Geen hulp kerken zonder steun overheid Duitse joden geschokt over aanslag op concentratiekamp 21 Geestelijk Leven/ Opinie Kloof li Bisschop Bar tot Hirsch Ballin Levensbeschouwelijk vormingswerk mag samenleving niet vergeten II COMMENTAAR Peking en Seoel 1 De Zuidkoreaanse president Roh Tae-Woo is gistere# alle eerbewijzen waarover de Chinese communistische4 beschikt, in Peking ontvangen. Op zichzelf is dat al eef1 ruchtmakende gebeurtenis. Wie dat voor enkele jarenjv durven voorspellen, zou voor een dagdromer zijn i maakt. De ineenstorting van het communistische Sojj imperium en het einde van de Koude Oorlog heeft duii. ook in Azië veel deuren opengegooid. Na de regeling int Cambodja, waarbij de voormalige rivalen en vijanden -I Verenigde Staten, de Sovjetunie (nu Rusland) en de VÉe republiek China de handen in elkaar sloegen, word» nu een apart hoofdstuk in het Koude-Oorlogsboek ba' De grens van de 38e breedtegraad, door de VerenigdeL ten en de Sovjetunie overeengekomen op de Potsdam-c rentie in juli 1945, was decennialang de meest vertj scheidingslijn tussen de communistische en de vrije weP De drie jaar durende Korea-oorlog (25 juni 1950 2]1 1953) sloeg diepe wonden die tot op de huidige dag nogj zijn geheeld. Het Noordkoreaanse communistische rel werd in die oorlog overigens slechts gered door de inw van 200.000 Chinese soldaten die op 26 november 191 Jaloe, de Chinees-Koreaanse grensrivier, overstaken of Amerikaanse en VN-troepen terug te drijven. De rollen zijn nu omgekeerd. Noord-Korea is onder dv ding van de Ceausescu-achtige dictator Kim Il-sung vefn den tot het traditionele communistische armenhuis; f1 Korea behoort tot een van de krachtigste jonge tijgerf Zuidoost-Azië. b, m* foidóc&Hi/to/nt Seef Konijn met verlof gestuurd fiAAKLEM Drs. Seef Konijn, stafmedewerker fan het Diocesaan Pastoraal Centrum en priester fan de parochie O.L.Vr. van Zeven Smarten en H. Bavo te Haarlem, is met verlof gestuurd. Dit heeft bisschop H.J.A. Bomers desgevraagd bevestigd. Ko nijn zal voor onbepaalde tijd geen werkzaamheden tferrichten, noch voor het DPC noch voor de paro chie, aldus directeur Ko Schuurmans van het DPC. ,|peze zaak heeft niets te maken met eventuele ver schillen van inzicht tussen het DPC en de bisschop. Integendeel, de bisschop heeft het besluit Konijn met verlof te zenden, genomen na goed overleg met het DPC en het dekenaat". IjConijn (56) is behalve schrijver van vele boeken ook medewerker aan het bisdomblad Samen Kerk van het bisdom Haarlem. Hij is niet voor commentaar bereikbaar. Ik houd niet van wanorde, maar ik erger me aan diegene die „Beweeg je niet schreeuwen als niemand zich nog op zijn plaats bevindt BONN/FRANKFURT De joden in Duitsland heb ben geschokt gereageerd op de aanslag op een barak in het voormalige concentratiekamp Sachsenhau- sen. Het is 'een schande voor Duitsland' dat een mo nument voor vermoorde joden in vlammen kan op gaan, aldus voorzitter Ignatz Bubis van de Centrale raad van joden. De joodse gemeenschap ziet deze misdaad in samenhang met het steeds slechter wordende politieke klimaat in Duitsland, zei Bubis gisteren. ,,Als men er niet in slaagt met vastberadenheid en burgerlijke moed tegen geweld dadigheden op te treden, dan neemt de bereidheid onder de daders toe om meer geweld te gebruiken". De Israëlische premier Yitzhak Rabin heeft naar aanlei ding van de aanslag op de barak gisteren van de Duitse regering geëist dat zij een einde maakt aan het geweld van neo-nazi's. Rabin heeft twee weken geleden nog een bezoek gebracht aan 'de joodse barak'. De kerken in Duitsland hebben in het weekeinde, aan het begin van de 'week van de buitenlander', opgeroepen tot solidariteit met buitenlanders, asielzoekers en vluch telingen. Kerkelijke leiders toonden zich in een gemeen schappelijke verklaring hevig verontrust over het geweld tegen buitenlanders, dat ook dit weekeinde weer om zich heen greep. Ben ik nu werkelijk zo slecht als mijn vader zegt? Hans Lodeizen door JOKE FORCEVILLE Het woord kloof heeft een negatieve klank. We duiden er de spleet, gaping, harst in bergen of rotsen mee aan. We maken er ook een beeld mee, van de figuurlijke