Tv plaatst zich in een schijnwere Beeldhouwen dankzij de Gele Gids RICHARD SCHOONHOVEN DE HAAN Lam Mensen LEIDSE COURANT MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 ichard Schoonhoven (60) begon dertig jaar geleden bij KRO's 'Brandpunt': „Toen bepaalde de inhoud actualiteitenrubriek de an- igde gesprekken in de tram", iber verlaat hij als mediadirec- izelfde omroep, jaren heeft hij de omroepont- lingen nauw gevolgd. Niet al- lor zijn werk, maar ook uit mlijke belangstelling. Om da- let helemaal uit beeld te ver in, blijft hij adviseur van de in vice-voorzitter van het Eu- Media-instituut. Ar le publieke omroep en zijn toe- heeft Schoonhoven een duide- ïening. „De publieke omroep Ierland moet stem aan de sa- ving geven. In het belang van gel0 nctioneren van de democratie. et zoveel informatie verschaf- it de burger goed kan functio- De informatie moet zodanig at iedereen zich kan oriënte- beslissingen kan nemen", nhoven wil niet zielig doen e concurrentie van commer- ,-r D( enders, die volgens hem alleen sabel5a' toenemen. „Denken: nog past n^er en houdt wel op, dat ocal( n. Er zijn voldoende mensen it commerciële omroep aan de ;omi die 'Programma's over de sterkste man ter wereld of een competitie met worstelende vrouwen horen niet bij ons thuis' slag willen. Zij zullen met weinig geld proberen grote groepen aan te spreken". Realiteit Het irriteert Schoonhoven dat de te levisie zichzelf vandaag de dag vaak in een schijnwex-eld plaatst. „De tele visie roept zelf een wereld op, zonder relatie met de realiteit. Steeds vaker gaat televisie over een roze pseudo- wereld, waarin men zich kan verlie zen. Het bieden van kunstmatige spanning en ontspanning is niet de eerste taak van de publieke omroep. Evenmin hoort het bij de publieke omroep te gaan over nep-evenemen- ten. Programma's over de sterkste man ter wereld of een competitie met worstelende vrouwen horen niet bij ons thuis". De publieke omroep moet in de filo sofie van Schoonhoven een serieus en herkenbaar karakter hebben. Grote spektakels als de Olympische Spelen horen daar bij. Ook mag de publieke omroep zich niet laten uit kopen bij het voetballen. „Het kan niet zo zijn dat wij ons als publieke omroep alleen sterk maken tussen acht en tien uur 's avonds en de rest van de dag weggeven. De om roepen moeten daarom meer samen werken. Alleen coördinatie is niet genoeg". Anders Volgens hem dringt de laatste tijd pas bij de omroepen door dat het an ders moet. „De situatie zoals in het begin van de jaren tachtig is voorbij. Toen be stond er geen mogelijkheid de heren bij elkaar te brengen. Eigenlijk was dat niet zo verwonderlijk". „De deelnemers hadden hun eigen agenda. AVRO, TROS en Veronica zagen een commerciële toekomst. Elke stap naar versterking van de publieke omroep werd vanwege an dere toekomstverwachtingen niet gesteund. Nu is het wel mogelijk tot overeenstemming te komen". Hij benadrukt dat de rol van de indi viduele omroepverenigingen daar- 'De tv moet stem geven aan de samenleving' vindt Richard Schoonhoven. door niet uitgespeeld hoeft te zijn. Voor Schoonhoven is het, ondanks de huidige samenwerking op het eer ste net, denkbeeldig dat de KRO pro gramma's op alle drie de zenders verzorgt. Overal programma's, die door het ei gen publiek worden gewaardeerd, zou helpen de publieke omroep on verslaanbaar te maken. Het zit hem nog dwars dat de omroe pen de sterren van Joop van den Ende naar de commerciële zender hebben laten vertrekken. „En het is natuurlijk ook vreemd dat de poli tiek de onduidelijke situatie in Hil versum meer dan tien jaar heeft la ten voortbestaan". Tot besluit refereert hij aan een defi nitie die hij in 1981, als programma commissaris bij de NOS, schreef in het tv-jaarboek: „Televisie is kauw gom voor de ogen en een venster op de wereld". Prins en sweetheart leveren te weinig op mJ e benefietmiddag ten bate van de uitbreiding van het Bevrijdingsmuseum 1944 in Groesbeek is niet het succes geworden dat de organisatoren hadden verwacht. Een veiling van door prins Bernhard (beschermheer van het museum) gesigneerde fotoreprodukies van delen van het 15 x 3 meter grote schilderij 'Waaloversteek' van Ton Lourens bracht gisteren circa 20.000 gulden op. Mede door inzet van Jan- Pieter Glerum als veilingmeester was op een ruim hoger bedrag gerekend. De medewerking van 'Sweetheart of the forces' Vera Lynn aan de middag bleek voorts een onvoldoende attractie om alle entreebewijzen (a 150 gulden) te verkopen. Vera Lynn was overigens niet direct ten bate van het goede doel gekomen. Haar gage beliep de prijs van een kleine auto, aldus een van de organisatoren. Wel belangeloos was de medewerking van het koor en de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Het gigantische 'Waaloversteek' is overigens een van de redenen dat het Bevrijdingsmuseum moet uitbreiden. Die nieuwbouw is begroot op 350.000 gulden. De rest van het benodigde geld moet worden vergaard uit de verkoop van symbolische centimeters van het schilderij en door het museum uitgegeven tweetalige boek 'Waaloversteek/Waalcrossing'. De Waaloversteek was een geslaagd onderdeel van de verder zo tragisch verlopen Slag om Arnhem en werd uitgevoerd door Amerikaanse para's. Jacques Herb maakt come-back H .ij heeft er twintig jaar op gewacht, maar nu is het dan eindelijk zo ver: de come-back van Jacques Herb. De 46-jarige zanger heeft zijn nieuwe cd-single zaterdag gepresenteerd op een reünie van oud-bewoners van de Reitzstraat in Den Haag. De single heet 'Een man mag niet huileneen oude hit van Jacques Herb van twintig jaar geleden. Verder staat er zijn eerste grote klapper 'Manuela' op en het nieuwe nummer 'Het maakt mij niets meer uit'. Om de tranen te drogen, die na het beluisteren van al dit leed wellicht Ongewoon duo Tenor Luciano Pavarotti en popster Sting in duet. Deze merkwaardige combinatie stond gisteravond in het Italiaanse Modena op het podium tijdens de generale repetitie voor een benefietconcert. verschijnen bij de luisteraar, levert de zanger bij zijn promotie-cd een pochetzakdoek. Herb heeft een tijdlang in de vergetelheid verkeerd, maar wordt nu naar eigen zeggen steeds meer gevraagd voor optredens. Vooral op studentenfeesten en in het zogenoemde alternatieve circuit is hij een geziene gast. Presentatrice haakt na proef af Et tty Bos-Veterman heeft zich teruggetrokken als presentatrice van het nieuwe RTL 4-programma 'Lief en leed'. Na de opname van een proefaflevering achtte ze zichzelf nog niet volledig geschikt voor een dergelijke live-show. „De voorbereidingstijd was voor mij te kort. Ik heb zowel de presentatitietrainingen als de redactievergaderingen moeten combineren met mijn werk als advocaat en ik denk dat ik dit risico nu niet kan nemen". Maya Eksteen zal in de plaats van Etty Bos komen, die de toezegging heeft binnen enkele maanden een andere plek te krijgen bij RTL 4. Remonstrants hoogleraar De e Remonstrantse Broederschap heeft dr. Th. M. van Leeuwen benoemd tot hoogleraar aan het seminarie in Leiden. Van Leeuwen (45), remonstrants predikant in Utrecht, volgt op 1 januari prof. dr. E.J. Kuiper op die met vut gaat. het oepasj •ecteii teks /erloD popi nen e uid ;ctje On do ceero Wandelend in de Amsterdamse P.C. Hooftstraat ontdekte Lancelot Samson Harry Mulisch. De beeldhouwer schoot de schrijver aan, met de vraag of hij een portret van hem mocht maken. Mulisch moet toen geantwoord hebben: „Niet nu, want ik ben vyat bleekjes. Na de zomer ben ik bruiner", hetgeen in brons overi gens toch niet zichtbaar is. Maar Samson kreeg de'opdracht en mocht een bruine Mulisch met lauwer krans vereeuwigen. Vrijdag wordt in het Letterkundig Museum in Den Haagde portretbuste in brons met gouden lau werkrans van de schrijver onthuld tij dens de opening van de grote tentoon stelling, die aan hem is gewijd. Replica's van de buste (zonder lauwerkrans) zul len een plaats krijgen in enkele scholen. Oud-Hagenaar Lancelot Samson, die nu in Gelselaar woont, heeft een heel acqui- sitie-sysfeem opgezet om aan werk te ko men. Hij speurt telefoon- en adresboeken na evenals de Gele Gids, zit