- grijzend op de vrouwen. ,,Ik van ze". Vroeger gooiden uit- ige meiden bh's naar het hoofd le showbink, maar zo wild gaat r nu niet meer aan toe. De gla- rboy wordt een dagje ouder (55) jn vrouwelijke fans ook. Toch humperdinck zelfverzekerd: 'De aantrekkingskracht die Ik uitoefen op vrouwen, zal pas verdwijnen als ik sterf. Mijn geheim? Dat moet je maar aan de dames vragen'. „De aantrekkingskracht die ik uit oefen op vrouwen, zal pas verdwij nen als ik sterf. Mijn geheim? Dat moetje maar aan de dames vragen". Toch is 'The Hump' een van de saaiste artiesten die de wereld kent. Al zesentwintigjaar getrouwd met dezelfde vrouw Pat, nooit betrapt met een vriendin, waarschijnlijk zelfs geen stickie gerookt en geen roddelblad dat een spannend ver haal over hem op papier weet te krij gen. Dertien badkamers Ondanks dat onopvallende leven brak een kwart eeuw geleden de ver- amerikaanste Brit internationaal door met de hit 'Please release me'. Daarna stroomde het geld met bak ken binnen. Humperdinck weet zelf niet eens hoeveel hij bezit, maar zijn jaarinkomen is ongeveer zes miljoen dollar. Van die centen heeft hij een paar aardige optrekjes gekocht in de wereld. Zijn min of meer vaste woon huis staat aan de Sunset Boulevard in Los Angeles. De villa telt drie ver diepingen, dertien badkamers, een zwembad en een echte waterval. Dus wie indruk wil maken op de multi miljonair moet erg zijn best doen. Dat hadden de eigenaren van Carrera, Willem en Teun van Rij, dan ook geprobeerd. Een VIP-party met achthonderd gasten in Las Ve gas sfeer, de stijl waar Humperdinck zo vertrouwd mee is. Net zoals die maffe gokstad was het feest poenerig en vooral veel te warm. Zwetend liep de crème de la crème van de Neder landse artiesten - Joke Bruijs, Lee Towers, Corrie Konings, René Fro- ger, Anita Meyer, Marco Borsato en Gerard Cox - van Indische tafel naar Amerikaans buffet, van biertap naar Hollandse haring. Voor een bedrag van driehonderd gulden per persoon met dertien bussen heen en weer naar Ahoy' en daarna zoveel eten en drinken als je wilt. „Ik blijf niet zo lang vannacht", zucht een treurig kijkende jubilaris. „Vorig jaar ben ik met Willem en Teun tot acht uur 's morgens door- Vele prominente Nederlanders waren op de Las Vegas party aanwezig, zoals hier Lee Towers, omringd door Annie (links) en Toos de Reuver. gegaan, maar daar heb ik nu geen zin in. Ik moet morgen zingen in Oostende". Daarna volgen nog vele andere Europese landen, waar hij telkens zijn vijfentwintigjarigjubile- um zal (moeten) herdenken. Joke Bruijs denkt te weten waarom de vertolker van het zijdezachte re pertoire zo depri is. „Het geluid tij dens zijn optreden was erg slecht, hij heeft daaronder geleden. Maar ik denk dat negentig procent van de be zoekers niets van de moeilijkheden heeft gemerkt". Haar waardering voor Engelbert Humperdinck is er niet minder om: „Voor z'n leeftijd is hij een ongelooflijk charmante vent, die sympathie uitstraalt. Hij is niet blasé. Nee, ik verafgood hem niet, dat lig niet zo in mijn aard als Rot terdamse. Uitbundigheid heb ik al leen voor mijn eigen man". Lee Towers noemt de zanger een van zijn drie grote voorbeelden, naast Tom Jones en Elvis Presley. „Hij heeft een perfecte uitstraling en mu ziek die erg goed in het gehoor ligt. Maar hij is en blijft een glamourboy en dat ben ik niet. En weetje dat ik me daar ontzettend happy bij voel?" ir' Z m M| rgusi Als 2 ij digi in 1' in 11 u. Vo eiden fonds i gjaai *dien$ eter eorga i, 50 gen, 103 n, 116 strijk 180 ndse erken ït sub den ich d Dmst er n ,Vant mte-s L968 isator Hein Vergeer Ed Nijpels Hein Vergeer op de pedalen n mJ at hij kan schaatsen, dat wisten we al, maar of hij net zo goed kan fietsen kunnen we morgen zien tijdens de tweede Haagse Gentlemen-wedstrijd. Dan zal oud-wereldkampioen schaatsen Hein Vergeer samen met tal van andere bekende Nederlanders het stalen ros bestijgen om een parcours van 7V2 kilometer te rijden in recreatiegebied Madestein. Een gentlemen-wedstrijd is een koppeltijdrit, waarin professionele- en amateurwielrenners fungeren als gangmakers voor prominenten