Efficiency Beurs '92 kleiner dan voorheen Weten Werken Stijgen zeespiegel kost Nederland 30 miljard 21c Leidse Courant i dinsdag 29 september 1992 BIT VOOR BIT foto Laser De Laser LT321E Notebook, die op de Efficiency Beurs voor het eerst wordt getoond. Notebook blijft 'in' Het mag niet zo best gaan bij de verkoop van computer hardware; de markt voor portable computers blijft groeien. Op de Efficiency Beurs tonen diverse leveranciers dan ook hun nieuwe modellen. Laser Computers komt als een van de eerste fabrikanten met een draagbare computer met een 386SX/33 Mhz- processor. De snelle LT321E heeft een beter LCD- scherm dan zijn voorgangers en wordt standaard geleverd met een harde schijf van 60 MB. Ook grotere schijven zijn leverbaar. De Notebook heeft een adviesprijs van 3500 gulden exclusief BTW. Sharp toont twee nieuwe notebooks, waarvan één met een kleuren LCD-scherm. Dat model, de PC-6881, draait met de nieuwe 386SL-processor, vergelijkbaar met een 386SX, maar met een hogere mate van integratie en een laag stroomverbruik. In een enkele chip zijn zowel het geheugen, controllers, communicatiemogelijkheden en de CPU geïntegreerd. De notebook schakelt zichzelf grotendeels uit als er een tijdje niet op wordt gewerkt, om op die manier energie te sparen. Het model heeft een VGA- kleurenscherm dat werkt met dunnefilm-transistors. Sharp presenteert op de beurs verder de PC-6700 notebook, eveneens op basis van de 80383SL-processor. Deze computer is de kleinste en lichtste uit het leveringsprogramma van de fabrikant. Het apparaat is nog kleiner dan een vel A4 en weegt tweeëneenhalve kilo. Het apparaat is leverbaar in diverse uitvoeringen. Ook Toshiba heeft zijn notebook- serie vernieuwd. De reeks bestaat uit drie modellen, alle gebaseerd op de Intel 386SX-processor. Het topmodel uit de serie heeft een VGA kleurenscherm. Alle apparaten werken minstens vijf uur op een accu, en dat is behoorlijk lang. De adviesprijs van het goedkoopste model, de T1800, is 3495 gulden exclusief BTW. Van de andere modellen zijn nog geen prijzen bekend. Het einde van de prikklok De registratie van de aanwezigheid van personeel gebeurt in veel bedrijven nog steeds met de traditionele prikklok. Ook deze voorziening heeft echter haar langste tijd gehad. Elektronische werktijdregistratie is in opmars, vooral omdat integratie met andere systemen (zoals de salarisadministratie) simpel kan worden geregeld. Comfox Hard- en Software uit Baarn demonstreert op de Efficiency Beurs Time Perfect, een programma voor tijd- en toegangscontrole. Door middel van een gecodeerde sleutel of kaart klokken werknemers in en uit, waarbij elke transactie automatisch in het systeem wordt verwerkt. Voor dit doel kunnen maximaal 32 terminals met diverse faciliteiten worden aangesloten. De registratie hoeft dus niet op een centrale plaats te gebeuren. Werknemers zelf kunnen alle details van de tijdregistratie opvragen. Voor- of achteraf kunnen redenen voor absentie worden ingevoerd. Het is mogelijk het systeem uit te breiden met toegangscontrole met open-deursignaleringen allerlei andere faciliteiten. Het systeem is geschikt voor bedrijven met maximaal 2500 werknemers. Verzendtassen voor diskettes Elektronische gegevensdragers als diskettes of magneetbanden worden vaak per post of per koerier verzonden. Ruys Handelsvereniging bv heeft onder de naam Versapak een assortiment postverzendingstassen uitgebracht, die speciaal zijn ontworpen voor diskettes, magneetbanden en cartridges. De tassen worden afgesloten door een gepatenteerde sluiting. Beschadiging van de inhoud is nauwelijks mogelijk, aldus de fabrikant. Goedkope tapestreamers Pas als er wat flink misgaat met de pc, zodanig mis dat veel informatie