Zwitsers schrijven historie renmjj Mansell wint, maar Prost steelt show Mexicaan Miranda sterkste in een warm Amsterdam De Koning weet wanneer hij goed moet presteren Auke Scholma verrast Wiersma Sport Zoer verslaat Lansink Triomf Arnouts in sfeer van lief zijn voor elkaar B iP Leidse Courant rv maandag 28 september 1992 i tf tigste zege Regilio Tuur (fork Regilio Tuur heeft w York zijn dertigste prof- igeboekt. De zwaarveder- Jht uit Hoogvliet was supe- 3in het duel met Richard r uit Mexico. In de derde 'l staakte de scheidsrechter (ngelijke gevecht. Voor de dander was het zijn 22ste dinning binnen de limiet. 1 die wacht op een Euro- scjtitelgevecht, bokste een ikulaire partij. Salazar mei kansloos. Zowel in de 'i en tweede ronde ging de laan neer op een zware Jj Na een dubbele rechtse i serie stoten op het ge- lichaam van Salazar jde arbiter terecht in. IDBfeher Khan voor de Ie maal kampioen nesburg Jansher ismeer2jis in Johannesburg voor Noavfde maal wereldkampioen öevo6 I1 SewordenIn de tachtig ;-Swifti!Jen durende eindstrijd ;sneg de 23-jarige Pakistaan lympia-lDittmar met 15-11, 15-9, 15-6. Het was voor de ift-OBijniaal dat de vijfjaar oude- itraliër genoegen moest met de runner-up posi- de halve finales had hij ftnd kampioen Rodney li uitgeschakeld. ecord lOotjers H Wettingen Sven Oot- jeeft in het Zwitserse Ba- iwettingen zijn nationale record hoogspringen ver en op 2,21 meter ge- De voor Holland uit Lijem uitkomende atleet één centimeter hoger p 5 juli toen hij tijdens de j'pale titelstrijd in Hel- -o|de het kampioenschap bij "Jioren veroverde met een over 2,20 meter. Het e vijfde maal dat Ootjers ü|ugdrecord op hoger ni- .gracht. i Coe wint )lenge Open 'gerend John Coe heeft het Challenge Open pjernooi gewonnen. Op 2<#b De Purmer behaalde «jarige Engelsman het eer- Is ""ske succes in zijn vier-jari- De finale van het Davis Cup-tennistoernooi gaat straks tussen Zwitserland en Amerika. Zwitserland bereikte die eindstrijd voor het eerst. Hlasek en Rosset gaven de Brazilianen Oncins en Motta geen enkele kans. 2e itne Lovey eindigde als "ederlander op de gedeel- Enjö&iende plaats. De Hage- ■I4 Fv s me^ zijn eers^e seizoen Res 2e ^professional niet onte- westj4. „Het niveau is niet te 2efjken met dat van het rgolfaldus Lovey, die Buitenheren 2000 gulden aan zijn :BC'hps^iverhield„Ik ben allang ers 9-sv|er mee te mogen doen, cfassecfk ben voorlopig nog af- ona 2-wijk van invitaties." ée snelste jrlijn - David Tsebe heeft op ;ende wijze de negen- marathon van Berlijn op i geschreven. De 26-ja- ndafrikaan zegevierde goede weersomstandig- J in 2.08.08. De tijd van ij betekende de beste we- oenprestatie en een •srecord. De Portugees Matias (2.08.38) ein- s tweede, de Keniaan Si- irori (2.11.50) werd der de vrouwen ging Uta uit Berlijn op herhaling. s van 1990 ging op- 1 als eerste over de finish vick gaat Footwork dT-rdkde)1 De Britse autocou- P,2j)erek Warwick komt vol- 3 02-wikf i p li e: ofeizoen in het formule 1- ^-R/n| uit voor het team van ffHoom-lork. Warwick neemt de em i-i jn van (je Italiaan Miche- !M joreto, die bij Dallara on- edstrijdef gevonden. m. 19811 p™"3lner blijft verdienen Hw) 114J De kassa blijft rinke- iLEBv^°r olympisch tafeltennis- a (Hw) iloen Jan-Ove Waldner. )°i°45 2.jgs was de Zweed al de 3 m s'qbij het financieel aantrek- .jste Europese toernooi in Jand, gisterén voegde hij p dollar (ongeveer 34.000 aan zijn gestaag groei- ;apitaaltje toe door de fi- het World All Star Cir- Parijs op zijn naam te 'en. In een spectaculaire jrijd was Waldner voor toeschouwers