Ireen skinheads naar wel de ME in loek van Holland Dienstplicht moet blijven' remier Lubbers: Aan vrijheid zit een beperking Binnenland Jongen zonder rijbewijs rijdt motorrijder dood AKB verbreedt werkterrein Valentino en Utrecht WD steunt Brinkman \tS AI O Leidse Courant ,-i maandag 28 september 1992 i peede geval van polio Ridderkerk ontdekt eren sche al ee aren ijn n ie So dui4i len de V vort ;k ECHT In Zuid-Holland is zaterdag een le geval van kinderverlamming (polio jitis) vastgesteld. Net als de 14-jarige po li itiënt uit Streefkerk was de nieuwe pa- volgens het ministerie van wvc niet ge lieerd. Het tweede geval betreft een 23- man uit Ridderkerk. Hij is opgenomen Drechtsteden Ziekenhuis in Dordrecht, ineeskundig hoofdinspecteur van het mi- G. Siemons, maakte vorige week be- dat in de directe geografische omgeving patiënt uit Streefkerk vermoedelijk en- •djientallen mensen besmet zijn. Het Rijks- mt voor Volksgezondheid en Milieuhy- is volop bezig om met proeven de exacte ng van de besmetting vast te stellen. strui IS LEBER :tie Sij Moslims Een jonge deelnemer aan de demonstratieve optocht 'Stop de volkerenmoord in Bosnië- Hercegovina' zwaait met een vlag. Circa 1500 moslims demonstreerden zaterdag op het Binnenhof tegen de etnische zuiveringen door Serviërs. De demonstranten riepen het westen op om in te grijpen. FOTO: ANP BLEISWIJK Een 19-jarige jongen uit Bleiswijk, zonder rijbewijs en rijdend in een onverzekerde en geleende auto, heeft zaterdagavond op de provinciale weg bij zijn woon plaats een dodelijk verkeersongeluk veroorzaakt. De Bleis- wijker reed door een verkeerslicht dat op rood stond en bot ste tegen een motor op. De berijder daarvan, een 24-jarige man uit Delft, was op slag dood. Een vriendin (24 jaar) die achterop de motor zat, raakte zwaar gewond. Na de frontale botsing reed de auto nog 100 meter stuurloos door en ramde uiteindelijk de pui van een huis. De Bleiswijker vluchtte, maar liet zijn 17-jarige medepassagiere uit Bergschenhoek gewond achter in het autowrak. De jongen werd later op de avond aangehouden. Hij was al eerder veroordeeld wegens rijden zonder rijbewijs en doorrijden na een aanrijding. De politie maakte verder proces-verbaal op tegen de eigenaar van de onverzekerde auto. IK VAN HOLLAND - emeester Bram Peper ^Rotterdam heeft er za- l met massale politie- voor gezorgd dat neo- Itische skinheads het lopig wel uit hun hoofd ergens in die gemeente ;n te komen. jeenkomst voor een optre- m neo-nazistische band- de buurt van Hoek van nd werd de kop ingedrukt bijna tweehonderd dien van wie de helft in ME- t] .nd. „De zaak ligt politiek ilig", vatte een zonneba- ME-er zijn lotterdamse politie be te over informatie dat, net j id juni toen men werd ver- enkele honderden nazi- zich zouden verzamelen e Zuidhollandse haven plaats, van waaruit men naar de (geheime) lokatie voor het concert zou vertrekken. De po litie verwachtte voor afgelopen zaterdag een confrontatie met de groep. In totaal werden ech ter niet meer dan twintig aan- gereisde Duitse kaalkoppen, vijf Polen en een Nederlander aangehouden. „Kunnen ze hier zomaar mensen arresteren", reageerde een Duitser verbou wereerd nadat hij een half uur op het politiebureau was vast gehouden. „We komen gewoon voor een concert, waarvan we niet eens weten waar het wordt gegeven". Op de vraag of hij een neo-nazi is, reageerde betrok kene zonder schroom: „Kan mann schon sagen". (Kan je wel zeggen.) De politie maakte bij de preven tieve arrestaties gebruik van bepalingen in de