uren aan de telefoon, spreekt mensen op straat aan en beloont tips die leiden tot het maken van een beeld. Duitsland mag hij inmiddels ook tot zijn werkterrein rekenen. Hij kocht 'Wer ist wer? en stipte in deze enorme pil een aantal mensen aan die hij benaderde. De werkwijze had weer succes. Hij portret teerde een professor in Berlijn, de vrouw van een Duitse officier van justitie en de directeur van de dierentuin in Duisburg. Leven „Soms schaam ik me dood dat ik op deze manier in de kunst aan werk moet ko men, maar ik wil toch ook leven. Ik wil dat mijn kinderen goed terecht komen. Mijn twee jongste zoons zijn muzikaal, de een als violist en de andere als pianist. Ze hebben niveau en het kost geld om ze foto Lancelot Samson De gelauwerde Harry Mulisch en zijn in klei verstarde evenbeeld, dat nog bekroond zal worden met een lauwerkrans. bij goede docenten verder te laten stude ren". Zijn ceuvre-catalogus beslaat inmiddels een boekje van twintig pagina's. Dat be vat slechts de helft van zijn totale werk. Drie geportretteerden schreven er korte aanbevelingen in. Jeroen Brouwers over de 'kop' die Samson van hem maakte: 'Een meesterwerk, nietwaarHarry Mulisch, kort en bondig: 'Gefeliciteerd'. De socioloog professor Pim Fortuyn (uit vinder van de OV-jaarkaart): 'Een op dracht voor mijn leven'. De catalogus onthult namen van nog veel meer bekende Nederlanders, zoals com ponist Louis Andriessen, bisschop Bar van Rotterdam, couturier Frank Govers, prof. Ten Haef, Willem van Hanegem (is zelfs te huur in de arthotheek van Den Haag), acteur Guus Hermus, prof. Lou dé Jong en zangeres Jard van Nes. Voor het Gemeentemuseum in Den Haag maakte hij de filosoof Krishnamurti en voor een makelaar in Lisse een beeld van Luciano Pavarotti. Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft hij ook benaderd, maar die koos uiteindelijk voor de beeldhou wer van de Franse president Mitterrand. Niet alleen beroemdheden maar ook 'ge wone' mensen lieten zich door Samson vereeuwigen. Bij voorbeeld de hoefsmid van de Koninklijke Stallen Harm Rut gers en meesterbakker Miel Stevens. Een galerij van ijdelheden? „Het valt nogal mee met de ijdelheid van mensen. Ik moet soms praten als Brugman om aan bescheidenheid, soms valse beschei denheid, voorbij te komen". Lancelot Samson werkt 'op lokatie'; hij komt bij zijn modellen op bezoek. De beeldhouwer moet zich letterlijk een plek veroveren op plaatsen, waar zijn model len het meest zichzelf zijn. „Daar kom ik dan binnen met al mijn rotzooi. Moet je je voorstellen in zo'n clean design-kantoor van een captain of industry, of op een conservatorium waar men met dure vio len, kostbare cello's en glanzende dwars fluiten rondloopt. Dan kom ik met een plastic zak met klei en een morsige hou ten bok om op te werken. Op zulke mo menten voel ik me lang niet altijd gemak kelijk". Toen Samson bij de inmiddels overleden topman Van Driel van het levensmidde lenconcern Wessanen aan het werk was, zei die op een gegeven moment tegen hem: „Besef je eigenlijk wel wat hier aan de hand is. Je bent hier nu al een uur aan het werk met al je spullen in dit glanzen de kantoor met design en dure meubelen. Doorgaans zijn mensen hier nooit langer dan enkele minuten. Dat jij hier zo lang bezig bent, is in feite een grote uitzonde ring. Jij bent met je klei, je water en al die andere spullen toch op z'n zachtst gezegd een dissonant in dit interieur". Samson: „Hij had gelijk. Ik voel me op die momenten echt een indringer. Maar om iemand goed te kunnen portretteren, moet ik 'op zyn set' werken en me voor mijn gevoel in zijn werksfeer dringen". Teken voor de toekomst' Het aantal kinderen zonder ouders neemt wereldwijd sterk toe. Alleen al in Zambia hebben 80.000 kinde ren hun ouders verloren, voorname lijk als gevolg van de ziekte aids. De verwachting is dat hun aantal bin nen acht jaar zal toenemen tot 600.000. Om hulp te kunnen bieden, begint Unicef-Nederland onder het motto 'Teken voor de toekomst' zon dag een landelijke actieweek. Daar toe zal het speciale gironummer 121 