Lubbers: meer mannen in deeltijdbanen PREI EN SPEKLAPJES. Blikveld H B1 B3 B6 De Vries: Inflatie-meevaller maakt loonmatiging mogelijk li Inkatha-leider Buthelezi trekt zich terug uit onderhandelingen Iliescu op winst in Roemenië FNV: PvdA moet crisis over wao niet schuwen II Weekeinde vol rechts geweld in Duitsland rï4 Dagen Grati? "1 125 £aidM<2owuwt MAANDAG SEPTEMBER 1992 I 22 I in tvo geestelijk leven Geen hulp kerken zonder steun overheid' eiden omgeving Asbest in schooltuinen assenheims park Rusthof >ajicek grote man in Houtrust Sport Roy moet op aarde terugkeren' luick Boys vernedert Rijnsburgse Boys ESTELIJK LEVEN/OPINIEA2 ta NNENLANO A3 Alt ÏONOMIE A4 'y UR3 A4 'r 1 BTENLAND A5 DEN/REGIOA6/7 NSTVERLENING A6 .TUUR A8 yvSEN A9 la IT: IWlCE A10 PROGRAMMA'SAl 1 )RT £cid&e (Sowumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25454. Losse nummers 1,50. Vannacht in het zuiden enkele mistbanken. Minimumtempera tuur omstreeks 13 graden. Over dag zonnig en middagtempera- tuur ongeveer 23 graden. Ooste lijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3, in het Waddengebied vrij krachtig, 5. De komende da gen af en toe zon en aanmerke lijk koeler. Verpakte lichaamsdelen gevonden in Westland 's GRAVENZANDE/NAALDWIJK - Op twee lokaties in 's Gravenzande en Naaldwijk zijn zaterdagmorgen in plastic verpakte lichaams delen van een man aangetroffen. Vooralsnog gaat de politie ervan uit dat het delen van één en dezelfde man betreffen, wiens leeftijd wordt geschat tussen de 30 en 40 jaar. In 's Gravenzande lagen de verpakte li chaamsdelen in de buurt van een vrachtwagen die sinds vrijdagavond acht uur binnen de be bouwde kom stond geparkeerd. In Naaldwijk werden de lichaamsdelen aangetroffen langs een doorgaande weg naar Monster. De verpak te lichaamsdelen zijn inmiddels voor onder zoek overgebracht naar het Gerechtelijk Labo ratorium in Rijswijk. DEN HAAG Hoewel de Miljoenen nota voor 1993 nog maar nauwelijks twee weken oud is, kan de paragraaf over de verwachte inflatie nu al her schreven worden. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenh- geid deelde gisteren opgewekt mee dat de gemiddelde prijsstijging vol gend jaar 3 procent zal bedragen in plaats van het in de Miljoenennota ge raamde percentage van 3,75. „Die meevallende inflatie is een gevolg van de recente waardedaling van het Brit se pond, de Italiaanse lire en de Spaanse peseta", legde de minister gisteren voor de NCRV-radio uit. „We gaan ervan uit dat die lage valuta koersen voorlopig niet zullen veran deren. Dit betekent dat veel goederen uit het buitenland voor ons vrij goed koop zullen zijn en dat is dus een mee valler voor de koopkracht van de bur gers". Volgens de minister biedt de 'ruimte' die hierdoor ontstaat mogelijkheden voor de door het kabinet zo vurig ge wenste loonmatiging. Vliegramp in Nigeria: 163 militairen dood LAGOS - In Nigeria zijn alle 163 in zittenden van een militair transport vliegtuigomgekomen toen het toestel, een Hercules C-130, kort na vertrek van de luchthaven van Lagos neer stortte. De plaats waar het toestel is neergestort, een moeras op nog geen 20 km van de luchthaven, werd giste ren pas ontdekt, nadat in een dorp bij Lagos twee lijken waren komen aan drijven. De meeste passagiers waren hoge offi cieren die in de hoofdstad festiviteiten hadden bijgewoond ter gelegenheid van een marine-week en op de terug weg naar huis waren Geen verbod baggerstort Braassem DEN HAAG/JACOBSWOUDE Er komt geen verbod op de stort van 322.500 kuub vervuild slib in het Braassemermeer. Dat heeft voorzitter G. Veringa van de geschillenafdeling van de Raad van State vanmorgen uitgesproken. De Zuidhollandse Milieufederatie pleitte voor een dergelijk verbod afgelopen donderdag in een spoedprocedure bij de Raad van State. De Milieufederatie stelde dat een Milieu Effect Rapportage moet worden gemaakt alvorens