uit de wereld van de politiek, media, sport en het bedrijfsleven. Onder de gangmakers bevinden zich Jacques Hanegraaf, Bart Voskamp en Mario van Baarle. Onder de prominenten zijn staatssecretaris Hans Simons, Peter Post (voor de eerste en laatste keer weer op de flets) en de Haagse wethouders Martini en Dijkhuizen. Voor de eerste keer dit jaar zijn er ook familiekoppels zoals Jelle Nijdam met zijn vader Henk en Bart Veldkamp met papa Hans. De start is om 11.00 en de prijsuitreiking om 16.00. Nijpels tegen degleufhoeden fj d Nijpels wenst geen gleufhoeden en regenjassen op de stoep van 'zijn' stadhuis. De burgemeester van Breda laat er geen misverstand over bestaan, dat hij het een heel slecht idee vindt om de Binnenlandse Veiligheidsdienst een oriënterend onderzoek te laten doen naar corruptie bij de overheid. 'Nauwelijks is de vijand in het oosten geen vijand meer, of schielijk wordt aan de speurneuzen een nieuw jachtterrein geboden', schampert Nijpels in zijn column in het magazine NG van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. 'Een oneigenlijke vorm van werkverschaffing', aldus de Bredase burgemeester die in een eerder 'leven' als fractieleider van de WD ook nog parlementair controleur van de BVD is geweest. Nijpels is verbaasd dat tot nu toe niemand in politiek Den Haag op de escapades van de BVD heeft gereageerd. Ook vindt de voormalige voorzitter van de politiecommissie uit de Tweede Kamer het een beetje vreemd dat de Nederlandse politiewereld zich blijkbaar zomaar de kaas yan het brood laat eten door de BVD. Kaaskeuring Met een speciale boor draait deze keurder monsters uit een kaas, die vervolgens door deelnemers aan het Nederlands Nationaal Kaaskeurdersconcours moeten worden beoordeeld. Alleen gisteren al werden zesduizend kaasmonsters door zeshonderd keurders gekneed, geroken en tenslotte geproefd. Het concours duurt nog tot en met morgen. Chinese rockster niet naar Amerika A ech voor rockster CuiJian uit China. Had hij eindelijk toestemming van de Chinese autoriteiten voor zijn eerste Amerikaanse tournee, gaat het hele feest niet door. Het Canadese bedrijf dat sponsors voor hem zou werven, heeft zich plotseling teruggetrokken. Jian zou deze week met zijn tournee beginnen. Tentoonstelling over Beatrix omende winter is in het Rijksmuseum in Amsterdam een fototentoonstelling te zien over Beatrix in haar functie als koningin. De 140 foto's voor 'In dienst van het koninkrijk' zijn gemaakt door Werry Crone, doorgaans werkzaam voor dagblad Trouw. Hij kreeg de mogelijkheid activiteiten vast te leggen die normaal niet gefotografeerd worden, zoals het voorlezen voor de radio van de Kerstboodschap. De tentoonstelling wordt op 19 december geopend en duurt t/m 14 maart. 1 \f.,x Hr' pte ik tje. :en ai ij hel eert ituurl ;meei|K0RVING ipgezi tbaar zove Zon het ji ober O et w( plus welkt ke ho| toch ie het stri iet ve e geil ziek istisc is dt Van ;e zoe Het is een komen en gaan van mensen. Personeel vliegt de trappen op en af. In het anders zo statige negentiende-eeuw- se pand aan de Stationsweg in Leiden, dat ooit toebehoorde aan de directeur van de Haarlemmeroliefabriek, heerst een koortsachtige sfeer. „We zijn eigen lijk net een seizoenbedrijf', verklaart dr. M. J.M. de Haan, algemeen directeur van de Stichting Kinderpostzegels Neder land, de drukte. „We zijn een soort bol- lenplukkers. De oogst moet in korte tijd worden binnengehaald". Morgen is het weer zover. Dan gaan zo'n 300.000 schoolkinderen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs de straat op om kinderpostzegels en mapjes kaar ten te slijten. Als officieel startsein voor de actie overhandigde prins Claus van middag op het paleis Noordeinde de eer ste bestelling aan een groepje van zes kinderen. Opvallendste verandering bij de 66e edi tie van de kinderpostzegelactie is wel, dat de kinderen geen geld en cheques meer zullen ophalen. Directeur De Haan: „Het werd te gevaarlijk. In de afgelopen zes jaar werden in toenemende mate kin deren beroofd. Vorigjaar zelfs tweeën twintig. In scholen werd ingebroken. Men wist dat op de zaterdag