opnieuw te 'ffoor de Belg Jean-Michel 0 21-18,21-19,21-12. ij® achttiende fet WK golf iver Het uit debutan- ïstaande Nederlandse iteam is bij het WK golf den in Vancouver als de geëindigd. Met een a van 627 slagen kwamen 9 van Engelenburg (314) Geleijnse (322) pre- g te kort ten i ïn Columbia. Minneapolis/Genève Het op treden in de eindstrijd van de Davis Cup wordt voor de ene fi nalist een routinematige bezig heid en voor de andere een beju belde première: de 29-voudige bekerwinnaar Amerika treft van 41/m 6 december in Fort Worth Zwitserland, dat sinds de zege van 4-1 begin dit jaar op Nederland niet langer een ten- nis-niemandsland is. Beide teams hadden zich reeds na het dubbel van zaterdag ver zekerd van een beslissende 3-0 voorsprong. De Zwitsers deden dat voor 18.000 toeschouwers op een snelle indoorbaan in Ge- nève tegen Brazilië en de Ame rikanen voor wat minder pu bliek, eveneens binnen, maar dan op een trage gravelbaan in Minneapolis tegen Zweden. Het seizoen 1992 heeft alzo de grote doorbraak van het Zwit serse tennis te zien gegeven. Na de zege in Den Haag versloegen Hlasek en Rosset in perfecte sa menwerking de (verzwakte^ ti telhouder Frankrijk en gaven zij dit weekeinde de Braziliaan se gravelspecialisten Jaime On cins en Casio Motta geen schijn van kans. Toch laaiden in Genè- ve de emoties hoog op. „Een historische dag voor het Zwit serse tennis" en „één van de mooiste momenten uit mijn carrière", jubelde de 27-jarige Jakob Hlasek, nadat hij met Mare Rosset de dubbel tegen Cassio Motta/Fernando Roese met 6-3,6-4,6-3 op het Zwitser se conto had bijgeschreven. De Brazilianen veroverden slechts één set: via een tiebreak in het duel tussen Hlasek en en Mattar op de openingsdag: 6-2, 6-3, 6-7, 6-3. Olympisch kam pioen Mare Rosset had in het eerste enkelspel Jaime Oncins met 6-3, 7-5, 7-5 en 27 aces kansloos gelaten. In drie dagen sloeg Rosset meer dan vijftig Nerveus De Amerikaanse captain Tom Gorman had voor het prestige- treffen met Zweden zijn sterk ste spelers opgeroepen: Jim Courier, de nummer twee van de wereld, en André Agassi, de Wimbledon-kampioen. Zij na men de enkelspelen voor hun rekening. Courier begon ner veus, maar was vanuit het ach terveld toch sterker dan Kulti. Edberg leek na zijn reeks over winningen in vijf sets bij de US Open tegen elke vermoeienis bestand. Maar toch slaagde Agassi er in de slagenwisselin gen zo lang te maken, dat de Zweed uitgeput raakte: 5-7,6-3, 7-6 (7-1), 6-3. Voor het dubbel schonk Gorman zijn vertrou wen aan John McEnroe/Pete Sampras. Dat bleek goed ge zien. Zij maakten het in vijf sets: 6-1, 6-7, 4-6, 6-3, 6-3 tegen Edberg/Jarryd af. Het was uiteraard een uiterst ongelijke combinatie, die Gor man de baan opstuurde. Maar in de praktijk vulden de rustige en introverte Sampras en de flamboyante McEnroe elkaar perfect aan. „Als de rook uit mijn oren kwam, was het Pete, WIELRENNEN FOTO EPA Hlasek (links) en Rosset zijn blij. Zwitserland haalde voor het eerst in de historie de finale van de Davis Cup. die zei, dat ik het best wat rusti ger aan kon doen", grinnikte McEnroe, met 58 partijzeges veruit de succesvolste Ameri kaanse Davis Cup-speler. Voor de linkshandige Amerikaan was het een revanche voor het dubbel, dat hij acht jaar geleden in de finale van de Davis Cup te gen dezelfde Zweden had verlo ren. Bij de promotie/degradatiewed strijden verzekerden India (te gen Engeland) het GOS, Duits land (tegen België) en Spanje (tegen Israel) zich al op zater dag van een plaats in de wereld- groep. Die van het GOS zal het komende jaar