in oktober met het storten wordt begon nen. Volgens de Milieufederatie zijn er aanwijzingen dat PAK's en zware metalen in het te storten slib via de bodem van het bagger- depot het grondwater zullen vervuilen. Het Hoogheemraadschap Rijnland bestrijdt dit. Het slib is afkomstig uit sloten nabij tuinderijen en langs wegen en uit vaarwegen in de provincie. Het provinciebestuur garandeerde dat dit jaar geen slibstort zal plaatsvinden. Mogelijk kan pas in ja nuari een afvalstoffenvergunning worden verleend. De Milieufe deratie heeft dan ook geen spoedeisend belang in deze zaak, aldus het verweer van de provincie. EDE Premier Lubbers vindt dat mannen meer in deeltijd moeten gaan wer ken, zo zei hij afgelopen za terdag tijdens een bijeen komst van het CDA Vrou- wenberaad in Ede. Het is daarvoor niet nodig dat er in uren minder gewerkt wordt; verlenging van de bedrijfstijd zou mannen in staat moeten stellen met minder dagen toch aan hun 40-urige werk week te komen. Mensen werken dan bijvoor beeld 9,5 uur per dag, zonder dat er in de onderneming min der wordt geproduceerd. Ie mand met een 40-urige werk week hoeft dan maar vier dagen te werken. Een vierdaagse werkweek in combinatie met korter werken, dus vier dagen van bijvoorbeeld acht uur, valt bij Lubbers niet goed. Als mannen in deeltijd werken, zou dat volgens de premier vrouwen helpen zich te ont plooien. Doordat ze vaker thuis zijn, kunnen mannen taken overnemen, zoals het verzorgen van eventuele kinderen. Lub bers wees er met nadruk op, dat de partners dit 'soort zaken in eerste instantie onderling moeten regelen. Overheid en bedrijfsleven kunnen wel de voorwaarden scheppen, waar door mensen sneller tot zo'n taakverdeling besluiten. Lubbers sprak in Ede over het thema 'Vernieuwd ouderschap' en liet daarin duidelijk blijken dat hij veel bedenkingen heeft tegen de veranderende opvat ting over samenleven en het ge zin. Vooral omdat hij zich af vraagt of iedereen, kinderen voorop, er wel zo goed mee af zijn. Vanuit de zaal werden zijn woorden vertaald.als „Je mag doen watje wilt, emancipatie is leuk, maar bedenk wel dat de kinderen er de dupe van wor den. En daarmee praat je vrou wen wel een schuldgevoel aan", aldus een toehoorster. „Juist vrouwen hebben een groot ver antwoordelijkheidsgevoel te genover kinderen en hun gezin. En doordat ze zo goed weten wat kinderen fijn en vertrouwd vinden, is het juist zo moeilijk om ook een leven voor jezelf op te bouwen. Hadden mannen dat verantwoordelijkheidsge voel ook maar zo sterk, dan zou het een stuk eenvoudiger zijn". Pagina A3: Lubbers: Aan vrij heid zit een beperking Rust terug De rust was vanmorgen vroeg weer even teruggekeerd op de Neder landse stranden, waar afgelopen weekeinde honderdduizenden zonaanbidders en hondenbezitters gretig hadden geprofiteerd van een warm herfstgeschenk. Zowel beroepsvissers als amateurs trok ken er vandaag weer op uit om garnalen te vangen, zoals hier in Scheveningen. Hopelijk missen zij de bijna vier meter lange tuime laar die gisteren voor de kust bij het Noordhollandse Camperduin de vele strandtoeristen vermaakte met hoge sprongen en het spelen derwijs inhalen van zeilbootjes. Deze dolfijnesoort, beroemd gewor den door de tv-serie Flipper, wordt zelden gezien voor de Nederland se kust. Twee jaar geleden zwom bij de Brouwersdam in Zeeland ook een verdwaalde tuimelaar. Het beest verbleef daar maandenlang en trok veel toeristen. Het is de tweede maal in enkele maanden dat voor de kust van Camperduin een bijzonder zeedier is waargenomen. In juni werd korte tijd een vier meter lange reuzenhaai vlak bij het strand gezien. FOTO: MILAN KONVALINKA JOHANNESBURG - Inkat ha-leider Mangosuthu Bu thelezi, aartsvijand van het ANC, heeft zich gisteren te ruggetrokken uit'onderhan delingen over de toekomst van Zuid-Afrika. Zijn besluit is een domper op de vreugde die ontstond