Loterij levert meer op dan wereldtitel Geen tijd voor het zwarte gat Castratie als motivatie Gevecht om de poen Vrouw Op het ijs Wonderen bestaan niet Vreemde vogels Verering I 1 O I Leidsche Courant i J. vf I maandag 28 september 1992 kj luivl ACHTERKANT Samenstelling: GUIDO BlNDELS Bijdrage: GlJSBERT SPIERENBURG Aanstaande vrijdag, 17.02 uur, Nederland 2: Actie. Jeugdmagazine met informatie .over het Jeugd Rode Kruis. Presentatie Wendy Brouwers en Ben van der Burg. „Leuk joh", zegt de ex- schaatser en tegenwoordige televisiepresentator Ben van der Burg. „Maar moeilijk. Echt héél moeilijk. Dat had ik nooit verwacht. Kijk als ik vroeger interviews gaf praatte ik er op los, dan vertelde ik alleen dat wat ik kwijt wilde, ik kon altijd snel over de essentie van het verhaal heen kletsen. Nu ik zelf opeens de interviewer ben moet ik bepaalde dingen uit die andere persoon zien te krijgen en dat valt niet mee". „Eigenlijk heb ik ook geen talent om te presenteren. Ik ben iemand die vrijuit moet kunnen praten, ik ben gek op improviseren. Nu moet ik in de camera kijken en een bestaande tekst oplepelen. Een hele omschakeling. Ze hebben me natuurlijk genomen voor het losse, voor de sfeer in het programma. Het is een hele ervaring, zo'n andere wereld, maar buitengewoon moeilijk dus. We spelen in op actuele gebeurtenissen en filmen op locatie. Zo ben ik al mee geweest met een soort schoolreisje met de boot in Friesland. Een zogenaamde integratievakantie. Lichamelijk gehandicapten en gezonde kinderen bij elkaar. Ook een hele ervaring. Soms moest je echt kijken wie de gehandicapte was. Wat me vooral opviel was de harde humor van die gasten. Keihard, recht voor z'n raap". „Het schaatsen? Nee, dat mis ik nog niet echt. Ik heb het zo vreselijk druk. Ik heb net weer een presentatiecursus van een week achter de rug. En ik studeer Nederlands. Ik heb dat vak gekozen omdat er in mijn hoofd veel gedachten, fantasieën en creatieve dingen zitten en omdat ik dat mooier, vloeiender naar buiten wil brengen. Ik gebruik bij voorbeeld nog te vaak dezelfde woorden. Taalbeheersing vind ik echt helemaal te gek". „Ik ben ook een boek aan het schrijven. Korte verhalen. Losjes, vluchtig. Een beetje in de Youp van 't Hek-stijl. Algemene zaken. In het blad 'Schaats' heb ik een column. Dat was even wennen. Ik schreef een cynisch stuk over hoe de bond in elkaar zit. Dat mocht dus niet. Ik baalde daar enorm van, maar achteraf denk ik dat het geen slechte zaak was dat ik teruggefloten werd. Een mens moet flexibel zijn, nietwaar? En ach, nu probeer ik verhaal-verhalen voor 'Schaats' te maken. Een beetje zoals Mart Smeets voor Nieuwe Revue schrijft". „Voor de AVRO-radio krijg ik vanaf deze week elke donderdagavond een gesproken column. Dan bel ik op en vertel gewoon wat me die week op sportief gebied is opgevallen, of ik wat in de programma's heb gemist. Je ziet, tijd om in een zwart gat te duiken is er niet". „Weetje wat alleen zo moeilijk voor me was? Ik was zo gewend de perskamer is het na afloop bij voortduring een drukte van belang. Onbekende vogels van diverse pluimage blijken zich aan de poort tot deze verblijven steeds weer toegang te kunnen verschaffen. Tot woede van voorzitter Michael van Praag, die zaterdagavond na afloop van Ajax-Roda JC dan ook maatregelen aankondigde. „De echte journalisten kunnen op deze manier amper hun werk doen. Dit wordt te gek". Teambuilding, motivatie, het zijn begrippen, die in de sport een steeds belangrijkere plaats innemen. Sommigen maken het echter wel heel bont. Zoals Jackie Sherrill, de coach van de American Football-selectie van de universiteit van Starkville Mississippi. Omdat de tegenstander uit Texas, Longhorns, een stier als mascotte had, liet Sherrill zijn spelers een castratie van een stier bijwonen. Of het aan deze speciale vorm van