na de kin derpostzegelactie vijf tot tien mille in het kistje van de 'bovenmeester' lag. We moesten niet alleen de veiligheid van de kinderen kunnen garanderen, maar ook de belasting van de leerkrachten moest minder zwaar worden. Toen hebben we besloten: het geld moet van de straat. Het vervelende is echter dat de banken het betalen met cheques zwaar belas ten". In samenspraak met de banken werd de oplossing gevonden in de eenmalige machtiging. Op de bestelkaart voor de foto Hans de Bakker Dr. Max de Haan: 'Vorigjaar zijn 22 kinderen beroofd'. zegels en de kaarten machtigt de koper de Stichting Kinderpostzegels Neder land voor één keer het verschuldigde be drag van zijn of haar bank- of giroreke ning te laten afschrijven. Dat brengt geen kosten met zich mee. „Wij wisten dat mensen niet dol zijn op het verlenen van machtigingen, ook al is het eenmalig. Daarom hebben we een telefonische en quête onder 4000 Nederlanders gehou den. Wat bleek? Als je de aandacht ves tigt op de veiligheid van de kinderen, dan is tachtig procent toch bereid via een een malige machtiging mee te werken. De Consumentenbond heeft toen ook nog voorgesteld een alternatief te bieden in de vorm van een acceptgirokaart. Daar zit een hoop rompslomp aan vast, dus moetje helaas een rijksdaalder aan porto en administratiekosten in rekening brengen". Vergeleken met voorgaande jaren veran dert er eigenlijk niets, zegt De Haan: „Kinderen komen langs de deur om de bestelling op te nemen en zij komen de bestellingen ook afleveren. Het blijft een actie voor kinderen, door kinderen. Net als altijd". Alleen het betalingsverkeer en het bezor gen - eén bedrijf sorteert eerst de bestel lingen - is efficiënter gemaakt. De Haan: „We hebben de kinderpostzegelactie niet veranderd. Alleen de organisatie erach ter is anders geworden. Maar het gaat nog steeds om die 300.000 fantastische kinderen die in een paai* uur tijd 15 mil joen gulden of meer bij elkaar krijgen". Toen Max de Haan twee jaar geleden aantrad als algemeen directeur, werd hij geconfronteerd met het probleem dat ie dereen wist wat kinderpostzegels waren, maar niet wat er met het geld werd ge daan. Via een uitgekiende media-actie op tv, radio en in dagbladen wist hij te be werkstelligen dat meer bekendheid werd gegeven aan het werk van de stichting. Dat leidde al direct tot een stijging van de opbrengsten. „Na vijftien jaar achtereen op 12 tot 13 miljoen te hebben gezeten, bereikten we vorigjaar 14 miljoen. We mikken nu op 15, misschien wel 20 mil joen". Jaarlijks ontvangt de Stichting Kinder postzegels 2500 aanvragen uit binnen- en buitenland voor financiële steun voor jeugdprojecten. „Wat dat betreft hoeven we geen reclame te maken", zegt Max de Haan. „De mensen weten ons te vin den". Naselectie blijven er eik jaar zo'n 1400 goede doelen in Nederland, Oost- Europa en de Derde- Wereldlanden over. Dat komt gemiddeld neer op 10.000 gul den. Bovenaan de lijst staan integratie t van kinderen met en zonder handicap, de straat- en zwerfkinderen in de Derde We reld en het bestrijden van kinderarbeid. De Haan: „We zien nog zoveel noden on der kinderen, ook in Nederland. Neem het geweld in gezinnen, kindermishan deling, het seksueel misbruik. Eerlijk ge zegd hebben we meer nodig dan we ei genlijk binnen krijgen". Eenmansstrijd Chinese jurist De Volksrepubliek China is niet het land, waar het gemakkelijk is als eenling actie te voeren. Zeker niet als het gaat over de gevoelige diplo matieke betrekkingen tussen China en Japan. China geeft geen toestem ming voor straatprotest. Politie en veiligheidsmensen in burgerkleding letten scherp op elk teken van poli tieke onruststokers. Maar dat kan Tong Zeng niet deren. De 36-jarige jurist heeft eigenhandig een campagne opgezet om miljarden dollars herstelbetaling te eisen van de Japanse regering voor de wreed heden begaan tijdens de bezetting in de Tweede Wereldoorlog. „De Duitse nazi's konden hun misdrijven niet ongemerkt voorbij laten gaan. Waar om de Japanners dan wel", zegt hij. Peking ging in 1972 in ruil voor de Japanse erkenning van China met een regeling