afstand, verwijdering, breuk bijna in de relatie tussen mensen. De kloof tussen de generaties bijvoorbeeld. Nu weten we allemaal dat kinderen zich bij het opgroeien van hun ouders verwijderen; zich los trachten te) maken van hen door wie ze zijn voortgebracht. Dat kan een pijnlijk proces zijn. Maar elke mens die volwassen wil worden, moet daar doorheen. „Zelf doen "zegt de peuter, die nadat hij gevallen is, tracht op te krabbelen en van hulp daarbij niet gediend is. Zelf doen is de leuze van elke opgroeiende mens. Omdat elke nieuwe generatie in in de voorgaande periode, is het gedrag, het optreden, de visie ook van de jonge mens afwijkend van de kijk op het leven van de ouders. Zeker nu in onze tijd de verschillen in steeds hoger tempo elkaar opvolgen. De misprijzende leuze van 'diejeugd van tegenwoordig' bestaat al sinds eeuwen. Zijn wij, ouderen soms wat te gemakkelijk vergeten hoe wijzelf in onze jonge jaren tegenover onze ouders hebben gestaan Nou goed, wij kregen minder kansen, naar ons werd nauwelijks geluisterd. Kwamen bij U in het gezin waarin U opgroeide ook altijd 'eerst mensen en dan aapjes"? Toch, niet zo gauw zagen we de kans schoon of ook wij trachtten te ontsnappen aan de ouderlijke - invloed. En hoewel velen onder ons de essentiële waarden uit onze opvoeding hebben meegenomen tot op vandaag, zijn er toch ook zaken waarvan we hebben vastgesteld: dat doe ik nu willens en wetens anders. Is er daarmee sprake van een kloof tussen de generaties Ik waag dat te betwijfelen. Gedragen opvoeders zich in veel opzichten wezenlijk anders V dan jonge mensen Gemakkelijk verwijten we de jeugd van nu dat ze nogal materialistisch leeft en veel voor zichzelf nodig heeft. Maar glijden wij, ouderen, j niet veelvuldig) mee in de welvaartsstroom Pikken - ook wij niet in plaats van een graantje graag een volle zak mee? Tonen wij niet evenzeer behoefte aan ontspanning, uitjes, vakanties, bezitEn, voor mij meest klemmend in deze zaak, geven wij met zijn allen de vjonge mensen niet volop de kans om van alles te 'hebben'? Tja, ik voel me er ook wel eens moedeloos jonder. Want, nietwaar, het is de politiek die allerlei faciliteiten uitdenkt voor de jeugd. Willen de partijen geen stemmen winnen Maar, de politiek, zijn wij dat niet zélf, in een democratisch bestel mogen we allemaal méé oordelen. Minstens stemmen op 2 degenen van wie wij veronderstellen dat ze onze opvattingen en waarden behartigen. En als we andere lijnen in ons leven willen trekken, zullen we daar toch zelf aan moeten beginnen. Minstens in onze naaste omgeving. Want pas als ikzelf verander, kan er iets in groter verband veranderen. Dit is geen 9pleidooi voor het eventueel laten voortbestaan van een kloof tussen de generaties. Integendeel. Misschien kunnen wij, ouderen, door het bijstellen van ons gedrag dichter bij de jeugd komen dan we vermoeden. Zouden veranderingen in ons hen niet s. aan het denken kunnen zetten Geneeskunde en ethiek In bpt Tijdschrift voor Genees kunde en ethiek, (tweede jaar gang nummer 3) uitgegeven on der auspiciën van de Stichting Geneeskunde en Ethiek (Van Gorcum en Comp. B.V., postbus 43, 9400 AA Assen tel. 05920 - 46 84 46) ditmaal een verken ning van de ethiek over de Ne derlandse grenzen heen. S.M. Rijpkema schetst de huidige gang vanz aken op het gebied van de medische ontwikke lingszaken in Afrika. Medische hulpverlening blijft noodzake lijk maar dan wel op basis van gelijkwaardigheid. Eerste landelijke humanistische ihanifestatie matig hezocht Overleg Mensenrechten, Socra tes, de Universiteit voor Huma nistiek, de Vrije Gedachte en de Humanistische Omroepstich- ting aanwezig. Deze organisaties werken veel al langs elkaar heen, aldus Van Tongeren. Niet alleen de af stand tussen de humanistische organisaties is erg groot, ook die tussen beroepskrachten en vrijwilligers. De regio Haarlem- merland van het Humanistisch Verbond wilde hieraan met de manifestatie een einde maken. BEVERWIJK - Ongeveer vijfhonderd mensen hebben Saterdag deelgenomen aan Je landelijke humanistische rtianifestatie 'Kijken is kie ken' in Beverwijk. De organi satoren hadden gerekend op tjen minste duizend bezoe kers, maar noemen deze eer