die op de harde schijf was opgeslagen verloren is gegaan, pas dan realiseren veel gebruikers zich de noodzaak van het maken van regelmatige backups. Zo'n veiligheidskopie van alle bestanden op de schijf zou minstens elke week moeten worden gemaakt, of toch in elk geval eens in de paar weken maar vaak komt het er gewoon niet van. Er zijn net weer niet genoeg lege, geformatteerde diskettes beschikbaar, of het is al weer zo laat: binnenkort dan maar. Het maken van een complete backup is ook een tijdrovend karweitje: dat is zeker. Al bij een schijf van 40 MB voelt de gebruiker zich een soort diskjockey, die de ene na de andere diskette in de gleuf moet stoppen; laten we het dus maar even niet hebben over moderne harde schijven van 80 of zelfs 120 MB. Een veiligheidskopie maken op een zogenaamde tapestreamer wordt al heel wat eenvoudiger, vooral omdat dat vervelende schijfjes wisselen niet meer nodig is. Zo'n magneetband-eenheid is doorgaans echter behoorlijk prijzig. De laatste tijd zijn er echter tapestreamers uitgekomen die wat beter bereikbaar worden, zelfs voor 'kleinere' gebruikers. Het Amerikaanse bedrijf Colorado Memory Systems lanceerde onlangs de Jumbo Trakker, een portable tapestreamer die kan worden aangesloten op de parallelle poort van de pc. Het apparaat is er in uitvoeringen met een capaciteit van 120 of250 MB. In Nederland wordt die voorziening geleverd door International Computer Products in Weesp. Het apparaat kost afhankelijk van de uitvoering 1095 of 1395 gulden exclusief BTW. Sydec Nederland in Soesterberg introduceerde onlangs een nieuwe tapestreamer van Summit, bedoeld voor inbouw in de pc. Ook de Summits zijn er in diverse uitvoeringen, waarvan er enkele op een floppy disk controller worden aangesloten en één op een IDE- interface. De bijgeleverde software van Central Point met een grafische interface en virus-detectie maakt het gebruik in de praktijk eenvoudig. De tapestreamers zijn te koop vanaf595 gulden inclusief BTW. De Efficiency Beurs ondervindt de gevolgen van de malaise in de computer industrie. Minder exposanten, een kleinere tentoonstellingsoppervlakte. Wel zijn de openingstijden verder verruimd. door Paul Houkes foto Sydec De Summit tapestreamers zijn bedoeld voor inbouw in de pc. De Efficiency Beurs '92, die komen de donderdag wordt geopend in het RAI-complex in Amsterdam, is qua oppervlak zowel als qua aantal deel nemers fors kleiner dan vorig jaar. De tentoonstelling, die een zo com pleet mogelijk beeld wil geven van alle aspecten in en om het kantoor met onder andere informatie technologie, archiefsystemen, post- behandeling, kantoormeubilair en communicatiesystemen telt 315 deelnemers, waaronder 150 nieuwe exposanten. Dat betekent dat van de 400 deelnemers van vorig jaar de helft nu niet meedoet. Het kleinere aantal exposanten heeft als gevolg dat drie hallen die tot nu toe ook voor de beurs inge richt werden, dit jaar niet worden gebruikt. De Amstelhal, de Noord en de Oosthal blijven gesloten. Toch benadrukt RAI-directeiir L.J. Bakker, dat de Efficiency Beurs nog steeds het grootste evenement op dit terrein in ons land is. „Het is duidelijk dat de omvang van de beurs is aangepast aan de situatie in de branche, die momenteel nu een maal niet rooskleurig is. We zijn er niet zo verontrust over, want door de jaren heen zijn er altijd golfbewegin gen geweest". Al in een eerder stadi um was besloten dat de beurs vanaf 1993 een tweejaarlijks evenement zal gaan worden. Na de aflevering van volgend jaar is er dus pas weer een EB in 1995. Motto van de beurs is dit jaar 'De complete kijk op het kantoor'. Ko- pieerapparatuur, fax en postverwer king zijn vooral in de Europahal te vinden, terwijl