algemene poli tieverordening en de wapens- en munitiewet. Na fouillering werden de arrestanten vrijgela ten en gesommeerd het land te treem-rechts bezoekt Friezen 'OREN Circa twintig leden van extreem-rechts uit Neder- in België hebben zaterdag in Stavoren op eigen initiatief de ikse herdenking van de Slag bij Warns bijgewoond. Bij het ;^ment het Reade Klif bij Stavoren wordt ieder jaar herdacht Friezen in 1345 de Hollanders de Zuiderzee injaagden. Het een ontmoetingsplaats voor de Friese Beweging: een groep nationalisten die zich inzet voor het behoud van de Friese n cultuur. Het was voor het eerste dat rechts-extremistische eringen aansluiting zochten bij de Friezen die daar verdeeld igeerden. verlaten. Op de arrestanten werden overigens slechts spuit bussen met traangas aangetrof fen die in Duitsland niet, maar in Nederland wel verboden zijn. Na de antifascistische demon stratie van vrijdagavond, be leefde Hoek van Holland zater dag een aanwezigheids-demon stratie van de Rotterdamse po litie. Waar doorgaans ME-groe- pen ergens achteraf gereed worden gehouden voor inzet, was men in Hoek van Holland duidelijk aanwezig. „We heb ben onze tanden laten zien", zegt voorlichter W. de Rooij van de Rijnmondse regiopolitie. „Als onze massale aanwezig heid zo'n verzameling voor kwam, is dat een goede zaak. We tolereren geen fascistische uitingen; niet in Hoek van Hol land, maar ook niet in het Feye- noord-stadion". In het Engelse Harwich, waar de veerboot'naar Hoek van Hol land vertrekt, zijn enkele tien tallen Engelse neo-skins door Scotland Yard van de boot ge weerd, aldus De Rooij. Evenals de Duitsers hadden de Engelse skins het bericht van de afgelas ting van het concert waar toe de organisatie vermoedelijk donderdag al besloo t- niet ontvangen. Volgens De Rooij zal de Rotter damse politie een volgende keer, als de informatie dezelfde is, opnieuw besluiten tot mas sale aanwezigheid. Duitse neo-nazi's staan na hun vrijlating verbouwereerd te wachten bij het politiebureau van Hoek van Holland: „Waar is het concert"? I FOTO: STEPHEN EVENHUIS Mrd aantal ilders n het werk Scout In SfTEN Werken aan ichilderij van zes bij ien meter met de mees- ïilders die ooit aan een erij werkten. op het nippertje geslaag- poging om in het Guiness of Records te komen, was an de hoogtepunten van iut In '92, die dit weekein- redaci fronten is gehouden. Aan nd yan de (zaterdag)mid- erden er nog driftig schil- geronseld en uiteindelijk het oorspronkelijke re- zan 1388 schilders verbe- loor 1552 vervende scouts. morme doek toonde een uit de vele activiteiten die linnen scouting afspelen ird zondagmiddag aan alle leden in het theater ver- Ze waren onder het mot- fet even iets meer....' bijeen |een weekeinde, dat werd iden als voorbereiding van rnboree in 1995 op het ie terrein naast de Flevo- ïen internationaal scou- K. Swi amp dat eens in de vier 'rgens ter wereld wordt ge in. Er worden 30.000 deel- rs verwacht, waarvoor vrijwillige medewerkers zijn. De jamboreedirectie ize zo veel mogelijk uit ei- :outinggelederen halen. Ex-Joegoslaven wonen liever in opvangcentrum DEN HAAG De dienst plicht moet blijven, maar het moet voor jongeren aantrek kelijker worden gemaakt in het leger te gaan. Dit concludeert de commissie Meijer, die minister Ter Beek van defensie moet adviseren over het al of niet instellen van een beroepsleger en het af schaffen van de dienstplicht. Het belangrijkste probleem is volgens de commissie dat het 'zeer problematisch' zal zijn om voldoende jongeren over te ha len