voorbereiding lag blijft natuurlijk onduidelijk, maar feit was wel, dat het team van Sherrill met 28-10 won. Ruim twintig jaar geleden zei de 55-jarige Bobby Riggfc dat hij de beste tennis-speelster ter wereld, de 29-jarige Billie Jean King, kon verslaan. Mooi niet dus. In wat toen algemeen werd aangeduid als de 'Battle of the Sexes' won Billie Jean met 6-4, 6-3,6-3. Afgelopen weekeinde was er weer een 'Battle of the Sexes', maar waar een en ander de vorige keer voortsproot uit een sociaal leefklimaat waarin de vrouw vocht voor gelijke rechten, daar ging het nu om een ordinair gevecht om de poen. Jimmy Connors bespaarde zichzelf een afgang en verdiende in nog geen anderhalf uur bijna één miljoen gulden. De Amerikaan versloeg i twee sets zijn vrouwelijke evenknie Martina Navratilova met 7-5 en 6-2. Van een gelijkwaardige partij was geen sprake en Navratoliva moest zich met 300.000 gulden tevreden stellen. De prestigieuze demonstratiepartij kon de 13.000 toeschouwers en de miljoenen tv-kijkers nauwelijks boeien. Connors was veel te sterk voor de hypernerveuze Navratilova. De twee aanpassingen - geen tweede opslag voor Conners en een groter speelveld voor Navratilova - hadden weinig invloed op het spel verloop. Ze is twintigjaar, 1,67 meter lang en 58 kilogram zwaar. Manon Rheaume is de naam, een Franstalige Canadese. Vorige week werd ze opeens wereldberoemd. Omdat ze de eerste vrouw was die in Amerika tijdens een ijshockey wedstrijd tussen twee professionele mannenteams het doel verdedigde. Het betrof een vriendschappelijke ontmoeting tussen Tampa Bay Lightning en St. Louis Blues. Het team van Rheaume (Tampa Bay) verloor met 6-4. Rheaume speelde alleen de eerste periode, die in 2-2 eindigde. De 8223 toeschouwers gaven haar een staande ovatie. Phil Esporito, de manager van Tampa Bay, wil haar binnenkort een contract aanbieden. „Ze heeft enorm veel talent, dat het een vrouw is, is bijzaak", zei hij. Manon Rheaume speelt al sinds haar vijfde jaar ijshockey. „Ik heb het geleerd van mijn broers en droom ervan de National Hockey League te halen". een fobie van die zakenmannen. Bovend hebben ze een hekel aai overwerk. Daarom will voorrijtarief. Ze slaan p hun waaier uit als er ee paar spritskoeken tege staan en dat kan natuu niet. De in voetballers geïnteresseerde zakenmensen zijn overL altijd hartveroverend e|v vertederend in hun oorfcj Er komt geen kwaad wo over hun lippen. Ze del^ bovendien hartelijke je schouderkloppen uit. H' nu ik erover nadenk, f eigenlijk één grote jovi# ter bekroning van een businesspakket. Daar ij,, dus ook een handtekenie niet bij ontbreken, maak gezien hun status is die e altijd voor hun zoon, die»s op afstand hoofdschud<F staat toe te kijken en n(jr geweten heeft dat zijn t die spaarde. L Je hebt zakenmensen iff allerlei soorten van F opwinding. Sommigen L verdringen zich reeds r i laatste fluitsignaal bij deur en staan vervolge] een schepnetje klaar. J Anderen wachten gedu hun beurt af. Weer and zijn op afstand mét eenb glimlach tevreden en d vervelendsten beginnet onder een geweldige slcjc wezenloos gesprek, wan zij na drie kwartier nogp steeds geen behoorlijke kunnen breien. Ik wee$ onder die omstandighej ook nooit wie ik meer nf bewonderen, of de zakenman, die altijd w^ weer iets te binnen schk de voetballer, die drie t< kwartier niet luistert efe( kwartier de verkeerde P antwoorden geeft. I1 De Nederlanders Eimbert Timmermans en Eric Verhagen hebben gistermiddag in Oubenice tijdens de Grote Prijs van Tsjechoslowakije de wereldtitel zijspancross geprolongeerd. Het duo verdiende daar nauwelijks geld mee. Gelukkig was er onlangs ook de hoofdprijs in een loterij. door René Dons Oubenice Voor Eimbert Timmermans en Eric Verhagen is het mooi geweest. Uiteraard, was er gistermiddag vreugde vanwege het behalen van de tweede wereldtitel