akkoord, waarbij het verzoek tot herstelbetalingen kwam te vervallen. Tongs verhalen over barbarij en ellende willen de Chinese en de Japanse autoriteiten niet ho ren. Niet in het minst keizer Akihito, die eind oktober als eerste Japanse mo narch een staatsbezoek brengt aan China. Maar voor Tong weegt eer herstel voor de 10 miljoen Chinezen die zijn vermoord en de ontelbaren die in de jaren dertig en veertig zijn verkracht, mishandeld en verminkt zwaarder dan Pekings diplomatieke behoefte om Japan te vriend te hou den. De voorzichtige houding van de re gering heeft geleid in een feitelijk nieuwsverbod over Tong's activitei ten, maar mond-tot-mond-reclame heeft hem tot een ondergrondse held r oudere Chinezen. Af en toe klopt het dus wel. Ik bedoel, ik heb er altijd de pest aan gehad wanneer ik mensen hoorde generaliseren. 'De Belg eet patates, de Amerikaan is naïef, de Fransman ongastvrij' etc. Maar dit keer bevestigde de Portugese ambtenaar van de burgerlijke stand mogelijke nauw onderdrukte vooroordelen die ik koesterde t.o.v. het edele Portugese volk. Laat ik het voorzichtig zo stellen: ik hield de Portugezen niet voor de meest gedisciplineerde, nauwkeurige, ordentelijke bewoners op aarde. Maar ik bevocht die gevoelens wel degelijk. Tot deze ambtenaar. Om bij het begin te beginnen. Ons was de eer te beurt gevallen als padrinho en padrinha (een soort getuigen) bij een huwelijk in Lissabon op te treden. Wij vlogen tweeëneenhalf uur, begaven ons naar een of ander simpel doch schoon hotel, maakten onze eerste wandeling over de schitterende Avenida da Libertade en gingen vroeg naar bed. Keurig op tijd waren wij de volgende dag bij het verzamelpunt om vandaar in colonne want de bruidegom had zich tijdens zijn studententijd in Rotterdam blijkbaar zo geliefd gemaakt dat 35 Hollanders naar het huwelijk waren gekomen over de snelweg naar Porto bij Azambuja het land in te duiken en bij een fazenda in Cartaxo tot stilstand te komen. De familie en vrienden van de Portugese bruidegom waren daar reeds gearriveerd, dus het wachten was op de bruid en... de ambtenaar. Eerstgenoemde kwam al gauw stralend vanonder een poort tevoorschijn en aanzienlijk later dan de bedoeling was, kwam er een mannetje met openhartig donkerrood toupet aangetrippeld. Geen vergissing mogelijk, dit was hem. Onmiddellijk werd duidelijk dat een huwelijk, niet in de kerk gesloten, voor Portugezen niet meedoet. Bruidspaar, wij beiden en de padrinha van de bruid werden achter een tafel gepoot en het fotograferen barstte los. Ondertussen zocht de ambtenaar wanhopig in een bruin plastic tasje, waarop ik zenuwachtig in het oor van mijn vrouw fluisterde: „Hij zal de papieren toch niet vergeten zijn?". Die was hij dus wel vergeten. Met een vriendelijke lach trippelde hij weer weg. Waarheen? Op en neer naar Lissabon? Dan zaten we hier nog wel twee uur. Mocht hij de plechtige sfeer hebben willen verbreken die noorderlingen rond een huwelijk verwachtendan slaagde hij daar volkomen in. De Portugezen vingen het uitstel met zuidelijk gemak op, de Hollanders pasten zich aan. De loodzware last die het plechtige 'ja'-woord in Holland nog wel eens wil omlijgten, werd hier teruggebracht tot wat het eigenlijk hoort te wezen: een moment van immens plezier. En, als alle dingen in het leven, van een absolute vergankelijkheid. De man bleek zijn papieren gelukkig in Azambuja achter te hebben gelaten in de kroeg? en probeerde de tijd in te halen. Razendsnel mompelde hij zich door de acte heen en voor ik het wist, mocht ik mijn handtekening zetten. Toen vroeg hij aan de bruid of hij nog een speech zou houden, een aanbod dat zy charmant afwees. Het aanschuiven van de ringen, in Holland de vaste tear jurker, ging in de volstrekte chaos verloren. Voor de zoveelste keer besefte ik hoe fout generaliseren is. Want misschien lijkt de Portugese samenleving wat soepeler georganiseerd dan de onze, die Portugezen kunnen wel improviseren en genieten. En j doen we in Europa nu juist geen krampachtige pogingen om naar elkaar toe te groeien?

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19