verbruiksartikelen, kantoor- en bedrijfsinrichting en te lecommunicatie in de Zuid- en de Westhal zijn geconcentreerd. Leve ranciers van computerhardware en randapparatuur tonen hun novitei ten vooral in de Holland- en Rand stadhal. In de Hollandhal is ook het software-paviljoen ondergebracht. Op de beurs wordt dit jaar voor het Vorig jaar telde de Efficiency Beurs nog 400 exposanten. Nu zijn het er een stuk minder; drie hallen blijven dan ook dicht. eerst in een afzonderlijke presenta tie aandacht besteed aan documen taire informatiesystemen (DIS). In de Europahal is een paviljoen inge richt, waarin leveranciers op het ge bied van micrografie, optische schij ven en image processing hun kun nen tonen. Documentaire informa tiesystemen zijn vooral bedoeld om de documentenstroom in bedrijven beter te kunnen beheersen. Het papierloze kantoor blijft een toekomstbeeld, omdat rapporten, brieven, offertes en prijslijsten op papiej» toch nog onmisbaar blijven. Van alle zakelijke informatie staat 95 procent nog steeds op papier. Toch wordt de rol van elektronische informatiedragers steeds groter. Voor archivering worden veel docu menten al op microfilm opgeslagen. Informatie die frequenter moet wor den gebruikt kan daarentegen beter digitaal op magneto-optische schij ven worden vastgelegd. De technolo gie is inmiddels zo gevorderd, dat dit ook voor kleinere bedrijven haalbaar is geworden. Echt besparend in tijd en geld wordt het pas als een inte gratie kan worden bereikt. Op mi crofilm- opgeslagen documenten kunnen bijvoorbeeld worden ge scand, waarna ze via het pc-netwerk in elektronische vorm voor de gehele organisatie beschikbaar zijn, direct kunnen worden gefaxt enzovoort. Het toenemende belang van docu mentaire informatiesystemen heeft er inmiddels toe geleid, dat binnen de branchevereniging VIFKA Docu ment een commissie is gevormd die gegevensverwerkende bedrijven aan een toets gaat onderwerpen. Beke ken wordt vooral of de betreffende bedrijven waarborgen aan hun klan ten kunnen geven met betrek tot de veiligheid en de integritei de te verwerken documenten, op dit punt goedgekeurde bedr wordt een certificaat verleend. Windows World Wegens het grote succes van i jaar is er ook nu weer een sub toonstelling met software, die d onder het grafische besturi systeem Microsoft Windows. D hele Deltahal zal met Wini World worden ingericht. Naasi crosoft tonen een stuk of dertij drijven hun produkten. Op dit moment wordt in ons meer dan de helft van nieuw kochte pc's standaard afgeli met het grafische besturinj teem. De verkoop van het Windows-applicaties vertoont steeds een sterk stijgende lijn Op Windows World zijn drie ters opgesteld, waarin appli software wordt gedemonsti Net als vorig jaar is er een ceii informatieplein, waar bezoeker documentatie over de getoond* dukten kunnen opvragen. Mici omlijst het evenement met een tal specifieke seminars. Behalve via de tentoonstellinj kan de bezoeker van de Effic Beurs ook informatie over al onderwerpen krijgen via het stende programma. Zo wordt ii theater in de Europahal i~ een Infoshow gehouden, waarin blemen uit de dagelijkse kan praktijk worden behandeld, zoa lefoonmanagement, er gone postverwerking en automatise Voor de branches van financiël viseurs, reclame- en PR-bure assurantie-tussenpersonen en i nische adviseurs zijn er speciale De Efficiency Beurs is dit jaar het eerst ook op zaterdag open vendien is de beurs op maande dinsdag 5 en 6 oktober ook 's av geopend. De beurs duurt tot en 9 oktober. HET ONDERZOEK Volgens ir. Bart Peerbolte van de vakgroep Civiele Techniek en Management van de Universiteit van Twente kost de stijging van de zeespiegel Nederland in de komende 100 jaar in het slechtste geval zo'n 30 