ste manifestatie toch een s|ucces dat om een jaarlijks vervolg vraagt. Be dag werd gehouden om een groot publiek kennis te laten maken met het 'humanisme in 4e praktijk'. Daarover bestaat grote onduidelijkheid en veel inbegrip, aldus coördinator Iet yan Tongeren. Veel humanis ten weten zelf niet eens het ver schil tussen Humanitas en het Humanistisch Verbond. Om aan deze onkunde een ein- Je te maken, presenteerden |eze en veertig andere organi saties op humanistische grond slag zich in cultureel centrum J)e Nieuwe Slof. Zo waren on der meer het Humanistisch ROTTERDAM - Als de overheid een beroep doet op levensbeschouwelijke instel lingen en kerken, moet daar ook daadwerkelijke steun te genover staan. Die bood schap verkondigde bisschop Bar van Rotterdam zaterdag in aanwezigheid van minis ter Hirsch Ballin, die de laat ste maanden geregeld de ker ken heeft uitgedaagd. „De steun van de overheid ont brak in het verleden niet, maar loopt steeds meer gevaar te gaan ontbreken", aldus Bar. „Er zijn tekenen te over die daarop wijzen, hetgeen ons zeer verontrust. Vooral de achter stelling van de identiteitsge bonden instellingen, ook die van de maatschappelijke dienstverlening, is moeilijk te verteren". Of de beslissingen nu genomen worden op lande lijk, provinciaal of gemeentelijk niveau, „het is niet goed om de in feite bestaande onrechtvaar digheid in dezen te laten be staan. Natuurlijk wordt er heel braaf over gesproken als werd recht gedaan, maar 'summum ius, summa iniuria' (het hoog ste recht is het hoogste on recht)". De bisschop sprak op de 'Laurentiusdag 1992', ge noemd naar de heilige Lauren- tius, patroon van het bisdom en van de stad Rotterdam. Cen traal op de door vijfhonderd mensen bezochte bijeenkomst in de Doelen stond het vrijwilli gerswerk in de kerk, waarvoor ook minister Hirsch Ballin (jus titie) lovende woorden had. „De inzet van de kerken en de gelo vigen is onontbeerlijk voor onze samenleving en zelfs voor de wereldgemeenschap. De gese culariseerde wereld verkeert in een crisis", aldus de katholieke minister. „Eigenlijk is er nie mand beter toegerust om met woord en daad een bijdrage te leveren aan een rechtvaardige samenleving dan juist de kerk". Maar de minister, die vorige week tijdens de Kerkendag de kerken nog verweet misdaad, migratie en milieu te hebben verwaarloosd en hen eerder had opgeroepen bij te dragen aan 'burgerzin', had ook kritiek. Hij wees op „het gevaar dat ook de kerken zich te veel in abstracte, collectieve en anonieme zin met de ethiek van het Evangelie gaan bezighouden „Soms is het moeilijkje aan de indruk te onttrekken dat kri tiek op het Binnenhof het sum mum is van een wereldbetrok ken kerk", zei Hirsch Ballin. „Maar het aantrekken van de profetische mantel bij een ra dio-microfoon in een rechts staat is toch even wat anders dan in een tijd waarin bijvoor beeld een boosaardige en dicta toriale Aohab en Izebel Gods bevelen met de voeten treden. Bescheidenheid is op haar plaats, zo dunkt mij". Bevrijdingsmars De in Japan geboren boeddhistische monnik Nagarjun Shurai Sasai (links) leidde gisteren een lange mars van Bombay naar de Indiase stad Bodh Gaya om een van de boeddhistische heiligdommen te 'be vrijden' uit hindoeïstische handen. Sasai, een genaturaliseerde Indiër, ging eerst voor in gebed alvorens de tocht te beginnen die moest leiden tot 'bevrijding' van de oude tempel in Bodh Gaya. Deze is gelegen op de plek waar Boeddha enige van zijn heldendaden heeft verricht. foto: ap Het grootste probleem daarbij was de mensen te bereiken. Een kerk laat onder al zijn leden een bericht rondgaan, zegt Van Tongeren. Maar humanistische organisaties hebben naar ver houding „als je beseft dat de helft van de Nederlandse bevol king onkerkelijk is" weinig leden en een belangrijk deel daarvan is ook nog eens een keer moeilijk te mobiliseren. Van Tongeren verklaart de ma tige opkomst verder uit het 'strandweer' van zaterdag: „Wij hadden niet de zegen van boven; we hadden gewoon te mooi weer". HUISSEN Het levensbe schouwelijk vormingswerk mag niet toegeven aan de verleiding alleen nog maar cursussen voor persoonlijke bezinning, medita tie en spiritualiteit