beroepssoldaat te worden. Er zouden zich jaarlijks 13.500 jongeren moeten melden, waar bij de nadruk ligt op jongeren tot en met lbo-niveau. „Er zijn absoluut onvoldoende geïnte resseerde kandidaten op dat ni veau", aldus het rapport dat vanmorgen aan de minister is aangeboden. De commissie wijst het instellen van een be roepsleger af, maar pleit voor een 'flexibele' dienstplicht. De normale diensttijd wordt ver kort tot-negen maanden, maar tijdens de keuring moeten jon geren kunnen aangeven of zij bereid zijn langer te dienen. Specialisten en dienstplichti gen die in VN-verband willen opereren moeten dan twaalf maanden dienen, terwijl mari niers vijftien maanden moeten blijven, aldus de commissie. n Wijle Stille Omgang Oranjehotel Een deelnemer aan de Stille Omgang zit in gedachten verzonken voor dodencel 601 in de Scheveningse gevangenis, het voormalige Oranjehotel, leder jaar worden in stilte alle gevangenen herdacht die tijdens de Tweede Wereldoorlog in de gevangenis aan de Van Alke- madelaan op hun dood wachtten. Aan de herdenking van zaterdag deden volgens de organisatie, de stichting Oranjehotel, ruim 450 mensen mee, onder wie overlevenden en oud-verzetsstrijders. FOTO:ANP AMSTERDAM - De Alterna tieve Konsumenten Bond (AKB), met cica 2.000 leden één van de kleinste consumenten organisaties in Nederland, ver breedt zijn werkterrein. Voort aan worden allerlei voedings middelen onder de loep geno men en staat niet langer alleen natuurvoeding centraal. De le denraad heeft dit zaterdag in Amsterdam besloten op voor stel van het bestuur. Na een jaar wordt bekeken of de veran deringen geslaagd zijn en komt er eventueel ook een andere naam. De AKB gaat bij het wa renonderzoek in het vervolg ook de 'ethische' vraag stellen of de produkten wel op een 'eer lijke' en 'duurzame' wijze zijn gemaakt. De bond krijgt hier over veel informatie van bui tenlandse zuster oganisaties. rvolg van de voorpagina) Premier Lubbers le op de bijeenkomst van IDA Vrouwenberaad be- ijk wat olie op het vuur te citeren uit een boekje in buitenlanders hun ng geven over Neder- Met zeer veel nadruk rde hij een passage, in iemand praat over kinderen: „Het zijn onbeschofte, bedorven rwende halfgodjes". roeiende kinderen", zei Lubbers, „hebben tegenwoor dig veel minder zekerheden en minder rust. Het is allemaal veel minder vanzelfsprekend voor ze geworden. Kinderen hebben echter behoefte aan ie mand in wie ze zich kunnen herkennen, in wie ze iets zien. Ze moeten zich kunnen identifi ceren. Dat is niet veranderd. En dan begrijp ik best dat vrouwen meer vrijheid willen want dat had ik als jongen vroeger ook. Maar ik herinner me heel goed, dat ik ben opgegroeid met het idee dat er aan vrijheid een be perking zit. Stel je het leven voor als een groot plat dak, hoog boven de grond. Dan kun je nog zo graag de ruimte wil len, maar als er om dat dak een hek staat, voel je je toch een stuk veiliger. Dat hek beperkt je niet, maar geeft je juist rust. Die opvatting, die waarden en Verwijzend naar onder anderen minister van justitie Hirsch Ballin, de grondlegger van wat je het nieuwe ethisch revéil zou kunnen noemen, zei Lubbers dat er een omslag in het denken nodig is. „We moeten niet lan ger meer zeggen dat alles moet kunnen, maar: dat kun je niet maken. En dat niet uit een hou ding van: omdat ik het zeg, maar omdat je het niet kunt maken tegenover andere men sen of tegenover het milieu". Een aantal vrouwen voelde zich behoorlijk aangevallen. „Zon der gezin geen samenleving?", vatte iemand de rede