miljard gulden. Dat geld is nodig voor de ophoging van de dijken en andere vormen van kustbeheer. Het getal wordt genoemd in UT Mediair. De stijging van de zeespiegel is eén gevolg van het broeikaseffect. Door de toenemende concentratie van kooldioxyde in de atmosfeer zal de gemiddelde temperatuur in de komende eeuw met zeker één tot anderhalve graad stijgen. De opwarming van de aarde heeft als gevolg dat het zeewater uitzet en dat gletsjers sneller smelten. In de 21ste eeuw leidt dat tot een stijging van de zeespiegel met 15 tot 65 cm. Die stijging komt bovenop de 20 cm per eeuw door stijging van het zeewater en daling van het land toch al sprake van is. Dat de zeespiegel in de komende 100 jaar zal stijgen, daar is iedereen het wel over eens. De vraag is hoe groot die stijging zal zijn, want het maakt voor de hoogte van de dijken nogal wat uit of dat 15 of 65 cm zal worden. Peerbolte heeft tijdens zijn promotie-onderzoek een computer model ontwikkeld, waarmee beleidsmakers kunnen berekenen wat de overstromingsrisico's bij een bepaalde temperatuurstijging zijn en welke investeringen nodig zijn om de kustverdediging op voldoende peil te brengen. Wereldwijd is er in de komende honderd jaar volgens schattingen tussen de 500 en 2500 miljard dollar nodig om de effecten van de zeespiegelstijging op te vangen. Lancering per superkanon In de komende weken nemen de Verenigde Staten proeven met een eerste versie van een superkanon, waarmee in de toekomst materialen letterlijk de ruimte in kunnen worden geschoten. Het kanon is ontwikkeld in het Lawrence Livermore National Laboratory in Californië, meldt New Scientist van 19 september. Het kanon lijkt wat werking betreft het meest op een enorme luchtbuks. De projectielen worden niet weggeschoten met behulp van explosieven, maar door waterstofgas dat tot extreem hoge druk wordt samengeperst (tot 4100 atmosfeer) en dat daarna in één klap uitzet. Het kanon, met als naam SHARP (Super High Altitude Research Project), is in de afgelopen driejaar gebouwd. Het geschut bestaat uit twee buizen, die haaks op elkaar zijn gemonteerd. De buis waarin de compressie van het waterstofgas plaatsvindt is 82 meter lang en heeft een doorsnede van 36 cm. De schuin rechtop staande lanceerbuis is 47 meter lang en heeft een diameter van 10 cm. Met het kanon moeten projectielen al 450 kilometer de lucht in kunnen worden geschoten. De onderzoekers denken over enige jaren een nog veel groter kanon te kunnen bouwen, waarmee satellieten of delen daarvan met een gewicht van 10 ton rechtstreeks in een lage omloopbaan rond de aarde kunnen worden geknald. De ontwikkeling en de bouw van dat gigakanon zouden zeven miljard dollar kosten. Uitgaande van een levensduur van tien jaar komt deze methode van lanceren uit op 500 dollar per kilo 'te verzenden' materiaal. Dat is vele malen goedkoper dan via de traditionele methode. Lanceringen per shuttle kosten momenteel zo'n 20.000 dollar per kilo. Volgens het Lawrence Livermore Nederland is in de komende eeuw in het slechtste geval 30 miljard kwijt aan de ophogingj van de kustverdediging. National Laboratory is 90 procent van de materialen en instrumenten voor de ruimte-exploitatie geschikt voor het 'opschieten' per kanon. Die constructies moeten dan wel een versnelling van zo'n 1500 G. kunnen weerstaan. Voor het in de ruimte brengen van astronauten lijkt de methode daarom niet zo geweldig. Hoorapparaat met mooier geluid Ingenieur A.G.H. van der Donk van de faculteit Elektrotechniek van de Universiteit van Twente heeft een nieuwe silicium condensatormicrofoon ontwikkeld, die kan worden gebruikt in hoorapparaten. De geluidskwaliteit van zo'n apparaat kan daarmee vele malen worden verbeterd. Tot