worden overge nomen door Rusland. In Mos kou namen Tsjerkasov, Volkov en het dubbel Tsjerkasov/Ohl- kovski een voorsprong van 3-0 tegen Zuid-Korea, dat bij het spelen van de volksliederen werd verwelkomd met de hym ne van Noord-Korea. AUTOSPORT Estoril Nigel Mansell heeft, met de hem dit seizoen kenmer kende overmacht, de Grote Prijs van Portugal gewonnen. Het was al de negende zege van de wereldkampioen in de for mule 1. Dat was een verbetering van het record van Ayrton Senna, die in 1988 in acht WK-races de beste was. De Brit stal er niet de show mee op het hobbelcircuit van Estoril. Dat deed de Frans man Alain Prost, die de rijders oorlog buiten de baan om de er fenis van Mansell in zijn voor deel besliste. Prost kwam vlak voor de start van de GP van Portugal tot overeenstemming met Willi ams over een contract en maakt na een jaartje rust zijn rentree als coureur in het hectische ra cewereldje. „Ik vond het weer eens tijd worden", zei Prost in Estoril. „In deze ploeg heb ik een goede kans kampioen te worden". De drievoudig wereldkampioen werd dus nog vrij onverwacht Niet Mansell, maar Prost, die hier een mini-model van een motor laat zien, stal in Estoril de show. de opvolger van Mansell, die aartsvijand Senna een hak van volgend jaar zijn geluk in de jewelste. De 37-jarige Prost Amerikaanse Indy CART-wed- krabbelde bij Williams zijn strijden gaat beproeven, en zet- handtekening onder een con té tevens zijn Braziliaanse tract met een anti-Senna-clau- ATLETIEK sule. Die bepaalt dat de Brazili aan buiten de deur van het kampioensteam wordt gehou den. Senna sprong bijna uit zijn vel toen bleek dat hij het modder - gevecht met zijn rivaal had ver loren. „Prost is een lafaard. Hij is bang voor de sportieve uitda ging en duldt daarom geen con currentie in eigen team", schold de Zuidamerikaan, die het Mansell als enige gisteren een beetje lastig maakte. Hal verwege zat Senna de onbetwis te kampioen van 1992 even op de achterspoiler. Gedwongen oponthoud in de garage - Senna moest liefst vier pitstops maken - wierp hem ver terug. Hij stuurde de McLaren niettemin nog naar de derde plaats achter zijn ploeggenoot Gerhard Berger. De Oostenrij ker was de enige van de dertien gefinishte concurrenten van Mansell die in dezelfde ronde eindigde. Hij had een achter stand van ruim 37 seconden op de winnaar. PAARDESP0RT Riccardo Patrese zorgde bijna voor een catastrofe. In de 43ste ronde reed de Italiaan vlakbij de boxen bij een inhaalpoging in op Berger die net remde om nieuwe banden te gaan halen. Zijn bolide werd gelanceerd en kwam stuiterend langs de vang rails als wrak tot stilstand. Patrese kroop beduusd maar ogenschijnlijk ongedeerd tus sen de resten van de Williams- Renault vandaan en wilde er maar liever niet aan denken wat er was gebeurd als hij over de vangrail tussen de vele kij kers in de pits terecht was geko men. Na afloop kreeg de verzamelde pers weer enige belangstelling voor Mansell, toen duidelijk werd dat hij gisteren met 'bie- tensap' in de tank rondreed. De Franse producent Elf liet de Re nault-motor met succes lopen op een ethanolmengsel. De brandstof van Mansells bolide was voor tien procent biolo gisch. Rode bieten vormden de Amsterdam Misschien wordt het dan toch nog wat met de marathon van Amsterdam. Gis teren, in de zeventiende editie van het evenement, werden geen atleten de verkeerde kant uitgestuurd, stortte geen tribu ne in en was zelfs snel een uit slag beschikbaar. Met een nieuw bestuur klopte het orga nisatorisch allemaal. Alleen zat het weer tegen. Een temperatuur van