te geven. Kritiek op de samenleving blijft noodzakelijk. „We kunnen niet op een eilandje spiritueel zitten te wezen". Dat was een van de voornaam ste conclusies tijdens het sym posium 'Zicht op zin' dat zater dag in Huissen werd gehouden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Dominicaans Activiteiten Centrum. Onge veer 130 vormingswerkers uit kerkelijke, humanistische en vakbondskringen namen eraan deel. De vraag naar bezinning, medi tatie en spiritualiteit is enorm, zegt Marjan de Wit, vormings werkster van het centrum in Huissen. En ook het aanbod is gigantisch, niet alleen binnen kerken, maar ook in de talrijke New-Age-centra die de laatste jaren zijn opgericht. En alle maal spelen ze in op die ene vraag: wat is de zin van mijn le ven? Volgens de Wit is dat een luxe vraag. „Zolang er heel veel mensen zonder brood op de plank zitten, moet je uitkijken met die vraag. Je moet je veel eer afvragen wat er mis is in de maatschappij, waardoor het mogelijk is dat een heleboel an deren niet eens aan die per soonlijke vragen toekomen". Maar het levensbeschouwelijk vormingswerk heeft het wat dat betreft niet makkelijk. „Wij roeien tegen de stroom van de tijd in", aldus De Wit. Ze spreekt van 'concurrentie' met al die clubs en centra die alle kaarten op het persoonlijk heil van de deelnemers hebben ge zet en de samenleving geheel uit het oog hebben verloren. Daarbij komt dat de centra ook financiële problemen hebben. Zo'n dertig jaar geleden werd hun werk helemaal door de ker ken betaald. Later werd de fi nanciële zorg overgenomen door de overheid, die de laatste jaren druk doende is deze zorg weer af te stoten. Maar de ker ken staan dit keer niet te trap pelen. „De kerken hebben zo hun ei gen programma's", zegt De Wit. Ze „blinken niet uit in pro gressiviteit" en missen vaak domweg het geld om de vor mingscentra financieel te-steu nen. Katholieke instellingen zoals het Dominicaans Activi teiten Centrum moeten het in toenemende mate van religieu ze orden en congregaties heb ben. Voor veel activiteiten binnen de centra zouden de kerken ook de verantwoordelijkheid niet wil len dragen, zegt De Wit, wij zend op programma's voor ho mo's, vrouwen en zwarten. „De kerken vinden dat wel heel be langrijk, maar het blijft vaak bij mooie woorden. Daar ben ik he laas niet zo positief over". Het Dominicaans Activiteiten Centrum richt zich in belangrij ke mate op randgroepen binnen de samenleving. Naast deze maatschappij-kritische kant van het werk, biedt ook dit cen trum cursussen spiritualiteit en bijbelse vorming, meditatie, spel en yoga. „Maar bij ons is dat slechts een onderdeel van het werk", aldus De Wit. Paus Paul Johannes Paulus II is gisteren voor het eerst sinds zijn operatie in juni van dit jaar in het openbaar verschenen tijdens de plechtigheid ter gelegenheid van de zaligverklaring van 21 martelaren, onder wie zeventien leren. foto: ap Remonstranten teleurgesteld over nieuwe Samen op Weg kerkorde ROTTERDAM De Remon strantse Broederschap vindt het teleurstellend dat in de kerkorde van de toekomstige Verenigde Reformatorische Kerk de Dordtse Leerregels als belijdenisgeschrift ge handhaafd zijn. In dit ge schrift uit 1619 worden de re monstranten scherp veroor deeld. De remonstranten zullen hier tegen zeker protest aanteke nen, zegt algemeen secretaris drs. M.A. Bosman-Huizinga. Haar kerk is sinds 1988 als waarnemer betrokken bij het Samen-op-Weg-pröces van de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en de Lutherse Kerk. Bosman betreurt dat deze ker ken, die in de toekomst verder gaan als Verenigde Reformato rische Kerk, de veroordeling van de remonstranten formeel 'nog eens bevestigen', terwijl de hervormde en de gereformeer de synode al in de jaren zestig de kritiek op de remonstrantse leer van de uitverkiezing heb ben 'gerelativeerd'. Door de Dordtse Leerregels 'zijn de remonstranten min of meer de kerk uitgestuurd'. De synode van Dordrecht (1618/1619) gaf de opdracht ruim tweehonderd remon strantse voorgangers af te zet ten. Zij stelde de 'Vijf artikelen tegen de Remonstranten' op, die samen met de Heidelbergse Catechismus en de Nederland se Geloofsbelijdenis de 'Drie