van Lub bers vragenderwijs samen. En een ander zei het rechtuit: „U hebt een mooi betoog gehouden maar u hebt niets gezegd. Hoe denkt u nu eigenlijk over eman cipatie"? Lubbers reageerde met: „In de balans positief'. Typisch Lub- beriaans. Hij wilde zoveel zeg gen als: ik ben er niet per defini tie tegen, maar ik heb veel be denkingen. Uit economische motieven hoeven vrouwen voor hem in elk geval niet te gaan werken. Dat vindt hij absoluut niet nodig. „Mijn invalshoek is dat mensen zich moeten kunnen ontplooi en". Het duidelijkst werd zijn opvatting eigenlijk nog toen hij over zijn eigen dochter sprak. „Ik hoop dat ze een goede oplei ding afmaakt, zelf aan de slag komt, niet afhankelijk wordt van anderen, dat ze sterk is en dat ze kiest voor een ander die ze trouw is in lief en leed". Bij het begin van zijn speech door BERT JANSMA In Utrecht vinden dezer dagen de jaarlijkse Nederlandse Filmdagen plaats. Ik hen er zelf dit jaar niet bij, maar ik volg het in onze krant. Daar lees ik op de kunstpagina onder meer notities uit een gesprek tussen acteurs en filmmakers. Onder meer over film en theater, en de verfilming van toneel. Film- én theatermaker Alex van Warmerdam zegt van filmacteurs: „Als ik arbeiders in een Tsjechische film zie, zien ze er ook uit als arbeiders. In Nederland zie ik altijd Thorn Hoffman of Monique van de Ven". Behalve dat ik niet precies zou weten hoe je arbeiders visueel onderscheidt van niet-arbeiders, begrijp ik wel wat hij bedoelt. De Nederlandse film is het terrein van de Bekende Gezichten. Met een produktie van pak weg vijftien speelfilms per jaar, en producenten die graag iemand nemen die al bewezen heeft dat hij of zij het kan, kom je bij de Hoffmannen en Van de Vennen terecht. En al ben je nog zo'n karakter acteur, je moetje na een paar films echt verstoppen achter snorbaarden, valse tanden, dikglazige brillen en wat dies meer zij om niet herkend te worden. Het publiek ziet op een gegeven ogenblik niet de rol meer, maar meneer Hoffman en mevrouw Van de Ven. In Amerika heet het dan datje Een Ster bent. Voor alle mensen die het in Utrecht moeilijk met film, acteurs, roman- of toneelverfilmingen hebben, een riem voor onder het hart: ik kwam in een stapel oude tijdschriften een nummer van het Engelse blad Picture Show tegen. Zeer oud voor filmbegrippen: van 6 oktober 1923. Daarin wordt uit de mond van Rudolf Valentino (juist, die) een artikel onder de kop „Wat er fout is aan sommige films"genoteerd. „Filmmaatschappijen betalen kapitalen voorde rechten van een verhaal en dan begint een regisseur al te denken hoe hij er zoveel mogelijk van zijn eigen ideeën in kan stoppen en zoveel mogelijk van het origineel kan weglaten. Het klinkt idioot, maar iedereen met ervaring in films naar toneelstukken of boeken, zal het met me eens zijn". En: „Hetgroteske van sommige fdms is dat regisseurs hun verhaal aan een acteur aanpassen in plaats van een acteur te vinden die bij het verhaal past". En over de categorie waar hijzelf toe behoorde, die van De Ster: „Weinig filmsterren kunnen alles spelen. Ik praat over acteurs als ikzelf, niet over karakteracteurs. Wij zijn types, en wij willen een verhaal dat bij ons past wanneer we de film recht willen doen Wie daar wat tegenstrijdigs in leest, heeft gelijk. In Utrecht kunnen ze rustig doordiscussiëren. Ook Rudolf Valentino kwam er in 1923 niet uit. DEN HAAG Vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië tonen vooralsnog weinig be langstelling voor opvang in een gastgezin in Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek van Vluchtelingenwerk Nederland en de Interim Stichting Opvang Asielzoekers van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. VluchtelingenWerk-voorzitter Scholten zei gisteren voor de IKON-radio dat er nog maar twee families uit Joegoslavië zijn ondergebracht in een gast gezin. De ex-Joegoslaven krij gen liever onderdak in een op vangcentrum of in een eigen huis, aldus Scholten die echter niet wil spreken van een tever- geefse opvangmogelijkheid of een mislukte regeling. Via de Tijdelijke Opvang Cen tra (TOC) voor vluchtelingen hebben dertig ex-Joegoslaven zich voor verblijf in een gastge zin aangemeld, zo zei woord voerder De Lange. Hij waar schuwt er voor dat de doorstro ming van de TOC's naar gastge zinnen stagneert, waardoor de opvangcapaciteit vermindert. In de zes TOC's verblijven thans ongeveer 2600 vluchte lingen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Voordat CDA-fractieleider Brinkman zijn uitspraken over de wao nader had toegelicht, waren de reacties van de CDA en de WD al binnen. PvdA-fractieleider Wöltgens maande zijn CDA-collega tot kalmte. „Het is niet verstandig en bovendien voorbarig om met een kabinetscrisis te dreigen. Het lijkt me een goede zaak er geen prestigekwestie van te maken. Laten we het kamerde bat over wao-voorstellen af wachten en de discussie op za kelijke gronden voeren", aldus Wöltgens. Ook oppositiepartij WD stond snel met een reactie klaar. WD-kamerlid Linschoten be tichtte Brinkman ronduit van „laf' gedrag. „Waarom durft hij dit soort dreigementen wel in dagbladen te uiten en niet in de Tweede Kamer?", vroeg Lin schoten zich af. Hij wees erop dat hij vorige week nog tever geefs had geprobeerd een Ka merdebat te laten houden over de groei van het aantal wao'ers. De PvdA, met vice-premier Kok voorop, verkondigt immers al enige tijd dat die groei sterk af neemt, terwijl het CDA dat in alle toonaarden ontkent. Op Linschotens oproep om daar over te debatteren gaven echter zowel CDA als PvdA niet thuis.. Overigens zei Linschoten dat de WD Brinkman uiteraard van harte wil helpen om de val van het kabinet te bewerkstelli-* gen. FNV-voorzitter Stekelenburg; wil op zijn beurt graag de PvdA bijstaan als deze partij een ka binetscrisis zou willen forceren omwille van de wao'ers. „Het is ook onze opvatting dat de be staande wao'ers gevrijwaard moeten worden. Vorig jaar is de PvdA er stevig onderdoor ge gaan tijdens de wao-discussie en ik denk dat de partij zich dat niet opnieuw kan permitte ren" aldus Stekelenburg. KONINKLIJK HUIS 29 september Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven brengen een bezoek aan Drachten en Ter schelling. Prins Bernhard verricht de offi ciële heropening van het ver bouwde Amstel Hotel in Amster dam. Prins Claus geeft het officiële startsein voor de Landelijke Kin derpostzegelactie '92 op paleis Noordeinde in Den Haag. had hij het over tientallen vrou wen die zo lekker in het zonne tje op de stoep zaten, in afwach ting van zijn komst. Hij was er, zei hij, maar wat graag bij gaan zitten en had de bijeenkomst willen laten voor wat ze was. En misschien bedoelde hij dat wel heel wat letterlijker dan som migen dachten. Reageerde één van de vele CDA-vrouwén: „Je kunt, zoals Lubbers, wel zeggen dat het een goede zaak is dat mensen, ook in het gezin, de ra men openzetten. Maar bedenk dan wel dat de mensen dan ge woon binnen blijven. Er is meer nodig om naar buiten te gaan" \^.h

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3