in de zij spancross, maar er was ook blijdschap, omdat het de laatste Grand Prix was die het tweetal reed. Zijspancoureur Eimbert Timmermans en bakkenist Eric Verhagen houden het na dit cross-seizoen voor gezien. Het Nederlandse koppel kwam in de eerste manche als eerste over de streep en stelde daar mee de tweede titel veilig. „Ik ben kapot", stamelde de win naar na afloop van de eerste manche. „Maar ook gelukkig dat we op deze manier de titel hebben geprolongeerd". Timmermans en Verhagen startten het seizoen sterk, schreven race na race op hun naam en op het moment dat de concurrentie eindelijk ont waakte, hadden de Nederlan ders een nauwelijks te over bruggen gat geslagen. Halver wege het seizoen kozen de twee Brabanders dan ook voor een meer afwachtender houding in de wedstrijden. Voor Nederland wordt er door het afscheid van Timmermans en Verhagen een uiterst succes volle periode in de zijspancross afgesloten. In 1990 trad Benny Jansen met bakkenist Frans Geurts van Kessel in de voet sporen van de legendarische Ton van Heugten. De 'menne- kes' uit Schaik werden op hun beurt weer opgevolgd door Eim bert Timmermans en Eric Ver hagen, die dus gistermiddag in het Tsjechoslowaakse Oubenice hun wereldtitel prolongeerden. „We pjden hierna nog één wed strijd: om het Nederlands kam pioenschap in Reek", zegt de 30-jarige Timmermans. „Dan is het voor ons definitief over. De zijspan gaat de verkoop in en er begint een nieuw leven. Elf jaar lang heeft alles in het teken ge staan van de zijspancross. Mijn passagier Eric Verhagen maak te aan het begin van dit seizoen bekend er mee te willen stop pen. Als wij vorig jaar geen we reldkampioen waren geworden, had hij er waarschijnlijk toen al een punt achter gezet". „Ik heb nog even getwijfeld of ik een opvolger voor Eric Ver hagen zou zoeken, maar toen het seizoen eenmaal vorderde heb ik voor mijzelf besloten om het voorbeeld van Eric te voe gen. We hebben schitterende successen behaald, we hebben heel veel meegemaakt, maar nu is het over". „Ik heb vorig jaar het trans portbedrijf van mijn vader over genomen. We hebben vijf chauf feurs met vrachtwagens in vas te dienst. Daarvoor wil ik de planning en het onderhoud gaan doen. Ik heb de afgelopen elf jaar zo veel gereisd dat ik voorlopig lekker in Schijndel wil blijven. Tot nu toe heeft mijn vrouw' zich met de be- drijfsbeslommeringen bezig ge houden, maar zij is opnieuw zwanger. Ze heeft dadelijk wel iets anders aan haar hoofd". Dienstverband Gedurende elf jaar hebben Eim bert Timmers en Eric Verhagen alles gegeven om het maximale uit de motorsport te halen. De eerstgenoemde was de laatste twee seizoen full time met zijn sport bezig, maar Eric Verha gen heeft altijd een vaste baan bij een aannemingsbedrijf ge had. „Het begon allemaal heel erg vrijblijvend", zegt Eimbert Timmermans. „In mijn begin periode heb ik verschillende bakkenisten gehad. Ik was be vriend met de broers van Eric. Die vroeg echter of hij óók een keer een wedstrijd met mij mocht rijden. In eerste instan tie dacht ik: wat moet ik met die bonestaak? Maar in de praktijk deed hij het uitstekend. Nadat het goed ging in de clubwed strijden zijn wij om het natio naal kampioenschap gaan rij den. En uiteindelijk ook om de wereldtitel. We kwamen steeds een stap verder. Wat dat betreft heeft er altijd een constante progressie in onze prestaties gezeten". Eimbert Timmermans en Eric Verhagen zijn immer eikaars tegenpolen geweest. De stuur man is druk en driftig, terwijl Verhagen nogal introvert is. „Die heb ik maar één keer kwaad gezien. Dat was in ons eerste seizoen. Als wij naar wedstrijden gingen, reed altijd een aantal mensen uit Schijn del mee, onder wie mijn vader met zijn vrienden. Het gebeur de wel eens dat als we Eric gin gen ophalen de hele bus al vol zat. Een keer op maandagoch tend kwam hij