soms meer dan 25 graden is fnuikend voor marathonlopers. In de hit- teslag over een aantrekkelijk parkoers binnen de stadsgren zen van dé hoofdstad bleèf de Mexicaan Inocencio Miranda het best overeind. Drie dagen na zijn 31ste verjaardag liep de atleet uit Michaocan de 42 kilo meter en 195 meter in 2.14.58. Niet bepaald een tijd die inter nationaal aanspreekt. Goede tijden waren door de ex treem hoge herfsttemperatuur onmogelijk. De zon vergde ook talloze slachtoffers onder de bij na duizend deelnemers. Tot hen behoorde in de eerste plaats wereldrecordhouder Be- layneh Densimo. De Ethiopiër, die op 17 april 1988 in Rotter dam een tijd van 2.06.50 liep, staakte na het passeren van het 25 kilometerpunt njet maag krampen de strijd. Densimo, die de laatste tijd door allerlei problemen nauwe lijks meer een aansprekende prestatie leverde, had in Am sterdam gehoopt zijn markt waarde weer enigszins te kun nen opkrikken. „Ik had na vijf tien kilometer al last van mijn maag. Toen ik op 25 kilometer bij de verversingspost wat dronk, was de pijn niet meer te harden", aldus de Afrikaan na afloop. Kort voordat Densimo een illu sie armer werd, liepen naast de twee Keniaaanse 'hazen' Ngun- zu en Maritim, die komende zondag weer actief zijn in het Pickwick Run Classics circuit in Breda, nog zeven lopers op kop. Het waren de Mexicanen Miranda en Castillo, de Ethio- piers Densimo, Selassie en Mes kei, de Tanzaniaan Mrashani en de Zuidafrikaan Tau. Kort na het passeren van het 25 kilo meter punt viel de groep uiteen. Maritim ging als gangmaker al leen door voor de Mexicanen, voor Tau en voor Mrashani. De 32-jarige Tau, die gewoonlijk in de Kalahari-woestijn traint, maakte de beste indruk. De Zuidafrikaan leek voorbestemd voor de overwinning toen hij zich na 31 kilometer losmaakte. Alleen Miranda kon op enige af stand volgen. Tau bleek zijn krachten echter overschat te hebben. Rond 36 kilometer werd hij ingelopen door Miran da. Polina Grigorenko had bij de vrouwen geen concurrentie. De Russin was na 2.50.41 als snel ste terug op het Museumplein. Modena tJenny Zoer heeft in de achtertuin van meesterzan ger Luciano Pavarotti het grootste succes uit haar loop- - baan geboekt. De 22-jarige amazone uit het Drentse plaatsje Echten won gisteren met Olympic Wendela de met 335.000 gulden gedoteerde Grote Prijs van San Marino. Ze toucheerde voor die verrichting bijna 83 miljoen lire, zo'n 107.000 harde Nederlandse guldens. Zoer, die de witte merrie Wen dela indertijd zelfbij een boer in een weitje ontdekte en voor een habbekrats overnam, trad na twee foutloze omlopen met een maximale hindernishoogte van 1,70 meter met Jos Lansink aan voor de barrage. Geen enkele andere combinatie slaagde erin aan de zware eisen te voldoen. Tot haar eigen verbazing won Zoer, reserve voor de nationale olympische equipe, de vader landse tweestrijd. Ze had aan een foutloos derde rondje in 36,71 seconden genoeg. Lansink was zoals verwacht met Egano, het Belgische paard dat hem het olympisch team goud opleverde en in het indivi duele toernooi als favoriet in de blubber liet stranden, bijna twee seconden sneller. Het bes te dier op stal bij bondscoach Hans Horn tikte echter bij hoge uitzondering een balk af en miste de zoveelste hoofdprijs sinds de overkomst uit Spanje in 1990. Lansink moest zich te vreden stellen met dik 70 mille. De Zwitser Willi Melliger was de beste 'vierfouter' over twee manches. In de strijd om de nog zeer aantrekkelijke troostprij zen bleef hij de Brit Nick Skel- ton en de Duitsers Tjark Nagel en Ludger Beerbaum