nu toe moeten gebruikers van een hoorapparaat het doen met ee'n soort geknepen telefoongeluid. Dat komt door de geringe bandbreedte Jarenlang onderzoek heeft bevestigd dat dolfijnen een behoorlijke graad van ontwikkeling hebben bereikt. van de toegepaste microfoontjes. Een lage gevoeligheid en veel ruis waren daar ook het gevolg van. Met de silicium-microfoon kan de bandbreedte flink worden vergroot; tot tien kHz in het hoorbare frequentiespectrum. Verder is een begrenzer in de microfoon ingebouwd, die voorkomt dat bij een hoge geluidsdruk het membraan doorslaat of gehoorbeschadiging optreedt. Op de Twentse universiteit wordt onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om condensatormicrofoons door etstechnieken uit silicium te fabriceren. Hoge ontwikkeling bij dolfijnen Dolfijnen zijn culturele dieren. Ze leven in een zeer ontwikkelde en complexe onderwatermaatschappij meent de Amerikaanse bioloog Ken Norris, die dolfijnen bestudeert voor de kust van Hawaii. „De dolfijn is dier dat in staat is liefde te voelen, van seks te genieten en creatief te denken over abstracte begrippen als verleden en toekomst", zegt Norris. Zijn collega Randy Wells van het Mote Zeelaboratorium in Sarasota (Florida) volgt al twintig jaar een familie van honderd Atlantische tuimelaars en constateert ook dat de samenwerking van de dieren merkwaardig veel op die van mensen lijkt. Dolfijnenmoeders houden hun jongen meer dan vijf jaar bij zich en blijven hun kinderen levenslang herkennen. Vaders beschermen de school. Meisjes dolfijnen passen op jongere broertjes en zusjes, terwijl hun broers er op uit trekken om kattekwaad uit te halen en te leren hoe zij zich tegen haaien moeten verweren. De wetenschap gaat er al lang vanuit dat dolfijnen zeer intelligent zijn, ook al omdat zij grotere hersenen (met tweemaal zoveel windingen) hebben dan mensen. Louis Herman, directeur van het Kewalo- laboratorium op Hawaii, laat de dolfijnen via een raam onderin z dolfinarium televisiebeelden zie van een trainer die opdrachten geeft. „De dolfijnen keken, keeri zich om en begonnen ogenblikka de hele reeks instructies foutloos te voeren", zegt Herman. „Chimpansees hebben voor dergelijke opdrachten, waarvoon abstract denkvermogen is vereis maanden training nodig' Dolfijnen hebben maar een tieno van het gezichtsvermogen van dl mens, maar horen twintig keer beter. Volgens de Franse oceano Jacques Cousteau kunnen hun fluitgeluiden en sonar over zeer grote afstand door het voor goed zicht te donkere water heendrin Wetenschappers nemen aan dat dolfijnen wijs kunnen uit de geluidenbrij door hun boodschaj in te leiden met een persoonlijke code en ook de code van de geadresseerde toe te voegen. Eei typische dolfijn-boodschap zou ongeveer zo kunnen luiden: „Ikj die-en-die, ik hoor jou, ik ben hie ik ben bang", zegt Norris. „Dolfijnen zijn hier-en-nu dierei) kunnen hun gedachten natuurlij niet in boeken opslaan zoals wij mensen dat doen", zegt hij. „Maj zij kunnen converseren over dinl die niet tastbaar zijn, zoals verlel toekomst en begrippen. Ze lerenl elkaar ook dingen, waarmee in ra ogen cultuur begint' Onderzoekers tekenen deze I boodschappen op, in de hoop nog! eens een taal in kaart te brengen verder gaat dan de opdracht- antwoordtaal van dolfijntrainerl die dolfijnen in staat zal stellen ij mensen van gedachten te wisselj Onderzoekers hebben in de wata rond de Bahama-eilanden een woordenboek van meer dan vijftl 'zinnen' (combinaties van geluid en bewegingen) samengesteld, dl door de dieren worden gebruikt, j zinnen variëren van simpele L opdrachten als 'duiken' of 'linksjl tot emotionele uitingen tijdens of vechtpartijen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16