worden opengesteld. Volgens het kinderfonds van de Ver enigde Naties is opvang van de we zen in speciale huizen geen reëel al ternatief. Daarom helpt de organisa tie de kinderen binnen de eigen fa milie op te vangen. Maar dit 'vang net' komt door de economische en sociale teruggang in de knel. De aan pak van Unicef is er nu op gericht de families die weeskinderen opnemen te steunen. Het fonds werkt daarbij nauw sa men met plaatselijke organisaties die de kinderen helpen bij het volgen van onderwijs of het opzetten van een eigen bedrijfje. Naast projecten in Zambia wil Unicef-Nederland met de opbrengst ook programma's fi nancieren in Ethiopië en Somalië, Haïti en Cambodja. Massaal naar jarig Lelystad Naai* schatting 75.000 mensen hebben zaterdag tijdens het 25-jarig bestaan van Lelystad het feest in de provinciehoofdstad van Flevoland bezocht. Dit is volgens de organisatie 'Een kwart eeuw Lelystad' 25.000 meer dan men had gehoopt. tl e kunt ze beter meteen de strot omdraaien met die zwarte kousen van ze!Voor alles worden zwaargelovigen uitgescholden. Teringkerk, tyfusgod, pestbijbel of koleredominee. Het is een vorm van afzweren die mij niet bevalt. Als we zo bang zijn voor polio, laten we dat dan eerlijk zeggen. Terwijl ooit de aanhangers van Luther, Calvijn en Zwingli als paria's werden gestenigd, zijn het weer diezelfde gereformeerden die alles naar hun hoofd krijgen geslingerd. Nadat de meesten van ons God allang een spuitje gaven, willen we overal tegen ingeënt worden. En wel onmiddellijk. Wie er vraagtekens bij zet is dom. Dat ben ik dus. „Waarom moet mijn kind een mazelprik hebben? U heeft niet gevraagd of ik dat wil", morde ik recentelijk op het consultatiebureau. „Het is bewezen dat mazelen dodelijk kunnen zijn" luidde het korte antwoord, terwijl de naald in de bil van mijn kleintje verdween. Bewezen, bewezen. Mij was verteld dat kinderziektes een mens sterker maken en dat griep noodzakelijk is om een overbelast lijf rust te gunnen. Tegenwoordig telt alleen het risico. Dat is met kinderverlamming uiteraard zo groot, datje het niet kunt nemen. Hoeweltoen al mijn klasgenootjes verdwenen naar wat wij toen een polio-kliniek noemden, bleef ik alleen achter in het lokaal. Met nog een meisje. Onze vader had een briefje geschreven, en dan bedoel ik gewoon onze vader. In mijn briefje stond dat mijn ouders het risico van de prik niet wilden nemen, omdat er vlak tevoren een kind dóór de injectie verlamd was geraakt. Voor wie mij direct een isoleercel in wil stoppen, een geruststelling: Jaren later, toen de ziekte opnieuw opstak, ben ik alsnog die prik gaan halen. Niet zozeer uit verterende angst, als wel uit sociaal gevoel. En uitgerekend die verantwoordelijkheid voor de medemens, vormt de spil van alle polio-mieken die er deze dagen gevoerd worden. In een democratisch land mogen de bewoners zelf beslissen. Die grens is bereikt. De lammeren Gods laten immers hun herder beslissen. Zolang niemand daar last van heeft, halen we onze schouders op, wijzen op het voorhoofd en fietsen we vrolijk verder. Iets dat zij op zondag niet mogen. De sufferds. Nu het gevaar dreigt en we het wereldse idee van dood als een verdoemenis over ze uitstrooien, zie ik maar één oplossing. Als we zonder pardon kerken wegkegelen, omdat het gros op die plek een supermarkt wil, kunnen we net zó goed de inenting tegen ernstige besmettelijke ziekten verplicht stellen. Dan nemen wij die ondragelijke verantwoording van Als we er maar iets voor teruggeven. Respect. Niemand heb ik in het vuur van verontwaardiging nog het woord 'moed' horen noemen. Trouw blijven aan dat waarin je gelooft, op straffe van leven en dood, is iets dat wij bij voorbaat hebben Want als je nu aan een kind vraagt wat polio is, krijg je als antwoord: „Een ziekte die je vooral krijgt als je in God gelooft. Maar je kunt er iets tegen doen". „O ja, wat dan?". „Kinderpostzegels kopen. Dat zegt Henny Huisman, dus is het waar". Zóver van God los, dat noem ik ook kinderverlamming.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9