Formulieren van Enigheid' vor men, waaraan hervormden en gereformeerden zich nog steeds gebonden weten. De remonstranten hebben te vens kritiek op andere onderde len van de vrijdag gepresenteer de kerkorde. „De Israël-theolo- gie die eruit spreekt, is zeker niet de onze", zegt Bosman. Ook het opzicht en de leertucht zijn „voor remonstranten heel EEN lange weg werd dus afgelegd. Zuid-Korea is totaal anderd. Ook in Peking zijn de veranderingen niet merkt voorbijgegaan. Het marxisme-leninisme heeftj zoals dat in alle voormalige en nog bestaande commu sche staten het geval was en is, zijn ideologische aanjr kingskracht verloren. Het is verworden tot een instrup voor het behoud van de politieke machtsuitoefening j een beperkte kliek van meestal verstarde ouderlingen, p Maar het is wel typisch dat de 'Chinese wijzen' vfe hulp en soelaas zoeken bij de op kapitalistische leesL schoeide landen, in de eerste plaats Japan en Zuid-K» Bij de verdeling van hun land in 1945 kreeg Zuid-% nochtans de slechtste troefkaarten in handen gespeeldL zuiden was agrarisch en arm. Het noorden dat aan del munisten toeviel was reeds door de Japanse bezetterL gebruik maakten van de overvloedig voorradige groncL fen en de goedkope hydro-elektrische energie, sedert L zwaar geïndustrialiseerd. Noord-Korea had dus de ii belovende toekomst voor zich. |n b ECONOMISCH voordeel is overigens wat Peking zicjt€ meest voorstelt van de normalisering van de betrekkif" met Zuid-Korea. Het officiële Chinese persagentschap zwaar de nadruk op het versterken van de economische den. China hoopt dat Zuid-Korea meer dan zijn steenlj bijdragen in de heropleving en de modernisering van d«~ nomie. De tientallen zakenlieden die president Ro Taejj naar Peking vergezellen, spreken voor zich. t ZUID-KOREA staan meer politieke doeleinden voor fa Voor president Roh Tae-Woh staan de normalisering vL betrekkingen met Noord-Korea en tenslotte de herenjk op het eerste plan. De president liet daarover geen tvn bestaan. 'Mijn ontmoeting met de Chinese leiders zai6 belangrijke stap zijn op weg naar de hereniging', zo z?1 voor zijn vertrek. Die woorden zijn de Koreanen uit hetr gegrepen. Want de nostalgie naar het ene ongedeelde vr land knaagt bij hen even hard aan het hart als destijds f Duitsers. Daarnaast is er lof voor het ont breken van een paragraaf over het huwelijk; de Remonstrant se Broederschap is het eerste kerkgenootschap dat niet-hu- welijkse relaties inzegent. Ook de positie van de Lutherse Kerk (dertigduizend leden) is zoda nig geregeld dat de ruim tien duizend remonstranten met een gerust hart de toekomst te gemoet kunnen zien. De remonstranten gaan nu, met de nieuwe kerkorde in de hand, bekijken of zij volledig aan het kerkelijk herenigings proces willen deelnemen. „We kunnen niet eeuwig waarne mers blijven", aldus Bosman. Met de naam van de nieuwe kerk zullen de remonstranten zelf niet zo gelukkig met hun mannelijke naam geen problemen hebben. „Wij zijn ook een loot van de Reforma tie." Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Peri Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 071 -132221, 070-3190 933. 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met kunst- en rtv-redactie Sij|u Pers. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A J. Hofmeester, H. Nieuwmans, H. Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, eb dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten In Nederlap België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. M. van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit H. (chef), H.B Bijleveld, drs. J. Feenstra, D J Hofland, K Jonker, P. Koopman G. Korevaar, D W van Rietschoten, C.P Visser en K van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Koni (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Vooi (Parijs), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijle (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve verté publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalste M.de Cocq n 08.30 tot 17 00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Voor uitsluitend hel geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2