nadat ANC-leider Nelson Mandela en president De Klerk zaterdag overeenstemming hadden be reikt over het opstellen van een grondwet, het formeren van een interimregering en de vrij lating van politieke gevange nen. De ontmoeting tussen Mandela en De Klerk beteken de het einde van een maanden lange impasse in de onderhan delingen. „Besprekingen over een nieuwe grondwet in Zuid- Afrika kunnen niet langer door gaan", riep de woedende Inkat ha-leider gisteren tegen zijn aanhangers die zich hadden verzameld voor de herdenking van de roemruchte 19e-eeuwse Zulu-koning Shaka. Buthelezi is niet alleen kwaad omdat het ANC en de blanke regering bila teraal de onderhandelingen hervatten, hij is vooral geïrri teerd over onderdelen van het nieuwe akkoord. Zo worden traditionele wapens die vooral worden gedragen door de, voornamelijk uit Zulu's' bestaande, Inkathabeweging, verboden. Het ANC omschreef die speren en zwaarden altijd als 'ordinai re moordwapens', maar de Zu lu's beschouwen het van ouds her als een reent om wapens te dragen naar openbare vergade ringen en manifestaties. „Een Zulu zonder wapen is als een man zonder schaduw", zegt Bu thelezi, die dit weekeinde nog meer 'onrecht' moest verwer ken. Pagina A5: Buthelezi vreest „etnische zuiveringen" BUKAREST De Roemeense president Ion Iliescu en zijn Demo cratisch Nationaal Reddingsfront hebben volgens een eerste prog nose de meeste stemmen vergaard tijdens de gisteren gehouden presidents- en parlementsverkiezingen in Roemenië. Iliescu zou 48 procent van de stemmen hebben gekregen en zijn uitdager Emil Constantinescu, de rector van de universiteit van Bukarest, 33 procent. Het Democratisch Nationaal Reddingsfront zou volgens de laatste prognose 27,5 procent van de stemmen behalen en de op positiepartij Democratische Conventie 23 procent. De rest ging naar negen andere partijen. Onder dergelijke omstandigheden heeft het front van Iliescu waarschijnlijk de beste papieren om een meerderheidscoalitie te vormen. Pagina A5: „Voor allemaal een stempeltje" DEN HAAG - FNV-voorzit- ter Johan Stekelenburg wil dat de PvdA vasthoudt aan haar wens om alleen nieuwe wao-uitkeringen te verlagen en de uitkeringen van alle be staande arbeidsongeschikten ongemoeid te laten. Des noods moet de PvdA daar maar een kabinetscrisis voor over hebben, meent Steke lenburg. Met deze uitlatingen voor de IKON-radio reageerde Steke lenburg gisteren op de politieke deining over de wao-kwestie die CDA-fractieleider Brinkman zaterdag teweeg had gebracht. In een interview voor de VNU- dagbladen in het zuiden des lands hief Brinkman een waar schuwende vinger naar coalitie partner PvdA. Ga niet morre len aan de kabinetsvoorstellen om de hoogte en duur van wao- uitkeringen te beperken, zo luidde zijn boodschap, „want anders dreigt de hele coalitie te mislukken". Verder bestempelde Brinkman het komende kamerdebat over de wao-plannen in oktober voor de coalitie als „een forse leeuw op de weg". De uitspraken van de fractielei der werden in politieke kringen onmiddellijk opgevat als een dreiging met een kabinetscri sis. Later op de dag ontkende Brinkman dat ten stelligste. „Het was beslist niet zo be doeld", liet hij via zijn perschef weten. „Ik wilde er alleen maar mee zeggen dat het kabinet aan het eind van de rit negatief zou worden beoordeeld als het de wao-problemen niet grondig zou hebben aangepakt". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Inkatha-leider Mangosuthu Bur thelezi. FOTO: EPA ADVERTENTIE ieuwe stormen sen slachtoffers bet 'orn NNES-LES-BAINS - Bij 'ord uwe stormen in het uiterste m i den van Frankrijk zijn giste- u! drie mensen omgekomen en "mefschil lende anderen vermist 'aakt. Het dodental van de dere overstromingen in ton d-Frankrijk is, na het opgra- i gj i van nog eens twee lichamen de modder, zaterdag geste tot 38. De nieuwe buien ndi: bij el amen tot bedaren voordat zij ok gebieden bereikten die vori- tiüI week zo zwaar geteisterd tsb -den. De nieuwe stormen erd ïtten de meeste schade aan heit de departementen Aude en 3bl( "enées-Orientales, dicht bij grens met Spanje. lange» feestelijk bruisend Ahoy'.Vol nieuwtjes, demonstraties, attracties n... showsin Italiaan se sfeer. Maar ook 1 'n exotisch-fruit-. show, proef- p theater, beeld \lj en geluid primeurs (de CD-I), tmuziekpaviljoen, mode theater, KROEPELIN/BESKOW - Het afgelopen weekeinde heeft in Duitsland opnieuw in het teken van aanslagen op asielzoekerscentra en bui tenlanders gestaan, zowel in het oosten als in het westen van het land. Na de aanslag vrijdagnacht op het vroegere nazi-concentratie- kamp Sachsenhausen eiste pre mier Yitzhak Rabin van Israël gisteren dat de Duitse regering een eind maakt aan het geweld van de neo-nazi's. In Kroepelin in de Oostduitse deelstaat Mec klenburg-Vorpommern vielen 30 tot 40 rechtse jongeren een asielzoekerscentrum aan met stenen en molotov-cocktails. De politie pakte twee mensen op. Bij soortgelijke aanvallen in de nabijgelegen steden Ziegendorf en Eichberg slaagde de politie er niet in de daders te pakken, evenmin als in Henningen in Sachsen-Anhalt. Daar gooide een groepje van zes mannen vanuit hun auto's brandbom men naar een onderkomen voor asielzoekers. In de nacht van vrijdag op zaterdag had een tiental rechtse jongeren het ge munt op Polen in Beskow nabij Frankfurt an der Oder (Bran denburg). Inzittenden van een Poolse reisbus werden gemoles teerd en voorruiten van auto's uit Polen vernield. Een barak die als monument diende in het concentratiekamp Sachsenhau sen in Brandenburg is in vlam men opgegaan. Twee weken te voren had premier Rabin van Israël nog een bezoek gebracht aan de „Joodse barak", waar Duitse joden waren bijeenge dreven na de pogroms van de Kristallnacht van 1938. Zater dagavond kwam het tot scher mutselingen tussen rechtse en linkse jongeren in de vroegere DDR. Eén neo-nazi'raakte ge wond. Eerder op de dag liep een vreedzame mars van 600 men sen tegen racisme in Hoyers- werda uit op een rel. De politie pakte 19 mensen op. iedere dag Prins koopt auto van half miljoen DEN HAAG - Prins Bernhard, bekend om zijn voorliefde voor snelle auto's, heeft volgens de fabrikant van de Ferrari-sport- wagens het eerste exemplaar gekocht van een geheel nieuw type, de Ferrari 465 GT. De wa gen kost ruim een half miljoen gulden en heeft een topsnelheid van 315 kilometer per uur. De auto, die voor de prins speciaal 'royal blue' wordt gespoten, be reikt in vijf seconden de op veel wegen geldende maximum snelheid van 100 kilometer per uur. De Rijksvoorlichtings dienst wil het bericht overigens bevestigen noch ontkennen. Volgens de RVD gaat het hier om een privé-zaak. Af en toe is het nuttig je blikveld te verruimen. Dat vindt zelfs de Alternatieve Konsumenten Bond (AKB), met ongeveer tweeduizend leden een van de kleinste consumentenorganisaties in Nederland. Doken de deskundigen daar tot voor kort alleen nog slechts al keurend in de natuurvoeding, nu gaan ze ook over tot het proeven van allerlei andere, gewone voedingsmiddelen. Na een jaar wordt gekeken of de veranderingen geslaagd zijn. Om je blik te verruimen kun je net zo goed een gratis proefabonnement op de Leidse Courant nemen. Op dinsdag krijg je dan het katern Vandaag de Dag, compleet met consumentennieuws in handen. Na veertien dagen merkje al hoe geslaagd je keuze is. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. C3 een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: io maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. LO* Voorl: Dhr/Mevr: Straat: Prei, kilo Speklapjes, zonder zwoerd, 500 gram^TS'4.49 "7QQ kilo lft49 Deze aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) n'ii.miiii»in.n«ni«m

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1