voor. Chardon De internationale vierspanwed- strijd in Breda leverde een over winning op voor wereldkam pioen IJsbrand Chardon. De fa voriete menner uit Schipluiden begon met een kleine voor sprong op de Duitser Christoph Sandmann aan het laatste on derdeel, de vaardigheidsproef. Hij laverde het span probleem loos tussen de pilonnen door. Zijn Duitse concurrent daaren tegen liep drie strafpunten op. Dublin Louis de Koning weet wanneer hij moet presteren. De eerste aanbieding voor een ver lengd verblijf bij Peter Post be viel de beloftevolle coureur twee weken geleden niet, het verbeterde contract heeft hij in overweging. Gisteren onder streepte De Koning zijn markt waarde met de overwinning in de slotetappe van de Ronde van Ierland, die door de Australiër Phil Anderson op zijn naam werd geschreven. Anderson zette de ronde zater dag naar zijn hand in de voor laatste rit. Het werd voor ge routineerde Australiër uit de ploeg van Hennie Kuiper een zwaar bevochten sprintzege. Raul Alcala, van PDM, wilde van geen wijken weten. In het ellebogen-duel was Anderson net iets beter. Als beloning nam hij de leiderstrui over van de Belg Edwig van Hooydonck, die enkele seconden moest toege ven. De etappe werd aantrekkelijk gemaakt door Peter Pieters, die 160 kilometer voor het peloton uit reed, maar zijn alleengang BILJARTEN niet kon afmaken. Zijn maxi male voorsprong bedroeg vijf tien minuten. Hij werd terugge pakt voor het echte werk begon. In de finale moesten de cou reurs twee keer een heuvel over. Anderson, Alcala, do Rus Tsjmil en de Ier Stephen Roche namen in de beklimming de be nen. Het viertal bleef ondanks een vluchtpoging van Roche bij een, waarna Anderson met Al cala een enerverende eind sprint uitvocht. In de slotrit had de 34-jarige Australiër, die sinds 1986 zes etappes in de Ierse etappekoers pakte, tien seconden voor sprong op Alcala. Hij hield er gisteren zeven over. AncFerson miste weliswaar de beslissende slag in de laatste rit, maar in de kopgroep zat niemand die hem in het eindklassement kon be dreigen. Louis de Koning won de sprint en schroefde zijn marktwaarde dus weer wat op. Nationaal kampioen Tristan Hoffman kwam in de sprint ten val en sleurde de Italiaan Taffi mee. Beiden liepen geen ernsti ge blessures op. Utrecht Na een periode van verziekte verhoudingen zijn de biljartbond en de vereniging van de beste driebanders opeens erg lief voor elkaar. Nog geen jaar geleden stuurde de KNBB twee advocaten naar het Turfschip in Breda, met de op dracht het niet erkende Mas- ters-toernooi te laten verbie den. Gisteren, na de huldiging van Master en nationaal kampioen Jan Arnouts, gaf diezelfde bond een oorkonde met bijhorende lofuiting aan de kemphanen van voorheen. In die sfeer van lief zijn voor el kaar konden de driebanders zich helemaal uitleven in hun spel, waren enkele aardige ver rassingen te noteren en was Jan Arnouts de verdiende win naar van de nationale titel en tienduizend gulden. Alleen het publiek liet het in de filmstudio van Utrecht afweten. Van de 285 stoeltjes bleven de meesten leeg. Ben Velthuis en Hans Coolegem van de Vereniging van Grand Prix Spelers (WGPS) en de daaruit voortge komen Stichting Driebanden Nederland wisten wel hoe dat kwam. Door het oplossen van de slepende ruzie hadden ze te weinig tijd gehad het toernooi bekendheid te geven. Kampioen Arnouts had een an dere verklaring: „Het publiek maakt een keuze, komend weekeinde is het wereldbeker toernooi in Oosterhout. Ik denk dat velen verzadigd raken". Velthuis en Coolegem zijn posi tiever gestemd. Ze hopen