naar mij toe en zei hij dat-ie ermee ophield. Hij baalde ervan om heen en terug op de koelbox te moeten zit ten". „Ik kon hem niet anders dan dat alles voor me geregeld werd en nu stond ik er opeens alleen voor, nu kreeg ik te maken met de bureaucratie, de wachtlijsten voor mijn studie en noem maar op. Vroeger was maar één ding belangrijk in mijn leven: wanneer moet ik trainen? Ik stond een beetje buiten de rtiaatschappij. Nu zit ik er midden in en ach, dat bevalt me goed". In 1978 was César Luis Menotti nog een wondertrainer. Maar sinds hij met Argentinië wereldkampioen werd kende hij nauwelijks hoogtijdagen meer. Bij het WK van 1982 in Spanje werd Argentinië vroegtijdig uitgeschakeld en kort daarop Menotti als bondscoach afgedankt. Bij zijn volgende werkgevers, Boca Juniors en River Plate had hij even weinig succes als later bij Barcelona. Toch geloofden sommigen nog in hem. Dit jaar tekende hij een contract als coach van Mexico, waar hij in een luxe villa woont en maandelijks 100.000 gulden ontvangt. Voor dat bedrag verwacht de nationale bond niet alleen dat hij Mexico naar het WK van 1994 loodst, maar dat daar in de Verenigde Staten ook de wereldtitel wordt gewonnen. Tot nu toe boekte Menotti echter slechts tegenvallende resultaten. Tijdens een toernooi in Los Angeles werd met 5-0 verloren van Brazilië en tegen een team uit die stad kwam Mexico niet verder dan 0-0. „Onder Menotti zijn we geen stap verder gekomen", klinkt het nu in de pers. Bij Ajax puilen dit seizoen niet alleen de toeschouwerstribunes uit, ook op de perstribune en in Wereldkampioen Eimbert Timmermans samen met bakkenist Eric Verhagen in actie: 'Wij hebben er niets aan over gehouden'. gelijk geven. Wij hebben vervol gens besloten om niemand meer mee te nemen. Mijn vader kwam het een week later weer vragen of ze mee mochten en toen heb ik 'nee' gezegd. Ze wa ren nog kwaad ook, want ze vonden dat. we een dikke nek kregen". Vanaf 1988 werden de presta ties steeds beter. In dat jaar ein digde het duo in de strijd om het wereldkampioenschap op de vijfde plaats. „Een uitstekende prestatie voor ons. In 1990 dachten wij voor het eerst aan de wereldti tel. In de voorbereiding heb ik toen een paar minder slimme uitspraken gedaan. Ik zei dat wij negentig procent kans had den om de nieuwe wereldkam pioenen te worden. Vervolgens ging dat seizoen alles mis. De ene keer waren we bij een val partij betrokken, de andere keer ging weer iets kapot. Ik heb vele malen op het punt ge staan om die motor pardoes in de sl^ot te schoppen. Eric Ver hagen hield zich altijd rustig, maar ik kon het niet uitstaan. Verhagen heeft mij heel wat keertjes moeten temperen". „Ik ben een heethoofd, maar wel eentje met een grote dosis doorzettingsvermogen. Ik wilde dan ook per se een keer wereld kampioen worden. In 1990 wer den we derde. Benny Jansen be haalde toen met Frans Geurts van Kessel de titel en stapte over naar de wegrace. Ik heb toen tegen Eric gezegd: nu zijn wij aan de beurt. En een jaar la ter triomfeerden wij net zoals dit jaar in Tsjechoslowakije". Volle flessen „Het liep toen alleen gigantisch uit de hand. Veel publiek was afkomstig uit de voormalige DDR. Ze waren toen vrij en vierden dat door een enorme hoeveelheid bier te drinken. De volle flessen vlogen dan ook door de lucht. Ik kreeg er eentje op mijn gezicht. Later werd pas geconstateerd dat ik mijn kaak gebroken had. Er waren toen ook enorme vechtpartijen. Niet leuk allemaal, het is mij dan ook een raadsel waarom de interna tionale motorsportbond op nieuw de laatste Grand Prix van het seizoen aan Tsjechoslo wakije heeft gegeven". Toen het hier nog Oostblok was, klopte de organisatie beter dan nu. Overal probeert men munt uit te slaan. Voor een par keerplaats worden de gekste be dragen gevraagd. Een paarjaar geleden versierde je met een doos