bin nenkort een meerjarig contract met de bond te sluiten, waarin de organisatie van de Masters door hun Stichting geregeld is. Het liefst zouden ze het toer nooi een paar jaar in dezelfde plaats laten spelen met een hoofdsponsor verbonden aan de naam Masters, in plaats van zo als nu van hot naar her te trek ken. Arnouts was de enige die alle duels won. In de groep drie keer met 3-0, vervolgens met 3-2 van Van der Smissen, met 3-1 van plaatselijk favoriet Van Uum en met 3-1 van Broeders. In de Brabantse eindstrijd kwam hij moeizaam op gang, maar in de derde en vierde set heerste hij. Opvallend was, dat beiden nau welijks gemakkelijke stootbeel- den voor elkaar lieten liggen. Verdedigend spel was de trend tijdens het NK, constateerde ook Jaspers. De algemene moy ennes van de toppers lagen vrij laag, net boven de carambole per beurt. Jaspers: „Neder landse biljarters zijn over het algemeen verdedigend inge steld". Arnouts bevestigend: „Ik win liever met een gemid delde van 0,900 dan dat ik ver lies met 1,700". Voor Arnouts, vroeger een emi nent kadrist, was het de tweede titel in het driebanden, na 1986. Vanaf die tijd legde hij zich he lemaal toe op die spelsoort, we tende dat driebanden alle publi citeit tot zich zou trekken. „Ik wilde de finale per sé winnen", beschouwde de kastelein uit Et- ten-Leur na. „De echte kanon nen als Jaspers en Van Kuyk waren uitgeschakeld. Het was mijn kans". DAMMEN Toulon De klap kwam aan als een extra donderslag in het noodweer van gisteren in Tou lon. Auke Scholma begon de tweede toernooiweek van de strijd om het wereldkampioen schap dammen met een over winning op Harm Wiersma. De Friese oud-wereldkampioen raakte niet alleen twee punten kwijt, ook zijn hooggespannen verwachtingen kregen een flin ke deuk. Wiersma, bij vroegere toernooi en de Nederlandse bondscoach, wilde niet naar excuses zoeken, maar gaf wel aan dat hij nauwe lijks geconcentreerd achter het bord had gezeten, v. De rustdag met een overladen programma aan toeristische evenementen van zaterdag speelde daarbij een rol. Rondvaart De stad-tour, de rondvaart, de bergtocht werden in de avond overtroffen dóór het diner dansant, waarbij rond midder nacht nog niets van het diner was gebleken. „Dat kan niet", vond Wiersma. „Zoiets gaat ten koste van de concentratie. Ik moet me daarover natuurlijk niet druk maken, maar het raakt me wel. Dit had me niet mogen overkomen. Ik was bo vendien te veel op winst uit, want in het middenspel was er echt niet veel aan de hand", stelde Wiersma, die in augustus in Brunssum door een neder laag tegen Scholma van de toer nooizege werd afgehouden. „Het is ook te wijten aan mijn tijdgebruik". De Fries verkeek zich op de ge varen van een offer, waarmee Scholma later schijfwinst af dwong. „Hij heeft dat onder schat", constateerde Scholma, die uiteraard blij was met zijn twee punten. „Een slechte dag voor de Ne derlanders", vond Gérard Jan sen, die tegen de Senegalese kampioen Samb een merkwaar dige partij speelde, zijn voor deel uit handen gaf, maar ten slotte in de tijdnoodfase de pun ten deelde. Sijbrands had in het duel met N'Diaye een iets gemakkelijker positie, maar het was niet vol doende om de Afrikaanse kam pioen te bedwingen. Clerc be haalde de twee punten tegen Traoré. Gantwarg liep verder weg van de concurrenten. De Braziliaan Marcos was volstrekt kansloos tegen de koploper. Titelverde diger Tsjizjov kwam voor de derde achtereenvolgende keer niet verder dan remise. Balja- kin hield dé Rus van winst af.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17