stickers nog twintig wij ven. Nu kan er helemaal niets meer. In mijn carrière ben ik in heel wat gekke landen, geweest, maar de laatste twee jaar heb ben we het in Tsjechoslowakije erg slecht getroffen. Je kan nog geen shirt buiten hangen, want het wordt gegarandeerd gejat". Voor Eimbert Timmermans en Eric Verhagen was dat niet zo'n probleem meer, want de we reldkampioenen hadden zich in de loop der jaren verzekerd van een aantal goede sponsors. „We hebben altijd een goede camper gehad. Daarnaast had den we de beste materialen tot onze beschikking, desondanks was het nog geen vetpot. Dit jaar had ik een budget van 150.000 gulden. Een derde deel vormde mijn salaris. Van die ton moest ik Eric betalen, de materialen en de reiskosten. Dan is het best rekenen gebla zen om eruit te komen.'Het is mij altijd gelukt, ondanks dat we wel eens tegenvallers had den. Meevallers stonden daar nooit tegenover. Ook niet toen we wereldkampioen werden". „In de soloklassen zijn coureurs daar miljonair van geworden. Als Eric en ik vorig jaar allebei tienduizend gulden aan die titel hebben overgehouden, is het veel. Oh ja, we kregen nog een reisje naar Amerika van onze sponsor aangeboden. Maar ik ben nog niet geweest. In het cross-seizoen ging al mijn tijd op aan de sport en in de winter periode ben ik met ons eigen be drijfje in de weer geweest". „Een maand geleden wonnen wij een prijs in de postcode-lote rij. Ik wil het bedrag niet noe men, maar het was aanzienlijk. Ik zat in de garage, terwijl mijn vrouw naar dat programma zat te kijken. Ze kwam ineens opge wonden naar me toe. 'We heb ben de hoofdprijs gewonnen', schreeuwde zij'. Ik geloofde het niet en heb het gehele program ma af moeten kijken, voordat we de bevestiging kregen. Een half uur duurt dan heel lang. Dat geld hebben we in de zaak gestopt. Ik ben blij dat ik mij daar nu in kan uitleven, want anders had ik echt niets gehad. En twee wereldtitels zouden daar niets aan veranderd heb ben Genieten van zijn wittebroodsweken was er niet bij voor Michael Stieh. Meteen na zijn bruiloft in Monte Carlo met de actrice Jessica Stockmann moest hij zich bij het Duitse Davis Cup-team voegen dat dit weekeinde tegen België speelde. Teamchef Niki Pilic beloonde de beroepsernst van Stich. Voor het eerst mochten de spelers van Duitsland hun vrouwen meenemen naar het trainingskamp en de wedstrijd, die gemakkelijk werd gewonnen. Een profvoetballer mol tegenwoordig niet allee! goed kunnen voetballer! moet bovendien een wa! kloppend hart hebben de noden van de zake nu die zich toch maar een comfortabel businesspa heeft laten aanleunen o afloop van de wedstrijd ogenblik oog in oog te kunnen staan met de co De aandacht voor de zakenman is een nieuw toegevoegde waarde, di profvoetballer goed is ingepeperd en waaraan niet meer te ontsnappe: Wie doucht, z'n haar fé de deur achter zich dich trekt en z'n brommer sl wordt dan ook venijnig kraag gevat. Een beetje moderne profvoetballer behoort deze tijd te weten wat relatiemarketingis. Da bestaan cursussen en handboeken voor, op ve in babytaai. Het succes j kleine dingen. Fout is n juist bij voorbeeld het h| föhnen. Dat wil een zakenman niet, die wil als 't ware laten frappei J door natte, sprankelen! haren. Bovendien voorl dit misverstanden. Het gebeurt nog te vaak dat zakenman een geföhnd jongeman feliciteert, di nader inzien van de beveiliging is. In dit en ander verband ook niet goed wanneer voetballers zich al te gr reinigen. Er moet een scherpe natranspiratie ruiken zijn, dus voetbal die luchtjes gebruiken hebben helemaal de bal verstand van relatiemarketing. Wan het de zakenman in bas omgaat, is de geur van dampende kleedkamer niet de okselfrisse were Paco Rabanne. Die is hi zijn weten zojuist ontvl Voetballers weet ik, kri

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22